Regio l 'Onduidelijk dus onveilig' 0 0 0 0 'We staan bijna alleen in de strijd' Japanse prent wordt ook niet uitgeleend Voetganger is leven niet meer zeker Infotheek in de problemen D66 wil nader onderzoek naar vuilstort bij Mellery Donderdag 24 oktober 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN OER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN e MONICA WESSEUNG Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormpvlnf: PIET KOOREMAN Politie over invoering verkeersreglement De politie heeft kritiek op de manier waarop het nieuwe verkeersreglement, dat op 1 november van kracht wordt, wordt ingevoerd. Volgens woordvoerder H. Vergeer van de rijkspolitie in het district Den Haag schiet de voorlich ting schromelijk tekort. LEIOEN MONICA WESSEUNG Vergeer: „Er veranderen heel veel dingen en echt niet alleen kleine. Het gebruik van de vluchtstrook, het invoegen op snelwegen, de voorrang van voetgangers op een zebrapad. De mensen weten niet waar ze aan toe zijn. Onduidelijkheid leidt bijna automatisch tot on veiligheid." 'Geef je verstand eens voor rang' is het motto waarmee de nieuwe regels worden inge voerd. Leidraad voor die wijzi ging is namelijk het principe dat de weggebruiker meer dan ooit verantwoordelijk is voor veilig verkeer. Om 'gehoorzaam' te kunnen zijn in het verkeer moet regelen moet overigens de poli tie worden geraadpleegd. Blauwe zone Volgens Vergeer gaat ook de re gel dat (brom) fietsers voortaan rechtsaf door rood mogen rij den, grote problemen geven, „ledereen denkt dat je overal door rood mag, maar zo is het natuurlijk niet. Bovendien is aan dat door rood mogen rijden ook de plicht verbonden dat je wel moet uitkijken en dat weten de meeste mensen nog niet." Maar ook 'in het klein' voor ziet hij een chaos. Zo wordt na 1 november de blauwe zone om gezet in een parkeerschijfzone. Alleen in de vakken waar een de burger echter wel weten wat blauwe streep staat, mag hem wordt verwacht De voorlichtingscampagne van de rijksoverheid komt traag op gang. Veel mensen hebben wel eens wat gehoord over door rood mogen rijden maar weten r het fijne niet van. Het zal ook De mooiste TV's ooit gemaakt Bang&Olufsen Te zien en te horen bij: Roest Bang&Olutsen Center Lange Voort 11. Tel. 071-174940 OEGSTGEEST Koningin Beatrix geen cadeau voor keizer lhden/tokio. de protesten vanuit onder meer universitaire kringen hebben we voorlopig een punt gezet achter dit cadeau. Ook de Japanse au toriteiten, met wie de Neder landse hofhouding van tevoren overlegt welk geschenk gepast is, hadden er schoon genoeg van. Het was moeilijk om snel iets anders te bedenken." Aanvankelijk was volgens me dewerkers van de Leidse univer siteitsbibliotheek zelfs de be doeling dat de kaart geschon ken zou worden aan de keizer. Voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, mr. C.P.C.M. Oomen, verklaarde echter dat dat nooit de bedoe ling is geweest. De universiteit reageert afhoudend op het be richt dat de koningin nu met le ge handen staat. „Voor ons is er niets gebeurd", zegt een woord voerder. „Op zich konden wij er niets aan doen". Ook het in bruikleen geven door koningin Beatrix van de zeldza me kaart uit de Leidse universi teitsbibliotheek is uiteindelijk niet doorgegaan. Het gaat om een prent met daarop een plat tegrond van het kasteel van de Shogun, de heerser van het oude Peking. Deze prent maakt onderdeel uit van de beroemde Von Siebold-collectie die de universiteit beheert. Nadat vanuit universitaire kringen en daarbuiten daarte gen werd geprotesteerd, werden de plannen teruggedraaid. De Japanse keizer houdt het ca deau van koningin Beatrix nog tegoed. Zij zal hem na afloop van het bezoek alsnog een ge schenk opsturen met daarbij een persoonlijke dankbrief. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst: „Door Een woud van borden en onduidelijkheid alom. Na 1 november zal het er niet direct beter op worden. archieffoto ben de bruyn MONICA WESSEUNG den geparkeerd. Weinig ge meenten zullen op 1 november alle vakken van een blauwe streep hebben voorzien, dus mag eigenlijk nergens meer worden geparkeerd. Omdat be keuren ondoenlijk is, kan ieder- heus niet zo zijn dat de ver- een gewoon overal zijn auto keersdeelnemer zich na vanaf 1 neerzetten, november opeens anders ge draagt. Voor de gemeenten be tekent het nieuwe reglement dat zij verantwoordelijk worden voor de uitvoer van de regels. Gemeenten mogen (en moeten) borden plaatsen en bepalen rijkspolitie in deze regio zegt er wel klaar voor te zijn. De afgelopen weken hebben alle 1100 agenten, die met het ver keersreglement te maken heb ben, bijscholing gehad. De ver keersdienst geeft ook voorlich waar bij voorbeeld rechtsaf tingsbijeenkomsten voor verte slaan door rood licht wordt toe- genwoordigers van de gemeen gestaan. Voor vrijwel alle maat- ten. Een paar van de verkeersborden die per 1 november uit het straatbeeld verdwijnen. Voetgangers, en zeker blinden of slechtzienden, zijn hun leven niet meer zeker als na 1 novem ber fietsers en bromfietsers bij het rechtsaf slaan het rode licht mogen negeren. De (brom)fiet- sers worden geacht de voetgan gers om de hoek voorrang te ge ven, maar het is maar zeer de vraag of dit ook zal gebeuren. De vrees bestaat dat het aantal ongevallen zal toenemen. Dat is de reactie van de Nederlandse voetgangersvereniging VBV. De vereniging is mordicus tegen de rechtsaf-slaan-maatregel. „Het wordt echt bloedlink voor de voetgangers." Met name fietsers vormen volgens directielid B.W. Jansen van VBV een gevaar. „Je hoort ze niet aankomen." De VBV is nu al niet blij met depositie van voetgangers en het wordt er na 1 november niet beter op. „Voor iedereen die niet behoort tot de groep van valide volwassenen is het ver keer nu al een wild-west gebeu ren. Sterker nog, de voetganger loopt na 1 november in bepaal de situaties nog meer gevaar," reageert Jansen. Evenals de fietsersbond ENWB ziet de club voor voet gangers wel enkele voordelen in de nieuwe regelgeving. Er zijn maatregelen die, zoals Jansen optimistisch voorspiegelt, in principe goed kunnen uitpak ken: voor een voetgangersover steekplaats mag niet meer wor den ingehaald; voetgangers die aanstalte maken de weg over te steken, krijgen op de zebra's voorrang en de voetganger mag bij oranje knipperlicht zelf be kijken of oversteken veilig is. Theoretisch „De veiligheid van de voetgan gers valt of staat met de bereid heid van automobilisten zich aan de nieuwe regels te houden. Als deze verantwoordelijkheid wordt opgepakt, loopt het goed af, maar deze veiligheid is dus tot nu toe slechts theoretisch." Jansen verwacht dat de positie van de voetganger in het ver keer er in eerste instantie niet veiliger op wordt Er wordt daarvoor te veel overgelaten aan de verantwoordelijkheid van anderen. Pas over een aan tal jaar is verbetering te ver wachten. „De rechterlijke macht is geneigd op te komen voor het belang van voetgan gers. Door uitspraken in rechts zaken zal de positie van voet gangers daardoor de komende jaren verstevigen." Ook de fietsersbond ENFB is er niet bepaald gerust op. Het nieuwe verkeersreglement legt de verantwoordelijkheid bij de weggebruiker. „Het is maar de vraag of iedereen die verant woordelijkheid ook werkelijk neemt en aankan. Zo niet, dan zijn de zwakke verkeersdeelne mers daar het eerst het slachtof fer van," zegt A. de Jong, voor lichter van de ENFB. Ze heeft er al met al een hard hoofd in. Met een deel van de nieuwe regels is de fietsersbond wèl blij. Het rode licht voor rechtsaf wordt nu al massaal door fiet sers en bromfietsers genegeerd en formalisering van die prak tijk is volgens haar juist. „Het is wel weer jammer dat dat rechtsaf door rood alleen is toe gestaan als er een bord bij staat." Hoewel niet direct 'haar pakkie an' is de fietsersbond De mooiste TV's ooit gemaakt Te zien en te horen bij: Bang&Olufsen Hoogeveen Beeld Geluid Noordplein 15-17, Tel 01713-12891 ROELOFARENDSVEEN ïlufser^l ENDSVEEN ook echt blij met de versterking van de positie van de voetgan gers op het zebrapaden. Ronduit teleurgesteld is de ENWB, dat haar aanbeveling om ook fietsers van rechts voor rang te geven, niet is overgeno men. „Daardoor blijft de fietser ondergeschikt aan de automo bilist. Bovendien is het krank zinnig dat overal in Europa die fietser wel voorrang heeft en al leen hier niet" De ANWB is, zo blijkt uit de reactie van een woordvoerder, in grote lijnen tevreden met het nieuwe Regle ment verkeerstekens en ver keersregels. „Het is weer een stapje in de richting van harmo nisatie van de verkeersregels in de EG." De intentie van de nieuwe regelgeving - geef je ver stand eens voorrang - juicht de ANWB toe. „Wij gaan er vanuit dat de meeste mensen inder daad genoeg verstand hebben." Hoewel de ANWB te boek staat als een club van autorij ders, is ze met name blij met de veranderingen die voetgangers aangaan. Voetgangers die bij een zebra te kennen geven te willen oversteken krijgen na 1 november voorrang. „Dat geeft de voetganger meer rechten en na 1 november fietsers van rechts geen voorrang krijgen. „Nederland blijft dan afwijken." Dierenbescherming in het geweer tegen biotechnologie De mooiste TV's ooit gemaakt Te zien en Ie horen bij: Bang&Olufsen TV/Radio de Ru Bang&Olufsen Center Voorstraat 25. Tel. 071-612616 VOORSCHOTEN I Üufsenl RSCHOTEN De Dierenbescherming en bio technologie: ze verdragen elkaar niet. Techniek moet ervoor zor gen dat de dieren meer gaan produceren. Gezondheid en welzijn van het dier komen op de tweede plaats. Dat verdraai zich niet met het doel van Dierenbescherming. Derhalve verzet ze zich met hand en tand tegen het manipuleren van die ren. Om een vuist te maken tegen biotechnologie in Nederland - maar vooral straks in Europa - is de Dierenbescherming van plan 25 regionale voorlichters op te leiden die antwoord kun nen geven op vragen over bio technologie en over deze moei lijke kwestie een eenvoudig ver haal kunnen afsteken. Want biotechnologie wordt de ko mende jaren hèt speerpunt van de Dierenbescherming. Het actie voeren tegen het manipuleren van dieren acht bioloog Michiel Linskens wel degelijk zinvol. Maar bedenkt zich wel dat als Nederland niks doet, het buitenland op dit ge bied van zich zal doen spreken. „Dus", zegt hij, „krijgen we het moeilijk. Op dit moment staan we bijna alleen in de strijd." Steeds luider wordt rondge bazuind dat biotechnologie goed is, dus moet. „Het kan goed zijn", denkt Linskens, die speciaal voor dit werk door de Dierenbescherming is aange trokken, „maar er zijn nog een heleboel vragen te stellen." Linskens neemt als voorbeeld het Leidse bedrijf Gene Phar- ming. Dit bedrijf probeert door -middel van biotechnologie koeien te fokken die ongevoelig zijn voor uierziekte. Bij één op de drie koeien komt het voor. Linskens vertelt dat Gene Phar- Een van de genetisch gemanipuleerde kalfjes van het Leidse bedrijf Ge ne Pharming. Je kunt je voorstellen dat wij ernstige twijfels aan het doel van dit onderzoek hebben." archieffoto anp ming zich richt op een bacterie die de kwaal bij maar vijftien procent van de koeien veroor zaakt. „Je kunt je voorstellen dat wij ernstige twijfels aan het doel van dit onderzoek hebben. Ik heb over de zaak met staatsse cretaris Gabor (landbouw) een gesprek gehad. En die vroeg zich zelfs af of zijn ministerie niet in de luren was gelegd. Als dat zo is, dan moet Gene Phar ming een verbod krijgen." Maar, zegt Linskens, wat de industrie voor zich houdt over biotechnologie, vertelt de Die renbescherming wel. „Wij zul len duidelijk maken waar we Twee van de meest opvallende nieuwe regels, zoals ze in de voorlich tingscampagne onder de aandacht van het publiek worden gebracht. De mooiste TV's ooit gemaakt Bang &0lufsen Te zien en te horen bij: Nic. de Tombe Audio-Video-CD Stationsweg 11-17, Tel. 071-122184 LEIDEN staan. Het is aan de aan welk standpunt zij de mees te waarde toekennen." Daarom zoekt de Dierenbe scherming eerst onder haar 120.000 leden of er 25 man te vinden zijn die dat verhaal kun- uitdragen. „Die mensen krijgen het niet gemakkelijk. De Dierenbescherming vraagt wel iets van hen. Zij moeten ervoor zorgen dat de mensen betrok ken raken bij het werk dat de Dierenbescherming doet. In het buitenland zoeken we contact met verenigingen die hetzelfde werk doen als wij: het dier be schermen. Samen bereik je meer dan alleen." Zorgen Linskens vertelt dat nu de ont wikkelingen rond de biotechno logie moeten worden aange pakt. „Nu kan dat nog, over vijf of tien jaar is het te laat. Dan kun je niet meer terug. Kijk maar naar de invoering van kernenergie in de jaren vijftig. Achteraf gezien waren er best alternatieven te bedenken ge weest. Dat is niet genoeg ge beurd. Haalbare alternatieven werden nauwelijks beproefd. We zitten er nu aan vast. Van daar dat we op tijd op de bio technologie moeten reageren om te voorkomen dat we in een soortgelijke situatie terechtko- Linskens zegt dat er nog altijd een blind vertrouwen is in we tenschap en techniek. „Wat nogal eens wordt vergeten is dat onderzoekers ook mensen zijn, die, vaak in dienst van bedrij ven, de economische belangen in het oog moeten houden. Daar passen ethische afweging of het zoeken naar alternatieven doorgaans niet zo goed in." de banken aan een overlevings plan. De directie van het bedrijf weigert elk commentaar op de nieuwe financiële problemen. Het bedrijf boekte vorig jaar een verlies van een half miljoen gulden. In 1989 werd nog winst gemaakt van 17 miljoen gulden. Infotheek heeft toegezegd vóór 30 oktober de halfjaarcijfers be kend te maken. Dat de cijfers er nog niet zijn, zou te wijten zijn aan 'administratieve proble- Het Leidse computerbedrijf In fotheek verkeert in grote moei lijkheden. Het bedrijf zit met kostbare voorraden personal computers die het door de ma laise op de computermarkt niet kan slijten. Financiële experts schatten de verliezen van het bedrijf op ruim 10 miljoen gul den. Het eigen vermogen zou totaal zijn uitgeput Infotheek werkt samen met De mooiste TV's ooit gemaakt Bang&Olllfsen Te zien en te horen bij: Swaak Beeld Geluid Haarlemmerstraat 279. Tel. 071-215151 LEIDEN DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU D66-Kamerleden willen een na der onderzoek naar de betrok kenheid van de provincie Zuid- Holland bij de illegale stort van verontreinigde grond in het Bel gische Mellery. Ze vinden dat nodig nu journalist Hans Knoop in zijn boek "Vuil Spel' nieuwe feiten aandraagt over de stort van verontreinigde grond van de Leidschendamse Titane-fa briek en vliegas en verbran dingsslakken van AVR. Ook vragen ze de ministers van justitie, milieu en binnen landse zaken of die nadere stap pen overwegen nu Knoop 'aan nemelijk heeft gemaata' dat ambtenaren van ae provincie il legale activiteiten van Zegwaard bv gedoogden. Tot slot vragen de Kamerleden zich in hun schriftelijke vragèn af hoe de journalist aan de ambtelijke en vertrouwelijke stukken is geko- De mooiste TV's ooit gemaakt Bang&0lufsen Te zien en te horen bij: Van Cleef Bang&Olufsen Center I Botermarkt 25. UN. 071-122669

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19