Regio Fusie Olaertsduyn en Oud Poelgeest Dierenopvangcentrum op bunkerterrein Wassenaar Monumentencommissie Wassenaar geïnstalleerd Ogb stijgt mogelijk toch in Zoeterwoude Als zwembadplan het haalt: Vivax dakloos Dinsdag 22 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 LEIDEN NIEUWSLIJN Schuur afgebrand in Oegstgeest OEGSTGEEST Een schuur op de hoek van de De Kempenaer- straat/Warmonderweg in Oegstgeest is afgelopend nacht door brand volledig vernield. Hoe het vuur is ontstaan, kon de politie nog niet zeggen. Uit getuigenverklaringen blijkt echter dat zich kort voor de brand een kleine ontploffing heeft voorgedaan, waardoor het vermoeden van brandstichting bestaat. De om vang van de schade is niet bekend. Bekeuringen voor sluipverkeer ZOETERWOUDE/LEIDEN De politie van Zoeterwoude heeft vanmorgen 25 automobilisten bekeurd die, komend vanaf de Europaweg, de Vrouwenweg als sluiproute naar Leiden gebruik ten. Deze weg is van 07.00 tot 09.00 uur voor doorgaand verkeer afgesloten. De route is voor automobilisten aantrekkelijk omdat ze de dagelijkse file voor de binnenstad gedeeltelijk ontlopen. Kinderopvang voor bedrijven Leiderdorp LEIDERDORPVoor commerciële en non-profit organisaties organiseert de gemeente Leiderdorp op maandag 28 oktober een informatie-middag over kinderopvang. Tijdens de bijeen komst wil de gemeente peilen hoeveel interesse er bij bedrijven is om zogenaamde kindplaatsen te kopen. Daarnaast wordt in formatie gegeven over financiële tegemoetkomingen. De bijeen komst begint om 14.00 uur in het gemeentehuis aan de Staten- daalder. OUD POELGEEST is er binnen de termijn die het ministerie van wvc heeft gesteld in geslaagd een Fusiepartner te vinden staan bij het nemen van beslis singen, komt enkele keren pe jaar bijeen. De commissie gaa zich in eerste instantie bezig houden met het in kaart bren gen van de gemeentelijke numenten in het dorp. Wasse naar heeft overigens 55 be schermede Rijksmonumenten Daarna zou mogelijk een ge meentelijke monumentenlijs kunnen worden opgesteld. De Monumentencommissie bestaat uit leden van de plaatse lijke Welstandscommissie, aan gevuld met leden die betrokken zijn bij de monumentenzorg zoals de historische vereniging 'Oud Wassenaer', de Stichting Historisch Centrum Wassenaar en een afvaardiging van het Cuypers Genootschap. Deze or ganisatie houdt zich bezig met het behoud van het 19e en vroeg 20ste eeuws cultuurgoed. De bedoeling is om ook een ge meentelijke deskundigen in de op te nemen. Wethouder M.L.A. van Rij in stalleert vandaag officieel de Monumentencommissie Was senaar. Dat gebeurt om 16.30 uur in het raadhuis De Paauw. De commissie is een belangrijk adviesorgaan voor het college van burgemeester en wethou ders. Door een wijziging in de Mo numentenwet zijn de gemeen tebesturen nauwer betrokken bij de bescherming van monu mentale panden. Zo hebben burgemeester en wethouders de bevoegdheid gekregen om ver gunningen af te geven voor sloop, herstel, verplaatsing en aanpassing van beschermde monumenten. Voorheen ge beurde dat door het ministerie van wvc, dat nu nog slechts een adviserende rol heeft. De plaatselijke deskundigen die het college van B en W bij- ZOETERWOUDE Milieu-wethouder A. Ringersma overhan digde gistermorgen de eerste mini-con tainers en een milieu vriendelijke fruit mand aan de familie Van Boheemen uit de Veriaatweg in Zoeter woude. Vanaf 6 no vember wordt in het dorp het huisvuil ge scheiden opgehaald. Voor die tijd krijgt ie der huishouden de daarvoor bestemde afvalbakken uitge reikt De containers worden om de twee weken geleegd. Op de even weken de groene bak voor groente-, fruit- en tuinafval en op one ven weken de grijze bak voor het restaf val. FOTO HIELCO KUIPERS Gevulei presenteert rekening zes ton „De onroerend-goedbelasting wordt in Zoeterwoude niet ver hoogd", zo kondigde wethouder R. Hogenelst in september aan bij de presentatie van de ge meentebegroting voor 1992. Ruim een maand later lag gis teravond bij de raadscommissie voor financiën het voorstel van burgemeester en wethouders om alsnog een prijsstijging van 5,6 procent door te voeren. Het college is in het nauw ge komen omdat de Gevulei voor de sluiting van de Leidse vuil verbranding en de stortplaats 'De Does' aan Zoeterwoude een bedrag van ruim zes ton in re kening heeft gebracht. Hoge nelst noemde de voorgestelde belastingverhoging de beste op lossing. Hierdoor betalen ook de bedrijven die in het verleden gebruik hebben gemaakt van de vuilverbranding, mee aan de kosten van de sluiting. De vertegenwoordigers van de politieke partijen sloten zich niet direct bij die conclusie aan. „De burger moet weer opdraai en voor het verleden", zei CDA'er G. van der Hulst. „Maar een verrekening via de onroe rend-goedbelasting zien wij niet zitten." Zijn fractiegenote J. Berkouwer-Van der Laan vond dat er wel gebruik kan worden gemaakt van de reserves ter grootte van één miljoen gulden voor allerlei posten van openba re werken. Het WD-raadslid I. Spreij- Sanders reageerde feller. „Eerst kondigt de wethouder aan dat de ogb niet wordt verhoogd en nu ligt er dit voorstel. De burger wordt bevestigd in zijn vooroor deel dat de politiek in Zoeter woude een zooitje is. Dit is on geloofwaardig." Woordvoerder M. de Lange-Kooiman van PZ dacht daarentegen wel aan een belastingverhoging. „Als dit niet gebeurt, kan de gemeente in de toekomst verschillende werken niet uitvoeren. Dat is ook weer ten nadele van de burgers." Ook al omdat de plaatselijke bedrij ven aan een verhoging van de ogb meebetalen, noemde zij het collegevoorstel niet slecht. Afvalstoffen De cijfers die in de gemeente begroting worden genoemd voor de afvalstoffenheffing, kloppen niet meer. Aanvanke lijk zou een prijsstijging worden doorgevoerd van 28 gulden per woning, maar dat bedrag wordt nu verdubbeld. Dat betekent dat het huidige bedrag van 221 gulden gaat naar 277 gulden. De verhoging is noodzakelijk omdat de prijs per afgevoerde ton afval sterk is verhoogd. Toch betalen de Zoeterwoude- naren volgend jaar nog niet de volledige kosten voor het opha len en afvoeren van het huis vuil, maar draagt het gemeente bestuur nog steeds 20 procent bij. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Als de Oegstgeester gemeente raad overmorgen het inrich tingsplan voor zwembad Poel meer aanneemt, zit de 400 le den tellende zwem- en polover- eniging Vivax zonder clubruim te. Aanvankelijk was er een clubgebouw gedacht nabij het instructiebad. links van de en tree. Vivax zou dat huren. Door de 'versoberingen' maakt het onderkomen van Vivax geen onderdeel meer uit van de plan nen. Wat dit nu precies betekent voor de club kan A. van Denzen, de voorzitter van Vivax, niet zeggen. Zij beweert dat er nog onderhandelingen gaande zijn. „En het is nog maar een raads voorstel. Maar we zijn uiteraard zeer teleurgesteld in het voor stel dat het college doet." Het huidige clubgebouw van Vivax, een produkt van veel zelfwerkzaamheid, moet wijken voor woningbouw. Hetzelfde geldt voor de buitenbaden, waarop al jaren veel verlies wordt geleden. Met de opbreng sten van de grondverkoop wil dé gemeente het binnenbad aantrekkelijker maken en het jaarlijkse tekort op Poelmeer te rugbrengen van ruim zeven naar minstens vijf ton. Deze plannen dateren van 1988. Sindsdien zijn de bouw kosten sterk gestegen. Ze wor den nu bijna 16 procent hoger geraamd dan in het voorjaar van 19§0. Dat noopte het colle ge de inrichting te versoberen. Behalve het clubgebouw van Vi vax zijn daarbij ook de aan- en verbouw van de entree gesneu veld, alsmede de uitbreiding van het aantal kleedhokjes en de afsluitbare kluisjes voor het opbergen van kleding. In een uiterste poging de ge meenteraad op andere gedach ten te brengen heeft de stich ting Vrienden van Poelmeer gis teren een persbericht doen uit gaan met enkele constateringen die 'duizenden zwemmers' wel droef moeten stemmen. De Poelmeervrienden nemen het ook op voor Vivax en pleiten voor behoud van zo veel moge lijk vierkante meters buitenbad. Maar ook de Poelmeervrienden kunnen in het raadsvoorstel niets van hun gading vinden. De Poelmeervrienden twijfe len nu openlijk aan de stijging met 16 procent van de bouw kosten. Vraagtekens zetten ze ook achter de keuzes die het college maakt: de inrichting is versoberd 'maar het recreatie- bad met zijn toeters en bellen blijft onaangetast', aldus de Poelmeervrienden. In het ver nieuwde Poelmeer, hebben ze berekend, neemt het gasver bruik met 50 procent toe en het verbruik van elektriciteit met 250 procent. Rijk dwingt instellingen uit Rockanje en Oegstgeest WASSENAAR IRENE VAN BEVEREN De Stichting Dierenhospitaal en Ambulancedienst wil een die renopvangcentrum bouwen op het bunkerterrein aan de Be- noordenhoutseweg in Wasse naar. Het centrum zal uitslui tend worden gebruikt voor de opvang, behandeling en de ver zorging van gewonde dieren. Er zal geen kantoor worden geves tigd. Daarvoor heeft de stichting een andere oplossing gevonden in Den Haag. De Stichting Dierenambu lance huurt sinds 1986 een ter reingedeelte van de Vereniging Nationale Dierenzorg (VND) aan de Zijdeweg. Dit huurcon tract wordt binnenkort beëin digd omdat de VND wil uitbrei den. Daar de Stichting Dieren ambulance al vanaf 1987 revali- datieverblijven voor grotere die ren en vogels heeft op het bun kerterrein aan de Benoorden- houtseweg, wil zij op deze loca tie uitbreiden. Het bunkerterrein is officieel bestemd als natuurgebied voor dagrecreatie. Dat houdt in dat op het terrein geen gebouwen mogen worden geplaatst. De Wassenaarse gemeenteraad wil echter voor het opvangcentrum van de Dierenambulance wel een uitzondering maken, omdat het 'een maatschappelijk zeer te waarderen doel' betreft. De raad ging gisteravond akkoord met een voorbereidingsbesluit dat vooraf gaat aan een wijziging van het bestemmingsplan. Bezoekers Bovendien zal het terrein na de bouw van het dierenopvang centrum rustig en veilig blijven voor dagrecreanten. Naar ver wachting zal het onderkomen' 10 tot 20 keer per dag door au to's worden bezocht: door de totaal vijf man personeel, de twee ambulances en de bezoe kers. Het aantal bezoekers blijft beperkt. Alleen voor gewonde huisdieren komt bezoek, maar de Dierenambulance heeft het meest te maken met gewonde dieren in het bijzonder vo gels die in het wild leven. Het nieuwe dierencentrum komt achter de bunker en de op het terrein aanwezige heuvel en zal dus geheel aan het gezicht worden onttrokken. Het cen trum bestaat uit een hoofdge bouw voor de opvang en be handeling van de dieren en een stalgebouw voor revalidatie. Daarbij kunnen nog andere die renverblijven worden gebouwd, naast de reeds bestaande bouw werken als onderkomen voor paarden, pony's, schapen en geiten en de schuilhokjes voor de opvang van diverse vogels,- ganzen en zwanen. Een medewerker van de Stichting Dierenambulance onderzoekt één van de tijdelijke bewoners van het op vangcentrum. FOTO JAN HOLVAST De stichting vormingscentrum Oud Poelgeest in Oegst geest onderhandelt met de volkshogeschool Olaertsduyn in Rockanje over een fusie. Intentieverklaringen zijn reeds ondertekend. Niet uitgesloten is dat er banen sneu velen. Bij Oud Poelgeest werken 25 mensen, bij Olaerts duyn 54. Oud Poelgeest draaide vorig jaar een omzet van 1,43 miljoen gulden, Olaertsduyn was goed voor vijf mil joen gulden. De fusie is afgedwongen door het ministerie van wvc dat het aantal instellingen op het ge bied van trainingen en cursus sen van 29 wil terugbrengen naar 13. Bekend was al dat Oud Poelgeest voor de jaarwisseling een fusiepartner moest hebben om voor subsidie ir king te blijven komen, Instellingen als Olaertsduyn en Oud-Poel geest zijn de laatste jaren steeds commer ciëler gaan wer ken. Toch zijn ze voor een groot deel van hun ^in komsten nog'al tijd afhankelijk rijkssubsidii vestigd. "Het onze is minstens even groot", aldus Bosua. "Wij hebben geen monumentaal kasteel zoals Oud Poelgeest maar moeten het doen met een villa met veel minder allure. Ons nieuwe cursistengebouw, dat vorig jaar is geopend, is ech ter weer veel spectaculairder dan het Koetshuis op Oud-Poel geest". Het is volgens Bosua niet de bedoeling dat een van de instellin gen haar complex bij de Het rijksbe leid is erop gericht dat er na de herstructureringen minder, meer levensvatbare instellingen overblijven, verlaat Sommige functies ^™pa™rer zullen na fusie één organisatie overbodig worden Téén Sun die decentraal moet werken". Bosua laat duide lijk merken dat hij weinig geluk kig is met het beleid van wvc. "Zelf zou ik zo'n fusie nooit hebben verzonnen". Over Oud Poelgeest als fusiepartner Wie de directeur wordt van de Bosua wel te spreken. "Oud nieuw te vormen organisatie is Poelgeest en Olaertsduyn zijn nog' niet duidelijk. Oud-Poel- de enige twee internaten in geest zit sinds het vertrek van P. Zuid-Holland die voornamelijk de Vreede zonder en het be- voor Zuid-Holland werken. Wat stuur is niet van plan een opvol- dat betreft passen we heel goed ger aan te trekken voor de fusie bij elkaar", is beklonken. Bij Olaertsduyn, Voor de arbeidsplaatsen zijn gesticht in 1947, is H. Bosua al er twee ontwikkelingen bedrei- 12 jaar directeur. Hij kan en wil gend, in Bosua's optiek: de be- nu nog niet zeggen of hij de be- zuinigjngen van wvc en de oogde directeur van de nieuwe daaruit voortvloeiende fusies, organsatie is. "Sommige functies kunnen Olaertsduyn is net als Oud overbodig worden, andere krij- Poelgeest op een landgoed ge- gen een andere inhoud. Ook dat Het monumententale onderkomen kan bedreigend zijn voor werk- Bosua's volkshogeschool komt in grote lijnen op hetzelf de neer als het vormingscen trum in Oegstgeest. De baker mat van het vormingswerk ligt in Denemarken, vertelt de di recteur van Olaertsduyn. Het vormingswerk van internaten zoals in Oegstgeest heeft een an de Stichting Vormingscentrum Oi confessionele bestaansgrond, Bosua's volkshogeschool heeft van begin af aan een algémene signatuur gehad. Oud Poelgeest was afgelopen zomer volop in het nieuws van wege de weinig rooskleurige fi nanciële positie waarin het vor mingscentrum was terechtge komen. De stichting moest andermaal I Poelgeest in Oegstgeest veel geld lenen en had daarvoor een gemeentegarantie nodig. Deze keer ging het om 725.000 gulden om de liquiditeitspositie te verstevigen, die was flink uit gehold vanwege de vele investe ringen in het landgoed en de gebouwen die erop staan. Oud Poelgeest heeft het com plex in 1987 voor dertig jaar in erfpacht van de gemeente ge FOTO WIM DIJKMAN kregen. Het vormingscentrum heeft dik zes miljoen gulden ge leend. De gemeente staat voor. elke gulden van dat bedrag ga rant. Al dat geld heeft Oud Poel geest nodig om de restauratie van het kasteel te betalen en voor het nieuwe slaapgebouw ten behoeve van overnachtende cursisten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19