Leiden Neo-nazi's verspreiden stickers ff Ronald McDonaldhuis bij Academisch Ziekenhuis Rommelmarkt populairder dan ooit Terrein LD blijkt vervuild met olie Leidse jongen derde bij wedstrijd Lego Bouwen Maandag 21 oktober 1991 DE KINDERKLINIEK van het AZL krijgt een op vanghuis voor ouders van kinderen die in het zie kenhuis worden ver pleegd NIEUWSLIJN Sociale ontplooiing studenten Studentenvereniging Augustinus organiseert vanavond een de batavond over de stelling 'Studenten hebben te weinig mogelijk heid tot sociale ontplooiing, omdat ze nog maar vijf jaar mogen studeren'. Voor de stelling pleiten de studenten R. van Grieken en A. van Leeuwen. Tegenstanders zijn mr. H. van Weeren, hoofd directie studiefinanciering van het ministerie van onder wijs en wetenschappen en een nog onbekende medewerker van het ministerie. De bijeenkomst begint om 21.45 in het Antonius- clubhuis aan de Lange Mare. Ambulance oorzaak botsing Een 22-jarige man uit Warmond heeft een hersenschudding op gelopen toen hij met zijn auto afgelopen zaterdag tegen een ver- keerszuil op de Langegracht botste. De Warmonder kwam vanuit de richting van de Lammermarkt en hoorde bij de Klok- poort een ambulance met sirene naderen. Daarvoor wilde hij opzij, maar de achterop komende auto, bestuurd door een 53- jarige Leidenaar, ging op een andere manier voor de ambulance uit de weg. Bij de inhaalmanoeuvre botsten de twee flink op el kaar. De ambulance vervolgde ongestoord zijn weg langs de brokkenmakers. foto hielco kuipers Vier keer melding verboden plakken De racistische stickers die de afgelopen maanden zijn verspreid in Leiden, zijn afkomstig van de Amerikaanse National Sozialistische Deutsche Arbeiterspartie Aus- landorganisation, kortweg NSDAP-AO. Zoals de naam 'NSDAP Overzee' al aangeeft ziet deze neo-nazistische groepering zichzelf als de opvolger van de NSDAP van Adolf Hitler, die van 1933 tot 1945 in Duitsland aan de macht was. Bij de kinderkliniek in het Aca demisch Ziekenhuis komt een Ronald McDonald huis, een opvanghuis voor familie van kinderen die in het AZL wor den behandeld. De directie van het ziekenhuis en de stichting Ronald McDonald kinderfonds hebben daartoè overeenstemming bereikt In Nederland zijn tot op he den vier van deze centra in Nijmegen, Groningen, Utrecht en Amsterdam, Een opvang huis bij het AZL is nodig om dat in de kinderkliniek patiën ten uit het hele land en zelfs het buitenland wordenver pleegd. Ouders zijn vaak aan gewezen op verblijf in een ho tel. Een Ronald-McDonaldhuis maakt het mogelijk dat de ou ders vlakbij hun kind verblij ven. Het is nog niet bekend wat het opvangtehuis gaat kosten en waar het wordt ge vestigd, De plannen bevinden zich pas in een beginstadium. Het geld voor het tehuis moet komen van particulieren,' in stellingen en bedrijven. Waér het Ronald McDojialdhuis komt is al evenmin bekend/: AZL-woördvoërder Van Dam verwacht niet dat :dit óp het AZL-terreinzal kzijn. „Een dergelijk centrum past niet.}n het Medi-p^rk,dat op bet oude ziekennuisterrein komt. Het kan best op enkele kilo meters afstand van het zieken huis worden ingericht. Dat is bijvoorbeeld ook in Amster dam het geval", LEIDEN «KAREL BERKHOUT Wie de stickers in Leiden heeft verspreid is onbekend, het poli- tie-onderzoek ernaar loopt nog. „De stickers zijn verboden, dus degene die ze bij zich draagt is strafbaar en wordt aangepakt", licht politie-voorlichter H. Lan- gendoen toe. Op de stickers staat de tekst 'Buitenlanders er uit' met een Amerikaans post busnummer. Deze zomer werd bij de politie vier keer melding gemaakt van stickers in de stad. De NSDAP is vooral actief in Duitsland en de Verenigde Sta ten, terwijl de nazi-propaganda de laatste tijd ook veel wordt verspreid in de Scandinavische landen en Oostenrijk. In Duits land is de NSDAP verreweg de grootste verspreider van anti semitisch en nazistisch propa- ganda-materiaal. De leider van de NSDAP, Gerhard Lauck, gaat prat op sterke banden met neo- nazistische cellen in Duitsland, die geregeld in het nieuws zijn met aanslagen op asielzoekers. Nazi-ideologie Lauck wordt beschouwd als de belangrijkste woordvoerder van de nazi-ideologie in de Verenig de Staten. Zijn partij streeft naar een 'nieuwe wereldorde' (de naam van het blad dat de NSDAP elke twee maanden ver spreidt luidt dan ook New Or der), waarin geen plaats meer is voor zwarten en joden. „Mijn doel is de dag te beleven waar op geen enkele jood nog ergens ter wereld een belanrijke positie bekleedt", kondigde hij begin jaren zeventig aan. De NSDAP werkt aan 'een wereldwijde na- tionaal-socialistische blanke re volutie om de macht van de blanken in de blanke landen te herstellen'. Posters Gerhard Lauck, die op zijn der tiende Mein Kampf las, begon zijn partij in Lincoln (Nebraska) waar hij brievenbus opende voor verspreiding van propa ganda in de Verenigde Staten en Duitsland. In 1972 werd hij in Duitsland opgepakt voor de verspreiding van Nazi-lectuur en in 1974 moest hij het land verlaten na een lezing over Hit- Ier. In 1976 werd hij voor het le ven Duitsland uitgezet, nadat de politie 20.000 Nazi-posters bij hem vond. In 1979 mocht hij even terugkomen in Duitsland om te getuigen in het eerste neo-nazi proces van na de oor- De NSDAP werkt tegenwoor dig met de Verenigde Staten als uitvalsbasis en de financiële steun van andere Amerikaanse neo-nazi groeperingen. Behalve het blad New Order en de Duit se tegenhanger Kampfruf, ver spreidt de NSDAP-AO ook pro- Hitlerboeken, vlaggen met ha kenkruizen, cassettes met Nazi- liedjes uit de Tweede Wereld oorlog, videobanden en nazi films. Daarnaast staan op het repertoire antisemitische werk jes, boeken waarin de massa moord op de joden wordt ont kend en stickers. Die stickers zijn in Leiden inrtiiddels be kend. Wanneer het slecht gaat met de economie worden de rommelmarkten, zoals hier in de Groenoordhallen, druk bezocht FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN LOMAN LEEFMANS Opnieuw duizenden bezoekers kwamen het afgelopen weekeinde af op de halfjaarlijkse, grote rommelmarkt in de Groenoordhal. Sommige doorgangen in de toch forse hal bleken regelmatig te nauw om de grote stroom kopers en kijkers tegelijk aan bod te laten komen. Voor tienduizenden guldens wisselden huisraad, kleding, boeken, pla ten, verzamelobjecten, keukengerei, ge reedschap, curiosa of gewoon lekkere troep van eigenaar. Het fenomeen rommel- en snuffelmarkt lijkt niet alleen in Leiden maar in heel Ne derland populairder dan ooit. Directeur Linssens van het gelijknamige Roosendaal- se organisatiebureau, dat onder meer de markt in Leiden houdt, geeft als belangrijk ste reden voor het succes, de verminderde economische situatie in het land. Volgens hem waren begin jaren tachtig de markten ook heel populair en ook toen waren de economische vooruitzichten minder. Dat is nu, begin jaren negentig, weer het geval. Turkse medelanders Naast verzamelaars en dagjesmensen zijn het nu ook veel mensen met lage inkomens de rommelmarkten afkomen in de Dpjes weg te kunnen slepen waar in de doorsnee winkels veel meer voor moet worden betaald. Ook relatief veel Turkse medelanders komen op de markten af of zijn standhouder. Niet alleen jagen ook zij op goedkope spulletjes maar ze zijn mees ters in het afdingen, dat aan elke koop voor af gaat en een essentieel en niet weg te den ken onderdeel van de rommelmarkten is. Vrijwel iedere stad of dorp heeft tegen woordig haar jaarlijkse, halfjaarlijkse of in het geval van Leiden zelfs een kleine weke lijkse markt die een aantal keren per jaar, zoals het afgelopen weekeinde, wat groter wordt opgezet. Dat van een zekere wildgroei sprake is bleek zondagmiddag op de snuffelmarkt in de Koudekerkse Poelgeesthal waar een ko gel kon worden afgeschoten zonder een be zoeker te raken. De concurrentie van de Groenoordhal bleek te groot. Om deze ge brekkige coördinatie te voorkomen, bestaat sinds jaren 'de Verzamelkrant', een perio diek waarin alle verzamel- en rommelmark ten in Nederland en België zijn opgeno men, mits de organisatoren deze opgeven. Vier inbraken bij Rosmolen LEIDEN LOMAN LEEFMANS In vier woningen aan de Rosmolen (Merenwijk) is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De politie vermoedt dat het tel kens om dezelfde dader gaat. In alle vier gevallen werd op dezelfde manier in de woningen binnengedrongen, namelijk over de af scheiding heen en door met grof geweld een raam forceren. Uit een van de woningen zijn 150 cd's plus een platenspeler, sportspullen en een fototoestel verdwenen. Uit een andere woning is een strijk bout en een kistje met sierraden weggehaald. Van de andere twee woningen in nog niet precies bekend wat weg is. Gistermorgen werd bij een sloot langs de Wassenaarseweg enkele spullen gevon den die vermoedelijk van inbraken afkomstig zijn. In ieder geval zat er een cd bij die uit de woning aan de Rosmolen afkomstig was. 'MOOI en LELIJK' Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Vandaag: H. Budel, voorzitter van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden. AA Of iets mooi is, dat hangt nu eenmaal af van de opinie van de dag. Waar het om gaat is of een plaats of gebouw een historische waarde heeft. In 1825 vond men het Muiderslot niet meer mooi en moest het gesloopt worden: de veilingbrieven lagen al klaar. Koning Willem I heeft toen ingegrepen, niet omdat hij het mooi vond waarschijnlijk, maar omdat hij de waarde ervan inzag. Zo zijn er in Leiden gebouwen die iets vertellen over de geschiedenis van de stad, zoals bijvoorbeeld de Parmentierpanden aan de Lammermarkt. Leiden is groot geworden als een lakenstad, zodat vooral aan industriële gebouwen de geschiedenis van de stad is af te lezen. Zeker nu de belangstelling verschuift van politieke naar sociaal- economische geschiedenis. Het mooiste gebouw in Leiden vind ik het pand aan de "Oude Rijn 86, dat begin jaren twintig is gebouwd. Het is een prachtige combinatie van werk en wonen, met beneden de werkplaats en boven het woonhuis. Het pand is één van de weinige in Leiden dat gebouwd is in de stijl van de Amsterdamse School net als het oude politiebureau. Binnen de nogal uitbundige stijl van de Amsterdamse School met veel versieringen is dit gebouw bovendien een tamelijk sober voorbeeld. Behalve de voordeur is het pand Gemeente tegen toewijzing van zendtijd Mooi: Oude Rijn 86 in de stijl van de Amsterdamse school. nog helemaal gaaf en in de oorspronkelijke staat. De trapeziumvorm bij de voordeur wordt verscheidene rhalen herhaald in de gevel, onder meer in de vensters. Het motief van de topgevel komt terug in het bovenlicht. Het lelijkste vind ik 'het gat in de gevels' aan de Aalmarkt, de parkeerplaats naast Van Bergen Henegouwen. Ik vind het vooral lelijk, omdat er iets heel moois stond. In 1976 werd daar het Van Nelle-magazijn gesloopt, het enige voorbeeld van de Nieuwe Zakelijkheid dat wij in Leiden hadden. Het was een gebouw van de architecten Brinkman en Van Lucht, die ook de Van Nelle-fabrieken in Rotterdam ontwierpen. De Nieuwe Zakelijkheid was een zeer sobere stroming in de architectuur en vormgeving, die zich afzette tegen de esthetiserende (mooiige) stijl van onder meer de Amsterdamse School en De Stijl. Het Van-Nellemagazijn aan de Aalmarkt had een heel speciale belettering, waarbij de tekst eindeloos in de gevel werd herhaald. Aan de Lammermarkt had een heel mooi gebouw kunnen staan. mmermanci De gemeente gaat in beroep te gen de beslissing van het Com missariaat voor de Media om alle zendtijd die plaatselijk be schikbaar is aan Omroep Rijn land toe te kennen. De gemeen teraad heeft eerder de voorkeur gegeven aan de Stichting Over koepelende Omroep Leiden (SOL). De gemeente verkiest de SOL boven Omroep Rijnland omdat deze omroepinstelling een puur plaatselijke organisatie is en louter Leidse programma's wil maken. De omroeporganisatie is bovendien heel toegankelijk voor anderen die programma's willen uitzenden. De SOL wil namelijk als vergunninghouder niet de programma's zelf ma ken, maar dat anderen laten doen. Omroep Rijnland daaren tegen wil als vergunninghouder ook alle programma's zelf ver zorgen. Het Commissariaat voor de Media geeft er zelf de voorkeur aan dat de vergunninghouder ook zorg draagt voor de pro gramma's. Dat zou meer stro ken met de bedoelingen van de wetgever. Om deze reden is de vergunning aan Omroep Rijn land toegewezen. Dat Omroep Rijnland in haar bestaan wordt bedreigd door toewijzing van de zendvergun ning aan de SOL is volgens het college van B en W niet waar. Deze streekomroep zou gebruik kunnen maken van de zendtijd van de SOL De behandeling van de het bezwaarschrift zal naar ver wachting zeker zo n twee jaar in beslag nemen. De SOL heeft enige tijd gelden al beroep aan getekend tegen de beslissing van het Commissariaat. ken zich verder zorgen over het tekort aan parkeerplaatsen, dat volgens hen zal ontstaan als het huidige parkeerterrein wordt bebouwd. Het college komt gedeeltelijk tegemoet aan de bezwaren van de bewoners. Hoewel het be bouw beperkt houden tot vier bouwlagen. Daarmee sluit het beter aan bij het aangrenzende univeriteitscomplex, stellen ze. Eventuele parkeeroverlast kan worden voorkomen als de werk nemers van het LD een aantal plaatsen krijgen toegewezen in de bewonersgarage aan de Ma liebaan. Daar is overdag vol doende ruimte. Wat er op korte termijn met de oude woningen aan de Witte Singel gebeurt, is nog niet hele maal duidelijk. Wethouder Van Rij zegde onlangs toe dat de panden waarin dit iaar al twee keer brand is uitgebroken snel gesloopt mogen worden. Het college valt in het antwoord op de bezwaarschriften echter weer terug op zijn oude stand punt. Dat houdt in dat de hui zen pas tegen de vlakte mogen als er meer duidelijkheid is over de definitieve bouwplannen, of als de gebouwen een direct ge vaar voor de omgeving vormen. Volgens het jongste onderzoek van Bouw- en Woningtoezicht zijn de 83 jaar oude panden weliswaar niet meer geschikt voor bewoning, maar is er van instortingsgevaar nog geen sprake. Het terrein van het Leidsch Dagblad is verontreinigd met olie. Deze krant kan daarom pas beginnen met haar nieuwbouw- plannen wanneer de grond is schoongemaakt. Hoe ernstig de vervuiling precies is, en op wel ke wijze het best kan worden gereinigd, moet nog nader wor den onderzocht. Voorlopig gaat het college van B en W er vanuit dat alle grond die straks bij de bouw vrijkomt, als verontrei nigd moet worden beschouwd, en dus afgevoerd moet worden. In de bodem onder het Leidsch Dagblad zijn ook verhoogde concentraties lood en zink aan getroffen. Dergelijke stoffen ko men echter wel vaker voor in stedelijke gebieden. De lood- en zinkverontreiniging leveren ook nauwelijks een bedreiging op voor de volksgezondheid en hoeven daarom niet direct te worden aangepakt. Dit meldt het college van burgemeester en wethouders in antwoord op de bezwaren die tegen het bouwplan van het Leidsch Dag blad zijn ingediend. De directie van het LD wil aan de Witte Singel, op de plek waar nu een aantal oude woningen en de bijgebouwen van deze krant staan, een nieuw kantoor gedeelte en ongeveer 75 appar tementen bouwen. De omwo nenden zijn niet helemaal ge lukkig met het plan. Ze hebben onder meer bezwaren inge diend tegen de hoogte van het nieuwe complex, dat uit vijf bouwlagen zal bestaan. Ze ma- Leidenaar Camiel van Veltho- ven heeft zaterdag in Aalsmeer een derde prijs gewonnen bij de nationale kampioenschappen Lego Bouwen 1991. De 9-jarige scholier van de Dukdalf, die in 9-jarigen prijs voor zijn ontwerp 'De familie kip', waarvoor hij vijf kwartier de ge legenheid had. Hij kreeg een helikopter en een pneumatische graver van technisch Lego ter waarde gulden. bijna vierhonderd voor de wedstrijd tientallen kin deren verzameld in drie leef tijdscategorieën. Zij waren allen winnaars van lokale wedstrijden die Lego dit voorjaar in samen werking met Intertoys organi seerde. Opnamen van de wed strijd worden aan het eind van deze maand in het Veronica- programma B.O.OÜ. vertoond.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5