Binnenland 'Vakcentrale FNV mag geen concessies doen' 'Uitvaren was echt onverantwoordelijk' Onverzekerd rijden hard aangepakt 'Ereschulden' boos op Van den Broek 'Aandeel Nederland in Gladio was veel groter dan erkend' 9 We bidden hier voor ClausDie is krank9 Maandag 21 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAN KUNGE 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). IN EEN SEKSCLUB in Amsterdam is in het afgelopen weekeinde een 31-jarige man doodgeschoten. Ook buiten het pand zijn verschillende schoten afgevuurd die echter geen doel troffen. De politie heeft in ver band met de schietpartij twee mannen ge arresteerd. NIEUWSLIJN Drugs- en wapenhandelaren opgepakt De rijks- en gemeentepolitiekorpsen in de Drechtstreek en Go- rinchem hebben met de aanhouding van 27 verdachten een gro te slag toegebracht aan de handel in vuurwapens en verdovende middelen. De verdachten zijn verantwoordelijk voor de handel in XTC, amfetamine, een kleine hoeveelheid cocaïne en twintig vuurwapens. Ook zou de groep verschillende inbraken en over vallen hebben gepleegd. De politie heeft een paar machinepisto len, enkele vuistvuurwapens en verdovende middelen in beslag genomen. De verdachten, variërend in de leeftijd van 19 tot 30 jaar, hebben vrijwel allemaal een bekentenis afgelegd. Man steekt vader in brand Een 47-jarige Rotterdammer is vrijdagavond ernstig gewond ge raakt nadat zijn 24-jarige zoon hem met benzine had overgoten en in brand gestoken. Volgens de Rotterdamse politie wachtte de zoon, die onenigheid had met zijn vader, hem de hele avond op in het portiek van zijn woning. De zoon sprenkelde ook ben zine in het portiek, waardoor het trappenhuis van de woning vlam vatte. De brandweer redde twee bewoners uit het huis. De brandende man vluchtte de straat op en werd door de politie in dekens gerold om de vlammen te doven. De zoon is aangehou den. Wie bekijkt wie? De Varanus Salvator, een uit Zuidoos-Azië afkom stige varaan, was een van de 15.000 dieren die het afgelopen week einde de Brabanthallen in Den Bosch bevolkten. Op de Nationale Dierenshow waren verder onder meer honden, katten, schapen, paarden, vissen en knaagdieren te zien. foto anp cor dekock Man gedood in aardappelrooimachine Een 28-jarige man uit het Drentse Borger is zaterdagmiddag ver ongelukt in een aardappelrooimachine. Het ongeluk gebeurde in Drouwenermond toen de man loof van de transportband wil de halen en door de transportband werd meegetrokken. Hij raakte vervolgens in de machine bekneld. Het slachtoffer was op slag dood. Stormachtige zeereis vanuit Göteborg Een 'stormachtige' tocht van de Princess of Scandinavia, een schip van Scandinavian Sea ways, heeft het afgelopen week einde voor veel angst en onge rief gezorgd bij de meer dan duizend Scandinavische en Ne derlandse passagiers. Het schip, dat donderdag uit Göteborg vertrok, is in plaats van vrijdag avond pas gisteren in de haven van Amsterdam binnengelopen. Aan boord zijn door het slechte weer waar het schip in terecht kwam, twee gewonden gevallen en is voor tienduizenden gul dens schade aangericht. Althans, volgens de lezing van directeur van Scandinavian Seaways Nederland .R. Hegt. Passagier R. Böon meent dat er meer gewonden zijn gevallen. Boon en enkele medepassagiers gaan een schadeclaim indienen Bonden stellen zich hard op aan vooravond overleg werkgevers De Vervoers- en Voedingsbond FNV zijn bang dat de vakcentrale morgen vergaande concessies zal doen over terugdringing van het ziekteverzuim tijdens het overleg met de centrale werkgeversorganisaties in de Stichting van de Arbeid. Wanneer dat inderdaad gebeurt, zal de vakcentrale „onmiddellijk" door de bonden worden te ruggefloten. zuim terug te dringen, begeeft de FNV zich op een „hellend vlak", aldus een woordvoerster van de Voedingsbond FNV gis teren. De Industriebond FNV onder schrijft deze visie. Volgens be- UTRECHT ANP De twee middelgrote FNV-bon- den vrezen voor „te vergaande concessies omdat de marges van het overleg nog steeds on duidelijk zijn". Door met de werkgevers te spreken over zo- stuurder H. Peperkamp is de genoemde 'arbeidsvoorwaarde- kans dat de vakcentrale door de lijke prikkels' om het ziektever- bonden wordt teruggefloten „niet gering. Overleg op zichzelf is voor ons geen probleem, zo lang het resultaat niet leidt tot verslechteringen voor werkne- De vakbeweging heeft afgelo pen vrijdag al laten weten be reid te zijn tot het inleveren van vakantiedagen of roostervrije- dagen bij ziekte. In ruil daar voor moeten de werkgevers het loon van zieke werknemers vol ledig blijven doorbetalen. De vakbeweging en de werk gevers willen tijdens hun over leg proberen maatregelen te formuleren om het ziektever zuim terug te dringen. Als dat lukt en die maatregelen boven dien worden meegenomen tij dens het komende cao-overleg, zal het kabinet alsnog afzien van het schrappen van de bo venwettelijke uitkering (het deel van de uitkering dat de werkge ver bij ziekte bijbetaalt om het geheel aan te vullen tot 100 pro cent van het genoten loon). Deze zogenoemde 'paraplu- wet' zal alsnog worden inge voerd als het de werkgevers en vakbeweging niet lukt tot maat regelen te komen voor terug dringing van het ziekteverzuim. Zowel vakbeweging als werkge vers zijn fel tegen het schrappen van de bovenwettelijke uitke ring. GRONINGEN. ANP Justitie start een landelijke actie om de laatste 90.000 automobilis ten aan te pakken die in Nederland nog zonder verzekering rondrij den. Het aantal onverzekerde auto's is de laatste twee jaar al fors gedaald. Bij eerdere acties wist justitie het aantal 'zwartrijders' al terug te dringen van 660.000 in 1988 tot de huidige 90.000. Justitie verwacht dat van de 90.000 zwartrijders er 18.000 na enige aanma ningen wel bereid zullen zijn om alsnog een wa-verzekering af te sluiten. Zij krijgen een transactievoorstel van 400 gulden in de bus. De overige 72.000 zullen voor de rechter moeten worden gedag vaard. Zij krijgen een boete van maximaal 750 gulden en een week voorwaardelijke hechtenis. Die 'harde kem' is zo groot, omdat deze automobilisten waarschijnlijk ook nog een naheffing van de we genbelasting moeten betalen en een boete vanwege een verlopen APK-keuring. Het gaat om een financieel minder draagkrachtige groep. Door het vergelijken van gegevens van de kentekenregistra tie met die van verzekeraars is het ministerie van justitie tot de lijst met onverzekerde auto's gekomen. Volgens Justitie is het onmoge lijk deze auto's al bij voorbaat in beslag te nemen. „Dat kan alleen als we ze op heterdaad betrappen. We hebben nu slechts een lijst met namen en kentekens en weten niet waar de auto's staan." bij de rederij wegens geleden schade. Volgens Boon was het zeer onverantwoordelijk van de kapitein om donderdag uit te „Ik kreeg in Göteborg te ho ren dat er geen storm zou ko men. Vrijdag werd ik echter, toen het schip een ontzettende klap kreeg, uit mijn bed gelan ceerd. De schroeven vlogen uit de muur. De passagiers moes ten in de hutten blijven. Ieder een was doodsbang. Er werd verder geen enkele voorlichting gegeven", aldus Boon. Het schip heeft volgens direc teur Hegt de normale route ge varen, maar is het gaan schuilen voor de storm. Hiervoor heeft het schip een omweg gemaakt. Volgens de directeur is er spra ke van overmacht. „De beslis sing om uit te varen was cor rect." Ministerie wil fijne weten van Russische joden Het ministerie van justitie stelt een onderzoek in naar de komst van groepen Russische joden naar Limburg. Volgens een woordvoerder van het ministe rie bestaat het vermoeden dat de asielzoekers „niet op eigen initiatief' naar Nederland ko men, maar in Israël worden 'ge ronseld' voor goedkope arbeid. Het ministerie wijst erop dat er de laatste weken steeds een busje met Russische joden in Limburg arriveert. Vermoedelijk zijn de joden via Israël naar het Westen gekomen. De hele ope ratie zou worden gecoördineerd door een Israëlische bemidde lingsbureau. Volgens het ministerie kwa men vorige maand 26 joodse asielzoekers uit Israël in Neder land aan, terwijl er daarvoor zelden of nooit iemand uit Is raël asiel vroeg. De directie vreemdelingenza ken van het ministerie is van plan de asielzoekers versneld te horen en met spoed op hun verzoek te beslissen. Het misbruiken van vreemde lingen voor goedkope arbeid is (nog) niet strafbaar. Dat moet in de toekomst echter anders wor den, aldus staatssecretaris Kosto vorige week. Koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander worden bij hun komst in Zuid-Japan welkom geheten door de gouverneur van Kuma moto, Joji Fukushima (tweede van links). Fon TOKYO «CARINE NEEFJES VERVOLG VAN VOORPAGINA De Stichting Japanse Ereschul den is opnieuw woedend op de Nee jrlandse overheid. Ditmaal is minister Van den Broek van buitenlandse zaken de aanlei ding. In een interview met eer Japanse krant zei de bewinds man afgelopen weekeinde dal het „onwaarschijnlijk" is dat de 70.000 schadeclaims voor de nabestaanden van Japanse oor logsslachtoffers worden ingewil ligd. Voorzitter Lapré: „De minister heeft voor zijn beurt gesproken Hij kan wel denken dat we disch gezien zwak staan, i hij moet het niet hardop gen. Hij heeft ons zaak bij Japanse parlementair ers serieus aan de orde te stel len. Maar als hij nu al uitroept dat we weinig kans maken, heeft hij onze belangen op nieuw geschaad". Toen de ereschulden-kwestie in juli in de Kamer aan de orde kwam naar aanleiding van het bezoek van de Japanse premier Kaifii, gaf Van den Broek de ad viescommissie Volkenrecht op dracht de zaak uit te zoeken. Die heeft nog geen uitspraak gedaan. Het staatsbezoek van konin gin Beatrix aan Japan, begint morgen officieel met een be zoek aan de hoofdstad Tokyo. Het komende koninklijke be zoek heeft tot op heden weinig enthousiasme losgemaakt on der de Japanners. Dat het hier gaat om een land dat tijdens de Japanse bezetting van Neder- lands-Indië duizenden mensen heeft verloren, weten de meeste Japanners niet. De Duitse tegenhanger van de Franse Train Grand Vitesse (TGV), de InterCityExpress (ICE), viel zaterdag te bewonderen tijdens de Open Dag van de Nederlandse Spoorwegen in Arnhem en Nijmegen. De trein haalt moeiteloos een snelheid van driehonderd kilometer per uur. foto anp» cor out Belgische journalist zegt op nieuwe bewijzen te zijn gestuit GPD Nederland heeft in het geheime sabotage-leger Gladio een gro tere rol gespeeld dan premier Lubbers in de Tweede Kamer heeft toegegeven. Zo heeft Ne derland meegedaan aan inter nationale oefeningen van deze organisatie. Dat zou blijken uit geheime documenten waarop de Belgische journalist Hugo Gijsels beslag heeft weten te leggen. Het bestaan van Gladio kwam ongeveer een jaar geleden in de publiciteit. De Italiaanse pre mier Andreotti onthulde toen het bestaan van het netwerk- Gladio, een zogeheten stay be- h/mf-organisatie: een geheim leger dat in tijden van oorlog sa- botage-daden moet uitvoeren om de vijand tegen te werken. In een brief aan de Tweede aier L I ook zo'r netwerk bestaat, O en I ge naamd. In een debat over de kwestie kreeg een motie van Groen Links om een parlemen tair onderzoek naar O en I te houden, geen kamermeerder heid. Volgens Gijsels is het een ge miste kans dat er O en I in ons land niet is onderzocht. „Men doet in Nederland alsof er niks aan de hand is", aldus de Belgi- sthe journalist in KRO's Brand punt. Hij kreeg inzage in docu menten uit het geheime Gladio- archief dat in Londen en Was hington wordt bijgehouden. „De documenten tonen aan dat Nederland wel degelijk heeft meegedaan aan internationale trainingskampen van Gladio". Gijsels meent dat nog in okto ber 1990 Nederlanders meede den aan zulke oefeningen. Uit de stukken blijkt onder meer dat Nederlandse agenten met Belgische collega's in 1985 in het grensgebied deelnamen aan oefening-Wodan. Drie jaar later werd er gezamenlijk ge traind tijdens oefening-Seabird II. Een ander document ver meldt dat in 1990 twee Belgi sche instructeurs deelnamen aan een oefening op Neder lands grondgebied. Hoeveel van deze trainingen er waren, wan neer en waar ze precies werden gehouden, valt uit het archief materiaal niet af te leiden. Gijsels weet van één oefening hoe die precies is verlopen. Bij de oefening-Waterland uit 1989 waren Belgische en Britse agen ten betrokken. „Britse parachu tisten werden met een parachu te in de Noordzee gedropt. Zij werden door Belgische Gladio- mensen met rubberboten opge pikt. Vervolgens ging de groep 's nachts naar de haven van Zee- brugge. Daar werd gesimuleerd dat de toegangssluis tot de ha ven werd opgeblazen. De mensen voeren daarna met rubberbootjes de Noordzee weer op en verdwenen ze met een groter schip terug naar En geland". Aan de oefening na men 25 agenten deel. Assenaar zou jjjjj meisje Blokker hebben gedood HOORN* GPD Een 49-jarige man uit Assen is gisteren aangehouden omdat hij wordt verdacht van de moord op een 11 -jarige meisje uit Blokker. Het gaat om een vrachtwagenchauffeur bij wie op 6 september een huiszoe king werd gehouden. De Assenaar zou de het meis je op 27 juli van dit jaar uit zwembad De Wijzend in Zwaag te hebben meegenomen en haar later om het leven hebben gebracht. In belang van het on derzoek is niet bekendgemaakt op welke gronden de man kon worden aangehouden. De advo caat van de Assenaar verklaarde na de huiszoeking vorige maand dat zijn cliënt over een alibi beschikt. Gisteravond zei de raadsman nog niet de van de aanhouding op de hoogte te zijn. De verdachte vertoont ge lijkenis met het verspreide sig nalement, maar heeft steeds ontkend iets met de zaak te ma ken te hebben. De politie ver wacht dat het verhoor van de man zeker enkele dagen in be slag zal nemen. Premier Lubbers waarschuwt Groot-Brittannië KEVELAER TON VAN UEROP Op het eerste oog lijkt het een onbeduidend geschil, zaterdagmorgen voor de basiliek van het Duitse Kevelaer. Maar belangrijk voor de deelnemers. Want „de prins spreek je toch niet aan met Majesteit", zoals een oudere dame haar buurvrouw terecht wijst. „Prins Claus is Zijne Koninklijke Hoogheid. Zeg dat maar tegen de heren van de pers". Parmantig beent ze weg om even verderop een kruis te slaan. Veel pers, fotografen en drie complete ca meraploegen. Of Herr Kohl soms op bezoek komt, vraagt een passerende Duitser. Nee, schudt een vrouw van middelbare leeftijd, geheel in het zwart. „We gaan hier bidden voor prins Claus. De man van onze Köniein. Want die is krank". De Duitser knikt. Onbe grijpend. De bedevaart is een initiatief van de 61- jarige paragnost en katholiek Martien van Bergen uit het Brabantse Cuijk. Negen jaar geleden organiseerde hij ook al eens een bedevaart. Toen leed de prins ook aan een depressie. Vragen over het nut van de bede vaart wil hij echter niet beantwoorden. „Maar bidden kan nooit kwaad". De organisator is lichtelijk geïrriteerd over de geringe opkomst. „Tweehonderd man op vijftien miljoen Nederlanders. Schandalig. Waar zijn de tienduizenden die staan te juichen op Koninginnedag?" Na de dienst volgt een nieuwe deceptie voor Van Bergen! Een sympathisant heeft maar hon derdvijftig pelgrims geteld. Voor de basiliek staat een echtpaar. Hun Paragnost van Bergen (met vlag) voor de Basi liek in Kevelaer „Schandalig. Waar zijn de tienduizenden die staan te juichen op Konin ginnedag?" FOTO ANP COR MULDER tongval verraadt een Zuidnederlandse af komst, zoals de meeste bedevarenden uit het zuiden komen. „Helden-Panningen. Bij Venlo", verduidelijkt de man. Hij staat pal voor Oranje. Hetzelfde geldt voor zijn vrouw. Beiden zijn overtuigd van het nut van een bedevaart „ook al is de prins niet katholiek". Na een entree door een erehaag van de media begint de dienst. Een geïmproviseerd koor van vier zet het Ave Maria in. De Duit se rector-gastheer heet in grens-Nederlands de „gasten willkommen". Ook de media, „die onze boodschap verder uitdragen". Vervolgens is het woord aan pastoor Rosen- hart. Die is wat cynischer. „Al die poespas was niet nodig geweest. Sorry, hoor, maar er wordt wel vaker gebeden voor zieken". Tijdens de dienst opvallend weinig ver wijzingen naar de zieke prins. Zijn naam wordt slechts twee keer genoemd. Wel veel verzoeken om steun aan de koninklijke fa milie „die het nu zo moeilijk heeft". Verder treedt de Cuijkse initiatiefnemer tijdens de mis weinig op de voorgrond. In de rechter- zijbeuk staat hij te stralen. Pratend met de pers. De pelgrims ervaren de aanwezigheid van de heen- en weer huppende en dienst- verstorende heren journalisten wat minder gemakkelijk. Hun kerk te kijk gezet als we reldvreemde sekte. Een uur later spreekt het echtpaar uit Helden-Panningen van een „zinvolle dienst. We hopen dat het geholpen heeft". Op de trap van de basiliek vraagt Van Ber gen hoe laat hij in het NOS-Joumaal komt. Een medewerkster van de IGJO informeert hem voorzichtig dat hij reserve-onderwerp De dame-in-het-zwart helpt hem over de teleurstelling heen. Arm in arm stapt hij met haar door de straat met souvenirwin kels en eethuisjes. Halverwege stapt hij een etablissement binnen onder de welluidende naam 'Konditorei Königin der Niederlan- de'. Premier Lubbers heeft Groot- Brittannië gewaarschuwd dat het het risico loopt geïsoleerd te raken, als het een verdrag voor verdere integratie van de Europese Gemeenschap af wijst Hij doet dit in een vraag gesprek in het Britse weekblad The Independent on Sunday. De Britse premier, John Major, verklaard tegenstander van een volledig federale EG, zou een veto kunnen uitspreken over de voorstellen. „Ik maak mij zorgen over Londen. Ik vrees dat er een traditie be staat dat het een goed gevoel geeft om 'nee' te zeggen. U loopt het risico een werkelijk geïsoleerd eiland te worden", aldus Lubbers. GRATIS INFO- BOEKJE? Btltuito Vereniging voorde Bandenbranche VACO 01719 49010

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3