Leiden De terriër gaat door tot op het bot Huursubsidie 65-jarigen soms onverwacht lager Donderdag 24 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFAAANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL OE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN WIE EEN STICKER heeft opgeplakt en toch ongewenste folders op zijn deur mat vindt, kan binnenkort bellen met de klachtenlijn van de gemeente. CDA-er Joop Walenkamp (economische zaken, verkeer en bestuurlijke vernieuwing) haalde deze week na een jaar wethouderschap de publici teit met de gemeentelijke plannen voor een autoluwe binnenstad. De 42-jarige Walenkamp, getrouwd en drie dochters, is een moderne CDA-politicus met een klein c-tje. Een portret. BURGERRAADSLIEDEN De heer Molenaar bezocht ons spreekuur met de vraag voor hem uit te zoeken hoe het kwam dat hij 25 gulden per maand minder huursubsidie kreeg. Zijn inkomen was gelijk gebleven. De huurprijs was per 1 juli met 5,5% verhoogd. De heer Molenaar was op 15 sep tember 1990 65 jaar geworden. Tot zijn 65e ontving hij een WAO/AAW-uitkering op mini mumniveau. Na zijn 65e ont ving hij een AOW-uitkering. Hoewel zijn inkomen dus niet verhoogd was en zijn huur wel, kreeg hij toch minder huursub sidie. Hoe was dat mogelijk? Het probleem waar de heer Mo lenaar mee te maken kreeg, hangt samen met de belasting herziening per 1 januari 1990 - de zogenaamde Oort-operatie - en met de regel, dat voor het vaststellen van de huursubsidie uitgegaan wordt van het belast baar inkomen uit het voorgaan de jaar. Belastingplichtigen jonger dan 65 jaar krijgen sedert 1 ja nuari 1990 op hun inkomen een zogeheten overhevelingstoeslag. Die toeslag is gelijk aan het pre miepercentage volksverzekerin gen. Belastingplichtigen boven de 65 jaar krijgen een dergelijke toeslag niet omdat zij geen pre mies volksverzekeringen ver schuldigd zijn. Hun belastbaar inkomen is door de belasting herziening dus niet verhoogd. Bejaardentabel Omdat mensen van 65 jaar en ouder een lager belastbaar in komen hebben dan mensen bo ven de 65 jaar - maar overigens hetzelfde netto overhouden - zijn voor de huursubsidie apar te bejaardentabellen ingevoerd. Deze tabellen hebben lagere in komensgrenzen dan de tabellen voor personen die jonger zijn dan 65 jaar. Dit betekent in de praktijk dat mensen beneden de 65 jaar en mensen boven de 65 jaar, die in feite (netto) in gelijke financiële omstandigheden verkeren, uit eindelijk gelijk behandeld wor den. Alleen voor personen die tus sen 1 januari 1990 en 31 juli 1991 65 jaar zijn geworden ont staan nadelige effecten. Immers zij hebben in 1990 en/of 1991 gedurende een bepaalde perio de een inkomen ontvangen met een overhevelingstoeslag en ge durende een bepaalde periode een inkomen zonder een derge lijke toeslag. Voor de berekening van de huursubsidie wordt uitgegaan van het belastbaar inkomen over het jaar dat aan het subsi diejaar voorafgaat. Voor het subsidiejaar 1991/1992 is dat dus het inkomen over 1990. Als het inkomen over het lopende jaar tenminste 15 procent lager is kan van dat inkomen worden uitgegaan; dat is dus het (ge schatte) inkomen over 1991. Voor personen die tussen 1 januari 1990 en 31 juli 1991 65 jaar zijn geworden kan een ver tekend beeld ontstaan van het belastbaar inkomen. Dit komt doordat zij gedurende een be paalde tijd nog een overheve lingstoeslag hebben ontvangen. Echter op 31 juli 1991 zijn zij al 65 jaar zodat op hen de bejaar dentabel van toepassing is. Daardoor krijgen zij te weinig huursubsidie. De praktijk Deze problemen waren ook op het Ministerie van vrom voor zien. Er is echter geen structure le oplossing gegeven. Wel wordt er in de Handleiding 1991 voor de uitvoering van de Wet op de Individuele Huursubsidie door gemeenten en verhuurders - een uitgave van het Ministerie van vrom - op gewezen dat in dergelijke gevallen wanneer bij zondere omstandigheden spe len, een uitzondering kan wor den gemaakt. Later heeft het Ministerie van vrom deze maatregel in een schrijven aan de gemeenten na der toegespitst. Er is meege deeld dat op het verzoek van de betreffende ouderen de huur subsidie zal worden berekend op basis van het geschatte inko men over 1991, ook als er een verschil is van minder dan 15 procent. Bovendien zal voor ou deren die tussen 1 januari en 1 augustus 1991 65 jaar zijn ge worden een vaste aftrek worden toegepast op het belastbaar in komen voor de maanden dat de aanvrager nog geen 65 jaar was. Het is echter mogelijk dat uit zonderingsgevallen aan de aan dacht ontsnappen. Ook als de huursubsidie al is vastgesteld kan men zich nog op bijzondere omstandigheden beroepen. Als u meent dat u tot de be trokken groep behoort en dat u te weinig huursubsidie ont vangt, neemt u dan contact op met de gemeente. Er kan dan achteraf een nieuwe berekening worden gemaakt. Ook kunt u uiteraard met vragen over huur subsidie terecht bij ons insti tuut Instituut Buregerraadslleden, Breestraat 92,2311 CV, Leiden. Spreekuur maandag 11-12 uur, donderdag 18.30 - 20 uur, dinsdag en woensdag op af spraak. J. Mom M. Kooljmim H. Lohminn PETRA VISSER, leerlinge van het Holtlant College, kreeg gister avond op haar school de Portheine Plaquette uitgereikt. Zij ontving de prijs voor het beste jaarlijkse stageverslag uit handen van A. de Jager, directeur-generaal bij het ministerie van onderwijs. Visser werd uitverkoren uit een groep van 180 geplaatste stagiaires. Ande re prijswinnaars waren Sonja Scheper, Helga van leperen en Bever ly Kriek. Wethouder Walenkamp: beminnelijk CDA 'er met een kleine c a De jonge onderzoeker gaf gisteravond op zijn verjaardag een toelichting voor de raadscommissie, terwijl de gasten Fj voor het feestje thuis op hem wachtten. Wethouder Joop B Walenkamp beloonde hem met een fles wijn, een onge bruikelijk gebaar in de politiek. De attentie is kenmer kend voor de spreekwoordelijke beminnelijkheid van Walenkamp, die inmiddels zijn handelsmerk is geworden in Leiden. „Joop neemt mensen voor zich in en houdt re- b kening met de gevoeligheden van anderen. Zo heeft hij ondanks zijn roomse achtergrond nooit de gewoonte van katholieken overgenomen om het woord 'God' door de conversatie te mengen, iets wat gereformeerden een gru wel is", zegt H. Driessen, oud-fractievoorzitter van het 3 Leidse CDA. Nog maar weinig dingen van Joop Walenkamp herinneren aan zijn roomse jeugd in het zuiden van het land, waar hij 42 jaar geleden werd geboren in j Breda. Zijn zachte 'g' waarvan f hij ooit zei dat hij nooit de moeite heeft gedaan om die af te leren. De voorletters J.I.LV.M die wijzen op de katholieke ge woonte om kinderen veel doop namen te geven en de toevoe ging RK in de burgelijke stand. En volgens velen die hem ken nen ook zijn Bourgondische le vensinslag en zijn makkelijke omgang met mensen. Voor het overige is Joop Walenkamp een typische verte genwoordiger van een nieuwe generatie CDA-ers, die ondanks hun katholieke komaf immuun zijn voor de oude 'bloedgroe pen' KVP, CHU en ARP waaruit het CDA 10 jaar geleden ont- "r stond. Een politicus die on danks de C in de naam van de partij niet zwaait met bijbeltek sten bij pólitieke debatten. „Wij christen-democraten weten van elkaar dat het evangelie de in spiratiebron is. Maar ook bij Joop zit dat onder de oppervlak te en duikt dat niet steeds op bij zakelijke discussies", zegt CDA- kamerlid F. van der Heijde die begin jaren tachtig met Walen kamp werkte in zijn tijd als be leidsmedewerker van de Twee de Kamer-fractie. Uithoudingsvermogen Meer nog is Walenkamp de mo- deme stadsbestuurder, voor wie bestuurlijke resultaten uiteinde lijk zwaarder wegen dan ideolo gische kwesties. „In de jaren vijftig en zestig waren politici arrogante mensen die ver boven de gewone bevolldng stonden. In de jaren zeventig kwam de tijd van de polarisatie, waarin partij-politieke tegenstellingen werden uitgespeeld. De politici van nu, zoals Joop, proberen op een zakelijke manier met elkaar tot een oplossing te komen", zegt H.L van Mierlo van de NMB-bank, waar Walenkamp werkte voordat hij wethouder werd. In gesprekken met bekenden van Walenkamp komt de wet houder dan ook naar voren als een hardwerkende, pragmati sche man die bereid is tot com promissen en eindeloos onder handelen als het doel dat hij zich heeft gesteld maar wordt bereikt. „Toen Joop in 1978 in de gemeenteraad kwam, was het zijn doel om het CDA weer terug te brengen in het college van B en W. Dat is pas vorig jaar gelukt na twaalf jaar wachten en veel tegenslagen. Dat zegt iets over zijn enorme uithoudings vermogen en terriër-mentali teit", aldus Driessen, die als zijn politieke mentor wordt be schouwd. Zijn zakelijke inslag kwam ook tot uitdrukking in zijn suc ces in het bedrijfsleven, waar hij jaren werkzaam was. „Joop heeft duidelijk feeling met de ondernemers en hij weet hen het gevoel te geven dat hij als politicus aan ze denkt. Dat is belangrijk als wethouder, omdat hij soms toch maatregelen moet nemen die ondernemers tegen de haren instrijken", zegt Driessen. Walenkamp onderscheidt zich graag met nieuwe projec ten, waaraan veel eer is te beha len, zeggen oud-collega's en ambtenaren ('hij profileert zich sterk'). Het is dan ook niet ver wonderlijk dat Walenkamp zijn verschillende werkgevers maar kort diende. Tijdens zijn nim mer voltooide studie klassieke talen was hij van '76 tot '79 le raar Latijn aan het Haagse Aloy- sius-college („Het verbaasde mij niets dat hij snel weer weg ging", zegt een docent). Daarna werd hij in 1980 be leidsmedewerker in de Tweede Kamer van de CDA-fractie. In 1984 kwam hij bij het Neder lands Christelijke Werkgevers verbond: „Toen hij kwam zei den we: die blijft niet lang, hoogstens twee jaar. Dat is pre cies uitgekomen", vertelt zijn toenmalige collega B. Stok. Bij de NMB-bank bleef hij vier jaar, maar werd in de tussentijd wel weer een keer overgeplaatst. Kinderboeken In de jaren '60 kwam Joop Walenkamp bij het Leidsch Dagblad binnenstappen met een stapel cartoons en karikatu ren van politici. Walenkamp is een begenadigd tekenaar, die onder meer 30 kinderboeken il lustreerde. „Walenkamp is geen groot geleerde en geen super- creatief persoon, maar hij spreekt de taal van beiden en weet hen te verenigen in een team", geeft NMB'er Van Mierlo als Walenkamps grote kracht. Zowel in de gemeenteraads- politiek als in het bedrijfsleven ontwikkelde de beminnelijke Walenkamp de stijl van de zachte drang, een manier om op vriendelijke wijze zijn zin te krijgen. „Hij kon op een char mante manier tegen mensen aanduwen zonder hen tegen zich in het harnas te jagen", al dus Van Mierlo. „Zijn kracht is dat hij partijen aan tafel kan krijgen en houden, hij is meer een aanhanger van het harmo nie- dan van het conflictmodel. Samen met wethouder Tjeerd van Rij is hij er bij voorbeeld in Joop Walenkamp. De moderne stadsbestuurder, voor wie bestuurlijke resultaten uiteindelijk zwaarder wegen dan ideologische kwesties. foto loekzuyderduin geslaagd om het hele stations project uit de impasse te ha len", meent een verkeersambte- naar, die vindt dat Walenkamp er met de andere wethouders in is geslaagd om een 'open, colle giale sfeer' te scheppen'. Walenkamp is de onbetwiste grootmeester van het stille, in formele contact voordat hij een besluit naar buiten brengt. Ver- keersambtenaar Stok noemt hem 'een man die behendig zijn zaakjes achter de schermen re gelt en er altijd in slaagt om de juiste man of vrouw voor zijn kar te spannen'. „Meer dein zijn voorgangers weet Walenkamp lastige kwesties eerst eens infor meel in de week te leggen bij al lerlei marktpartijen, zoals bij voorbeeld bij de binnenstad- nen", zegt Stok die Walen- p ook een 'ambassadeur' noemt. Zijn intieme gesprekjes met de Leidse middenstand strijken sommige raadsleden overigens tegen dc haren in, omdat zij zich een beetje bui tenspel gezet voelen. Zijn grote kracht is tegelijk zijn grootste zwakte. Bij zijn harde arbeid voor een nieuw project, verliest hij degenen aie zijn tempo niet bijbenen uit het oog. „Zijn blik is zo vooruit gericht, dat hij de mensen op de achter ste rij niet meer ziet", vindt Van der Heijden. „Als fractie-voor zitter liet hij zich weinig gelegen aan de zwakke broeders in de CDA-fractie en bemoeide zich alleen met de slimsten", weet Driessen. Van Mierlo zegt: „Walenkamp vergat dat ook zijn zwakke kinderen van hem wa ren en hield zich alleen bezig met zijn geslaagde projecten." Als iemand niet meegaat in de vriendelijkheid van Walen kamp is hij machteloos. „Hij heeft een groot gevoel voor hu mor, behalve als je het pertinent niet met hem eens bent. Dan verschijnt er een wrevelige uit drukking op zijn gezicht en worden argumenten met een luchtig gebaar van zijn hand weggewuifd", vertelt Stok. Ambtenaren missen boven dien soms een duidelijke leiding van Walenkamp. „Hij is weinig concreet, maar dat zit denk ik in de CDA-cultuur gebakken. Dan roept hij: Leiden moet zijn re gionale functie versterken, maar dan zegt hij niet hoe dat moet." Driessen 'ik ben misschien wat dogmatisch' mist in de moderne politicus Walenkamp de christelijke signatuur: „Ik denk dat veel CDA-kiezers moeite hebben om nog een ideologie te herkennen in Walenkamp en dat is wel een beetje jammer." AGENDA DONDERDAG 24 OKTOBER Katwijk Uitvoering Lvm het 15-jarig bestaan van de muziekschool, in Tripodia. Hoomes plein 155. aanvang 1930 uur. Leiderdorp Klaverjas- en sjoelavond bij Ta- marco, clubgebouw Van der Marckstraat, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen en rummikub bij De Buitengewonen, Frerikshof, aanvang 20.00 uur. Speciale avond over de Europe se Eenwording met als gastspre ker Mient-Jan Faber, org. IKV- Leiderdorp, Scheppingskerk, aanvang 20.15 uur. Voorschoten Uitreiking van de Voorschoten- se sportprijzen 1991 in het Mexx-gebouw, de voormalige Zilverfabriek, aanvang 20.00 VRIJDAG 25 OKTOBER Katwijk Groot concrrt door de lOSTl-band mmv 3 Katwijkse koren in Sporthal Qcyn Duin, aanvang 20.00 uur. Concert op het BAtzotgei in de Vredeskerk door Peter Eilander, aanvang 20.00 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Rommelmarkt door de Ned. Ver. van Huisvrouwen, Caecilia- straat 18, van 10.00 tot 13.30 Beckett-voorstelling van de Vakgroep Frans in het LAK-the- ater, aanvang 20.30 uur. Leiderdorp Prijsklaverjassen bij IJssport Leiderdorp, kantine ijbaan, aan vang 20.00 uur. Klaverjassen bij Supportersvere niging RCL, De Bloemerd, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Bazar ten behoeve van het stad je Marghita in Roemenië, in de Vinkenhof, van 16.00 tot 23.00 Speciale avond over paddestoe len, org. Ver. voor Natuur- en Vogelbescherming, met dia-le zing, Natuurcentrum Jan Ver- wey, Weteringkade 27, aanvang 20.00 uur. Warmond Klaverjassen met 'verplicht gaan' in 't Meetpunt, aanvang 20.00 uur. Voorschoten Herfstwandeling o.l.v. een IVN- gids op Landgoed de Horsten, start ingang Papeweg om 14.00 Zoeterwoude Optreden van Trio Hasjee in Don Bosco, Zuidbuurtseweg 58, aanvang 21.00 uur. Heeft u d'r ook zo'n hekel aan? Van die grote stapels ongevraagd reclamedrukwerk op de ruige deurmat. Waar eigenlijk alleen de krant en de post op mogen vallen. Je kan je voeten niet èens meer behoorlijk vegen. De gemeente gaat er wat aan doen. Een willekeurige 'vangst' afgelopen maandag in een woning aan de Buys Ballotstraat. Twaalf folders waarvan sommige heuse boekwerken en quasi kranten. Bij elkaar een fikse stapel. De aanbiedingen, afprijzingen en uitverkopen vliegen je om de oren. Alle winkels willen doen geloven dat de folder niet overbodig was. Want nu hebben ze toch een aanbieding, het lijkt wel of ze het weggeven. Achtereenvolgens maken V&D (prijzencircus), Hatéma (de sfeermakers), Kwantum (partijvoordeel), de Block (helpt u beter), Hom (supergrote kortingen), Leen Bakker (daar hou je een leuk huis aan over), Karwei (binnen zonder kloppen), Livera (nieuwe nacht en ochtendmode), Praxis (kluswijzer), Piet Kerkhof (knetterende, knallende aanbiedingen), Zaaniandia leesmappen (doe mee), Overgauw (gratis gids) en Reflection (aanbiedingen) zich schuldig aan het huis-aan-huis dumpen van hun reclamemateriaal. Maar zij zijn lang niet de enige zaken. Vlak bij voorbeeld Blokker, Digros, Hema en Zeeman ook niet uit. Papier hier (2) Het gaat over het alge meen om grote bedrij ven die in veel steden een vestiging hebben. Uit milieu-overwegin gen vormen de folders die door de mond van de deur gaan een no deloze belasting. Zeker nu de oud-papierprijs tot een absoluut laag- tepunt is gezakt, de pa pierbakken overvol zit ten en kringlooppapier nog slechts mondjes- Het pakket dat maandag op de deurmat In e maat wordt gebruikt. i huis aan de Ballot Buysstraat viel. Voeten vegen, ho maar. Na een reeks van klachten over (en ook een persoonlijke afkeer van) de stapels reclamefolders, vond wethouder Hans de ia Mar (Groen Links/milieu) het welle tjes. Hij kondigde maatregelen aan. Allereerst moesten de brie- venbusvormige stickers, die al jaren verkrijgbaar zijn met tek sten als 'hier geen reclamefol ders a.u.b.', beter gepromoot worden. Ook andere maatrege len kondigde hij aan tijdens een afgelopen zomer gehouden milieuweek in Pancras-Oost. Papier hier (3) De acties tegen 'overbefolde- ring' lieten vervolgens even op zich wachten. Maar dit najaar is het zover. Aan de balie van het stadhuis kunnen briefjes wor den afgehaald waarop het tele foonnummer van Milieudefen sie staat vermeld. Daar kunnen de stickers worden besteld. (Om alvast een voorzetje te geven; 020-221366 en 071-153879). Een beetje omslachtig mis schien. Beter was het geweest om de stickers zelf aan de balie klaar te leggen. Maar goed, de gemeente wil verder wijzen op het feit dat het gebruiken van zo'n plakplaatje niet automa tisch betekent dat Leidenaar ook van de stapel huis-aan- huisbladen blijft verstoken, die volgens sommigen ook te groot is. Die ploffen gewoon op de deurmat alsof het om nieuws gaat. De gemeente heeft meer maat regelen in het verschiet, bij voorbeeld een klachtennum mer. „Per 1 november komt er bij de afdeling milieu iemand werken die zich speciaal met foto wim dijkaaan het probleem van reclamedruk werk bezighoudt. Want als je een klachtennummer instelt, moet je die ook bemannen, nietwaar? Dat nummer is er bij voorbeeld voor mensen die een sticker op hun brievenbus heb ben, maar toch folders krijgen aldus Hans van Wirdum, mede werker van De la Mar. Mochten deze maatregelen niet helpen dan gaat de gemeente bekijken of er in de plaatselijke politieverordening een bepaling kan worden opgenomen waarin het door de brievenbus prop pen van ongewenst reclamema teriaal wordt verboden. Sommi ge gemeenten hebben al zo'n bepaling. Een aantal dorpen en steden speelt met de gedachte. Papier hier (4) „Bij het aanstellen van onze be zorgers attenderen we ze op het feit dat ze op de stickers moeten letten. Komen er dan toch klachten bij ons binnen, dan gaan we er achteraan en wijzen we de bewuste bezorger er nog maals op. Tot nu toe was het niet zo dat mensen wel een de huis-aan-huiskrant maar niet de folders konden krijgen. Het is alles of niets", aldus een woordvoerster van de Schakel, een van de grootste reclame diensten in de regio. Ze wil lie ver niet ingaan op de vraag wat het voor haar bedrijf zou bete kenen als er bij voorbeeld in Leiden een strenger beleid komt op de verspreiding van reclame drukwerk. Blijft de vraag of eventuele poli- tiedwang werkt in de praktijk. De beschuldigende vinger wordt dan al snel naar een be drijf als de Schakel gewezen, terwijl dat waarschijnlijk niet meer doet dan voldoen aan de marktvraag naar huis-aan-huis- bezorging. Beter lijkt het de grootwinkelbedrijven te dwin gen hun folders niet langer in elk willekeurig huis te laten val len, maar gerichter te werk te gaan. Een goed voorbeeld dingen naar mensen die ooit iets in hun filialen hebben ge kocht en daarvoor toestemming hebben gegeven. Daarmee is de doelgroep al een stuk gerichter, wordt het milieu minder aange tast en zijn de stickers overbo-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17