Leven en wonen In de ban van het flonkerend kristal Beurs 'Krea-Doe' voor derde keer In antwoord op uw vraag (I) Maandag 21 oktober 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: ESTHER NYPELS WETEN WAARD ft Droog haar dat heeft geleden van een va kantie aan zee, of droog is geworden door te veel permanent of het gebruik van kleur stoffen, kan het beste vóór het wassen ge masseerd worden met olijfolie. Hiervoor verdelen we het haar in banen zodat we de hele hoofdhuid kunnen bereiken. Met een watje wordt dan de olijfolie, die au bain marie iets is verwarmd, in de huid gemas seerd. De olie moet zeker een uur intrek ken. ft Blond haar maak je lichter door een spoeling van Kamillethee. Nodig: 25 gram gedroogde kamillebloesem 500 gram water. Laat de kamille zeker 5 minuten koken in het water. Laat het geheel afkoelen en fïlteer het aftreksel. Gebruik dit als laatste spoel water. De derde hobbybeurs 'Krea-Doe' wordt dit jaar van van 23 tot en met 27 oktober in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht gehou den. Er is letterlijk alles op het gebied van hobby en vrijetijdsbesteding te vinden: ma terialen en gereedschappen voor het beoe fenen van hobby's, informatie over het hoe en waarmee (cursussen, workshops, boe ken, tijdschriften, demonstraties, enz.) en de eindresultaten van al die creatieve bezig heden zelf. Het wordt allemaal gepresen teerd door zo'n 100 exposanten, leveran ciers en uitgeverijen. Speciale aandacht is er voor de heel actuele hobby van het maken van poppenhuizen Krea-Doe is geopend van 10 tot 17 uur. Toegang 8 gulden, 65-plussers 6 gulden, kinderen tot 16 jaar mogen gratis met hun ouder(s) mee. Vivienne Westwood Brits ontwerpster van het jaar Voor de tweede keer in haar loopbaan werd modeontwerp ster Vivienne West wood (inzetje) door de Britsh Fashion Counsel uitgeroepen tot ontwerpster van het jaar. Zij kreeg de prijs uitgereikt door prinses Michael van Kent. Het was voor de eerste dat een ontiverper de onder-, scheiding voorde Andere winnaars van deze Britse modeprijs waren o.m. Workers for Freedom, Rifat Oz- bek, John TJalliano, Jasper Conran, Betty Jackson en Katherina Hamnett. Dit is een avondjurk uit de Westwood-collectie. foto Zeep Water heeft een pH van 7 (neutraal) en de huid heeft een pH van 5,5 (zuur) Zeep is al kalisch. Daardoor Verschuift de zuurgraad bij gebruik van zeep: de natuurlijke be schermlaag van de huid verdwijnt tijdelijk. De gevolgen: jeuk, huidirritatie of 'wasec- zeem'. Daarom is de Sebamed F+S-lijn (pH 5,5) ontwikkeld: een crème (voor het ge zicht) en een huidemulsie (voor het gehele lichaam) Miniaturen uit de Swarovski-collectie. Nederland telt 11.000 Swarovski verzamelaars Het figuurtje is maar enkele centimeters hoog. Doorzichtig. Amper te zien. Totdat het zonlicht erop valt. Wat een nietig hebbedingetje leek, is veranderd in een fontein van schitteringen. Dit zijn de mi niatuur-diertjes of -huisjes van fijn geslepen kristal uit de Swarovs ki Silver Crystal-collectie. Kttty vanCetven Het verzamelen van dergelijke kristalfiguur- tjes van Swarovski, 's werelds grootste fabri kant van machinaal geslepen kristallen ste nen, is een hobby waar steeds meer kristal liefhebbers voor vallen. Dat blijkt wel uit de groeiende ledenlijst van de Swarovski Col lectors Society, een internationale vereni ging van verzamelaars, gezeteld in Zwitser land en met vijftien vestigingen over de he le wereld. Van de in totaal 145.000 actieve leden, telt ons land er alleen al dik 11.000. Dlerflguurtjes De Silver Crystal Collectie omvat tientallen figuurtjes, in verschillende thema's gerang schikt. Het merendeel bestaat uit dierfi- guurtjes: zeehondjes, een ijsbeer, een wal rus en pinguïn bijvoorbeeld in de categorie 'pooldieren'; een vosje, eekhoorn, uilen en beren in de catergorie 'Reinaart de Vos en zijn vrienden', varkens en kippen in de sec tor 'In de stal en op het erf of teckels en poezen in 'Onze beste vrienden'. Daarnaast zijn er miniatuur-treinen, een oldtimer en vliegtuigje, kristallen vruchten, een stadje, compleet met kathedraal en bomen, maar ook decoratieve voorwerpen als presse-pa- piers in de vorm van edelstenen geslepen, en sierlijke gebruiksvoorwerpen als kande laars en tafelbellen. De voorwerpen verschillen nogal qua om vang en prijs. Zo is er bij voorbeeld een mi ni-schildpad van slechts een paar centime ter ter waarde van 69 gulden, maar ook een reuzenschildpad van 6950 gulden. Hoewel de prijzen er niet om liegen maken veel le den van de Swarovski Collectors Society van de mogelijkheid gebruik om in te teke nen voor het speciale verzamelcbject, dat elk jaar alleen voor leden wordt vervaardigd in een beperkte oplage. Daniel Swarovski, in 1862 geboren in Geor- genthal in de Bohemen, was de grondlegger van het Swarovski-concern. Dertig jaar was hij toen hij patent aanvroeg op zijn eerste uitvinding, een machine om met uiterste precisie glas te slijpen. In 1895 vestigde hij zich in de Oostenrijkse plaats Wattens, een dorp op vijftien kilometer afstand van Inns bruck. Tirol Het duurde niet lang of de in Tirol geslepen stenen kregen internationale bekendheid. Het bedrijf groeide en werd in 1908 uitge breid met een eigen glasfabriek. Na de Eer ste Wereldoorlog kwam daar de prod uk tie van slijpschijven bij, die onder de merk naam Tyrolit op de markt werden gebracht. En weer enkele jaren later begon Swarovski met de fabrikage van reflectoren ter bevor dering van de verkeersveiligheid. In de jaren twintig begaf de ondernemer zich in de optiekbranche. De drie zonen Wilhelm, Friedrich en Alfred hadden inmid dels hun entree gemaakt in het bedrijf. On danks de depressie van de jaren dertig slaagde Swarovski erin nieuwe produkten te lanceren, zoals de 'trimmings', kristallen steentjes, die als decoratie op kledingstuk ken kunnen worden aangebracht. Maar ook de vraag naar kristallen stenen steeg weer en na tal van experimenten kon den allerlei gekleurde kristalstenen op de markt worden gebracht, wat uiteindelijk Dior verwerkt op de haute-couturekleding stenen van Swarovski. leidde tot de oprichting van een aparte edelstenen-afdeling, waar ook imitatie edelstenen en -parels werden vervaardigd. Swarovski werd hierdoor een belangrijke le verancier voor de haute-couture, confectie- en sieradenindustrie. Olympische Spelen In 1973 werd een nieuwe markt aange boord: de geschenkartikelen- en souvenir- markt. Bij de Olympische Winterspelen in fotq claus ohm Innsbruck in 1976 werden de eerste ont werpen, een presse-papier en een sleutel hanger met het embleem van de Olympi sche Spelen, getest. Het succes was aanlei ding om het jaar erna het eerste kristallen dierfiguurtje te presenteren. De Silver Cry stal Collectie was geboren, direct gevolgd door een exclusieve sieradenlijn. Wie lid wil worden de van verzamelaarsclub kan bellen of schrijven naar Swarovski Han delsonderneming Nederland BV, Spoorstraat 76,1781JJ Den Helder, tel. 02230 - 60500. TUIN Greet Buchner illustratie Hart van der v Jaren geleden was er een radiopro gramma met de naam „U vraagt en wij draaien". Wij draaien niet maar wij trachten alle vragen zo goed mogelijk te beantwoorden. Omdat herfst en winter ons voor heel andere problemen stellen, deze en volgende week alle tot dan toe onbeant woorde vragen, zodat we straks met een schone lei kunnen beginnen MEVROUW W. M. M. MOLENAAR UIT HAARLEM wil een oude te grote hulst snoeien. Nu worden groenblijvers en coni feren over het algemeen niet gesnoeid, maar als u de hulst wilt behouden en vindt dat deze te veel plaats inneemt, dan is mei de beste tijd om met terugsnoeien te begin- Wilt u de struik veel kleiner hebben dan zult u de snoei over drie jaar moeten verdelen. De hulst heeft vijf stammen. Dus zoudt u het eerste jaar één of twee stammen bij de grond af kunnen zagen. Daarna de overblij vende takken zo snoeien dat vooral takken die naar buiten wijzen de ruimte krijgen. Maar wel voorzichtig met snoeien! Zaag eerst een stam af en kijk hoe alles eruit ziet. Geef vooral takken die de ruimte mooi op vullen een kans en dek de wonden af met speciaal daarvoor in de handel zijnde was. Zaag volgend voorjaar desnoods nog een stam weg indien u er maar een of twee over wilt houden. Kijk na het wegknippen van elke tak even goed of er nog wel iets weg moet en geef vooral jong gezond hout de kans. Vergeet niet om de gesnoeide struik jes extra te verwennen met goede compost of iets mest. Het is altijd riskant om namen te geven van gedroogde bloemen. Desondanks zal ik het proberen. De gedroogde geelbloeiende composiet die MEVROUW V.D. HEYDEN UIT HOOGMADE opstuurde is naar ik aanneem havikskruid, in het Latijn Hier- acium. Zoals de meeste coposieten is dit een niet-giftige plant. Maar zelfs als de plant geneeskrachtige waarde had. dan zou ik dat nooit en te nimmer naar aanleiding van een vage determinatie van een ge droogde bloem mogen geven. Er zijn al heel wat ongelukken gebeurd door het ondes kundig gebruik van wilde planten. Overi gens heeft havikskruid geen bepaalde ge- neeskrachtige werking. Tot slot wil ik graag opmerken dat ik liever géén vragen beant woord omtrent opgestuurde droge planten. Het is moeilijk en gevaarlijk om deze te be noemen. Een goede flora geeft beter ant woord, zeker als men de frisse plant bij de hand heeft. Hulstblaadjes met aan de achterkant fraaie witte strepen, waren bijgesloten bij de brief van dE HEER M. VAN DIJK UIT PURMEREND. Omdat het hier een bijzon dere aantasting betreft hebben we contact opgenomen met de Planteziektenkundige Dienst en wat bleek: het gaat om een vrij nieuwe parasiet in ons land. Voor het eerst gesignaleerd in 1960. Het is een woldopluis die het vooral gemunt heeft op klimop, ma- honia, berberis, camelia en taxus, maar re delijk zelden voorkomt. De verwachting is dat de aantasting zich niet verder uit zal breiden in ons land omdat naar men hoopt parasieten op dit insekt en natuur lijke vijanden regulerend op zullen treden. Zoals alle kwalen en ziekten is de oorzaak van de aantasting gelegen in een slechte conditie van de plant. Mijn persoonlijke ad vies zou dan ook zijn: opruimen de handel, opbranden of met de vuilnisman meege ven, nimmer op de composthoop! De Plan teziektenkundige Dienst adviseert eventu eel spuiten met propoxur, maar met déze bespuiting doodt men óók de natuurlijke vijanden en richt men schade aan het bijenbestand. Dus niet spuiten in het voorjaar tijdens de bloei.De aanbevolen concentratie is: 10 gram propoxur op 10 liter water. MEVROUW J. LUST UIT LANDSMEER vraagt of ze groenteafval zoals peulen van doperwten, rabarberbladeren enz. op de compost mag doen. Natuurlijk mag dat. Het is prima grondstof voor de compostaar- de. Alleen aardappelschillen van niet zelf gekweekte aardappelen, mogen er niet op. Er zit te veel giftig en kiemremmend spul op de schillen om ze veilig te composteren. Je mag aardappelen tegenwoordig immers ook niet meer met schU en al koken!. Een raadsel is het volgens MEVROUW BORNHORN RIET UIT HAARLEM dat haar blauwbloeiende Agapanthus na een keer overwinteren nu ook witte bloemen heeft. Mu zijn er zowel witte als blauwe Agapan thus africana planten. Het is mogelijk dat er tijdens de vorming van de bloemknop tem peratuurschommelingen waren en dan wil len de bloemen wel eens anders van kleur worden. Mijn Primula obconica, oorspron kelijk rose, vertoont af en toe witte bloe- Graag zou ik willen weten of de Agapanthus volgend jaar weer blauw bloeit. Houd me aanbevolen voor een bericht, want het in interessant te weten of de oorspronkelijke kleur weer terugkomt. Rozeblaadjes met een duidelijke schim melaantasting zaten in de brief van G. M. HETEM UIT HAARLEM. Nu is het met schimmel vooral een kwestie van voorkomen. Om te beginnen alle aan getaste blad en alle snoeihout meteen ver branden. Verder in de loop van de winter maanden spuiten met zogenaamd vrucht- boomcarbolineum volgens daarbij verstrek te voorschriften. Is dat te lastig, mede om dat dit spul vaak in grote hoeveelheden wordt verhandeld, dan spuiten of afpense- len (als het om een paar planten gaat) met een oplossing van kaliumpermangaat, ver krijgbaar bij de drogist en niet giftig. Doe zoveel korreltjes van dat spul in water totdat dat mooi paars eruit ziet. Behandel hiermee alle takken die na het snoeien nog over zijn. Gebruik eventueel ook kaliumpermangaat voor de zomerbespuiting om de veertien dagen, maar maak nu gebruik van een ui terst verdunde oplossing om blad en bloem niet te beschadigen. Een gram op tien liter water. Het lijkt weinig maar is voldoende. Alle veertien dagen in de schemering spui- Beter is het een aftreksel van paardestaart (equisetum) te gebruiken. Dat verhardt en verstevigt het blad. Kook hiervoor 40 gram paardestaart gedurende een half uur in ongeveer twee liter water. Laat nog twee etmalen trekken, liefst op een lauwwarme plaats. Zeef dan en vul aan tot tien liter. Maak eventueel een kleinere hoeveelheid. Spuit ook hiermee in de schemering vanaf het moment dat de knoppen uitlopen. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. 23 ROMEINSE HALS Omdat in de oud heid in Griekenland en in Rome de gewaden geen kragen haden, spreekt men nu van een Romeinse hals, als men zonder kraag bedoelt SPREEKUUR Lisette is 35 en zo gezond als een vis. De enige reden dat zij toch af en toe op het spreekuur komt, is dat zij vier jonge kinderen heeft, die wel eens wat hebben. Maar nu komt Lisette toch voor zichzelf. Ze is zo moe als een hond de laatste paar maanden, 's Morgens gaat het nog wek maar als de oudsten naar school zijn heeft ze eigenlijk al geen puf meer en vroeg in de middag zou ze het liefst even gaan slapen. Chronische moeheid is een veel voorkomen de klacht. Het is ook een klacht die niet in de richting van één bepaalde ziekte wijst, maar kan optreden bij de meest uiteenlopende aandoeningen. Moeheid op zich is niet ab normaal Als u een dag in de tuin hebt ge werkt of het hele huis hebt gesopt of op het werk met veel inspanning een lastige klus hebt geklaard, bent u ook moe. Lekker moe, met een voldaan gevoel over de volbrachte arbeid. Moeheid wordt pas hinderlijk als het maar niet overgaat en niets te maken lijkt te hebben met de inspanning die u geleverd hebt. Een dergelijke chronische moeheid kan een duidelijke lichamelijke oorzaak hebben, va riërend van heel ernstig zoals multiple scle rose, tot zeer mild, zoals in het begin van een zwangerschap. Bij een gezonde jonge vrouw als Lisette is er zeker in eerste instantie geen reden om aan een ernstige ziekte als oorzaak van haar klachten te denken. Wat wel altijd kan meespelen bij moeheid, is een psychi sche component Als u wat somber bent, u niet goed meer kunt ontspannen en vooral wanneer u geneigd bent tot piekeren, ligt moeheid eerder op de loer dan bij uw fliere- fluitende buurman, die van zijn hart geen moordkuil maakt. Bloedonderzoek toont aan dat Lisette aan bloedarmoede lijdt: het hemoglobinegehalte van het bloed is een flink stuk te laag. Ons bloed bestaat uit een paar soorten cellen die ronddrijven in vocht, het bloedplasma. Er zijn rode bloedcellen, waarin zich hemoglo bine bevindt dat ons bloed zijn rode kleur geeft. Daarnaast bestaan witte bloedcellen en bloedplaatjes, maar het gaat hier om de rode cellen, de erytrocyten. Evenals de andere bloedcellen worden de erytrocyten gemaakt in het beenmerg Voor voldoende aanmaak van erytrocyten is ijzer nodig dat wordt ingebouwd in het hemo globine. Hemoglobine is verantwoordelijk voor het zuurstoftransport door ons li chaam. Is er te weinig ijzer, dan kunnen de rode cellen niet goed uitgroeien. Ze zijn dan te klein en te bleek, en er ontstaat bloedar moede. IJzergebreksanemie is de meest voorkomen de vorm van bloedarmoede in Nederland Het gebrek aan ijzer ontstaat in de meeste gevallen niet doordat ons voedsel er te wei nig van zou bevatten. Extra spinazie eten om net zo sterk te worden als een beroemde stripheld is overbodig een normaal gevari eerd dieet bevat alles wat we nodig hebben Verlies van bloed is vaak de oorzaak van het tekort aan ijzer en hier zijn de vrouwen in het nadeel. Door de menstruaties verliezen vrouwen zoveel extra ijzer dat de balans tus sen opname en verlies maar net in even wicht is. Er hoeft dan niet veel te gebeuren om die balans te doen doorslaan naar een tekort. Een zwangerschap bijvoorbeeld of een verheviging van de menstruaties is dan genoeg om de ijzervoorraden van het li chaam aan te spreken. Pas als deze voorra den flink zijn aangesproken, ontstaat de Bij mannen is de oorzaak van het bloedver lies meestal niet zo gemakkelijk aan de bui tenkant te zien. Bijlten is het vaak een zweertje in het maagdarmkanaal dat een beetje bloedt, en op den duur aanleiding geeft tot bloedarmoede. Lisette vertelde dat sinds zij de pil niet meer slikt, haar menstruaties veel heviger zijn ge worden dan zij gewend was en dat zij bo vendien veel stolsels verliest. Ik geef haar in overweging toch weer met de pil te beginnen maar nu is het in elk geval nodig dat zij ijzertabletten gaat slikken. Deze tabletten móeten gedurende ten minste drie maanden ingenomen worden om de uitgeputte voor raden aan te vullen. Als u moe bent, en moe blijft, is daar vaak best iets aan te doen. Niet altijd. Maar ga in elk geval niet piekeren. Daar word je pas echt ri

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23