Sport Handbalteam is ver van huis Senna spuwt zijn gal na behalen derde titel Kunststoter Belderbos kan zijn geluk niet op Kasparov door het oog van de naald Hartwijk en Buis winnen Unicum-toernooi Sybesma debuteert goed AYRTON SENNA RUT na zijn derde titel oude wonden open. NIEUWSLIJN Winst voor Minnesota Twins MINNEAPOLIS - Vorig seizoen werden ze laatste in de competi tie. Zaterdagavond speelden ze de eerste wedstrijd van de World Series. Minnesota Twins versloeg in het Metodrome Atlanta Bra ves met 5-2. Grote man achter de eerste overwinning was Greg Gagne, die met een homerun drie punten voor zijn team ver overde. De indoorhal was zaterdagavond met 55.108 fans tot de laatste plaats bezet. In de derde inning nam de thuisploeg een voor sprong door Gladden. Tot de vijfde inning bleef die stand onge wijzigd. Met twee man op de honken, meldde Greg Gagne zich aan slag. De korte stop sloeg de bal de tribune in, waardoor het verschil tot vier punten opliep. De feestvreugde bij de fans be reikte op dat moment een hoogtepunt. Morgen mogen de Bra ves voor het eerst in hun vertrouwde omgeving aantreden. Of het dan rustig blijft, valt te bezien. Zaterdag protesteerden onge veer duizend mensen buiten de poort van het Metodrome tegen de door de Braves gehanteerde Indianen-symbolen. Leidse successen bij Open NK LEIDEN - Maar liefst 25 jeugdschakers van Op Eigen Wieken na men gedurende de herstvakantie deel aan de open Nederlandse jeugdkampioenschappen in Arnhem. Leidse successen bleven daarbij niet uit. In de poep tot en met 12 jaar was Erik van de Doel oppermachtig door met een score van 13 uit 14 de eerste plaats voor zich op te eisen. In de categorie tot en met 14 jaar stuitte Job Delemarre op meer tegenstand, maar zijn score van 71/2 uit 9 was nog juist voldoende om op weerstandspunten de titel binnen te halen. Tafeltennissers redelijk tevreden CZESTOCHOWA - Bondscoach Jan Vlieg toonde zich gisteren opgelucht. De resultaten van de Nederlandse tafeltennissers op de Open Poolse kampioenschappen in Czestochowa gaven Vlieg alle reden tot optimisme. Bettine Vriesekoop won bij de vrou wen, Trinko Keen bereikte de halve finales waar hij nog niet op gewassen bleek tegen de latere winnaar Jean-Michel Saive. Ook Danny Heister had indruk gemaakt op de technisch verantwoor delijke man van het Nederlandse tafêltennisteam. Frans Belderbos begroette de wereldtitel kunststoten met een schreeuw die volgens hem af komstig was uit zijn tenen. De Nederlander, op de openings dag van het toernooi in Bad Bergzabern 33 jaar geworden, besliste de finale tegen de Fransman Madou Touré in de allerlaatste (derde) poging op het laatste (tiende) figuur, in de laatste (vijfde) set. Voorschotenaar Rob Scholtes (27) eindigde op een vijfde plaats. Na een schlemielige ne derlaag tegen Touré in de halve finale (3-1), zat er nog hooguit een derde plaats voor hem in. Dat lukte niet omdat de Span jaard Jordi Oliver daar een stok je voor stak (2-0). „Het zat even niet mee" aldus Scholtes. „Te gen Touré miste ik in de be langrijke tweede set, het stond 1-1, twee ballen op een millime ter. Eén bal was net te zacht." In de vierde set miste Schol- Vader Rustam Kamski moest bijna aan het beademingsappa raat. Had zoon Gata eindelijk de kans Gari Kasparov te pakken, liet de tiener (17) zijn grootste vijand in de schaakwereld ont snappen naar remise. Het ge beurde gisteren in Tilburg, in de derde ronde van het 15e Inter- kampioen Kasparov, in de ogen van de Kamski's de meest per verse, schakende schurk op aar de, de 'Caligula' van de schaak wereld. Gewonnen had Gata nog nooit van zijn aartsrivaal. Zelfs nooit geremiseerd. Het werd de hoogste tijd voor wraak. Terwijl Timman en Karpov na anderhalf uur de stukken op borgen (1/2-1/2), Short met wit Barejev bezwendelde (1-0) en Kortsjnoi in razende tijdnood verstrikt raakte tegen Anand en afbrak in verloren stand, kreeg Kamski met wit op het bord, wat hij met de computer en zijn secondant Polovodin in zijn bungalow in Oisterwijk had voorbereid: de scheveninger in het siciliaans. Kasparov speelde behoedzaam, nam de tijd en stond vrijwel constant een frac tie minder plezierig. Niet direct dreigend, maar onaangenaam. Kamski. vorig jaar met Ivantsjoek winnaar in Tilburg bij afwezigheid van Kasparov en Bondscoach valt selectie af Het Nederlands vrouwenhandbalteam beweegt zich zwalkend richting het belangrijke wereldkampioenschap voor B-landen en de bondscoach gaat voorop. Want be halve de speelsters, maakt ook keuzeheer Ton van Linder bepaald geen consistente indruk. Na afloop van het vier- landentoemooi in Schiedam, waar Oranje erg pover presteerde, kondigde Van Linder grondige hervormingen aan die op zijn zachtst gezegd bevreemding wekten. tes slechts twee figuren. Touré slechts één, zodat hij doorging. Oliver hield Scholtes vervolgens van het eremetaal af. „Er zaten maar twintig minuten pauze tussen. Dan is het moeilijk. Je moet je nederlaag verwerken en je opnieuw zien te motiveren", aldus de Voorschotenaar. Belderbos kon intussen zijn geluk niet op. Nog nooit behaal de hij een titel in het artistiek biljarten. Geen Nederlandse, laat staan een Europese. Belder bos' eerste kampioenschap viel meteen in de hoogste categorie: de wereldtitel. „Een rare volgor de", gniffelde hij. Maximo Aguirre, een Ham burger van Peruaans vlees, is de verrassende winnaar van de CEB Grand Prix driebanden in Wijchen. De Duitser versloeg in de finale Tonny Carlsen uit De nemarken, die zich vorige week in Spa een plaats in de profcy clus verwierf. Aguirre had in de halve finales Rini van Bracht verslagen. Van Linder staat niet bekend om zijn gespierde taal. Maar na de eerste wedstrijd van Oranje in Schiedam tegen de Sovjetu nie (afgelopen woensdag) durf de hij zijn ploeg te vergelijken met 'brandhout'. Wie precies in de open haard konden, zei de bondscoach er niet bij. Hij was enorm teleurgesteld in een paar speelsters die volgens hem te veel 'ups' en 'downs' vertoon den in de race naar de A-groep waar Nederland eind volgend jaar bij wil zitten. Keepster Lau ra Robben, Sonja van Velzen en de in Zweden competitie spe lende Diana Mouton bleven verschoond van de kritiek, maar de overigen mochten een spie gel voorhouden. Om zijn woorden nog wat kracht bij te zetten, liet Van Lin der weten dat hij enkele oud-in ternationals - Marianne Bult en Christa Thorsen - zou gaan te rughalen. Al gaat het hier om de twee beste speelsters van Ne derland, het was een wat merk waardige ommezwaai van de technische man. Was het een motie van wantrouwen of moesten de basisspeelsters ge prikkeld worden? Beide, zo gaf Van Linder gisteren toe. Bult Bult viel in 1987 al buiten de boot uit onvrede met het ge voerde beleid en Thorsen kon digde vorig jaar aan te stoppen met handbal. Inmiddels heeft de Brabantse - 'handbalster van het jaar 1990' volgens een en- quete onder trainers en journa listen - de draad weer opgepakt bij eredivisionist Noorlander- /Bollenstreek maar aan een te rugkeer als international zegt ze voorlopig nog niet te denken. Oranje zonder Bult en Thor sen is zoiets als het Nederlands voetbalelftal zonder Ruud Gullit en Marco van Basten. „De beste speelsters van Nederland moe ten gewoon in mijn team, zo simpel is het," aldus Van Lin der. Maar hij voegt eraan toe dat het geen zin heeft om men sen terug te halen die na 1992 niet verder willen. Bult - ze heeft in principe 'ja' gezegd te gen een come-back - is al 31 en Thorsen zegt te betwijfelen of ze over een jaar nog handbalt. Daarom getuigen de uitlatingen van Van Linder, zelf ooit cirkel Kitty Vonhoff scoort vanaf de cirkel voor Oranje tegen Roemenië. loper in de nationale mannen- ploeg, niet van een consistent beleid. Het lijkt hap-snap met als enig doel: promotie naar de A-groep. De coach gaat voorlo pig nog niet bij zichzelf te rade als het gebrek aan progressie bij zijn vrouwen ter sprake komt. "Al trek ik me de matige presta ties in Schiedam best aan." Derde Oranje eindigde gisteren als derde in het vierlandenevene- ment in de Schiedamse Mar griethal. Slechts de twee wed strijden tegen het slappe Litou wen werden gewonnen. De Sov jetunie en Roemenië bleken steeds veel te sterk. Toch zal Nederland juist tegen landen van dit kaliber straks moeten presteren. Maar de kloof lijkt nog niet bepaald kleiner te wor den. Van Linder: „In Italië heb ben we ons begin dit jaar uit de C-groep gewerkt (dat gebeurde overigens onder assistent- bondscoach Bert Bouwer, want Van Linder zat vanwege familie omstandigheden thuis, red.). Dat was de eerste doelstelling. Nu moeten we naar de A-groep, maar ik heb in Schiedam weinig vooruitgang gezien. Ik ben te leurgesteld in dit team. Ik dacht dat we verder waren. Sommige speelsters zullen afvallen voor de definitieve selectie die ik over twee maanden rond wil hebben, namen noem ik nu niet. We missen mentale hard heid in de ploeg en we zijn te wisselvallig." Dat laatste is niet zo verwon derlijk. Het NHV gaat op een oneigenlijke manier te werk. Hoewel het clubhandbal inter nationaal achterblijft, probeert Nederland door geld te pompen in Oranje de achterstand in te halen. Maar professioneel handbal is een term die alleen maar in mooie beleidsplannen voorkomt. In de praktijk heb ben alle speelsters een baan en slechts in de vrije tijd trainen ze. Enige uitzondering is Diana Mouton die tegenwoordig in Zweden de kost verdient met handballen. De all-rounder bin nen de ploeg moet daarom de kar trekken, maar met louter amateurs en een enkele semi- professional zal Oranje altijd achter blijven bij de wereldtop. Het is overigens nog steeds niet duidelijk waar de B-WK wordt gehouden. Hongarije is een voorname kandidaat, maar ook Nederland is kanshebber. De bond wil er niet veel geld aan spenderen en wil slechts bij een kostendekkend toernooi als gastland optreden. In 1986 was er een laatste WK in Nederland. Voor A-landen nog wel. Mis schien dat volgend jaar op eigen bodem de grote sprong voor waarts kan worden gemaakt richting wereldtop. Al hebben velen er een hard hoofd in. Karpov, had het initiatief en Tilburg anpging op de 20ste zet in op een dubieus pionoffer van zwart. De wereldkampioen had kunnen afwikkelen naar een ongeveer gelijkstaand eindspel, maar wil de kennelijk meer. Hij rekende op compensatie voor het offer, maar kreeg er bitter weinig voor terug. Met Pb4 zocht hij zijn toevlucht in een tactische wen ding, maar raakte daarbij in grote tijdnood. In die fase kreeg Kamski zijn grootste kans. Zijn 35e zet (Tgl) was een tranen- verwekker. Timman gaf direct Tel aan als winnende zet. Met een kwaliteitsoffer stelde Kasparov het halve punt veilig. Hoewel het Kamski's eerste halfje tegen Kasparov was, was het in de ogen van zijn vader veel meer dan een halfje te wei nig. Hij pakte zoonlief niet al te zachtzinnig bij de schouder en sleurde hem bijna het gebouw uit. Is Tilburg voor de Kamski's de plaats van de wraak, voor Tim man is de Brabantse stad een kuuroord. De Amsterdammer moet er genezen van zijn ver schrikkelijke ervaringen in Reykjavik. Karpov nam gisteren vrijwillig de rol op zich van the rapeut. Met zwart maakte hij het Timman in de Nimzo-indiër geen seconde lastig. Door zctherhaling wikkelde hij na 17 zetten af naar remise. De Moskoviet had amper een half uurtje bedenktijd verbruikt. Ayrton Senna neemt alvast een douche, terwijl hij op het podium wordt gehuldigd v Met zijn mond is Ayrton Senna net zo scherp als achter het stuur. De 31-jarige Braziliaan had koud de eerste slok cham pagne als gevolg van zijn derde wereldtitel naar binnen laten glijden of de scheidende voor zitter Jean-Marie Balestre van de FISA werd gisteren het mik punt van zijn kritiek. Senna stelde zijn derde titel in vier jaar veilig door in de Grand Prix van Japan als tweede te eindigen achter zijn teamge noot Gerhard Berger. Zijn laatste rivaal, Nigel Mansell, staakte de strijd. Senna geldt in de formule 1- wereld als een controversieel mens. De Braziliaan geeft altijd gas, achter het stuur en achter de microfoon. In plaats van gis teren in Suzuka zijn derde titel te vieren, greep hij de perscon ferentie aan oude wonden open te rijten. FISA-voorzitter Balestre was het mikpunt van zijn onom wonden kritiek. In 1989 reed de Braziliaan op het Japanse cir cuit in op de Fransman Alain Prost. Hij werd gediskwalifi ceerd en Prost greep de titel. Een jaar later ging in het Japan opnieuw mis tussen beide kemphanen. Senna ramde de bolide van de Fransman in de eerste bocht. Senna kreeg er het kampioenschap voor terug. „Ik heb vorig jaar bewust een botsing veroorzaakt", gaf hij gisteren toe. „Ik had me voorge nomen niet van mijn lijn af te wijken. Ook niet als dat een crash zou opleveren. Ik wilde revanche nemen. Op Prost en op Balestre." Hekel De Braziliaan, winnaar van 33 Grote Prijzen, heeft al jaren een hekel aan de eigenzinnige Ba lestre. Zeker na het voorval in 1989, waarbij de Fransman vol gens de titelhouder een discuta bele rol zou hebben gespeeld bij het toekennen van de wereldti tel aan Prost. Senna's uitspraken, dat .Ba lestre zijn landgenoot bevoor deelde, kostten hem destijds bijna zijn licentie voor 1990.„De laatste twee seizoen eindigden steeds op een verschrikkelijke manier. Daar was Balestre de schuldige van", aldus de McLa- ren-rijder. De wereldkampioen schaarde zich gisteren in het rijtje Juan Manuel Fangio, Jack Brabham, Jackie Stewart, Niki Lauda, Nelson Piquet en Alain Porst, die allen drie of zelfs meer (Fan gio) titels achter hun naam heb ben staan. „Winnen is een drug voor mij. Het houdt me op de been", stelde hij in Suzuka. De in 1981 naar Europa overgeko men Braziliaan startte 1991 met vier overwinningen, om daarna ver terug te vallen. Senna kreeg concurrentie van Nigel Mansell. Die zag echter zijn inhaalrace in Portugal stranden door diskwa lificatie in na een slecht uitge voerde bandenwissel. Remproblemen Officieel had Senna in Japan nog vijf punten nodig. Het kam pioenschap was echter al ruim voor het einde van de race ver geven. In de elfde ronde moest Mansell de Williams met rem- problemenm in het zand parke ren. „Toen ik zag dat Mansell in het zand verdween, was ik op gelucht. Dit kampioenschap is op een waardige manier beslist, in tegenstelling tot de voor gaande jaren", aldus de kam pioen. Mansell: „Jammer dat het zo voor mij gelopen is. We behoe ven het echter niet te dramati seren. Het team heeft een goede prestatie neergezet." Na het wegvallen van Mansell reed Senna op zijn gemak de wedstrijd uit. De Braziliaan voelde zich niet te groot zijn teamcollega Berger een vrien dendienst te bewijzen. De Oos tenrijker won voor het eerst zijn komst naar McLaren (1990) een Grand Prix. „Hij heeft dit sei zoen veel voor mij gedaan. Dat stel ik zeer op prijs", verklaarde de Brazliaanse perfectionist na afloop zijn ingehouden rijstijl. Het jeugd-tennistoemooi van Unicum stond in het teken van het slechte weer. Op vrijdag kon er door overvloedige regenval al helemaal niet worden gespeeld. Waarna de wedstrijdleiding uit nood besloot de overige wed strijden in pro-sets (8 games met een verschil van 2, bij 8-8 tie-break) te laten beslissen. Het Jaap Noordman-toemooi had overigens een meer dan re gionaal karakter door de deel name van zestien Limburgers. De wisselbekers van het tradi tioneel in de herfstvakantie ge houden toernooi zijn gisteren in de oudste categorie (t/m 17 jaar) in het bezit gekomen van Robert Paul Hartwijk (Unicum) ten koste van Tehado-speler Joost Weerheim: 8-4. Weerheim was verrassend in de finale ge komen door de geplaatste spe lers Wouter van Tongeren (2) en Jeroen Leunissen (3) te ver slaan. Bij de meisjes won Carlijn Buis uit Voorhout de beker en deed dat door de als nummer een bestempelde Usette Faas van Unicum met 8-6 terug te wijzen. Dat gebeurde in een lang gelijkopgaande wedstrijd, waarbij de harde en scherp ge slagen forehand van Carlijn Buis een machtig wapen bleek. Buis was ook succesvol bij de meisjes t/m 14 jaar, waar Irene Maassen het onderspit dolf met 8-4. Bij de jongens in die leeftijd won Wouter Koop van Bart Zui dervaart in de tie-break. Eric Maassen (OLTC) won de jongensfinale t/m 12 jaar van Richard Rommers (Nieuwe Sloot) met de cijfers 8-5. Ingrid van der Plas uit Katwijk won de eerste prijs meisjes t/m 12 jaar ten koste van Michelle van Deursen van Zuid-West: 8-4. Bij de jongens t/m 10 jaar speelde zich een uitstekende fi nale af tussen de districts jeugdkampioen Thorben van der Voorn (De Boekhorst) en de dit seizoen zeer succesvolle Os wald Mattheussens van Uni cum, die aanvankelijk de voor sprong veroverde, maar Torben van der Voort nipt voor moest laten gaan: 8-6. De Limburgse afvaardiging had een sterke troef in Camilla Hendricks die in de jongste meisjescategorie een knap toernooi afwerkte en in de finale Femke de Boer met 8-0 versloeg. dijk/Y. Schoordijk 8 ker/R. Van Egmond 8-3. |D 12:; Thea Sybesma heeft goed gede buteerd op de bakermat van de triathlon: Hawaii. Op de gestol de lava rond de stad Kona, waar vijftien Amerikaanse mariniers zich in 1978 voor het eerst aan de uithoudingsproef waagden, eindigde ze als vierde in de Iron Man. De achterstand op de Amerikaanse Paula Newby-Fra- ser was aanzienlijk: meer dan 25 minuten. Bij de mannen toonde Mark Allen zijn overmacht. De 33-ja- rige Califomiër won het top- evenement, met 1350 deelne mers uit 48 landen, voor de der de keer op rij. Hij evenaarde daarmee het record van Steve Scott. Ben van Zeist was met de achtste plaats de beste Neder lander. Na 3,8 kilometer zwemmen en 180 kilometer fietsen verwe zenlijkte Allen de op een na beste marathon-tijd voor Hawaii: 2.42.09. Met zijn zege reageerde Allen uitstekend op de „Europese" grootspraak. Verschillende Europeanen, on der wie de Fin Kiuru, hadden aangekondigd dat voor het eerst iemand van hun continent zou zegevieren. Aliens tijd, 8.18.32, was negen minuten verwijderd van zijn eigen parcoursrecord. Thea Sybesma had na het zwemmen al ruim vijf minuten achterstand op Paula Newby- Fraser en Erin Baker. Zelfs Irma Zwartkruis was eerder uit het water dan de rossige arts. Maandag 21 oktober 1991 Redactie; 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB VAN DER ZANDEN Vormgeving: HENK BUIS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20