Sport O IERI Sprookje van Samoa is uit nr Kelly schroeft zijn waarde op I TUSSENIN I ZEI m Eindred; NIEUWSLIJN Vader gaat zoon voor naar zege ALKMAAR - De erelijst van Joop Zijlaard is mooi, maar de over winning die de rondborstige Rotterdamse gangmaker gisteren in Alkmaar behaalde is een van de alleraardigste uit zijn lange loopbaan. Op de Noordhollandse wielerbaan reed Zijlaard zijn zoon Mi chael naar de overwinning tijdens een demyrtcoers over honderd ronden (25 kilometer). Vader stuurde zijn zoon naar de winst voor Teygen en Olympiaganger Knaven. Beiden hadden een achterstand van 150 meter op vader en zoon Zijlaard. Het was de eerste keer dat de Zijlaards samen een koers reden. Twee renners bedreigen Fondriest MONZA - Maurizio Fondriest voelt sinds zaterdag de hete adem van Rolf Sörensen en Laurent Jalabert in zijn nek. De Deen en de Fransman verkleinden tijdens de Ronde van Lombardije de ach terstand op de Italiaanse koploper in het klassement om de we reldbeker. Sörensen eindigde als vijfde en Jalabert won de sprint van het peloton (achtste). Fondriest finishte als dertiende en raakte een deel van zijn voorsprong kwijt. De renner uit de ploeg van Post heeft nog slechts vier punten meer dan Jalabert en veertien meer dan Sörensen. Volgende week zaterdag vindt in Bergamo met een tijdrit de finale plaats. De wereldbeker voor ploegen heeft Panasonic al in bezit. Sinds Parijs-Tours vorige week was het team onbereikbaar voor de achtervolgers. Breukink en Rooks samen derde BARCELONA - Erik Breukink en Steven Rooks deelden gisteren de derde plaats in de Klimkoers van Montjuich. Winnaar van de 28ste editie werd de Colombiaan Oliverio Rincon. De 23-jarige renner uit de Spaanse Kelme-ploeg won beide onderdelen; rit in lijn en klimtijdrit. Breukink en Rooks verloren op het eerste onderdeel rond de minuut op de Zuidamerikaan, die de basis voor de eindzege in de koers over 24,3 kilometer had gelegd. In de rit tegen het uur werk was hij ook weer de snelste. Breukink eindigde op één tel tweede, Rooks op elf seconden vierde. Ballesteros wint voor vijfde keer WENTWORTH - Severiano Ballesteros is gisteren op de baan van Wenthworth wereldkampioen matchplay geworden. In de finale versloeg de 34-jarige Spaanse golfer de Zimbabwaan Nick Price: 3 holes voorsprong met nog twee te spelen. Ballesteros won de matchplaytitel voor de vijfde keer in zijn loopbaan. Eerder zegevierde hij in '81, '82, '84 en '85. Bij zijn vijfde zege hoorde een cheque van 150.000 pond sterling, een kleine half miljoen gulden. Ray Mercer sloopt 'The Duke' ATLANTIC CITY - De Amerikaanse bokser Ray Mercer (30) heeft zijn wereldtitel in het zwaargewicht (WBO-versie) behouden. Het gevecht tegen uitdager Tommy "The Duke" Morrison werd na 28 seconden in de vijfde ronde door arbiter Tony Perez ge stopt. Morrison was de betere bokser in de eerste drie ronden. De 22-jarige Amerikaan werd in de vijfde ronde verrast door een linkse, gevolgd door een serie van zeven stoten op het hoofd. De Schotse scnimhalf Gaiy Armstrong speelt de bal In de lijn. Zijn directe tegenstander Brian Lima loert op de interceptie. rc De finale van de strijd om het wereldkam pioenschap rugby, zaterdag over twee we ken in Londen, gaat in elk geval tussen een vertegenwoordiger van het zuidelijk half rond en een van het noordelijk halfrond. Die uitkomst staat vast, nadat het afgelopen weekeinde de vier halve finalisten zich aan dienden. Dat zijn Schotland, Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland, welk laatste land zijn wereldtitel verdedigt. Op Murrayfield ont moeten aanstaande zaterdag de twee Eu ropese landen elkaar in de eerste halve fina le met het thuisvoordeel in Edinburgh voor de Schotten. In Dublin op Landsdown Road bekampen de landen uit de zuidelijke he- mispheer elkaar in de twee halve eindstrijd. Kenners houden het erop dat dat in feite de echte finale had moeten zijn. Alleen het schema voorzag nu eenmaal in een ver vroegde eindstrijd tussen Australië en Nieuw-Zeeland. De enige verrassing bij de laatste vier is de kwalificatie van Engeland. Weliswaar was dat land vorig jaar winnaar van het Vijf- landen toernooi en geldt dus momenteel als de sterkste natie van Europa. Maar de ster ren stonden niet bepaald gunstig voor de Engelsen. Afgelopen zaterdag dienden zij in het Pare des Princes in Parijs Frankrijk te bekampen. Dóar winnen lukt slechts weini gen De Engelsen, die in de voorronde een ne derlaag leden tegen Nieuw-Zeeland, bleven in een weinig fraaie en bikkelharde ont moeting evenwel knap overeind tegen het thuisland. Zonder de geblesseerde fly-half en topscorer Didier Camberabero, vervan gen door Thierry Lacroix, zat er geen enkele Üjn in het normaal zo soepel lopende spel van de Fransen. Die op gegeven moment meer oog hadden voor hun tegenstander dan voor de bed en daarmee zichzelf na rust volledig uit de wedstrijd speelden. Mede door tries van Rory Underwood en captain Will Carling werd het in Parijs uiteindelijk 10-19 voor Engeland. Meer verrassingen zaten er niet in, hoe wel Ierland in Dublin heel dicht bij de aller grootste surpise van het toernooi tot dan toe was. Pas in de allerlaatste minuut zagen de Australiërs, dé favoriet voor de eindzege bij de Engelse bookmakers, kans om de winnende try te scoren. De Wallabies, die opnieuw hun ster-scrumhalf Nick Farr-Jo- nes met een knieblessure zagen afhaken, ontsnapten zodoende aan een blamage van de eerste orde. Het sprookje voor West-Samoa en Cana da, de twee landen die zich bij verrassing voor de kwartfinales wisten te plaatsen, is uit. Wereldkampioen Nieuw-Zeeland maakte in Lille korte metten met de Cana dezen, het land dat vriend en vijand eerder verbaasde met soms prima gecontroleerd rugby. De All Blacks waren vooraf gewaar schuwd voor het sterke pack van de Noor damerikanen, schroefden het tempo direct flink op en stonden bij de rust al met 21-3 voor. De tweede helft was derhalve een for maliteit. De dappere Canadezen mochten na de pauze nog wat puntjes scoren, maar dat was slechts voor de statistiek: 26-13. West-Samoa, dat net als Fidji en Nieuw- Zeeland steevast zijn 'internationals' begint met een fraaie krijgsdans uit vervlogen tij den, had ditmaal weinig baat met die inti midatiepoging. Net zo min als ze van de Schotten, gesteund door 70.000 supporters, de kans kregen om hun meedogenloze tackles in te zetten. In de poule-wedstrijden hadden ze op die manier reeds zes spelers van de tegenpartij (Wales, Argentinië en Australië) het ziekenhuis ingewerkt en te vens een man verloren voor een wedstrijd schorsing wegens vechten. Dit keer kregen ze een koekje van eigen deeg. De Schotse coach Ian McGeechan be sloot zijn voorwaartsen het 'vuile werk' te laten opknappen en zijn driekwartlijn bui ten bereik van de keiharde Samoanen te houden. In die opzet slaagde Schotland voortreffelijk. Onder aanvoering van flanker John Jeffrey, de schapenfokker uit Kelso die twee jaar terug ook op het toernooi van DIOK in Leiden was te bewonderen, maak ten de Schotten gehakt van de South Sea Sadists, zoals de Samoanen door een Engel se krant al waren betiteld. Jeffrey, the White Shark of de Witte Haai zoals zijn bijnaam luidt, scoorde op weg naar de onbedreigde 28-6 zege zelf twee tries. Glunderende gezichten van PDM-ers zaterdag op een troos teloos industrieterrein in Mon- za, waar de 85ste aflevering van de Ronde van Lombardije zijn, qua ambiance onwaardige be slag had gekregen. Veel schou derklopjes ook. Na maanden van, door de media breed uitge meten kommer en kwel als ge volg van bedorven intralipid, was er eindelijk weer eens iets om (positief) over naar de huis te schrijven. Met dank aan de oudste van dienst, Sean Kelly. De 35-jarige Ier, ooit geze gend met de bijnaam 'The King', liet in het Noorditaliaanse merengebied zien dat hij, als de benen goed zijn, nog heel wat mans is. En zeker nog niet als afgeschreven moet worden be schouwd, zoals PDM's manager Manfred Krikke zich onlangs tussen neus en lippen door liet ontvallen. Geen onlogische gedachte trouwens, gezien de leeftijd van Kelly. Bovendien kon men hem de laatste tijd nauwelijks nog op het erepodium aantreffen. Tot de Ronde van Ierland, die hij twee weken geleden op zijn naam schreef, nad hij liefst der tien maanden droog gestaan. Ja, voor het collectief was Kelly nog een gouden kracht, maar voor zo'n renner betaal je geen drie voudig ministerssalaris, wist de manager. Vandaar dat Krikke Kelly financieel wilde laten in binden. Volgend jaar wil Kelly achter zijn even roemrijke als lucratie ve carrière een dikke punt zet ten. Dat zal, zoals de kaarten nu liggen, niet bij PDM gebeuren. Volgens Jan Gisbers, de ploeg leider van deze de laatste tijd zo in diskrediet gebrachte ploeg, is er geen dubbeltje meer voor Kelly. Gisbers: „We moeten be zuinigen en hebben voor vol gend seizoen een miljoen min der te besteden. Er is geen en kele ruimte om Kelly in dit nieuwe budget in te passen. Tenzij er zich nog een co-spon- Duidelijk is in elk geval dat Kelly weer fikse eisen kan stel- i hij 'Lombardije' voor de derde keer (eerder won hij in '83 en '85) op zak heeft gesto ken. Op de valreep, in de laatste topklassieker, heeft hij zijn ge daalde marktwaarde alsnog weer kunnen opvijzelen en een compleet rampseizoen afge wend. Want het zat de Ier dit jaar bepaald niet mee. Eerst een sleutelbeenbreuk, vervolgens de geruchtmakende voedselvergiftiging in de Tour die hem wekenlang parten speelde en alsof dat nog niet ge noeg was, verloor hij ook nog eens zijn jongere broer als ge volg van een dodelijk ongeluk en werd zijn moeder ernstig ziek. Ellende dus in overvloed, waar in de aanloop naar de Ronde van Lombardije nog meer bijkwam. Tijdens een trainingsrit in de buurt van Milaan werd Kelly, samen met zijn ploegmakkers Alcala, Early en Boden geschept door een onoplettende automo bilist. Hij hield er een kneuzing onder zijn rechterknieschijf aan over. Daags voor 'Lombardije' zag het er somber uit voor Kelly, maar de Ier kan een stootje hebben en wilde zaterdagmor gen koste wat het kost van start. Aanvankelijk zorgde die bles sure voor veel hinder, maar gaandeweg ging het wonder bo ven wonder steeds beter. Twin tig kilometer voor de beklim ming van de als scherprechter aangekondigde Ghisallo gaf hij Gisbers te kennen dat hij voor de winst ging. De verbaasde ploegleider hoorde even later via de boordradio dat Kelly deel uitmaakte van een zevenmans kopgroep, die in de afdaling van de Ghisallo tot stand was geko- Nederlanders kwamen in het hoofdstuk niet voor. Rooks en Breukink voelden zich oppei*- best, doch hadden weer eens geen neusje voor de goede ont snapping. Zoals Kelly doorgaans wel heeft. Gedreven tot en met pakte de Ier in een sprint deux Gayant vakkundig in en weet hij zich voor zijn slotjaar als wiel renner weer verzekerd van I elstar-trainer Niels I Overweg over $peler- JÊL /talent Sander Oostrom in VI: „Voor Van Oostrom is het ook een schande dat-ie nog steeds bij Telstar speelt. Ten eerste voor hemzelf, ten tweede doordat an dere clubs z'n kwaliteiten niet zien. Slapen al die clubs nou, denk ik dan." Idem: „Sander is iemand die lekker ir z'n velletje moet zitten, die je vertrouwen moet geven, en die af en toe eens behoorlijk op z'n flikker moet krijgen. Maar wat ik van hem niet begrijp is: als je nou van jezelf weet wat voor kwaliteiten je hebt, teken dan ge woon voor één jaar. En zet in dat ene jaar alles op alles om je te bewij zen. Maar ik denk dat Sander ook niet zo de drang heeft om weg te komen. Sander is ie mand die gebakken zit aan de regio, en met tertijd wat voor zich zelf wil beginnen. Een coffeeshop ofzo. Sander Oostrom in VI: „De eerste kans die ik krijg om hogerop te komen, die neem ik. Manager Uli Hoeness van Bayern München, na afloop van de perspresentatie van Sö- ren Lerby als nieuwe trainer in VI: „Zelfs in de Bondsdag moeten ze. het met minder publiciteit doen." Ben de Graaf over Nederland- Portugal in de Volkskrant: „De om zijn liefde voor het gok spel bekend staande Richard Witschge gaf in het Feyenoord- stadion een slinger aan de trek kast en kon zijn ogen niet gelo ven. Alle bellen rinkelden, hij had de jackpot getrokken. En dat was dan Nederland-Por- tugal. John Bosman over zijn teleur stellende periode bij PSV in de Krant op Zondag: „Misschien is het wel mijn mak ke dat ik niet snel mijn bek opentrek, maar dat zit kennelijk in me. Moet ik het dan forceren, mijn eigen natuur verlooche nen? Nooit. Ik beschouw mijn bescheidenheid als een van mijn charmes en ik heb me altijd staande kunnen houden, heb mezelf nooit geweld aan gedaan. Ik ben nu eenmaal geen kloot zak met een grote bek. Michael van Praag over Leo Beenhakker in Panorama: ,Als je ziet hoe hij het vertrou wen heeft beschaamd....Mense- lijk vraag ik me af of ik niet blij moet zijn dat iemand die de daken schreeuwt dat hij Ajax gaat opbou- vervolgens de club als een bak steen laat vallen, er niet meer is.. Als ik diep nadenk dan geloof ik dat ik er blij om ben." Michael van Praag over zichzelf in Panorama: „Ik benijd mezelf dat ik dit allemaal meemaak. Als je op je 4 Ie voorzitter van Ajax mag worden, ben je be voorrecht. Dat klinkt Vader- Abraham-achtig, maar ik be schouw het als een eer. Henri Ruitenberg, marathon en skeelerrijder, in het blad Se cond Look: „Ik vind het heel moeilijk om topsport te bedrijven als je Christen bent. Johan Cruijff in het blad Se cond Look: „Een ding is geloven en een an der ding is dat je niets gebeurt. Maar ik denk dan wel, als bij voorbeeld 22 spelers bidden voor de overwinning wie gaat Hij dan helpen?" WIE 4 DAT" Hennie Beerenfenger is even trainer af. De 38-jarige oefen- meester van LFC ondervond de afgelopen tijd last van zijn rik ketik en kreeg onlangs van zijn arts te horen dat hij de komen de vier, vijf weken zijn hobby niet mag uitoefenen. Ger Nagte- geller neemt zolang de hon neurs waar aan de Boshuizerka- de. „Het gaat even wat minder", meldt Beerenfenger, verrassend genoeg vrij opgewekt. „Ach", is zijn uitleg, „Ik heb er wel eens meer last van gehad. Onregelmatig kloppen, druk op de borst. Daarvoor ben ik nu onder behandeling. Maar echt ernstig is het niet. De mensen praten zo veel. Ik hoorde zelfs dat ik al geopereerd was. Nou, dat is dus niet zo." Om dat nog eens te onder strepen, meldt hij dat hij giste ren gewoon naar het eerste is gaan kijken. „Ik zat alleen niet in de dug-out. Ger is nu de ver antwoordelijke man. We be spreken vooraf wel een aantal dingen, zoals de opstelling en de wissels. Dat gaat perfect." Beerenfenger bestrijdt met klem dat de hartklachten sa menhangen met het gespannen bestaan van een trainer. „Nee hoor, ik denk niet dat dat de oorzaak is. Misschien indirect een beetje. Maar zo druk maak ik me niet. Een paar jaar gele den nog wel, maar nu niet meer. Het heeft gewoon even tijd nodig. Dat is alles." Vaak gebeurt het niet, maar bij de hockeytopper tus sen de mannenteams van Bloe- mendaal en HGC (1-3) liep het gistermiddag helemaal uit de hand. Ofschoon de sfeer van de wedstrijd er aanvankelijk totaal geen aanleiding toe gaf, ont aardde na een kwartier spelen in de tweede helft het duel in een ordinaire schop- en boks- partij. Met opmerkelijk genoeg drie Bloemendaalse routiniers en (ex)intemationals (samen zo'n 500 interlands) als aan stichters van het geweld. Binnen drie minuten zaten aanvoerder Floris- Jan Bovelan- der en Hendrik- Jan Kooijman met een rode kaart en Cees- Jan Diepeveen met een gele prent (vijf minuten uitsluiting) op de bank. Dat de ontmoeting niet verder escaleerde en niet nog meer spelers naar de kant wer den gestuurd, mocht een won der heten. Want zonder enig ontzag en respect voor elkaar reageerden de spelers, en met name die van Bloemendaal, zich met niets ontziende acties af. De verwachting is dat de uit sluiting voor Bovelander, die een schoppende beweging maakte naar HGC-er Jan Wil lem Neuberg, tot een duel be perkt zal blijven. De strafcorner specialist van Bloemendaal en het Nederlands elftal, normaal het rustigste jongetje van de klas, is tot dusver nauwelijks over de schreef gegaan. Ex-international Kooijman, die Neuberg uit frustratie over het eerste incident tegen de vlakte sloeg, kwam veel vaker negatief in beeld. De Amster damse arts, voor de Spelen mo gelijk weer oproepbaar voor de nationale ploeg, zou best eens langer buitenspel kunnen wor den gezet. Naam: Rob Bink Club: w Leiden Leeftijd: 23 jaar Beroep: Medewerker GAK O Scheidsrechter De Wolf die gisteren de Leidse derby in de vierde klasse tussen UDWS en Docos floot heeft gevoel voor kleurschakeringen). De fluitist uit Bodegraven fleurt zijn zwarte outfit steevast op met modieuze witte sokjes en dito schoenen. Waarom? „Nergens om. Gewoon omdat ik het mooi vind. Jij niet dan?" Hoe dan ook - en misschien komt dat toch door die opvallende sokken - de ref floot een prima wedstrijd. Hij blijft er uiterma- te koel U onder. Rob Bink scoorde zaterdag vier maal uit een dood moment in de wedstrijd tegen Zevenhoven. Waar de gemid delde spits een week feest zou gaan vieren, toont de speler van Leiden echter grote bescheiden heid. „Het maakt me geen bal uit wie ze er in schiet. Als een teamge noot vijfmaal scoort is dat ook perfect. Voetbal is en blijft een teamsport," zo zei Bink na afloop. „Belangrijker is dat we eindelijk weer eens punten pakten. We hadden veel pech in het begin van de competitie, maar het zelfvertrouwen is nu terug, al moeten we volgende week bij de koploper (DEVJO met twaalf uit zes) ook een punt pakken." Bink bracht met zijn lier tref fers zijn totaal op vijf en het to taal van Leiden op acht. Waar om in deze wedstrijd plotseling zo'n uithaal; had je extra ge traind? „Nee, juist niet. Ik ben ziek ge weest, griepje, en heb alleen op donderdag kunnen trainen. We hebben op die avond wel een nuttig gesprek gehad met de se lectie. We gingen aardig tegen elkaar tekeer. Maar zaterdag na de wedstrijd was het weer gezel- Leiden miste ook nog twee strafschoppen. „Tja, het hadden ook zes doel punten kunnen zijn. Allebei te zacht ingeschoten. Met wind mee had ik die bal natuurlijk heel hard moeten nemen, maar ik nam hem met mijn binnen- kantje in de hoek waar de kee per ook heen ging. Die tweede i ander c FOTO LOEK ZUYDERDUIN OOk te Zacht."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21