Economie De enige winst bij v D is tijdwinst Nederland, een welvarend lage-lonenland definitief EMu-pian Nederland komt met tii i i li i ii i^euermiiu Kuiin mei Donderdag 24 oktober 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOS AAA Voimgeving: R NIEUWSLIJN Elsevier neemt The Lancet over Elsevier is eigenaar geworden van het toonaangevende medi sche weekblad The Lancet. Het Nederlandse concern kocht het blad van de Britse uitgever Hodder en Stoughton, die zich wil gaan concentreren op boekenactiviteiten. The Lancet werd in 1823 opgericht. Het in de medische wereld in hoog aanzien staande blad heeft ook een wekelijkse Noordamerikaanse editie, terwijl er verder maandelijkse uitgaven zijn in het Frans, Duits, Spaans, Italiaans en Japans. Elsevier is een van de grootste uitge vers van wetenschappelijke publikaties in de wereld. Begemann Staalbouw mag nog blijven Het gemeentelijk sluitingsbevel voor Begemann Staalbouw BV in Helmond is door de Raad van State met zes maanden uitge steld. Het bedrijf krijgt nog een kans om via milieumaatregelen de overlast voor buurtbewoners drastisch te verminderen of om in deze periode concrete verhuisplannen te maken. Begemann Staalbouw, waar 65 personen werken, had bij de Raad van State bezwaren tegen het bevel ingediend. Helmond verwacht na het vertrek van Begemann Staalbouw, eigendom van Joep van den Nieuwenhuyzen, een kostbare bodemsanering. Naar verwach ting zal de Staat hiervoor het Begemann-consortium aansprake lijk stellen. Meer banen weg bij Mees en Hope De reorganisatie bij Bank Mees en Hope, onderdeel van het ABN Amro-concern, gaat meer arbeidsplaatsen kosten dan aanvanke lijk was verwacht. In maart was er nog sprake van dat het aantal banen met 250 zou verminderen. Dinsdagmorgen had een woordvoerder van de bank het over 450 banen en dinsdagmid dag meldde de bank dat per eind 1993 de personeelsomvang zal zijn teruggebracht tot 1400 tegen 1950 eind 1989. Dat is volgens de bank het gevolg van aangescherpte doelstellingen, die overi gens nog onderwerp van overleg zijn voor commissarissen, on dernemingsraad en vakbonden. Cd-speciaalzaak bovenaan de hitlijst De cd-speciaalzaak is de onbetwiste aanvoerder van de hitlijst van alle kleine en middelgrote bedrijven in Nederland. De 1100 cd-zaken boekten vorig jaar een omzetgroei van 30 procent, een ontwikkeling waar de komende jaren nog geen eind aan komt. Hun gezamenlijke omzet stijgt dit jaar waarschijnlijk tot 1,2 mil jard gilden, hoewel de gemiddelde prijs van de cd daalt. Volgens de Rabobank Nederland, die gisteren haar jaarlijkse onderzoek naar het midden- en kleinbedrijf presenteerde, gaat het overi gens deze hele 425.000 bedrijven tellende sector dit jaar en het komend jaar voor de wind. Gerekend wordt op een omzet- en winstgroei van drie procent, iets minder dan in 1990. Overname Hudig Langeveldt getekend Het Amerikaanse makelaarsbedrijf in assurantiën Rolling Bur- dick Hunter Group (RBH) heeft voor de overname van de Hud- ig-Langeveldt Groep in Rotterdam een kleine 200 miljoen dollar (circa 380 miljoen gulden) betaald. Dat heeft president Patrick Ryan van Aon Corporation, de moedermaatschappij van RBH, gisteren meegedeeld. Vandaag wordt de transactie door partijen ondertekend. De aandeelhouders van Hudig-Langeveldt slaan hiermee een geoede slag. Het gaat om de Nederlandse Participa tie Maatschappij (38 de Amerikaans assurrantie-makelaardij Marsh McLennan (30 ABN Amro (20 de oorspronkelijke familie (6 en het personeel (eveneens 6 De personeelsle den strijken dus samen ongeveer 22 miljoen gulden op, een veelvoud van het oorspronkelijk belegde bedrag. Na drie jaar reorganisatie nog steeds geen winst i mnnr wpI ppn Innnctii- derd. maar meer dan tiei Geen werkgelegenheidsgarantie, maar wel een loonstij ging (3,5 procent) die de toets der kritiek kan doorstaan. Dat is de verrassende uitkomst van de zenuwoorlog die V&D en de vakbonden afgelopen weken hebben ge voerd. meer zullen vallen. Daarente gen hebben ze wel een loons verhoging in de wacht gesleept die gelijk is aan het gemiddelde in het bedrijfsleven. Dat was een paar dagen geleden nog to taal ondenkbaar, want V&D- directeur Hamming reageerde op looneisen als een stier op een rode lap. In ruil voor de cao hebben de bonden ingestemd met de zoveelste inspannings verplichting van V&D. Ruim drie jaar duurt nu al de reorganisatie die de warenhui zen weer winstgevend moet maken. De bpstuurders van de bonden en de directieleden van V D die tot enkele dagen gele den tegenover elkaar stonden, zijn al lang niet meer dezelfde als bij het begin van de opera tie. In de tussentijd zijn er bij V D achttienhonderd banen verdwenen en wordt er nog steeds geen winst gemaakt. Reden voor de huidige V D- directie om druk op de ketel te zetten en van de trage boemel die de reorganisatie tot nu toe was een hoge-snelheidstrein te maken. Tot ongenoegen van het personeel dat aan de noodrem wilde trekken om zo leek het tijd te rekken. Met in het achterhoofd dat naarmate de AAASTERDAM LUUK SENCERS Nadat Vroom Dreesmann had geweigerd een werkgele genheidsgarantie te geven voor 450 man leidinggevend perso neel, waarna de bonden met stakingen dreigden, deden de partijen het voorkomen alsof ze met de koppen tegen elkaar stonden. Maar in werkelijk is er al die tijd achter de schermen druk overleg gevoerd. V&D heeft het conflict met de bonden toch niet op de spits willen drijven. Waarschijnlijk is het concern teruggeschrokken voor de vastberadenheid van het personeel, dat deze keer op ramkoers voer. Was er deze week gestaakt het is koopjes- week bij het warenhuisconcern dan had V&D naar eigen zeggen zestig miljoen gulden omzet gederfd en een verlies van vier tot vijf miljoen gulden moeten incasseren. De poging om het verlies van het concern terug te dringen tot 62 miljoen gulden aan het eind van dit jaar zou daardoor opnieuw zijn ver traagd. Uit de uitkomst van het nach telijk beraad blijkt dat V D en de bonden allebei water bij de wijn hebben moeten doen. V &D zal zich meer moeten in spannen om voor mensen die hun baan verliezen ander werk te vinden. De tijd die het bedrijf daarvoor heeft is verlengd van twee (voor mensen beneden 50 jaar) en drie (voor 50-plussers) maanden tot een half jaar. Dat kost het concern scheppen geld. Want al die tijd worden de lo nen gewoon doorbetaald. Geen garantie De vakbonden hebben nog steeds geen harde garantie dat er geen gedwongen ontslagen lijk verloop, doordat zij ander werk vinden of met de vut gaan. Donker scenario Wat blijft er over v ïhetv huisconcern nu de eerste echte stakingsdreiging is beteugeld? Bij de ondernemingsraden leeft de angst dat het concern op den duur heimelijk het aantal vesti gingen van de huidige 58 wil te rugbrengen tot 10 of 12. Volgens dit donkere scenario zouden in de toekomst niet een paar hon derd, maar meer dan tiendui zend arbeidsplaatsen verdwij- De manier waarop de ver nieuwing van de warenhuizen thans wordt doorgevoerd, heeft de personeelsvertegenwoordi- gers op dat idee gebracht. Al- grotere steden krijgen voor de broodnodige vertimmering geld uit de pot. Kleinere vestigingen moeten de restyling uit hun ei gen middelen betalen. In som mige filialen zou het personeel daarom zélf de kwast ter hand hebben genomen. Maar zelfs in de grootste wa renhuizen gaat de metamorfose niet gemakkelijk. De directie heeft bijvoorbeeld hemel en aarde moeten bewegen om in de vestiging in Amstelveen het paradepaardje van V&D waar vorig jaar met veel fanfare de eerste twee vernieuwde eta ges werden geopend nu ook de resterende etages opgeknapt te krijgen. Nu is het nooit de bedoeling van V&D geweest alle 58 wa renhuizen ingrijpend te ver nieuwen. Een likje verf werd in een aantal gevallen voldoende geacht. Van de andere kant heeft het concern zelf een ver betering van de omzet aan de nieuwe presentatie gekoppeld. Ook de vakbonden zijn bang dat de directie van V&D met een verborgen agenda werkt. Tot en met 1993, als de waren huizen uiterlijk rendabel moe ten zijn, heeft de directie een tijdpad uitgezet met om het half jaar doelstellingen met betrek king tot de restyling, de auto matisering en het resultaat. Zo veel streefdata, zo vrezen de bonden, geven V&D evenzo veel excuses om de teugels strakker aan te halen als de doelstellingen niet worden ge haald. Kleiner assortiment Wat het winkelende publiek op valt, is dat het assortiment in de V D op de hoek van de Gedempte Oude Gracht en de Grote Houtstraat in Haarlem; Eén van de tien tot twaalf 'top-stores' of één van de 'kleine' winkels die verdwijnen of een tweederangs behandeling krijgen? UNITED PHOTOS DE BOER vernieuwde winkels kleiner is. Hele etages en zelfs panden worden (aan concurrenten) ver kocht. Recente voorbeelden zijn de vestiging aan het Haagse Spui, waar één van de twee win kelpanden is verkocht aan de Britse warenhuisketen Marks Spencer, en Venlo, waar na de verbouwing het souterrain is vrijgemaakt voor Sanders Meu- belstad. Niet alleen het assortiment wordt kleiner, ook de afdelin gen. Maar op die kleinere ruim te worden méér produkten bij elkaar gelegd. Produkten die min of meer bij elkaar horen. Lagen voorheen de strijkijzers bij wijze van spreken op een an dere afdeling dan de strijkplan ken, nu liggen ze bij elkaar. Klanten komen zo in de verlei ding gecombineerde aankopen te doen waardoor de omzet stijgt. Maar een stijging van de om zet alléén is niet voldoende. Ook de omzet per werknemer moet omhoog. Dat is het be langrijkste doel van de reorgani satie. Om dat te bereiken wor den op de winkelvloer functies in elkaar geschoven en andere geschrapt. Hierin past het jong ste plan van V D om het aan tal leidinggevende functies drastisch te verminderen. Onder het middenkader wor den 1100 banen geschrapt, waarvoor er maar 650 nieuwe in de plaats komen. Of er voor de 450 mensen die hun baan ver liezen ander werk kan worden gevonden, zal pas over een half jaar blijken. Wat de bonden hebben gewonnen is tijd. Kabinet zal toch eens over lagere belastingen moeten gaan praten YVONNE ZONDEROP Als je dan toch arm moet zijn, dan maar liever in Nederland. Vergeleken met de Derde We reld, maar ook met landen als Engeland of Spanje, zijn de mi nima hier niet slecht af. Wij vinden nu eenmaal dat ook de lagere inkomensgroepen recht hebben op redelijke huis vesting, toegankelijk onderwijs, goede gezondheidszorg, sport velden, rechtshulp en culturele voorzieningen. Om nog maar te zwijgen van onze sociale zeker heid, die ook mensen die niet kunnen werken een - beschei den - inkomen garandeert. Die voorzieningen kosten handenvol geld, zoals iedere werknemer aan zijn loonstaatje kan aflezen. De belastingen en premies in Nederland zijn zo hoog dat van een redelijk bruto salaris vaak een schamel netto bedrag overblijft, als je het ten minste met het buitenland ver gelijkt. Het is een van de rede nen waarom het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Neder land karakteriseert als een toe komstig 'lage-lonenland'. Niet officieel, maar wel binnenska- Vraag het maar aan de toeris ten die in steeds grotere getale ons land bezoeken; wij zijn hartstikke goedkoop vergeleken met de ons omringende landen. Andersom worden vakantielan den als Engeland of Italië jaar lijks met sprongen duurder. Je vraagt je af hoe de inwoners van die landen die hoge prijzen en dure voorzieningen kunnen be talen. Welnu, ze verdienen domweg meer. Koploper Waar je écht aan kunt aflezen dat Nederland een lage-lonen land dreigt te worden, is het overschot dat wij hebben in het goederen- en dienstenverkeer met het buitenland. Dit jaar ex porteert Nederland maar liefst 21 miljard gulden meer dan het importeert. Volgend jaar be draagt het overschot naar schat ting 25 miljard. We zijn inmid dels koploper Zwitserland voor bijgestreefd als land met het grootste betalingsoverschot van de 24 rijkste landen ter wereld. Niks mis mee, zou de niets vermoedende burger zeggen. Maar andere landen, en dan vooral Derde Wereld-landen, denken daar heel anders over. Nederland is een zeer welva rend land. Maar door zo veel méér uit te voeren dan te im porteren maaien wij het gras weg voor de voeten van armere landen. Alles wat wij in het bui tenland afzetten, kunnen zij im mers aan de straatstenen niet meer kwijt. Dat klemt des te meer als je ziet wét Nederland uitvoert. Dat zijn voornamelijk landbouw- produkten. Snijbloemen, eieren, varkens en bloembollen voeren de lijst aan met produkten waarvan Nederland bovenmatig veel uitvoert. Het zijn nu niet bepaald de produkten die je het eerste te binnen schieten als je denkt aan een rijk land met een hoogontwikkelde e Bollenteelt nabij Hillegom. Bloemen en bloembollen zijn beroemde Nederlandse exportprodukten, is de vraag of het ook zekere bronnen van inkomsten zijn. FOTO ANEFO ROB BOOAERTS Luxe-probleem Op het oog kampt Nederland met een luxe-probleem. Maar in feite is dat het allerminst. Door het enorme overschot op de betalingsbalans dreigt Ne derland in slaap te sukkelen. Op onze sloffen halen we steeds hogere exportcijfers. Sterker nog, de economische groei die wij in de afgelopen tien jaar be haalden danken wij voor het grootste deel aan die toene mende uitvoer. De bestedingen in Nederland zélf groeiden veel minder hard. Vandaar ook dat" onze economie als geheel steeds achterbleef bij de ons omringende landen, ondanks de groeiende export Nederland dreigt zichzelf be hoorlijk in de vingers te snijden als het zo doorgaat. Dat menen althans mensen binnen het IMF, en zij niet alleen. Onze ex portprodukten zijn allerminst van een uitzonderlijke kwaliteit. Hoogwaardige technologie zit er nauwelijks bij. Voor een aan zienlijk deel betreft het bulkpro- dukten. Ze doen het goed in het buitenland omdat ze relatief goedkoop zijn, en niet omdat ze er in kwalitatief opzicht nu zo uitspringen. En daar komen onze lage lo nen om de hoek kijken. Neder land is in de jaren tachtig 'kam pioen loonmatiger' geweest. Dat was ook nodig want de winsten waren aan het begin van de jaren tachtig tot een rampzalig niveau gedaald. De werkloosheid rees de pan uit en de economie groeide niet meer maar kromp. Een beperking van de lonen was nodig om het be drijfsleven er weer bovenop te helpen. En het werkte. Overal om ons heen stegen de lonen sneller nieuwen. Dat kun je als modern dan in Nederland. Dat had zijn westers land ook veel makkelij wij, alleen nog veel Wil je als hoogontwikkeld land op de wereldmarkt blijven con curreren, dan moet je produk ten leveren van hoge kwaliteit. Je moet op de groeimarkten zit ten. En je moet je blijvend weerslag op de prijzen produkten. Die werden in het buitenland steeds goedkoper. En zo kon onze export floreren. Groeimarkten Maar zo'n politiek kun je niet tot in lengte van jaren volhou den. Per slot van rekening zijn wij geen Derde Wereld-land. Op enig moment staat er een land op in Azië of Zuid-Amerika dat dezelfde produkten maakt als ker dan als opkomend Derc Wereld-land. ,Maar er zitten meer nadelen aan de lage-lonenpolitiek. Door de loonmatiging hebben wij ja renlang onze ogen kunnen slui ten voor problemen in de bin nenlandse economie. De export groeide immers toch wel, en daarmee ook ons nationaal in komen. Het grootste probleem waar de lage arbeidsparticipatie. De werklooshéid is nog steeds hoog, de wao zit vol met men sen die best nog iets zouden willen en kunnen doen, en het aantal vrouwen zonder betaald werk is internationaal gezien schrikbarend hoog. Voor een deel komt dat doordat onze so ciale zekerheid aantrekkelijker is dan in het buitenland. Maar het komt natuurlijk ook door een gebrek aan banen. Door het bedrijfsleven wordt in Nederland te weinig geïnves teerd om iedereen aan het werk te helpen. Zelfs Nederlandse bedrijven waarmee het heel goed gaat, investeren liever in het buitenland dan hier. In het buitenland verwachten ze dom weg meer afzet. Want de lonen zijn daar hoger dan hier. Koopkracht omhoog De oplossing ligt voor de hand. In Nederland moet de koop kracht omhoog. Maar dat hoeft niet per sé door forse loonsver hogingen. Daarmee verspeel je immers je gunstige positie in het buitenland, ook als je kwali tatief hoogwaardiger produkten maakt dan nu het geval is. Er is een verschil tussen bruto- en netto-lonen. Netto-lonen bepa len de koopkracht. En die kun nen omhoog zonder dat de bru- to-lonen veranderen, namelijk door belastingverlaging. De economie is ermee ge diend als de Nederlanders zich méér en betere produkten kun nen veroorloven. Dat leidt van zelf tot meer werk en dus tot meer economische groei. Belas tingverlaging speelt op dit mo ment geen rol in de discussie tussen kabinet en sociale part ners. Men praat over het mini mumloon, de koppeling, de wao en de Ziektewet. Maar wil onze economie slagvaardiger worden, zal men dit hete hang ijzer toch niet blijvend kunnen laten liggen. STRAATSBURG CPD Het Nederlandse EG-voorzitter- schap zal volgende week met definitieve voorstellen komen voor een Economische en Mo netaire Unie (EMU). Minister van financiën Wim Kok zei dit gisteren in een toespraak tot het Europees Parlement. De Nederlandse regering zal zich eind deze week over de „fi nale politieke voorstellen" bui gen. De Economische en Mone taire Unie zal op zijn vroegst in 1997, met één centrale baAk, één munt en één monetaire po litiek, gestalte moeten krijgen. Een Europees Monetair Insti tuut EMI zal al in 1994 in de tweede fase worden opge richt, maar in 1997 opgaan in de Europese centrale bank. In dat jaar moet de derde fase in treden. Kok zei dat tussen de lidsta ten op de meeste terreinen bij het werk aan een monetaire unie overeenstemming is be reikt, maar dat een aantal kwes ties nog moet worden geregeld. Spanningen ontstaan vooral in de derde fase, omdat dan niet alle lidstaten mee kunnen doen, zo zei Kok. Landen met bijvoor beeld bovenmatige begrotings tekorten, hoge inflatie en insta biele wisselkoersen, zullen pas later kunnen toetreden omdat zij niet op tijd voldoen aan toe treding tot de EMU. Lidstaten die nog niet deelnemen aan de EMU hebben ook geen stem recht over het monetaire beleid. Kok zei zich sterk te willen maken voor de bevoegdheden van het Europees Parlement bij de totstandkoming en inwer kingtreding van de EMU, hoe wel daarover binnen de lidsta ten verschillend wordt gedacht. De minister van financiën zei ook dat het initiatiefrecht van de Europese Commissie niet mag worden aangetast. Het Europees Parlement rea geerde kritisch op de toespraak van Kok, die in grote lijnen her haalde wat hij eerder zei op een bijeenkomst in Apeldoorn in september na informeel beraad met zijn Europese collega-mi nisters. De socialistische fractie in het parlement gaf te kennen „absoluut niet enthousiast" te zijn over de EMU-teksten van het Nederlandse EG-voorzitter- schap. In de tot nu toe gepresenteer de voorstellen heeft Kok teveel het accent gelegd op het terug brengen van de inflatie, de be grotingstekorten en de staats schulden, zo stelde de Neder landse sociaaldemocraat Alman Metten namens de fractie. Volgens hem is er te weinig aandacht voor het terugbrengen van de werkloosheid en de ver schillen in koopkracht in de di verse Europese landen. Met na me het laatste gegeven vergt een sterker stimulerend econo misch beleid, zei Metten. Met ten was van mening dat niet alle landen zelf hun economische problemen kunnen oplossen, maar daarbij moeten worden geholpen door de andere lan den. Rijkere lidstaten en de gehele Gemeenschap moeten de min der ontwikkelde lidstaten, die niet zo snel alle voorwaarden voor toetreding tot de EMU kunnen voldoen, bijstaan, aldus de socialistische fractie. „Zon der een inspanning van de hele Gemeenschap om de twaalf lid staten op een voldoende niveau te brengen, zal er feitelijk bij de EMU van twee snelheden spra ke zijn. Dit is een stap achteruit voor de Gemeenschap." Ook de christendemocratische fractie in het parlement toonde zich bij monde van voorzitter Bouke Beumer kritisch over de EMU plannen. Beumer zei hang te zijn dat het Europees Parlement nauwelijks reële of werkelijke inspraak krijgt bij de totstand koming van de Economische en Monetaire Unie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21