Buitenland Bestand genegeerd Turken kiezen voor coalitieregering Gorbatsjov valt republieken aan 'Israël bezit North: Reagan wist driehonderd aues Van iran-affaire kernkoppen' Gijzelaar na gebaar Israël mogelijk vrij Honderden doden bij aardbeving in India Anti-buitenlanderpartij wint fors in Zwitserland Maandag 21 oktober 1991 Redactie: 023-1 D FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA UJUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZELUN DE RUSSISCHE PRESIDENT Boris Jeltsin heeft de opstandige leiders van de in de Russische Federatie gelegen autonome republiek van de Tsjetsjen-ln- goesj zaterdag drie dagen de tijd gegeven om de bezette gebouwen in de republiek vrij te geven, alle wapens in te leveren en alle illegale gewapende groeperingen te ontbinden. De oppositie eist het vertrek van de regering van de republiek die de coup tegen Gorbatsjov zou hebben gesteund United Press International (UPI). NIEUWSLIJN VS halen atoombommen uit Korea De Verenigde Staten zijn van plan al hun atoombommen uit Zuid-Korea weg te halen. Dat is het afgelopen weekeinde gezegd door Amerikaanse regeringsfunctionarissen. Op 27 september kondigde de Amerikaanse president Bush al aan dat hij alle tac tische kernwapens uit Zuid-Korea zou laten verwijderen. De kernwapens worden niet langer nodig geacht voor de verdedi ging van Zuid-Korea. De Amerikanen hopen bovendien met hun besluit Noord-Korea ertoe te brengen internationale inspectie van z'n nucleaire fabrieken door het Internationale Atoom Ener gie Agentschap (IAEA) toe te staan. Onschendbaarheid Garcia opgeheven De Peruaanse senaat heeft zaterdag de parlementaire onschend baarheid van oud-president Alan Garcia opgeheven, waardoor hij terecht kan staan op verdenking van corruptie en verduiste ring. Garcia wordt er van beschuldigd met bijna 1 miljoen gul den overheidsgeld drie huizen te hebben gebouwd in de hoofd stad Lima. Met 38 tegen 17 stemmen en twee onthoudingen be sloot de senaat dat het onderzoek tegen Garcia, dat al een jaar loopt, de vorm van een rechtszaak kan Mobutu wil premier ontslaan De Zaïrese president Mobutu Sese Seko heeft gisteren gezegd dat hij premier Etienne Tshisekedi wil ontslaan en hem wil ver vangen door een andere kandidaat van de oppositiepartijen. „Ik ben degene die hem tegen beter weten in heeft benoemd", ver klaarde Mobutu. „Voor mij is hij niet langer de juiste. Ik zal de oppositie vragen iemand anders voor te dragen". Tshisekedi werd tot premier benoemd nadat bij rellen in verschillende Zaï rese steden vier weken geleden zo'n 250 mensen om het leven kwamen. Communisten Cambodja overstag Met het oog op naderende verkiezingen en een vredesverdrag heeft de Cambodjaanse communistische partij de invoering van het meerpartijenstelsel goedgekeurd en een aanzet gegeven tot de markteconomie. De partij koos een andere naam en zette voorzitter Heng Samrin aan de kant. Cambodja is het eerste land in Indochina dat het meerpartijenstelsel invoert. De communis ten in Vietnam en Laos, de twee andere landen in de regio, heb ben wel hervormingen doorgevoerd maar weigeren hun politie ke monopolie op te geven. Zwarten gedood in Kaapstad Negen zwarten, onder wie vier kinderen, zijn bij geweld tussen rivaliserende taxichauffeurs in Kaapstad om het leven gekomen. De ruzie tussen de taxibedrijven om routes en passagiers loopt de laatste tijd steeds hoger op, ondanks bemiddeling van onder anderen aartsbisschop Desmond Tutu. In Soweto bij Johannes burg werden op een station twee zwarten dodelijk getroffen toen vanuit een aankomende trein werd geschoten. De politie zei dat de trein vol zat met Inkatha-aanhangers die na een bijeenkomst naar huis gingen. Tientallen doden bij strijd om Dubrovnik Wapenstilstand of niet, het afgelopen weekeinde is weer hevig gevochten tussen Kroatische gardisten en eenhe den van het Joegoslavische leger en Servische strijders. Het leger en de marine hervatten gisteren de beschietin gen van de historische havenstad Dubrovnik. Volgens woordvoerders van beide zijden zijn daarbij tientallen doden gevallen. af-nrr. Het afgelopen weekeinde heeft ZAGRE8-BELGRADOAFP-APhe( ge8sne£wd De burgerbe. Het Joegoslavische leger open- volking is gevraagd om de gar de rond elf uur de aanval met disten van warme kleding en zware artillerie in een poging de warm eten te1 kustweg te bereiken tussen Plat In de loop van de dag liep de leger is erin geslaagd door te vechten rond onder andere dringen tot Plat, aldus de Kroatische televisie. Federale tanks rukken op naar Mlini en Srebreno. De strijdende partijen hadden gisterochtend nog eensgezind gemeld dat er in de nacht van zaterdag op zondag niet is ge vochten in Kroatië. Volgens de Kroatische radio had dat niet al leen te maken met het zoveelste bestand, maar ook met de slechte weersomstandigheden. ijek, Vukavor en Dubrovnik, maar ook door het verwijt van het federale presidentschap dat de Kroatische president Tudj- man zich niet aan de bepalin gen van het bestand houdt dat vrijdag in Den Haag werd geslo ten. In zijn order tot het staakt- het-vuren heeft Tudjman zijn troepen zaterdag opgeroepen de blokkade van de kazernes van het federale leger in Kroatië pas op te heffen als het leger de belegering en blokkade van alle Kroatische steden, havens, vliegvelden en communicatie lijnen opheft Zulke voorwaar den maken geen deel uit van het akkoord. Gisterochtend kwam het hulpkonvooi van de organisatie Artsen Zonder Grenzen, dat za terdag ruim honderd zwaarge wonden evacueerde uit het be legerde Vukovar en daarbij on der mortiervuur kwam, veilig terug achter de Kroatische li- Toen het konvooi zaterdag uit Vukovar vertrok reed een van de auto's op een landmijn. Bij de explosie raakten twee verpleeg sters gewond. Eén van de ver pleegsters werd aan de benen gewond, de ander liep een her senschudding en shock op. Het federale leger maakte in een communiqué bekend dat de mijn moedwillig tot ontploffing was gebracht door een Kroati sche strijder die zich in een veld naast de weg had verstopt. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Rusland, de grootste van de twaalf republieken die moeizaam proberen een compromis te vin- President Gorbatsjov van de Unie van Soevereine den tussen eigen onafhankelijkheid Staten (USS, ex-Sovjetunie) zal zich „met alle grondwettelijke middelen" verzetten tegen plan nen van republieken om eigen legers te vormen. „Dit is niet leuk meer. Die plannen zijn gevaarlijk, frivool, onverantwoordelijk en onwettig", zei hij vanmorgen bij de openingszitting van het nieuwe nationale parlement. Gorbatsjovs waarschuwing veroorzaakte de no dige commotie onder de afgevaardigden. Het ge bruikelijke applaus bleef na zijn korte toespraak uit. Gorbatsjov zei niet welke maatregelen hij overweegt om het uiteenvallen van het Rode Le ger in republikeinse segmenten te voorkomen. Verschillende republieken, waaronder de Oek- raine en Armenië, hebben aangekondigd te wer ken aan de formatie van eigen strijdkrachten. werking binnen het voormalige Sovjet-rijk, wil 'nationale gardes' oprichten. Slechts zeven van de twaalf republieken stuur den vanmorgen afgevaardigden naar de nieuwe Opperste Sovjet. Het oude parlement is na de mislukte staatsgreep van augustus ontbonden. Belangrijkste wegblijver is de Oekraine, dat vrij dag al weigerde de economische overeenkomst met acht andere republieken te ondertekenen. Azerbajdzjan en Moldava stuurden waarne mers, Armenië en Georgië volgden het Oekrainse voorbeeld. Deze republieken vinden dat het na tionale parlement, dat wordt geacht te debatteren over een ontwerpverdrag voor een politieke Unie, zich niet met hun onafhankelijkheid moet be- new vork «afp moeien. De Duitse minister van milieu, Töpfer, heeft afgelopen zaterdag een bezoek gebracht aan de beruchte kernre actor in Tsjemobyl. Na de kernramp van 1986 deed zich eerder deze maand een nieuwe ontploffing voor in het complex, gevolgd door een brand. De gevolgen waren deze keer weliswaar niet ernstig, maar de schade aan reactor 2 bleek enorm. foto epa tim brakemeier eind 1986 wereldkundig werd door een medewerker van de toenmalige vice-president, Ge orge Bush, werd benaderd met Ook 'Amnesty' voor het milieu Er moet een nieuwe internatio nale organisatie worden opge richt die over de hele wereld misstanden op het gebied van het milieu gaat onderzoeken. Die oproep staat in een rapport van de Verenigde Naties en twee andere natuurbescher mingsorganisaties, dat vandaag is gepubliceerd. De nieuwe or ganisatie zou voor het milieu moeten gaan betekenen wat Amnesty International voor de mensenrechten betekent, aldus het rapport 'Zorgen voor de Aarde - Een strategie om het le ven te behouden'. Het verslag is een gezamenlijk project van de VN-milieuorga- nisatie Unep en de organisaties 'World Conservation Union' en 'World Wide Fund for Nature'. Tientallen regeringen en inter nationale instellingen hebben een bijdrage aan het rapport ge leverd. Het voorbereiden van het stuk heeft drie jaar in beslag genomen. 'Zorgen voor de aarde' bevat een lijst van 132 aanbevelingen voor een samenleving die eco nomisch groeit zonder dat het milieu wordt aangetast. Volgens het rapport zal uitvoering van het programma ruim 2,5 mil jard gulden kosten. Israël beschikt over zeker drie honderd kernkoppen en hon derden neutronenbommen, wat een nucleair arsenaal vormt dat veel omvangrijker is dan de Ver enigde Staten denken. Dat schrijft de Amerikaanse journa list Seymour Hersh in een boek dat gisteren is aangehaald door de New York Times. WASHINGTON «HENK DAM CORRESPONDENT Oud-president Reagan was van alle details van het Iran-Contra- schandaal op de hoogte. Dat is het verzoek Reagan vrij te plei- de kern van een boek dat is ge schreven door de centrale man van het schandaal, Oliver North. Reagan zelf heeft altijd gezegd dat hij niet op de hoogte was van het feit dat een groep rege ringsfunctionarissen onder lei ding van North met de winsten ten. In zijn boek Vie Samson Op- °P de geheime wapenverkopen J tion schrijft Seymour Ilersh ook aan Iran de Contra's in Nicara- dat de joodse staat drie keer in g"a financieel steunde in de tijd Öj zijn geschiedenis in volledige dat het Congres dat had verbo- KA staat van nucleaire paraatheid "en- paraatheid heeft verkeerd: twee keer gedu rende de Yom-Kippuroorlog in 1973, en één keer tijdens de Golfoorlog, toen Israël het doel wit was van Iraakse Scud-raket- ten. viteiten ook „met enthousias me" steunde. North herhaalt daarmee, in wat scherpere bewoordingen dan destijds, zijn beschuldigin gen aan het adres van Reagan zoals hij die in 1987 tijdens hoorzittingen van het Congres De door Israël gesteunde SLA- en in 1989 tijdens een rechts- militie in Zuid-Libanon heeft zaak in Washington uitte. Maar vanmorgen veertien Libanese net 318 indertijd heeft North gevangenen vrijgelaten. Dit geen tastbare bewijzen voor zijn heeft een Israëlische zegsman stelling. Wel zegt hij - JERUZALEM-BAYRUT» Een gewapend Georgisch meisje begeleidt twee vriendinnetjes van de opstandige Zuid-Osseten af te slaan. Het etnische kelijk Georgië horen e p weg naar school. Haar vader gaf haar zijn geweer mee om eventuele aanvallen i laaide de afgelopen dagen weer op. De Zuid-Osseten willen niet bij een onafhan- verklaard. De vrijlating maakt de weg vrij voor de reeds aange kondigde vrijlating van een Amerikaanse gijzelaar in Liba- Eerder vandaag zei de Islami tische Jihad voor de Bevrijding van Palestina aan binnen 24 uur 1 haar twee Amerikaanse Ook schrijft North dat hij, eveneens eind 1986, van het Witte Huis de opdracht kreeg om een chronologie van de ge beurtenissen rond de Iran-affai re te maken. Die chronologie werd vervolgens door de voor malige nationale veiligheidsad viseur McFarlane drastisch ge wijzigd zodat deze klopte met de verklaringen van onschuld van de president, aldus North. Volgens North heeft het Witte Huis, toen het schandaal op het punt stond bekend te worden, een - geslaagde - poging gedaan de feiten zo te verdraaien dat het leek alsof Reagan nergens van wist. Alle schuld kwam de Contra's, maar die acti- daarmee te rusten op North, nationaal veiligheidsadviseur Poindexter, en directeur Bill Ca sey van de CIA, die al snel over leed. North werd in 1989 door een rechtbank voor zijn aandeel in de affaire veroordeeld, maar dit jaar op technisch-juridische gronden vrijgesproken van rechtsvervolging. North schrijft nu, dat het nooit tot een rechts zaak had moeten komen. De president, aldus een bittere North schrijft in z'n boek 'Un der Fire', dat eind deze week in de Amerikaanse boekhandels zal liggen, dat hij ervan over tuigd is dat Reagan niet alleen op de hoogte was van alle ille gale activiteiten ten behoeve aansluiting bij hun volksgenoten in Noord-Ossetië. Dat ligt in de Russische Federatie. foto epa oleg nikishin gijzelaars te zullen vrijlaten. een nieuw gegeven - dat hij een North, had mij gratie moeten paar dagen nadat het schandaal geven. BERN DPA-Rtr-AP Een kleine rechtse oppositie partij, die de stroom buiten landse asielzoekers wil indam men, heeft een spectaculaire winst behaald bij de verkiezin gen gisteren in Zwitserland. De Auto-partij zal vermoedelijk haar huidige 2 zetels in het la gerhuis uitbreiden tot 9. Een belangrijke verschuiving in de machtsverhoudingen tus sen de grote partijen deed zich echter niet voor. Zwitserland wordt sinds 1959 geregeerd door een grote coalitie van Vrij zinnig-Democraten (FDP), Christen-Democraten (CVP), Sociaal-Democraten (SPS) en de conservatieve Zwitserse Volkspartij (SVP). Samen heb ben zij ruim driekwart van de 200 zetels in het lagerhuis en een nog grotere meerderheid in het hogerhuis van 46 zetels. De FDP en de CVP verliezen, maar de twee andere regeringspartij en handhaven zich. De defini tieve uitslag wordt pas later vandaag verwacht. De Auto-partij, die werd op gericht als protest tegen de ver laging van de maximum-snel heid en verhoging van de benzi neprijzen, wil dat het leger aan de Zwitserse grens wordt inge zet om vreemdelingen buiten de deur te houden. Door de winst van zeven zetels heeft de partij het recht zitting te nemen in parlementscommissies die wetgeving opstellen. Minder dan de helft van de 4,5 miljoen stemgerechtigden ging gisteren naar de stembus. ANKARA GPD-AFP-Rtr-DPA-AP De Turkse kiezers hebben tijdens de ver vroegde algemene verkiezingen van giste ren duidelijk voor een coalitieregering ge kozen. Daarmee komt een einde aan de acht jaar durende alleenheerschappij van de Moederlandpartij (MP) van president Turgut Ozai. Formateur wordt vrijwel zeker Suleyman Demirel, die al zes keer eerder premier is geweest. Zijn traditioneel-rechtse Partij van het juiste Pad (PJP) lijkt op weg naar onge veer 30 procent van de stemmen. Als twee de lijkt de MP van Ozal en premier Mesut Democratische Volkspartij van Erdal Inönil deelnemen, haalt de kiesdrempel waar- het slecht hebben gedaan en een groot schijnlijk niet. Yilmaz te eindigen. Ze heeft bijna een kwart Arparslan Türkesh. deel van de voorspelde 98 zetels hebben te danken aan de samenwerking in het zuid oosten met de Kurdische Volkspartij van de Arbeid. De fundamenteel-islamitische Welvaarts partij van Necmettin Erbakan zou met on geveer 17 procent en 53 zetels opvallend goed scoren. Bij de vorige verkiezingen haalde de WP nog niet genoeg stemmen om in het parlement te komen. Bij de ver kiezingen van gisteren werd mede daarom samengewerkt met de nationalistische Ar- beidspartij van de extreem-rechtse leider van de stemmen behaald. Door het ingewikkelde kiesstelsel zal de exacte zetelverdeling niet vóór morgen be kend zijn. Nadat 4,5 miljoen stemmen De links-socialistische Partij van Demo cratisch Links (PDL) van ex-premier Bulent E^evit lijkt net boven de kiesdrempel van 10 procent uit te komen. De Socialistische Par- geteld, voorspelde de computer de PJP tij van Dogu Perin^ek, de eerste marxisti- 171 zetels en de MP 126 zetels. De Sociaal- sche partij die aan de verkiezingen mocht Het mogelijke vertrek van de Moeder landpartij uit de regering betekent de defi nitieve breuk met de militaire dictatuur die van 1980 tot 1983 in Turkije heerste. Ozal heeft in de militaire regering gediend als minister en zijn partij was de enige van drie partijen die van de militairen mochten meedingen in de verkiezingen van 1983. De verkiezingen hebben een grote recht se meerderheid opgeleverd, maar die leidt niet automatisch tot een regering. Tussen de PJP van Demirel en MP van Ozal zit zo veel oud zeer, dat een gemakkelijke samen werking er niet in zit. Demirel zou ook kun nen kiezen voor de fundamentalisten van de WP, maar schrikt daarvoor mogelijk te rug in verband met het het verbond tussen de WP en Türkesh. V DELHI «AFP-AP Door een aardbeving nacht van zaterdag op aan de voet van het Himalaya- gebergte in het noorden van In dia zijn volgens eerste schattin gen tussen de 300 en 500 doden gevallen en zijn 3000 mensen gewond geraakt. In twee distric ten vlak bij Tibet zijn duizenden mensen dakloos geworden. pas over enkele dagen kan wor de den opgemaakt. Ook in andere deelstaten zoals Punjab, werd de schok ge voeld. In New Delhi en andere steden in het noorden storm den tienduizenden mensen in paniek de straat op. De meeste slachtoffers vielen ten gevolge van aardverschui vingen en het instorten van ge bouwen. Tienduizenden huizen werden verwoest, zei een func tionaris in Dehra Dun, de De aardbeving die een kracht had van 6,1 op de schaal van Richter en bijna een minuut dichtst bij het noodgebied gele- aanhield, teisterde vooral het district Uttarkashi, waar gister avond al 262 lichamen waren geborgen. In de stad Maneri vielen de meeste slachtoffers. In het ten oosten van Uttarkashi gelegen district Chamoli kwa men minstens 20 mensen om het leven, onder wie 15 pel grims bij een hindoe-tempel in de stad Kedamath. De telefoon is praktisch in het hele rampge bied uitgevallen waardoor een definitieve balans van slachtof fers en schade waarschijnlijk gen )te stad. Door de aard- tuivingen werden de red dingswerkzaamheden in het toch al weinig toegankelijke ge bied extra bemoeilijkt. De rege ring heeft leger- en paramilitai re eenheden naar het rampge bied gestuurd om te helpen bij de reddingswerkzaamheden. De regio werd op 21 augustus 1988 ook al door een zeer krachtige aardbeving getroffen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4