Leiden Instemming met autoluw centrum Nieuwe rector Gym kijkt nooit tv I^^TSyuxkMNUIDEN^^ De nieuwe logica na hetautootje pesten' Twaalf speelplaatsjes voor kinderen in de Slaaghwijk Halt verhuist en breidt uit Kinderzegels weer te koop Wethouder is gelukkig met nieuw cultuurboekje dinsdag 22 oktober 1991 15 - RNECKE MODE EEN PERSOONLIJKE ZAAK Was het verminderen van het aantal auto's in de binnenstad enkele jaren geleden nog volstrekt onbespreekbaar, nu willen enkele middenstanders zelfs de Breestraat al geheel autovrij maken. foto loek zuyderduin Wethouder Walenkamp zegt het wel niet met zo veel woorden, maar hij wil af van het gemodder met het verkeer in de bin nenstad. Geen doolhoven meer, geen half slachtig 'autootje pesten', maar een helder, logisch beleid. „Automobilisten moeten precies weten waar ze wel en waar ze niet kun nen rijden. En als ze ergens niet mogen komen, moet dat al meteen volstrekt duidelijk zijn. Geen stra ten dus meer waar mensen tot hal verwege in mogen, om vervolgens te ontdekken dat ze daarna geen kant meer op kunnen." Zijn autoluwe binnenstad zal daarom ook eerder 'autovrij' dan 'autoluw' zijn, al wil Walenkamp ook daar op voorhand geen enkele stellige uitspraak over doen. Want hij manoeu vreert met zijn plan als een koorddanser op een wiebelend touw. Een verkeerde stap en het ligt in scherven op de grond. „Ik heb er al verschillende keren met on dernemers over gesproken en ik proefde een voorzichtige instemming. Maar het gaat er nu om: welke tussenstappen nemen we. Het einddoel is duidelijk, maar hoe ko men we er? En kunnen we er überhaupt wel komen? Want er zijn nogal wat problemen die opgelost moeten worden." Eén van die problemen is de parkeergele genheid. Volgens Walenkamp ziet het er naar uit dat er te zijner tijd een parkeerga rage bij moet komen in de buurt van het 'Automobilisten moeten precies weten waar ze wel en waar ze niet kunnen rijden centrum. Maar daar is niet alles mee ge zegd. „Twee van de drie parkeergarages in Leiden draaien wat minder. Dat is een ex ploitatie-probleem, denk ik, en daar zullen we op de een of andere manier wat aan moeten doen. Verder zijn er bij de binnen stad twee particuliere garages die bij het Witte Singel-Doelencomplex en op het Schuttersveld. Ik stel me zo voor dat die 's avonds, want dan staan ze toch maar leeg, gebruikt kunnen worden door de binnen- stadbewoners. Maar voordat we dat gere geld hebben, zullen we nog heel wat moe ten overleggen met de eigenaren." En waar moet de binnenstad nu precies 'autoluw' zijn? „Het lijkt me op zichzelf aar dig om de auto's weg te halen bij het water en de, zeg maar, in het oog sprin gende delen van het centrum. Maar dan zullen we oplossingen moeten bedenken voor de bewo ners, die hun wagens immers vei lig willen parkeren. Maar waar? Dat zijn allemaal vragen waarover de discussies nog moeten begin nen." Zeker is wel dat de gemeente ook in de toekomst geen geld in keergarages zal steken. „Er zijn nu vijf gara ges in Leiden, drie openbare en twee parti culiere, zonder dat er een cent gemeente geld aan is uitgegeven. Misschien zullen wij de randvoorwaarden moeten scheppen, maar als ondernemers er brood in zien, komt die zesde parkeergarage er vanzelf wel." (vervolg van de voorpagina) Het plan om de auto nog voor het jaar 2000 te weren uit de Leidse binnenstad, is voorzichtig omarmd door de grote winkeliersorganisaties uit het stadscentrum. De ge meente hoeft weinig verzet van hun kant te vrezen, als ze er maar voor zorgt dat de bezoekers voldoende gelegen heid krijgen om hun auto's in parkeergarages te stallen. LEIDEN WIM WEGMAN De behoedzame instemming van de winkeliers, is opmerke lijk. Tot voor kort trokken de Leidse ondernemers direct fel van leer zodra een gemeentebe stuurder het idee opperde om het de automobilist no'g moeilij ker te maken in de binnenstad. De winkels in het centrum had den het toch al moeilijk, stelden ze steeds, eri de maatregelen zouden alleen nog maar meer klanten wegjagen naar winkel centra in de regio die wel mak kelijk bereikbaar zijn en over ruime parkeergelegenheid be schikken. Nu, nadat wethouder Walen kamp (economie en verkeer) zijn plan heeft gelanceerd, ge bruiken ze precies het tegen overgestelde argument. De auto j moet uit de binnenstad, want die wordt daardoor fraaier, en I dus aantrekkelijker voor de klanten. Voorzitter J.G. Wijgers van de ondernemersvereniging Promo tion Haarlemmerstraat grijpt de gelegenheid aan om nog een stapje verder te gaan: „Wat mij betreft mogen ook die grote bussen uit het centrum verdwij nen. Want je wordt er niet vro lijk van als in de Breestraat vijf van die dingen achter elkaar staan te draaien. Laten de men sen aan de rand van de stad j maar overstappen in kleine elektrische bussen. Dat is nog beter voor het milieu ook." Voor de mensen die geen ge NIEUWSLIJN LEIDEN De verkoop van kinderzegels begint op 6 november in de postkantoren aan de Breestraat en in het winkelcentrum Koper- molerj, Aan de Breestraat wor den zè van 6 tot en met. 8 no vember en van 9 tot en met 24 december verkocht tussen tien uur 's ochtends en vi$r uur 's bruik willen maken van het openbaar vervoer „en die zullen er blijven, want denk maar niet dat iemand uit Roe- lofarendsveen de bus zal ne men" moet er minstens één parkeergarage bijkomen, meent Wijgers. Bij voorkeur op de plaats van de oude Aalmarkt- school. „Dat is echt een ideale plek." Deze lokatie aan de Aalmarkt werd overigens door de ge meente al eerder afgewezen als geschikte plaats voor parkeren. Juist omdat deze via de smalle stadsgrachten voor grote aan tallen auto's vrijwel onbereik baar is. Hap-snap Voorzitter Toos Gijbeis van de winkeliersvereniging Breestraat reageert terughoudender, maar ook zij ziet wel brood in de plannen. „Ik spreek nu op per soonlijke titel, want we hebben er nog niet-met de leden over vergaderd, maar ik denk dat een autoluwe binnenstad inderdaad gezelliger zal zijn. Maar dan moet ér wel zo dicht mogelijk bij het centrum een nieuwe par keergarage bijkomen. De klant moet toch ergens zijn auto kwijt". De organisatie van het mid den- en kleinbedrijf, de Knov, ziet een autoluwe binnenstad als een 'zegen voor het winke lend publiek'. Woordvoerder R. Breedveld heeft er met zijn le middags. Het kantoor in de Ko permolen verkoopt ze van 6 no vember tot 20 december tussen tien en vier uur: Het thema van de Kinder postzegels is dit jaar 'Kind en buiten spelen'. De Stichting Kinderpostzegels besteedt in 1992 extra aandacht aan speel- voorzieningen voor kinderen. den al uitgebreid over gespro ken: „De auto's moeten nog wel naar de binnenstad kunnen ko men, maar als die vervolgens worden opgeborgen in een par keergarage, is dat alleen maar goed voor het winkelbestand." De ondernemers blijven de zaak wel met argusogen volgen: „Er mag geen sprake zijn van hap snap-oplossingen: dus geen parkeerplaaten opheffen terwijl er nog geen parkeergarage is." Distributie Kritischer zijn de middenstan ders over een 'stadsdistributie centrum', waar vrachtwagens hun lading moeten afgeven aan veel kleinere bezorgbusjes. „Wij begrijpen best dat het volstrekte onzin is om een klein pakketje af te geven in een grote vracht wagen. Tegelijkertijd is zo'n dis tributiecentrum wel een stuk duurder, dus wij blijven alles kritisch volgen", zegt Breedveld. In het koor van optimistische geluiden is het commentaar van de Kamer van Koophandel de enige dissonnant. „Eerst par keergarages bouwen, dan eens kijken of de auto's misschien weggehaald kunnen worden uit de binnenstad", zegt voorzitter H. Berkhout. „En dan denk ik aan 3 of 4 parkeergarages op de hoek van het kemwinkelgebied binnen de grenzen. Dus niet de Driessengarage aan de Hooi gracht, maar een parkeergarage aan de Kaasmarkt." Berkhout moppert: „Wij heb ben er nooit bezwaar tegen ge had om de auto's overdekt te parkeren, maar de afgelopen ja ren zijn er parkeerplaatsen op geheven zonder dat er nieuwe voor in de plaats kwamen. Daardoor heeft Leiden zijn re gionale economische functie verloren, dus laten wij proberen die eerst eens terug te winnen." LEIDEN EMIEL FANGMANN Rector M. Smits van het Stede lijk Gymnasium heeft nog nooit naar de populaire RTL-4-serie 'Goede tijden, slechte tijden' ge keken, zo moest zij gistermid dag bekennen. Ze kijkt namelijk bijna nooit televisie, vertelde zij gisterenh bij haar eerste kennis making met haar leerlingen op de school. Smits is de opvolgster van O. Roefs, die na problemen op de school eervol ontslag werd ver leend. Het openbare interview op de school werd gisteren voorafgegaan door een kort concert van het schoolorkest. Onder veel geroezemoes van de honderden leerlingen op de trappen en in de hal. Het Stede lijk kan dus wel een beetje disci pline gebruiken, zo denk je on willekeurig. Maar ondanks die herrie zijn er geen toestanden op het grootste gymnasium van Nederland te verwachten zoals op het Barlaeus. Dat Amster damse gym kreeg naar eigen zeggen twee jaar terug dankzij de politiek een vrouwelijke'rec tor De Vries Lentsch in de maag gesplitst en maakte haar daarom het leven zuur. Hoewel over deze affaire gisteren met geen woord werd gerept, zei Smits op een ander moment wel dat ze een hekel had aan a- sociaal en intolerant gedrag. Interviewers Judith Ruijgrok en Marike Staderman stelden ge durfde vragen. Waarom wilde Smits eigenlijk naar het Stede lijk in Leiden? „Want u had toch al een baan"? „Als ik het hier zo zie, krijg ik mijn twijfels", zo grapte Smits. Maar de oud-con rector van de Joke Smit Scho lengemeenschap in Amsterdam vulde direct aan dat ze graag ook met kinderen zoals brug klassers te maken had, terwijl ze op haar vorige school alleen met de oudere leerlingen van het havo en het vwo werkte. Ze geeft bovendien de voor keur aan «een groot categoriaal gymnasium (900 leerlingen) bo ven een grote scholengemeen schap. „Op een scholenge meenschap is het in praktijk lastig lesgeven, hier krijgt ieder een gelijk les. Bovendien leidt een gymnasium op voor de uni versiteit en kijk ik uit naar de culturele activiteiten." Smits meende voorts dat haar vrouw-zijn bij de 'hele snelle benoemingsprocedure' wel een rol heeft gespeeld. „Leiden voert een voorrangsbeleid. Maar ik denk toch ook mijn op leiding en ervaring van. invloed is geweest. Cursussen die ik heb gevolgd." De leerlingen waren nieuws gierig naar wat ze eigenlijk van de nieuwe rector zullen merken, want 'de vorige had niet zoveel te doen'. „Nou, wat jullie er di rect van zien is beperkt, want ik ga niet lesgeven, maar een rec tor heeft wel indirect invloed", zo verdedigde Smits haar func tie, „een rector doet benoemin gen en neemt belangrijke be slissingen." Na haar middelbare school tijd ging ze een jaar naar Frank rijk, deed twee jaar een tolkop- leiding in Duitsland en haalde hier haar doctoraal Duits. Ze gaf acht jaar les, alvorens ze op de Joke Smit-school kwam. De interviewers schuwden gisteren privé-vragen niet en dus weet nu heel de school dat de 38-jarige rector al vijftien jaar samenwoont. „Maar we hebben geen kinderen, er is geen noodzaak geweest om te trouwen." De leerlingen waren ook blij dat de nieuwe rector niet rookte. „Maar u rijdt wel auto"? Smits beloofde hier nog geen beterschap. Ze blijft voor lopig in Amsterdam wonen en naar Leiden rijden. De interviewers stelden ook nog een specifieke vraag. Zou ze leerlingen die hun huiswerk niet hebben gedaan, omdat ze naar 'Goede tijden, slechte tijden' moesten ltijken straffen?. „Dat programma ken ik niet, je moet je huiswerk zo plannen, dat je ook je favoriete televisiepro gramma kan zien", zei de rec tor, die zelf bijna geen televisie kijkt „Ik ben dus wel nieuwsgie rig naar die serie." LEIDEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER De verbetering van de woon omgeving in Slaaghwijk. Met dat doel in het achterhoofd plaatst de gemeente Leiden dit najaar en komende zomer in de Merendonk en in de omgeving van Sperwerhorst en de Zijldonk, speelwerktuigen voor kinderen. Twaalf lokaties zijn door de gemeente in overleg met de bewoners en hun kinde ren aangewezen voor de bouw van zo'n speelplekje. Op de kop van de Merendonk ter hoogte van de Driemaster- wal komt zo'n speelplaats met een veerwipje. een klimglijbaan en twee duikelrekjes. De Zijldonk krijgt er eveneens een veerwipje en een glijbaan bij. Het 'draadcircus' dat hier wordt geplaatst is afkomstig van het plein bij buurthuis 'Op eigen wieken'. Andere sp.eelplaatsjes komen LEIDEN LOMAN J.EEFMANS Cultuur Compact Leiden. Dat is de naam van het gidsje dat gis termiddag op het Leidse stad huis werd gepresenteerd. Wet houder H. Koek (PvdA/cultuur) kreeg het eerste exemplaar van uitgever A. Laken uitgereikt. Het gidsje, dat voor het derde jaar in Leiden verschijnt, be staat voor de helft uit een geac tualiseerde plattegrond van Lei den. In het tweede deel staan de jaarprogramma's van schouw burg, Lak-theater, volksuniver siteit K O en een lijst van Leidse evenementen. Een over daad aan reclames maken Cul tuur Compact compleet. 'Er kleven aan deze plannen ook nadelen' LEIDEN Onder de bewoners van het centrum wordt wisselend ge reageerd op het plan voor een autoluwe binnenstad. Dat de wagens van bezoekers worden geweerd, vinden ze niet zo'n probleem. Maar hun eigen auto's willen ze ook na het jaar 2000 binnen de singels kwijt. Secretaris R. van Son van de wijkvereniging Pancras- West zou het een voordeel vinden als het plan leidt tot een duidelijk parkeerbeleid in het centrum. „Want nu gebeuren dingen sluipender wijs. Het is een hap-snapbe- leid. Ze zetten hier een paar paaltjes neer, sluiten daar een steeg af, maar waar de bewoners uiteindelijk met hun auto's naar toe moeten, weet niemand. Ga maar naar de Kaasmarkt, zeggen ze steeds. Maar die staat vaak overvol, en wordt bovendien te zijner tijd volgebouwd." Toch zal een autoluwe bin nenstad de bewoners van Pancras-West niet gelukkiger maken, meent Van der Son. „Tenminste, niet als ook wij onze auto's buiten de singels moeten zetten." In parkeer garages ziet hij weinig heil. „Veel vrouwen, maar niet al leen zij, zullen het bezwaar lijk vinden om daar 's avonds naar toe te gaan." 'Heel plezierig' noemt F. Fa- ber van buurtvereniging Ho- gewoerd de plannen: „Als je weet hoe wij in de buurt al tijd met verkeers- en par keerproblemen zitten dan is mijn persoonlijke reactie na tuurlijk positief. Maar er kle ven ook nadelen aan. Niet al leen worden winkels moeilij ker bereikbaar, daar moeten parkeergarage's maar een oplossing voor bieden. Het gaat mij bijvoorbeeld om praktijken van artsen, die renartsen, een snookercen trum en zo. Die zullen moei lijker bereikbaar zijn." tussen de Havikshorst en de Sperwerhorst, tussen de Sper werhorst en de Condorhorst en bij de brug naar de Condor horst. Een trampoline en bok- springpalen moeten hier de wat oudere kinderen aantrekken. De aanleg van een hondenvrij speelteneintje bij de Sperwer- horst kan pas beginnen als de werkzaamheden van de stads verwarming zijn verricht. Dit zal in het voorjaar van 1992 zijn. Een deel van het gazon wordt dan verwijderd, waarna de grond vijftig centimeter wordt afgegraven. Het gat dat ontstaat wordt opgevuld met zand en biedt de mogelijkheid voor een grote zandbak. Hierin zal een bouwwerkplaats - een gecom bineerd speelwerktuig - worden aangelegd. Bij alle projecten wordt bij zondere aandacht besteed aan de sociale controle en de over zichtelijkheid. „Ik ben d'r blij mee", sprak Koek kort bij de uitreiking. Ver der vond ze de plattegrond naast de cultuuragenda een ijzersterk ingrediënt dat er sa men met het kleurrijke uiterlijk voor zorgt dat 'het niet uitno digt om bij het oud papier te gooien maar te bewaren'. De oplage van Cultuur Com- pti i bedraagt 10 000 stuks, i tot boekje is verkrijgbaar bij instel lingen als de gemeente, biblio theek, Pieterskerk en de diverse theaters. Het jaarlijkse cultuur- boekje is geen origineel Leids idee. Ook in steden als Zoeter- meer, Utrecht. Delft en het Duitse Augsburg verschijnt een zelfde soort periodiekje. Vrouw beroofd op Stationsplein Een 43-jarige vrouw is gisteravond beroofd op het Stationsplein. Twee mannen van ongeveer 25 jaar trokken de gouden halsket tingkettingen van haar nek en pakten een portemonnee uit haar tas. De vrouw, die van achteren werd vastgehouden door een van de mannen en een paar klappen kreeg, wist zich na enige tijd los te rukken. Ze pakte een pen uit haar tas èn stak een van de overvallers er enkele malen mee in het gezicht. Beide man nen vertrokken daarop per fiets richting Oegstgeest. De vrouw was ten tijde van de overval, omstreeks half acht, op weg naar haar auto die voor de fietsenstalling naast het station stond. Ze had even daarvoor een familielid naar het perron ge bracht. Tas vol zuivel gestolen De politie hield vanochtend in de Lombokstraat een 28-jarige Leidenaar aan die een tas vol gestolen melkprodukten bij zich had. De man had omstreeks vijf uur 'boodschappen gedaan' bij een melkboer in deze straat. Een buurtbewoner zag de man pak ken zuivel wegnemen uit open containers die naast de winkel stonden en waarschuwde de politie. LEIDEN Buro Halt gaat uitbreiden. Het buro voor vandalismebestrijding on der jongeren heeft meer medewerkers aangenomen, waardoor meer Voorlichting op de basisscholen kan worden gegeven. Ook het aantal: gemeenten dat deelneemt aan fiet project, is toegenomen van 1 Leiden naar 18. Deze uitbreiding loopt vooruit op de verhuizing van Buro Halt volgende week naar de voormalige oude politiepost op het Havenplein 3. Door verbouwingen aan dit monumentale pand moest de ver huizing diverse malen worden uitgesteld. Het is de derde verhui zing van het buro binnen één jaar. Gedurende een maand was de instelling ondergebracht bij het politiebureau. Daarna zetelde zij tien maanden aan de Langegracht 61. Al een jaar opereert Buro Halt zelfstandig van de politie en de Jeughulpverleningsinstantie, De Drieslag. De verhuizing is de laatste stap in het proces van ver zelfstandiging. Donderdag 14 november wordt het nieuwe pand officieel door burgemeester C. Göekoop geopend. LEIDEN - Natuurgidsen van het IVN begeleiden op zondag 27 ok tober de jaarlijkse herfstwandeling op landgoed De Horsten te Wassenaar/Voorschoten. Het thema is herfst. Aan de orde komen vruchten, zaden, strandwallen en kleuren. De wandeling begint om 14.00 uur aan de Papenweg in Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15