Binnenland Nieuwe acties dreigen in gezondheidszorg 'Artsen weigeren hulp asielzoekers' Simons: Toestemming orgaandonor is nodig Stekelenburg: Overleg ziektewet blijft inzet Senaatsvoorzitter 'verpest' Sinterklaasfeest Kamer 'Wie weet halen we de PvdA nog in Rechter: Luitjens ten onrechte Canadees Kamer slikt later ingaan plan-Simons Donderdag 24 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: WIM ENTIUS 3 NIEUWSLIJN President Rekenkamer naar Den Haag President Kordes van de Algemene Rekenkamer gaat de ge meente Den Haag helpen bij het in orde brengen van de financi en. Kordes start op 1 november met zijn taak, de dag waarop hij de Rekenkamer op eigen verzoek verlaat. De gemeente kampt door wanbeheer in de afgelopen jaren met een tekort van meer dan 300 miljoen gulden. Met Kordes als saneerder hoopt Den Haag op extra geld van de het rijk. Tien jaar voor drugshandel De Haagse rechtbank heeft een 35-jarige Hagenaar en een even oude Voorburger veroordeeld tot 10 jaar cel en een boete van 100.000 gulden wegens de leiding van een drugssyndicaat dat in april, na twee jaar onderhoek door Fiod, rijks-en gemeentepoli tie werd opgerold. Het syndicaat hield zich vooral bezig met hasjtransporten. Tandartsen boos over snoepreclame De Nederlandse tandartsen zijn boos dat tv-reclame voor snoep goed vanaf 1 november ook voor acht uur 's avonds mogen wor den uitgezonden. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) stelt dat in de nu geldende afspraken kinderen bij wie het blijvende gebit nog wordt gevormd, worden 'gevrijwaard' van snoepreclame. De tandartsen roepen de indu strie op haar eigen verantwoordelijkheid te nemen en zich te rughoudend op stellen. Politie rolt drugslijn op Een Gronings rechercheteam heeft een aanvoerlijn van heroïne van Groningen naar Spanje opgerold. Een 32-jarige man uit Grootegast en diens 29-jarige echtgenote gelden als hoofdver dachten en zijn samen met vijf koeriers,- dien uit de stad Gro ningen, gearresteerd. De transporten werden met auto's en bus diensten verricht. De hoofdverdachte heeft bovendien op 24 au gustus een 53-jarige klant die niet kon betalen, een aantal keren in de benen gechoten. Het slachtoffer deed overigens geen aan- Voorstel verwerpt geen-bezwaar-systeem Staatssecretaris Simons van volksgezondheid blijft voorstan der van een toestemmingssys teem bij orgaandonatie. Iedere Nederlander moet in een ver klaring aangeven of hij na zijn dood organen of weèfsels wil af staan. Is die keus niet vastge legd, dan moeten de nabestaan den daarover beslissen. Dat stelt de bewindsman in het wetsont werp dat hij gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. Een systeem van 'geen be zwaar' is daarmee voorlopig van de baan. In dat systeem is iede re overledene donor, tenzij daar bij leven bezwaar tegen is ge maakt. Zo'n systeem levert waarschijnlijk meer donororga nen op, maar Simons wil de zelfbeschikking van de donor voorop stellen. Hij zei dat giste ren in Den Haag op de zevende Nationale Donordag. Het wetsvoorstel behelst be scherming van de donor, bevor dering van de rechtszekerheid voor alle betrokkenen (dus ook artsen), het streven naar meer donors, een goede verdeling van organen en weefsels en het tegengaan van commercie. Na „langdurig overleg, wik ken en wegen" is in het wets voorstel opgenomen dat ook minderjarige kinderen organen en weefsel mogen afstaan tij dens hun leven. Dat mag alleen als het weefsel zichzelf weer herstelt en er geen blijvende schade optreedt. Een verbod hierop zou bij voorbeeld been mergtransplantaties ernstig be lemmeren, waarmee kinderen hun broertje of zusje kunnen redden. De stichting Eurotransplant, die vraag en aanbod van do nororganen in een deel van West-Europa regelt, kan uit de voeten met het wetsvoorstel. Medisch directeur Persijn is te vreden dat er nu duidelijkheid is gekomen voor zowel donor, familieleden als artsen. Persijn hoopt dat er over een jaar tien procent meer donors zijn, voor al door de voor januari op sta pel staande campagne. In Nederland dragen twee miljoen mensen een donorcodi cil. Er wachten ruim 1400 pa tiënten op een nieuwe nier en daar komen elk jaar 450 nieuwe bij. Zij moeten gemiddeld twee tot drie jaar wachten. Verder wachten 350 mensen op een hoornvliesvan een donor en enkele tientallen op een hart-, lever-, long- of alvleeskliertrans plantatie. FNV-voorzitter boos op bonden wordt definitief een besluit ge nomen over deelname aan het overleg. Stekelenburg onder streepte dat de Voedings- en Vervoersbond samen niet over een meerderheid beschikken, maar dat hij niet van plan is met de werkgevers te gaan pra ten als er geen overeenstem ming is. „Ik ga niet tegen mijn eigen achterban vechten". Minister De Vries van sociale zaken riep de vakbeweging en werkgevers gisteren op het overleg binnen een tot twee we ken af te ronden, omdat hij dan .de 'parapluwet' in de minister raad wil bespreken. Die behelst het schrappen van het boven wettelijke deel van de ziekte wet-uitkering, het gedeelte dat de werkgever bijbetaalt om de uitkering aan te vullen tot 100 procent van het genoten loon. Bij zowel werkgevers als vak beweging bestaat veel verzet te gen de parapluwet. Het kabinet heeft toegezegd af te zien van de parapluwet als werkgevers en vakbeweging zelf met aan vullende maatregelen komen om het ziekteverzuim terug te dringen. Het blijft de inzet van de vak centrale FNV om volgende week overleg te voeren met de werk gevers over minder ziektever zuim. Dat heeft FNV-voorzitter Stekelenburg gisteren in Rotter dam gezegd. Hij toonde zich daarbij geïrriteerd over de Voe dings- en Vervoersbond, die „via de media proberen onze onderhandelingspositie te on dermijnen." Het overleg met de werkge vers in de Stichting van de Ar beid, dat dinsdag had moeten plaatsvinden, is uitgesteld op verzoek van de FNV. Dat ge beurde nadat de Vervoers- en Voedingsbond FNV afgelopen weekeinde duidelijk maakten dat ze de vakcentrale „onmid dellijk zullen terugfluiten" als die ook maar enige concessie doet. Het voornemen van de vakcentrale om akkoord te gaan met het inleveren van vakantie dagen bij ziekte is voor beide bonden onverteerbaar. De bonden en het bestuur van de FNV kwamen gisteren in Utrecht bijeen in een poging de gelederen te sluiten. Maandag Terwijl haar kinderen toekijken, probeert een zigeunervrouw de Maastrichtse politie buiten haar caravan te houden tijdens een zoektocht naar vuurwapens. De politie besloot tot de controle nadat vrachtwagenchauffeurs hadden gemeld dat ze vanuit het zigeunerkamp waren be schoten. Behalve een alarm pistool vond de politie echter geen wapens. De ongeveer zes tig illegaal op twee terreinen verblijvende zigeuners kregen gisteren nogmaals te horen dat ze moeten vertrekken. Twee weken geleden kregen ze ook al een aanzegging omdat de poli tie hen verdenkt van wapen diefstallen en inbraken. Zij ver trokken toen naar België, waar zij ook vandaan kwamen. Maandag kwamen ze weer te rug. In de caravans trof de poli tie een grote hoeveelheid mun ten en sieraden aan, waarvan ze aanneemt dat die gestolen zijn. Bovendien werden drie cara vans in beslag genomen waar van de herkomst niet kon wor den aangetoond. •foto anp Huisartsen lijken steeds mindeT bereid asielzoekers te helpen. Dat is een zorgwekkende ont wikkeling, zo schrijft minister Van den Broek van buitenland se zaken aan de Tweede Kamer. Hij is al besprekingen begonnen over de zaak met de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). Een woordvoerder van de LHV zegt niet te weten waarop de uitspraak van de minister is gebaseerd. „Er is wel overleg gaande over de wijze waarop de medische hulpverlening gestal te moet krijgen, wanneer de nieuwe opvangcentra tot stand komen. Maar de politiek moet eerst maar eens duidelijk ma ken hoe die opvang er precies uit gaat zien." Volgens de woordvoerder kunnen er probemen ontstaan wanneer er in een plattelands gemeente met zo'n vier of vijf huisartsen plotseling honder den asielzoekers worden ge huisvest. „De huisartsen moe ten het wel kunnen behappen. Over de vraag of iedereen in Nederland recht heeft op medi sche zorg van een huisarts, be staat geen enkel verschil van mening." Volgens Van den Broek neemt het aantal asielzoekers met de pressieve klachten, agressieve neigingen en/of gedragsproble men toe. Er wordt ook steeds vaker een beroep gedaan op de medische teams van het Cen trum Gezondheidszorg Vluchte lingen. Voorzitter Tjeenk Willink van de Eerse Kamer heeft premier Lubbers laten weten dat de Se naat na 6 december geen wets ontwerpen meer in behande ling neemt die nog voor 1 ja nuari afgehandeld moeten worden. Om de begroting van volgend jaar te kunnen uitvoe ren moeten er nog vijf fiscale wetten worden behandeld. Daarvan zijn er nog slechts twee bij de Tweede Kamer in gediend. De overige liggen voor advies bij de Raad van State. De Tweede Kamer heeft de behandeling van deze wetten voorzien in de Sinterklaas- week. Dat is traditioneel een week dat er maar weinig ver gaderd wordt. Op 4 december viert de personeelsvereniging het feest van de Goedheilig man, op 5 december willen de kamerleden het feest in huise lijke kring kunnen vieren. Tjeenk Willink dwingt zijn col lega's nu op Sinterklaasdag in Den Haag te blijven om over de wetsontwerpen te stem men. SP hoopvol aan vooravond hervormingscongres De Socialistiese Partij maakt zich op voor het vijfde en belangrijkste partijcongres in zijn 19-jarig bestaan. Zondag beslissen de 450 congresgangers in Amsterdam over het afzweren van het marxistisch-leninisme. Tegelijk worden andere vernieuwingen doorgevoerd. Alle zogeheten steunleden krijgen stemrecht en alle bestuurders in de partij worden voortaan democratisch geko zen. Voor het landelijk voorzitterschap is er één kandidaat, de huidige partijleider Jan Marijnissen. „Het politieke gesternte is ons gunstiger gezind dan ooit tevoren", zei Marijnissen gistermiddag in het SP-hoofdkantoor in Rotterdam. „Bij de vorige verkiezingen haalden we nog geen kamerzetel, want veel mensen geloofden nog in de PvdA. Dat is een zeepbel gebleken. Voor veel kiezers is de maat nu vol. De laatste weken hebben wij ruim 4500 informatie-aanvragen gekre gen. En bij de statenverkiezingen hadden we voldoende stemmen voor twee kamer zetels." Marijnissen ligt niet wakker van nieuwe initiatieven zoals van Fred van der Spek (heroprichting PSP), André van der Louw (fusie van PvdA, Groen Links en D66) en Jan Schaefer (een brede linkse beweging). „Met alle respect voor die mensen, maar ik zie ze niet als concurrerend. Integendeel. Wat wil Schaefer nou? Een partij is nog democra tisch te controleren, maar een beweging? En met welke beginselen dan wel?" Marijnissen ziet het louter als reactie op de leegloop van de PvdA. „Frans Moor was de laatste arbeider van de PvdA, Piet de Vis ser de laatste socialist en Jan Schaefer de laatste kroegtijger. De partij is nu overgele verd aan de Melkert-generatie: mensen die geen enkel besef hebben hoe het volk leeft en werkt." „Het belangrijkste verschil vind ik wel dat zij (Van der Louw, Schaefer, Van der Spek) geen duidelijke richting aangeven, terwijl je de SP een maatschappijvisie niet kunt ont zeggen. Daarom stimuleren wij onze leden ook om zich grondig in de filosofie van het dialectisch materialisme te verdiepen en het is door die scholing dat wij ons nu kun nen vernieuwen. We zijn 19 jaar na de op richting in Rotterdam nog een frisse partij, met één ouderwets trekje: Wij gaan name lijk nog uit van de maakbaarheid van de sa menleving. Andere partijen zeggen: het ge beurt. Maar wij zeggen: Je kunt er wat aan doen, aan wat er op de markt gebeurt. Dat is geen utopie, maar puur realisme." Marijnissen zegt aan de reacties van het publiek te merken dat de SP op de goede weg is. „Wij concurreren nu voor het eerst op een breed front met de PvdA. In de wao- discussie hebben wij vierkant stelling geno men tegenover Kok. Het gevolg van het ka binetsbeleid kan best zijn dat er straks min der wao'ers zullen zijn. Maar dan zijn er wel even zoveel werklozen bijgekomen, die stuk voor stuk minder inkomen hebben. Want werkgelegenheid scheppen, dat is er bij dit kabinet niet bij." In het Handvest 2000 heeft de SP een programma voor de lange termijn geformu leerd. De partij begint een wetenschappelijk bureau en het Milieu-Alarmteam krijgt plaatselijke steunpunten. De juridische spreekuren worden uitgebreid en Ons Me- dies Centrum breidt de activiteiten uit. Ma rijnissen: „Wie weet halen we de PvdA nog VANCOUVER-OTTAWA ANP-AP In Canada is de weg vrijge maakt voor uitwijzing van de nu 72-jarige oorlogsmisdadiger Ja cob Luitjens. De ex-Nederlan der heeft ten onrechte het Ca nadese staatsburgerschap ge kregen door zijn verleden te verwijgen, zo heeft het federale gerechtshof in Vancouver giste ren uitgesproken. Het vonnis betekent dat de in Nederland tot levenslang veroordeelde Luitjens statenloos wordt. Na 2,5 jaar procederen be sloot de rechter dat Luitjens on der valse voorwendselen in 1971 de Canadese nationaliteit heeft verkregen. Tegen de uit spraak is geen beroep mogelijk. De Canadese minister van mul ticulturele zaken en staatsbur gerschap stuurt nu een rapport naar het kabinet, dat vervolgens een definitief besluit neemt. Het vonnis betekent niet dat Luitjens binnen afzienbare tijd naar Nederland zal worden overgebracht. Het huidige uitle veringsverdrag tussen Neder land en Canada voorziet niet in uitlevering van oorlogsmisdadi gers. Intussen is er wel een nieuw verdrag dat de leemte opvult, maar dat moet nog door Canada worden geratificeerd. Als dat is gebeurd, zal Neder land in de zaak-Luitjens in actie komen, zo verklaarde een woordvoerster van het ministe rie van justitie in Den Haag. De Canadese overheid begon in 1988 de zaak tegen Luitjens, die in 1961 uit Paraguay naar Canada kwam. Luitjens werd in 1948 door de bijzondere straf kamer in Assen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf we gens collaboratie. Een jaar daar voor was hij ontsnapt uit de ge vangenis. Luitjens, ook wel de 'Schrik van Roden' genoemd, is er van beschuldigd te hebben deelgenomen aan razzia's en schietpartijen in Drenthe tij dens de oorlog. De Arnhemse mevrouw Smeenk toont de ravage in haar tollet fla- dat voor de derde keer de wc-pot uit elkaar is gesprongen door een ontploffing in de riolering. De politie kon opnieuw geen directe oorzaak vinden voor de explosie in de afvoer van het Arnhemse in dustrieterrein, waarop ook de woning staat. De milieupolitie heeft het onderzoek nu overgenomen. «foto anp Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). 'Geen geld voor betere arbeidsvoorwaarden' De Tweede Kamer houdt niet langer vast aan 1 januari 1992 als ingangsdatum van de vol gende stap in de stelselherzie ning gezondheidszorg, het plan-Simons. De staatssecreta ris zelf hanteert 1 januari for meel nog wel als uiterste limiet voor invoering. Volgens CDA-kamerlid Lan- sink heeft het geen zin dat de Tweede Kamer besluit tot in voering van de tweede stap van het plan als de Eerste Kamer dwars blijft liggen. Daar heeft een meerderheid van CDA, WD en D66 grote bezwaren tegen de stelselherziening. De Kamer en de staatssecre taris moeten een vertraging van een half jaar voor lief nemen, zei Lansink vandaag in een kreeg steun van de WD. Van Otterloo (PvdA) wil juist wel doorgaan met de procedures, al is „enige vertraging" bespreek baar. Hij zei „niet te zullen hui len als niet alles op 1 januari kan ingaan". In een tot nu toe geheime brief aan de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid aangege ven op 30 oktober het advies van.de Raad van State te ver wachten over de algemene maatregelen van bestuur die bij de tweede stap noodzakelijk zijn. Op 22 november wil hij ze naar de Kamer sturen, die daar dan een maand later een besluit over moet nemen. Een week la-^ ter kunnen ze dan van kracht worden. Simons houdt daarbij geen rekening met wijzigingen door de Tweede Kamer, die weer door de Raad van State be oordeeld zouden moeten wor den. Met name het CDA wil daartoe de mogelijkheid wel de gelijk openhouden. De Eerste Kamer moet de stukken op 5 november bespre ken en een week later stemmen. De planning wordt in elk geval niet gehaald. Aanstaande dins dag zal de Senaat beslissen tot een nadere schriftelijke vragen ronde over de stukken. Vraag en antwoord vergen twee weken. Het is daarna niet uitgesloten dat er nog eens een dergelijke ronde volgt, voorafgaand aan een echt debat. Dat wordt dan pas in december voorzien. In de Eerste Kamer is echter ook een beweging ontstaan om de verdere behandeling van de wetsvoorstellen maar te staken, totdat de Tweede Kamer de zaak heeft afgehandeld. Daar mee zou nog meer vertraging ontstaan. Er dreigen opnieuw acties in de gezondheidszorg. De mi nisters d'Ancona van volksgezondheid en De Vries van sociale zaken hebben gisteren laten weten dat er geen geld is voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden, om dat het pensioenfonds PGGM heeft geweigerd daarvoor 500 miljoen gulden ter beschikking te stellen via een ver laging van de pensioenpremie. Zelf willen ze daar geen geld voor beschikbaar stellen. De werkgevers in de ge- subsideerde en gepremieerde sector (500.000 werkne mers) denken erover de bonden niet eens uit te nodigen voor een gesprek over betere arbeidsvoorwaarden omdat er toch geen geld is. zijnswerk en de extramurale ge zondheidszorg (FWW, 140.000 Gisteren overlegden d'Ancona werknemers). Daar werd „geen en De Vries met de werkgevers enkele opening geboden voor in de bejaardenoorden (VNB, een marktconforme loonsver- 75.000 werknemers), het wel- hoging", aldus VNB-woordvoer- der Werdmüller von Elgg. „Het cao-overleg met de bonden wordt op deze manier een farce. Het toch al slechter imago van de zorgsector zal door de nullijn zakken, evenals de kwaliteit van de zorg", aldus de boze werkge- Volgens De Vries is een loons verhoging van 3 procent haal baar als het pensioenfonds PGGM de premie met 4 procent verlaagt. Het PGGM-bestuur heeft dat echter geweigerd, waardoor 2,5 procent loonruim te is 'verdwenen'. De Vries denkt dat terugdringing van het ziekteverzuim een ruimte van 0,5 procent oplevert. De AbvaKabo, CFO, VHP en de nieuwe bond NU'91 voor zien langdurige arbeidsonrust als het kabinet zijn standpunt handhaaft. Zij gaan hun leden informeren en zullen evenals de werkgevers de Tweede Kamer waarschuwen, zo deelde CFO- bestuurder Bal mee na afloop van overleg met de ministers. Het kabinet „schoffeert het in gezette beleid om het imago van de zorgsector op te krik ken", vindt hij. Verlaging van de pensioen premie is volgens de bonden onverantwoord. Pensioengeld is niet bedoeld om arbeidsvoor waarden te financieren. Boven dien zou bij een forse verlaging de premie binnen enkele jaren dubbel zo hoog moeten zijn om de verplichtingen nog te kun nen dekken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3