Sport Quick Boys slaat op tilt Beter af bij de Unicef Blunder Menzo beslist topper Siemerink klimt op wereldranglijst msm Maandag 21 oktober 1991 Redactie: 071-161100 «Eindredactie; AD VAN KAAM* Vormgeving; SIMON DE GRAAF 13 NIEUWSLIJN Jan Kulker derde in New York NEW YORK - Han Kulker en Elly van Hulst zijn als derde geëin digd tijdens de hardloopwedstrijd over een mijl op Fifth Avenue in New York. De Brit Matthew Yates won bij de mannen in •3.56,75, Alisa Hill uit de Verenigde Staten was de beste bij de vrouwen in 4.31,57. Van Hulst lag na het hellende gedeelte, de eerste 800 meter, vijfde en begon in de afdaling haar opmarsje. Laetitia Vriesde uit Suriname werd zevende in 4.44,81. Bij de mannen was de strijd om de eerste plaats spannend. Yates won, maar de Ier Frank O'Mara en Kulker bleven binnen de seconde achterstand. Net als Van Hulst is de Leidenaar net terug van een blessure. Tyson meldt zich af voor titelgevecht LAS VEGAS - Mike Tyson heeft zich afgemeld voor het gevecht om de wereldtitel in het zwaargewicht tegen Evander Holyfield, dat op 8 november in Las Vegas zou plaatsvinden. Tyson kampt met een ribblessure. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Volgens een communiqué van Caesars Palace, de zaal waar het gevecht zou worden gehouden, is Tyson op 8 oktober tijdens de training geblesseerd geraakt Volgens manager Lou Duva van titelhouder Holyfield wordt het duel zeker voor 27 januari afgewerkt Op die datum moet Ty son terechtstaan in Indianapolis. De voormalige wereldkam pioen wordt ervan beschuldigd een deelneemster aan een miss verkiezing op zijn hotelkamer te hebben verkracht. Perfect-game blijkt niets waard DE LIER - Glen Werkhoven heeft bij het internationale bowling- toernooi in De Lier pech gehad. De Nederlander scoorde gios- termorgen een perfect-game (300 punten), maar zag de daaraan verbonden auto ter waarde van 42.000 gulden aan zijn neus voorbijgaan. De Audi ging zaterdagavond naar de Engelsman lan Shahid, die als eerste een perfect-game afleverde. Fafié geimponeerd door Real Madrid MADRID - Ab Fafié is danig onder de indruk geraakt van Real Madrid. De trainer zag FC Utrechts tegenstander in het UEFA- bekertoemooi 1-1 spelen tegen FC Barcelona. „Het was niet eens de beste wedstrijd van Real", analyseerde „Koning Ab", „Hagi en Prosinecki liepen elkaar nog weieens in de weg. De verdediging van Real is zeer sterk. Het wordt zeer moeilijk voor ons de derde ronde te bereiken. We zullen woens dag moeten toeslaan in de thuiswedstrijd." De Sleutels huldigt volhouders LEIDEN - Voetbalvereniging De Sleutels*heeft tijdens een alge mene ledenvergadering twaalf leden gehuldigd. Erevoorzitter F. van de Berg, ere-lid J. Veefkind en lid van verdienste Joh. Veef- kind kregen een gouden speld omdat ze 45 jaar zijn aangesloten bij de Vlietclub en dus sinds de oprichting van de partij zijn. Negen andere personen die allen een kwart eeuw bij De Sleu tels zijn, kregen een zilveren speld. Het zijn voorzitter en lid van verdienste D. Bamhoorn, ere lid J.J. Schinkel, de leden van ver dienste J.H. de Bruin, J. de Laaf, J.C. Laterveer, W. Klein en T.H. de Bruin, J. Riethoven en H J. van Huis. WENEN ANP Jan Siemerink behoefde zich niet te schamen voor de neder laag tegen Wimbledon-kam- pioen Michael Stich. „Ik voelde me super, maar hij was gewoon te goed voor me", was het oor deel van de 21-jarige linkshan- der uit Rijnsburg na afloop van de finale in Wenen, die hij met 4-6 4-6 4-6 verloor. Siemerink maakte in de Oos tenrijkse hoofdstad een sprong richting top-dertig van de we reld. Snelle rekenmeesters kwa men gisteren uit op een aantal bonuspunten dat hem vanaf vandaag op nummer 26 zal doen belanden. De nummer 39 op de laatste ranglijst versloeg twee hoger geklasseerden: Hlasek (17) en Skoff (25) en komt daardoor op een plaats die hij nog niet bekleedde. Sinds Michiel Schapers - die in april 1988 heel even op de 25ste plaats stond - heeft geen Neder lander meer zo dicht bij de top 20 gezeten. Tevreden Zaterdag won hij moeiteloos van Steeb, maar net als vorige week in Berlijn (2-6 3-6) was de Rijnsburger kansloos tegen Stich, die vrijdag 23 jaar werd. Toch mag hij tevreden zijn. Sie merink is bezig met een goede periode nadat hij maandenlang in een dalletje zat. Met als abso luut dieptepunt de uitschake ling in de eerste ronde van de NK in Warmond tegen Sander van Gelder. „Sinds de zege op Guy Forget tijdens de US Open gaat het weer beter", meldde hij na de wedstrijd tegen Steeb. De start van de linkshandige Siemerink was nerveus. De Zuidhollander, die in de voor gaande partijen (Vojtischek, Hlasek, Skoff, Steeb) slechts een set verloor, ontspannen en su perieur was en gemiddeld ruim acht aces sloeg, startte zijn op slagreeks met drie dubbele fou ten. In het verdere verloop zou dat aantal verdubbelen. Het aantal aces van de ser vice-volley-speler bleef in zijn laatste partij beperkt tot drie, Noordwijk profiteert dankbaar Terwijl de toeschouwers, spelers en vooral de trainers zich al hadden verzoend met een 1-1 eindstand bij Quick Boys - Noordwijk sloeg de vlam alsnog in de pan. De thuisclub ging - met nog enkele minuten te spelen - vol ledig 'op tilt' en Noordwijk kon met een 1-3 overwinning naar huis. Zonder daar al te veel moeite voor te hebben terwijl „slechts" 49 procent van zijn eerste opslagen goed was. Te weinig, voor iemand die na zijn service meteen naar het net sprint om de aanval te bekro- Gelijkmatig De wedstrijd was vooral gelijk matig. Siemerink brak geen en kele keer de opslag van Stich, de Duitser deed dat in elke set één keer. „Ik heb alleen het noodza kelijkste gedaan", vertelde hij. „Ik wist, dat Jan me niet echt pijn kon doen." Op de vraag waarom Sieme rink soms zo matig retourneer de, antwoordde hij:Als iemand zo ongelooflijk opslaat als Stich ziet het tegenspel van de ont vanger er altijd een beetje onbe nullig uit." Aan de prestatie hield de winnaar van het toer nooi in Singapore eerder dit jaar in ieder geval ongeveer 40.000 gulden over. Stich maakte als zo vaak in druk door zijn perfectie, kalmte en schijnbare onaantastbaar heid. De Duitser stond aan het begin van dit jaar nog 42ste op de wereldranglijst. Na de afre kening van Wenen is hij Courier waarschijnlijk gepasseerd en opgeschoven naar de derde plaats. Maar ook Siemennks progressie is opmerkelijk. De Davis Cup-speler begon 1990 als 135ste. KATWIJK ROB VAN DER ZANDEN Want het was vooral Quick Boys zelf dat de eindstand ver in blessuretijd op het bord bracht. Om te beginnen ging Ben Gey- teman op uiterst sullige wijze onder een hoge voorzet door waarna Patrick Scheurwater in de 93ste minuut simpel voor 1- 2 zorgde. En invaller Martin Rog maakte het helemaal bont door enkele minuten later vanaf 25 meter de bal voorbij zijn eigen keeper Marco Ruwaard te schie ten: 1-3. Een terugspeelbal die meer leek op een doelpoging, al zal Rog het niet zo bedoeld heb ben. Bij de doelpuntenmaker sloe gen vervolgens alle stoppen door. Toen hij na het doelpunt een dolgelukkige Scheurwater - met gebalde vuist - zag passe ren, werkte hij de spits van Noordwijk met een verschrikke lijke doodschop tegen de grond. Scheidsrechter De Ruyter en zijn vlaggenisten waren waar schijnlijk druk doende om de 1 - 3 stand te noteren tijdens de aanslag, want anders is het niet te verklaren dat de boosdoener gewoon in het veld mocht blij ven en zelfs geen boeking kreeg. Quick Boys-trainer Wim van Zwam kreeg het wel allemaal op zijn netvlies en walgde er van. "Hier is het laatste nog niet over gezegd. Dit hoort niet bij Quick Boys en sowieso al niet op een voetbalveld," aldus de oefen- meester. Scheurwater verklaarde slechts blij te zijn. "Ik maakte een vreugde-gebaar, meer niet. Ja, met Rog in de buurt moet je dan oppassen natuurlijk." Rog zelf beende na de wedstrijd snel weg uit de catacomben en was niet aanspreekbaar. Muziek Het was een apotheose die niet meer werd verwacht op Nieuw Zuid. De 4000 koukleumende toeschouwers zaten tegen vij ven te wachten op het laatste fluitsignaal dat hen als muziek in de oren zou klinken. Want na een aardige eerste helft bakten Jan Jeroen Schaap scheert over Noordwijk-doelman Rob van Dijk heen. De Katwijkers sloegen ii de twee ploegen er na de pauze weinig meer van. De wind blies alle goede bedoelingen weg en het leek alleen nog maar 1-1 te kunnen worden. Die gelijke stand kwam er doordat Gert Aandewiel en Scheurwater attent waren ge weest in de eerste helft. Aande wiel strafte na twintig minuten chaotisch uitverdedigen bij de bezoekers af en Scheurwater profiteerde daarna van een klutsbal na een vrije trap van Rick van Dijk. Quick Boys had via Edwin Otte (twee keer) en dezelfde Aandewiel de beste kansen op een voorsprong voor de thee, maar bleef steken op een goal. Dat zou de ploeg dus lelijk opbreken. De twee Katwijkers die in de slotfase in de fout gingen mo gen zich de nederlaag aanreke nen, maar in feite moet de rest van de ploeg het leed ook dra gen. Want Quick Boys kwam in totaliteit mager voor de dag. Noordwijk kon ermee door, maar had zijn uitblinkers vooral in de achterste linie waar Kees Smit en Rob Ruygrok excelleer den. Voorin hoefden de zwakke spitsen Cliff Comvalius en Joost Vink trouwens niet te schitte ren, want Quick Boys hielp im mers een stevig handje bij het John Eelman dus minzaam lachend na afloop en zijn colle ga Van Zwam zuur kijkend. „We zoeken nog steeds een beetje," erkende Van Zwam. „Na de 1-0 bij voorbeeld wil de helft door gaan en de andere helft kiest voor zekerheid. Dat breekt je dan op." aldus de coach die binnenkort ook nog eens Johan Jonker en Marco Dijkhuizen - twee spelers op de as - zal moe ten missen. Beiden kregen een boeking. Jonker krijgt sowieso al straf vanwege zijn rode kaart te gen RBC en Dijkhuizen pakte zijn derde, want de boekingen in de nacompetitie tellen nog mee. Van Zwam liet in het pro grammablaadje weten dat 'Quick Boys zijn beste wedstrijd nog moet spelen in deze com petitie'. De slechtste niet meer waarschijnlijk. Die werd zater dag gespeeld, zo mag men ho pen. Quick Boys - Noordwijk 1-3 (1- 1). 20. Aandewiel 1-0, 34 Scheurwater 1-1, 93. Scheurwa ter 1-2, Rog (eigen doel) 1-3. Scheidsrechter De Ruyter. Toe schouwers 4000. Boekingen; Dijkhuizen. Jonker (Quick Boys), Comvalius (Noordwijk). Quick Boys: Ruwaard. Jaap van Duyn, Geyteman. Dijkhuizen, Hans van der Plas; Aandewiel, Jonker, Otte, Kanbier. Leen van der Plas (Rog). Van der Kley (Jan Jeroen Schaap). Noordwijk: Van Dijk. Smit. Zet- hof. Tegelaar. Ruygrok, Van Utrecht (Smits), Van Staveren. Van Dijk, Scheurwater, Vink, Comvalius (Bosma). Romano is weer terug en zo is ook het vingertje, geheven naar in dit geval doelpunt nummer twee voor PSV. EINDHOVEN CPP Aad de Mos wilde natuurlijk niet al te lyrisch doen. „Dit was de beste wedstrijd die ik dit sei zoen zag". Zijn tegenstander van woensdag, Bobby Robson, ging al wat verder. „Dit was de beste wedstrijd sinds ik hier ben". Hans van Breukelen ken de geen enkele remming: „Dit heb ik m'n hele carrière nog nooit megemaakt, zo'n wed strijd. Fantastisch!" Over PSV-Ajax werd met recht en reden euforisch gedaan. De geweldige wedstrijd had top kwaliteit en topspanning; de uiteindelijke beslissing kwam, paradoxaal genoeg, door een ordinaire blunder tot stand. Stanley Menzo liet de bal na een uur zomaar uit z'n handen vallen, voor de voet van Ka- lusha. De Amsterdamse keeper voel de zich 'geweldig lullig' en dat was te horen ook. „Ik word er gek van. Dit is al de tweede keer dat ik hier een beslissende fout maak. Terwijl ik toch goed in de wedstrijd zat. Nee, het was geen overconcentratie, al is er tegen PSV altijd wel wat extra druk. Je speelt toch tegen Hans, hè..". EINDHOVEN ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Liefhebbers van mooi voetbal, bromde Michels woensdag avond in de Kuip, moeten naar een wedstrijd van Unicef gaan. Godzijdank bestaat er nog club voetbal. Vier dagen na de saaie interland tussen het Nederlands (schaak)elftal en Portugal droe gen de internationals van PSV en Ajax de naam van de kinder organisatie op de achterkant van het shirt en bewezen zij het ongelijk van de bondscoach. Het halfjaarlijkse hoogtepunt tussen de twee beste clubteams van Nederland werd een onver getelijk schouwspel, een gala- wedstrijd in optima forma, die slechs een minpunt kende: een verliezer. Zelden was een applaus zo te recht als de staande ovatie die de PSV'ers en Ajacieden gister avond ten deel vielen. Na an derhalf uur gedurfd en meesle pend aanvalsvoetbal, dat beslist werd door een blunder van Ajax-goalie Stanley Menzo (3- 2), gold slechts één conclusie: er is nog hoop voor topvoetbal als kijksport. De twee giganten van het va derlandse voetbal bewezen het danig in de versukkeling ge raakte clubvoetbal in ons land een gouden dienst. Beide ploe gen gingen uit van de eigen kracht, weigerden zich aan te passen en hielden zo min mo gelijk spelers in de buurt van de eigen doelman. Zowel PSV als Ajax voetbalde zonder echte li bero en speelde achterin man tegen man. Ideaal Die aanpak maakte PSV-Ajax tot een lust voor het oog, maar moet een gruwel zijn geweest voor al die trainers, die een strak georganiseerde verdedi ging tot het hoogste ideaal heb ben verheven. Robson en Van Gaal maakten op die regel een uitzondering en openden daar mee wellicht de ogen van de Fi- fa-bonzen. Sinds het volledig mislukte WK '90 in Italië buigt een commissie van wijze man nen zich nu al maandenlang over een aanpassing van de spelregels en worden allerlei lapmiddelen bedacht om het voetbal weer aantrekkelijker te maken. De oplossing lag gister avond in Eindhoven. Daar heb je echter wel twee ploegen voor nodig, die bereid zijn voetbal te spelen in dienst van het publiek. Dat deed PSV, maar vooral het Ajax van Louis van Gaal, die werkt in de geest van Johan Cruijff. „Het is zuur", blikte Van Gaal naderhand te rug, „dat Ajax is geslacht door persoonlijke fouten". Dat gold in feite voor alle PSV-treffers, met de tweede en derde voorop. „Gemeten naar de kansen had het bij rust net zo goed 4-4 of 5-5 kunnen zijn", meende Robson op zijn beurt. Vanaf de eerste minuut speel den beide ploegen voluit op de aanval en was het eigenlijk een klein wonder dat de openings treffer pas na zeventien minu ten viel. Dat doelpunt, van de voet van Kalusha, was het verrassende antwoord op het verbluffende openjhgsoffensief van Ajax. Het leverde ploeg vier hoekschop pen op en dwong Van Breuke len tot een katachtige reflex bij een inzet van Pettersson. Via zij hand en de lat sprong de bal over het doel. Drie minuten na de treffer van de Zambiaan, wiens halve omhaal via de rug van Jonk doel trof, bracht Ro- mario met z'n eerste competi tietreffer PSV op 2-0. In negen van de tien gevallen zou het voor PSV een gelopen koers zijn geweest. Niet echter tegen dit Ajax. De ploeg behield de rust en het overzicht en be zat genoeg veerkracht om zich over deze tegenslagen heen te werken. Op aangeven van Wou ters, die door de promotie van Jonk naar de linkerkant van het veld is verbannen en zich daar zichtbaar niet op z'n gemak voelt, zorgde Bergkamp voor 1- 2 en bracht Wim Jonk zeven mi nuten na de rust de balans weer in evenwicht. „Op dat moment", vond Van Gaal, „was PSV rijp voor de slacht". Overmoedig geraakt door de gelijkmaker bracht hij Van Loen in als vervanger voor Van 't Schip en sleutelde Van Gaal onnodig aan de speelwijze van Ajax. Ronduit frustrerend voor Ajax was de 18-karaats blunder van Menzo, die de bal uit een voor zet van Van Aerle simpel uit z'n handen liet vallen. Voor Kalusha was het vervolgens een koud kunstje om te scoren. „We heb ben verloren door fouten, die in zo'n topwedstrijd niet gemaakt mogen worden", beklaagde Van Gaal zich naderhand terecht". Reclame De reactie was net zo merk waardig als zijn behandeling van de voorzet van Van Aerle, die Menzo simpel had kunnen onderscheppen. Tekst en actie detoneerden volledig rond de topper die pure reclame was voor de sport. Bobby Robson: „Geen enkele gele kaart en geen van beide verzorgers hoefde zelfs maar één keer op het veld te komen". In zijn nabeschouwing had de coach het voortdurend over Vonk, de luisteraars voor het di lemma stellend of hij Vink of Jonk bedoelde. Het bleek om de Volendammer te gaan. „Die stelde ons voor veel proble men". Dat was niet erg boud beweerd van Robson. Jonk werd van allerwege gecomplimen teerd voor zijn spel. Aad de Mos: „Jonk was de absolute uit blinker". Gerald Vanenburg: „Jonk was fantastisch". Het gevolg was dat Jan Wou ters een stuk minder fantastisch was. De international wordt door Louis van Gaal links op het middenveld gezet sinds lonk de voorkeur krijgt als de vrije man die meestentijds voor zijn ver dediging speelt. Wouters; „Ik heb een anonieme wedstrijd ge speeld. In deze positie kom ik natuurlijk een stuk minder aan de bal. De trainer wil het zo, dus schik ik me, al ben ik een ande re mening toegedaan". Het kan Wouters natuurlijk ook niet bekoren slechts met de complimenten voor het ploeg- spel uit Eindhoven te vertrek ken, terwijl de 31-jarige mid denvelder zelf niet erg veel heeft kunnen bijdragen tot die pres tatie. Die complimenten kwa men niet alleen van Ajax-trainer Van Gaal, maar ook van PSV. Van Breukelen: „Wij hadden ons ingesteld op twee verschil lende speltypen van Ajax: het 4- 4-2 en het spel dat ze normaal spelen. Onze bedoeling was het Popescu vrije man te maken en Koeman de bewaking te geven van Bergkamp. Dat ging niet door, omdat Ajax zonder libero speelde. Toen waren wij ge dwongen hetzelfde te doen". PSV paste zich dus aan, zoals ook woensdag tegen Anderlecht het geval zal zijn. De gisteren weer sterke Erwin Koeman: .Anderlecht speelt niet zoals Ajax. ik denk dat De Mos zeker met een libero zal spelen. Maar wij zijn geen ploeg om te verde digen. Als je ziet hoeveel kansen Ajax vandaag tegen ons krijgt. Wij hebben veel kansen gekre gen, maar Ajax ook. Dat heeft me toch verbaasd". Het was niet onlogisch dat de discussie zich afloop toespitste op de vraag of je internationaal zo aanvallend kunt spelen als PSV en Ajax gisteren deden. Aad de Mos beweert van niet. „In ternationaal kan dit natuurlijk niet, de goals kwamen ook op kinderlijke wijze tot stand. Maar van mij mag PSV woensdag zo spelen". Cynisch genoeg kreeg De Mos bijval van lohn van Ix>en. De Ajax-spits die het De Mos deels verwijt dat hij bij Anderlecht mislukte, vond dal zijn nieuwe coach Van Gaal inderdaad wat te aanvallend had gjnrllftll op zeker moment. „Ik moest warm lopen, toen het 2-1 was. Een minuut later was het 2-2. Vorige week gebeurde dat ook al: ik ging warm lopen en meteen werd er gescoord. Dus liep ik naar Van Gaal om te vragen of ik weer kon gaan zitten. Dat mocht niet. Ik moest er zelfs heel snel in. Dat vond ik raar. Als je op 2-2 staat, heb je geen extra spits nodig".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13