Buitenland 'Arafat verpest Madrid' Bijna 700 doden in noorden India Oekraïne wil Unieverdrag toch tekenen Turner zocht enthousiaste studenten Mobutu stort Zaïre opnieuw in een crisis EG haalt helikopters terug uit Joegoslavië Gevangenen met geld en gijzelaar spoorloos Oud-directeur Franse bloedbank aangeklaagd Uitspraken Palestijnen bedreigen doorgang vredesconferentie Uitlatingen van PLO-leider Yasser Arafat en andere Pa lestijnen dreigen de vredesconferentie over het Midden- Oosten op losse schroeven te zetten. Arafat onthulde gis teren dat hij direct betrokken is geweest bij de samen stelling van de Palestijnse delegatie. Israël heeft van meet af aan gezegd geen PLO-deelname of invloed te accepte ren. Als duidelijk wordt dat het om dit soort mensen gaat dan zul len de Israeli's opstaan en de conferentie verlaten", aldus „We zullen precies bekijken met wie we aan tafel zitten, of medewerker Achimeir ze iets met de PLO hebben te maken en of ze opdrachten en instructies krijgen van de PLO. i pre- VALLETTA »Rtr De Oekraine ondertekent als nog het Unieverdrag voor eco nomische samenwerking. Dat heeft de Oekrainse premier Vitold Fokin gisteren verklaard. Afgelopen vrijdag zetten de pre sidenten van slechts acht van de twaalf voormalige Sofvjet-repu- blieken hun handtekening on der het akkoord. Onder andere de Oekraine weigerde het eco nomische samenwerkingsver drag te ondertekenen. Kiev vond dat het nieuwe ver drag te veel macht toebedeelde aan het politieke centrum in Moskou. Azerbajdzjan 'volgde het voorbeeld van de Oekraine. Moldava en Georgië hadden al eerder laten weten niet in het akkoord te zijn geïnteresseerd. „Ik geloof dat niet één land op zichzelf kan leven. Een pro ces van integratie is noodzake lijk. Vanuit een gevoel van rea lisme zal het verdrag binnen kort worden ondertekend", zei Fokin na een onderhoud met de Maltese minister van economi sche zaken John Balli. De Oek rainse premier maakte een tus senstop op Malta na een bezoek aan Brazilië. Fokin gaf niet aan waarom de Oekraine van mening is veran derd. Zo bleef onduidelijk of Kiev het verdrag in de bestaan de vorm accepteert of dat er op verzoek van de Oekraine wijzi gingen zijn aangebracht. Shamir gisteren. Hij ook dat Arafat er met zijn uit spraken op uit was „de kansen op vrede en de kans die de Pa lestijnen is gegeven te verpesten en het hele proces schade te be rokkenen". Maar de regering bevindt zich in een lastig parket, nu inmid dels alle twintig leden van de Palestijnse delegatie een officië le uitnodiging voor de conferen tie volgende week in Madrid hebben ontvangen. Het gaat daarbij om een onderhande- lingsgroep van veertien leden en een uit zes mensen bestaan de 'adviesraad', met voor Israël onaanvaardbare Palestijnen uit Oost-Jeruzalem en PLO-leden van buiten de bezette gebieden. De afvaardiging van die ad viesraad heeft de woede gewekt van Shamir, die ziet dat Palestij nen die hij niet wilde laten on derhandelen nu via een omweg toch bij het overleg worden be trokken. Israëlische functiona rissen houden de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) verantwoordelijk voor de Palestijnse 'truc' met de delega tie. De Amerikanen zouden erin hebben toegestemd de frustra tie van de Palestijnen, die zich door Israël in hun keuze zagen beperkt, wat te verlichten. De ir ritatie van de Israëli's is alleen maar toegenomen nadat PLO- voorzitter Arafat liet weten dat hij de lijst persoonlijk heeft sa mengesteld en dat de delegatie de PLO vertegenwoordigt. Arafat vertelde dat hij Haidar Abdel-Shafi heeft benoemd tot hoofd van de veertien leden tel lende onderhandelingsgroep, terwijl Faisal Husseini algemeen delegatieleider wordt. Abdul- Shafi zei dat zijn delegatie in Madrid niet zal schromen openlijk PLO-standpunten te verdedigen. Met zijn uitlatingen brengt ook hij het overleg in ge- De PLO en de ministers van buitenlandse zaken van Syrië, Jordanië, Libanon en Egypte vergaderen morgen in Da mascus om een gezamenlijke positie te bepalen voor de con ferentie. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ali Ak- bar Velayati zei dat het vredes overleg gedoemd is te misluk ken. Hij noemde de conferentie in Madrid een „belachelijke ver toning". De enige oplossing voor het Palestijnse probleem is de ondergang van Israël, aldus de minister. Medewerkers van de Verenig de Naties wonen de conferentie als waarnemer bij. Zij zullen geen actieve rol spelen of toe spraken houden. Dat is gisteren in New York bekendgemaakt. Minister Van den Broek neemt aaq de beraadslagingen deel als vertegenwoordiger van de EG. Veivolg van voorpagina Jesse Jonathan Turner zag er bleek en in zichzelf gekeerd uit, toen hij vroeg in de morgen op het Syrische ministerie van buitenlandse zaken een verklaring aan de pers gaf. Hij is blij dat zijn gijze ling achter de rug is en hij verlangt ernaar zijn fa milie weer te zien. Hij bedankte iedereen die een bijdrage heeft geleverd aan zijn vrijlating en zei te verwachten dat nu ook de andere gijzelaars snel zullen vrijkomen. De 44-jarige docent aan de universiteit van Bayrut weigerde te zeggen of hij tijdens zijn ge vangenschap contact heeft gehad met andere gij zelaars, hoewel bekend is dat hij in gezelschap is geweest van Alann Steen, een andere gegijzelde Amerikaanse docent. Over de vrijlating van Turner bestond afgelopen nacht aanvankelijk onduidelijkheid. Het Iraanse persbureau Ima meldde gisteravond al dat Turner landgenoot Steen ontvoerd weer vrij man was, maar net Witte Huis sprak dat bericht tegen. De Amerikaan kwam uiteindelijk kort voor twee uur vrij. Jesse Turner vertrok naar Bayrut omdat hij te leurgesteld was in de Amerikaanse studenten. „Vele van zijn (Amerikaanse) studenten studeer den alleen omdat een graad aan een universiteit iets noodzakelijks was. Hij wilde aan buitenlandse studenten lesgeven", aldus Turners moeder. Estelle Ronneburg. Zij is ervan overtuigd dat haar zoon zijn be proeving goed heeft doorstaan. „Ik weet dat hij een doorzetter is. Hij heeft twee mastertitels (ver gelijkbaar met de Nederlandse titel van doctoran dus) en een doctorstitel en daarvoor is veel door zettingsvermogen nodig. Als hij besluit iets te doen. dan doet hij het. Hij zal vastbesloten zijn hier zo goed mogelijk uit te komen. Turner groeide op in de plaats Boise in de staat Idaho. Hij studeeroe psychologie en filosofie. Zijn moeder zag hem voor het laatst in Griekenland in 1986. Toen was hij al met zijn tweede echtgenote, Badr, getrouwd. „Jon zei dat de studenten in Bay rut echt wilden leren", aldus Ronneburg. Maar het leven in Bayrut was niet gemaJdcelijk. Docen ten en hun gezinnen moesten herhaaldelijk de schuilkelder in om te wachten tot de gevechten waren geluwd. Op 24 januari 1987 werd Turner samen met zijn de campus van het met de VS gelieerde Bayrut University Colle ge, waar Turner wiskunde doceerde. Badr kreeg op 24 juli 1987 een baby, Joanne. Ronneburg zegt dat vooral de gedachte aan zijn gezin haar zoon de kracht gaf door te zetten. ..Hij heeft iets moois om naar terug te keren", zegt zijn moeder. „Hij heeft een mooie vrouw en een dochter die hij nog nooit heeft gezien." Aanhangers van de Partij van het Juiste Pad vieren in de Turkse hoofdstad Ankara de overwinning van ex-premier Suleyman Demirel tijdens de parlementsverkiezingen van afgelopen zondag. De grote verliezer werd de centrumrechtse Moederlandpartij van premier Me- sut Yilmaz die gistermiddag bij president Turgut Ozal het ontslag van zijn regering indiende. Yilmaz liet gisteren weten dat zijn Moe derlandpartij geen deel zal uitmaken van een coalitieregering onder Demirel. foto epa dimitri messinis Paus geeft straatkinderen geld Paus Johannes Paulus II heeft ongeveer 770.000 gulden ge schonken aan projecten voor straatkinderen in Brazilië. Dat ge beurde aan het eind van het tiendaagse bezoek van de kerkvorst aan dit land. Enkele dagen eerder had de paus zo'n 200.000 gul den bestemd voor een sloppenwijk in de stad Vitoria waar hij ronde maakte. Lloyd's of Londen voor de rechter Een groep van 64 Amerikaanse beleggers heeft het Britse verze keringsinstituut Lloyd's of Londen voor de rechter gedaagd. De aanklacht luidt dat Lloyd's een verkeerd beeld heeft geschetst van de risico's van hun investeringen. De klacht is gisteren inge diend bij de districtsrechtbank van Manhattan in New York. De beleggers staan met hun eigen vermogen garant voor de risico's die via Lloyd's worden verzekerd. Lloyd's draait de laatste tijd met verlies als gevolg van enorm hoge schadeclaims. De 64 Amerikanen hebben sinds 1988 ruim nepen miljoen dolar verlo- Jerry Brown presidents-kandidaat De 53-jarige Jerry Brown, de vroegere gouverneur van Califomië, heeft zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor de presi dentsverkiezingen van volgend jaar. Hij is de zesde Democraat die dat doet. In 1976 en 1980 deed Brown ook al mee aan presi dentsverkiezingen. Gemenebest handhaaft sancties Het Gemenebest weigert tot ongenoegen van de voormalige ko lonisator en lidstaat Groot-Brittannië de handel- en investe ringssancties tegen Zuid-Afrika op te heffen. Het Gemenebest hief wel de reisbeperkingen voor Zuidaffikanen op en het ver bod op contacten op wetenschappelijk en cultureel gebied en voor luchtvaartverbindingen. Familieleden troosten een gewonde v Er zijn zeker 675 doden gevallen als gevolg van de aardbeving die zich zondag heeft voorgedaan in het noorden van India. Dit hebben de autoriteiten vanmorgen meege deeld. Zij houden er rekening mee dat het uiteindelijke dodental aanzienlijk hoger zal zijn. Iets meer dan 600 doden vielen in het zwaarst getroffen district Uttarkashi, op 600 kilomter ten noorden van New Delhi. Er zijn 60 doden in het naburige district Tehri. In Uttarkashi zijn 1000 gewonden geteld. In dat district zijn 7000 huizen vernield tij dens de aardbeving die een kracht had van 6.1 op de schaal van Richter. Inmiddels is een grootscheepse hulpactie op gang gekomen.De autoriteiten stuurden duizenden militairen en medische hulp teams met rijst, dekens en medicijnen naar het rampgebied om de lokale bevolking te helpen. De aardbeving had tot gevolg dat in on geveer 400 dorpen in Uttar Pradesh tien duizenden woningen, meestal van leem of licht bouwmateriaal, met de grond gelijk waren gemaakt. Functionarissen in Dehra Dun zeiden dat de hulpactie problemen on dervond doordat het gebied moeilijk be gaanbaar is. Helikopters dropten in veel ge- vallen hulpgoederen omdat landen onmo gelijk was. Veel wegen bleken ontoeganke lijk door aardverschuivingen. Vanuit Tibet werden geen berichten over slachtoffers ontvangen. Een politiefunctionaris in Dehra Dun dat ten minste drie bruggen en een dam waren beschadigd. Hij voegde hieraan toe dat de Bhagirathirivier. die stroomafwaarts de Ganges wordt, door rotsblokken was ge blokkeerd. Om te voorkomen dat de Gan ges. de levensader van noord-India, droog zou vallen, werden de rotsblokken zo snel mogelijk met dynamiet opgeblazen. NIEUWSLIJN CORRESPONDENT President Mobutu Sese Seko van Zaïre heeft gisteren de daad bij het woord gevoerd en de kersverse premier Etienne Tshisekedi ontslagen. De poli tieke crisis die hierdoor is ont staan, is volgens waarnemers dieper dan alle voorgaande. De oppositie waartoe Tshisekedi en een groot deel van zijn kabinet behoren, raakt immers verder verdeeld. Daardoor kan Mobutu minder tegenspel worden gebo den. Voor velen kwam het niet on verwacht dat Mobutu het ont slag van zijn aartsrivaal Tshise kedi, dat hij zondag al had aan gekondigd, gisteren bekrachtig de. De president had eerder al laten weten het voornamelijk uit oppositieleden bestaande kabinet dat Tshisekedi eind vo rige week na een periode van bloed, zweet en tranen presen teerde, als ongrondwettig en il legaal te beschouwen. Terwijl de premier op zijn beurt liet we ten dat Mobutu, die hij als een menselijk monster omschreef, de grondwet 26 jaar lang dag en nacht heeft geschonden. „Niemand geloofde in dit on mogelijke huwelijk tussen Mo butu en Tshisekedi", aldus op positielid Justine Kasabubu gis teren. „Hoe kun je een dictator en een democraat nou bij elkaar in één regering zetten". Mobutu benoemde Tshisekedi eind vori ge maand zeer tegen zijn zin tot premier om daarmee een einde te maken aan bloedige onlus ten, waarbij honderden mensen omkwamen, en om muiterij binnen het leger te bezweren. Albanezen Kosovo kiezen eigen regering Dinsdag 22 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRlSART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARCREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZEUJN HET AANTAL DODEN als gevolg van het nieuwe geweld in townships rond Johannesburg, Kaapstad en de provincie Natal is gisteren opgelopen tot 35 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP). United Press International (UPI). Vier Duitse strafgevangenen, die sinds middernacht met twee gijzelaars op de vlucht zijn, heb ben vanmorgen één van hun slachtoffers vrijgelaten. De poli tie weigerde te zeggen waar en hoe laat dit gebeurde om het le ven van de overgebleven gijze laar niet in gevaar te brengen. Korte tijd later werd de vlucht auto in een dorp bij Hannover gevonden. Onbekend is of zij met een andere auto hun vlucht hebben voortgezet. De vier hadden afgelopen nacht een vrijgeleide gekregen uit de gevangenis van Celle bij Hannover nadat zij één van de drie overmeesterde gevangenis bewaarders hadden vrijgelaten. Speciale eenheden van de poli tie zetten direct de achtervol ging in, maar leken vanmorgen het spoor bijster te zijn. Zeker is dit niet, omdat de politie een absolute nieuwsstop heeft afge kondigd om het leven van de laatste gijzelaar niet nodeloos in gevaar te brengen. De vier had den onder meer gedreigd een van hun gijzelaars te vermoor den als hun namen of foto's worden verspreid. Algemeen wordt ervan uit gegaan dat de politie pas nieuwe mededelin gen zal doen indien de gijzeling ten einde is of als er zich dra matische ontwikkelingen voor doen. De vier gedetineerden over meesterden gisterochtend drie bewakers. Zij eisten een losgeld van twee miljoen mark, een vluchtauto, handboeien, rug zakken, verrekijkers, een came ra en een portable tv. Tegen middernacht was aan al hun ei sen voldaan. De reusachtige brand van gisteren in Oakland en Berkeley heeft aan 14 mensen het leven gekost. De brandweer heeft het vuur vrijwel onder controle. De brand, die 18 uur heeft gewoed in de dicht be volkte heuvels langs de Baai van San Francisco, heeft ongeveer 600 huizen verwoest. De meeste ervan lagen in dure buurten. Het vuur heeft grote stukken grond platge brand. Er worden nog 10 mensen vermist. In ziekenhuizen zijn 150 mensen behandeld. De materiële schade wo/dt geschat op bijna 3 miljard gulden, geschat. FOTO AFP ROD LAMKEY Michel Garretta, de voormalige directeur van het Franse Natio nale Bloedtransfusie Centrum, is gisteren aangeklaagd omdat hij bloed heeft laten uitgaan waarvan hij wist dat het kon zijn besmet met het aids-virus. Volgens de rechtbank in Pa rijs heeft Garretta in 1984 en 1985 verzuimd patiënten te waarschuwen die onverhit bloed kregen toegediend. De zaak kwam aan het licht nadat honderden hemofilie-patiënten na bloedtransfusies het aids-vi rus bleken te hebben. Zo'n 1200 Franse hemofilie-patienten, bij na de helft van het totaal, zijn seropositief, terwijl er 185 aan aids zijn overleden. Per 1 okto ber 1985 werd het verhitten van bloed wettelijk verplicht om het aids-virus inactief te maken. Op 29 mei van dat jaar had Garretta op een vergadering echter al ge concludeerd dat de hele voor raad van zijn bloedbank was besmet. Naast Garretta zijn professor Jacques Roux, voormalig direc teur-generaal van het ministerie van gezondheid, en Robert Net ter, oud-directeur van het Na tionaal Gezondheidslaboratori um, aangeklaagd. De twee wordt nalatigheid verweten, omdat zij geen actie hebben ondernomen toen ze van de be smetting op de hoogte waren geraakt. De krant Le Monde berichtte gisteren dat Garretta in augus tus 1989 een memo heeft gete kend waarin hij zegt dat 400.000 Fransen besmet bloed hebben gekregen. In de meeste gevallen gaat het niet om aids, maar om hepatitis. DEN HAAG/BELGRADO AP-DPA-Rtr-AFP De Europese Gemeenschap haalt de helikopters die door EG-waamemers worden ge bruikt terug uit Joegoslavië. Het Nederlandse minsterie van de fensie heeft laten weten dat de situatie in Joegoslavië te gevaar lijk wordt. De drie Nederlandse en drie Italiaanse helikopters worden morgen teruggetrok ken. De heli's zijn diverse malen onder vuur gekomen bij het vervoeren van EG-waamemers, van wie er zo'n 200 in Joegosla vië zijn. De toestellen, die ook zijn gebruikt voor het transport van gewonden, stonden onder Nederlands bevel. Een woord voerder van het ministerie zei dat er geen plannen zijn om de waarnemers temg te trekken. De waarnemers moeten toe zien op de naleving van het tiende bestand, dat afgelopen vrijdag op de vredesconferentie in Den Haag werd gesloten. Maar in Kroatië gaan de ge vechten in volle hevigheid door, vooral rond de havenstad Du- brovnik en het Oost-Kroatische Vukovar. Macedonië en Bosnië- Hercegovina drongen gisteren aan op een spoedzitting van het federale presidium ter bespre king van de schendingen van het bestand. De Sloveense regering meld de gisteren dat 1.100 van de 3.000 Joegoslavische soldaten uit Slovenië worden terugge trokken via de havenstad Koper. Het door Servische gedomi neerde leger heeft zich neerge legd bij de Sloveense afschei ding van Joegoslavië. Intussen dient zich alweer een nieuwe brandhaard aan: Kosovo. De Albanezen in deze Servische provincie hebben een eigen regering gevormd onder leiding van de arts Bujar Bu- kosji. Dat meldde het officiële Joegoslavische persbureau Tan- jug gisteren, zich baserend op berichten in de Albaneestalige krant Skendije. De belangrijkste opgave voor de nieuwe regering van Kosovo wordt het voorbereiden van vrije verkiezingen, zo meldt Skendije volgens Tanjug. Ne gentig procent van de inwoners van Kosovo is van Albanese af komst. Twee jaar geleden hief Servië het zelfbestuur van Koso vo op. Het parlement van de provincie werd ontbonden. Het Servische optreden ging met het nodige geweld gepaard.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5