Buitenland 'Hier komt oorlog van' Zwitsers ontwijken harde keuzes Madrid verwacht grote chaos Havel ondertekent anti-communistenwet Azerbajdzjan zegt nee tegen economische unie EG: Binnengrenzen Joegoslavië houden Clarence Thomas wordt in aanwezigheid van zijn vrouw Virginia en president Bush door rechter Byron White beëdigd als 106e opper rechter. foto afp lukf frazza Rechter Thomas legt ambtseed af Clarence Thomas (43), de omstreden en van ongewenste seksu ele intimiteiten beschuldigde rechter, heeft gisteren de ambts eed afgelegd als Associate Judge (rechter) bij het Amerikaanse Opperste Gerechtshof, de Supreme Court. President Bush teken de eerder op de dag de benoeming van de tweede zwarte Ameri kaanse opperrechter. Eerder deze week wérd de benoeming van Thomas op het nippertje goedgekeurd door de Senaat. Veerdienst Dover-Zeebrugge verdwijnt P&O Euroferries heft volgend jaar de lijn Dover-Zeebrugge op. De laatste passagiersboot zal op 31 december varen. Vanaf 1 ja nuari 1993 zullen alleen nog vrachtboten tussen beide havenste den heen en weer varen. Met de opheffing speelt P&O in op de opening van de Kanaaltunnel in 1993. P&O verwacht dat de helft van de passagiers die van de dienst Dover-Zeebrugge gebruikt maakten, voortaan voor de lijn Dover-Oostende kiezen. Gemenebest heft sancties op De leiders van het Britse Gemenebest zijn het gisteren eens ge worden over een geleidelijke opheffing van de sancties tegen Zuid-Afrika. Het verbod op contacten tussen volkeren verdwijnt direct, aldus de Indiase premier Rao in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft het besluit gisteren verwelkomd. Angola laat 700 Unita-rebellen vrij De Angolese regering heeft gisteren bekendgemaakt dat ze 700 Unita-rebellen zal vrijlaten, die gevangen werden genomen tij dens de 16 jaar durende burgeroorlog. Aan de strijd kwam eind mei een einde met de ondertekening van een reeks vredesak koorden. De gevangenen zullen tussen vandaag en woensdag vrijkomen, aldus een woordvoerder van de regering. Groen licht voor Gates als chef CIA De Amerikaanse Senaatscommissie voor de geheime dienst heeft gisteren met elf tegen vier ingestemd met de voordracht van president Bush van Robert Gates als nieuwe chef van de in lichtingendienst CIA. Het voorstel moet nu nog worden goedge keurd door de voltallige Senaat. De benoeming van Gates was omstreden vanwege zijn aandeel in het Iran-contraschandaal en zijn harde anti-Sovjet opstelling tijdens de Koude Oorlog. Benetton mag priester non laten zoenen Het Italiaanse kledingmerk Benetton hoeft van de Franse rechter niet de 1300 aanplakborden te verwijderen, waarop het bedrijf reclame maakt door middel van een foto van een priester die een non een zoen op de mond geeft. Een katholieke groepering had de rechtbank gevraagd de reclame te verbieden, omdat die „beledigend voor katholieken" zou zijn. De rechtbank oordeelde gisteren echter dat Benetton zich niet aan „antichristelijk racis me" had schuldig gemaakt. Iraakse vluchtelingen keren niet terug Ongeveer 13.000 Iraakse soldaten die tijdens de Golfoorlog krijgsgevangen zijn genomen door de geallieerden, weigeren naar Irak terug te keren en krijgen van Saudi-Arabië de vluchte lingenstatus. Dat heeft het Internationale Comité van het Rode Kruis gisteren in Genève verklaard. Leger Sri Lanka begint nieuw offensief Het Srilankaanse regeringsleger heeft na de instelling van een totaal uitgaansverbod gisteren op het schiereiland Jaffna een nieuw offensief ingezet tegen de Tamil-rebellen. Om veiligheids redenen wilde het leger geen bijzonderheden geven. Wel werd bekend dat eerder deze week pamfletten boven Jaffna zijn afge worpen waarin de bevolking wordt opgeroepen een schuilplaats te zoeken in kerken of hindoetempels. PRAAG-BUDAPEST GPD-Rtr De Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel heeft gisteren een controversiële wet ondertekend, die voormalige communistische bonzen vanaf het niveau van districtssecretaris, leden van de oude Volksmilitie en agenten van de geheime dienst vijf jaar lang weert van openbare func ties. Parlementsvoorzitter Alexander Dubcek heeft echter openlijk afstand gedaan van de wet die daarom door zijn plaatsvervanger Rudolf Battek moest worden ondertekend. Dubcek verklaarde dat de wet, die uiteindelijk na een hef tig debat in het parlement werd aangenomen, te hard en in strijd met de overige Tsjechos lowaakse wetgeving en interna tionale conventies is. „Daarom heb ik besloten dat ik mijn handtekening er niet onder kan zetten", zei Dubcek. Hij zei dat de wet, waarin het principe van collectieve schuld wordt toege past, zeker een miljoen mensen kan treffen. Het valt daarom nog maar te bezien of de wet in de praktijk uitvoerbaar zal zijn. In een brief aan Dubcek schrijft Havel echter dat de wet nodig is omdat veel mensen die banden hadden met het totali taire communistische regime, nog steeds niet bereid zijn hun aandeel in de verantwoordelijk heid op zich te nemen en vrij willig afstand te doen van hun bestuursposten. Zo nodig zal hij echter het parlement voorstel len doen om de wet op punten te wijzigen als blijkt dat deze in strijd is met de internationale verdragen. In Zwitserland zijn de vette jaren voorbij: voor het eerst sinds 1985 heeft de regering een tekort in plaats van een overschot op de begroting moeten melden. Met ongeveer 2,5 miljard gulden is het tekort groter dan in de vorige „magere" jaren, aan het eind van de jaren zeventig. Omdat de uitgaven twee maal zo sterk stijgen als de inkomsten is de Bundesratde Zwitserse regering ge dwongen zich voor vijf miljard franc (zo'n 7 miljard gulden) in de schulden te steken, zo werd gisteren bekendgemaakt. Een nieuwe regering Zwitsers gaan mor gen naar de stembus zal een omvangrijk saneringsprogramma in gang moeten zet ten, waarbij naast een vermindering van de overheidsuitgaven moet worden gezorgd voor nieuwe bronnen van inkomsten. Maatregelen die daarvoor het eerst in aan merking komen zijn volgens de regering een hogere belasting op het energieverbruik en een duurzaam systeem voor de heffing van btw en directe belastingen vanaf 1994. Zwitserse verkiezingen gelden al jarenlang als uitermate saai. Ondanks de regionale verschillen bestaat er in de Zwitserse sa menleving al decennia een consensus tus sen de vier belangrijkste politieke partijen. Die vormen dan ook al sinds 1959 keer op keer de zeven personen tellende Bundesrat. Van de verkiezingen worden dan ook wei nig verrassingen verwacht. Het staat vrijwel vast dat de vier, die nu 159 van de 200 zetels in de Nationale Raad bezetten, hun coalitie kunnen voortzetten. De vier zijn de cen trum-rechtse Radicale Democraten, de cen trum-linkse Sociaal-Democraten, de Chris ten-Democraten en de conservatieve Zwit serse Volkspartij. Een premierschap is niet in hjet geding om dat de Federale Raad, het kabinet, bij con sensus regeert. De macht van het parle ment wordt beperkt doordat iedere Zwitser die 500.000 handtekeningen voor een zaak weet te verzamelen een wetsontwerp kan tegenhouden en een referendum kan af dwingen. In juni werd op die manier korte metten gemaakt met een door het parle ment aanvaard plan om het belastingsys teem in overeenstemming te brengen met die van de andere Europese landen. Beteugeling van de inflatie is bij alle grote partijen prioriteit nummer één. Hoewel on der de bevolking grote steun lijkt te bestaan voor maatregelen om immigratie aan ban den te leggen een miljoen van de 6,8 mil joen inwoners van Zwitserland is buitenlan der hebben de partijen volgens een stil zwijgende afspraak vermeden dit onder werp tot inzet van de verkiezingen te ma ken. Ook andere problemen die bij de verkiezin gen een rol zouden kunnen spelen Zwit- serlands plaats in het Europa van de toe komst, milieuvraagstukken, drugsmisbruik hebben de kiezer ditmaal niet weten te boeien. Met name het stilzwijgen over de toekomstige relatie met de EG is opmerke lijk. Zwitserland zou in Europa wel eens al leen kunnen komen te staan, nu partners in de uit acht landen bestaande Europese Vrij handels Associatie, EVA, als Oostenrijk en Zweden het EG-lidmaatschap hebben aan gevraagd. De Zwitsers gaan dit hete hang ijzer, waarbij de soevereiniteit en de demo cratie bij referendum in het geding komen, uit de weg. CORRESPONDENT Slechts acht van de twaalf over gebleven republieken van de voormalige Sovjetunie hebben gisteren in het Kremlin een drie jaar geldend economisch ak koord ondertekend, dat beoogt een gemeenschappelijke markt in stand te houden. De Oekraï ne. Azerbajdzjan, Moldava (voorheen: Moldavië) en Geor gië tekenden niet. Vooral het dwarsliggen van de Oekraïne betekent een geduchte tegen valler voor het streven van Unie-president Gorbatsjov om het voormalige socialistische imperium economisch en poli tiek bijeen te houden. De Oekraïne is na Rusland in bevolkingsaantal de grootste re publiek, industrieel het meest ontwikkeld en tevens de graan schuur van de voormalige Sov jetunie. Het economische ver drag moet worden gevolgd door een politiek akkoord. Gor batsjov heeft echter al gezegd dat een nieuwe politieke Unie zonder de Oekraïne ondenk baar is. Kiev stuurde, in tegenstelling tot de drie andere dissidente re publieken. wel een delegatie naar de ceremoniële onderteke ning in het Kremlin. Azerbajd zjan besloot gisteren op net laatste moment weg te blijven. Later op de dag verklaarde het parlement de Transkaukasische republiek opnieuw onafhanke lijk. Zaterdag 19 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FR1SART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vocmgeving: CLARA KEMPER DE PLAATSELIJKE VER KIEZINGEN van 8 de cember in Rusland gaan niet door. President Jeltsin heeft ze gisteren afgelast. NIEUWSLIJN DEN HAAG GPD-ANP-Rtr-AFP Het EG-plan voor het toekom stige Joegoslavië is gisteren op de conferentie in Den Haag in grote lijnen aanvaard door alle partijen, behalve Servië. Niette min gaan de besprekingen op basis van dit document door, zei voorzitter Lord Carrington na afloop. Volgens de EG-voorstellen kan Joegoslavië een losse asso ciatie van soevereine of onaf hankelijke republieken worden met internationale rechtsgeldig heid. Daarbij moeten de huidi ge binnengrenzen blijven be staan. Er zal worden voorzien in toezicht voor de bescherming van de mensenrechten en een speciale status voor bepaalde groepen en gebieden. In het werkdocument staat dat de republieken zich moeten houden aan de mensenrechten zoals die zijn geformuleerd door de Verenigde Naties, de CVSE (Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa) en de Raad van Europa. Nationale en etnische groe pen die een minderheid vor men in het gebied waar zij wo nen moeten hun wettelijke, cul turele en politieke rechten kun nen uitoefenen, en gelijkelijk toegang hebben tot de media, onderwijs, sociale voorzienin gen en verenigingen. Die gebie den waar de etnische of natio nale groepen een meerderheid vormen krijgen een speciale „autonome" status. Die status houdt in dat ze hun eigen natio nale emblemen kunnen voeren en een tweede nationaliteit kunnen krijgen naast die van de republiek waartoe zij behoren. Zij krijgen eigen rechtspraak, wetgeving en bestuur inclusief een eigen politiemacht. In in ternationaal toezicht op nale ving van deze rechten zal wor den voorzien. Deze speciale sta tus geldt in het bijzonder voor de Serviërs die in Kroatië wo- In de nieuwe constellatie zou den de republieken op het ter rein van buitenlands beleid en veiligheid elkaar moeten raad plegen en zoveel mogelijk met een gemeenschappelijke verte genwoordiger optreden. De Servische president Milo sevic zei na afloop dat Joegosla vië in het voorstel „wordt afge schreven" en sprak zich uit te gen het afwijzen in het plan van de wijziging van de Joegoslavi sche binnengrenzen. Volgens de Servische president zijn die grenzen „bestuurlijk" en niet definitief. Na de besprekingen verklaar de Milosevic echter geen tegen stander te zijn van een vredes regeling voor de lange termijn. Hij zei dat het Servische stand punt „niet moet worden uitge legd als een soort obstakel". „Iedereen is vrij zijn mening te geven en we stellen een aantal andere stappen voor," zei hij zonder verder uit te wijden. Onder Israëli's en Palestijnen is verzet tegen de vredesbesprekingen die eind deze maand in Madrid beginnen. In Jenin werd gisteren gedemon streerd tegen het bezoek aan Israël van de Amerikaanse minister Baker. foto afp Sharon en Cohen keren zich tegen vredesconferentie Midden-Oosten De Israëlische minister Sharon (huisvesting) zal morgen proberen het kabinet over te halen de vredesconferentie in Madrid af te wijzen. Tijdens de opening van een nieuw onderkomen van een orthodox-joodse studentenvereni ging in Oxford zei hij dat Israël „voor de krijgsraad wordt gesleept". Sharon keerde zich tegen de Verenigde Staten en het Westen die Israël volgens hem willen terugbren gen tot de grenzen van voor de Zesdaagse Oorlog in 1967. Dat betekende volgens Sharon „de vernietiging van Israël". JERUZALEM» GPD-AP Sharon riep op te voorkomen dat „Syrië, Libië, Iran en zelfs Algerije oncontroleerbare che mische of nucleaire monstruo siteiten worden". Hij leek aan te geven dat Israël over kernwa pens beschikt. Dat wordt alge meen aangenomen, maar door de Israëlische regering ontkend. „Ik ben bang dat de Amerikaan se regering zich bij een voort zetting van het huidige beleid eerder zal richten op het bloot leggen van Israël. Als dat ge beurt, betekent dat de ineen storting van het centrale ele ment in de Israëlische afschrik king", aldus Sharon. Parle mentslid Geula Cohen van de ultra-rechtse Tehiya-partij, die veel steun heeft onder joodse kolonisten, verklaarde dat „Is raël in een dodelijke val loopt". Zij zou er bij haar partij op aan dringen om onmiddellijk uit de regering te stappen en voorspel de een burgeroorlog als Israël deelneemt. „Tussen de regering en degenen die trouw zijn aan het land van Israël, en dat is momenteel de helft van de be volking, komt er oorlog," zei zij. Ook aan Palestijnse zijde is afwijzend gereageerd. De fun damentalistische islamitische beweging Harnas verspreidde in de bezette gebieden pamfletten waarin werd opgeroepen tot een algemene staking voor on bepaalde duur vanaf 30 okto ber, de dag dat de conferentie begint. Er waren echter ook optimi- scher geluiden te horen. Het li berale parlementslid Dedi Zuc- ker zei dat er nu bijna geen weg terug meer is voor de betrokke nen. „Als ze rond de tafel zitten, wordt het niet erg makkelijk te vertrekken," zei hij. De bijeenkomst in Madrid heeft overigens een louter cere monieel karakter. Onderhande lingen worden er niet gevoerd en concrete resultaten zijn dus per definitie uitgesloten. Die opzet is het gevolg van de poli tieke tegenstellingen in het Midden-Oosten, waar Israël al tijd heeft gestreefd naar directe, bilaterale onderhandelingen met zijn Arabische buurlanden. „Van man tot man", zoals Sha mir het gisteren nog eens uit drukte. In de loop van een eerdere Amerikaans-Israëlische poging een vredesproces op gang te krijgen, introduceerden de Amerikanen het compromis begrip 'regionale conferentie": een bijeenkomst van landen in het Midden-Oosten waarbij re gionale problemen (water, wa penbeheersing, handel) ter sprake zouden worden gebracht en die de inleiding zou moeten vormen tot directe onderhande lingen tussen Israël, zijn Arabi sche buurlanden en de Palestij nen. Het vredesproces is een sa menraapsel. zoals het een com promis betaamt, van die drie elementen. Het internationale aspect is de openingszitting. Een dag of vier later krijgt het proces een bilateraal karakter, omdat dan de onderhandelin gen beginnen tussen enerzijds Israël en aan de andere kant van de tafel telkens een van zijn buurlanden. Waarbij de Pales tijnen zijn opgenomen in een gezamenlijke Jordaans-Pales tijnse delegatie. Half november tenslotte komen daar de regio nale besprekingen bij. een mogelijke kandidatuur van Madrid gewijd. En toen om vier uur Nederlandse tijd de Ameri kaanse ministerBaker (buiten landse zaken) samen met zijn Sovjet-collega Pankin in Jeruza lem bekend maakte dat de vre desconferentie in Madrid zou plaatsvinden, was er niemand op het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken te vinden die iets meer kon vertellen. Waarom de Zwitserse stad Lausanne tot gisterenoch tend nog de bijna zekere keus voor de vredesconferentie over het Midden-Oosten op het laatste moment afviel en waar om Madrid werd aangewezen, lijkt dus vooral een kwestie van speculatie. Niemand kon nog zeggen waar de conferentie gehouden wordt en waar de delegaties worden gehuisvest. Het ligt ove rigens voor de hand, dat het in ternationale congrescentrum tegenover het Santiago Bemar- beu-stadion van Real Madrid hiervoor wordt aangewezen, ze ker voor de plenaire bijeenkom sten. In dit congrescentrum werd onlangs nog een interna tionale Antarctica-conferentie gehouden, terwijl ook de slotbij eenkomst van het Spaanse voorzitterschap van de EG, twee jaar geleden, daar plaatsvond. Bij navraag bij een aantal toonaangevende hotels bleek, dat er direct na de aankondi ging van de ministers Baker en Pankin faxen, telefoontjes en te lexen binnenstroomden uit heel de wereld met verzoeken voor hotelbedden. Naar verwachting komen er minstens 4000 jour nalisten naar Madrid om de vredesconferentie te verslaan en om de ontmoeting tussen de Amerikaanse president Bush en zijn collega Gorbatsjov bij te wonen. Deze ontmoeting vindt op dinsdag 29 oktober plaats, een dag voor het officiële begin van de conferentie. Een belangrijk punt zal de veiligheid in de Spaanse hoofd stad gaan vormen. Donderdag ontploften er in het centrum van Madrid nog drie autobom men, waarbij een militair om het leven kwam en vier perso nen zwaar gewond raakten. De ze aanslagen waren het Werk van de Baskische terreurorgani satie ETA. Experts m Madrid menen echter, dat de politie met de assistentie van gespecia liseerde legereenheden in staat moet zijn om de veiligheid van de hoge gasten te garanderen. Wel zal dit grote problemen gaan opleveren voor het toch al hectische verkeer in Madrid. Een Madrileen verklaarde gis teravond, voortui dopend op de vredesconferentie: „Ik kan beter die week op vakantie gaan. Met de auto door de stad rijden, zal er helemaal niet bij zijn. Dit wordt de grootste verkeerschaos uit de geschiedenis van de stad". De Joegoslavische president Mesic overlegt voor het begin van de vre desbesprekingen in Den Haag met zijn Kroatische ambtgenoot Tudj- man. foto ap peter de jong VN-inspecteur naar Myanmar De Mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties is van plan binnen enkele weken een inspecteur naar Myanmar (Bur ma) te sturen. Eerder dit jaar stak de militaire junta in Yang- on een stokje voor een onder zoek naar de mensenrechtensi tuatie in het land. Myanmr gaat nu wel akkoord. VN-diplomaten zijn bezig druk uit te oefenen om de Alge mene Vergadering van de VN een resolutie te laten aannemen waarin het Burmaanse mensen- rechtenbeleid wordt bekriti seerd. Ze weten zich gesteund door de toekenning van de No belprijs voor de Vrede eerder deze week aan oppositieleidster Aung San Suu Kyi. De kandidatuur van de Spaanse hoofdstad Madrid als plaats voor de vredesconferentiè over het Midden-Oosten is ook in Spanje als een volslagen verras sing gekomen. Misschien niet zozeer voor de socialistische re gering van premier Felipe Gon zalez, die immers achter de schermen flink gelobbyd moet hebben, maar zeker voor de media. Sterker nog, de kandida tuur van Madrid werd gister avond door commentatoren al tot het best bewaarde geheim van deze eeuw gekwalificeerd. En dat wil wat zeggen in een land, waar eigenlijk niets ge heim kan blijven. Niemand in Madrid begrijpt er trouwens ook maar iets van. Op de wekelijkse persconferen tie van minister Conde (com municatie), gisteren rond twaalf uur, werd er geen woord aan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7