Binnenland CDA Senaat: Plan-Simons afblazen 'Minder aftrek pensioenpremie' 'Aidspatiënt moet te lang op hulp wachten' Beatrix: Japan kent Nederlands leed niet Energie-arm dieet kan leven verlengen Kamer kraakt strenger beleid bouwstoffen Het gelijk van senator Kaland NIEUWSLIJN Luchtvaartindustrie helpt Kazachstan De Nederlandse luchtvaartindustrie gaat de republiek Kazach stan assisteren bij het opzetten van een eigen nationale lucht vaartmaatschappij en een nieuwe internationale luchthaven bij de hoofdstad Alma Ata. Dat heeft de Netherlands Aerospace Group (NAG), een samenwerkingsverband van veertig in de Ne derlandse luchtvaartindustrie actieve bedrijven, gisteren be kendgemaakt. Deel vrouwenlichaam gevonden Op de linkeroever van de Waal ter hoogte van Erlecom is vorige week woensdag de romp en een deel van de bovenbenen gevon- I den van een vrouw, zo heeft de rijkspolitie gisteren bekend ge- I maakt. Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw tussen de 25 en 40 jaar geweest moet zijn. Het is niet ondenkbaar dat de vrouw uit J Duitsland met de rivier mee naar Nederland is gedreven. Moorden Baarle-Nassau geen roof De daders van de dubbele moord die afgelopen donderdag in Baarle-Nassau werd ontdekt, hebben geen buit meegenomen. De theorie dat het om een roofmoord gaat is daarmee op losse schroeven komen te staan, zo heeft de Bredase politie gisteren gezegd. Het buurt- en familie-onderzoek heeft niets opgeleverd. Volgens de politie wijst ook niets erop dat er enige relatie is ge weest tussen de slachtoffers en criminele activiteiten. De 50-jari- ge zakenman en zijn 30-jarige vriendin werden in de kelder vast gebonden aan stoelen en met vuurwapens om het leven ge bracht. 'Klimaatramp door energieverdrag' De plannen van premier Lubbers voor een Europees Energiever- I drag vormen „een blauwdruk voor een klimaatramp van wereld- formaat", aldus de milieu-organisatie Greenpeace in een brief aan premier Lubbers. Volgens Greenpeace zal het Energiever drag het broeikaseffect doen toenemen. Het Energieverdrag, een initiatief van Lubbers, is een vrijbrief om overal op de wereld ko len-, olie-, en gasvoorraden aan te boren, aldus Greenpeace. Kem van het plan dat de Unie van Soevereine Staten (USS - ex- Sovjetunie) energie levert aan de EG-landen in ruil voor westerse j technologie. Provincies eisen vijf taken De decentralisatie blijft een wassen neus als niet minstens vijf belangrijke onderwetpen worden overgedragen. De onderwer pen waarover gemeenten en provincies zeggenschap moeten krijgen zijn de jeugdhulpverlening, de regionale inspecties, on derdelen van rijkswaterstaat, de het beleid in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra en het landbeleid op natuurgebied en openluchtrecreatie. Dit heeft het Inter Provinciaal Overleg (IPO), een belangenorganisatie van alle provincies, vanmiddag voorgehouden aan een afvaardiging van de Tweede Kamer. Donderdag praat de Kamer met minister Dales van binnenland se zaken. Drie Japanners kijken met grote belangstelling naar de vele soorten worst die te zien zijn op de Slavakto, de internationale slagersvakbeurs die gis teren van start ging in de Utrechtse Jaarbeurs. Zo'n 1200 deelnemers uit 14 landen geven daar hun visie op ambachtelijk slachten. •FOTO ANP PAUL VREEKER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). De instanties waar dragers van het aids-virus op zijn aangewe zen voor medische of sociale voorzieningen, werken te traag. Het gebeurt regelmatig dat se- ropositieven of aids-patiënten zo lang moeten wachten dat ze de hulp niet meer nodig hebben als die wordt toegewezen. „De toewijzingsinstanties zijn te weinig flexibel om in noodge vallen snel te kunnen beslissen. Als ze die soepelheid wel heb ben, dan passen ze wel op om daar bekendheid aan te geven uit angst voor een enorme toe loop", aldus Jaap Goedendorp van de HIV-vereniging Rotter dam. Ter gelegenheid van het drie jarig bestaan van de vereniging van mensen die besmet zijn met het aids-virus is er vandaag een symposium over de ontoe gankelijkheid van de sociale en medische voorzieningen. 'Aids, dus geen tijd' is de veelzeggen de titel. Goedendorp geeft een aantal voorbeelden, waaruit blijkt dat er vaak drie tot zes maanden overheen gaan voordat een ver zoek om een taxi- of dieetkos tenvergoeding wordt gehono reerd door instellingen als het GAK. de gemeqnteujke sociale dienst of de Gemeenschappelij ke Medische Dienst. Ernstiger is het als het gaat om de aanvraag voor krukken of een rolstoel of noodzakelijke aanpassingen in de woning. „Het gaat dan om voorzieningen voor iemand met een dodelijke ziekte, die hem het leven kunnen veraangena men", benadrukt Goedendorp. In een aantal gevallen komen de voorzieningen te laat: de toe stand van de patiënt is zo ver slechterd dat hij in een ver pleeghuis is opgenomen of zelfs is overleden. De HlV-vereniging wil met alle toewijzingsinstan ties gaan praten. Een landelijke regeling voor een versnelde pro cedure voor terminale patiën ten, het probleem doet zich ook bij bijvoorbeeld kankerpatiën ten voor, zou een stap in de goede richting zijn. Ook pleit de HIV-vereniging voor het toepassen van budget financiering. „De aidspatiënt is over het algemeen zeer mondig en weet zelf heel goed wat voor hulp hij nodig heeft. Met een vast budget is èn de patiënt ge holpen én kan er veel geld wor den bespaard", aldus Goeden dorp. toxyo.anp ^jd e'"de gekomen, on danks de tijd die sindsdien is verstreken". De groeiende economische kracht van japan heeft duidelijk zijn weerslag op de bilaterale betrekkingen tussen Japan en Nederland, aldus de koningin. „Er vindt tussen ons een steeds intensiever verkeer van perso nen en goederen plaats en een toenemende uitwisseling van hoogwaardig technische kennis. Japan is voor de Europese Ge meenschap een natuurlijke partner geworden". Naast de economische ban den brengt ook de uitwisseling op cultureel terrein Japan en Nederland nader tot elkaar, vindt koningin Beatrix. Zelf laat ze morgen het Concertgebouw orkest voor keizer Akihito spe len. Ze noemde de Japanse be langstelling voor Europese cul tuur „telkens weer verrassend groot". Dat klopt zeker, getuige een tentoonstelling in Tokyo over de Japanse invloed op Nederlandse kunst. Deze wordt dagelijks door ongeveer 600 mensen be zocht, wat volgens een betrok kene een zeer hoog aantal is. „Een eerlijk besef van de be proevingen die ons verleden be iasten kan ons helpen gevoelens van wrok en verbittering te overwinnen. De geschiedenis kan niet ongedaan worden ge maakt, maar wij willen ook niet haar gevangene zijn. De nieuwe generaties in onze beide landen moeten zich nu - weerbaarder door de kennis van het verleden - aan de toekomst kunnen wij den". Aldus vandaag koningin Beatrix in Tokyo tijdens het staatsdiner dat de Japanse kei zer Akihito haar aanbood. Over de oorlog zei ze verder dat deze „helaas een diepe scheiding tussen onze volken heeft ge bracht. Sommigen raakten hier bij als militair betrokken, maar ook meer dan 100.000 burgers zijn lange jaren geïnterneerd geweest. Het is een hoofdstuk uit onze geschiedenis dat min der bekend is in uw land. Velen van mijn landgenoten hebben de oorlog niet overleefd. Zij die wel zijn teruggekomen, blijven getekend door de herinnering. Aan hun leed is daardoor nog Senatoren hebben 'fundamenteel bezwaar' Krakkemikkig toestel weg van Schiphol Dinsdag 22 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKAAAN FRANS VISSER Vormgeving: JAN KUNGE Een energiebeperkt dieet ver lengt niet alleen het leven, maar zorgt ook voor een goede ge zondheid op hogere leeftijd. Dat resultaat van proefnemingen op dieren van TNO in Lèiden komt donderdag en vrijdag aan de or de tijdens een wetenschappelij ke bijeenkomst over veroude ring in Egmond aan Zee. TNO gaf ratten ongeveer 30 procent minder te eten dan de dieren gewend waren. Wel kre gen ze alle noodzakelijke voe dingsstoffen binnen. De dieren werden 20 tot 30 procent ouder dan gewoonlijk en vertoonden veel minder ouderdomsziekten. „Zelfs een matige beperking van de inname van voedsel heeft al een positief effèct", al dus TNO-onderzoeker Hen driks. Hoe eerder het dieet wordt ingezet, des te groter zijn de gevolgen op lange termijn. De uitkomsten zijn volgens Hendriks zo veelbelovend dat het TNO-voedingsinstituut in Zeist gaat beginnen aan een on derzoekproject om te zien in hoeverre een soortgelijke dieet- beperking van invloed is op de gezondheid van de mens. In Egmond komen ook ande re aspecten van de voeding bij oudere mensen aan de orde. Zo is gebleken dat het eten van vis een lager risico voor hart- en vaatziekten en suikerziekte met zich mee brengt. Belangrijk is ook dat ouderen de benodigde vitaminen en andere voedings elementen binnen krijgen. 'Afvalberg wordt alleen maar groter' den haag GPD bouw, worden verboden en den haag GPDmoeten voortaan als afval ge stort worden. Volgens de werk geversorganisaties VNO en NCW leidt dat tot jaarlijks vier tot tien miljoen ton extra afval en tot extra stortkosten van 400 miljoen tot 1 miljard gulden. CDA'er Esselink noemt dit onderdeel van Alders voorstel „onvoldoende doordacht". Te Veldhuis (WD) spreekt zelfs van „ondoordacht en onzorg vuldig". Te Veldhuis: „Het is ook in strijd met het nationaal milieuplan, dat het storten wil beperken". Esselink en Te Veldhuis ach ten de regels die Alders wil stel len niet of nauwelijks contro leerbaar. Dat is tevens de be langrijkste kritiek van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Hoewel de milieube weging de normen door de bank genomen niet streng ge noeg vindt, is zij het met de werkgevers eens dat het labora toriumonderzoek waarop Alders zijn normen baseert, niet deugt. Volgens de werkgevers worden ook stoffen verboden, die in het geheel de bodem niet vervuilen. Het ontwerp-bouwstoffenbe- sluit van milieuminister Alders, dat strenge regels stelt aan te gebruiken stoffen in bouwwer ken, moet van tafel. Een kamer meerderheid van CDA, PvdA en WD onderschrijft de scherpe kritiek van het bedrijfsleven, de gemeenten en provincies en de milieubeweging. Esselink (CDA), Van der Vaart (PvdA) en Te Veldhuis (WD) plaatsen grote vraagtekens bij de normen die Alders hanteert. Bovendien vrezen zij dat het be sluit tot een enorme berg extra afval leidt. De Kamer stelt' de kwestie binnenkort officieel aan de orde in een mondeling over leg met de minister. In het ontwerp-besluit staan stoffen genoemd die niet of in slechts beperkte mate in bouw materialen mogen worden ge bruikt, omdat zij de bodem kunnen verontreinigen. Veel afvalstoffen van onder andere grote industrieën als Hoogovens en Hoechst (zoals staalslakken en vliegas) die nu op grote schaal worden herge bruikt in woning- en wegen- Het CDA in de Eerste Kamer heeft fundamentele bezwa ren tegen de volksverzekering voor ziektekosten, het plan-Simons. In de eerste schriftelijke reactie van de Eer ste Kamer vraagt het CDA staatssecretaris Simons „zich opnieuw te beraden" over de invoering van de tweede fa se van het plan per 1 januari 1992 en over het hele plan als zodanig. felle kritiek uit de Eerste Kamer. Daarna volgt een tweede schrif telijke ronde en mogelijk nog een derde. Door deze lange voorbereidingstijd is het z twijfelachtig of de Eerste Kamer het wetsontwerp nog voor het kerstreces zal behandelen. Lukt dat niet dan kan het nieuwe stelsel niet eerder dan 1 januari 1993 worden ingevoerd. Volgens het nieuwe plan moet Nederland in 1995 een volksverzekering tegen ziekte kosten hebben dat ongeveer 95 procent van het huidige zieken fondspakket omvat. Het over grote deel van de premie be staat uit een percentage van het inkomen, een klein deel bestaat uit een vast bedrag. Verder kun nen mensen kiezen of ze zich voor het restant van het pakket willen bijverzekeren en ze kun nen kiezen voor een groter of kleiner eigen risico. De bezwaren van het CDA rich ten zich op vrijwel alle onderde len van het voorstel. Het CDA gelooft niet dat het nieuwe stel sel voor voldoende concurrentie tussen de verzekeraars zal zor gen en dat het plan leidt tot kostenbesparing, één van de belangrijkste doelstellingen. De senatoren vinden in elk geval dat de tweede fase van het stelsel niet op 1 januari moet worden ingevoerd. Zij vrezen chaos, schrijven ze. Bij het grootste deel van de kritiek wordt het CDA gesteund door de WD, die helemaal tegen het plan-Simons is. Ook D66 schaarde zich gisteren achter de bezwaren van het CDA, waar door een meerderheid in de Se naat tegen de plannen is. Naar verwachting zal Simons nog deze week reageren op de Het kabinet denkt erover om de aftrekbaar heid van pensioenpremies aan een maxi mum te binden om zo ruimte te scheppen voor een belastingverlaging. Dat zegt staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken in antwoord op kamervragen. „De aftrekbaarheid van pensioenpremies heeft consequenties voor de belasting- en premieopbrengsten. Een verlaging van pen sioenpremies en dus een verminderde fis cale aftrekbaarheid van pensioenpremies maakt belastingverlaging mogelijk", aldus Ter Veld. Zij ontkent overigens dat er al concrete plannen bestaan. Volgens Ter Veld zullen door de gelijke behandeling van mannen en vrouwen de kosten van pensioenregelingen stijgen met 2,4 miljard gulden. Ook de vergrijzing kost de pensioenfondsen geld. Om te voorkomen dat de premies straks sterk omhoog moeten, wil het kabinet dat niet het laatstverdiende loon de grondslag vormt voor het pensioen maar het gemid delde salaris tijdens de loopbaan. Nu bete kent elke loonstijging een extra financiële last in de toekomst. Ook komt met het kabi netsplan een einde aan het systeem waarbij iemand vlak voor zijn pensioen nog een for se loonsverhoging krijgt om het pensioen op te krikken. De discussie rond de fiscale behandeling van pensioenen en de hoogte van pen sioenaanspraken werd begin dit jaar tijdens de discussie over de Tussenbalans geopend door premier Lubbers. Doel is een situatie waarin aow en pensioen samen 70 procent van het laatstverdiende loon opleveren. ACHTERGROND DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN „Wij gunnen hem deze promotie van har te", laat de woordvoerster van de CDA-frac tie weten na de benoeming van CDA-ka- merlid Johan de Leeuw op een topfunctie op Landbouw. Hoezo, promotie? Heeft die Kaland dan toch gelijk? De woordvoerster wil niet direct een link leggen met de uit spraken van de senator uit Zoutelande. Maar het is wel een „samenloop van om standigheden die minder gelukkig is", geeft ze toe. En dat is het. Want om het volgens velen talentvolle kamerlid nu als enige aan te re kenen dat hij zijn kamerbankje verlaat voor het topambtenarenpluche, is oneerlijk. Sinds de verkiezingen van september 1989 hebben achttien van de honderdvijftig le den de Tweede Kamer verlaten. Maar zijn de heren en dames er inder daad op vooruit gegaan? Drie werden er burgemeester en één wethouder. Verder werden er parlementariërs geroepen tot ambten als lid van de Raad van State, de Beneluxraad en (promotie?) de Eerste Ka mer. Bovendien betraden enkelen het door de politiek tegenwoordig zo geroemde 'maatschappelijk middenveld'. Twee oud- kamerleden besloten net als De Leeuw om ambtenaar te worden. En bij die achttien horen ook de PvdA'ers Moor en De Visser, die hun kamerlidmaatschap opzegden om dat ze zich niet konden verenigen met het wao-standpunt van hun partij. Alsof de duvel er mee speelt. Senator Kaland (CDA) had nog maar net zijn kri tische noten gekraakt over de carrière zucht van zijn collega's aan de overkant van het Binnenhof, of het was weer zo ver. Johan de Leeuw (óók CDA) besloot de Tweede Kamer na vijf jaar te verruilen voor een topfunctie op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Een andere vraag is of het niet juist ver dienstelijk is dat ex-parlementariërs hun capaciteiten op een ander gebied gebrui ken. Twee sprekende voorbeelden zijn de PvdA'ers Herfkens en Schaefër. De eerste deed in de Kamer ontwikkelingssamenwer king en Schaefer is nu eenmaal meer op bouwwerker dan politicus. Herfkens ging zich bij de Wereldbank bezig houden met haar specialisme, Schaefer ging het project team sociale vernieuwing leiden. En finan- cieel-specialist Kombrink (PvdA) vond het na zeventien Kamerjaren tijd voor iets an ders. Hij werd directeur-generaal financiën en economie bij Defensie. Geldt voor De Leeuw hetzelfde? Hij is af gestudeerd aan de landbouwuniversiteit Wageningen en heeft gewerkt bij de christe lijke boeren en tuindersorganisatie CBTB. In de Kamer was hij lid van de commissie voor landbouw en visserij. Maar een echte specialist? In een extra uitgave van het per soneelsblad van Landbouw zegt hij het mi nisterie „nog onvoldoende" te kennen. Het directoraat-generaal landelijke gebieden en kwaliteitszorg, waar De Leeuw de scepter gaat zwaaien, is zelfs nog onbekender: „Op dat terrein moet ik een zekere inhaalslag le veren. Daar ligt een extra opgave om aan te werken. De interviewer herhaalt een oude waar schuwing van De Leeuw aan de minister 'dat hij 'niet te ver moet doorschieten naar de kant van natuur en landschap'. De kers verse topambtenaar relativeert dit met 'an dere verantwoordelijkheden'. Toch: „Maar het is juist als je constateert dat ik in het verleden - in vergelijking met de produktie- kant - niet zo intensief bezig ben geweest met deze poot van het ministerie." Het beeld dringt zich op van een benoe ming waarbij ook andere factoren een rol hebben gespeeld. Want waarom anders een veelbelovende carrière binnen de CDA- fractie opgeven voor deze functie? De Leeuw was al opgeklommen tot een belang rijke woordvoerder voor sociale zaken. Hij was één van de zeer weinige kamerleden die deze zomer invloed hebben gehad op de wao-plannen van het kabinet. Maar het is bekend dat De Leeuw al bijna staatssecretaris was. Het lijkt er nu op dat hij via een ambtelijke tussensprong straks aan de dans om het ministerschap mag meedoen. Jammer, dat op deze manier Ka land gelijk schijnt te krijgen. SCHIPHOL BILL MEYER De krakkemikkige Boeing 707 van de Nigeriaanse maat schappij Gas Air Cargo die zondag een startverbod opge legd kreeg, is gisteren aan het einde van de middag van Schiphol vertrokken. Het toe stel werd luchtwaardig ver klaard nadat er enkele repara ties waren uitgevoerd. Het toe stel is zonder vracht vertrok ken naar Roemenië. De Boeing vertoonde zondag bij een inspectie zoveel man kementen dat de Rijkslucht vaartdienst (RLD) en de Rijks politie besloten het toestel aan de ketting te leggen. Na onder zoek bleek de neus van het vliegtuig beschadigd evenals de wanden van de cabine. De Dienst Luchtvaart stuitte ver der op gaten in de vloer van de cockpit en olielekkages in het hydraulisch systeem. Het was voor de eersté keer dat op Schiphol een vliegtuig aan de ketting werd gelegd vanwege de slechte toestand. De Zweedse premier Carl Bildt heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Nederlandse pre mier Lubbers in diens functie als voorzitter van de EG. Bildt zei dat zijn land ook als lidstaat van de Europese Gemeenschap politiek neutraal zal blijven. Na de bespre kingen met Lubbers zei Bildt dat Zweden aan de besprekingen over een Europese defensiemacht wil deelnemen. „Dat verandert echter niets aan de kern van ons beleid dat we lidmaatschap van een mili taire alliantie afwijzen". Lubbers, die anders dan Frankrijk en Duits land wil dat de NAVO het belang rijkste orgaan blijft voor Europese verdediging, zei dat er geen nood zaak was te eisen dat nieuwe lid staten hun neutraliteit opgeven. „De oude discussie over neutrali teit is niet erg relevant meer," zei Lubbers. Hij voorspelde dat Zwe den rond 1996 kan toetreden. •FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3