Regio 'Asfalt over unieke plek' PvdA-Oegstgeest bezoekt Buitenlust 'Iedereen discrimineert, wij ook' Programma Donderdag 24 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS AAIEP DE ORAAFF UESBETH BUITiNK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT LEIDEN NIEUWSLIJN Parkeergelegenheid voor partycentrum Een Oegstgeester 'Hofje van Eden' ter grootte van een half voetbalveld dreigt te worden geasfalteerd nu de rooms-katholieke Willibrordkerk een gebouw en grond gaat verkopen aan partycentrum La France aan de Rhijn- geesterstraatweg. Directeur T. Kooloos sluit niet uit dat hij na de uitbreidingen van La France het schilderachtige plekje tussen de Willibrordschool de achterzijde van het partycentrum en bejaardenoord Wijckerslooth voor de aanleg van parkeerplaatsen nodig heeft. OEGSTGEEST WIM KOEVOET „Misschien dat we genoeg heb ben aan de parkeerplaatsen rond de kerk. Veel is ook afhan kelijk van de mate waarin de kerk onze gasten toestaat ge bruik te maken van haar par keergelegenheid. Als de pastoor gaat klagen, dan hebben we een probleem. Maar dan gaan we er heus niet direct met de wals overheen", aldus Kooloos, die overigens beduidend minder enthousiast is over het terreintje dan parochiaan Karin Brusse uit Leiden. Zij heeft een andere oplossing voor het eventuele probleem van La France: „Laat die feest gangers maar met de bus ko men. Er stoppen ik weet niet hoeveel bussen bij de kerk." Brusse is vermoedelijk de enige parochiaan die weet van de overeenkomst tussen het paro chiebestuur en La France. Zij is bij toeval op de informatie ge stuit. De voorzitter van het kerkbestuur, C. van den Ancker, zegt dat er in feite nog niets vaststaat. „Maar ik ga er verder niet op in. Zodra de verkoop rond is, kan er sprake zijn van openbaarheid, nu niet." Leefruimte „Dan is het dus te laat", consta teert Brusse. „Ik kan me best voorstellen dat de kerk geld no dig heeft maar ik vind dat juist de kerk zo niet met grond moet omgaan. Dit is een uniek plekje. Vanuit hier lijkt Oegstgeest wel een Gelders dorp. Waar vind je nog een plek als deze in een be bouwde kom, zo romantisch en landelijk? Ik weet dat het ge biedje een belangrijke leefruim te is voor veel vogels. Er groeit ook van alles. Ik heb er klapro zen gezien", aldus de Leidse, die ook erg beducht is voor de 'verkeersaantrekkende werking' van de wijzingen in het gebied. De overeenkomst tussen de kerk en La France maakt uit breiding van het partycentrum, waarvoor reeds dit voorjaar een vergunning is verleend, moge lijk. La France huurde haar on derkomen van de kerk, maar moest eigenaar worden om te kunnen verbouwen. Maandag wordt een begin met de klus ge maakt en begin volgend jaar kan het partycentrum in zijn vernieuwde opzet draaien. Be langrijkste wijzigingen betreffen de entreepartij en de bistro. Door een schuifwand kunnen de zalen worden vergroot en verkleind, afhankelijk van de grootte van het gezelschap. Zandgrond Deze uitbreidingen krijgen aan de voorzijde gestalte. Het be wuste terreintje ligt aan de ach terkant. Er omheen loopt een voetpad waar volgens Brusse vaak wordt gewandeld. Mensen staan er stil en kijken om zich heen. Vlak voor en na de schoolbel van de Willibrord school is het er een drukte van belang. Kooloos: „Die doorgang blijft gewoon intact." De kerk gebruikt het terreintje nergens voor, vertelt beheerder H. Vertegaal. „Het is zandgrond, er groeit niet zo veel. Enige pa rochianen, van wie ik er één ben, mogen er om niet tuinie- Aan dat voorrecht moet een einde komen, maakt Kooloos van het partycentrum duidelijk. 'Hij wil over zijn eigen grond kunnen beschikken wanneer hem dat uitkomt. „Van verhuur door de kerk is geen sprake. Ik verwacht daar dus geen proble- Volgens het bestemmings plan is het terreintje voor 'bij zondere doeleinden' bedoeld. Voor de aanleg van een par keerterrein heeft de eigenaar een ontheffing van de gebruiks voorschriften nodig, aldus ge- meentevoorlichter B. Roze- mond. Renovatie kerk Voorschoten bijna voltooid VOORSCHOTEN «IRENE VAN BEVEREN MEDEWERKSTER De renovatie van de gerefor meerde kerk Het Kruispunt in de Schoolstraat in Voorschoten nadert haar voltooiing. Vrijwilli gers van de gereformeerde ge meente hebben deze week het kerkgebouw van onder tot bo ven schoongemaakt. Vandaag komen de nieuwe blank- beu- kehouten stoelen met rode zit ting, die de plaats van de oude gescheurde kerkbanken inne men. Zaterdag 3 november kunnen de gemeenteleden hun kerk nieuwe stijl voor het eerst bewonderen. Er is die dag een open huis. De hele operatie heeft iets meer gekost dan de geraamde 250.000 gulden. Hoeveel de ex tra uitgaven bedragen kan K. van der Haven, de koster van de kerk, niet precies zeggen. Hij spreekt van een 'niet noemens waardige overschrijding' van het budget. Daarvoor is de kerk in een nieuw jasje gestoken. De basis- Wethouder Kohlbeck: 'Nee, ik heb geen zelfmoordplannen' Martelgang of zegetocht? PvdA-wethouder T. Kohlbeck durft geen voorspellingen te doen over het werkbezoek van de Oegst geester afdeling van zijn partij aan de woonwijk Buitenlust. De wethouder, frac tievoorzitter F. Wegman en PvdA-bestuur- ders beginnen het werkbezoek, zaterdag, met een voettocht door de wijk. Bewoners kunnen het gezelschap aan schieten en alle dingen aankaarten die zij belangrijk vinden. Om elf uur staat een ge sprek met de woningbouwvereniging Bui tenlust, die haar onderkomen heeft aan de Floresstraat, op het programma. Tussen 12.00 en 13.00 uur is er in het buurthuis De Kratong een 'inloopuur'. „Nee, ik heb geen zelfmoordplannen", grapt wethouder Kohlbeck. De PvdA'er doelt op de malaise waarin zijn partij, lan delijk gezien, verkeert en de soms vijandige reacties die zijn partijgenoten daardoor hier en daar ten deel vallen. Kohlbeck zegt dat hij niet weet wat hem zaterdag te wachten staat. „Dit is voor ons PvdA'ers een wonder lijke periode, dus ik ben op alles voorbereid. Als ik zaterdag op de wao-plannen word aangesproken, zal ik die discussie niet uit de weg gaan. Veel partijgenoten weten ove rigens al dat ik zelf ook de grootst mogelijke moeite met de wao-maatregelen heb." Het bezoek aan Buitenlust vloeit voort uit een recente notitie van de Oegstgeester PvdA over bestuurlijke vernieuwing. De op stellers van dat stuk willen inniger banden tussen overheid en burgers en politieke partijen en burgers. De PvdA is niet alleen de eerste partij in Oegstgeest die hier een nota aan heeft gewijd, maar ook de eerste die zo nadrukkelijk contact zoekt met Oegstgeestenaren. Volgens Kohlbeck zijn er nog geen concrete afspraken gemaakt over werkbezoeken aan andere wijken. De wet houder zegt zich echter heel goed te kun nen voorstellen dat de Bloemenbuurt en de Grunerie op korte termijn aan de beurt ko men. Parkfunctie Buitenlust, electoraal gezien een wingewest van de PvdA, is lange tijd beschouwd als een probleemwijk. Vooral de geïsoleerde ligging, aan de Rijnsburgse kant van het A44-viaduct, is daar debet aan. Bestuurders van de buurtvereniging hebben hun wijk eens aangeduid als 'de blindedarm van Oegstgeest'. Wethouder Kohlbeck vindt niet dat die die kreet uit het verleden aan een echo toe is. „Het is nooit gemeentelijk be leid geweest om Buitenlust systematisch over net hoofd te zien. Als Buitenlust ooit een probleemwijk is geweest, dan is het dat nu in elk geval niet meer. Er is een buurt huis gekomen en aan de problemen met het viaduct is ook gewerkt. Ik hoor daar al een tijd lang geen klachten meer over. Ver der is het gemeentebestuur met Buitenlust in gesprek over de indeling van de resteren de groenstrook tussen de wijk-en de Flora veiling in Rijnsburg. Er zijn plannen om dat gebiedje een parkachtige functie te geven Ook dat lijkt me winst voor Buitenlust." Buitenlust is verder één van de weinige wijken in Oegstgeest waar nog sprake is van een gemeenschapsgevoel. De poldercross en de ringsteekwedstrijden op koninginne dag zijn daarvan voor de buitenwacht zicht bare uitingen. Kohlbeck heeft geen overspannen ver wachtingen van de electorale uitwerking op de PvdA van het werkbezoek. „In het alge meen gesproken komen er uit Buitenlust veel stemmen voor mijn partij. Met de Oegstgeester afdeling gaat het tot op de dag van vandaag redelijk goed. We maken al elf jaar deel uit van het college van burgemees ter en wethouders en in die tijd hebben we een vorm gevonden waarin we zowel onze onafhankelijkheid als onze bestuurlijke ver antwoordelijkheid hebben waargemaakt. Maar als het tij zich op landelijke schaal te gen de PvdA keert, dan heb ik weinig reden om aan te nemen dat dat in Buitenlust an ders zal zijn. Tegen zo'n dodelijk mechanis me is weinig bestand", aldus Kohlbeck. Leden van de gereformeerde kerk in Voorschoten maken deze week de kerk schoon. kleur van het interieur is grijs. Die kleur komt in verschillende tinten op de muren terug. Het plafond is uitgevoerd in oud- groen en het orgel heeft een rood accent gekregen, een kleur die terugkomt in de stoelen. Het podium in de kerk is vergroot en heeft een professionele aan passing voor rolstoelgebruikers gekregen. Daarbij zijn de muren gecontroleerd op vochtaanslag. Eén van de buitenmuren heeft een vochtwerende laag gekre gen, zodat de kerk er weer voor jaren tegen kan. Op de open dag op 3 novem ber kunnen belangstellenden het verloop 1 aan de hand tage bekijken. de renovatie fotorepor- Dans- en muziekgroepen, informatie stands, een tentoonstelling van gedich ten en informatie, een kinderprogramma en kraampjes met hapjes uit de interna tionale keuken. Dat zijn de ingrediënten van de zesde interculturele manifestatie van Leiderdorp Aangenaam, zaterdag van 15.00 tot 22.00 uur in het sociaal cultureel centrum de Sjelter aan de Heemraadlaan. De toegang is gratis. De manifestatie wordt geopend met mu ziek en dans van Jan en Alleman en Nos Caribe. Een optreden van de kinderen die in de herfstvakantie hebben meege daan aan het interculturele project 'Rit me van de wereld' in de Sjelter. wordt gevolgd door volks- en feestliederen van de Turkse dansgroep Sengalar. Om 18.00 uur speelt Ayarichi muziek uit het Andes-gebied. met name Bolivia en Peru. Daarna wordt het podium vrij gemaakt voor de Turkse dansgroep Ba- ris. Calmor vertolt vervolgens muziek uit Argentinië en Chili. Om 20.30 uur volgt een Hindoestaanse boerendans en de manifestatie wordt af gesloten met een optreden van Blaka Roetoe Oema, een Nederlands-Suri naamse dansgroep die Afrikaanse dorps- situaties uitbeeld met zang en life-mu ziek. Voor de kinderen is er van 15.00 tot 18.00 uur in samenwerking met de Sjel ter een speciaal programma. Het Haar lemse poppentheater Zilveren Maan heeft voor de manifestatie een poppen spel gemaakt. De Leidenaar Rik van Boeckel verzorgt daarna een meespeel muziekprogramma. Daarnaast is er een creatieve hoek. Op de informatiemarkt staan Leiderdorp tegen Apartheid, Amnesty International de Wereldwinkel en boekhandel Mam fest. Er komen stands met stoffen uit Ghana en er zijn kraampjes met Turkse en Surinaamse hapjes. Leiderdorp Aangenaam: publiek bewust maken van racisme LEIDERDORP UESBETH BUITINK „Zwarte Piet, Sjors en Sjimmie, Kuifje in Afrika en het missie potje op die manier kwam je als kind in aanraking met zwar te mensen. Door gebrek aan in formatie blijven veel vooroorde len leven", vindt Leonie van Blijswijk van 'Leiderdorp Aan genaam'. De zesde interculture le manifestatie van de werk groep, zaterdag in sociaal cultu reel centrum de Sjelter, is een kennismaking met de verschil lende culturen die in Leider dorp leven. Informatie als wa pen in de strijd tegen racisme. „ledereen discrimineert, wij net zo goed", merkt mede-orga nisator Emile Snell op. ,Je kunt je niet meer verschuilen achter het excuus 'gebrek aan informa tie', ik accepteer dat niet meer. Als je nog steeds discrimineert na de 25 jaar dat in Nederland 'migranten wonen, ligt dat aan jezelf. Dan heb je alle informa tie niet willen horen." Toch is informatievoorzie ning voor Leiderdorp Aange naam de enige methode om de cultuurverschillen te overbrug gen. „Als je confronterender bent, voelen mensen zich aan gevallen. En de mensen staan heel open, zolang het niet be dreigend is", aldus Snell. „We moeten met mensen praten om te weten te komen hoe ze den ken", vindt ook Van Blijswijk. „En we moeten onze stem laten horen. We doen veel samen met Cantaris. Dat is een Amster damse groep die werkt aan de bewustwording van het racisme dat in iedereen leeft. Ze werken bij voorbeeld met artsen, mana gers en politiemensen. Als die in aanraking komen met andere culturen is het enorm van be lang wélke geestelijke bagage ze hebben." Cultuur-overstijgend denken, dat is het ideaal van Leiderdorp Aangenaam. Snell: „Als je nu om je heen kijkt is Leiderdorp Aangenaam gewoon nog steeds nodig, hoe gering het effect ook is. Kijk bijvoorbeeld naar de po lemiek rond het kinderboeken weekgeschenk. Thea Beekman had van tevoren moeten naden ken wat ze haar middeleeuwse romanfiguren over dat zwarte jongetje Danga liet zeggen. En ik denk niet dat zwarte kinderen zich kunnen identificeren met Danga, die niet voor zichzelf opkomt en volledig afhankelijk is van de witte Alijt. „Dat boek van Thea Beekman is maar een klein aspect", vult Van Blijswijk aan. „Maar al die kleine dingen bevestigen het beeld dat kinderen al jong krij gen. Dan wordt het een waar heid en dat is juist het enge." Snell: „Mensen spreken zich uit ten tijde van een Golfoorlog, als er een stroom asielzoekers is of nu met de problemen in Duitsland. Leonie en ik werken allebei met allochtone volwas senen en kinderen. Wij merken dat de verhalen die je hoort over discriminatie echt geen fa beltjes zijn. Daarom kan Leider dorp Aangenaam niet stoppen." „Iedereen vindt zijn eigen cultuur toch vaak beter", weet Van Blijswijk uit ervaring. „Ik betrap mezelf er ook vaak op: ik zal die zwarte meneer wel even helpen." Snell: „Discriminatie en macht is sterk met elkaar verweven. Dat bevestigt zich zelf. Als iemand wordt behan deld als 'minder' zal hij ook slechter presteren." Een werkelijke cultuurveran dering hoeft voor Leiderdorp Aangenaam niet. Snell: „Cul tuur is heel dynamisch, daarin kunnen we nieuwe waarden ontwikkelen." Van Blijswijk: „Zoiets kun je niet bewerkstelli gen in één manifestatie. Je kunt zoiets niet opleggen, want het heeft te maken met een hou ding. Je kunt het alleen overdra gen als er al iets is verinner lijkt." Horizon Toch denkt de werkgroep dat de manifestaties effect hebben. „Ik denk dat het wel bijdraagt aan een wijdere horizon", zegt Van Blijswijk. „Als mensen een paar keer zijn geweest, denken ze er toch over na en praten erover." Behalve de manifestaties orga niseert Leiderdorp Aangenaam ook themadagen en kookcur sussen voor uitheemse gerech ten. „Op die manier zoeken we meer diepgang. En dat kan heel verrijkend zijn." Ondanks alle idealen heeft de werkgroep het afgelopen jaar op het punt gestaan zichzelf op te heffen. Snell: „We hebben een verschil van mening gehad met de gemeente. We wilden een onderzoek doen naar de positie van Turkse. Marokkaanse en Surinaamse mensen op de werkvloer. De gemeente vond dat zij meer de geëigende kana len had om het onderzoek te doen, wij wilden het zelf doen." Na gesprekken met welzijn- wethouder C. Kemer besloot Leiderdorp Aangenaam toch „Als je nog steeds discrimineert na de 25 jaar dat in Nederland migranten wonen, li je alle informatie niet willen horen", vinden Leonie van Blijswijk en Emile Snell van aan jezelf. Dan heb rdorp Aangenaam. FOTO ELLEN MARTENS door te gaan met de activiteiten. „Van het onderzoek hebben we afgezien. Wij vinden onze wor tels in de gemeentelijke stuur groep etnische minderheden, dan is het niet aan te raden daar tegenin te gaan." Snell is wel te leurgesteld over de betrokken heid van verschillende instellin gen bij de activiteiten van de werkgroep. „Ik vind dat teveel scholen en politieke partijen het laten afweten." Leiderdorp Aangenaam is buiten schot gebleven bij de be zuinigingsronde die het wel- zijnsprogramma voor volgend jaar kenmerkt. „Door ons be staan ligt ook bij de gemeente steeds de aandacht op discrimi natie. Bovendien is ook de wet houder ervan overtuigd dat ra cisme altijd blijft en de werk groep dus belangrijk is." Een middeleeuws uitgedoste figuur laat Leiderdorpse kinderen een kijkje nemen in zijn magische doos. In het winkelcentrum Winkel hof was gisteren de eerste dag van de viering van het 11-jarig be staan. De feestelijkheden, die tot en met zaterdag duren, staan on der het motto 'Magische Dagen' in het teken van de toverkunsten. Elf bonnen bij controle Zoeterwoude ZOETERWOUDE Bij een controle op de Europaweg in Zoe terwoude heeft de politie vanmorgen elf automobilisten be keurd. De bestuurders negeerden de 'gesloten verklaring' op het viaduct boven de rijksweg A4. Dinsdag kregen bij eenzelfde con trole 28 automobilisten een prent. Jazz in de Hollandsche Tuyn LEIDERDORP In de 'Hollandsche Tuyn' aan de Hoofdstraat in Leiderdorp speelt zaterdag 26 oktober de 'Mr. Boogie Woogie and the Firesweep Blues Band'. Het optreden is georganiseerd door jazzclub de Wagenschuur en begint om 22.00 uur. De en tree kost 10 gulden. New Orleans Combination in Warenar WASSENAAR De New Orleans Combination speelt zaterdag 26 oktober in het Wassenaarse cultureel centrum Warenar. De avond begint om 21.00 uur. De toegang voor leden kost 7,50 gul- den, voor niet-leden 10,00 gulden. voor bezoekers aan het partycentrum La Fran- FOTO ELLEN MARTENS t door enige moestuinders gebruikte terreintje waar mogelijk parkeerplaatsen worder De toren van de Willibrordkerk is nog net onder de boomtakken op de voorgrond te

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20