Dagblad apan: Kwestie van ereschulden afgedaan ik Weinig weerstand tegen conferentie 'Vliegende doodskist uit Nigeria' Vuurzee bedreigt Oakland houwburg verbiedt jokreclame EITEN EN MENINGEN Mestijnen in Madrid in keurs lijf lIlilDEN JAN RUSPAM Theaterdirecteur Pirn Wallis de Vries heeft in het weekeinde verboden dat voorafgaand aan de Joop van den Ende-musical Funny Girl reclame op het to neel van de Leidse Schouwburg wordt gemaakt. Hij is daar prin cipieel tegen en wil in elk geval 'zijn' schouwburg niet laten „Vervuilen" door een sigaret- tencommercial. Bezoekers van de Utrechtse Stadsschouwburg zagen de re clame voor het eerst op 4 okto ber bij de première van Funny Girl. Toen het doek open ging wandelde een jongeman het to neel op, trok zijn jasje uit, nam plaats in een stoel en stak een sigaret op. Vervolgens zakte uit het plafond een uitvergroot V pakje sigaretten met daarboven een reclametekst. Net als in een tv-spot verscheen ook een bordje met de waarschuwings- regels tegen roken. I De commercial zou samen met de musical het hele land door gaan, maar de Leidse thea terdirecteur verbiedt dat nu jvoor de vijf Leidse voorstellin- 'gen. Volgens hem gaat het de jd perken te buiten dat een siga- j rettenfabrikant, tevens sponsor l(j van de musical, reclame maakt 1 in het theater nu steeds meer wettelijke beperkingen dreigen voor tabaksreclame op radio en d| Optimisme over Air Holland I SCHIPHOL BILL MEYER Optimisme heerste er gen op het hoofdkantoor van het in betalingsproblemen ver- kerende Air Holland. Zakenman t Peter Langendijk heeft nu harde q4 toezeggingen voor een bedrag van 18 miljoen gulden. Het is voor negentig procent zeker dat Air Holland kan doorgaan, aldus bewindvoerder M. Pannevis. Er is in totaal 25 miljoen gul- j den nodig om uit de failliete boedel een nieuwe, kleine luchtvaartmaatschappij te boet seren. Het gat van zeven mil joen wordt vandaag gedicht. De maatschappij zal met één vlieg tuig doorgaan en vermoedelijk in opdracht van derden in het buitenland gaan vliegen. Meer dan de helft van de 280 perso neelsleden moeten in dat geval vertrekken. Kettingbotsing in dichte mist BUITENLAND HhBHBB Johan Jonker drukt af op het Noordwijkse doel. Kees Zethof (4) en Leonard van Utrecht komen te laat op het schot van de Katwijker te ke ren. Gert Aandewiel volgt de bal nauwlettend. foto loek zuyderduin Eerste nederlaag Quick Boys Het zat er al een tijdje aan te komen, n w steklasser Quick Boys de eerste nederlaag te verwerken. De der by met Noordwijk leek aanvankelijk geen winnaar op te leveren, maar in blessuretijd sloegen de bezoekers toe. In een tumultu euze slotfase kregen de Katwijkers de deksel op de neus: 1-3. Rijnsburgse Boys, zelf winnaar in Rozenburg, lachte in zijn vuist je. De ploeg van Arie Kurver is nu medekoploper in IA. UDWS nadert de periodetitel Bij de zondagamateurs noteerde UVS een bloedeloze 0-0 tegen Zwijndrecht. UDWS-Docos was in de vierde klasse een topper, maar de wedstrijd verliep zonder hoogtepunten. UDWS werd winnaar: 1-0. De Boshuizerkadebewoners zullen vrijwel zeker volgende week de periodetitel opeisen. De drie parlementsleden tellen de Techiya-fractie stapt uit het Israëlische kabinet als op 30 ok tober in Madrid de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten begint. Ze protesteert daarmee tegen het besluit van een over grote meerderheid van de rege ring (16 tegen 3) om akkoord te gaan met het voorstel van pre mier Shamir tot deelname aan het overleg. Minister Modai (Likud, finan ciën) onthield zich van stem ming. De tegenstemmers waren Ariel Sharon (Likud, volkshuis vesting), Ne'eman (Techiya, we tenschapsbeleid) en Ze'evi (Mo- ledet, zonder portefeuille). Het kabinet debatteerde ruim zeven uur over de vredesconfe rentie, waarbij Sharon eiste dat premier Shamir de Amerikanen duidelijk maakt „dat Israël niet door de westerse democratieën op het offerblok kan worden ge legd, zoals Tsjecho-Slowakije in 1938". Ook Ze'evi zei dat Israël op het punt staat in de val te lo pen. Niettemin zal zijn partij de In zeer dichte mist zijn i gen rond acht uur ten minste honderdvijftig voertuigen op el kaar gebotst op de Al5 bij Och- ten (Gelderland). Daarbij raak ten enkele mensen licht ge wond. Het is nog niet bekend of hardrijden de oorzaak van het ongeluk is, aldus de woordvoer der. Als gevolg van het ongeval ontstonden op de Al 5 files van meer dan vijftien kilometer in beide richtingen. Tientallen doden bij strijd om Du- brovnik KUNST Eerste Leidse Boekenzondag groot succes LEIDEN Racistische stic- j kers komen van neo-nazi's in VS TUD VAN TOEN Homofiel moest zelf zijn beul be talen 'Schadeclaims zijn al afgehandeld' Slachtoffers van de Japanners in de Tweede Wereldoorlog hoeven er niet op te rekenen dat Tokyo de ereschulden alsnog vereffent. Dat heeft de Japanse regeringswoordvoer der Taizo Watanabe vandaag verklaard. De 77.000 schadeclaims van overlevenden en nabestaanden van slachtoffers uit voormalig Nederlands-Indië zullen niet worden inge willigd, zo zei hij. In het weekeinde had minister Van den Broek (buitenlandse zaken) al in een interview met een Japanse krant laten weten dat hij weinig hoop heeft op toe kenning van de schadeclaims. TOKYO «CARINE NEEFJES Woordvoerder Watanabe ver wees vanochtend naar de naoorlogse verdragen, die Japan verplichtten enkele honderden guldens als genoegdoening aan overlevenden en nabestaanden te betalen. Nederland is daar mee toen akkoord gegaan, on der druk van de VS. Met die be talingen heeft Japan volgens Watanabe destijds het hoofd stuk ereschulden al afgesloten. De regeringswoordvoerder bestrijdt dat zijn land het verle den wil verdoezelen. „Het is be langrijk dat beide landen (Ne- regering pas verlaten, wanneer er onderhandeld gaat worden over grondgebied en zelfbe stuur. De leider van een andere extreem rechtse partij, Tsomet, stemde verrassend voor het voorstel van Shamir. Minister Ne'eman, van de ul tra-nationalistische Techiya- partij, had te maken met inter ne problemen. Zelf wilde hij in het kabinet blijven tot de rege ring besluit te onderhandelen over grondgebied. Maar het centrale comité van zijn partij besloot gisteravond al op 30 ok tober op te stappen. Voorzitter Ne'eman vatte de uitslag van de stemming op als een motie van wantrouwen en stelde zijn func tie beschikbaar. Ook na het uittreden van Te chiya zal de regering Shamir ge steund worden door een meer derheid van het parlement Mochten evenwel ook Moledet en Tsomet uitstappen, dan zal Shamir verder moeten met een minderheid of het besluit ne men nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Dat zal zonder twijfel grote vertraging veroorzaken voor het vredesproces. De oppositionele Arbeiders partij heeft gisteren herhaald dat ze bereid is de regering te steunen als deze haar meerder heid zou verliezen door het uit treden van de kleine rechtse partijen. Voorwaarde is wel dat het kabinet voortgaat met on derhandelen. PLO-leider Arafat wil nog voor de conferentie in Madrid een Arabische top houden. Op die top moet de gezamenlijke onderhandelingspositie van de Arabische deelnemers Egyp te, Jordanië, Syrië, Libanon en de Palestijnen worden be paald. Egypte heeft zo n gesprek al als 'onnodig' afgewezen. Iran, Irak en Libië hebben zich zater dag fel tegen de vredesconfe rentie gekant. burgs weiland zijn in het vi de brokstukken geborgen Amerikaanse P-51B Mustang. Het toestelletje, dat werd bestuurd door tweede luitenant Denver J. Wood, stortte op 5 december 1944 neer en is nooit teruggevon den. De piloot landde per para chute in Oegstgeest, werd gevan gen gezet en keerde na de oorlog terug naar de VS. Medewerkers van Crash Research Aviation So ciety Holland hebben vanaf de start tot het neerstorten alles uit gezocht wat met de Mustang is gebeurd. Aan de hand van gevon den boordkanonnen en andere grote onderdelen is de identiteit van het vermiste toestel definitief vast komen te staan. Bijzonder is de vondst van een deel van de cockpit met daarop de emblemen van zeker 12 vijandelijke toestel len. Het wil zeggen dat de Mustang heel wat Duitse ge vechtsvliegtuigen heeft neerge haald; van elk geraakt doel werd een stukje uitgesneden en met een hakenkruis gemerkt. De zware Rolls-Royce-motor van de Mustang is in de bodem achterge bleven. De graafmachine kon niet dieper komen dan 7 meter; de motor ligt op 8 meter diepte. foto dick hogewoning LEIDEN - Op het Leidse Stationsplein ontstond vanochtend een grote ravage toen een personenauto, komend vanaf het Schuttersveld, geen voorrang gaf aan een van de Schipholweg komende melkwagen. Bij een vergeefse poging de auto te ontwijken, ramde de melkwagen een fiets- - verkeerslicht een drukknoppaal, een verkeerslicht en een reclamezuil en sloeg na de botsing om. De twee inzittenden van de personenauto wer den met letsel overgebracht naar het AZL. De 23-jarige bestuurder van de melkwagen uit Hazerswoude kwam met schrik vrij. De verkeerslich ten op het kruispunt werkten vanochtend niet foto hielco kuipers Rijksluchtvaartdienst legt Boeing 707 aan de ketting SCHIPHOL «BILL MEYER Een vliegende doodskist. Zo typeert een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) de Nigeriaanse Boeing 707 die giste ren op Schiphol aan de ketting is gelegd. Het toestel van Gas Air, een obscuur vracht maatschappijtje, werd na een anonieme tip door de Rijksluchtvaartdienst aan een in spectie onderworpen. Het vliegtuig ver toont tal van gebreken en is daarom niet luchtwaardig verklaard. Een van de mankementen betreft de rug leuning van de stoel van de gezagvoerder; die is kapot. De leuning wordt op zijn plaats gehouden met scheerlijnen die normaal dienst doen als veiligheidsriemen. De vloer van de cockpit doet sterk denken aan een Zwitserse kaas. Door de gaten is overal be drading zichtbaar, verder liggen tientallen handboeken her en der door de cockpit ver spreid. Ook op mechanisch terrein zijn nogal wat gebreken geconstateerd. Een klep aan een van de vleugels vleugel werkt niet. Delen van de beplating van het vliegtuig vertonen scheuren. Het hydraulisch systeem van het vliegtuig lekt op tal van plaatsen. Uit het onderzoek van de RLD blijkt voorts dat de vrachtpallets in het ruim niet kunnen worden vastgezet. Tijdens de start verschuift daardoor de lading van voren naar achteren door het vliegtuig. De wan den zijn dan ook op tal van plaatsen be schadigd. De Boeing 707, gebouwd in 1967, heeft door de schuivende lading vele malen tij dens de start met de staart over de grond gesleept. Aan de buitenkant van het toestel zijn de gevolgen daarvan goed zichtbaar. Berichten dat de motorophanging zou zijn gescheurd, zijn echter niet juist, aldus woordvoerder De Jong van de rijkspolitie. .Anders had het vliegtuig hier nu niet ge staan." De bemanning van het vliegtuig trachtte op alle mogelijke manieren het toestel in de lucht te houden, Zo is een loszittende vrachtdeur vastgezet met een stuk ijzer- draad. „De boordwerktuigkundige heeft bij na een complete Boeing 707 aan reserve onderdelen bij zich", aldus woordvoerder De Jong. „Hij voert momenteel zelf de noodzakelijke reparaties aan het toestel uit." De Rijksluchtvaartdienst zal van de zaak officieel melding maken bij de Nigeriaanse luchtvaartautoriteiten. WEL EENS IN HET BOEIENDSTE DORP VAN NEDERLAND GEWEEST? Zaterdag 26 oktober is je kans. Let op de advertentie van woensdag as' Maandag 21 OKtober1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39679 Losse nummers 1,45 Nog geen obonnee? nri 071 - 161400 DuL. 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Je huis schoonhouden zolang je kinderen nog opgroeien is als sneeuwruimen voordat het heeft opgehouden met sneeuwen. Phyllis Diller VANDAAG derland en Japan) praten over de gruwelijkheden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands-Indië zijn begaan. Dat kan de ope ning zijn voor meer begrip." Watanabe is niet bang dat de ereschuldkwestie het staatsbe zoek van koningin Beatrix, dat morgen begint, zal overheersen. „Wij willen erover praten met de Nederlandse regering. Ik zal me er niet voor verbergen." In een reactie zegt voorzitter Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden „teleurgesteld" te zijn. „We hebben er geen begrip voor dat de zaak op zo'n manier wordt afgehandeld." Lapré, die met een delegatie in Japan aanwezig is tijdens het staatsbezoek, ontstak gisteren in woede over de uitspraken van minister Van den Broek. Hij beschuldigde de bewindsman ervan „voor zijn beurt te spre ken". Pagina 3: Regering botst op nieuw met kampslachtoffers OAKLAND «AP De Amerikaanse stad Oakland aan de baai van San Fransisco wordt bedreigd door een enor me bosbrand. Het vuur, dat za terdag door harde wind en droogte snel om zich heen greep, bereikte gisteren de ho ger gelegen villawijken aan de rand van de stad. De brand heeft inmiddels aan tien men sen het leven gekost. Ruim vijf tig mensen raakten gewond. Elihu Harris, burgemeester van de 360.000 inwoners tellen de stad, zei gisteren dat de brandweer geen enkele greep meer heeft op het vuur en dat honderden huizen al een prooi van de vlammen zijn geworden. Bewoners van bedreigde wij ken zijn geëvacueerd, of sloegen met achterlating van vrijwel al hun bezittingen op de vlucht voor de aanstormende vuurzee. Ook de campus van de Berke- ley-universiteit dreigt door de vuurzee te worden verzwolgen. Ongeveer duizend studenten zijn daar al geëvacueerd. Tientallen meters hoge vlam men laaiden gisteren op uit het kurkdroge bosgebied. De bos sen op ae heuvels rond Oakland zijn uitgedroogd, doordat er de afgelopen vijf jaar bijna geen druppel regen meer is gevallen. Het vuur werd ook nog eens aangewakkerd door een krachti ge wind. Verscheidene waterre servoirs en pompstations zijn door het vuur onbereikbaar. Familieberichten - Programma's Regio VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Vannacht mistbanken en een mini mumtemperatuur véin ongeveer 3 graden met in het binnenland plaatselijk vorst aan de grond. Overdag wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 11 graden. Overdag tot matig toe nemende noordwestenwind, rond kracht 4. Uw nieuwe auto? Diestaai gegarandeerd op 24,25 en 26 oktober inde Groenoordhallen in Leiden tijdens de Briljante Kamsteeg Jubileum Autoshow. Homsteog HOELANG KUNTU ie eerste twee wskan gratis. M^TOonnement betaal ik daarna: Per maand (f 26,45) via automa- tische betaling* Per kwartaal 76,75) via accept giro. Naam en voorletters: Telefoon (i.v.m. controle bezorging): Nummer bank/girorekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden i I r«00053* I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1