Leiden Stormloop op bestuur hoogheemraadschap Klachtenlijn voor uitzendkrachten Oud Ade draait vandaag op kaas Reuzebriefkaart laatste actie voor rijksweg 11 Dinsdag 22 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFAAANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 17 Fokker verlaat Valkenburg VALKENBURG DORITH UGTVOET De laatste toestellen vqn vlieg tuigfabrikant Fokker verlaten de gehuurde loods op het marine vliegkamp in Valkenburg vol gende maand. Het bedrijf heeft een nieuwe hangar gebouwd op Schiphol. De hangar in Valken burg heeft Fokker daarom niet langer nodig. Hiermee komt ook een einde aan de testvluch ten met de vliegtuigen. De vliegtuigfabrikant vertrekt eerder uit Valkenburg dan ver wacht. Het bedrijf had de hangar tot medio 1992 kunnen huren, maar volgens een woordvoerder van de vliegtuig fabrikant is Fokker er steeds vanuit gegaan de gemeente eer der te kunnen verlaten. In Valkenburg worden twee typen van de Fokker 100 en een Fokker 50 aangepast aan de wensen van klanten. Met de ge wijzigde toestellen werden test vluchten gemaakt boven de Noordzee, wat in het verleden leidde tot protesten in Valken burg, Katwijk, Wassenaar en Oegstgeest. Pas na toezeggin gen van staatssecretaris Van Voorst tot Voorst over de tijd stippen en het aantal vluchten legden de bezwaarmakers zich bij de gang van zaken neer. In Valkenburg werken 50 tot 60 werknemers van Fokker. Het marinevliegkamp zal de loods na het vertrek van Fokker zelf in gebruik nemen. DE RECHTSWINKEL ver richt onderzoek naar het reilen en zeilen van uit zendbureaus Bij het Hoogheemraadschap van Rijnland hebben zich 77 kandidaten aangemeld voor het algemeen bestuur. Het waterschap is zeer tevreden over dit aantal. „Het heeft storm gelopen", meldt een woordvoerder. Bij de laatste verkiezingen, zes jaar geleden, meldden 31 men sen zich aan, onder wie twee vrouwen. .Voor de nieuwe verkiezingen hebben zich 15 vrouwen aangemeld. De verkiezingen worden half november gehouden. Er zijn 11 nieuwe leden nodig uit Zuid-Holland en 11 plaatsvervan gers. leiden janet van dijk ronde ook het opkomstpercen tage hoger zal liggen dan zes jaar geleden. Toen kwam vol gens voorlichter H. van den Hoek slechts 2,5 procent van de kiezers - eigenaren van land en gebouwen in het gebied - naar de stembus. Het algemeen bestuur bestaat uit 30 leden,de zogeheten hoofdingelanden. Zij hebben al lemaal een plaatsvervanger. Ne gen bestuursleden komen uit Noord-Holland, 11 uit Zuid- Holland en 10 hoofdingelanden worden benoemd door ge meenten, kamers van koophan del verkiezingen voor de Noordhol landse leden zijn drie jaar gele den gehouden. Omdat voor heen voor sommige vacatures nauwelijks of geen kandidaten beschikbaar waren, besloot het hoogheemraadschap rond deze nieuwe verkiezingen een uitge breide publiciteitscampagne te houden. Het schap hoopt dat deze Honderd gulden De hoofdingelanden samen met het college van dijk graaf en hoogheemraden de verenigde vergadering, die ver gelijkbaar is met de gemeente raad. Over plannen van het col lege wordt in vier verschillende commissies gediscussieerd. Het definitieve besluit wordt geno men in de verenigde vergade ring, die vijf keer per jaar bij eenkomt. De bestuursleden ontvangen een onkostenvergoe ding van ongeveer honderd gul den per bijeenkomst. Rijnland waakt over de kwali teit van het water en de hoogte van het water in een gebied dat 110.000 hectare groot is. Rond het jaar 1200 werd het hoog heemraadschap opgericht en daarmee is het het oudste wa terschap van Nederland. Sinds 1578 bezit Rijnland het monu mentale pand aan de Bree- straat. In 1978 kwam daar het kantoorpand aan de overzijde van de straat bij. In totaal heeft het hoogheemraadschap 450 mensen in dienst. Zij zorgen er voor dat de 1.250.000 mensen in het gebied 'droge voeten en schoon water' hebben. Het waterschap staat op eigen benen, de overheid geeft geen subsidie. Per jaar wordt zo'n 120 miljoen gulden uitgegeven. Dat geld komt binnen door hef fingen: alle huishoudens beta len een verontreinigingsheffing. Bezitters van land moeten de zogeheten algemene omslag be- talen en de industrie betaalt ook voor het schoonhouden van het water. De verenigde vergadering stelt jaarlijks de hoogte van de heffingen vast. De komende ja ren worden de lasten hoger, voorspelt Van den Hoek. In vijf Vijf keer per jaar komt de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland bijeen. De bijeenkomsten worden geleid door de dijk- graaf. archieffoto loek zuiderduyn jaar tijd wordt 500 miljoen gul den geïnvesteerd. Onder meer de waterzuiveringsinstallaties in Leiden-Noord en in Zuid-West worden grondig aangepakt. Biologen Voor de Zuidhollandse vacatu res hebben mensen met heel verschillende achtergronden zich kandidaat gesteld, aldus Van den Hoek. Zittèn in de ge meenteraad vertegenwoordi- van politieke partijen, in algemeen bestuur van het ^heemraadschap zitten op persoonlijke titel. Zij vertegenwoordigen de eige naars van land en gebouwen in het gebied. Onder de kandida ten zijn leden van boerenorga- nisaties maar ook biologen en mensen die actief zijn in milieu verenigingen. Zij presenteren zich op de bij sluiter bij de oproep voor de verkiezingen, die alle stemge- rechtgde leden inmiddels in de bus hebben gekregen. Van den Hoek: „De kandidaten zelf zit ten met het probleem dat ze geen achterban hebben. Ze moeten er zelf ook wat aan doen. Bij gemeenteraadsverkie zingen vertegenwoordigen de kandidaten een politieke partij, maar hier is dat natuurlijk heel anders." Het hoogheemraadschap functioneert al eeuwen op deze manier. Er zijn echter verande ringen op komst. In de nieuwe Waterschapswet, die nog niet is vastgesteld, komt waarschijnlijk te staan dat alle ingezetenen van het gebied stemrecht krij gen. Veriaezingen worden dan om de vier jaar gehouden, voor de hele verenigde vergadering. De kans bestaat dat die stem mingen dan gelijk worden ge houden met gemeenteraadsver kiezingen of verkiezingen voor Provinciale Staten of Tweede Kamer. LEIDEN PASCALLE C MEDEWERKSTER „Sorry, we hebben je bij nader inzien toch niet nodig". Met ^deze opmerking werd een stu dent die om 9 uur keurig op tijd op zijn werk verscheen, wegge- stuurd. De studènt belt. de klachtenlijn. Mag dat zo maar? Medewerker Amarenske Buizer van de Leidse Rechtswinkel moet de jongen teleurstellen. Het mag, maar echt netjes is het van het uitzendbureau niet, om de jongen niet eerder te laten weten dat zijn baantje niet doorgaat. Zo maar een voorbeeld van een telefoontje dat gisteravond binnenkwam bij de Klachtenlijn voor uitzendkrachten. Het ini tiatief van de Rechtswinkel aan de Ketelboetgrsteeg duurt drie dagen. De telefoon stond op de eerste dag niet roodgloeiend. In de twee uur dat de studenten rechten, Amarenske Buizer, Ton Kuyt en Christine Bergh ter be schikking stonden, belden slechts zes mensen naar de Rechtswinkel. Met een aantal vragen en een enkele klacht. „Veel mensen weten niet dat het niet pluis is. wat er gebeurt bij hun uitzendbureau", vertelt Christine Bergh. „Ze denken dat het zo hoort of durven eenvou- Enquête De klachtenlijn maakt deel uit van een onderzoek door de Rechtswinkel naar het reilen en zeilen van uitzendbureaus en de positie van de uitzendkracht. Het onderzoek bestaat uit een enquête onder uitzendbureaus, de drie dagen durende klach tenlijn, een enquête onder uit zendkrachten en een algemene conclusie in de vorm van een rapport. De enquête werd twee maan den geleden naar 40 uitzendor ganisaties in Leiden en omge ving werd gestuurd. Meer dan de helft reageerde op de vaak in bedekte termen gestelde vra gen. Verwijdert u de aanbiedin- gèn voor een baan meteen na dat deze is opgevuld, van het raam? Vraagt u iemand die zich in komt schrijven naar zijn ver blijfsvergunning? Vertelt u altijd dat het bedrijf en de uitzend kracht te allen tijde kunnen op- De studenten rechten Ton Kuyt, Christine Bergh en Amarenske Buizer wachten op telefoontjes van mensen met klachten over uitzendbureaus. „Veel mensen weten niet dat hun uitzendbureau dingen doet die niet juist foto hielco kuipers De drie hebben de formulie ren vluchtig bekeken, maar gaan er na afloop van de klach tenlijn pas echt mee aan de slag. Ze kunnen dan ook nog geen conclusies trekken. „Maar", zegt Buizer, „de bu reaus zeggen allemaal even per fect te zijn. Zé doen geen van al len een vlieg kwaad". Voordeur De uitkomsten van de klachten lijn kunnen aanleiding zijn voor specifieke op de klachten ge richte vragen op het enquête formulier voor de uitzendkrach ten. Over een aantal weken moeten deze vragenlijsten op de balie van elk uitzendbureau liggen. Vooralsnog blijft de telefoon akelig stil. De keren dat de stu denten op moeten staan, zijn voor het openen van de voor deur. Talloze medewerkers, vrij wel uitsluitend studenten, lopen in en uit. Er zijn twee vergade1 ringen die avond. Om vijf voor negen gaat voor de laatste keer de telefoon over. Even schrik ken de medewerkers van de rechtwinkel. Aarzelend kijken ze elkaar aan. Wie neemt er op? Ton is aan de beurt. Wat is het minimunloon voor 21-jarigen, is de vraag. Even raakt hij in pa niek als hij het antwoord niet meteen tussen de stapel folders kan vinden. Christine Bergh verontschuldigt zich: „We doen het pas voor het eerst". De klachtenlijn is vandaag en morgen nog tussen 19.00 en 21.00 uur te bereiken op het tele foonnummer van de Leidse Rechtswinkel, 071-130775. OUD ADE KEES V Het gaat Lidy Heemskerk-Lam- boo vandaag niet om het beha len van een prijs op de open kaasdag in Oud Ade. „Het is veel belangrijker dat we met z'n allen een goed produkt maken, waarmee we voor de dag kun nen komen. Uiteindelijk is de kwaliteit bepalend voor het suc ces van de kaas. Daarmee con curreren wij met de fabrieken". De inwoonster van Oud Ade is vanavond voor de 19de keër van de partij op de kaasdag in café 't Lageland in haar woon plaats. De kaasdag zelf wordt voor de 42ste keer gehouden. Maar ook al voor die tijd stond in het dorp een dergelijk evene ment op het programma. „Wij hadden een kaasdag, maar vroeger waren er ook kaasdagen in Hoogmade, Rijpwetering en op De Kaag. Zelf was ik al voor de oorlog van de partij", zegt Klaas Heemskerk. EEN GROEPJE KRAKERS heeft gisteravond een vuurtje ge stookt in een van de panden aan de Morsweg. Omwonende krakers waarschuwden de poli tie, uit angst dat het vuur zou overslaan. Volgens een woord voerder van de politie botert het niet tussen twee groepen kra kers in de straat, een groep Ne derlandse jongelui en een groep Engelsen. Het was de toenmalige burge- meestèr Hooink van Papend- recht die voorstelde om er een evenement voor Alkemade van te maken. Sinds 1947 is er de kaasdagcommissie Alkemade die verantwoordelijk is voor deze activiteit. Aanvankelijk was het de opzet om de kaasdag om de beurt in Rijpwetering en Oud Ade te houden, maar al snel werd gekozen voor de locatie in Oud Ade. Lidy Heemskerk maakt de kaas op de sinds 125 jaar in het bezit van de familie zijnde boer derij. „Wij zijn de vijfde genera tie Heemskerk, maar ook al de vijfde generatie die de kaas maakt". Zelf heeft de voormali ge gemeenteambtenaar het vak 20 jaar geleden geleerd van haar schoonmoeder. Zoals die de kennis ook weer van haar schoonmoeder heeft afgekeken. „Ook een beetje een traditie, dat doorgeven van het vakman schap". Op de boerderij wordt Leidse kaas gemaakt. „Dat is ook een traditie in deze streek, evenals rond Delft. Maar het blijft beperkt tot deze twee ge bieden. Goudse kaas wordt overal gemaakt, maar Leidse al leen hier. Hoe dat is ontstaan weet ik ook niet". Lidy Heemskerk maakt in het seizoen zeven dagen per week kaas. Dagelijks maakt ze acht kazen. Rond vijf uur gaat ze aan de slag met het twee keer hand matig afromen van de melk en werkt vervolgens alle handelin gen af, die nodig zijn voor het maken van het produkt. „Vroe ger was het mengen van de ko mijn in de kaas een enorme klus. Met de vuisten er door heen mengen en slaan. Kaas stijft snel op, zodat het steeds zwaarder ging. Dat was dan ook een karweitje voor de mannen. Ook al heb ik het zelf ook vaak moeten doen. Gelukkig is dat sinds een jaar of tien overgeno men door een machine". VRIJE TIJD NAGERECHT een schandalige zaak. „Door de voortdurende brugsluitingen staan voor het kruispunt Gouw- sluis dagelijks files van twee drie kilometer. Niet midden in de polder, maar langs huizen. De files reiken nu al tot aan het station. Met de huidige ontwik keling van het autoverkeer China De reisleidster en schrijfster van reisgidsen Karin Schaedtler geeft woensdag 23 oktober in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest een dialezing over de natuur en cultuur in China. De spreekbeurt begint om 20.15 uur. Natuurgeneeskunde 'Terug naar grootmoeder? tijd'. Zo heet de thema-avond op woensdag 23 oktober in vrou wengezondheidscentrum Hara aan de Bonairestraat 4. De bij eenkomst wordt van 20.00 tot 22.00 uur gehouden en geeft in zicht in de mogelijkheden die de natuur biedt om ongemak ken, zoals griep en verkoudheid, allergiën, hoofdpijn en neus bloedingen, te verlichten en te verhelpen. Bingo Op woensdag 23 oktober wordt een bingo gehouden in Buurt huis Groenoord aan de Pasteur- straat 23. Aanvang 20.00 uur. Close Harmony-zang De Streekmuziekschool begint op 24 oktober met een cursus close liarmony-zingen, waarbij vooral het ensemble-zingen wordt aangeleerd. Inlichtingen: tel. 141041. door Ema Straatsma Brakend en schreeu wend had hij op het dak gelegen. Met stenen gegooid, een ruit gebro ken en het verkeer afgeleid. De orde verstoord en omstanders bedreigd. .Allemaal bij elkaar een beetje vervelend gedoe", zo vatte de kantonrechter gis terochtend het verhaal van de Leiderdorper samen. De man was na een ruzie met zijn vrouw en de nodige biertjes boos op het dak van een flat aan de Wilddreef geklommen. Toen de politie arriveerde, had hij wild om zich heen geslagen en geschopt. „Kunt u zich dat nog herinneren?". Ja zeker, hij was dronken geweest na een hoog oplopende woordenwisseling met zijn vrouw. In zekere zin was zij de schuldige, stelde de verdachte. Dat hij hier moest voor komen, was eigenlijk ook haar schuld. Want zijn echtge note regelde, alle financiële za ken en had verzuimd de bekeu ring te betalen. Waarop de offi cier vroeg of hij nog steeds met zijn echtgenote samenwoonde. Hij eiste 110 gulden boete, de rechter maakte er 75 van. „Zorgt u er wel voor dat dat die bekeuring nu niet bij uw vrouw terecht komt?" Dat is helemaal niet zo'n patjepeeër Een Leidenaar had het na een grote hoeveelheid drank ook bont gemaakt. In zijn woning aan de Hoflaan had hij met voorwerpen gegooid en zo hard geschreeuwd dat de buurt wak ker was geworden en de politie had gewaarschuwd. „U hebt te veel geluid gemaakt en dat mag niet. Hebt u daar wat op te zeg gen?" De Leidenaar volstond met een kort 'nee' en vroeg om een snelle afhandeling. De offi cier eiste 300 gulden boete, 150 gulden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. „Kan het niet wat lager", reageerde de verdachte, „Ik heb een bij standsuitkering". De rechter had daar begrip voor en hield het op 150 gulden boete. Hond Een meteropneemster in Zoe- terwoude was in haar been ge beten toen ze op de Geérweg uit haar auto wilde stappen, op weg naar de meterkast van nummer 10. Hevig geschrokken en met een bloedende wond was ze afgedropen. De eigenaar van het dier vond het nogal overdreven. „Die wond was niets. Er zat alleen een beetje speeksel op haar been en een klein wit vliesje. Helemaal geen bloed of zo". De discussie spitste zich vervol gens toe op de vraag of het dier nu wel of niet op de openbare weg had toegehapt. De ver dachte: „Ik heb mijn hond los laten lopen omdat hij zijn be hoefte moest doen. Ik laat hem door het hekje achter mijn schuur, maar hij gaat nóóit de weg op. Die vrouw bevond zich op mijn terrein, haar auto ook. Er staat trouwens een bordje met de tekst: Pas op de hond".. „Wat is het eigenlijk voor hond", vroeg de rechter. „Ach, een middelgrote hond, geen echt ras geloof ik". De partijen bogen zich daarna over diverse tekeningen en situatieschetsen. De officier concludeerde dat het ongeval had plaatsgevonden op de openbare weg. Waar de hond dus niet los mag lopen, volgens de Zoeterwoudse regels. „Dat stukje waar de auto stond is de enige weg om op uw ter rein te komen", legde de officier uit'. „Uit jurisprudentie vap de Hoge Raad moet je opmaken dat de wetgever dit ook onder openbare weg verstaat". Een boete van 150 gulden leek hem op zijn plaats. De rechter haalde er 50 gulden van af. De Zoeter- woudenaar protesteerde hevig. „Ik ga zeker in hoger beroep. Waar kan ik dat regelen?" Pukkel De wandelaars op het strand van Noordwijk waren zich een 'pukkel geschrokken'. Ineens was er een motorcrosser voorbij gestoven met een gangetje van ruim 90 kilometer per uur. De bestuurder van d'e motorfiets legde het de kantonrechter uit. „Ik zag een politiejeep achter me en gaf gas. Ik wilde gewoon niet gepakt worden". Met twee vrienden was hij op weg naar een crossterrein in IJmuiden en ze hadden voor de snelste route gekozen. „Wel een beetje domme reac tie", meende de rechter. U hebt een heleboel mensen in hun strandgenoegens geschaad en dan gaat ook nog eens harder rijden als de politie er aan komt". De achtervolging had veel geleken op een wild-west- avontuur. De jongens waren steeds harder gaan rijden en Een briefkaart van reuzeformaat werd gisteren bezorgd bij de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat aan het Binnenhof in Den Haag. De kaart is een laatste poging van de gemeente Alphen aan den Rijn de discussie over de aanleg een paar jaar tot van rijksweg 11 een gunstige trum", aldus de brief, wending te geven. In een begeleidende brief vra gen B en W van Alphen de Ka merleden alles op alles te zetten 'om een einde te maken aan de problematiek van een rijksweg, die zich moet wringen over een hefbrug die valt in de categorie historische bezienswaardighe den'. Op de kaart staat een af beelding van het 'museumstuk', de hefbrug over de Goiiwe bij Gouwsluis. Minister Maij-Weg- gen deelde onlangs de kamer commissie mee, dat de aanleg van het gedeelte van rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven niet voor het jaar 2000 begint. B vinden die nieuwe vertraging Waterstaat. Burgemeester en wethoudei spreken in de brief de bereid heid uit een bijdrage te leveren aan de oplossing van het ver keersknelpunt. Maar dan moet het rijk ook de gewekte ver wachting, dat de weg zo snel mogelijk wordt aangelegd, waar maken. „Het zand ter waarde van tien miljoen gulden da' reeds is aangekocht door he rijk is een zichtbaar maar weg zakkend teken van de gefun deerdheid van onze verwach tingen", is het cynische besluit van de brief. De kamercommis sie praat begin november over Alphen de begroting van Verkeer en AGENDA uiteindelijk gevlucht via een strandopgang en fietspad. „Ik dacht eerst: wat is dat voor een man die zoiets doet", zei de rechter. „Maar als ik u nou zo zie denk ik: dat is helemaal niet zo'n patjepeeër". De officier vond het een zeer ernstig vergrijp dat eigenlijk bij de politierechter thuishoorde. Hij eiste 500 gulden boete, zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging en een proeftijd van twee jaar. De rechter schrapte de voorwaardelijke rij-ontzeg- ging. „U hebt een middag op het politiebureau gezeten en dat is ook al heel akelig ge- DINSDAG 22 OKTOBER Katwijk Bingo-avond, org. Invaliden Ontspan ningsver. Katwijk, m 'De Zwanen burg', aanvang 20.00 uur. Leiden Bijeenkomst Leidsche Ver. van Post zegelverzamelaars met lezing door de directie van postzegelfabriek DAVO, restaurant Zwembad De Zijl. aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 23 OKTOBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km start vanaf WV. Stationsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis. Langegrdcht 72. van 10.30 tot 12.00 uur Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Thema-avond 'terug naar grootmoe ders ti|d' in vrouwengezondheidscen trum Hara. Bonairestraat 4, van China door Karin Schaedtler. Kapel zaal K&O-gebouw, Oude Vest, aan vang 20 15 uur. Leiderdorp pjrabowls bij De Does van 12.30 tot 15 30 uur. Taxatie kunst en curiosa m Leythen- rode. van 17 00 tot 21.00 uur Lisse Bridgen voor met-rokers door BCL in het Poelhuys, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17