Rtv show Robert Paul: 'Het is niet meer zo gelikt' 'We willen kinderen weerbaar maken Rol commissariaat wordt onduidelijk A /T Dinsdag 22 oktober 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: ANDRiES DETMAR zonden. De twee delen duren elk negentig minuten. De Dynasty-fanaten zien dan dat Krystle eindelijk van zich af bijt, dat Alexis de ene klap na de andere krijgt te verwer ken en dat onze eigen ster Jeroen Krabbé een meedogenloze ploert neerzet. Het Amerikaanse horeca-wezen heeft nu ook Cheers ontdekt. Het Marriot Host In ternational is van plan een heuse keten van zogeheten Cheers-bars op te zetten. Deze café's komen niet alleen que inrichting met de tv-bar overeen maar ook het personeel lijkt op de echte hoofdrolspelers. De sollici tanten moeten als het ware auditie doen want ze moeten gevat uit de hoek kunnen komen. Ook stamgasten Cliff en Norm ont breken niet. Zij zitten op hun vaste plekjes aan de bar in de vorm van sprekende ro bots. Het Cheers-café is nu al te bewonde ren op de vliegvelden van Detroit en Min neapolis. 6 TECHNISCH IS DAT natuurlijk razend moeilijk: de dialoog moet doorlopen, terwijl de personages wisselen. Ik werk met het decor en met black-outs en heb allerlei 'escapes' bedacht om in het donker vliegensvlug van het ene in het andere personage te springen. (Robert Paul) STRIPS BOLLEBOOM STARDOM Onderwijstelevisie neemt reklame kritisch onder de loep BOES HEINZ Kamer buigt zich over tv-sponsoring Niets mag, alles ge beurt Dat was in Nederland jaren lang de regel op het gebied van sluikreclame en sponsoring van tv-programma's. Als het aan de omroepen, tv-produ- centen en adverteerders ligt, wordt deze regel veranderd in: alles mag, tenzij... Morgen buigt de kamercommissie voor omroepzaken zich over de vraag of het aan omroepen, producenten en adverteerders moet worden overgelaten om via zelfregulering orde op sponsorzaken te stellen. Het Commissariaat voor de Media, dat dreigt een deel van de controlerende taak kwijt te raken aan de Stichting Reclame Code, is hier vooralsnog fel te gen. Intussen wordt het er alle maal niet duidelijker op. Wat wordt de rol van het commissa riaat en gaan commissariaat en Reclame Code Commissie el kaar niet voor de voeten lopen? De politiek mag de knoop door hakken. Op 3 oktober 1989 werd de Europese Omroeprichtlijn van kracht. In die richtlijn is be paald dat sluikreclame op radio en televisie verboden is en dat sponsoring van programma's onder voorwaarden is toege staan. Zo mogen bijvoorbeeld nieuwsprogramma's niet wor den gesponsord. Het staat de EG-lidstaten vrij zelf een invul ling aan de richtlijn te geven. Twee jaar na inwerkingtre ding van de richtlijn had het ar tikel over sponsoring in de Ne derlandse wetgeving moeten zijn opgenomen. Dat is nog niet gebeurd. Minister d'Ancona van WVC verzocht eind vorig jaar omroepen, adverteerders en tv- producenten wel met zelfregu lering op het gebied van spon soring te komen. Onder leiding van de Stuurgroep Reclame is inmiddels zo'n sponsorcode uitgewerkt. Zowel omroepen (inclusief RTL 4) als tv-produ- centen en adverteerders willen met die code gaan werken. Voorda^ het echter zo ver is, moet de Tweede Kamer zich morgen nog uitspreken over de vraag of die zelfregulering wen selijk is. Inmiddels is echter op 3 okto ber de Europese Richtlijn van kracht geworden, zonder dat de Nederlandse wet is aangepast. Het Commissariaat voor de Me dia bedacht om- die reden een beleidslijn. Het ministerie van WVC dreigde echter met schor sing van de beleidslijn. Het commissariaat trok daarop de beleidslijn weer in. Omroepen moeten zich dus nog steeds aan de mediawet houden. Invoering van de Eu ropese Richtlijn heeft alleen tot gevolg gehad dat het aan om roepen wordt toegestaan aan het begin en aan het eind van programma's sponsors te ver melden. Toetsing De sponsorcode die zelfregule ring in de omroep moet be werkstelligen, komt voor een groot deel overeen met de Eu ropese Richtlijn. Toetsing van de code moet bij de Stichting andere vormen van reclame. Omroepen en tv-producenten die de code overtreden, kunnen volgens de zelfregulering reke nen op een boete van maximaal vijftigduizend gulden. Het Com missariaat voor de Media is echter fel gekant tegen deze werkwijze. „Principieel gaat het er ons om dat in de Europese Richtlijn staat dat de overheid moet toezien op uitvoering", al dus W. Moerer van Reclame Code komen te li| Deze stichting toetst i Het commissariaat is vo stander van afspraken tussen omroepen, producenten en ad verteerders onder leiding van het commissariaat. Voorts vindt het commissariaat de maximale boete van vijftigduizend gulden veel te laag. Als die toetsing niet meer bij het commissariaat komt te liggen, vreest Moerer bovendien dat er diverse banen bij de afdeling die tv-program ma's bekijkt, verdwijnen. „Al is dat voor ons geen reden om te gen die zelfregulering te zijn." Alhoewel het ooit de bedoe ling van de regeling van tv- sponsoring is geweest duidelijk heid te scheppen, dreigt er in de naaste toekomst een enigszin chaotische situatie. Mocht de kamer instemmen met de zelf regulering op het gebied van sponsoring, dan nog blijft het Commissariaat voor de Media een controlerende taak houden. Zo zal het commissariaat blij ven waken over de vraag of om roepen niet te ver gaan in hun ledenwerving en of omroepen niet te enthousiast meewerken aan het maken van winst door derden. De Stuurgroep Reclame is t om die reden voorstander va de hele controle bij de Reclame Code Commissie onder te bren gen. Maar zal het parlement, de hele controlerende taak uit han den willen geven? Per slot gaat het om publieke omroep. Onduidelijk „Ik geef toe dat er een onduide lijke situatie dreigt", zegt ook directeur A.Vermeulen van de Stuurgroep Reclame. Het Com missariaat voor de Media is he lemaal sceptisch. „Sommige omroepen hebben die sponsor code nog nooit gezien, terwijl ze er volgens de stuurgroep al mee zouden moeten werken. Kijk, omroepen, producenten en ad verteerders roepen wel dat ze sponsoring goed willen regelen. Maar als dat werkelijk zo is, waarom hadden ze het dan al niet geregeld?" De samenstellers van de code vinden de kritiek van het com missariaat overdreven. Per slot staat het het Commissariaat voor de Media vrij om in de toe komst, als er overtredingen van de wei worden vastgesteld, een klacht in te dienen bij de Recla me Code Commissie. Het commissariaat probeert intussen de kamerleden en mi nister ervan te overtuigen dat de overheid de controle op na leving van de wet niet uit han den moet geven. Hoe de ver standhouding tussen commis sariaat en minister is, mag al blijken uit de aanvaring rond de door het commissariaat voorge stelde beleidslijn. Er is iets mis in de communicatie tussen de minister en haar eigen advies orgaan. Dat op zichzelf geeft al te denken. ANNEMIEK HUYERMAN MEDEWERKER I oet je altijd I I zo opletten X. JL. in reklame? vraagt Melinda beteuterd. De ze en andere vragen komen aan bod in de nieuwe televisieserie voor het basisonderwijs 'Rekla me: dat belooft wat!' van de Ne derlandse Onderwijs Televisie (NOT). Het meisje Melinda stelt de vraag nadat ze haar vriendje Tom van haar spaargeld op hamburgers heeft getracteerd. Zelf houdt ze niet zo van vlees, maar ze had graag willen bellen met het sprekende varken Flap. Dat had de televisiespot van Ko ning Hap toch beloofd? Melinda had alleen niet begrepen dat het kopen van een hamburger slechts één kans op een gesprek met het bijzondere dier in het vooruitzicht stelde. Ook Flash man, het cadeautje dat Tom voor de jarige Melinda koopt, blijkt een tegenvaller. 'Sociale redzaamheid' staat er in de NOT-prospectus boven de informatie over de vierdelige mini-serie met 'soap-elemen- teiV, die tot stand kwam in sa menwerking met de Consu mentenbond en de Stichting Comac. Medewerkster Gemma Geurts van de sectie Educatie van de Consumentenbond zou daar nog de term 'weerbaar heid' aan toe willen voegen. „We willen kinderen weerbaar maken tegen het toenemende reklamegeweld op televisie en kritisch leren kiezen en kopen", vertelt ze. „Ook kinderen zijn voortdurend omgeven door rek lame. De macht van het beeld wordt steeds groter en commer cials zitten zeer knap in elkaar, waardoor het kan gebeuren dat jonge kinderen teleurgesteld ra ken, omdat het echte produkt niet overeenkomt met hun fan tasieën erover. De doelgroep zijn leerlingen tussen de acht en tien jaar, want op die leeftijd kunnen kinderen reklamefilm- pjes nog niet op hun juiste waarde schatten." Overdrijven De andere twee hoofdpersonen in het doorlopende verhaal zijn het varken Flap en de jonge- honderige reklamemaker en al- lesverkoper Daan de Snelle (let op de achternaam). Samen met hen stappen Tom en Melinda in de wereld die reklame heet en maken ze kennis met verkoop- en reklametechnieken. Ook ontdekken ze hoe reklame kan inspelen op de wens van kinde ren om 'erbij te horen' en hoe produkten een behoefte of rage kunnen creëren. De kinderen merken dat reklame vaak de kunst van het overdrijven beoe fent en beloftes niet altijd waar maakt. In een interview met Daan de Snelle geven de samenstellers van het programma op de vraag of reklame liegen of overdrijven is, hem het antwoord in de mond: „Nou, een heel klein beetje liegen." In de bij de uit zendingen horende lesboekjes is De Snelle's uitspraak aanlei ding voor een discussie over wat wel en niet mag in reklame. Geurts wil graag benadrukken dat het onderwijsprogramma reklame niet als boosdoener af schildert. Reklame heeft ook een belangrijke functie in onze maatschappij. We hebben dit systeem met elkaar afgespro ken." In een serie die het fenomeen reklame behelst, kun je niet om reklame heen. Behalve persifla ges op commercials waarnaar het leuk raden is, trekt een hele parade wasmiddelen voorbij en bevindt bij voorbeeld het ham burgerrestaurant zich in een winkelcentrum temidden van zaken als Blokker en M S. De beelden zullen geen enkel pro bleem opleveren, vertelt Geurts, want het programma is gepro duceerd onder toezicht van het Commissariaat voor de Media. De uitzenddata staan met op zet gepland voor eind oktober en begin november. Geurts: „We hebben niet voor niets de periode voor Sinterklaas en Kerstmis gekozen. Elk jaar be gint de hausse in televisiecom mercials voor speelgoed en an dere cadeaus steeds vroeger. Overigens is het in de winkels op 6 december net zo druk is als de dagen ervoor; iedereen wil verkeerde of teleurstellende aankopen ruilen." Eerste uitzending: dinsdag 29 oktober 11.00 uur Hoofdrolspelers Tom (Roel van Baelen), Melinda (Judith van Dillen) en hef varken Flap. •foto nob 5T k had de komende twintig jaar pro- JL- bleemloos one man shows kunnen doen, maar ik wilde verder kijken dan mijn neus lang is." Robert Paul heeft een simpele verklaring voor de opmerkelijke wending in zijn loopbaan. Op 7 novem ber gaat de 'one man-musical' Het Trappenhuis in première in het Cultureel Centrum Am stelveen, volgens Paul zelf een 'unieke voorstelling voor Ne derland'. „Ik denk zelfs dat er internationaal niet eerder zo'n produktie is gemaakt." De zeldzaamheid van het ver schijnsel solo-musical daar ge laten, staat het als een paal bo ven water dat het publiek de gladde imitator Robert Paul maar moet vergeten. „Het is al lemaal niet meer zo gelikt. Be grijp me goed: ik heb nergens spijt van en ik heb altijd met plezier en 100 procent inzet ge werkt. Maar dat was het dan ook, verder kon ik niet. Nu is al les anders geworden. Ik heb ri sico's genomen en mijn talent ontplooid." Robert Paul heeft hulp gehad bij het omgooien van het roer. Van het schrijverscollectief, naast Paul zelf bestaande uit Rients Gratama, Sietze Dolstra, Niek Barendse en Chris Calvin, dat hem middels Het Trappen huis aan 'serieuze thema's in een soap-achtig geheel' hielp. Maar ook van regisseur Paul Vermeulen Windsant, een erva ren cabaret-regisseur, die met hoogst actueel en vernieuwend theater echter nog de meeste naam heeft gemaakt. „Hij heeft de dingen uit me gehaald die ik altijd had laten liggen. Ik twijfel de wel eens of ik iets helemaal uit moest spelen en dan zei hij: toe maar, dat kun je wel. Paul was fantastisch op zijn plek; hij heeft me tot de conclusie ge bracht dat iedereen een regis seur nodig heeft." Mini-crimi In Het Trappenhuis figureren drie vrouwen en vier mannen, allemaal tot leven gebracht door Robert Paul. Het is een mini- crimi met een misdaad en de centrale vraag is natuurlijk: wie heeft het gedaan. „Voor mij biedt Het Trappenhuis de mo gelijkheid om eindelijk eens alle karakters die ik kan spelen sa men te brengen. Die zeven bu- rén ontmoeten elkaar in dat trappenhuis. Ik speel de con frontaties tussen die mensen." „Technisch is dat natuurlijk razend moeilijk: de dialoog moet doorlopen, terwijl de per sonages wisselen. Ik werk met het decor en met black-outs en bij het schrijven heb ik allerlei 'escapes' bedacht om in het donker vliegensvlug van het ene in het andere personage te springen. Dat geeft een soort schok-effect; de mensen reage ren er heel leuk, een beetje giechelig op." Robert Paul speelt alle zeven buren met live geluid. Alleen een achtste karakter, de politie man, staat op band. „Met die politieman heb ik dialogen. Juist omdat de helft daarvan niet live is, moest het heel le*- vensecht opgenomen worden. Dat was razendmoeilijk, om daar compleet realistische ge sprekken van te maken." Robert benadrukt nogmaals, dat de mensen van hem geen imitaties en .vrolijke cabaret tekstjes moeten verwachten. „Het moet puur van het acteren komen. Ik doe nu drama en daar zitten uiteraard komische aspecten aan, maar ik snijd ook serieuze thema's aan. Bij voor beeld discriminatie. Niet dat dat woord valt, het komt aan de or de via één van de trappenhuis- buren. Dat is Wanda Graan oogst, die in '73 uit Suriname naar Nederland is gekomen. Maar het stuk gaat er ook over dat je je in mensen kunt vergis sen. Als het penibel wordt, laten sommigen je in de steek." Robert Paul heeft het zich met deze zware klus moeilijk gemaakt. Als glimlachende gast heer van een zaal vol abonne menthouders verdiende hij zijn centen heel wat makkelijker. „Maar dit is heerlijk om te doen. Ik houd van het risico en van de ontwikkeling van mijn talent." Robert Paul: „Nu is alles anders geworden. Ik heb risico's genomen en mijn talent ontplooid." foto pr Tom en Jerry zijn jarig. Het is precies vijftig jaar geleden dat deze kat en muis in een te kenfilm de strijd met elkaar aanbonden. De makers, Hanna en Barbera, onder andere ook bekend van Yogi Bear en The Flinsto- nes, zijn momenteel druk aan het werk een speelfilm over het wereldberoemde duo van de grond te krijgen. In de film die gepland staat voor volgend jaar zullen Tom en Jerry voor het eerst praten. Tony Danza, Tony Micelli in De baas in huis. wil stoppen met de serie. „Ik heb bij elkaar veertien jaar in twee geweldige series gespeeld Taxi en Who's the boss? maar nu is het welletjes. Ik wil een tijdje rust." Hoewel Tony en Angela aan het eind van de serie met eikaar in het huwelijk tre den, ziet het er niet riaar uit dat Danza zal meedoen aan een vervolgserie over het echtpaar Micelli. De afsluitende mini-serie Dynasty zal op 2 en 9 december door Veronica worden uitge- Jerry binnenkort samen met Tom in een speelfilm.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6