Kunst V? =digros=6.98 Leiden met neus in de boeken 'Dan moet men in Leiden een tientje meer betalen' Enthousiasme drijvende kracht Raggende Manne Heineken JazzNight van heerlijke heldere kwaliteit Tonny Huurdeman (69) in Brabant overleden 't Is niks met De ffiJ Maandag 21 oktober 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RU SO AM SASK1A STOEUNGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGEROUK 9 OP HET EENAKTERFESTIVAL in het Parktheater in Alphen kregen de toe schouwers geen moment tijd om zich te vervelen. De acteerprestaties waren van een hoog niveau. ZOLANG JE DE RAGGENDE MANNE als een leuke gimmick beschouwt valt het optreden mee. Kijk je wat verder onder de oppervlakte dan vormen 'De Manne' een grote zeepbel die na krap een half uur raggend uit elkaar spat. BU HET ANTIQUARIAAT E J Brill hin gen de boekenliefhebbers met de ar men en benen naar buiten. Ze probeer den een zeventiende of achttiende- eeuwse editie van Cicero of Livius te pakken te krijgen, die voor spotprijzen van de hand gingen. NIEUWSLIJN Nationale Ballet het land in AMSTERDAM - Het Nationale Ballet brengt van 12 t/m 26 no vember tien meesterwerken uit de jaren dertig en veertig op de planken. Dit zogenoemde Jooss/Balanchine/Ashton-program- ma zal uitsluitend buiten Amsterdam te zien zijn. Van de Duitse choreograaf Kurt Jooss wordt 'De groene tafel' uitgevoerd, van George Balanchine 'The four temperaments' en van Frederick Ashton 'Symphonic variations'. De pianisten Robin Barker en Michael Mouratch begeleiden muzikaal 'De groene tafel'. De an dere werken worden met band begeleid. De premièrevoorstel ling is in de Stadsschouwburg Utrecht, daarna volgen Arnhem, Nijmegen, Groningen, Roosendaal, Eindhoven, Heerlen, Venlo, Breda en Den Bosch. Erotische foto's van Jan Saudek AMSTERDAM - Galerie Steltman in Amsterdam toont van 27 ok tober tot 18 december erotische foto's van de Tsjechische foto graaf Jan Saudek. Het regime dat in de jaren vijftig over het land regeerde veroordeelde hem tot een geïsoleerd artistiek leven. Zijn eerste expositie in 1963, aan de vooravond van de Praagse Lente, betekende een korte periode van erkenning in zijn ge boorteland maar na 1968 werd hij weer 'persona non grata' ver klaard. Saudek heeft het vermogen schoonheid te provoceren, waarbij hij sentimentaliteit niet schuwt, ook niet als het de sfeer oproept van 19de eeuwse erotische prentbriefkaarten, aldus de Nieuwe Schouwburg Rijswijk geopend RIJSWIJK Nederland is weer een middelgroot theater rijker. Minister d'Ancona (WVC) verrichtte afgelopen zaterdag met de aanbieding van een kunstwerk de officiële opening van de Rijs- wijkse Schouwburg. De bouw van het nieuwe theater heeft 11,5 miljoen gulden gekost. De schouwburg, een creatie van architect Meindert Booy van het Rotterdamse architectenbureau Van den Broek en Bakema, telt twee zalen: een grote met 650 plaatsen en een kleine met 123 plaatsen. Met de opening van de Rijswijkse Schouwburg is een eind gekomen aan een traditie van 25 jaar theatervoorstellingen in een aula van een plaatselijke scholenge meenschap. De officiële opening van de schouwburg werd ove rigens bijna verhinderd door inbrekers die de dag er voor veel schade in het gebouw aanrichtten. Impressario Jacques Senf vindt actie van Wallis de Vries niet verstandig Vervolg van pagina 1 LEIDEN JAN RU SO AM De Leidse theaterdirecteur Pim Wallis de Vries vreest dat spon soring van theatervoorstellingen steeds meer dreigt te verworden tot het maken van reclame. Vorige week heeft Wallis de Vries, na in de krant kennis te hebben genomen van de op voering van de live-commercial in de Utrechtse Stadsschouw burg, producent Joop van den Ende laten weten dat hij niet gediend is van een dergelijke vertoning in de Leidse Schouw burg. Het argument dat de mu sical niet zonder de sponsorgel den van de sigarettenfabrikant (4 ton) gemaakt zou kunnen worden heeft Wallis de Vries niet kunnen overtuigen. Impressario Sehf, die de mu sical voor Van den Ende aan de theaters verkoopt, heeft de the aterdirecteur in bedekte termen gedreigd met een schadeclaim. Maar volgens Wallis de Vries (van huis uit jurist) heeft Senf juridisch geen poot om op te staan. „Er is tevoren geen enkel overleg gevoerd over de live commercial. Als dat wel het ge val was geweest zouden we ze ker voor de voorstelling hebben bedankt." Impressario Jacques Senf laat desgevraagd weten dat er dui delijke afspraken zijn gemaakt met 40 theaterdirecteuren in het land. „Wallis de Vries kent die afspraken niet omdat hij nieuw is", aldus Senf. De im pressario noemt de opstelling van de Leidse theaterdirecteur „niet consequent" en „niet ver standig." „Niet consequent omdat hij an dere vormen van reclame, in de foyer bijvoorbeeld, wel toelaat en niet verstandig omdat Lei den met z'n schouwburg met 500 plaatsjes de sponsorgelden hard nodig heeft. Zonder die 4 ton zou een produktie als Fun ny Girl helemaal niet meer op de Leidse planken komen. Ten zij Leiden net publiek een tien tje meer voor een kaartje wil la ten betalen. Dat is mij om het even natuurlijk." Over de financiële gevolgen van de opstelling van de Leidse theaterdirecteur zal volgens Senf nog een hartig woordje ge sproken worden. „Een produk tie met of zonder reclame maakt natuurlijk duidelijk ver schil." Senf zegt niet bevreesd te zijn dat nu er één schaap over de dam is er meer volgen. Sponsoring en reclame zijn in zijn ogen onontkoombaar. „Ik wil er nog eens met alle theater directeuren duidelijk over pra ten hoe zij dat zien." Wallis de Vries verklaart voor af aan het reclameverbod geen contact de hebben gehad met collega-theaterdirecteuren. Hij benadrukt evenwel dat zijn handelwijze geen eenmansactie betreft. De theaterdirecteur weet zich gesteund door het Leidse college van B en W dat vorige week uitvoerig is geïnfor meerd over de kwestie. Ook Wallis de Vries laat er geen mis verstand over bestaan dat hij met andere theaterdirecteuren een principiële discussie wil voeren over over reclamemaken in het theater. De Leidse directeur zegt voor alsnog niet te verwachten dat grote theaterprodukties aan de stad Leiden voorbij zullen gaan wanneer Leiden volhardt in haar opstelling dat er geen re clame mag worden gemaakt op het toneel. „Er zijn genoeg sponsors die wel op een terug houdende manier een voorstel ling willen sponsoren", aldus Wallis de Vries. Eerste Boekenzondag doorslaand succes De Eerste Leidse Boekenzondag, die gisteren is gehou den, is een doorslaand succes geworden. Vanaf 's mor gens tien uur tot laat in de middag was het een komen en gaan bij de diverse Leidse antiquariaten en bij de Pieters kerk, waar zo'n veertig tweedehands boekhandelaren goede zaken deden. De Boekenzondag trok niet alleen een Leids publiek. Uit het hele land kwamen bezoekers naar de binnenstad, getuige de opmerking in de Pieters- kerk-choorsteeg: „Kunt u mij misschien vertellen waar hier ergens de Janskerk is?" LEIDEN. WILFRED SIMONS Bij het antiquariaat Burgersdijk of op zaterdai Niermans kon men gratis zijn doen. We trek boekenbezit laten taxeren door zelfde publiek dat ook op zon- boekhandel ko- i moeten werken moeten ongeveer het- RECENSIE RIEN FROUCH Vijf standbeelden, neuzen naar rechts, de leider in een spierwit te jas, de anderen deels in keu rig Amerikaans kostuum, deels in Afrikaanse uitmonstering met dito hoofdtooi: Lester Bo wie en het Art Ensemble of Chi cago concentreren zich als gold het een Afrikaans ritueel. In de met spanning gevulde grote zaal van de Doelen kun je een speld horen vallen. Dan draait de groep zich als één man om. Zacht klinkt het mooiste geluid dat je je uit een trompet en twee tenorsaxen kunt denken. Ko raalachtige mysterieuze muziek, een raga bijna, maar kan dat, Indiase muziek uit Afrikaanse bron? Bij Bowie wel, blijkbaar, bij Bowie kan alles. Zo begon zaterdagnacht het origineelste, boeiendste en spannendste concert van de Heineken JazzNight 1991 in de Doelen. Voor duizend liefheb bers. Dat lijkt niet veel voor het belangrijkste concert van deze JazzNight. Maar in een jazzfes tival dat over bezoek niet had te klagen Gerry Mulligan en Ta- nia Maria trokken eerder op de avond een overvolle grote zaal en ook in de andere zalen was het bezoek meer dan bevredi gend geeft dat aantal voor een niet alledaagse formatie aan dat het festival nu ook door de ware jazzliefhebber voor vol wordt aangezien. Bowie kwam met meur voor Europa: 'Art Ensem ble en Brass Fantasy' gaan sa men in een prachtige show die in muzikaal opzicht het absolu te hoogtepunt van het festival mag worden genoemd. Als geheel trouwens werd het festival gedragen door kwaliteit en sfeer. Begonnen met een uit stekend concert van het Willem Breuker Kollektief op het Schouwburgplein waren er in deze 'volle week jazz' vele op tredens van internationale allu re in de stad Amerika's groot ste trompettist Tom Harrell bij voorbeeld, in Thelonious, en trombonist Slide Hampton in Dizzy, en niet te vergeten het Gerry Mulligan Quartet. Het Gerry Mulligan Quartet dat zaterdagavond aantrad, mocht dan wat stroef op gang komen, naarmate de tijd vor derde, nam ook de inspiratie toe. In het kwartet vielen vooral pianist Bill Mays en bassist Dean Johnson op. En dan Slide Hampton. Drie dagen heeft deze oude rot met de Big Band van het Rotterdams Conservatorium gewerkt en die band liep als een geoliede ma chine, fraai homogeen van klank, met uitstekende solisten en zeer fraaie soli van de mees ter zelf. De naar stijl zeer uiteenlo pende concerten in de vier za len van de Doelen lieten er geeri misverstand over bestaan dat het kwaliteit is waar program meur Adriaan de Voogd op mikt. boekdeskundige A.D. Steen kamp, een buitenkansje waar van veel mensen gebruik maak ten. Tegen een bezitter van een prent met een gezicht op Utrecht gaf Steenkamp de raad, zijn bezit in dfe stad te verko pen: „Nu brengt het vijftig of zestig gulden op, maar daar be slist meer." Leidenaar Emile Tervooren bleek de gelukkige bezitter van een Enkhuizer Almanak uit 1763, die vierhonderd gulden waard bleek te zijn. „Dat had ik toch wel verwacht", zei hij in een reactie. „Het zit nog in de originele band en behalve de gebruikelijke almanak zit er een kroniek bij. Dat is heel bijzon der voor die tijd." Volgens Steenkamp was het inderdaad „een leuk boekje, maar ook niet meer dan dat. Het is zeker geen unieke vondst of zo." Boekhandel Kooijker trok veel publiek, niet alleen omdat een uitverkoop werd gehouden, maar ook omdat de dichter An ton Korteweg was uitgenodigd om uit eigen werk voor te lezen. Woordvoerster Mieneke Hage toonde zich zeer tevreden over de opkomst. „Het is vandaag niet onze bedoeling om te ver kopen. We denken dat dag de Openbare Biblio theek gaat", meende Hage. Ook bij het antiquariaat E.J. Brill hingen de boekenliefheb bers met de armen en benen naar buiten. Zelfs Italianen graaiden daar in de bakken om een zeventiende of achttiende- eeuwse editie van Cicero of Li vius te pakken te voor spotprijzen va gingen. Volgens woordvoerder R. Smitskamp bestond het pu bliek voor het merendeel uit oude bekenden, die heel posi tief reageerden op de Boeken- dag. „Tot 1984 hield ik wel va ker uitverkoop. Nu krijg ik men sen binnen die zeggen: Wat leuk, dat je dit weer 'ns doet." Bij de ingang van de Pieters kerk moesten de kooplustigen zelfs in de rij staan om naar bin nen te kunnen. Wel werd er van verschillende kanten gemord over de toegangsprijs van 3,50 gulden. „Die antiquaars geven echt niks cadeau", was de me ning van iemand in het publiek, maar zijn boekenliefde was hem blijkbaar toch wel een greep(je) in de portemonnaie waard. Vele honderden mensen schuifelden langs de standjes en bladerden in het aanbod, dat varieerde van 'Afkes Tiental' tot 'Geschiedenis van de Bouw kunst'. Bij een antiquariaat dat ialiseerd was in reisboe- snuffelde burgemeester krijgen, de zaak normaal gesproken Leidenaar Emile Tervooren (r) huizer Almanak uit 1763 die, volgens boekde: vierhonderd gulden waard is. bezitter van een Enk- indige A.D. Steenkamp, FOTO HIELCO KUIPERS Goekoop op zijn gemak rond. Misschien plannen voor een nieuwe reis naar Ithaca? Over de prijzen van de oude boeken waren veel bezoekers in de Pieterskerk niet erg te spre ken. Men vond ze over het alge meen aan de hoge kant. „Een Tom Poes-strip voor vijfenze ventig gulden!" riep iemand ge schokt tegen een al even ver baasde metgezel: „Dat is duur, duur, duuri" Bij antiquariaat AioloZ was het, vooral in de ochtenduren, beduidend minder druk dan bij de andere winkels. Boekverko per Piet van Winden schreef dit toe aan het feit dat hij geen uit verkoop hield, zoals de andere zaken. „Wij tonen vandaag juist boeken, die wij anders in Ne derland nooit verkopen, zoals unieke fotoboeken, tijdschriften en zeldzame geïllustreerde ro mans." Hij verwachtte in de middaguren nog wel publiek: „Onze boeken lopen niet weg, dat weten de klanten. Bij ons hoef je geen koopjesjager te zijn." Dat geldt kennelijk ook voor Atleest Boekhandel aan het Kort Rapenburg. Hier hing gister middag een briefje aan de deur met het opschrift: 'Geen klan ten, dus ben ik maar weer dichtgegaan.' Vrijwel alle andere boekver kopers waren gisteren echter positief over de eerste Leidse Boekenzondag en zeiden alle maal ook volgend jaar weer mee te willen doen. Volgens boek verkoper Aad van Maanen van Antiquariaat Klikspaan is het een prima gelegenheid om te laten zien dat Leiden een echte boekenstad is. „Als je ziet wat er hier vroeger allemaal gepubli ceerd is... In praktisch ieder huis moet een uitgeverij hebben ge staan. Met zo n boekendag sluit je aan bij een mooie, oude tra ditie." Tony Huurdeman. ZEVENBERGEN GPD De actrice/cabaretière Tonny Huurdeman is afgelopen woens dag na een langdurige ziekte in haar woonplaats Zevenbergen (Noord-Brabant) op 69-jarige leeftijd overleden. Tot het begin van de jaren tachtig was zij een bekende verschijning op de Ne derlandse televisie. Ze trad op in veel bekeken tv-series, zoals Twee onder één kap (VARA) en Tonny en Johnny (NCRV), een reeks shows waarin zij te zien was met Johnny JCraaykamp Sr. Teuntje Huurdeman, zoals zij officieel heette, werd op 9 juli 1922 in Hilversum geboren. Al als kind speelde zij rollen bij het plaatselijk amateurtoneel. Direct na de oorlog werd zij professio neel zangeres. Via dit vak 'ontdekte' zij de radio, aanvankelijk als presentatrice van kinderprogramma's maar al snel daarna in de radio-amusementssector, die verantwoordelijk was voor pro gramma's als Jinn, Tierelantijnen, Loeren aan de hor en Kla tergoud. Ze heeft ook veelvuldig meegewerkt aan hoorspelen. Vanaf de jaren zestig was zij regelmatig te gast in populaire te levisieprogramma's. Ze trad op in shows en cabaretprogram ma's maar ook in toneelstukken. Bekende produkties uit die tijd waren: Inclusief, De Baron van Münchhausen. Klatergoud. Dit is Tonny, Wonderlijke Wereld, en Boem Boem. Ook in Jan en Alle man en Muziek om naar te kijken was Huurdeman te zien. Tonny Huurdeman heeft ook in films gespeeld (o.m. in Turks Fruit van Paul Verhoeven) en heeft verscheidene grammofoon platen gemaakt. V i; n n n Recensie CONNY VAN DER Z Afgelopen weekeinde presen teerden zes amateur-toneel groepen uit de regio Leiden en Alphen hun stukken op het een- akterfestival in het Parktheater overspel" Aan in Alphen. Initiatiefnemer Ro nald Jansen wil hiermee een ex tra impuls geven aan het ama teurtoneel in de regio Zuid-Hol land. „Het wedstrijdelement ontbreekt op dit festival: het gaat niet om het winnen of ver liezen, maar om het spelple- En plezier was er zeker, niet alleen voor de spelers, maar vooral ook voor de toeschou wers die geen moment tijd kre gen om zich te vervelen. Het spits werd afgebeten door de Leidse Timdelerclub. Zij bracht een licht absurdistisch stuk van C.G. Wiegand Bruss met de titel 'Feest op de agenda'. Op de beste momenten deed deze voorstelling denken aan Monty- Pyton. Een perfecte timing en een strakke regie ondersteunde de spelsituaties. De zwakke mo menten zaten vooral aan het begin waar het spel te traag Van een geheel ander kaliber was het stuk 'De Overledene' van Rene Obaldia, dat werd ge- bracht door Spot uit Alphen. De dit geval drie dames van lichte enscenering op zich leverde al zeden, de haan werd gepersoni- een boeiend plaatje op. Twee fieerd in de pooier, en de vos vrouwen treuren, omringd door vele kaarsjes, bij de kist van de overleden Victor. De ene vrouw is zijn echtgenote, de andere zijn minnares. Al snel blijkt dat de overledene geen schoon ge weten had. Zo verkrachtte hij sje en pleegde hij het slot bleek een met fictie en wer kelijkheid. Er was sprake van een toneelstuk in een toneel stuk. De twee vrouwen waren actrices die samen een dialoog hadden geoefend. De wisselwerking tussen fan tasie en werkelijkheid speelde ook een rol in het sluitstuk van de eerste avond 'Lady eau de cologne' van Tennessee Willi ams. Toneelvereniging Piccolo uit Langeraar had gekozen voor een eenvoudige vormgeving. Er stonden slechts een bed en een paar flessen drank op het to neel. Op het bed een alcoholiste die geen geld meer heeft om haar hospita te betalen en die leeft in een fantasiewereld. Het spel was erg statisch en daar door saai. Verleiding was het thema van het eerste stuk dat zaterdag ge bracht werd door Litteris Sa crum uit Leiden. In dit stuk van de Pool Slawomir Mrozek pro beert een vos een aantal kippen te verleiden en tenslotte eet hij dè haan op. De kippen waren in was een cellist die zijn muziek instrument gebruikte om te ver leiden. De tegenstelling met het stuk 'Een lichte lunch' van Peter van Straaten was groot. Had Litteris Sacrum gekozen voor een wat bombastische aankleding, Mi- micrimi uit Wassenaar hield het onder invloed van drank, ko men ook hun intieme proble men aan bod. Het laatste stuk van de avond was 'Een tot nog toe onvervuld verlangen' van Moniek Kramer. Per Expres had een gedurfde keuze gemaakt met dit absur distische stuk. Werkelijk alles kwam er in voor een dode tante op eenvoud. Twee vrouwen uit Amerika, een homofiele rela- lunchen met elkaar i taurant. Ze bespreken de situa tie van vroeger en gaandeweg, slecht huwelijk. De teerprestaties waren van hoog RECENSIE HANS KEUZERS Concert De Raggende Manne. Bob Fosko - zang, trompet. Theo Slagter - gitaar. Louis ter Burg - bas. Paul Gudmunsson - drums. Gezien: 19 oktober, L.V.C.. Leiden Bob Fosko tergt zijn publiek tot het uiterste. De groep staat toch zeker meer dan vijf minu ten op het podium zonder een noot te spelen. De zanger dren telt, roept dat je aan het eind van de zaal lid kunt worden van 0venverse WITTE PUNTEN 6 STUKS geenL39Wr dagverse CHOCOLADE VLAST UTERPAK geen>ts maar BIETJES HEELP0MD geen maar heerujk gekruide BRAAD WORSTJES! HEEL KILO t.d.kj OUAW-y VNoOTWutKU Do<i»nrg«Q2«6-5 de V.P.R.O. en daarna met veel gevoel voor understatement: „Nou, laten we maar begin nen." Uniek zijn de Raggende Manne met hun nogal plasti sche, gespierde teksten. De da gelijkse mini-ellende staat voor op: auto's in de file, een zeuren de hond die uitgelaten wil wor den, irritante heipalen in de vroege ochtend, het passeert al lemaal de revue. Fosko schreeuwt met volle overgave zijn kleine ergernissen de zaal in. De eerste tien minu ten met o.m. 'Zand' en 'Het rijdt niet' met ondersteunende claxongeluiden op band zijn De Manne zeer overtuigend be zig met een gedreven Theo Slagter op gitaar. Daarna is het goed mis. Voor in de zaal wordt nog flink de pogo bedreven, maar op het podium is het kunstje van de herhaling inge zet. 'Over de rooie', 'Ik zag je met een ander* en zelfs 'Ik vind je leuk' krijgen allemaal dezelf de groove mee. Daarnaast wordt Fosko bij zonder eentonig met zijn schreeuwpartijen, daar kan z de 6 seconde durende 'Nee's Niks' niets a ren. Zolang je 'De Raggende Manne' als een leuke gimmick beschouwd valt het optreden vooral door de grappige tekst - vondsten nog mee. Kijk je wat verder onder de oppervlakte dan zijn De Raggende Manne een grote zeepbel die na krap een half uur raggend uit elkaar spat

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9