Palestijnen in strak keurslijf Feiten 1 Nigeria: Democratie kans geven zich te ontwikkelen Spaanse premier vraagt nu al om begrip voor organisatie-problemen 4 De democratie krijgt in Afrika steeds meer voet aan de grond. Eén voor één maken de militaire dictaturen plaats voor vrij gekozen regeringen. De ontwikkeling wordt aangemoedigd door de voormalige koloniale overheersers. Die sturen Afrika in een nieuwe richting, maar net als in Oost-Europa gaat het bewandelen van de weg naar democratie en vrijheid met vallen en op staan. Een voorbeeld daarvan is Nigeria, met 110 mil joen inwoners het dichtst bevolkte land van Afrika. lagos karl maior the independent Zal de militaire regering van president Ibrahim Babangida volgend jaar de zorgvuldig ge controleerde overgang naar een burgerlijk bestuur ook daadwer kelijk uitvoeren en zijn functie opgeven? Die vraag, die al lang wordt gesteld door critici van de militaire regering, is de afgelo pen dagen dringender gewor den nu Nigeria weer een nieu we stap heeft gezet in de rich ting van democratie. Afgelopen zaterdag zijn voorverkiezingen gehouden voor de voor decem ber geplande gouverneursver kiezingen. In dertig deelstaten zijn kandidaten geselecteerd voor de twee partijen die door de regering zijn opgericht: de Nationale Republikeinse Con ventie en de Sociaal Democrati sche Partij. ten en 136 plaatselijke besturen te creëren, heeft het politieke evenwicht verstoord. Enkele prominente Nigerianen, onder wie Pasjcal Bafyau, de leider van het Nigeriaanse Labour Congress, hebben een beroep gedaan op de president om in functie te blijven tot na de ge plande machtsoverdrage in ok tober 1992. Voordat het leger terugkeert naar de kazernes moet er een nationale volkstelling worden gehouden en moeten er voor verkiezingen en verkiezingen worden gehouden in de nieuwe bestuursgebieden voor zetels in het parlement en voor het pre sidentschap. „De wereld zal niet vergaan als de militairen die ons zeven jaar lang hebben ge regeerd, daar nog een paar maanden aan toevoegen om er een vreedzame overgang van te maken", aldus Bafyau. Generaal Babangida, president van Nigeria, foto a De kans dat het geweld rond de Uoniuarr)no campagne zal oplaaien en het verrassende besluit van de rege- Critici van de regering stellen Francois rojon ring om negen nieuwe deelsta- dat de vorming van r deelstaten en gemeenteraden slechts een jaar voor de machts overdracht terwijl de regering in 1987 nog beloofd had dat niet te zullen doen is gecon strueerd om verwarring te zaai en, zodat de militairen gedwon gen zullen zijn aan te blijven. Al deze activiteiten lijken dui delijk te maken dat het regime een geheime agenda heeft", al dus Alao Aka-Basjorun, voor malig president van de Nigeri aanse Vereniging van Advoca- Nigeria heeft de grootste bevol king in Afrika en een enorm economisch potentieel. De in vloed die het land in West-Afri- ka heeft, is zo groot dat geen enkele militaire regering in de regio veilig is wanneer Nigeria met succes terugkeert naar de mocratischer verhoudingen. Van de 31 jaar die Nigeria onaf hankelijk is van Groot-Brittan- nië heeft het land slechts negen jaar een burgerlijk bestuur ge had. Maar met de meest vrije pers in Afrika en een bevolking die zich krachtig teweerstelt te gen een dictatoriale regering, kan een militaire leider nooit permanent aan de macht blij ven. De gebeurtenissen in heel West- Afrika hebben echter de streng gecontroleerde politieke hervor mingen van de Nigeriaanse mi litairen ingehaald en hoop ge geven aan degenen die oproe pen tot een nationale conferen- Vertrouwen „De burgers zijn het vertrouwen in het overgangsprogramma kwijtgeraakt vanwege de voort durende amendementen van de militairen en de controle die zij hebben over de partijen", zegt Femi Falana, juridisch deskun dige op het gebied van de men senrechten. „Het algemeen ge voelen is dat mensen de demo cratie pas kunnen verdedigen als ze werkelijk bij de overgang betrokken zijn", aldus Falana. Aanhangers van de regering er kennen dat het overgangspro gramma niet volmaakt is, maar stellen dat die nodig is gegeven het geweld, de corruptie en de spanningen tussen het voorna melijk islamitische noorden en het christelijke zuiden, waar door Nigeria tijdens de twee eerdere 'experimenten' met burgerlijk bestuur werd ge plaagd. De beslissing om politici „van de oude stempel" te weren van de huidige verkiezingen, om twee partijen op te richten en hun politieke programma's te schrijven, was een poging de corrupte praktijken uit te roeien en de diepgewortelde religieuze en ethnische scheidslijnen te doorbreken. „Het is geen vol maakt programma", aldus een diplomatieke zegsman, „maar het is moeilijk je iemand anders dan Babangida voor te stellen om de strenge economische maatregelen en politieke her vormingen uit te voeren die Ni geria nodig heeft." Geweld De meeste deskundigen zijn het er over eens dat ondanks de verhoogde veiligheidsmaatrege len van de regering het geweld tijdens de verkiezingen kan te rugkeren. „Er zit zoveel geld in deze campagne, en de kandida ten willen zo wanhopig graag winnen, dat er geweld van moet komen", zegt Falana, „Regeren is nog steeds een winstgevende onderneming. Dat is waar het geld zit." Andere critici zien moeilijkhe den voor een burgerregering aankomen vanwege de manier waarop de regerende raad ge bruik maakt van decreten om de gerechtelijke, strenge econo mische maatregelen ter zijde te schuiven en vanwege de vrees dat het niet lang zal duren eer de militairen weer terug zijn aan de macht. „Je moet demo cratie de kans geven zich te ont wikkelen, ondanks alle proble men", zegt Aka-Basjorun, „Nie mand kan democratie van bo venaf opleggen." vertaling: luutje niemantsverdriet James Baker houdt Israëli's en PLO te vriend Maandag 21 oktober 1991 ttaücii» 033-150225 janine soema altan eidomn ronald frtcart onno havermans Patrick van den hurk hans Mcoes margot klompmaker jan pseenen ejaak smakman Vertalingen: MARGftEET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZEUJN EN MENINGEN De Israëlische onderhan delingsdelegatie krijgt straks bij de vredesconfe rentie in Madrid niet te maken met Palestijnse in woners van Jeruzalem, Pa lestijnen van buiten de be zette gebieden en 'officiële PLO-ers'. De Amerikaanse minister Baker (buiten landse zaken) heeft dat premier Shamir duidelijk beloofd, en dat is een van de grootste successen voor de Israëlische premier. jeruza1em ad bioemenpaal Het kleine succes van de Pales tijnen is dat de Amerikanen hun de mogelijkheid hebben gelaten hun gezicht te redden. Shamir heeft ja moeten zeggen vóór hij de namen van de Palestijnse delegatieleden had gezien, ver trouwend op Bakers geruststel lende woorden dat alle kandi daten voldoen aan de criteria die in de voorbereiding van het vredesproces zijn gesteld. De PLO kan nu zeggen dat ze zelf de onderhandelingsdelega tie heeft samengesteld, zoals de Palestijnse Nationale Raad (PNC) vorige maand heeft voor geschreven. Dat klopt ook, maar dan wel binnen het strakke keurslijf dat Shamir de organi satie heeft aangemeten. Anders kan Arafat moeilijk verklaren waarom zijn vertegenwoordi ging niet onder leiding staat van 'minister van buitenlandse za ken' Farouk Khaddoumi en waarom deze is opgenomen in de delegatie van een ander land ('coördinatie met Jordanië' heet dat in PNC-taalJ: Reservebank De samenstelling van de Jordaans-Palestijnse afvaardi ging is nog niet precies bekend, al hebben de Jordaniërs laten weten dat de helft van de 28 le den Palestijnen zullen zijn. Dat wil zeggen dat de Palestijnse delegatie even groot is als die van de andere deelnemers. Al thans, zo lijkt het. In werkelijk heid mogen niet meer dan veer tien vertegenwoordigers per de legatie de vergaderzaal in. Daar om is er gekozen voor een 'ba sis-opstelling' van zeven Jorda- TOM JANSSEN niërs en zeven Palestijnen. De rest moet op de reservebank zijn beurt af te wachten. De Israëli's willen niet onder handelen met een zuiver Pales tijnse delegatie, ook niet als het gaat om typisch Palestijnse pro blemen. Volgens een Palestijnse bron in Oost-Jeruzalem is daar het volgende op gevonden. Tël- kens als er specifiek Palestijnse onderwerpen op de agenda staan, zitten er dertien Palestij nen en één Jordaniër in de zaal. Die Jordaniër houdt dan na tuurlijk zijn mond. Gaat het om Jordaanse vraagstukken, dan is het 13-1 voor de Jordaniërs. Zo is er altijd een gemengd Jordaans-Palestijnse vertegen woordiging. Omdat de PLO heeft gezworen dat ook Oost-Jeruzalem en de diaspora 'vertegenwoordigd' zullen zijn, wordt een advies commissie in het leven geroe pen, waarvan belangrijke Pales tijnen deel uitmaken die we gens de door Israël gestelde be perkingen niet kunnen onder handelen. Het gaat om Faisal al-Husseini, Hanan Ashrawi (beiden uit Oost-Jeruzalem) en Sari Nusseibeh, die eerder on derhandeld hebben met Baker, aangevuld met drie Palestijnen van buiten de bezette gebieden. Onderhandelaar De adviescommissie moet on der meer de verbinding onder houden met het Uitvoerend Co mité van de PLO in Tunis, dat heeft aangekondigd in zitting te blijven zolang de onderhande lingen duren. Het is de bedoe ling dat al-Husseini, de belang rijkste politieke leider in de be zette gebieden maar zoals ge zegd geen onderhandelaar, het 'algemeen coördinerend hoofd van de delegatie' wordt. Me vrouw Ashrawi zal de woord voering op zich nemen. Aan voerder van het Palestijnse on derhandelingsteam, de groep dus die naar de vergaderzaal gaat, wordt Haidar Abdelshafi, een 72-jarige arts en hoofd van de Rode Halve Maan in de Ga- zastrook. De veertien leden van de Pales tijnse delegatie zijn in overgrote meerderheid aanhangers van al-Fatah, de grootste groep bin nen de PLO. Verder is aandacht geschonken aan een min of meer evenredige verdeling van de leden naar geografische en religieuze afkomst: vijf wonen er in de Gazastrook, vier in Na blus (Westelijke Jordaanoever), twee in Hebron en een in Ramallah. De overige twee zijn een christen en een communist Keuring De Israëlische keuring van Pa lestijnen blijft doorgaan. Shamir Hanan Ashrawi en Faisal al-Husseini foto ap santiago lyon heeft, met steun van Baker, van het begin af aan gezegd dat geen enkele partij gedwongen kan worden te onderhandelen met mensen met wie ze niets te maken wil hebben. Zo hebben de Israëli's al aangekondigd dat ze zullen opstappen als een of meer van de deelnemende Pa lestijnen al te duidelijk zijn PLO-sympathieën kenbaar maakt. Stel voor dat iemand ineens een Palestijnse vlag (tevens PLO- fel zet, of dat een van de Pales- de PLO spreekt. Dan pak ken de Israëlische onderhande laars hun diplomatenkoffers en verlaten in optocht de onder handelingsruimte. Einde vre desconferentie, tot de Amerika nen de brokken weer aan elkaar hebben gelijmd. madrid ruud de wit correspondent „Ik wil iedereen, en met name de media, om begrip vragen voor de moeilijkheden die zul len optreden in de aanloop naar de vredesconferentie van vol gende week. Het valt ook niet mee om zo'n belangrijke confe rentie binnen tien dagen te moeten organiseren". Het klonk zaterdag bijna als een excuus-bij-voorbaat uit de mond van premier Felipe Gon zalez, toen hij samen met de Amerikaanse minister Baker op de trappen van zijn officiële Moncloa-residentie in Madrid verscheen voor de haastig neer gestreken internationale pers. Toch kon Gonzalez moeilijk he lemaal verrast zijn door de be slissing van Baker en zijn Sov jet-collega Pankin om niet Lausanne of Den Haag voor de vredesconferentie over het Mid den- Oosten uit te kiezen, maar Madrid. Per slot van rekening had Gonzalez zelf Madrid ach ter de schermen van de interna tionale politieke lobby kandi daat gesteld. Het fijne ervan zal niemand te weten komen, maar volgens de Spaanse pers was het idee om Madrid uit te kiezen trouwens afkomstig van de Palestijnen. De PLO heeft immers al jaren een officieuse vertegenwoordi ging in de Spaanse hoofdstad. Mogelijk heeft ook het bezoek van de Spaanse minister van buitenlandse zaken Ordonez aan een aantal Arabische hoofdsteden, vorige week, nog iets uitgemaakt. En sommige kranten meldden dat koning Juan Carlos tijdens zijn officiële bezoek aan Amerika, twee we ken geleden, de mogelijke kan didatuur van Madrid bij presi dent Bush ook al had aange kaart. Maar dat het uiteindelijk Ma drid werd, was duidelijk ook voor Gonzalez een verrassing: „Wij zijn 48 uur geleden bena derd over een mogelijke keuze voor Madrid en we weten pas 24 uur zeker, dat het inderdaad Madrid wordt", verklaarde Gon zalez. Om vervolgens alle vra gen over de veiligheid van de delegaties en met name de per soonlijke veiligheid de presi denten Bush en Gorbatsjov weg te wimpelen: „Wij zijn in staat om aan alle problemen het hoofd te bieden", was alles wat hij kwijt wilde. Ook minster Baker was alleen maar positief over de gastheer voor de Midden-Oosten confe rentie: „Wij hebben voor Ma drid gekozen, omdat Spanje uit-1 stekende relaties onderhoudt met alle betrokken partijen. Daarnaast zien wij Spanje en deze regering als een fantasti sche bondgenoot die ons door I dik en dun heeft gesteund bij netelige kwestie in Midden- Amerika en iri de Golfoorlog", aldus Baker. De conferentie in Madrid zal overigens plaatsvinden in de Zuilenzaal van het Palacio Real ook bekend als het Palacio de Oriente in het centrum van de stad en niet, zoals vrijdag werd aangenomen, in het inter- j nationale congrescentrum. Het Palacio Real wordt door koning j Juan Carlos gebruikt voor offi ciële ontvangsten en is gedeel telijk een museum. Atlantische Oceaan Oceaan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2