demonstratie INDUKTIEKOKEN Sport Van 't Schip brengt Ajax in problemen Feyenoord steunt op sterke defensie Manchester United in slotfase onderuit Afgeschreven Bruce Grobbelaar houdt Liverpool nog in de race GOEDHART BOUWHUIS POTTEKIJKERS ZIJN WELKOM Duw- en trekwerk van de bovenste plank. Sion-verdediger Alvaro Lopez en Feyenoorder Rob Witschge (rechts) kunnen hun handjes niet thuis houden in een duel om de bal. Het ging er gisteravond hard aan toe. 9QN MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER De wederopbouw van Feye noord krijgt ook op internatio naal niveau gestalte. De Neder landse bekerhouder en lijstaan voerder in de vaderlandse ere divisie staat na het gelijkspel (0- 0) in Zwitserland tegen Sion met één been in de kwartfinales van het Europa Cup Il-toernooi. „We zijn er nog niet, maar we maken een goede kans aanslui ting te vinden bij de Europese subtop. Opnieuw een bewijs dat Feyenoord op de weg terug is," kraaide John de Wolf. Feyenoords penningmeester Jorien van den Herik was mis schien wel de gelukkigste Rot terdammer in het stadje aan de voet van de Alpen. Vari den Herik kan op 6 november reke nen op een volle Kuip, aange zien de liefde van de Rotter damse aanhang dezer dagen geen grenzen kent. „Ik kreeg tiidens de wedstrijd kippevel van het kabaal van on ze supporters," bekende Johnny Metgod. „Dat hele rood-witte vak betekende een geweldige morele steun. Dat zal thuis wat foto anp worden." Doelpuntenfestival Olympique Lyon en Trab- zonspor onthaalden in Lyon de 18.000 toeschouwers op een on gekend groot aantal doelpun ten. Zeven keer was het raak- waarvan vier keer voor de Tur ken, waardoor de Franse staart- club vrijwel kansloos is voor de volgende ronde. Door twee doelpunten van Westerthaler (54ste en 79ste mi nuut) heeft FC Tirol, het elftal van Ernst Happel, een goede stap in de richting van de vol gende ronde gezet. De Oosten rijkers wonnen gisteren in Grie kenland van PAOK Salonild. Mikhail Soloviov van Torpedo Moskou haalde net het einde niet van de uitwedstrijd tegen Sigma Olomouc (2-0). De Sov jetrus werd één minuut voor tijd van het veld gestuurd nadat hij voor de tweede keer een gele kaart had gekregen. Soloviov protesteerde tegen de tweede treffer van de Tsjechoslowaken, gemaakt door Marosi. Het ope ningsdoelpunt van Sigma Olo mouc werd na een uur gemaakt door Sindelar. Het ideaal in iedere keuken is de snelheid van gas gepaard aan het uitc van keramisch koken, Dat ideaal is er nu: INDUKTIE. Eén toverwoord voor de meest revolutionaire kookplaat in de geschie denis.. Razendsnel: twee keer zo snel als gas. De gehele pan wordt gelijkmatig verwarmd, dus ook de inhoud. De vitrokeramische kook- zone werkt alleen als er een pan op staat. Als de kookzone wordt uitgeschakeld is de warmte meteen weg. Induktiekoken is een geheel nieuwe techniek. Er is geen warmtebron aanwezig zoals een vlam bij een I gaspit of een element in een elektrische kookplaat. Onder een speciale glasplaat is per kookzone een sterke elektromagneet aangebracht. Een (magne tische) metalen pan, die men in dat magnetische veld plaatst, wordt warm en verhit op zijn beurt de inhoud. Dat gaat razendsnel, terwijl het kookvlak koudblijft. Hoe het allemaal precies in zijn werk gaat kunt u zien tijdens onze demonstratie op 26 oktober van 10.00 uur tot 16.00 uur. Hoorn 126a (t.o. Avifauna), Tel. 01720-22100 Reputatie Feyenoord steunde tegen de Zwitsers, die een reputatie als cupfighter hebben opgebouwd en bij de loting voor het Eu ropese bekertoemnoi ook vóór Feyenoord waren geplaatst, an dermaal op zijn uitmuntende defensie. Johnny Metgod en de zijnen hebben in de vaderland se competitie dit seizoen al be wezen tegen de beste aanvallers bestand te zijn. Sions Joegosla vische international Mirsad Bal- jic en de spitsen Manfreda en Rey kwamen al snel tot de ont dekking dat de Rotterdamse verdedigers ook internationaal hun reputatie kunnen hoog houden. Het gehavende elftal van de Argentijnse coach Enzo Tros- sero kwam in de eerste helft tot zegge en schrijve één pover schot op het doel van Ed de Goeij. Het betekende niet dat de achterste linie van Feyenoord zich niet hoefde in te spannen. John de Wolf had een zware kluif aan de gevaarlijke Mirsad Baljic, die hem bij elk luchtduel opzocht. De boomlange Joego slaaf heeft in Zwitserland een kwalijke reputatie opgebouwd. Waarom hoefde Feyenoord zich niet lang af te vragen. Al in de tiende minuut sloeg Baljic De Wolf, zelf toch niet voor een kleintje vervaard, met zijn elleboog genadeloos tegen de vlakte. De robuuste voor stopper bleef minutenlang ver suft op de ijskoude grasmat van het stadion Tourbülon liggen, voordat hij weer bij zijn positie ven kwam. Baljic ontsnapte aan rood, omdat de Tsjechische ar biter Marko het tafereel niet had waargenomen. Al besloot de arbiter hem, gelet op de bles sure van De Wolf, toch geel te geven. Wim Jansen: „Ik had De Wolf van tevoren gewaarschuwd voor Baljic. In de Zwitserse competi tie had ik hem ook al door het lint zien gaan. Die Joegoslaaf is gewoon gek. Hij slaat, hij schopt en hij spuugt naar alles wat in zijn buurt komt. Ik dacht even dat De Wolf knock out was. Het had gemakkelijk gekund. Zo hard ging hij neer." Knal De Wolf moest zich in het ver volg beheersen om de Joego slaaf niet van repliek te dienen. „Ik had hem graag een ver schrikkelijke knal verkocht. Maar in Europa Cup-voetbal verdienste van "mijzelf dat ik tot de laatste minuut mijn handen thuis heb kunnen hou den. Maar over veertien dagen komt hij aan de beurt. Die vent is gestoord en hoort niet op een voetbalveld thuis," waarschuw de de bebaarde verdediger, wiens onderlip rood en blauw was gekleurd en waarin een ve nijnige scheur zichtbaar was. De strijd met de Zwitserse be kerhouder, die in de competitie het spoor sinds enkele weken bijster is en alles op de Europa Cup heeft gezet, kreeg door het incident een grimmig karakter. Henk Fraser kreeg een gele kaart na een onbesuisde over treding op de Argentijnse vedet te Calderon, die zelf even later ook op de bon werd geslingerd. Na de pauze verdwenen ook Bosz en Kiprich nog in het boekje van de scheidsrechter. Omdat Wim Jansen, een spio- nagereis naar Zwitserland ten spijt, de werkelijke kracht van FC Sion niet kon inschatten, had hij zijn ploeg een behou dende speelwijze opgelegd. Al hield hij vast aan zijn concept met drie aanvallers. In de prak tijk betekende het echter dat de Roemeense spits Marian Dama- schin eenzaam en alleen de voorzetten afwachtte van het duo Blinker en Taument, dat veel verdedigend werk diende op te knappen en daardoor zel den vol gas vooruit kon geven. Beste man aan Rotterdamse zijde was Peter Bosz. die zo'n vijftien jaar na Wim lansen het evenbeeld van de huidige tech nisch directeur op het midden veld vormt. „Ik heb bewonde ring voor zijn spel, zijn inzet en zijn visie. Hij was inderdaad ge weldig vanavond," complimen teerde Wim Jansen zijn pupil. Regisseur Bosz zwoegde en ploeterde, maar was tegelijkertijd de regis seur van de ploeg. Met als ge volg dat Feyenoord, in de Zwit serse vallei luidkeels aangemoe digd door het uit bijna 2500 man bestaande rood-witte le gioen uit Rotterdam, zich ook in net tweede bedrijf moeiteloos staande kon houden. Slechts een vrije trap van verdediger Sauthier, die net over het doel van De Goeij verdween en een overtreding van Arnold Schol ten op Manfreda in het eigen strafschopgebied deden Wim Jansen even schrikken. De klei ne tienduizend Zwitserse toe schouwers schreeuwden om een strafschop, maar Marko vond het geringe geweld van de zachtmoedige Scholten geen cadeautje waard. Feyenoord gokte zelf op de counter, maar nwg daar te weinig gelegen heid voor. Hetgeen niet zo ver wonderlijk is, want met de erva ren internationals Alain Geiger en Jean-Paul Brigger had ook FC Sion gisteravond verdedigers van kaliber in huis. Donderdag 24 oktober 1991 FEYENOORD HEEFT MET een uitslag van 0-0 tegen het Zwitserse Sion zich een uistekende uitgangspositie veiworven om in de return in een misschien wel volle Kuip een ronde verder te komen. Louis van Gaal zit met een probleem. Johnny van 't Schip wil geen rechtsbuiten meer zijn. De dwarsliggende voet baller, aanvoerder van Ajax nota bene, deed de technisch directeur maandagavond kond van zijn opmerkelijke be slissing. Van Gaal toonde weliswaar begrip voor diens standpunt, maar liet hem ook zonder pardon weten dat er dan geen plaats meer voor hem was in zijn elftal. GPD-VERSLAGGEVER „Johnny zal dan genoegen moe- nemen met een plaats op de bank of in het tweede elftal," al dus de opvolger van Beenhak ker, die al geruime tijd op de hoogte was van de onvrede van Van 't Schip. Zonder de 27-jarige Van 't Schip, die deze zomer zijn con tract bij de Amsterdammers met drie jaar verlengde, ont snapte Ajax gisteravond aan een blamage. Pas tien minuten voor afloop kreeg het Rot-Weiss Er furt, de hopeloze nummer laatst in de Tweede Bundesliga Zuid, op de knieën. Met een weerga loze actie bepaalde Dennis Bergkamp toen de eindstand op 2-1. In de rust keek Ajax, dat met een minimum aan inspan ning op een maximaal resultaat uit was, nog tegen een 1-0 ach terstand aan. Uwe Schulz had in de 39ste minuut een voorzet van Jörgen Heun achter de kansloze Stanley Menzo ge schoten. Na de pauze hobbelden de Amsterdammers, bij wie de net van een zware knieblessure ge nezen Alfons Groenendijk in de slotfase werd ingezet, iets min der inspiratieloos over het veld, zonder ook maar één moment te kunnen imponeren. Het ver hinderde hen evenwel niet de achterstand ongedaan te ma ken. Dat was nou ook weer niet zo'n kunst, want Rot-Weiss Er furt is de slechtste betaald-voet balclub van Duitsland. Voordat Bergkamp in de slotfase de der de ronde in het UEFA Cup-toer nooi voor Ajax veilig stelde, had Wim Jonk de Amsterdammers naast de club uit de voormalige DDR geschoten. Goed „Europees gezien is een 2-1 overwinning een goed resul taat," beschouwde Van Gaal na, „maar ons positiespel was van avond niet zoals we dat van Ajax gewend zijn. Nee, ik ben geen moment bang geweest dat we zouden verliezen. Ik wist dat Erfurt daarvoor te zwak was." Niet alleen het positiespel van Ajax was slecht verzorgd, er deugde gisteravond veel meer niet bij de Amsterdammers. Ajax was geen schim van de ploeg die zondag PSV de stui pen nog op het lijf had gejaagd. Alleen Bryan Roy en in iets min der mate Wim Jonk en Danny Blind konden op een behoorlijk optreden terugzien. De positie van Van 't Schip op de rechterflank werd ingeno men door Dennis Bergkamp. De aanvaller schikte zich in zijn lot, zij het met frisse tegenzin. Hij bloeide pas op toen Van 't Schip vijfentwintig minuten voor tijd alsnog binnen de lij nen kwam. John van Loen, die er weinig van terecht had ge bracht, kon inrukken. En Van 't Schip? Die werd rechtsbuiten. „Ik heb mijn standpunt aan Louis duidelijk gemaakt," liet hij na afloop we ten, „maar ik kan natuurlijk niet weigeren als hij mij als rechts buiten inzet." De ontevreden voetballer zei niet op een breuk met Ajax aan te sturen. „Ik vind Ajax een fijne club en ik voel me er ook thuis, maar als rechtsbui ten voetbal ik niet meer met plezier. Ik loop hier al een hele tijd mee, maar je hobbelt steeds door zonder iets te zeggen. Maandagavond heb ik de knoop doorgehakt en Louis verteld wat mij dwars zat." Zijn vervanging zondag in de wedstrijd tegen PSV was de druppel geweest die de emmer had doen overlopen. „Dat ik werd vervangen was terecht, ik speelde niet geweldig. Het is moeilijk te zeggen waaraan dat lag. Misschien ben ik onbewust toch met tegenzin het veld in gegaan. Je kunt natuurlijk op dezelfde manier blijven door gaan, maar ik wil gewoon weer lekker voetballen. Ik zie voor mezelf geen toekomst meer op de rechtsbuitenplaats. Ik denk dat ik op een andere positie meer waarde voor het elftal heb." Bryan Roy glijdt als een balletdanser langs Rot-Weiss-verdelger Faethe. Roy was gisteravond één van de wei nige Ajacieden die een voldoende haalden. foto anp Nederlandse supporters gedragen zich ERFURT/SION GPD De Europa Cup-wedstrijd Rot-Weiss Erfurt-Ajax is zon der al te grote problemen verlopen. Neo-nazistische groeperingen hadden aange kondigd de supporters van Ajax een warm onthaal te be reiden, maar de massaal uit gerukte Erfurter politie, 800 man sterk, hield de zaak re delijk in de hand. Er deden zich niettemin enkele onge regeldheden voor, waarbij één persoon werd gearres teerd en dertig anderen uit het stadion werden gezet. Ei waren in totaal ruim 600 toe schouwers, onder wie 150 aanhangers van Ajax. De bijna 2500 supporters van Feyenoord hebben in het Zwitserse Sion nauwelijks voor problemen gezorgd. Een tiental aanhangers werd gearresteerd wegens geweld pleging en diefstal. De Zwitserse autoriteiten hadden de rood-witte invasie met angst en beven tege moet gezien, maar er ge beurde niet veel. „Er zijn wat kleine winkeldiefstallen in het centrum van de stad ge weest, er zijn een paar etala geruiten gesneuveld en op de Duitse Autobahn is in enkele restaurants wat gepikt, maar dat zijn voor ons ai geen bij zondere dingen meer", was de nuchtere reactie van het Feyenoord-bestuur. DEN HAAG ANP De houder van de Europa Cup voor bekerwinnaars is ontluis terd. Manchester United, koplo per in de Engelse competitie, verloor in Madrid met 3-0 van Atletico. Vervelend voor Man chester was, dat twee doelpun ten pas in de laatste drie minu ten vielen. Futre, die ook al voor rust scoorde, en Manoio San chez maakten de Mancunians vrijwel kansloos voor een plaats in de kwartfinales. Paolo Futre, vorige week tij dens Nederland - Portugal kansloos tegen Adri van Tigge- len en Erwin Koeman, wervelde voor 52.000 toeschouwers. De andere Engelse vertegen woordiger deed het beter. Tot tenham Hotspur won thuis met 3-1 van FC Porto, mede door twee doelpunten van Gary Line- ker. De Spurs stonden bij rust op 2-0 door de international van Engeland en Durie. Zes mi nuten na de pauze scoorde de Bulgaarse international Emile Kostadinov tegen. Hij tikte de bal simpel in het net na een so lo van invaller Toze. Na de tweede treffer van Lineker, in de 83ste minuut, protesteerde Por to massaal omdat de topscorer buitenspel zou hebben gestaan. Door twee verdedigingsfouten is de Duitse bekerwinnaar Wer- der Bremen nog lang niet zeker van een plaats in de kwartfina les. De Noordduitsers waren weliswaar beter dan Ferenc- varos uit Hongarije, maar de uitslag was slechts 3-2. Neu- barth, met het honderdste Eu ropa Cup-doelpunt van Werder, en oudgediende Klaus Allofs zorgden voor 1-0 en 2-0 binnen 33 minuten. Nauwelijks hon derd tellen later scoorde de Hongaarse international Lipcsei tegen. Weer Neubarth bracht de marge nog voor de pauze op twee. Zeventien minuten voor tijd profiteerde Lipcsei nog maals van onachtzaamheid in de defensie van Bremen. AS Roma, vorig jaar finalist in het toernooi om de UEFA-be- ker, speelde 1-1 bij de semi- profs van lives Tampere. Na twintig minuten kwamen de Italianen op voorsprong door Camevale, die zondag voor het eerst sinds zijn schorsing van wege dope-gebruik had meege daan bij zijn club. Czakon maakte een kwartier voor tijd gelijk. DEN HAAG «ANP De terugkeer van banneling Li verpool op de Europese voet balvelden lijkt van korte duur. Gisteren verloren de 'Reds' de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het UEFA-bekertoer- nooi in Frankrijk van Auxerre met 0-2. Het was aan doelman Bruce Grobbelaar te danken dat Liver pool over veertien dagen op An- field Road al niet helemaal kansloos is. De 'veteraan' was afgeschreven door manager Souness. De langdurige blessure van Mike Hooper - hij is de rest van het seizoen uitgeschakeld - noopte Liverpool de 'oude man' van stal te halen. Zes jaar bleef de meervoudige Engelse kampioen verstoken van Europees voetbal, een uit vloeisel van de Heizel-ramp in Brussel, waarbij 39, hoofdzake lijk Italiaanse, supporters tij dens rellen voor de EC 1-finale tussen Liverpool en Juventus om het leven kwamen. Voor Auxerre scoorden mid denvelder Ferreri vlak voor rust en de Hongaar Kovacs na één uur. De score had veel hoger moeten uitvallen, want de Fran sen domineerden anderhalf uur. De in uitstekende vorm verkerende Grobbelaar voor kwam zeker lijkende treffers van Ferreri en Guerreiro voor de rust. Na de hervatting stond hij opnieuw Ferreri in de weg en international Vahirua. Met de laatste en Cocard, ook beho rend tot de Franse selectie, had Liverpool de grootste moeite. Toch moest Grobbelaar twee keer de bal uit het net halen. Dinamo Bukarest, de club van Rinus Israel, kwam in Italië zelf niet tot scoren, want de te gentreffer werd twee minuten voor tijd door Signorini in eigen doel geschoten. Twee van de drie Italiaanse doelpunten kwa men op naam van Aguilera. De Uruguees scoorde voor en na de rust. De topscorer van Genua schoot in de tweede helft vanaf de stip raak. Verdediger Branco maakte het tweede doelpunt te gen de koploper van de Roe-' meense competitie. De wed strijd in de havenstad Genua werd bijna tien minuten onder broken wegens mist.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25