Binnenland vn strohalm Indiëgangers Bij V D loopt iedereen een race tegen de klok Van thuiszitten word je een beetje De Vries voorziet nieuwe korting op arbeidsbureaus Haagse politie belooft opgelichte illegalen voorlopig te ontzien Detailhandel op zoek naar 13.000 jongeren Dinsdag 22 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKAAAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPAAAKER Vormgeving: ANDRIES DETAAAR 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Muziekonderwijs op scholen slecht Het muziekonderwijs op ruim de helft van de Nederlandse ba sisscholen is onder de maat, zo stelt de onderwijsinspectie in een rapport aan de Tweede Kamer. Op 15 procent van de scho len is het muziekonderwijs onvoldoende, bp 41 procent twijfel achtig. Eveneens 41 procent krijgt de kwalificatie voldoende tot ruim voldoende en slechts 3 procent is volgens de inspectie echt goed. De muziekles (wekelijks vijftig minuten) beperkt zich vaak tot het leren zingen van liedjes. Stemgebruik, leren luisteren en muziek noteren krijgen te weinig of bijna geen aandacht. De creativiteit van de leerlingen wordt niet ontwikkeld. Stadsvernieuwing voor grote steden De vier grote steden zullen vanaf 1994 waarschijnlijk meer geld krijgen voor het opknappen van verpauperde buurten ten koste van de middelgrote en kleinere gemeenten. Dat staat in de ont- werpnota 'Beleid voor de stadsvernieuwing in de toekomst' van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. Volgens de be windsman hebben de grote steden nog een grote achterstand en hebben daarom meer geld nodig. Hoeveel meer ze krijgen, wordt volgend jaar bekend. Kwartje van Kok slaat hard toe De benzinepomphouders aan de grens worden harder getroffen door de accijnsverhoging op benzine ('het kwartje van Kok') dan voorspeld. Dat zei scheidend Bovag-voorzitter gisteren op de Bovag-autodag. Volgens het Nederlands Economisch Instituut zouden de circa 750 pomphouders in de grensstreek met België een omzetverlies lijden van zo'n 64 miljoen liter. De nieuwe cij fers van de Bovag komen echter uit op 195 miljoen liter, ruim drie maal zo veel. Het is volgens de Bovag nog te vroeg om te zeggen dat pompen daardoor daadwerkelijk zullen moeten slui ten. WD eist opheldering rond corruptie De WD eist opheldering over berichten dat ambtenaren van justitie samen met ambtenaren van de gemeente Den Haag en de Haagse politie betrokken zijn bij een grootscheepse handel in verblijfsvergunningen en Nederlandse paspoorten voor illegale vreemdelingen. Zowel de Vara-tv als de Krant op Zondag maak ten hiervan afgelopen weekeinde melding. Het zou gaan om ille galen uit vooral Suriname, Turkije en Marokko die voor de do cumenten bedragen tussen de 6000 en 40.000 gulden zouden hebben betaald. Kurden boos op Arnhemse politie De Kurdische gemeenschap in Arnhem is woedend op de politie omdat die het bericht heeft verspreid dat Turkse en Kurdische ondernemers worden afgeperst. Volgens woordvoerder Mehmet Day van de Arnhemse Kurdische gemeenschap berusten de ver halen over gewelddadige inzamelacties door het PKK op geruch ten. De PKK, de Arbeiders Partij Kurdistan, staat algemeen be kend als een terroristische organisatie. De Arnhemse politie zegt over „harde gegevens" te beschikken dat de PKK de Nederland se Kurdische gemeenschap jaarlijks een verplichte contributie oplegt. Met name de Kurdische horeca-ondememers zouden zeer Tors worden aangeslagen. Achtendertig dollar voor iedere krijgsgevangene en hon derd dollar voor iedere burger-geïnterneerde. Daarmee is de kous af. Er kan over worden gepraat, dat wel. Betalen is uit den boze. De Stichting Japanse Ereschulden vindt echter dat deze kleine bedragen uit de jaren vijftig geen compensatie vormen voor de verontwaardiging, het lij den, de slavenarbeid en de ongeneeslijke wonden waar zij nog steeds mee kampen. HAARLEM ALTAN ERDOGAN VERVOLG VAN VOORPAGINA Behalve deze emotionele over wegingen, die overigens terecht de discussie over de ereschul den-kwestie overschaduwen, komen de oorlogsslachtoffers van de Stichting ook met een reeks juridische argumenten te gen de weigerachtige houding van Japan. Het vasthouden van Japan aan het verdrag van San Fran- sisco en het Stikker-Yoshida protocol is volgens hen volko men misplaatst. In het verdrag van San Fransisco zélf staat na melijk (in artikel 14) dat „de huidige financiële bronnen van Japan in 1951, red.) niet toe reikend zijn. Als het een goedlo pende economie krijgt, kan een volledige schadeloostelling als nog worden uitbetaald". De Stichting Japanse Ereschulden wijst nu terecht naar de florisante economische situatie in Japan. In zowel het vredesverdrag als het protocol staat inderdaad dat Nederland en Japan verder zul len afzien van verdere eisen voor schadevergoeding. Een achterhaalde afspraak, vinden de oorloggslachtoffers. Hun voornaamste argument is dat het vredesverdrag en het proto col 'speciale overeenkomsten' zijn die op illegale wijze de rechten van individuele krijgs gevangen volgens het interna tionaal recht inperken. Om dat te illustreren, citeert de stichting in een dik bezwaar schrift dat ook aan de Japan se regering is aangeboden onder meer met de Derde Ge- neefse Conventie uit 1949. In deze overeenkomst onderte kend door Nederland en Japan staat (artikel 131) dat landen die zich schuldig hebben ge maakt aan oorlogsmisdaden zichzelf of een ander nooit kun nen vrijwaren van verplichtin gen die te maken hebben met deze daden.' Juridisch zijn de kampslacht offers echter kansloos als de twee regeringen geen duim breed wijken. De uitlatingen van minister Van den Broek die in Japanse kranten en mis schien zelfs in Japanse rege ringskringen „schadeloosstel ling onwaarschijnlijk achtte" geven wat de Nederlandse hou ding betreft eveneens weinig hoop. Door wanhoop gedreven heeft de stichting zich onlangs met haar omvangrijke bezwaar schrift tot de Verenigde Naties gewend. De VN moeten de Ja panse regering formeel verorde neren tot het alsnog betalen van 20.000 dollar aan Nederlandse kampslachtoffers of hun nabe staanden. Waarschijnlijk volgt volgend jaar uitsluitsel van een VN-onderzoekscommissie. Het is een laatste, breekbare stro halm voor de kampslachtoffers. FOTO NIELS VAN DER HOEVEN Het reclameduo Van den Bosch (links) en Verhoek bij de door hen ontworpen affiche tegen jeugdwerkloosheid ROTTERDAM ANNEAAIEK V Onder het motto 'Van thuiszit ten word je een beetje...' is gis teren een landelijke voorlich tingscampagne gestart over de Jeugdwerkgarantiewet. De cam pagne voor de nieuwe wet, die jongeren na zes maanden werkloosheid het recht op een inkomen (minimumloon) uit arbeid garandeert, is ont staan op de oevers van de Nieu we Maas. Affiches, folder en radio-spots zijn bedacht door het Rotter damse duo Bas van den Bosch en Krijn Verhoek. „Werkloze jongeren zijn eigenlijk heel opti mistisch en reuze sportief. De meesten denken dat er banen genoeg zijn en dat zij het heus nog wel eens gaan maken. La ter, niet nu. Zij voelen zich dan ook bepaald niet zielig", aldus Van den Bosch. „De werkloze jongere bestaat niet, al wil de opdrachtgever voor de campagne het minis terie van sociale zaken en werk gelegenheid wel alle jongens en meisjes informeren over hun nieuwe recht op een inkomen uit arbeid," legt Bas van den Bosch uit. „Het is een moeilijke groep. Het zijn hoe dan ook geen mensen die elke dag de krant lezen". Daarbij komt dat reclamema kers normaal gesproken idealen proberen te verkopen. „Bij deze opdracht was het precies an dersom. Wij moesten iets ma ken dat mensen laat zien wat zij niét willen en hebben daarom gekozen voor een bepaalde vorm van overdrijven". Scheve monden, handen in het haar, gebalde vuisten en verveeld ten hemel opgeslagen ogen op de affiches onderstre pen het verhaal van Van den Bosch en Verhoek. „We hebben gezocht naar een regel tekst en een beeld. Eerst de tekst, waarin het woord werkloos niet mocht voorko men. Dat stond vast. Werkloos heid is iets waar je je misschien niet voor schaamt, maar het is zeker ook niet iets waar je trots op bent", zegt Van den Bosch. De zin 'Van thuiszitten word je weigerden de twee Rotter dammers af te maken. Verhoek: „Dat is nu juist het sterke van de zin. Je kunt hem zelf afma ken, gewoon omdat thuiszitten voor iedereen anders is. De een gaat ervan stotteren, de ander wordt er agressief van en num mer drie bonkt met zijn hoofd tegen de muur". Op de meeste posters staat verder de zin 'De gemeente ga randeert je nu een baan' en 'Meld je bij de sociale dienst'. Het reclameduo: „Wij hadden in eerste instantie een voorkeur voor 'Er is een baan voor je'. Het leek ons een heldere tekst, die geen enkel misverstand zou kunnen oproepen. Mooi niet. De werkloze optimisten in onze testgroep, wisten al lang dat er banen waren, dat beschouwden zij niet als nieuws. Ze voelden zich dus ook op geen enkele manier aangesproken. En maakten uit die zin ook hele maal niet op dat er echt een baan zou zijn, een baan voor ie der van hen". AMSTERDAM LUUK SENGERS De reorganisatie die de waren huizen van Vroom Drees- mann weer winstgevend moet maken duurt nu al vier jaar. De vakbondsbestuurders en de di rectieleden van V D die nu te genover elkaar staan, zijn ande ren dan bij het begin van de operatie. In tussentijd zijn er bij het concern bijna 1300 banen verdwenen en wordt er nog steeds geen winst gemaakt. Reden voor de huidige direc ties om stoom op de ketel te zetten en van de trage boemel die de reorganisatie tot nu toe was een hoge-snelheidstrein te maken. Tot ongenoegen van het personeel. De ondernemingsra den, de vakbonden en de direc tie van V D lopen, elk om hun eigen redenen, een race tegen de klok. Wat blijft er over van Vroom Dreesmann? Hoe gaat het verder /net het warenhuiscon cern dat al twintig jaar geen winst meer heeft gemaakt? Dit zijn de vragen waarmee de ka derleden van de vakbonden bij het concern worstelen. Bij de ondernemingsraden leeft de angst dat V D op den duur heimelijk terug wil naar 10 of 12 grote vestigingen. Nu zijn dat er 58. In dit duistere scena rio zouden in de toekomst niet honderden, maar meer dan tienduizend arbeidsplaatsen verdwijnen. Restyling De manier waarop de vernieu wing van de warenhuizen op dit moment wordt doorgevoerd heeft de personeelsvertegen- woordigers op dat idee ge bracht. Alleen de 'top-stores' (meer dan 15.000 vierkante me ter) in de grotere steden krijgen voor de broodnodige vertimme ring geld uit de pot. Kleinere vestigingen moeten de restyling uit eigen middelen betalen. In sommige filialen zou het perso neel daarom zélf de kwast ter hand hebben genomen. Maar zelfs in de grootste wa renhuizen gaat de metamorfose niet van een leien dakje. De di rectie heeft bijvoorbeeld hemel en aarde moeten bewegen om in de vestiging in Amstelveen het paradepaardje van V&D waar vorig jaar met veel fanfare de eerste twee vernieuwde eta ges werden geopend nu ook de resterende etages opgeknapt te krijgen. Nu is het nooit de bedoeling van V&D geweest alle 58 wa renhuizen ingrijpend te ver nieuwen. Een lik verf werd in een aantal gevallen voldoende geacht. Aan de andere kant heeft het concern zelf een ver betering van de omzet aan de nieuwe presentatie gekoppeld. Blijkbaar geldt dat niet voor de kleinere warenhuizen, zo con cluderen de ondememingsra den. Ook de vakbonden zijn bang dat de directie van V&D met een verborgen agenda werkt. Tot en met 1993, als de waren huizen rendabel moeten zijn, heeft de directie een tijdpad uit gezet met om het half jaar doel stellingen met betrekking tot de restyling, de automatisering, de omzet en het resultaat. Zo veel streefdata, zo vrezen de bonden, geeft V&D even zo veel excuses om de teugels strakker aan te halen als de doelstellingen niet worden ge haald. Wat het winkelende publiek opvalt, is dat het assortiment in de vernieuwde winkels kleiner is. Hele etages en zelfs panden worden (aan concurrenten) ver kocht. Recente voorbeelden zijn de vestiging aan het Haagse Spui, waar één van de twee win kelpanden is verkocht aan de Britse warenhuisketen Mark's Spencer, en Venlo, waar na de verbouwing het souterrain is vrijgemaakt voor Sanders Meu- belstad. Gecombineerd Het assortiment wordt kleiner, net als de afdelingen. Maar op die kleinere ruimte worden méér produkten bij elkaar ge legd. Produkten die min of meer bij elkaar horen. Lagen voorheen de strijkijzers bij wijze van spreken op een andere af deling dan de strijkplanken, nu liggen ze bij elkaar. Klanten ko men zo in de verleiding gecom bineerde aankopen te doen waardoor de omzet stijgt. Maar een stijging van de om zet alléén is niet voldoende. Ook de omzet per werknemer moet omhoog. Dat is het be langrijkste doel van de reorgani satie. Om dat te bereiken wor den op de winkelvloer functies in elkaar geschoven en andere geschrapt. Hierin past ook het jongste plan van het concern om het aantal leidinggevende functies drastisch te verminde ren. Dat betekent dat onder het middenkader 1.100 banen zul len worden geschrapt, waarvoor er maar 650 nieuwe in de plaats komen. Dat laatste was aanleiding voor de vakbonden en regionale ondernemingsraden een werk- gelegenheidsgarantie van V&D te eisen. Na de weigering van het concern om op deze eis in te gaan riepen de bonden op tot staking. De stakingen zijn in middels van de baan. Maar wat zijn de werknemers met het nieuwste akkoord opgeschoten? In het gunstigste geval wordt er niemand meer tegen zijn of haar zin de laan uitgestuurd. Aangezien er volgens de directie binnen V&D noch binnen het moederconcern Vendex Inter national vacatures zijn, zou dat betekenen dat de beruchte 'chefjescultuur' bij V&D waar ook de vakbonden en de ondernemingsraden vanaf wil len noodgedwongen blijft be staan. De belangrijkste winst lijkt tijdwinst. De reorganisatie zal door alle perikelen wellicht wat langer duren. En naarmate de tijd verstrijkt zullen er méér mensen verdwijnen door na tuurlijk verloop, doordat zij an der werk vinden of met de VUT gaan. DEN HAAG GPD Minister De Vries (sociale za ken) gaat er van uit dat de ko mende jaren opnieuw moet worden bezuinigd op de rijks bijdrage aan het Centraal Be stuur Arbeidsvoorziening (CBA), de overkoepelende organisatie van de arbeidsbureaus. De Vries meldt dit in een brief aan de Tweede Kamer. Voor volgend jaar heeft de minister al een structurele be zuiniging van 150 miljoen gul den aangekondigd, waar een meerderheid van de Kamer zich tegen verzet. De 150 miljoen is overigens nog niet in de begro ting verwerkt, omdat ook werk gevers en werknemers niets voor de bezuiniging voelen. Uit de brief van de bewinds man blijkt verder dat het de ar beidsbureaus niet zal lukken om dit jaar 41.500 langdurig werklozen aan een baan te hel pen. Elk jaar leggen de arbeids bureaus zichzelf zo'n taakstel ling op, maar halverwege 1991 waren slechts 13.700 langdurig werklozen (langer dan één jaar werkloos) aan een baan gehol pen. Bij de bemiddeling van minderheden loopt het daaren tegen voorspoediger. Met het vervullen van zoge noemde banenpool-plaatsen loopt het volgens De Vries ook niet góed. Veelgehoorde kritiek op de banenpool is de bureau cratische wijze van financiering door de overheid. Ook de eis dat alleen nieuwe banen in aan merking komen voor opvulling via de banenpool levert proble men op. DEN HAAG NEVIN ATIQ De honderden gedupeerden van de Stichting Vishnu kunnen even rustig ademhalen. De Haagse politie laat deze illega len tegen wil en dank voorlopig met rust. „Er zal geen gerichte actie worden ondernomen om personen of groepen op te spo ren en het land uit te zetten". Deze belofte deed J. Grootaarts, hoofd vreemdelingenpolitie van Den Haag, gisteravond tijdens een voorlichtingsavond in de Haagse Schilderswijk. Ongeveer driehonderdvijftig mensen, voornamelijk Surina- mers, trapten in de mooie be loften van de Stichting Vishnu. Via pamfletten, spotjes op loka le radio en tv beloofde de stich ting, tegen betaling, een ver blijfsvergunning en/of een pas poort voor Nederland te rege len. Eenmaal in Nederland bleken de mensen te zijn beet geno men. Hun geld, variërend van tweehonderdvijftig tot vijftien duizend gulden, was verdwenen en papieren kregen ze er niet voor terug. De slachtoffers van de Stich ting Vishnu, de Haagse politie en een inmiddels in het leven geroepen actiecomité kwamen gisteravond bijeen om oplossin gen te vinden voor de gedu peerden. Terug naar eigen land is voor velen onmogelijk. De ei gendommen in het vaderland werden van de hand gedaan om een verblijfsvergunning voor Nederland te kunnen 'kopen'. De illegalen zitten nu met de handen in het haar. Ze hebben geen baan, geen geld en zitten veelal ondergedoken bij familie leden. Gisteravond luisterden de slachtoffers en hun familieleden met gemengde gevoelens naar de woorden van de politiefunc tionaris in de Julianakerk in Den Haag. „Ik weet niet hoe de vreemdelingendienst in Den Haag werkt, maar die van Am- hem vertrouw ik niet meer", riep een gedupeerde vrouw uit de Gelderse hoofdstad. „Als ik een bureau binnenstap, ver wacht ik informatie. En niet dat alle papieren worden ingeno men en de uitreis al wordt gere geld". Grootaarts beloofde dat dit in Den Haag niet zal gebeuren. „Wie vrijwillig bij ons binnen wandelt op het bureau, mag er ook weer uitwandelen. Dit geldt in ieder geval ook voor mensen die zich in Rotterdam bij de vreemdelingenpolitie melden. Hoe andere korpsen, elders in het land, werken kan ik u niet vertellen". De politieman drukte de aan wezigen op het hart toch zo snel mogelijk langs te komen bij de vreemdelingendienst. „Vroeg of laat loopt u het risico met de politie in aanraking te komen. U bent illegaal en hebt dan een probleem. Doet u dat uzelf en uw gezin niet aan", aldus Grootaarts. Op dit moment loopt een strafrechtelijk onderzoek naar de handel en wandel van de di recteur van Vishnu. Een maand geleden werd de 35-jarige man na een tip aangehouden. We gens gebrek aan bewijs is de di recteur inmiddels weer vrijgela ten. Het ministerie van Justitie stelt ook een onderzoek in naar mogelijke betrokkenheid van medewerkers van de Haagse vreemdelingenpolitie, het ge meentehuis in de residentie en ambtenaren van Justitie bij de handel in verblijfsvergunnin gen. „Wij hebben de geruchten van justitiële betrokkenheid in deze affaire ook gehoord. Maar tot nu toe hebben wij geen en kel bewijs", aldus Grootaarts. 'Opleiding moet aantrekkelijker worden mtoc-ut amd op bezoek in winkelcentra door IITRFrHT ANP Qm bdang goede arbeidsomstandigheden onder de aandacht van het win kelpersoneel te brengen. Tij dens 'het tournee' van de bond zullen drie thema's centraal staan: het werken aan de kassa, de winkelcriminaliteit en de werkdruk. Dat heeft de bond gisteren bekendgemaakt. Dat werken aan de kassa niet bepaald gezond is, bleek on langs nog uit een onderzoek van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Kas siers hebben veel vaker pijn in de rug en last van de ogen dan ander winkelpersoneel. De gezondheidsklachten kun nen worden verholpen door de aanschaf van betere kassa-sys temen. Daarnaast zou het vol gens de Dienstenbond ook een goed idee zijn om de functie van kassier te 'verbreden', zodat de werknemers niet de gehele dag achter de kassa hoeven te zitten. De detailhandel heeft volgend jaar zeker 13.000 opgeleide jon geren nodig, terwijl het aantal jongeren dat nu een gerichte opleiding voor de detailhandel volgt, nog niet de helft bedraagt. Dat schrijft het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) in het rap port 'Scholingsactiviteiten in de detailhandel'. Volgens het EIM moet de de tailhandel meer moeite doen jongeren te werven om een op leiding te volgen. Het instituut adviseert onder méér gezamen lijke financiering van opleidin gen door overheid en bedrijfsle ven. Vergeleken met de secto ren metaalbewerking en horeca steken de opleidingen in de de tailhandel schril af, aldus het EIM. Het schort in de detailhandel niet alleen aan scholing, maar ook aan arbeidsomstandighe den. Dat stelt de Dienstenbond FNV. Die gaat volgende maand

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4