Economie Japan trekt zelfs geen 'oude vrienden' voor Xerox-topman somber over toestand economie PGGM zit niet op een berg met geld Overheidstekort Bonn gevaar ex-DDR Dinsdag 22 oktober 1991 HANDEL TUSSEN NEDERLAND EN JAPAN in miljarden guldens NIEUWSLIJN Apple lanceert nieuwe schootcomputer Het Amerikaanse computerconcem Apple heeft gistereif drie nieuwe notebook-computers (schootcomputers) op de markt geïntroduceerd. De introductie ging gepaard met een peperdure reclamecampagne in Nederlandse en buitenlandse kranten. Tot nu toe v/aren de pogingen van Apple de notebook-computer markt te veroveren echter niet erg succesvol. De notebook- markt wordt door de computerdeskundigen gezien als dè groei sector voor de high-tech-industrie. Terwijl de verkoop van de 'gewone' huis- en kantoormachine steeds lagere groeicijfers laat zien, is de notebook de uitzondering. Voor dit jaar wordt een wereldafzet verwacht van 1,5 miljoen apparaten. Economie China doet het goed De economische groei van China bedroeg in de eerste negen maanden van dit jaar 6,8 procent. Ook voor heel 199 J zal de groei boven de 6 procent uitkomen. Dat heeft Zhang Zhongji, woordvoerder van het Chinese bureau voor de statistiek, giste ren laten weten. Met de economie van China mag het dan goed gaan, met de financiën van het land gaat het minder goed. De overheid geeft miljarden uit aan subsidies om de prijzen te sta biliseren en verlieslatende bedrijven op de been te houden. Het gevaar bestaat dat de inflatie daardoor sterk zal aanwakkeren. Delegatie Nederlandse bedrijfsleven reist mee in kielzog Beatrix I 1 Nederlandse invoer uit Japan Nederlandse uitvoer naar Japan 2,071 M61 1965 1966 1987 1988 1989 Om het Nederlandse bedrijfsleven (weer) wat vastere voet in Japan aan de grond te laten krijgen, reist vanaf vandaag een delegatie 'zakelijke zwaargewichten' mee met koningin Beatrix tijdens haar staatsbezoek aan 'het land van de rijzende zon'. Onder leiding van minister An- driessen van economische zaken zullen ze de Japanse ministeries aandoen. Daarnaast zullen ze tijdens semi nars Nederlands sterke punten onder de aandacht bren gen én contacten leggen met Japanse tegenvoeters. zich toen nog in gezelschap van de Portugezen, de Spanjaarden en de Britten. Hun interesse be perkte zich niet alleen tot Japan als handelspartner; het onont gonnen land bleek ook zeer aantrekkelijk voor hun missio narissen om zieltjes te winnen. De Japanners waren zeer ge ïnteresseerd in produkten zoals tabak, uurwerken, brillen en brood. De grootste indruk maakte echter de westerse mili taire technologie. Ook het christendom sloeg redelijk aan onder de bevolking, maar viel niet in de smaak bij de 'shogun', de militaire heerser CORRESPONDENT Dat Nederland het enige wes terse land is dat kan bogen op een lange geschiedenis met Ja pan, zal ongetwijfeld worden aangegrepen als binnenkomer. Het is overigens pas de eerste keer in bijna vier eeuwen van vriendschappelijke betrekkin gen dat een Nederlands staats hoofd Japan met een bezoek vereert. In 1609 werd de eerste Neder lands-Japanse handelspost ge opend op Hirado, in het zuiden van Japan. Nederland bevond van Japan. Een geloof dat trouw aan een vreemde God en een verre paus predikte, leek hem ondermijnend voor de trouw van zijn volk aan hemzelf. In 1612 werden missie-activiteiten dan ook verboden. Uitgegooid Vanaf 1616 waren slechts twee havens in het zuiden van Japan open voor buitenlanders; Na gasaki en Hirado. De maatrege len waren bedoeld om de bui tenlandse invloed zo beperkt mogelijk te houden. Zeven jaar later sloten de Britten hun han delspost omdat ze hem onren dabel vonden. De Spanjaarden en de Portugezen werden er door de Japanners uitgegooid vanwege hun hardnekkige mis siewerk. In 1635 begon Japan haar zelfopgelegde isolatie die bijna tweeëneenhalve eeuw zou du ren. Het enige contact met het Westen verliep via de Neder landse handelaars, die op Des- »n klein eilandje in de i Nagasaki, werden ge- hima, baai duld. De relatie bleek voor beide landen lucratief. De VOC-boe- ken uit het begin van de 18de eeuw melden winstpercentages van bü tot 120 procent en jaar omzetten van ongeveer een half miljoen gulden van stoffen, spe cerijen en huiden. Voor de Japanners schuilde de aantrekkingskracht van de Nederlanders op Deshima niet alleen in de exclusieve goederen die zij aanvoerden, maar meer nog in de kans om van de Ne derlanders westerse weten schap te kunnen leren, zoals ge neeskunst, sterrenkunde, wis kunde. scheepsbouw en wapen kunde. In die tijd was Neder lands voor Japanners synoniem met modem en hoog-technolo- gisch. Rollen omgedraaid Voor de hedendaagse Japanner is Nederland synoniem met tul pen. klompen en kaas. Het Ne derlands, dat in de 18de en 19de eeuw voor Japanners de wereldtaal was, heeft al een eeuw geleden plaats gemaakt voor het Engels. En wat de han del betreft /iiu «le rollen inmid dels vrijwel omgedraaid. Jaar lijks wordt meer dan vier keer zoveel van Japan naar Neder land verscheept dan andersom. Wat echter al die eeuwen is gebleven is de Japanse drang tot controle. Nog steeds moet ie dereen die in Japan iets wil on dernemen, zich aan strenge re gels houden. De Nederlandse bloembollen- en snijbloemen exporteurs hebben dat aan den lijve ondervonden. Terwijl de hoge kwaliteitsmaatstaven van de Nederlandse industrie we reldwijd worden geaccepteerd als voldoende garantie, mogen de Hollandse tulpen pas Japan in als inspecteurs daar hun goedkeuring over hebben uitge sproken. Nu zitten die inspecteurs in Aalsmeer, zodat^eventueel afge keurde partijen niet worden verstuurd. Vrt Vroeger kwam het namelijk nog wel eens voor dat ladingen die helemaal i pan waren verscheept, niet den toegelaten. Ook met betrekking tot var kensvlees stelt Japan zich streng op. Zolang in Nederland koeien worden ingeënt tegen mond- en klauwzeer, mag het Hollandse varkensvlees Japan niet in want, zo redeneert de Japanse waren- dienst, het feit dat er ingeënt wordt betekent dat de ziekte nog voor kan komen. Zo'n enkel produkt kan veel schelen op de handelsbalans. Zo heeft Denemarken, dat goed vergelijkbaar is met Nederland, een handelsoverschot met Ja pan omdat het al wel 'varkens vlees exporteert. Andere Eu ropese landen zoals Frankrijk en Italië, hebben ook handels overschotten met Japan in plaats van rode cijfers, zoals Ne derland, maar dat komt doordat deze landen Japanse auto's van hun markt weren. Reddingsplan voor Drü Beleggingsmaatschappij Wolters-Schaberg is bereid het verlies lijdende bedrijf Dru in Ulft over te nemen. Voorwaarde voor overname is een forse reorganisatie waarbij zo'n 200 van de 560 banen verdwijnen. Dru maakt samen met Etna (fornuizen, 100 werknemers) deel uit van de VIM-groep. Eigenaar van de VIM- groep is de Rotterdamse handelsonderneming Intematio-Mül- 1er. Die wil de groep afstoten omdat ze zeer verliesgevend isr Mogelijk stappen tegen Kuijten Aandeelhouders van de investeringsmaatschappij Venture Fonds Nederland (VFN) overwegen juridische stappen tegen Reiss Co, de privé-investeringsmaatschappij van drs. J.J. Kuij ten. Volgens de advocaat van de aandeelhouders, mr. P.J. Scha- dé, heeft VFN de aandeelhouders vorig jaar onvoldoende voor gelicht over de fusie met Investeringsmaatschappij Nederland (IMN) en Industrieële Maatschappij (IM). Zo werden belangrijke deelnemingen afgestoten, waardoor de halfjaarcijfers ineens zwaar tegenvallen. Grootaandeelhouder Reiss Co zou de sterk gedaalde aandelenkoers hebben gebruikt om zijn belang uit te breiden van 45 tot 85 procent. Ondanks forse investering in Europa BRUSSEL MARIEN VAN DEN BOS De sombere kijk Vlan de direc teur van de Amerikaanse Xerox Corporation (kantoormachines) strookt niet met de handelwijze van de Europese dochter Rank Xerox (kopieerapparatén), die de komende tijd 550 miljoen gulden in Europa wil investe ren. Een dergelijke financiële in jectie (waarvan 163 miljoen gul den in de vestiging in Venray wordt gestopt) getuigt van ver trouwen in de toekomst. In de woorden van directeur Paul A. Allaire klinkt echter geen opti misme door. „Economen kun nen wel zeggen dat het allemaal weer wat beter gaat met de eco nomie. Maar voor zover het on ze business van kantoormachi nes betreft, heb ik daar nog niets van gemefkt", zegt hij pes simistisch. Allaire was vorige week in Brussel voor zijn jaarlijkse ont moeting met alle Rank Xerox- managers. Daar schetste hij een somber plaatje. De economi sche recessie die grote delen van de wereld het afgelopen jaar teisterde, zal de cijfers over 1991 nadelig beïnvloeden, zo hield Allaire zijn gehoor voor. „We zijn daar zelf ook debet aan. We wisten aan het begin van dit jaar niet wat voor ont wikkelingen ons te wachten stonden en waren daardoor zeer terughoudend met investe ringen in kapitaal-goederen." Grootste ter wereld Met een omzet van bijna 18 miljard dollar (bijna 35 miljard gulden) in 1990 behoort Xerox tot de grootste kantoormachi ne-producenten ter wereld. Hoewel de netto-winst vorig jaar fors terugliep in vergelijking met 1989 (van 704 naar 243 mil joen dollar), is de aanval van de Japanse concurrentie aan de 'onderkant van de markt' vol gens Allaire afgeslagen. Op het gebied van de kleine kopieerap paraten zou Xerox zelfs weer marktaandeel terugwinnen, al dus Allaire. Maar op het terrein waar het concern traditioneel het sterkst is, de grote kantoormachines, stagneert de afzet als gevolg van de recessie in de VS en Groot- Brittannië. De veelbelovende markten in Oost-Europa blijven daarnaast vooral 'veelbelovend'. „De economische situatie in de Sovjetunie (tegenwoordig de Unie van Soevereine Staten, red.) is zo bar en boos, dat we daar dit jaar nog minder machi nes hebben verkocht dan in 1990. En dat terwijl de mogelijk heden ongekend zijn! Het aan tal kantoormachines per wer kende Oostepropeaan is in ver gelijking met de VS of West-Eu ropa ongeveer één op de hon derd. Om een moderne, indus triële samenleving te runnen, heb je onze machines toch no dig." Uitbreiding van de vier be staande assemblagevestigingen in Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Bulgarije staat voorlopig niet op het program ma. Wel wordt er vanuit Londen gewerkt aan de uitbreiding van het netwerk van 'dealers' in Oost-Europa. Dat zijn er nu on geveer honderd, maar Allaire is zich er van bewust dat dit vol strekt onvoldoende is om alert in te kunnen spelen op markt ontwikkelingen. Mijnwerkers In het Westduitse Hückelhoven staakten gisteren voor het behoud van hun banen en tegen het in de subsidies voor de kolenindustrie. Duitsland in 1992 uitkomt op volgens de instituten e ongeveer 2,5 procent. Dit jaar voor de economie i gaat de Duitse economische DDR. Dit jaar stijgen de lonen groei met 1,5 procent omhoog. daar gemiddeld met 19 procent In het najaarsrapport staat en volgend jaar zal dat percen- verder dat er opnieuw onder- tage neerkomen op 36. Deze handeld moet worden over af- 'inhaalrace' is geen oplossing gesloten looncontracten in het voor de economische proble- Oosten. De zeer sterke loonstij- men, aldus de instituten, ging van het afgelopen jaar is De produktie in de voormali ge DDR rechtvaardigt geenszins de sterke loonstijging. Door de grote stijging van lonen, prijzen, subsidies en belastingen bestaat het gevaar dat het economische herstelproces in de kiem wordt gesmoord. De Duitse minister van eco nomische zaken. Möllemann, kan zich vinden in het rapport van de onderzoeksinstituten. Hij is het vooral eens met de waarschuwing voor een over trokken loonbeleid en deelt de mening dat 1992 een 'testjaar' voor de cao-partners wordt Pensioenfondsdirecteur De Beus: Praatjes regering baarlijke nonsens Dat pensioenfondsen steenrijk zijn en te passief met hun geld omspringen is baarlij ke nonsens. Dat stelt drs. Dick J. de Beus, directievoorzitter van het Pensioenfonds PGGM. Zijn 'eigen' PGGM heeft vanzelf sprekend een groot vermogen, belegd in staatsleningen, gebouwen en aandelen in zowel binnen- als buitenland. „Zo verdie nen we nu wat we in de toekomst aan pen sioenverplichtingen nodig hebben". De praatjes die de overheid rondstrooit als zouden de pensioenfondsen op een gi gantische berg geld zitten, wordt De Beus zo langzamerhand flink beu. Het is volgens hem trouwens onzin dat de rijkdom van de fondsen tot buitensporige omvang door groeit. „Wij hebben al jaren achtereen tel kens onze pensioenpremies verlaagd. Dat konden we doen doordat we voor het in stand houden van de reserves die we straks nodig hebben, met die lagere premies toe konden. Maar daar hebben we in onze be leggingen dan wel een behoorlijk rende ment voor nodig." Risicopremie Hoe De Beus ook praat, de politiek wil er niet aan geloven. Zo meent een aantal Tweede Kamer-leden dat de pensioenfond sen zo goed bij kas zijn. dat ze gemakkelijk de kosten kunnen dragen van bijvoorbeeld infrastructurele projecten. De regering op haar beurt wil dat PGGM door verlaging van de pensioenpremies een 'loonsverho ging' voor de gezondheidszorg bekostigt. In principe zouden ook pensioenfondsen heel wel infrastructurele projecten kunnen uitvoeren. Voorwaarde is echter wel dat die investering winst oplevert. Dat zou kunnen betekenen, tol heffen op wegen en bij tun nels of bruggen, liggeld innen bij havens of een fikse huur vragen voor het gebruik van spoorlijnen. Ate fondsen er brood in zouden zien. zouden ze het misschien al lang heb ben gedaan. Maar zo ligt het volgens De Beus niet. „Ook al zouden pensioenfortdsen over de streep kunnen worden getrokken, dan ben je nög verkeerd bezig. Dergelijke projecten zouden düurder uitvallen dan wanneer de overheid ze zelf financiert", aldus De Beus. Een pensioenfonds of welke andere finan cier ook, moet zijn geld er immers op de een of andere manier uithalen met een re delijk rendement erbovenop. Doodordinair Maar zouden de pensioenfondsen dan niet met een geringer rendement genoegen kunnen nemen? De Beus: „Zelf investeren in infrastructurele projecten bezorgt je al zo veel risico. Als wij een tunnel bouwen, steek je je geld in een project waar je voor tiental len jaren aan vast zit. Wie garandeert je dat het gebruik zo groot blijft dat het geld er weer uit komt. Misschien komt diezelfde overheid zelfs met een beleid waardoor het gebruik van auto's wordt belemmerd en de tunnel minder wordt gebruikt. Zou je dan de pensioenpremie moeten verhogen om dat je beleggingen niet voldoende rende ment opleveren? Hoe je het ook wendt of keert, je komt jezelf altijd weer tegen. Is het nu niet, dan in de toekomst. Wat je nu te kort komt. zul ie in de toekomst alsnog moeten inhalen." Het stoort De Beus behoorlijk dat de poli tiek in de discussie over de vermogens v an de pensioenfondsen voortdurend belangen vermengt. Het is naar zijn mening nauwe lijks een discussie over principes; het is doodordinair het zoeken naar geld omdat het kabinet niet rond komt. Dat bewijst volgens hem die andere greep die Den Haag in de kas van het PGGM wil doen: verlaag de pensioenpremie volgend jaar met 4 procent (van 8 naar 4 procent) zodat de (netto-)lonen in de gezondheids zorg gelijk oplopen met die in het bedrijfs leven zonder dat de overheid er extra geld voor hoeft uit te trekken. Voor het PGGM betekent zo'n operatie een investering van 500 miljoen gulden, een bedrag waar De Beus niet helemaal koud onder blijft. Volgens hem is een verlaging van de pensioenpremie volstrekt onverant woord. De eigen berekeningen van het PGGM voorzien voor 1992 weliswaar ook in een premieverlaging maar die zou niet ver der gaan dan 7,3 procent. Minder zou het vermogen te zeer aantasten. Pensioenfondsen hebben trouwens met nog meer rekening te houden. Een vrij re cente uitspraak van het Europese gerechts hof en arresten van Nederlandse rechters verplichten de fondsen tot het repareren van pensioenvoorzieningen waarin onder scheid werd gemaakt tussen mannen en Aan die uitspraken lijkt, volgens de laatste ontwikkelingen, een terugwerkende kracht van vele iaren te worden verbonden. De be dragen die daarvoor opzij moeten worden gelegd, zijn bepaald niet misselijk. De Beus sluit niet uit dat de premies weer omhoog zullen moeten. Bundesbank luidt de noodklok in rapport FRANKFURT DPA-ANP-KRF Het groeiende overheidstekort van Duitsland is een acuut ge vaar voor de economische groei en werkgelegenheid van de ou de deelstaten. Dat staat in het vandaag verschenen rapport van de Bundesbank, de Duitse centrale bank in Frankfurt. Om het tij te keren moet Bonn de geldstroom richting oostelijke deelstaten (ex-DDR) een halt toeroepen. De 'haviken' in Frankfurt zijn bekende voorstanders van een 'zuinig huishoudbeleid' en ha meren dan ook op beperking •van de subsidies die Bonn de oostelijke deelstaten gunt. Daardoor is het overheidstekort sinds de hereniging vorig jaar „met sprongen omhoog ge gaan", aldus het rapport. flet tekort zal eind dit jaar zijn opgelopen tot 1,30 miljard mark, ofwel 4,5 procent van het bruto nationaal produkt (bnp wat de Duitsers tezamen produ ceren en dus verdienen, red.). Vorig jaar bedroeg het gat bijna 75 miljard mark. Door het overheidstekort is Bonn genoodzaakt steeds meer geld lenen op de geld- en kapi taalmarkten. De rentelasten be reiken daardoor dit jaar de tien miljard mark, aldus de bank. Toch realiseert de Bundes bank zich dat er tot voor kort nauwelijks alternatieven be- stonden om de kosten voor de hereniging te betalen. De be dragen die in de vijf oostelijke staten worden gestoken om de economische groei te stimule ren, zijn immens. Dit jaar vloeit er ongeveer 140 miljard mark naar de nieuwe deelstaten. Positiever zijn de vijf grote Duitse instituten voor econo misch onderzoek. In hun giste ren gepubliceerde najaarsrap port voorspellen zij economi sche groei in de ex-DDR in 1992. Van een stormachtig her stel zal echter nog geen sprake zijn, zo schrijven zijn. Dit jaar gaat de economie van de voormalige DDR nog hard achteruit. Volgens de vijf insti tuten slinkt het bnp met 19,5 procent. In 1992 groeit de eco nomie daarentegen met 12 pro cent. In het Westen bedraagt de economische groei volgend jaar cent), zodat de groei i heel PGGM-directeur De Beus: „Misschien moeten we de premies wel weer verhogen." foto cpd elzebet veenendaal

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27