Regio Familiehuis bij AZL in najaar 1992 open 'Op vrijdagavond zijn ze gewoon naar de disco gegaan' Weer hoop voor bezitters van woonboten op Kagerplassen Vakbond voor deeltijdwerk Dinsdag 22 oktober 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK WIM SCHRUVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOUTAAAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 18 'HET PROBLEEM BIJ Air Holland is niet HET JEUGDSYMFONIEORKEST dat wij te weinig financiers hebben, Oegstgeest, dat in Zweden enkele maar te veel' concerten had gegeven, magkte op de Deense veerboot in vliegende storm een spannend slot van de reis Bewindvoerder: 'Teleurgesteld over tempo investeerders' SCHIPHOL BILi MEYER Bewindvoerder M. Pannevis van Air Holland is teleurgesteld over het tempo waarin de potentiële investeerders beslissingen ne men. Afgelopen weekeinde leek het er sterk op dat de benodigde 25 miljoen binnen was. Gisteren haakten echter een paar finan ciers af. Tegelijkertijd meldden zich twee nieuwe „zeer solide belangstellenden". Pannevis, die namens de schuldeisers bij Air Holland zit, klinkt heel wat minder optimis tisch dan enkele dagen geleden. Desondanks houdt hij vol dat de poging een nieuwe maat schappij te starten nooit zo dicht bij succes is geweest. Hij wil de Drentse zakenman Peter Langendijk, die de financiering poogt rond te krijgen, geen ul timatum stellen. „Maar het moet wel voor het einde van de week rond zijn." Probleem is volgens Pannevis dat de nieuwe investeerders een meerderheidsbelang in Air Hol land willep, waardoor de andere investeerders worden afge schrikt. „Het probleem is niet dat wij te weinig financiers heb ben, maar te veel." Vandaag praat Pannevis met de nieuwe kapitaalverschaffers. Die beschikken, zo zegt hij, over een veelvoud van het bedrag van 25 miljoen gulden waarvan het reddingsscenario uitgaat. Hoeveel geld er nu door de oor spronkelijke groep van twaalf fi nanciers keihard is toegezegd, durft Pannevis niet te zeggen. Zwart op wit is het nog echter bij lange na niet de achttien miljoen waar de laatste dagen sprake van is, zo moet hij toege ven. Zakenmen Peter Langen dijk houdt echter vol die acht tien miljoen binnen te hebben. Pannevis geeft Langendijk nog altijd het voordeel van de twijfel. „Nu hij zo dichtbij is, wil ik de zaak niet op een of twee dagen laten springen. Lukt het echter niet de nieuwe financiers over de brug te halen, dan lijkt het gebeurd met de maatschap pij." Symposium over te vroeg geboren baby's LEIDEN De medische faculteit der Leid- se studenten organiseert vrijdag 1 november in het laboratorium voor fysiologie (Wassenaarse- weg 62) een symposium over 'Neonatologie, leven aan een zijden draad?'. In het symposi um wordt een zo groot mogelijk gebied over te vroeg geboren baby's belicht. De onderwerpen die aan de orde komen: de ge schiedenis van de neonatologie, een baby die te vroeg is gebo ren, de meest voorkomende af wijkingen bij prematuren zoals ademhalings- en circulatie- sloornissen. In de middaguren worden onderzoeken die thans in Lei den plaatshebben toegelicht. Aandacht wordt ook besteed aan psychosociale onderwer pen. Wat dat laatste betreft wordt er gepraat over baby's van moeders die aan drugs ver slaafd zijn en seropositieve moeders. Een ouderpaar vertelt over de ervaringen. Om negen uur spreekt prof. Ruys een wel komstwoord, omstreeks half vijf is het afgelopen. LEZERS SCHRIJVEN Kalveren Naar aanleiding van het stukje in uw krant van 11 oktober jl over streepjescode bij kalveren wilde ik even reageren. Hulde aan de boeren die weigeren mee te werken aan dit systeem. De mens blijkt zich telkens weer superieur te voelen ten opzichte van het dier. Welk brein zit er toch achter deze wreedheid. Zou het een goed idee zijn bij de mens hetzelfde systeem toe te passen, met het aan ons ver strekte sofi-nummer. Wat zou den we dan protesten horen. Bah!!! M:J. Marijt Kanaal weg 104 Leiden Verblijf voor acht tot tien gezinnen LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het Ronald McDonald Kinder fonds wil in het najaar van 1992 een familieverblijf op loopaf stand van de kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis Lei den openen. Dit verblijf moet onderdak bieden aan acht tot tien gezinnen wier ernstig zieke kinderen langdurig en intensjef in het AZL worden behandeld. Het Academisch Ziekenhuis heeft zelf het initiatief genomen om een familieverblijf op te richten. Zodra het pand dat men op het oog heeft vrij is, wordt het aangepast, vertelt Sonja van Baar van het kinder fonds. Volgens haar wordt het nu nog bewoond en moet er een ander onderkomen voor die mensen worden gezocht. AZL- woordvoerder Ketting zegt, dat het ziekenhuis op zoek is naar een geschikt pand. Hij stelt dat de komst op niet al te lange ter mijn gewenst is. Het AZL heeft er behoefte aan en de ouders van de kinderen vragen erom. Het ziekenhuis heeft de hulp van het kinderfonds ingeroe pen, omdat dit ervaring heeft met het opzetten van familie- verblijven. Sonja van Baar: „Het AZL is het enige ziekenhuis in Neder land waar beenmergtransplan taties worden uitgevoerd. Bo vendien worden er ernstig zieke kinderen uit alle delen van het land en zelfs uit het buitenland verpleegd. Ouders die in het verblijfhuis wonen, kunnen vlak bij hun zieke kind zijn en het zo vaak als nodig bezoeken. Ze kunnen hun kinderen steunen en troosten. Bovendien kunnen ze er hun zorgen delen met an- Patiëntjes, die in het AZL een tijdlang worden verpleegd, komen uit alle delen van het land dere ouders. En toch hebben ze er rust en privacy. Ieder gezin heeft een eigen plekje waar het zijn potje kan koken. Het ge zinsleven moet zo weinig moge lijk worden verstoord." Flatje Op dit moment heeft het AZL zeer beperkte mogelijkheden om ouders met ernstig zieke kinderen onderdak te bieden in het ziekenhuis. Af en toe slaapt de moeder in de kamer waar het kind wordt verpleegd. Het komt voor dat ouders in een flatje (nabij Nieuweroord) aan de Rijnsburgerweg worden ge huisvest of er wordt een kamer in een hotel in de naaste omge ving van het ziekenhuis ge zocht. Sonja van Baar voegt er nog aan toe dat de ouders soms bij familie of kennissen verblij- Als het aan het kinderfonds ligt komt over een jaar aan die situatie een einde. Maar wie be paalt welke ouders in het ver blijfhuis mogen wonen? Sonja van Baar vertelt dat dit in over leg met het ziekenhuis gebeurt. „Want dit kan dat het beste be oordelen. Zit het vol, dan wordt het bestuur ingeschakeld om uit te maken wie voorrang krijgt. Er speelt meer dan alleen de af stand. Hoe ernstig is de ziekte van het kind, zijn er meer kin deren in het gezin. Die zaken bepalen mede of er wel of geen plaats wordt ingeruimd in het verblijfhuis." Het Ronald McDonald Kin derfonds heeft daarin geen zeg genschap. „Wij helpen bij het opstarten van het huis", zegt Sonja van Baar. „Elk huis krijgt een eigen bestuur. Wij zijn het overkoepelend orgaan." AbvaKabo start actie 'Tijdig veranderen' De AbvaKabo wil met de giste ren begonnen actie 'Tijden ver anderen' de positie verbeteren van werknemers met een tijde lijk, flexibel of deeltijdcontract. Volgens de bond willen steeds meer mensen korter werken, maar moeten de arbeidsvoor waarden voor deeltijdwerk wor den verbeterd. Daarom gaat de bond ook in deze regio op be zoek bij bedrijven, diensten en instellingen. Doel van het be zoek: met werknemers praten over hun ervaringen en proble men met deeltijdwerk, flexibele en tijdelijke contracten. De campagne duurt tot en met 1 november. In Nederland werkt ruim 30 procent van de beroepsbevol king in deeltijd. In de zorgsec tor, bij nutsbedrijven, overheid en PTT werkt zelfs 41 procent van de werknemers in deeltijd: 66 procent van de vrouwen en 19 procent van de mannen heb ben een deeltijdbaan. Vooral in de zorgsector en in het onder wijs werken veel vrouwen in deeltijd. De actie van de Abva Kabo richt zich in deze regio vooral op de zorgsector. Uit onderzoek van de vak bond is gebleken dat er nog werk aan de winkel is op het te- rein van overwerkvergoedingen, gelijke behandeling, verlofmo gelijkheden en medezeggen schap. De vakbond wil de resul taten van de campagneweken verwerken in nieuw arbeids voorwaardenbeleid voor 1992. In deze regio rijdt tijdens de bedrijfsbezoeken een campag nebus. Vanmorgen is de vak bond op bezoek gegaan bij be jaardenhuis Hofflants Huys in Voorschoten. Vanmiddag is de AbvaKabo bij de Lèidse Stich ting Gezinsverzorging geweest. Voor woensdag staat een be zoek aan het Leidse verzor gingshuis Robijnzicht op het programma (10.15 uur), op donderdag 31 oktober gaat de bond om 12.30 naar Verpleeg huis Oudshoom in Alphen aan den Rijn. Iedereen kan de ko mende twee weken naar de bond bellen met ervaringen, suggesties en vragen. Voor deze info-lijn is een gratis 06-num- mer beschikbaar: 06-0316. Op 19 november wordt in Utrecht een symposium gehou den waar de resultaten van de campagne worden besproken. Jeugdorkest uit Oegstgeest op Deens schip in zware storm op Noordzee Voor de eigenaren van woonboten op de Kagerplassen is de toekomst wat minder somber geworden. Het provin ciaal bestuur heeft het plan dat voorziet in een uitster- vingsbeleid van de boten, voorlopig teruggetrokken. Dat is gebeurd onder druk van de leden van Provinciale Sta ten. Die vinden in grote meerderheid dat de eigenaren te eenzijdig de dupe worden van het voornemen van de provincie om de plassen wat rustiger te laten worden. vakantie- en weekeindeverblijf aan de plassen. DEN HAAG MEINDERT V Al eerder waren de woonboten- bezitters heftig te hoop gelopen tegen het plan van de provincie om op termijn de 368 boten te laten verdwijnen. De toenmali ge gedeputeerde Van Heemst dreigde de hoorzitting te staken toen de protesten wat al te per soonlijk werden. Kritieke punt is het zogenoemde uitstervingsbe- leid waarbij zodra een eigenaar van zijn woonboot af wil, de lig- vergunning komt te vervallen. Het gevolg hiervan is dat de bo ten aanzienlijk in waarde kun nen dalen. Veel eigenaren heb ben jaren gespaard voor hun Het actievoeren heeft vrucht afgeworpen. De statenleden bleken gevoelig voor het argu ment dat door alleen het weg halen van de woonboten de plassen nog niet rustiger wor den. Gewezen werd op het feit dat op een mooie zomerdag wel zo'n acht tot tienduizend ple ziervaartuigen op De Kaag rondvaren. De provincie wil dat de na tuur op de Kagerplassen weer wat meer kansen krijgt. Het wa ter wordt gezien als een (inter- )nationaal belangrijk natuurge bied dat behouden moet wor den. Uitgangspunt is wel dat de plassen zo dicht bij de grote ste den in de Randstad oojc een re creatieve functie behoud. Dat wil zeggen dat de pleziervaart toegang behoudt. Volgens WD-statenlid Robert de Haze Winkelman dreigen de lasten van het provinciebeleid eenzijdig bij de booteigenaren terecht te komen. „Er is geen gegronde reden om alle woon boten weg te halen. De vervui ling van het oppervlaktewater door deze schepen valt reuze mee. En over het punt van de visuele verruiling kun jena tuurlijk twisten. Op sommige plaatsen vind ik het helemaal niet storend", aldus de WD- woordvoerder. Op dit ogenblik geldt al een beleid dat op fraaie plaatsen de woonboten onmiddellijk weg moeten nadat er een nieuwe eigenaar is. Daar verandert dus niets aan. De provincie wil nu ook de boten op de -minder mooie plaatsen na een of twee "wisselingen van eigendoms recht laten verdwijnen. De Haze Winkelman heeft zijn twijfels of het provinciebestuur dit laatste overeind kan houden. Gedeputeerde Lynde Blok (D66) constateert dat het plan niet overtuigend genoeg is ge weest wat betreft het onderdeel woonboten. Toch vindt ze dat het afstervingsbeleid niet on rechtvaardig is. Het plan heeft tot gevolg dat pas over tiental len jaren boten moeten verdwij nen. Tegen die tijd heeft de ple ziervaart volgens Blok ook niet meer die vrijheden die het nu heeft. Blok wijst er bovendien op dat de vaartuigen nu ook al aan banden zijn gelegd, door bijvoorbeeld de beperldng van aanlegplaatsen. De gedeputeerde wil nu de woordvoerders van alle partijen zo snel mogelijk raadplegen over de manier hoe de woonbo ten dan wel moeten worden aangepakt. LEIDERDORP JAN WESTERLAKEN „We hebben een fantastische week in Zweden gehad. Met een uiterst spannend slot, mag ik wel zeggen. Een hei was het niet, al was de chaos groot aan boord. Maar ja, wat wil je, die veerboot maakte behoorlijk slagzij. Het enige dat was vast gezet, was een klein vorkhef- truckje. Verder niks." En dat verbaast John Night nog steeds. Als voorzitter van de Stichting Jeugdsymfonieorkest Oegstgeest reisde hij met de 36 jongens en meisjes (11 tot 20 jaar) mee naar Zweden. Er wer den vier concerten gegeven en er werd aan boord opgetreden. Het was de eerste buitenlandse trip van het orkest. Op de terug weg belandde het Deense pas sagiersschip in een zware storm. Leiderdorper Night zegt dat het veel verstandiger zou zijn geweest als de veerboot de ha ven niet had verlaten. Hij ont kent dat de mensen in gevaar zijn geweest, maar het ongerief was groot. Twee opvarenden raakten gewond: één liep een hoofdwond op, de ander ruglet sel. In Nederland werd die pas sagier met de ambulance van boord gehaald. Marieke Lugt, secretaris van de stichting, hield samen met enige andere leden de ouders van de kinderen op de hoogte. Zij zegt: „We zijn benieuwd naar het antwoord op de vraag waarom de veerboot is uitgeva ren. Het was bekend dat er storm zou opsteken. Iedereen is ontevreden over de gebrekkige informatie die de reder ver strekte. Het bestuur beraadt zich over eventuele stappen. Ik kon de ouders geruststellen, maar er was wel onzekerheid. En dat kwam alleen omdat wij zo gebrekkig op de hoogte wer den gehouden. Uiteindelijk hoorden we van de kinderen, die vanaf de boot opbelden, hoe het zat. Als je contactpersoon bent voor veertig mensen aan boord en er is wat aan de hand, dan moet een maatschappij dat doen. We wisten niet eens dat het schip was uitgeweken en anderhalve dag later aan kwam.." Duizend De Princess of Scandinavia, een Deense veerboot, had naast de orkestleden uit Leiden en om geving nog duizend opvarenden aan boord. De meesten stapten met gemengde gevoelens aan boord. Tenslotte was de storm voorspeld. Maar de kapitein liet weten dat er niets aan de hand was. „We zijn op tijd in Neder land", zei hij. John Night: „Vrijdagochtend na het ontbijt maakte de veer boot enorme klappen. Er waren mensen die gilden. Gelukkig was er van echte paniek geen sprake. Het schip bleef rollen, de storm draaide en toen is er een truck met oplegger gaan schuiven. Stoelen, tafels en alles wat los stond, vloog rond. De deur van het restaurant ging dicht, omdat het daar te gevaar lijk was. De passagiers werden naar hun hut gestuurd. De kapi tein heeft wel geprobeerd de veerboot op koers te houden, maar dat kon niet. We zouden de wind dan in de zij krijgen met alle gevolgen vandien. Voor hem was het draaien van die wind het sein de koers te wijzi gen en met de kop op de wind te gaan varen. Terecht, want er waren windstoten van 28 tot 30 meter per seconde. Dan praat je over windkracht 11 met uitlo pers naar 12. Het schip slinger de hevig, maar we zijn geen moment bang geweest. Veel mensen werden zeeziek. Hoe het met onze kinderen was? Goed. Vrijdagavond zijn ze aan boord gewoon naar de disco ge gaan. Ik geloof dat de laatste pas om een uur of drie, vier op bed lag." Ontketend Dobberen op een kolkende Noordzee. Het orkest zal dat niet licht vergeten, ook al liep alles goed af. Eén ding is zeker: de maatschappij waarvan de veerboot is krijgt een schade claim aan de broek van de diri gent van het orkest. Hij had in het weekeinde lessen gepland, maar die konden geen door gang vinden omdat het schip anderhalve dag later aankwam dan normaal. En de instrumen ten, die een waarde vertegen woordigen van tienduizenden guldens, worden aan een nauw keurige inspectie onderworpen. Zijn ze beschadigd, dan kan de maatschappij een tweede claim verwachten. John Night kan zich er nog boos over maken. „Als een van de eersten hoorde ik dat het mis John Night en Marieke Lugt: „De maatschappij van de veerboot communiceerde gebrekkig." foto ellen martens ging. Dus ben ik naar de radio- dat. Zaterdagavond heb ik op- spreken heb ik bijna drie uur in weggelopen. Die service mag de kamer gerend om het thuisfront nieuw getelefoneerd. Maar al- de rij gestaan. Nee, ik heb die maatschappij in uitzonderlijke te bellen. Tegen betaling mocht vorens ik twee minuten kon keer niet betaald. Ik ben zo gevallen wel verlenen." Door het weghalen van de woonboten wordt het op en rond de Kagerplassen niet rustiger, menen de leden van Provinciale Staten. foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18