Leiden Lage Mors: geen uitstel onderhoud 'De Zwaluw' in tien jaar de grootste Steun voor de Leidse koopavond op vrijdag Conflict sociale dienst gesust 'Strengere controle op Breestraat' OPEN DAG IN ENDEGEEST OPROEP hülstaS! Donderdag 24 oktober 1991 15 NIEUWSLIJN Oproep getuigen Bosrode-moord De politie doet vanavond na het tv-journaal van 18.00 en 20.00 uur een oproep in verband met de dodelijke steekpartij van 12 oktober aan de Bosrode. Daarbij kwam de 35-jarige Leidenaar W. Comelisse om het leven. In een extra politiebericht worden een foto van de gevonden fiets getoond en enkele vragen ge steld. De getoonde fiets is door de recherche op de plek van het misdrijf aangetroffen, in de sloot aan de Bosrode. De dader heeft het rijwiel vermoedelijk na de steekpartij achtergelaten. De poli tie hoopt vooral iets meer te zullen vernemen over de herkomst van de fiets. Zinkdieven aangehouden De politie heeft gistermiddag twee jongens van 17 jaar aange houden in het voormalige Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. Het tweetal werd op heterdaad betrapt bij het stelen van een grote partij zink. De politie vermoedt dat de jongens ook te maken met de diefstal van een aantal deuren en wandpa- nelen uit het pand. De Katwijkse aannemer Lange van der Plas deed dinsdag aangifte van deze diefstal. Controle vreemdelingendienst De vreemdelingendienst heeft gisteren, in samenwerking met de sociale dienst, een inval gedaan in een naai-atelier aan de Admi raal Banckertweg. Van de 37 werknemers was er een illegaal in Nederland. Tien andere werknemers bleken naast hun werk een uitkering te genieten bij de sociale dienst. Op vrijdag een markt en een koopavond in de binnenstad, op donderdag een koopavond in de buitenwijken. Dat lijkt WD-raadslid G. Bakker wel wat. „De keus voor de consument wordt daarmee groter en dat is altijd positief', zei Bakker giste ren bij een commissie-vergade ring, waar de raadsleden hun eerste indrukken mochten ge- ven van het zojuist verschenen Voorschoten, Oegstgeest en Lei vrijdagmarkt riep de nodige twijfels op. Het college van b en w wil in Leiden op vrijdag een koop avond en een markt om meer bezoekers naar de binnenstad te lokken en zo de regionaal- economische functie te verster ken. Uit een enquête die in op dracht van de gemeente werd verricht, bleek dat ruim 40 pro cent van "de bevolking in Lei den, Zoeterwoude, Warmond, marktenonderzoejc. Over koopavond werd over het alge- positief geoordeeld, de Aan de Haagse Schouwweg is een busbaan afgesloten. Het wegdek liep dinsdag onder wa ter. De oorzaak van de lekkage lag in een verzakking van het weggedeelte. De nodige werk zaamheden van de energiebedrijf en de gemeente nemen nog ruim een week in beslag. Zolang blijft de busbaan afgesloten. De bus sen maken in die tijd gebruik van de gewone weg. FOTO HIELCO KUIPERS Conflict dreigt opknappen huizen te vertragen Het conflict tussen het perso neel en de directie van de soci ale dienst over de reorganisatie is voorlopig gesust. De directie heeft gisteren besloten disch toetst. Het personeel de sociale dienst heeft er zichzelf geen moeite 75 procent van de personeelsle den de beslissing niet steunde, bovendien met 'acties' De bewonerscommissie De Lage Mors dreigt het vertrou wen te verliezen van de eigen achterban. De commissie wil vasthouden aan de afspraak voorlopig niet te praten met woningbouwvereniging De Sleutels. Deze commissie is evenals andere ontevreden over de woningbouwvere niging. Pas als een aangekondigd zwartboek over De Sleutels is uitgebracht, is er volgens de commissie weer ruimte voor onderhandelingen. De huurders van 99 wo ningen aan de Damlaan eisen evenwel een snel begin van het groot onderhoud en formeel moet de commissie hierbij betrokken zijn. g populair in de door de lage werkgroep naar de kwestie nog gen het feit dat straks chefs van eens te laten kijken. De mede- afdelingen de taak van het bu- werkers, die zeer verbolgen ren over het feit dat zij geen in spraak hadden gekregen, zien nu af van 'verdere stappen', zoals ze het noemen. De dreigende ruzie betrof het afschaffen van het beslisbureau. Dat is een volstrekt onafhanke lijke afdeling die alle besluiten van de overige afdelingen juri- beslisbureau verdwijnt, werd gedreigd, besloot de direc- maar maakte wel bezwaar tegen tie gisteren de zaak alsnog ter discussie te stellen. „De directie weet dat ze het personeel broodnodig heeft bij de reorga nisatie en dat ze op deze ma nier nooit voldoende draagvlak zou krijgen voor haar plan", al dus S. Dijkstra, voorzitter van de medezeggenschapscommissie - zeg maar de ondernemingsraad - van de sociale dienst. Volgens Dijkstra gaat er binnenkort een werkgroep van start die alle ver schillende modellen tegen het licht houdt. LEIDEN ROY KLOPPER erbij krijgen. De twee func ties zijn volgens de medewer kers niet te verenigen. De medewerkers voelden zich bovendien gepasseerd door de directie, die het besluit niet eerst heeft voorgelegd aan de medezeggenschapsorganen. Nadat uit een enquête bleek dat derdorp een vrijdagmarkt wel ziet zitten. Slechts 18 procent verklaarde dan geen andere markt meer te zullen bezoeken. D66-raadslid T. de Graaff liet het ballonnetje op om meteen de sluitingstijden maar uit te breiden en avondwinkels toe te staan in Leiden. Volgens wet houder J. Walenkamp (verkeer), die niet in ging op de suggestie van de WD, is een langere win kelopenstelling nog niet aan de orde. „De Tweede Kamer is nu wel akkoord, maar het wachten is nog op de Eerste Kamer", zei hij. De raadsleden hebben nog wel enige twijfels over een extra markt op vrijdag. Walenkamp hoopt erop dat bezoekers op vrijdag hun verplichte bood schappen doen en op zaterdag terugkomen om 'recreatief te winkelen. „De vraag is natuur lijk of mensen na hun vrijdagse boodschappen de zaterdag niet gaan gebruiken om te sporten of bij oma op bezoek te gaan", zei PvdA-raadslid A. Boot. Volgens Bakker is het boven dien de vraag of het voor de marktkooplui wel zo profijtelijk is. „Zij moeten 1,5 keer zo lang staan op de markt met alle tijd en marktgeld dat dit kost. Of de omzet ook 1,5 keer zo groot wordt weet ik nog niet zo net", zei hij. Breestraat werd beschreven. De redacteur reed in drie kwartier 5 keer de straat op en neer en kwam daarbij 3 maal de politie tegen, die hem tot ver bijstering van D66 ruim baan gaf. Wethouder J. Walenkamp (verkeer) was niet onder de indruk. „De volgende keer rijdt de re dacteur naar de Merenwijk en sluipt daar de ach tertuinen in voor een inbraak. Dan kan hij ook schrijven dat de politie niet ingrijpt". Tot grote te- D66 wil dat de Leidse politie strenger optreedt te gen auto's die de autovrije Breestraat inrijden. „Voor zover ik weet is een strenge controle op het autoverkeer in de Breestraat een speerpunt van het gemeentelijk politiebeleid", meende D66- raadslid S. Blok zich gisteravond bij een commis sie-vergadering te herinneren. Blok deed zijn verzoek om een strenger politie- vredenheid van Blok beloofde Walenkamp wel optreden naar aanleiding van een artikel in het om de Breestraat nog eens aan te kaarten bij bur- Leidsch Dagblad, waarin een autotochtje door de gemeester Goekoop, die de baas van de politie is. De bewonerscommissie werd gisteravond in het nauw gedre ven tijdens een vergadering waarbij het groot-onderhouds plan werd besproken. Zowel De Sleutels als de circa vijftig huur ders maakten duidelijk geen brood te zien in langer uitstel van de noodzakelijke onder houdsbeurt aan de woningen. En de huurders peperden dat de bewonerscommissie, hun offi ciële vertegenwoordiging, dui delijk in. „Wij willen niet de du pe worden van een conflict dat jullie hebben met de woning bouwvereniging over een heel ander onderwerp als dit". Woordvoerder Eradus van De Lage Mors beloofde binnen drie weken te laten weten of de commissie meewerkt aan een projectgroep die het groot on derhoud voorbereidt. Volgens de statuten moeten bewoners hierin zitting hebben. Indien de bewonerscommissie medewer king weigert, gaat De Sleutels aan het werk met een groep be woners buiten de commissie om. Het participatieregelement biedt hiertoe mogelijkheden. Nulpunt De sfeer tussen De Sleutels i de Verder zijn 2 verhuur, mede prijs (ongeveer 350 gulden per maand). Als er veel geld tegen aan wordt gegooid om te ver bouwen, stijgen de woonlasten. „En dan wordt de huur voor die relatief kleine woningen te hoog voor mensen die zijn aangewe zen op sociale woningbouw", aldus woordvoerder E. van Kaam van De Sleutels. Per woning wordt ongeveer 27.000 gulden geïnvesteerd. Zo worden dakgoten, kozijnen, da- De Lage Mors is ken en schoorstenen vernieuwd inmiddels tot ver onder het nul punt gedaald. Het rommelt al geruime tijd. Aanleiding hier voor is het plan om 99 wonin gen aan de Lage Morsweg, Dijk- straat, Sluisstraat, Storm Buy- singstraat, Damlaan, Morslaan en Dr. Lelylaan op te knappen. In een eerder stadium dacht De Sleutels aan omvangrijke re novatie. Dat plan is om finan ciële redenen teruggedraaid tot minder ingrijpend groot-onder houd. De woningen zijn volgens De Sleutels na een onderhouds beurt weer goed bewoonbaar. noodzakelijk geluids- isolerende maatregelen getrof fen. Dit nog niet definitieve plan werd gisteravond voorgelegd aan bewoners. Zij spuiden nogal wat kritiek, met name op het achterwege blijven van dub bel glas. De woningbouwvereni ging beloofde dat dit onderwerp in de toekomstige projectgroep nog aan de orde komt. Ze sluit niet uit dat alsnog wordt beslo ten alleen in de woonkamer dubbele beglazing toe te pas sen, in ruil voor een kleine huurverhoging. op zaterdag 26 oktober a.s. Zie programma in deze krant van vrijdag 25 oktober. Binnenstad autovrij? Het Leidsch Dagblad be steedt zaterdag extra aan dacht aan de plannen van het gemeentebestuur om de Leidse binnenstad autovrij te maken. Onder meer wor den de resultaten van een steekpröef onder 1000 Lei- denaars en inwoners van de regiogemeenten gepresen teerd. Lezers die mondeling hun mening willen geven over de voor- of nadelen van een autovrije binnenstad kun nen vrijdagmiddag tussen 17.00 en 18.00 uur bellen met de stadsredactie van deze krant. Een selectie uit deze reacties wordt zaterdag in de krant gepubliceerd. U kunt bellen naar de tel. nr. 071-161444 of 071- 161440. L STA DESIGN COLLECTION Opgeruimd staat netjes Heb De meubelmakers met de mooiste ideeën ebt u ook wel 'ns dat gevoel van "waar moet ik 't laten?" Dan kunt u met "linéa- dc" van hülsta heel goed uit de voeten. De elegante elementen zijn onderling prima te combineren en bieden ruimschoots bergruimte voor allerlei spullen. Functio neel, toch mooi, dat is "linéa-dc" ten voeten uit. Onze showroom ligt aan uw voeten. individueel interieur. Vijfhonderdste leerling voor basisschool in Stevenshof De protestant-christelijke basis school 'De Zwaluw' is sinds haar oprichting in 1983 het groeien wel gewend. De afgelo pen jaren moest de school in de Stevenshof al zo vaak uitbrei den. Een grote school kent zo zijn voordelen, menen directeur Ad Lankhout en adjunct-direc teur Marjan van Dijk. Daarom wordt de vijfhonderdste leerling volgende week woensdag met een feestdag verwelkomd. „De organisatie hier is altijd inge wikkeld, maar samen gaan we er tegenaan", zegt Van Dijk. los Berbeé heet hij, in de Sarah Knipscheerstraat woont hij en hij is net vier geworden. Volgen de week mag hij als vijfhon derdste leerling meehelpen de vlag te hijsen van 'De Zwaluw'. Het aantal leerlingen op 'De Zwaluw', de grootste van de vier basisscholen in de Stevenshof, groeit nog steeds. „Bijna elke dag krijgen we wel een nieuwe leerling binnen", zegt directeur Lankhout. In de ontspannings zaal voor kleuters wordt in een bloemenmotief een grote '500' gemaakt. De kinderen wordt ge vraagd op de feestdag in de kleuren van de school - blauw wit - te komen. „En we krijgen vijfhonderd ijsjes van Loek den Elzen, da's leuk", zegt Lank hout. Trots De protestant-christelijke basis school, die in 1983 aan de Bos- huizerlaan met 33 leerlingen van start ging en een jaar later naar de Stevenshof verhuisde, blijft groeien. De aanvraag voor een tweede p.c. school in de Stevenshof werd door de poli tiek en later ook door de Raad van State afgewezen. Maar men blijft de mogelijkheden onder zoeken. „Natuurlijk zouden we graag een tweede zelfstandige p.c. school hier in de wijk zien. Bijvoorbeeld een verzelfstandi ging van onze dependance", zegt Lankhout, die - na tien jaar hoofd van de 'Valkenier' te zijn ■weest - vanaf 1985 'De Zwa- 'De Zwaluw' is in tien jaar tijd uitgegroeid tot de grootste basisschool van Leiden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN OONDERDACAVOND gev luw' leidt. Tegelijk loopt nu soepel. We zijn trots, Tegelijk zegt hij: „Maar alles MEUBELPROMENADE KATWIJK dat kan ik rustig zeggen. We zijn in staat om iedereen hier op te weg volgend jaar uit te brei den". De in februari geopende de pendance - Zwaluw 2 - telt zes lokalen, 'waarin de groepen een tot en met vier zitten. Het hoofdgebouw aan de Antoinette Kleynstraat - Zwaluw 1 - heeft vijftien lokalen, waarin alle groepen zitting hebben. Kinde ren uit één gezin komen in één gebouw. In de loop der jaren was bij Zwaluw 1 semi-perma- nente noodbouw nodig, die overigen^ van binnen beslist niet zo oogt. De directie zegt dat een vijfde van de kinderen uit een kerke lijk meelevend milieu afkomstig is. Tachtig procent van de ou ders verkiest de school niet in eerste instantie voor de pro testant-christelijke signatuur. vangen. Momenteel wordt er Bijbellezen staat bij 'De Zwa- onderhandeld om onze depen- luw' wel op het programma en dance aan de Mary Zeldenrust- de school heeft goede contacten met de Haagse Schouwkerk aan de Rijndijk. Waaraan deze school haar succes dankt? De groei van de Stevenshof op zich kan het niet alleen zijn. „Omdat je al groot bent, heb je ook veel in huis, ook veel extra's. De sfeer is heel goed", zegt adjunct-directeur Van Dijk. Er werken 27 docen ten inclusief parttimers. „In zo'n grote groep zit ook veel ta lent. De een is gigantisch muzi kaal en begint de les met de gi taar, de ander is een computerf reak. Er wordt hier dus perma nent computerles gegeven van af groep 3. We hebben er 18 staan. Geen videospelletjes, maar rekenen, taal, geografie en geschiedenis." Wel is de organisatie altijd complex. „We gaan er tegen aan en we komen er altijd uit. Voor een sportdag hebben we bij voorbeeld tachtig moeders." Jaarlijks organiseert de school voor de wijk een fancyfair. En dat directeur Lankhout voorzit ter is van jeugdtheatergroep 'Pl- oef heeft zijn voordelen. Uit de eindprodukt", lacht de 'meester kunnen samenstellen en ideeën halen. In alle bescheidenheid vindt Lankhout dat de school het goed doet. „Ik zie zelf het laatste jaren staat Lankhout nog het bezoek van Herman van Veen in het geheugen gegrift. Die overhandigde in de school het eerste exemplaar van het boek Alfred Jodocus Kwak aan minister Bukman. Marjan van Dijk wijst op de ex tra hulp die leerlingen op 'De Zwaluw' kunnen krijgen onder de noemer 'zorgverbreding'. „Dan wordt er een speciaal pro gramma gemaakt. We hebben iemand die zich speciaal met toetsen bezighoudt. We willen vroegtijdig signaleren als een 'eerling hulp i,s~'u De school i waaruit de leraren programma's de zesde klas'. „En ik hoor dat onze leerlingen voorop zijn als ze naar de middelbare school gaan." Klasgrootte lijkt er geen invloed op te hebben, want Lankhout geeft bijvoor beeld aan veertig leerlingen les. Lankhout wil ten slotte nog eens de sfeer op school en de hechtheid van het 'enthousiaste jonge' team schetsen aan de hand van de uitjes die de do centen maken. „Welke school doet dat? Wij gaan elk jaar twee dagen met elkaar en aanhang op stap, zoals naar Brussel en Maastricht. Het heeft maar één nadeel. Je kunt op Texel zo moeilijk met z'n allen een kroeg binnengaan, want die zit dan direct overvol."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15