Feiten Myanmar nog in greep Ne Win Vallen en opstaan bij hervorming Afrika Cambodja heeft eindelijk weer vrede, maar wat nu? Dinsdag 22 oktober 1991 SJ AAK SMAKMAN WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN Inley-meer scheidt Nobelprijswinnares Suu Kyi van 80-jarige 'sterke man Slechts een geladen stilte heerst in de stoffige, door mili taire patrouilles, beheerste straten van de Bürmaanse (Myanmarese) hoofdstad Rangoon. Er zijn nog maar wei nig mensen die hardop hun gedachten over het land en de militiare regering durven uiten. De junta heeft overal verklikkers en tegenstanders worden meedogenloos aan gepakt. Vergeefs hebben diplomaten van westerse lan den de afgelopen dagen geprobeerd contact te krijgen met oppositieleider Aung San Suu Kyi. De moedige vrouw staat al twee jaar onder huisarrest. Elk contact met de buitenwereld ook met haar man en kinderen is verboden. Bezorgd vragen waarnemers zich af of Suu Kyi nog wel opgesloten zit in haar huis aan het Inley-meer in een buitenwijk van de hoofdstad. Bangkok Rt generaal als de bron van alle --problemen van Myanmar en De twee invloedrijkste personen haar oproep aan het leger zich het door de junta tot Myan mar omgedoopte Burma leven niet ver van elkaar. Ze worden slechts gescheiden door een meer, beiden worden bewaakt door zwaar bewapende solda ten. De een is 'Daw' Suu Kyi, kersverse winnares van de No belprijs voor de vrede. De ander is de teruggetrokken levende sterke man van het land, Ne Win, verantwoordelijk voor het aan haar opgelegde huisarrest. Officieel wordt de militaire jun ta in Yangon (Rangoon), het Staatscomité voor Herstel van Wet en Orde (SLORC), geleid door generaal Saw Maung. Maar buitenlandse diplomaten en de meeste Myanmarezen zeggen dat generaal Ne Win on danks zijn 'pensioen', de man achter de schermen is. „Wij denken dat hij nog steeds de belangrijke beslissingen neemt en dat hij verantwoordelijk is voor het algemene beleid", al dus een diplomaat. Socialisme Het was de economische ramp die zich over Myanmar voltrok, veroorzaakt door Ne Wins Bur mese weg naar het socialisme, die in 1988 leidde tot de massa le democratiseringsbeweging waarbinnen Aung San Suu Kyi zich al snel ontpopte als de be langrijkste leider. Haar felle hem af te wenden, vonden een enthousiast gehoor onder de bevolking. Het leger bleek echter niet onder de indruk en plaatste haar op 20 juli 1989 on der huisarrest. Beiden wonen nu in een huis aan weerzijden van het Inye- meer in een rustige, gegoede, bomenrijke buitenwijk van de hoofdstad. Volgens buitenland se inwoners van de buurt is het aantal elitesoldaten ingezet om Ne Win te beschermen groter dan het aantal dat Suu Kyi be waakt. Waarnemers verwachten niet dat er veel zal veranderen in Myanmar zolang Ne Win leeft. Gehaat en gevreesd door het grootste deel van de bevolking kan hij toch rekenen op nage noeg absolute trouw van de ho gere echelons binnen het leger. Schietbevel Ne Win wordt ook verantwoor delijk geacht voor het bevel te schieten op de tienduizenden betogers die in 1988 de straten waren opgegaan om democra tie en vrijheid te eisen. Toen hij in juli van dat jaar zijn terugtre den aankondigde, verklaarde de generaal: „Ik moet de mensen in het hele land er op wijzen dat als het leger schiet, het schiet om iets te raken. Het zal niet in de lucht vuren om vrees aan te Aung San Suu Kyi kritiseert het Bürmaanse leger tijdens een massa-betoging in juli 1989. Enkele dagen later kreeg ze huisarrest foto ap aanvallen op de nu 80 jaar oude jagen". Het leger schoot dan ook duizenden om de protesten de kop in te drukken. Geruchten willen dat Ne Win samen met zijn favoriete doch ter Sanda een teruggetrokken bestaan leidt en weinig buiten de hekken van zijn buitenver blijf komt. Eerder dit jaar werd hij wel, aldus diplomaten, waar genomen op een bruiloft, klaar blijkelijk in uitstekende gezond heid. „Iedereen die hoopt dat hij spoedig zal sterven, tenmin ste door natuurlijke oorzaken zal worden teleurgesteld", aldus een zegsman. Aung San Suu Kyi werd eind vo rige jaar voor het laatst gezien vanuit woningen in de omge ving. Zn was toen bezig in de tuin. Afgesneden van haar fami lie en vrienden leeft zij geheel afgezonderd, op twee trouwe bedienden na, zo zeggen bui tenlandse diplomaten. Overheersing De animositeit tussen de win nares van de Nobelprijs en de huidige sterke man van Myan mar gaat terug de Burmese strijd voor onafhankelijkheid van Groot-Brittannië die in 1948 werd verkregen. Haar va der Aung San leidde in die tijd een groep van '30 kameraden' die streden tegen de koloniale overheersing. Ne Win was een van die dertig. Aung San werd in 1947 ver moord door een rivaal, maar Ne Win maakte dankbaar gebruik van zijn roemruchte naam toen hij in 1962 de macht greep. Aung San Suu Kyi was de eerste Burmese politica die in het openbaar haar twijfels uitte over het recht van Ne Win om dat te doen. Zij zei in 1989 dat haar vader „zich grote zorgen had gemaakt over hoe het leger zou kunnen worden misbruikt". „Hij had geen hoge dunk van Ne Win en vetrouwde hem niet erg. Mijn vader voorkwam dat hij bevelhebber van hét leger werd, verwijderde hem en de gradeerde hem op een bepaald ogenblik zelfs tot hoofdinten dant", zo zei zij in een vraagge sprek. Die kritiek is hard aangekomen bij de militairen. Uit de reacties vanuit regeringkringen op de toekenning van de Nobelprijs een inmenging in de binnen landse aangelegenheden van het land, aldus de ambassadeur in Bangkok mag worden op gemaakt dat Aung San Suu Kyi voorlopig achter slot en grendel blijft. Onzichtbaar voor de bui tenwereld, onzichtbaar voor de Myanmarezen, maar vooral ook onzichtbaar voor haar buurman aan de overkant van het meer. londen richard dowden THE INDEPENDENT Nog geen enkel land in Afrika is erin geslaagd de overstap te maken van de éénpartij-dicta- tuur naar een democratie. Maar Benin, het kleine, Westafrikaan- se staatje, lijkt dit het dichtst ge naderd. Negentien jaar lang werd Benin geregeerd door een militair dictator die er de klas sieke marxistisch-leninistische een partij-staat van maEikte, die zijn tegenstanders executeerde of gevangen liet nemen en par ticuliere ondernemingen natio naliseerde. Het eindigde in een bankroet en na druk van Frank rijk en het volk van Kontonoe, het zakelijk centrum van het land, accepteerde president Mathieu Kérékou verkiezingen. Die verloor hij en op 24 maart werd de technocratische ex- functionaris van de Wereld bank, Nicephore Soglo, presi dent. In Togo, een buurland, ging het ongeveer hetzelfde, doch daar was het proces pijnlijker en ont- hullender. Onder druk van het volk werd president Ngassingbe Eyadéma (sinds 1967 aan de macht) gedwongen een natio nale conventie te houden. Het leger stemde ermee in, zolang hun verzorger, de president, aan de macht bleef. De confe rentie werd een nationale zuive ringsactie, waarbij families van vermoorde tegenstanders van de president hem aanklaagden, vroegere slachtoffers van marte lingen hun verhaal deden en ambtenaren de corruptie-prak tijken van hun politieke mees ters onthulden. De afvaardiging van de regering trok zich terug van de conferentie, maar werd gedwongen terug te keren om Togo's nieuwe politieke spel mee te blijven spelen. De conferentie riep zich uit tot een zelfstandige beweging en probeerde het leger van de pre sident vandaan te houden. Hij beval hen de conferentie te stoppen, maar een volksop stand maakte dat onmogelijk. Men ontnam de president zijn macht en een nieuw parlement werd benoemd dat op zijn beurt een premier benoemde, de al om gerespecteerde Kokou Koffi- goh. Koffigoh zit gevangen tussen het leger en Eyadéma aan de ene kant, en radicalen die een opstand kunnen ontketenen aan de andere kant. Het leger heeft twee keer geprobeerd de macht weer terug te pakken en is beide keren door het volk te rug in zijn barakken gedreven. De nationale conferentie was hoofdzakelijk een aangelegen heid van het zuiden. Er waren geen verkiezingen. Eyadéma is een noorderling en vaart nu een regionale koers. Koffigoh heeft weinig geld om de soldaten te betalen of het brood voor het volk van de hoofdstad Lomé. Togo staat model voor de theone dat een democratische regering niet in staat zou zijn de zware econo mische hervormingen door te drukken die door westerse rege- ringen worden geëist. Togo zou kunnen eindigen in een demo cratie of in de problemen. Kapot Aan het andere eind van het spectrum liggen de problemen, de kapot gemaakte landen: Li beria en Somalia. Hervormers gebruiken ze als illustratie van wat er gebeurt als dictators ver anderingen tegengaan. Dicta tors gebruiken ze om hun greep op de macht te rechtvaardigen. In beide gevallen hielden vroe gere bondgenoten van de Vere nigde Staten vast aan de macht, totdat die hen met geweld werd ontnomen. Oppositiebewegin gen begonnen met guerrilla-le gers die uiteindelijk de dictators verjaagden, maar verloren in dit proces de eenheid en de disci pline, veroorzaakten economi sche choas en maakten de structuur van de maatschappij kapot. In Noord-Somalia, dat zich van het zuiden heeft afgescheiden, is het vrede, maar Hargeisa, de grootste stad, is bijna totaal ver nield. De hoofdstad, Muqdisho, is ook vernietigd en zolang er geplunderd en gemoord wordt, krijgt Somalia geen internatio nale hulp om alles weer op te bouwen. Zaïre is al een heel eind de put in gegleden, de hoofdstad is vernield en de positie van de re gering is in het zuiden onher stelbaar verzwakt. Er bestaat nog steeds een kans de premier Afrikaanse leiders kwamen afgelopen zomer bijeen in Abu- ja, Nigeria. Centraal op de voorgrond de Nigeriaanse sterke man Ibrahim Baban- gida, geflankeerd door de Zambiaanse president Kenneth Kaunda (links) en president-dictator Mobutu Sese Seko van Zaire (rechts). foto afp francois rojon Etienne Tshisekedi en president Mobotu kunnen samenwerken, maar al zou dat gebeuren, zou den ze dan Zaïre kunnen red den? Volgens de meeste waar nemers niet, en zal Zaïre eerder steeds verder de put in glijden. Engelstalig Tussen de „successen" en de problemen in rollen of kruipen de landen in de richting van een nieuwe machtsverdeling. De weg van een enkele nationale conferentie is niet doorgezet door Engelstalige Afrikaanse landen, maar in Tanzania, Zuid- Afrika, Ghana en Etiopië is de politiek wel toegankelijker ge worden. In Zambia heeft de po litieke economie een vitale rol gespeeld toen president Kenne th Kaunda werd gedwongen een meerpartijen-verkiezing te aanvaarden die zal plaatsvinden op 31 oktober. De economische liberalisatie heeft geleid tot poli tieke liberalisatie. Nu doet Kaunda zo wanhopig zijn best om zijn politieke leven te redden dat hij liever een overeenkomst met de Wereld bank verbreekt dan dat hij zwaardere bezuinigingsmaatre gelen neemt vóór de verkiezin gen. Zijn partij, tot voor kort de enige legale partij in Zambia, is een chaos, maar heeft nog steeds misdadige elementen ge noeg die de verkiezingscampag ne zouden kunnen ontwrichten of ravage kunnen ontketenen als hij verliest. Een van zijn fa voriete slogans Fair Play wordt hierbij op de proef gesteld. Kenya zal de eerstvolgende paar maanden kritisch worden beke ken aangezien tekorten en prijs stijgingen economische onte vredenheid toevoegen aan de heersende eisen voor een de mocratie met meerdere partij en. De staat Kenya, eens een open systeem met één partij, is onder president Daniel Arap Moi steeds monolithischer ge worden en zijn stijl lijkt steeds voorwereldlijken Hij wijst op de potentiële chaos bij de stam men als het multipartijen-sys- teem wordt toegestaan, al be weert hij er in principe niet te gen te zijn. Groot-Brittannië, zijn voornaamste bondgenoot, probeert hem tot verkiezingen te brengen, maar dan onder het eenpartij-systeem. De opposi tie, onder leiding van Kenya's behoedzame beroepsklassen, zou dat niet accepteren. Een verkiezing zou veranderen in een felle campagne voor meer dere partijen. In Afrika is het leven al hard ge noeg voor mensen en wat voor regeringen er uiteindelijk ook zullen voortkomen uit de eco nomische en politieke liberali satie, zij zullen antwoorden moeten vinden op de oudste vragen die hier al zolang liggen: zal het nationalisme sterker blij ken te zijn dan regionalisme en tribalisme? Wat zal de invloed zijn van aids op de produktie en de verschillende maatschappij en? Moet Afrika zich concentre ren op onafhankelijkheid of op groei door middel van export? Kan de voedselproduktie de be volkingsaanwas bijhouden? VERTALING MONIQUE EGGERMONT A' DIT BETÉKENT WEEK. €£M ÖviOfclUE \tove AinrwwvnseRJN<^ Pt RECHTSPRAK - VlT CaV\POïERJV\o?ElltTja 0M\m Hij in Her VEfclEDtN ouêr z'n eNoflVE haRPE èCHPF HEEFT OpqZSCHEFT kW WAAR v& OMVANG v/AN HAAR ftOfflES pQSFT t, QEWOmEERV» BANGKOK RICHARD EHRLICH IPS Na 24 jaar oorlog, staatsgrepen en de afslachting van meer dan één miljoen mensen zal Cam bodja eindelijk weer ervaren wat vrede inhoudt. Morgen wordt in het Centre Kleber in Parijs een alomvattend vredes akkoord ondertekend. Begin 1990 kwamen de Verenig de Staten en de Sovjetunie overeen geen wapens meer naar Cambodja te sturen. Maar het einde van de burgeroorlog kwam pas echt in zicht, toen China en Vietnam afgelopen zo mer hun vijandelijkheden staakten. Sindsdien zijn de ont wikkelingen zo snel verlopen, dat velen nog met scepsis de ge beurtenissen afwachten. „De moordenaars zullen aan ta fel gaan zitten met de verra ders", zegt een westerse diplo maat. Daarmee verwijst hij naar de Rode Khmer, die vanaf april 1975 tot december 1978 aan de macht was en in die periode meer dan een miljoen mensen vermoordde en naar de regering van premier Hun Sen, die be staat uit afvalligen van de Rode Khmer, die in het zadel kwa men nadat zij hadden meege werkt aan een Vietnamese inva sie om het regiem van Pol Pot te verdrijven. Het feit dat alle be trokken landen ophielden hen met geld en wapens te onder steunen, dwong de schier on verzoenlijke tegenstanders de strijdbijl te begraven. De verzet- scoalitie waarin de Rode Khmer een belangrijke rol speelt, wordt in Parijs geleid door prins Noro dom Sihanouk, onder wiens ge zag de corruptie welig tierde. Overleven De oorlog heeft de economie van het land dermate uitgehold, dat armoede, economische cha os', ondervoeding, ziekten, werkloosheid en landmijnen de samenleving regeren. Ontwik kelingswerkers vragen zich dan ook af hoe de naoorlogse machthebbers het land moeten leiden, oftewel, hoe Cambodja de vrede moet overleven. Een Euro helpt bij I kunstarmen en -benen, zegt dat het meest urgente probleem nu is „het enorme aantal mensen met lichamelijke handicaps en verminkingen" door de vele landmijnen. Volgens hem zijn er zo'n zeven- tot tienduizend Cambodjanen met geamputeer de ledematen, bijna net zoveel als de verminkte slachtoffers uit de oorlogen in Angola en Afgha nistan. „Wat gaat de regering met al deze mensen doen?", vraagt hij. „Ze kunnen geen werk vinden en ze hebben een laag opleidingsniveau, omdat ze gewoonlijk uit families op het platteland komen. Ze hebben in de oorlog meegevochten en het ongeluk gehad op een landmijn te stappen." Ook dit probleem valt onder volksgezondheid, het grootste zorgengebied van Cambodja, aldus een Japanse hulpverlener. „Ontzettend veel volwassenen en kinderen lijden aan diarree, malaria, disenterie en tubercu- Een van de 8.000 schedels die zijn opgestapeld in de 'stupa' (gedenk plaats) van Choueng Ek, een van Cambodia's 'Killing Fields'. De stupa vomit een herinnering aan het afschrikwekkende bewind van de Rode Khmer. FOTO AFP Stefan Ellis lose", vertelt zij. Daarnaast ra ken kinderen en masse onder voed, vanwege gebrek aan eten, goed drinkwater en voorlichting; over voeding aan de moeders. Volgens de Japanse is het sterf tecijfer van kinderen in Cam bodja het op-een-na hoogste in Azië; alleen in Afghanistan gaan in verhouding nog meer kinde ren op jonge leeftijd dood. Nu de vrede haast tastbaar na derbij komt, doemt een ander spookbeeld in de verte op: hef probleem om de 350.000 Cam bodjanen naar huis te brengen die nu nog in vluchtelingen kampen vlak over de grens in Thailand verblijven. Daarnaast wonen nog eens 200.000 vluch telingen in het Westen, van wie velen naar huis willen terugke ren als de rust in het land een maal hersteld is. Economie De regering in Phnom Penh zit met de handen in het haar hoe zij deze problemen allemaal moet oplossen. De nationale economie ligt te zieltogen sinds de Oosteuropese bondgenoten en buurland Vietnam de hulp- Krogramma's twee jaar geleden esloten stop te zetten. Zo wer den de salarissen van de 230.000 ambtenaren, onderwij zers, verpleegkundigen en art sen betaald met het geld dat uit het voormalige Oostblok kwam. De regering verwerft nu het me rendeel van haar inkomsten door belasting te heffen op im portgoederen en binnenlandse handel. „We zijn net begonnen weer belasting van burgers te innen, maar dat heeft alleen succes als ook in de behoeften van de mensen wordt voor zien", zegt de Cambodjaanse minister van financien Chhay Tham. De laatste tien jaar ver dienden de Cambodjanen zo weinig dat zelfs de regering moest toegeven dat belasting heffen geen zin had. Tot overmaat van alle rampen is het land sinds 1975 beroofd van de economische steun van in ternationale financiële organi saties/In dat jaar werd een wes terse boycot van kracht wegens de Amerikaanse nederlaag in Vietnam en het uitbreken van de burgeroorlog in Cambodja. Verscheidene westerse regerin gen, waaronder die van Austra lië, Nederland en Zweden, heb ben echter wel humanitaire hulp verleend via non-gouver nementele organisaties (NGO's) als het Rode Kruis, het Britse Oxfam, de Australische Katho lieke Hulpvereniging en het Amerikaanse Quaker-Comité voor Dienstverlening. Ook de Wereldraad van Kerken, het Wereldvoedselprogramma (WFP) en het Kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) hebben vertegenwoordigers in Cambodja. Een Franse ontwikkelingswer ker klaagt dat in de Cam bodjaanse regering praktisch niemand over de kennis of vaardigheden beschikt die no dig zijn om het land erbovenop te helpen.Aan alles is behoef te: medische hulp, wegen, com municatiemiddelen", zegt hij. „Maar om een voorbeeld te ge ven: het minister van volksge zondheid heeft geen enkel plan."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2