Rtv show 'Publiek bepaalt voor de helft je succes' Vedetten treden op voor Unicef Bevrijdingssores 'Dat knokken om iets te bereiken is echt Hollands' Rob de Nijs sleept Story voor rechter Maandag 21 oktober 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 e JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN e REiNA VAN POPPELEN e Vormgeving: ESTHER NYPELS 10 MAAR DAN ZIE IK het publiek: ze zitten tien tot vijftien meter van me af, armen over elkaar. Af wachtend. En ik moet dan het gat dichten. Ik zou het misschien kunnen. Maar wil ik het? Ik denk van niet dus. (Henk Wijngaard) Henk Wijngaard terug met 'Ik moet nog wat jaren mee' ELS SMIT GRD Hij kan er niet meer tegen, al die natte wegen. En een te genligger die z'n felle lichten niet dimt Hij moet nog wat ja ren mee. Dat is niet zo'n fijn idee. „Nee, wie vindt van wei? Misschien is dat voor een deel het succes van dat nummer. Het gaat over het vooruitzicht om te moeten werken tot je aow. Of je wao. Hoewel, die wao is niet meer voor veel mensen weggelegd, gezien de ontwikkelingen. Maar geloof me, het lied is in het voorjaar geschreven, dus voordat het gedoe rond de wao echt be gon." Henk Wijngaard zit even in de kantine van het NOB. Hij heeft zojuist, louter met akoesti sche gitaar zijn 'Ik moet nog wat jaren mee' ten gehore ge bracht als opening van een ra dioprogramma. Alleen voor dat ene nummer is de zingende vrachtwagen chauffeur even uit Emmen op en neer gekomen. Maar Wijn gaard zit er niet mee. „Ach, het kan erger. Weet je wat erg is? Twee dagen repeteren voor een televisie-uitzending en dan blijkt dat uitgerekend jouw bij drage niet wordt uitgezonden." Wijngaards 'Ik moet nog wat jaren mee' wordt regelmatig ge draaid door 'Hilversum' en het ziet er naar uit dat de sympa thieke trucker er wederom een hit mee scoort. Zelfs zonder or kest blijft het nummer overeind. „Eddy Rabbit had er tien jaar geleden een hit mee. Dreaming my life away.' Ik heb het veel Henk Wijngaard: Publiekslieve ling FOTOGPD gedraaid toen ik bij radio Em men zat. Ik had daar een pro gramma. Ik heb ook nog een programma bij radio Noord ge had, maar daar ben ik mee op gehouden, ik had te veel werk en ze vonden mij, geloof ik, ook niet zo goed. Ik ben geen discjockey. Ik vind het saai werk. Je ziet je publiek niet", legt Henk uit. „Maar het gaat inderdaad goed met de plaat. Erik de Zwart (Veronica) kwam laatst naar me toe. Hij zei: Ik weet niet wat het met die plaat van jou is, maar als ik hem in de disco theek draai gaan de mensen uit hun dak." „Ik merk dat zelf ook als ik optreed in discotheken, op bruiloften, studentenfeesten, personeelsfeesten, in bejaar dentehuizen en instellingen voor gehandicapten." „Ja, het is onvoorstelbaar, maar iedereen zingt mee. En ik ben blij toe. Een jaar of vijf gele den zag ik er echt geen gat meer in. Ik had, geloof ik, zes, zeven lp's vol vrachtwagenliedjes. Ik wist op een gegeven moment echt niet meer wat ik nog moest schrijven. Anderen hebben me nog wel liedjes aangeboden, maar ik heb die aanbiedingen afgeslagen. Ik had er gewoon niets meer aan toe te voegen." „Kijk, ik heb geen bezwaar te gen het stempel van de zingen de trucker en ik ga ook geen moeite doen om daarvan af te komen. Dat zou namelijk bete kenen dat je je afkomst verloo chent. Maar ik was op dat mo ment gewoon uitgeschreven." „Ja, hoe begon het. Ik reed voor Autorama, voornamelijk in het noorden van het land. In mijn vrije tijd schreef ik liedjes. Ik heb ook nog gevaren. Bij de koopvaardij. Ik ben een beetje een zwerver. Daarna ben ik gaan rijden. Voornamelijk semi- buitenland. Zo heet dat als je even de grens overgaat, naar België, Duitsland. Voor een Amerikaanse firma heb ik drie maanden op Italië gereden, maar daar had ik gauw genoeg van. Ik had drie jonge kinderen. Mijn vrouw begon terecht be zwaar te maken, want in de weekeinden was ik ook vaak weg. Optredens en dergelijke" „In het begin was het een hobby. Ik reed met Harry, Harry Vaartjes. Van hem is 'De vlam in de pijp', althans de slogan. Als we bijna thuis waren zei hij altijd 'Henk, even de vlam in de pijp'. Later, toen ze na veel moeite mijn plaat onverwacht op de radio draaiden, zaten li Het wereldberoemde presentatieduo, vlnr. Gregory Peck, Audrey Hepburn en Roger Moore. FOTO AA FREPERIKE CONTANT GPP Voor de tweede keer zendt Veronica vanavond het Danny Kaye Interna tional Awards gala uiL Vorig jaar maakte producent Ivo Niehe met dit gaia zijn debuut bij Veronica- Waarom Niehe's vaste af nemer de TROS het programma niet meer wil uitzenden is nog altijd niet duidelijk geworden. Veronica heeft echter met Niehe en zijn gala-er varingen een vakman in huis gehaald. Ook van avond blijkt dat weer. De show loopt geolied en is een perfecte combinatie van entertainment en promotie voor Unicef. Het Danny Kaye gala is al vorige maand in Den Haag opgenomen, maar wordt nu op de buis ge bracht omdat vandaag de Unicef-actieweek voor slachtoffertjes van oorlogsgeweld van start gaat. In kranten, tijdschriften, via radio en tv, zal regel matig de aandacht worden gevraagd voor kinde ren die de dupe zijn geworden van geweldsitua- ties. Veronica-directeur Rob Out is blij dat zijn om roep het Danny Kaye gala heeft weten te strikken. „Met de televisie-uitzending hopen wij een sub stantiële bijdrage te leveren aan het fantastische werk van Unicef. Bij alles wat er vanavond over het scherm komt, blijft het werk van Unicef voor op staan. Hoe mooi het programma ook wordt, écht mooi wordt het pas als de oneerlijke ver schillen tussen arm en rijk in de wereld niet meer bestaan. Daarom hoop ik op een grote financiële opbrengst via dit tv-programma." Het gala staat in het teken van kinderen. Kinde ren spelen dan ook een hele belangrijke rol. Deel- nemertjes uit 22 landen zijn begin augustus naar Nederland gekomen om deel te nemen aan de halve finale voor de felbegeerde Award. Een vak jury heeft zes finalisten aangewezen en die kinde ren zijn vanavond tijdens het gala te zien. De Award wordt uiteindelijk uitgereikt door Dena Kaye, Danny's dochter. Danny Kaye was in 1954 de eerste echte Unicef-ambassadeur en heeft zich tot aan zijn dood voor de organisatie ingezet. De- na overhandigt de prijs aan het land dat met een lied, muziek of dans het beste de doelstellingen van Unicef uitbeeldt. De optredens van de kinderen worden onder steund door internationale sterren als Nathalie Cole,. France Gall, Randy Crawford en Jeffrey Os borne. Het gala wordt gepresenteerd door drie filmsterren, Audrey Hepburn, Roger Moore en Gregory Peck. Hepburn is sinds 1988 speciaal ambassadeur van Unicef. De actrice neemt haar taak zeer seri eus en reist de hele wereld rond om aandacht te vragen voor het werk van het kinderfonds van de Verenigde Naties. Roger Moore, vooral bekend als James Bond, werkt al sinds het begin van de jaren tachtig mee aan de promotie voor Unicef. Vorig jaar werd hij voor het eerst gevraagd om samen met Hepbum een groots tv-gala te presenteren. Dat is Moore zo goed bevallen dat hij dit jaar geen seconde be denktijd nodig had om weer het Kaye Wards gala te presenteren. Het illustere duo Hepbum en Moore wordt dit jaar nog eens bijgestaan doOT de acteur Gregory Peck die Unicef ook een warm hart toedraagt. Danny Kaye International Awards gala, van avond, Nederland 2,20.25 uur. Harry en ik op de weg. Hé, hoor eens, zei Harry toen, ze draaien ons." Vreeswijk „Ik had toen gewoon mijn werk nog. Veel terreinwerk. Met m'n rubber in de blubber. In de weekeinden trad ik op. Ik zong top veertig-werk en liedjes van Dimitri van Toren, Comelis Vreeswijk. Van die laatste was ik een fan. Hij heeft liedjes van Jim Croce vertaald, zo prachtig. Die heb ik ook gezongen." „En toen de chauffeursliedjes. Ik weet niet of het echt een gen re is. Kijk, ik kan duur gaan zit ten doen. Maar dat past niet bij me. Zo had ik me na twee, drie hitsingles kunnen terugtrekken. Ik had me een vast aantal musi ci kunnen aanmeten. Dan had ik een ensemble gehad, want zo heet dat. Ook had ik op dat mo ment kunnen zeggen: Ik schnabbel niet meer, nee, ik ga op toemee. Want zo heet dat ook. Het kan en ik zie het om me heen. Ik heb het zelfs over wogen: een toemee langs thea ters". „Maar dan zie ik het publiek: ze zitten tien tot vijftien meter van me af, armen over elkaar. Afwachtend. En ik moet dan het gat dichten. Ik zou het mis schien kunnen. Maar wil ik het? Ik denk van niet dus." „En buiten dat: ik heb niets te willen. Het publiek bepaalt voor vijftig procent je succes. Publiek is net zo belangrijk als de be lichting, het geluid. Wij arties ten hebben een oeroude functie en daarover mag je je als artiest af en toe best eens buigen: mensen willen als ze uitgaan een feestje, ze willen plezier. Aan die behoefte moet je als ar tiest voldoen." CLOSE UP De dronkemanscul tuur heeft dit land dus nog niet hele maal ingepakt. Goed, lopende band-amusement scoort hier hoog en het kan hier ook ge beuren dat een stelletje hei kneuters in een dorpskroeg een gelegenheidsmannenkoor vormt en zich dan vervolgens met het gras tussen de kiezen naar een hoge notering in de top 40 knauwt. Maar daarnaast blijkt hier op z'n tijd zowaar ruimte voor het betere werk. Met de produktie van De zomer van '45 een dramaserie waar voor het schrijverscollectief Wil lem Capteyn, Carel Donck en Hugo Heinen het scenario aan droeg was iets meer dan 8,5 miljoen gulden gemoeid. Het produkt is deels gefinancierd met subsidiegeld van het Sti muleringsfonds voor Culturele Omroepprodukties. Aan de ver toning ging een jaar filmen op ruim honderd lokaties in Ne derland en Canada vooraf. Er mag dan een kapitaal zijn geïn vesteerd in de verfilming van De zomer van '45, er is door de NCRV absoluut geen geld over de balk gesmeten. De Zomer van '45 begint on der bekwame regie van Bram van Erkel begin mei 1940 in Zeeuws-Vlaanderen met Anna, die zich plagend onderhoudt met haar in apepakkie gestoken broer Gees. Helaas, kort na de inval van de Duitsers sneuvelt Gees aan de Grebbelinie. De familie Bayens, en in het bij zonder de rechtlijnige heer des huizes, kan de dood van Gees niet verwerken. Dat blijkt in ok tober 1944, als Canadese troe pen Zeeuws-Vlaanderen bevrij den van het Duitse gezag. Bayens sr., hoofd ener school met de bijbel, is amper in staat iets van blijheid uit te stralen. En later, als Anna (Will van Kra lingen) na een kalverliefde-ach- tige flirt met Jim hopeloos ver liefd raakt, is Bayens slechts na heel veel overredingskracht van zijn vrouw en van Anna in staat de Canadese militair tot zijn geestelijk territorium toe te laten. Jim in uniform deed hem te zeer denken aan zijn overle den zoon Gees, wiens foto pro minent op het dressoir prijkt. Noord-Brabant, en meer be paald in Breda, wordt te zelfder tijd door op vrijersvoeten verke rende Canadezen bevrijd. Maria (Renée Fokker) is ook zo'n oor logskind dat vijf jaar jeugd heeft moeten ontberen en daarom wanhopig probeert de verloren tijd in te halen. Met medeweten van haar zus ontsnapt ze via het slaapkamerraam voor een ver zetje in het plaatselijke hoofd kwartier van de Canadezen. Er wordt gedanst op de naoorlogse zwijmelmuziek van het Senti mental Journey-genre en Maria kijkt haar ogen uit. Ze treft er ene Bob, een rasversierder die elk meisje dat hij tegenkomt wil doen geloven dat ze op zijn moeder lijkt en ook luistert naar dezelfde naam als zijn moeder. Eenmaal tot het inzicht geko men dat zijn lieftallige gespreks partner zich althans die avond niet in bed laat smoezen, ver legt hij zijn aandacht naar Ma- Anna Bayens geschokt na haar ontdekking van Jims relatie met Eva. Regisseur Van Erkel over 'De zomer van '45' ria. Met de allure van Casanova papt hij aan met de naïeve bak vis. Nog diezelfde avond krijgt hij Maria in een of ander hotel bed. De gevolgen laten zich raden, de moeder van Maria (Kitty Courbois) mist, zoals zij het uit drukt, al een tijdje iets bij het wasgoed en dan moet Maria opbiechten dat ze zwanger is geraakt. Na bemiddeling van meneer pastoor („Samen gaan we deze moeilijke weg") belandt Maria in een rooms-katholiek tehuis in Limburg, waar een strenge moeder-overste (zuster Ignatia alias Anita Menist) erop toeziet dat Maria geblinddoekt en vast gebonden haar kind baart en voedt. Op de vraag waarom ze haar baby niet mag zien, ant woordt de moeder-overste: „Omdat het beter voor je is. Kindjes die hier geboren wor den, zijn voorbestemd voor goed-katholieke mensen die geen kinderen kunnen krijgen." Lekkere jongen trouwens die Bob, die zijn dienstmaten op samenzweerderige toon toever trouwt dat hij zich in Breda door de meiden laat aanspreken als Bob en in Tilburg als Ton. Aldus laat Ron Callahan tijdens de triomfale intocht van de Ca nadezen een spoor van half-Ca- nadeesjes na. Het lot brengt Callahan samen met Jim Weaver, minnaar van Zeeuwsvlaamse Anna. Op pa trouille wordt z'n branie Cal lahan fataal. Middenin het bos stapt hij in een verlaten Duitse jeep vol explosieven en dat was dat. Maar niet alleen voor Maria draait de bevrijding uit op een ontluistering, ook Anna raakt geestelijk in de knel. Op initia tief van Joey een kameraad van Jim sluiten Anna en Jim weliswaar een fake-huwelijk, tot een echte trouwpartij komt het niet omdat de Canadese autori teiten hem geen toestemming verlenen. Het paar wordt gescheiden na Jims oneervolle ontslag uit krijgsdienst. In verwachting ge raakte Anna kan het thuis niet meer vinden en trekt naar Am sterdam. Terug in Canada merkt Jim dat hij en thuis even eens uit elkaar zijn gegroeid. Jim Weaver uitstekend ver tolkt door de Canadese acteur David Palffy trekt op basis van kost en inwoning in bij Eva, de ex van Ron Callahan en eige naresse van een haveloos res taurant ergens in de middle of nowhere. Door toedoen van Jim fleurt de tent op, gaan de zaken beter en worden Jim en Eva ver liefd. En Anna belandt niet in Jims trouwboekje, maar in diens vergeetboek. Althans voorlopig. Opmerkelijk is het ingetogen, zeer acceptabele spel van de cast. De enige dissonant was in aflevering 2 Maria de Booy die van koningin Wilhelmina een lachwekkende karikatuur maak te. In Canada bestaat geen belang stelling voor de serie. Het zal toch niet waar zijn dat de cul tuur daar nog dieper dan hier in de borrelglazen is gezonken? Dat de waardering van de kijkers voor de drama-serie 'De zomer van '45' na de tweede aflevering al was gestegen tot het hoge cijfer van 7,7 verbaast regisseur Bram van Erkel (59) niet „De eerste aflevering bleef bij een waarderingscijfer van 7,4 steken. Dat heeft alles te maken met het feit, dat er nogal dramatische oorlogs scènes in zaten", meent Van Erkel: „Veel kijkers kunnen daar altijd nog niet tegen." Ook over de kijkdichtheid - tot dusverre bijna twee miljoen kijkers per aflevering - is de ma ker van „het drama-klapstuk van het seizoen op Nederland 1" dik tevreden. „Ik heb er drie jaar in alle rust met een voor treffelijk team en negen miljoen gulden als budget aan kunnen werken", aldus Van Erkel, die met De zomer van '45 na Ar moede (1982) en Het Wassende Water (1985) zijn derde grote drama-serie voor de NCRV afle verde. Zijn tv-debuut vormde bij de AVRO de regie van het eerste tienerprogramma van Hilver sum, Rooster. Dat was in 1961, toen de in Rotterdam geboren Van Erkel afscheid nam als hoofd van een basisschool in Capelle aan de IJssel. Van Erkel: „Het filmen van drama voor te levisie is geleidelijk aan mijn grote liefde geworden. Neder land heeft wat dat betreft een traditie hoog te houden." Je bent in Hilversum nog één van de weinige drama-regisseurs in vaste dienst van een omroep. Betekent dat, dat je in staat wordt gesteld nog eens aan een vergelijkbare serie te beginnen? Van Erkel: „We hebben inder daad bij de NCRV wat dingen op de rails staan. Maar we kun nen nog niet kiezen omdat we bij realisering natuurlijk sterk afhankelijk zijn van de financie ringsmogelijkheden. Voor De zomer van '45 hebben we ge lukkig miljoenen van het Stimu leringsfonds Nederlandse Cul turele Omroepprodukties, en uit de verenigingskas van de NCRV toegeschoven gekregen." In Canada zijn Van Erkel en zijn team bij het filmen ook fi nancieel bijgestaan door een provinciale instantie, die in een gebied vlak bij de Rocky Moun tains filmprojecten steunt. Van de 320 rollen film, die in totaal ten behoeve van de serie wer den gevuld (38.400 meter film), werden er 120 in Canada volge schoten. Van Erkel: „Ik wilde de Rocky bounties als decor. Van die Ca nadese instantie hebben we een producer te leen'gekregen, die ons weer geholpen heeft bij het inschakelen van een casting bureau voor de benodigde Ca nadese acteurs." Heeft de Canadese tv nog be langstelling getoond voor de se rie? Van Erkel: „Zeer zeker. Maar ze wilden de serie alleen aanko pen als geheel Engelstalige se rie. Ondertiteling kennen ze daar niet. Maar in Canada zijn ze zeer voorzichtig met verha len over oorlogsbruidjes. Mas sa's mislukte huwelijken uit die vluchtige bevrijdingscontacten in Europa vormen er nog steeds een enorm probleem waarmee ze erg voorzichtig omspringen." De drie schrijvers van de serie en de mensen van het NCRV- produktieteam hebben voordat aan de scenario's werd begon nen veel reizen naar Canada ge maakt. Van Erkel: „Ter oriëntatie en voor het opsnuiven van de sfeer. We zijn ook wat dat be treft erg authentiek te werk ge gaan." Is De zomer van '45 nou ty pisch NCRV-drama? Van Erkel: „Als je naar de din gen kijkt waarvoor de NCRV staat, ja. De serie toont hoe mensen moeten knokken om te bereiken wat ze willen bereiken. Dat meebuigen met de stormen en weer overeind komen, hé. Dat kan heel verrijkend zijn. Het is de kem van ieder drama. Ik denk, dat 't ook heel Hollands ARTHUR MAANDAG Nijs en Meuldijk hebben een autistisch kind. Volgens Story ligt hierin de belangrijkste re den van de scheiding tussen de twee. „We willen er niet rijk van worden. Het gaat om een uit spraak van een rechter dat dit niet kan", aldus De Nijs. De ad vocaat van het tweetal is vorige week een zogeheten bodempro cedure tegen Spaamestad ge start. Zo'n zaak speelt zich voornamelijk schriftelijk af en er is geruime tijd mee gemoeid. Zanger Rob de Nijs en zijn vroe gere partner Belinda Meuldijk eisen 155.000 gulden schade vergoeding van het blad Story. Beiden zijn woedend over be richtgeving in het roddelblad. Bij ae rechtbank in Haarlem loopt inmiddels een procedure tegen VNU-dochter Spaame stad, de uitgeefster van Story. „Hun ziekheid heeft geen grenzen", zei De Nijs zaterdag in het tv-programma Karei. De STRIPS BOLLEBOOM QKOP[f HA! köP! 6£SF M6 MN H06P.' J Mjl IffZUCHT BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10