Regio Mysterie na 47 jaar ontrafeld Maandag 21 oktober 1991 a KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK LEIDEN NIEUWSLIJN Inbreker ontsnapt via voordeurraam OEGSTGEEST Een inbreker sprong vrijdagavond dwars door de voordeurruit van een huis aan de Kennedylaan in Oegstgeest, nadat hij was betrapt door een bewoner van het pand. In een ander huis aan de Kennedylaan kon de dader ongestoord zijn gang gaan. Een kleuren-tv, de muziekinstallatie, sieraden en een klok werden ontvreemd. Gezamenlijke waarde: minstens 5000 gulden. Meisje steelt kleding Voorschoten Een 13-jarig meisje probeerde zaterdagmiddag kleding ter waarde van 300 gulden te ontvreemden uit een mo dezaak aan de Leidseweg in Voorschoten. In de winkel trok ze een nieuwe jas, een broek en schoenen aan. Haar oude schoe nen liet zij achter in het pashokje. Een personeelslid ontdekte de ontkleedpartij en waarschuwde de politie. Warmonders derde bij EK formatiedansen De Warmondse Jacqueline en Henk Barends zijn zaterdag met hun team The Rock Busters der de geworden bij de Europese kampioenschappen formatie- dansen. In Den Bosch moesten de twee alleen formaties uit Duitsland (eerste) en Italië (tweede) voor laten gaan. Aan de strijd deden 20 formaties uit negen landen mee. De Warm onders werden eerder zesde bij de wereldkampioenschappen van eind vorig jaar en behaal den afgelopen zomer de natio nale titel. Gecrashte Amerikaanse Mustang op grens van Valkenburg en Oegstgeest geborgen Vervolg van voorpagina Die dag, 5 december 1944, vertrok ae Amerikaanse twee de luitenant Denver J. Wood met zijn P—51B-10NA Mustang van de 361 Fighter Group vanuit Engeland om bommenwerpers te vergezellen. Doel: Berlijn. Wood haalde Duitsland niet en keerde evenmin terug naar de basis. Boven de Nederlandse kustlijn kreeg de motor van zijn toestel kuren. Ter hoogte van Oegstgeest moest de piloot zich met zijn parachute in veiligheid brengen. Zijn Mustang stortte neer boven Valkenburg in een zijtak van de Rijn. Wood werd door de Duitsers gevangen genomen en keerde pas na de oorlog terug naar de Verenigde Sta ten. Crash deze keer geluk hebben omdat het vliegtuigje waar schijnlijk niet veel dieper zal lig- - gen dan een meter of vier. „Soms ligt een toestel wel op acht meter diepte. Dat is bijna niet meer te doen. We moeten dan damwanden zetten omdat met zulke diepten instortings gevaar ontstaat. Vorig jaar moesten we een Spitfire laten zitten op zo'n 13 meter diepte." VALKENBURG/OEGSTGEEST WILLEKE HEUKOOP Het is nu 47 jaar later. Van het gecrashte vliegtuigje is op wat afgebroken vleugeldelen na nooit iets teruggevonden. Totdat in het weekeinde van 19 en 20 oktober de zijsloot van de Rijn en een aangrenzend stuk weiland hun geheim prijsgeven aan de ongeveer tien bergings werkers van de Stichting Crash Research in Aviation Society Holland. Crash heeft het toestel gelokaliseerd in de grond achter het huis aan de Voorschoterweg 11. Het deel van de ongeveer zes meter brede sloot waar het vliegtuigje zich in de modder moet bevinden, is ingedamd. Een graafmachine staat klaar om de bagger uit de droogge legde grond omhoog te halen. „Als je de grond een halve me ter afgraaft zie je dat de struc tuur van de bodem is ver stoord", vertelt Henk Rebel, voorzitter van Crash. „Daaraan kun je exact zien waar het neer gestorte toestel zich bevindt." Rebel heeft al vaker met dit bijltje gehakt, zo blijkt uit zijn nauwgezette commentaar.Hij vereelt dat de vrijwilligers van Jeugdsentiment Crash bestaat uit vrijwilligers die om welke reden dan ook be langstelling hebben voor oude oorlogsvliegtuigen of de jaren '40-'45. Rebel 'wijt' zijn eigen belangstelling aan jeugdsenti ment. Bij het bergen van vlieg tuigen met zware explosieven wordt door de organisatie de Explosieven Opruimingsdienst ingeschakeld. Aan toestellen waar de lichamen van de mili tairen nog inzitten, begint CRASH niet. „We oefenen dan wel zoveel mogelijk druk uit op de gemeente waar het vliegtuig ligt. Omdat de inzittenden vol gens ons recht hebben op een begrafenis." Voor de berging van welk toe stel dan ook wordt alles uitge zocht. Van de start tot het mo ment van neerstorten is alles nagetrokken met behulp van historisch materiaal uit Neder land, maar ook uit Engeland en de Verenigde Staten. Voor de gegevens rond de crash van deze Mustang zijn CRASH-le- den in de archieven van de Amerikaanse luchtmacht gedo ken. De Mustang herbergt noch inzittenden noch zware explo sieven. De piloot Denver J. Wood is nog niet achterhaald. „Maar", zegt Rebel, „hij is waar schijnlijk nog in leven en we doen ons best om hem naar Ne derland te krijgen." Brandstoflucht Inmiddels is het 'echte werk' begonnen. De eerste grote hap pen zwart-grijze bagger worden uit de drooggelegde sloot ge haald. Bijna op hetzelfde mo ment is een doordringende brandstoflucht waar te nemen. Beet! „Dat is de benzine", meldt één van de omstanders. „Ik heb 'm zien vallen", zegt een oude door de buitenlucht getaande man met een pet op en de handen in de zakken. Het is de overbuunnan. „Ik was net aan het laden voor de markt in Amsterdam. De vlammen sloe gen tien meter uit de sloot om hoog en toen was het over." Hij is even stil, dan zegt hij: „Ik heb die moffen nog overgezet. Ja, ik wou niet, maar ik moest wel. Ze hadden geweren op me ge richt", zegt hij, meer tegen zich zelf dan tegen iemand anders. De man blijkt in het verzet te hebben gezeten. Tot drie keer toe is hij door de Duitsers ge vangen gezet. Dat de Mustang die hij op die weinig feestelijke Sinterklaasdag van 1944 heeft zien neerstorten eindelijk wordt opgegraven, bevalt hem wel. De modder wordt nu voor zichtiger opgehaald en niet zon der meer naast de damwand gekwakt, maar voorzichtig op het weiland uitgelegd. Voor de leek ondefinieerbare stukjes metaal worden tussen de bag ger vandaan gehaald. „Een stukje vleugel", zegt Rebel stel lig. „Dat zie je aan de construc tie." Even later komt er een ouder wets medicijnflesje en een klein, 'ritsje' munitie tevoorschijn, nog helemaal intact. Hoewel deze onderdelen wel opzij wor den gelegd, vormen ze zeker niet het doel van het werk. „Het gaat ons om de interessante on derdelen, de herkenbare stuk ken." Volgens collega-CRASH- lid P. van der Ploeg maakt juist de onzekerheid over wat je aan treft het werk spannend.Als de eerste onderdelen bovenkomen, slaat bij ons de kick toe." Rolls-Royce De motor van een toestel is zo'n herkenbaar onderdeel. De Mustang draagt een zware Rol ls-Royce motor die waarschijn lijk nog goeddeels intact moet zijn. Volgens berekeningen moet de machine aan de sloot- rand onder het weiland liggen. Langzaam maar zeker komen grotere stukken vliegtuig te voorschijn. Gekreukelde me taalplaten, uiteengerukte stuk ken staal en heel veel kleinere verbindingsdelen. De Mustang heeft overduidelijk een vreselij ke klap gemaakt destijds en wordt nu met keine brokjes te gelijk teruggevonden. Zondag 20 oktober rond een uur of twaalf. Wat er van de P— 51 Mustang te vinden en te ber gen was, is inmiddels gevonden en geborgen. De motor moest helaas in de grond achterblij ven, die zat dieper dan ver wacht. „De kraan kon er niet bij met een graafdiepte van zeven meter. De motor zat op onge veer acht meter onder de grond", zegt J. Uithol, penning meester van CRASH en van het begin tot het eind bij de berging betrokken. „Maar dat is niet zo erg, we hebben al meer van der gelijk materiaal in onze exposi tieruimte in Abbenes staan." Uithol zegt terug te zien op een succesvolle berging. „Ons doel is bereikt. We hebben door met name de boordkanonnen het toestel kunnen identificeren als de Amerikaanse Mustang die hier volgens onze gegevens moest liggen. Het mysterie is opgelost." Heel bijzonder noemt hij de vondst van een zijkant van de cockpit dat als geheel was afge scheurd. Het vliegtuigje heeft een indrukwekkende staat van dienst gehad, zo blijkt uit de uitleg van de bergingswerker. „Het was in de oorlog een ge woonte om uit een neergehaald vijandelijk toestel een rondje te snijden en daarop een haken kruis te tekenen. We hebben er twaalf gevonden, maar bij het laatste embleem is de cockpit afgebroken. Misschien zaten er nog wel meer." Zondagavond zijn weiland en sloot achter Voorschoterweg 11 teruggebracht in de oude staat Alle vliegtuigonderdelen zijn overgebracht naar de expositie ruimte van CRASH en de ber gers zijn naar huis. Onder de grond, op acht meter diepte, ligt nog steeds een motor van het type Packard Rolls-Royce-Mer lin. Voor altijd onzichtbaar. Kever-onderdelen grif van de hand in Voorschoten De 'luchtgekoelde Volkswagendag' die afgelopen zaterdag bij Kam- steeg's autobedrijf in Voorschoten werd gehouden, deed oude tij den herleven. In totaal waren 90 historische modellen te zien in de garage, maar veel bezoekers hadden zelf ook hun oude wagentje vaak een kever meegenomen. De bezoekers konden de motoren van hun autootjes met de mo derne meetapparatuur van de garage laten doormeten. Hiervan werd grif gebruik gemaakt. Het oudste kevertje trok veel bekijks: het autootje uit 1948 heeft inmiddels ruim 500.000 kilometer op de teller. Ook voor de onderdelen- en rariteitenmarkt was veel belangstel ling. Keverfreaks schroomden niet om vijftig gulden neer te tellen voor een instructieboekje uit 1957 van hun favoriete wagentje en ook voor onderdelen werden pittige prijzen betaald. Nog nooit eer der was op zo'n grote schaal een onderdelenmarkt voor luchtge koelde wagens georganiseerd. OP HET RANDJE Skihelling De provincie Zuid-Holland kampt met een gigantisch afval probleem. Wanhopig wordt ge zocht naar locaties om de troep te verbranden of op te slaan en geen enkele gemeente is veilig voor de vuilplanologen. Neem nou Wassenaar, met zijn lande lijke bekendheid als lustoord voor industriëlen, politici en ambassadeurs. Met een zekere voldoening moet PvdA-gedepu- teerde Van der Vlist hier een vette cirkel om de plek aan de Hogeboomseweg hebben gezet. Een duidelijker manier om het grootkapitaal te illustreren dat de wereld naar de bliksem gaat, zal hem niet zo gauw te binnen zijn geschoten. De "Vrienden van Wassenaar' reageerden zoals van hen mocht worden verwacht: een vuilstort in hun woonplaats is tenslotte net zo ondenkbaar als de bouw van een houtzagerij in de Hof van Eden. Tijdens de in formatie-bijeenkomst die vorige week maandag in het plaatselij ke theater Warenar werd be legd, hing de verontwaardiging dan ook als een grauwsluier in de zaal. Heftig op en neer bewe gende adamsappels onder zij den sjaaltjes gaven extra kracht aan de geschetste rampensce nario's, waarmee Arnold Schwarzenegger zijn reeks Ter- minator'-films moeiteloos zou kunnen laten voortduren tot het jaar 2037. Nu moet gezegd dat de provin cie Zuid-Holland wel haar uiter ste best doet om ammunitie aan te dragen voor dergelijke discussies. Met zogenaamde milieu-effectrapportages wordt in dikke rapporten geschetst welke gevolgen de komst van een vuilstortplaats voor de om wonenden heeft. Wie te horen krijgt dat het sappige groene poldergebied voor zijn boven- modale herenboerderij gedu rende twee jaar verandert in een stoffige, stinkende put van enkele vierkante kilometers waar 900 vrachtwagens per dag sloopafval en verontreinigde grond storten, moet wel erg ste vig in zijn schoenen staan om niet van een gezagsgetrouwe burger te veranderen in een met molotov-cocktails smijtende anarchist. Dat het ook anders kan, bewees op de informatie-avond wel dat ene prototype van de Wasse- naarse dorpsgemeenschap. Met de vaststelling dat er na het af dekken van de stort toch maar een prachtig recreatiegebied ontstaat, prikte hij genadeloos door de ballon die de aanwezi gen hadden gevuld met gewee klaag en tandengeknars. De man gaf daarmee onbewust de aanzet tot de ideale campagne voor een nieuw provinciaal milieubeleid: de vuilnisbelt niet langer als doel, maar als middel! Weg met de milieu-effectrap portages, een simpel briefje aan de naaste buren volstaat. „Wij zijn verheugd u te kunnen me dedelen dat de grond voor uw huis is uitverkoren voor de aan leg van een golfterrein of skihel ling. De werkzaamheden duren twee jaar. Voor eventuele over last vragen wij uw begrip." Geheimzinnig Het uitspreken van de algeme ne beschouwingen is voor elke lokale politicus een glorieus moment. Voor heel even kan uit het keurslijf van een met open gebroken wegen en kapotte rio leringen gevulde raadsagenda worden gebroken, om het licht te laten schijnen over zaken die er voor de dorpsgemeenschap werkelijk toe doen. In zijn ge dachten hangt het gehoor al ademloos aan zijn lippen en be lichten de schijnwerpers de wilskrachtige trek op zijn gelaat. Nu is het forum dat direct ken nis nqemt van deze bespiegelin gen, doorgaans maar klein. Een goed politicus beseft dan ook dat hij afhankelijk is van de me dia om met zijn boodschap een groter publiek te bereiken. Zo kiest bij voorbeeld de rijksover heid er al jaren voor de begro ting en de troonrede al dagen voordat ze officieel worden ge presenteerd, aan de pers toe te sturen en zelfs uitgebreid toe te lichten. Een betere waarborg om ervoor te zorgen dat de boodschap op de burgers (lees: kiezers) overkomt, is er niet. Dat de koningin op de derde dins dag van september een verhaal door Dick van der Plas voorleest dat op elke krantere dactie al is uitgekauwd, zal Lub bers een worst wezen. Enkele uren later komen de kranten immers al met uitgebreide bijla gen waarin het volk van de plannen op de hoogte wordt ge steld. Dat een dergelijke aanpak ech ter niet de meest voor de hand liggende is, bewijst deze week wel de gemeenteraad van War mond. De algemene beschou wingen over de gemeentebe groting 1992 worden hier nog met meer geheimzinnigheid omgeven dan de Dode Zee-rol len. Niks van tevoren de speeches onder embargo opsturen aan de regionale kran ten: er zou eens een persmus kiet op de tribune kunnen mee- prevelen met de gewilde WOOt den van de geachte afgevaardig de. Pas na afloop van de voor- lees-sessie krijgen de verslagge vers de pakketten met uitgetikte verhalen mee naar huis. waarna alleen nog een paar nachtelijke uren overblijven om de infor matie tot berichten te verwer ken. Het zou niet eerlijk zijn om een dergelijke vooroorlogse benade ring in zijn algemeenheid af te doen als typische dorpspolitiek op micro-schaal. Er zijn tenslot te ook voorbeelden van nog kleinere gemeenschappen waar de inwoners wèl serieus worden genomen. Ze zouden niet met Warmond over één kam ge schoren willen worden, daar in Madurodam. Het veerpontje tussen Voorschoten en het recreatiegebied Vlietland voer gisteren voor de allerlaatste keer. De brugverbinding voor fietsers en voetgangers, die in het voorjaar klaar moet zijn, betekent het einde van de dienstregeling van de pont. De provincie Zuid-Holland, eigenaar van het pontje, bekijkt of op een andere plek mogelijk nog een pontdienst nodig is. Het bedrijf Vlietland bv heeft belangstelling voor de overname van het pontje voor rondvaarten door het recreatiegebied. foto hielco kuipers Vele tientallen luchtgekoelde volkswagens waren afgelopen zaterdag in de Voorschotense garage te bewon deren. foto hielco kuipers Brokstukken van de in 1944 gecrashte Amerikaanse Musta gelegd. De herkomst van het vermiste vliegtuigje is het af

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7