Leiden DE Kaarten gunstig voor verpleeghuis Zuydtwijck Eigen beul betaald en daarna failliet verklaard TIJD VAN TOEN Weinig animo cursus 'Vrouwen in besturen' Schoonmaak terrein asfaltfabriek in 1992 Rijnsburgers betalen 'hoofdprijs' voor pas Maandag 21 oktober 1991 Redactie; 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 8 De kans wordt steeds groter dat verpleeghuis Zuydtwijck blijft bestaan. Het college van ziekenhuisvoorzieningen en de provincie - die uiteindelijk advies moeten uitbren gen aan de staatssecretaris - staan niet negatief tegen over het plan om het tehuis aan de Aaltje Noorderwier- laan geschikt te maken voor de opvang van psycho-geri- atrische patiënten. LEIDEN» JANET V Een architect gaat de komende maanden bekijken of het gras veld bij het tehuis groot genoeg is voor een 'woongebouw'. De begane grond en de eerste twee of drie verdiepingen van het be staande gebouw zouden dan gebruikt worden voor de afde lingen recreatie, therapie en ad ministratie. De rest van de ver diepingen wil de directie van de instelling het liefst gaan verhu ren als kantoorruimte. Uit het onderzoek van de ar chitect moet blijken of het nieu we gedeelte kan voldoen aan de eisen. Zo mogen de kamers en afdelingen niet te klein zijn. „Binnen drie maanden moet duidelijk zijn of het lukt, maar ik krijg het gevoel dat het de goede kant uit gaat", zegt direc teur A. Bruseker van Zuyd twijck. Het college van zieken huisvoorzieningen dat vorige week een kijkje nam bij het ver pleeghuis, noemt het plan een 'acceptabele variant'. Ook de provincie is volgens Bruseker enthousiast over het voorstel, en de gemeente wil meewerken aan de realisering ervan. Onder- Dat je als homofiel het leven er bij in schiet: niet opzien barend. Dat je tevoren eerst ge marteld wordt om een volledige bekentenis los te krijgen: haast gebruikelijk. Dat de halve stad komt kijken hoe je je laatste adem uitblaast: misgun je me deburgers zo'n happening eens. Maar dat je zelf de beul nog moet betalen en als je dat niet kunt ook nog eens posthuum failliet verklaard wordt: dat is toch wel gortig. Toch is het ge beurd, in 1758. Degene die dit overkwam was Frans Groljon. Sodomieten Homoseksualiteit werd voor on geveer 1800 beschouwd als zo afgrijselijk tegennatuurlijk dat men er geen woorden voor had. Letterlijk schreef men toen: „misdaden, welke als tegen de natuur zelve strijdende niet be hoorden bekent te zijn ofte ge- noemt te worden en alzoo eene algemene afgrijsinge en ver- foeyinge verdienen". Dit moest dus te vuur en te zwaard bestre den worden, vooral ook uit angst dat anders Gods recht vaardige toom wel moest ont branden en waarvoor de Heere eertijds Sodom en Gomorra ver woest had. Zulk onheil zag men in een land waar godsdienst, justitie en politie hingeerden, liever niet losbarsten. Toen dan ook Frans Groljon opgepakt was, vroeg de griffier van de Leidse rechtbank of hij niet een speciaal register van de verho ren en vonnissen tegen de so domieten zou aanleggen. In 1730 was er al eerder een golf van sodomieten vervolging ge weest en net als toen gebeurd was, wilde hij weer een geheim register aanleggen, het Tweede secreet crimineel klagt- en con fessieboek. Vermoedelijk vrees de hij dat er opnieuw een heel netwerk van homofiele relaties ontdekt zou worden. Dit regis ter zou angstvallig op de kamer van de griffier bewaard moeten blijven, zodat de gewone amb tenaren van deze misdaden zelfs niet op de hoogte zouden raken. Aldus werd besloten. De registers waarin de bekentenissen en von nissen met betrekking tot sodomie genoteerd werden. foto j. lacas Het gevreesde netwerk kwam niet boven water: naast Groljon werden slechts Carel Kaasteker, greinwever, Hans Duiveveldt, spinner, en Michiel de Jaager, kaaskoper, veroordeeld. De eer ste had men kunnen arresteren en hij kreeg de strop; de twee anderen waren voortvluchtig en werden bij verstek veroordeeld tot eeuwige verbanning. Overi gens waren ook nog een paar personen in dorpen in de buurt erbij betrokken, die niet in Lei den berecht werden. Scherprechter Bij zijn eerste verhoor op 22 no vember 1757 ontkende Groljon zoek van de Nationale Zieken huisraad wees eerder al uit dat verbouwing en uitbreiding van Zuydtwijck miljoenen gulden goedkoper is dan nieuwbouw. In Leiden moeten twee nieu we tehuizen komen voor de menterende ouderen. Die wor den nu opgevangen in de regio omdat in de stad zelf niet ge noeg 'bedden' zijn. De Leidse gemeenteraad heeft besloten dat de verpleeghuizen op het kwekerijterrein aan de Hoge Morsweg en het slachthuister rein aan de Pasteurstraat moe ten worden gebouwd. Uitge zocht wordt of dat inderdaad kan. Als echter blijkt dat Zuyd twijck kan worden aangepast, valt een van de twee andere plekken af. Waarschijnlijk wor den dan op het kwekerijterrein woningen gebouwd, omdat het andere terrein in Noord ligt, waar de gemeente graag een verpleeghuis wil. Poppenbeurs trekt meer dan 500 bezoekers LEIDEN Wil je er een als Shirley Temple of een als Lady Sarah Ferguson? Meer dan vijfhonderd bezoe kers hadden gisteren de poppen - en in mindere mate beren - voor het uitzoeken op een beurs in het souterrain van Hotel Het Haagsche Schouw. De poppen zijn een ware industrie gewor den waarbij aan alles gedacht is. Dus ontbraken textiel, meubel en schoenenkramen niet op deze door de Rotterdame Pop pen- en Speelgoed Stichting ge organiseerde markt. Bij een speelgoedwinkel uit Apeldoorn bijvoorbeeld konden poppen van bijna duizend gulden per stuk - 'met echt geprepareerd mensenhaar' - geadopteerd worden. Dat betekent dat de pop wordt weggezet en de ko per een adoptie-bewijs krijgt. Na een aantal maandelijkse be talingen wordt de pop naar de eigenaar gestuurd. vrijwel alles, maar bij zijn twee de ondervraging drie dagen la ter legde hij op tal van punten ineens heel andere verklaringen af. Of de beul nog een rol ge speeld heeft in die omslag, is niet bekend, maar onwaar schijnlijk is het niet. Hij erkende sinds de dood van zijn vrouw, ongeveer vier jaar terug, met di verse mannen wat gehad te hebben en bij sommige toena deringspogingen met harde hand afgewezen te zijn. Tot in details wordt beschreven wat er allemaal voorviel. Het moet Groljon wel duidelijk geweest zijn, dat hij na zijn bekentenis ("confessie") op een streng vonnis kon rekenen. Maar hij verklaarde ook sinds de dood van zijn vrouw nooit meer ge biecht te hebben "om zijn groote zonden, die hij niet dorst openbaaren", zodat hij al wel nattigheid gevoeld zal hebben. Misschien heeft bij dat laatste nog wel een rol gespeeld dat zijn biechtvader hem overreed had zijn zuster in huis te halen, blijkbaar om het huishouden te doen, en hij daar achteraf toch niet helemaal enthousiast over was. Na de verhoren van hem en an deren stelde de schout tenslotte op 6 januari 1758 zijn eis: op hanging aan een galg op het schavot voor 's Gravenstein, daarna geworpen te worden op een houtmijt naast het schavot en "als de begraaffenisse on waardig" tot as te worden ver brand, die de scherprechter bij een moest vegen en op het Gal- geveld in de wind strooien. De heren schepenen weken in hun vonnis af van de eis: nadat Grol jon op het schavot gebracht was, zou hem daar de strop om de hals gelegd worden, waarna hij eerst de executie van Carel Kaasteker moest aanzien, daar na half gewurgd worden aan de worgpaal, met vlammen in zijn gezicht geblakerd en vervolgens helemaal gewurgd. Na twee uur ten pronk gesteld te zijn, moest zijn dode lichaam op het Galgeveld met ijzeren ketenen aan een soort stellage vastgemaakt worden, om "te zijn ten spiegel en affschrik van andere boosdoenders en om te strekken ten spijze van 't gevo gelte des hemels". Tot slot werd hij veroordeeld in de kosten van de justitie, die nader vastgesteld zouden worden door de sche penen zelf. Op 13 januari 1758 werd het vonnis bekrachtigd en kort na dien zal het uitgevoerd zijn. Omdat Leiden geen eigen beul had, werd zoals gebruikelijk die van Haarlem ontboden. Jan Diepenbroek vroeg voor zijn werkzaamheden 17,50, niet een overdreven groot bedrag. Faillissement Al meteen nadat Groljon opge pakt was en duidelijk werd dat hij lange tijd in voorarrest zou moeten blijven, stelden schepe nen een redderaar van zijn boe del aan, de tweede klerk ter grif fie, Jan van den Broeck. Deze zorgde dat de knechts en leer lingen in het mandenmakersbe- drijf van Groljon het onderhan den werk afmaakten. Hij stelde een inventaris op van alle aan wezige goederen en schulden en na het uitspreken van het doodvonnis ging hij over tot de verkoop van alle bezittingen. Naast mandenmakersgereed schap en -goederen bezat Grol jon ook getouwen, haspels en wielen voor het weven van grein, rokjes en linnen. Zijn meubels brachten 90 op, waaruit wel blijkt dat hij niet arm was. Tegenover de op brengst van 701 stonden on middellijke uitgaven van 396, zodat er 305 te verdelen was. Er waren in totaal 41 vorderin gen, zoals voor de levering van bier, gedistilleerde wateren, turf, een varken, brood, jas, blikken bakken, mandewerk, medicamenenten, boter en zout enz., en reparatie aan een schuit, afgelegde doktersvisiten, maken van schoenen en hem den en dergelijke. De kosten van de justitie, in totaal 450, behoorden tot de allergrootste posten. De cipierster van 's Gra- vestein (de weduwe van de ci pier, die diens "bedrijf' voort zette) eiste maar liefst 70, de schout 56, de griffier 27 en zo voorts, tot de chirurgijn Chervais 3, mogelijk voor het oplappen van Groljon na een onzachtzinnig verhoor of het vaststellen van de dood. De schulden beliepen veel meer dan de te verdelen 305, zodat iedereen maar een deel van zijn vordering kreeg. Zo moest de scherprechter genoegen nemen met 7, zodat hij er ruim 10 bij inschoot. Maar omdat de schepenen dat toch wel sneu voor de man vonden, betaalden ze hem het restant uit een an der potje. Wanneer de beul zijn geld niet kreeg, was hij mogelijk een volgende keer niet meer ge negen naar Leiden te komen en zouden sodomieten en andere boeven onbestraft moeten blij ven. De vrees voor Gods wraak was wellicht groter dan de spijt dat Groljon niet genoeg geld na gelaten had om zelf zijn beul volledig te kunnen betalen. P.J.M. DE BAAR MAANDAG 21 OKTOBER Lisse Bridgen (beperkt roken) door BCL in het Poelhuys, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst van de Jeugdaf deling Noordwijkse Ver. van Postzegelverzamelaars in Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aanvang 18.30 uur. Vergadering van de Noordwijk se Ver. van Postzegelverzame laars in Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aanvang 20.15 uur. Warmond Knuffelbeer maken in 't Meer- punt, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 22 OKTOBER Katwijk Koffiebijeenkomst Ned. Ver. van Huisvr. in Open Horf, aan vang 09.15 uur. VRUETIJD Oud worden De Nederlandse Christen Vrou wenbond en het Katholiek Vrouwengilde houden van avond, 21 oktober, in het kerke lijk centrum de Regenboog in de Merenwijk een lezing over het creatief omgaan met het ou der worden. De spreekbeurt wordt gegeven door mevrouw Redert. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Smalfilm De Leidse Smalfilm Liga, voor smalfilm en video-amateurs, toont vanavond zogenaamde 'groene' films. Dit zijn ruw ge monteerde films, waarop door de kijkers commentaar kan worden gelevérd om zo tot een beter eindresultaat te komen. De plaats van de bijeenkomst is het Wijkcentrum Aktief, aan de Berlagestraat 2. Voor informa tie: tel. 133880/314892. Volksschilderen Buurthuis Westerkwartier be gint dinsdag 22 oktober een cursus volksschilderen. De les sen hebben telkens op dinsdag Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61, van 15.30 tot 16.30 Bingo-avond, org. Invaliden Ontspanningsver. Katwijk, in 'De Zwanenburg', aanvang 20.00 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Bijeenkomst Leidsche Ver. van Postzegelverzamelaars met le zing door de directie van post- zegelfabriek DAVO, restaurant Zwembad De Zijl, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Begrotingsvergadering van de Gemeenteraad in het Gemeen tehuis, aanvang 14.00 uur. plaats van 09.30 tot 11.30 uur. De cursus is geschikt voor zowel beginners als gevorderden. Meer inlichtingen: tel. 310629. Postzegelbijeenkomst De directie van de postzegelfa- briek DAVO verzorgt dinsdag 22 oktober een lezing tijdens de maandelijkse bijeenkomst van de Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars. De le zing gaat over de filosofie van het maken van albums. De ver gadering in het restaurant van het zwembad 'De Zijl' aan de Paramaribos'jaat 66 begint om 20.00 uur. Inlichtingen: tel. 896066. Rommelmarkt De Ouderen Activiteiten Com missie Binnenstad houdt woensdag 23 oktober een rom melmarkt. Hiervoor kan ze nog spulletjes gebruiken. Wie iets aan te bieden heeft kan dit afge ven bij het dienstencentrum aan de Hogewoerd 65. Voor in formatie: tel. 143503, vragen naar Ellen Kuijper of Ans La- man. EEN ARCHITECT gaat berekenen of het grasveld bij verpleeghuis Zuydtwijk groot genoeg is voor een nieuw gebouw voor psycho-geriatrische pa tiënten Pas drie vrouwen hebben zich tot nu toe aangemeld voor de cursus 'Vrouwen in besturen' waarmee de Leidse Vrijwilli- gerscentrale en Het Leidse Volkshuis eind oktober willen beginnen. Dit magere resultaat na vier weken folders versprei den, is volgens Lia Dickhoff, werkzaam bij de Vrijwilligers- centrale, te wijten aan de ge dachte van veel vrouwen dat de cursus te moeilijk is of voor hen niet geschikt zou zijn. De voorzitter van een bestuur naar keuze interviewen, een vergadering naspelen, agenda's samenstellen, notuleren en om gaan met conflicten. Opdrach ten als deze, staan op het 'les programma' van de cursus. Ze vormen een onderbreking van het theoretische gedeelte waar in onderwerpen als bestuurs vormen, bestuurstaken, beleid, onderhandelen en publiciteit aan bod komen. De cursus schenkt verder aandacht aan de positie van vrouwen in een be stuur en aan het functioneren van een vrouw binnen een 'mannenbestuur'. Het is de eerste keer dat het Leidse Volkshuis en de Vrijwilli- gerscentrale met dit initiatief (De cursus 'Vrouwen in bestu ren' begint vanaf 29 oktober. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Vrijwilligers- centrale of bij het Leidse Volkshuis.) Het grasveld bij verpleegtehuis Zuydtwijck, waar eventueel een nieuw 'woongebouw' moet komen. foto hielco kuipers moet tien procent van dat be drag op tafel leggen. Zuid-Hol land voert de schoonmaakope- ratie uit. De provincie heeft zojuist een aanvullend bodemonderzoek afgerond. Dit was nodig om vast te stellen tot waar het vervuilde diepe grondwater inmiddels was gestroomd. Nu dat achter de rug is, bekijkt de provincie hoe de giflocatie het beste kan worden opgeruimd. Een derge lijk saneringsonderzoek moet eind dit jaar klaar zijn. „We hopen medio volgend jaar te beginnen", zegt provin ciewoordvoerder I. Nijhuis. „De vervuiling verplaatst zich met een snelheid van 30 meter per jaar. Het is wel geen stromend beekje maar het is toch een re delijke snelheid. Er is geen ge vaar voor de omgeving. De ver vuiling verspreidt zich via het diepe grondwater en niet via het grondwater op normale diepte." De provincie pakt volgend jaar het vervuilde terrein aan van de voormalige asfaltfabriek aan de Alphense Prins Hendrikstraat. Als alle procedures zo vlot ver lopen als verwacht, begint de schoonmaakoperatie halverwe ge 1992. Onder meer teer en oliën hebben zich via het 32 meter diepe grondwater al over honderden meters buiten de lo catie verspreid, tot in de wijk Beerendrecht aan toe. De voormalige Nederlandse As faltfabriek staat met stip geno teerd op de prioriteitenlijst van Zuid-Holland. Langer wachten met opknappen betekent alleen maar een nog grotere versprei ding van het gif. En dat de sane ring nog meer geld gaat kosten dein de nu geschatte 10 miljoen gulden. Dat bedrag betaalt het rijk omdat dergelijke kosten het budget van de provincie te bo ven gaat. De gemeente Alphen Gehandicapten-gym Gymnastiekvereniging Jahn begint aanstaande woensdag met een lesuur voor verstan delijk gehandicapten. De les sen worden gehouden van kwart voor zes 's avonds tot kwart voor zeven in de gym nastiekzaal van basisschool 'De Twee Sleutels' aan het Ballonpad. Jahn ziet de G-Gym, zoals ze het noemt, als een vervolg op de gyminstuif voor ver standelijk gehandicapten. Die werd afgelopen zaterdag door Jahn en de Zijlbedrijven gehouden in het Vlietland- college. Voor de gymlessen krijgt Jahn financiële steun van de Zijlbedrijven. Er is ruimte voor een groep van vijftien, maar bij grotere deelname wordt er aanslui tend een tweede lesuur op de woensdagavond ingesteld. Informatie bij H. Koppert, tel. 071-142306 of C. Boom 071-310685. LEIDEN/REGIO LOMAN LEEFMANS De tarieven voor nieuwe pas poorten en toeristenkaarten verschillen bij de diverse ge meenten in de Leidse regio. Grote uitschieters zitten er ech ter niet bij. Dat blijkt uit een kleine steekproef onder veertien gemeenten in Leiden en om streken, de Bollen-, Rijn- en Duinstreek. Reislustige Katwijkers komen er het gunstigst vanaf. Daar wordt door de gemeente voor een nieuw paspoort 74 en halve gulden gerekend. Bij de goedko- pe plaatsen kunnen ook Leider dorp en Oegstgeest worden ver meld. Het duurste is Rijnsburg waar bijna 13 gulden meer moet worden betaald. Andere gemeenten waar de prijs dik bo ven de 80 gulden ligt zijn Sas- senheim, Noordwijk en Zoeter- woude. De tarieven van paspoorten voor kinderen onder de 16 jaar geven een ander beeld. Hierbij is Oegstgeest (40 gulden) het goedkoopst en Leiden het duurst (54 gulden en een dub beltje). Bij de toeristenkaarten zijn opmerkelijk genoeg Leide- naars juist weer het best af met 25 gulden en een kwartje, ter wijl dezelfde kaart in bijvoor beeld Noordwijk tien gulden meer kost. Het grootste vërschil bij de toeristenkaart voor min derjarigen is tussen Katwijk met 13 piek en Alphen aan den Rijn waar 23,50 gulden moet worden betaald. Als van de tarieven een ge middelde wordt genomen, springen Katwijk, Oegstgeest, Leiderdorp en Jacobswoude er positief uit. Een stuk duurder zijn Noordwijk, Alphen, Sassen- heim en Zoeterwoude met Rijnsburg als absolute koploper. In de zomermaanden wordt deze koppositie overgenomen door Alkemade waar tussen april en oktober 15 gulden per aanvraag bovenop de stan daardprijs wordt gerekend. Vrij wel alle plaatsen zitten boven het landelijk gemiddelde zoals dat door de consumentenbond werd berekend in augustus van het vorig jaar. AGENDA Poppen, poppen en nog eens poppen op de beurs in het souterrain van Hotel Het Haagsche Schouw. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8