Op zoek naar moed en troost Het liefdeshormoon De lichtprocessie is begonnen. united photos de boer •olaf Lourdes is anno 1991 nog steeds het bolwerk van de Mariaverering. 'De boodschap' wordt met grote ijver aan de man gebrdfcht. De middenstand ver schaft de materialen: de kaarsen voor de lichtprocessie (met een beschermend kapje tegen de wind) waarop Marialiederen zijn af gedrukt. De rozenkransen, kettingen van tienmaal tien kralen elk voor het Mariagebed bij uitstek CWees gegroet Maria') of kleintjes voor tien weesgegroeten. Ze zijn van plastic of hout, met Maria-medailJe eraan en een kruisje, naar keuze met of «onder Christus. In de winkels staan plastic en glazen flesjes in de vorm van een Mariabeeldje waarin het Lourdeswater mee naar huis kan worden ge nomen: desgewenst ook in tienliter-jerry- cans. Er zijn prentjes en briefkaarten met Maria en Bemadette, het Laatste Avondmaal of de gekruisigde Christus, die van de ene kant bekeken de ogen dicht heeft en van de andere kant gezien opeens open. En dan zijn er medailles, miljoenen medailles met Maria op de ene zijde en Maria en Ber- nadette op de keerzijde. Herinneringen aan het wonder uit 1858 toen Maria in de periode 11 februari tot 16 juli achttien keer verscheen aan de 14-jarige Bemadette Soubirous. In 1869 erkende de Rooms-Katholieke Kerk haar waarneming. Paus Pius IX sprak toen van 'de lichtende zekerheid van het gebeur de'. PROFESSIONEEL In de heiligdommen (een park met de grot waarin Maria verscheen, de bron waaruit Bemadette Soubirous op verzoek van Maria dronk, en enkele kerken die er later zijn op getrokken) wordt 'de boodschap' professio neel aangepakt. Pelgrims ontsteken kaarsen zo dik als een arm, om het gebed kracht bij te zetten. Vanachter een dranghek kan men de kaars aanreiken om die in een rek te laten zetten. Uit tientallen kranen stroomt het bronwater dat honderden, nee duizenden flessen vult. 'Lourdeswater' is een wereldwijd begrip geworden, zonder garantiebewijs ove rigens voor de veronderstelde genezende werking. 'Ik beloof u geen geluk op deze we reld, wel in een andere', flitst het in vier talen over de lichtkrant. Na de lichtprocessie wordt gezongen en ge beden. Het 'Weesgegroet Maria'xn vele talen: Nederlands, Duits, Frans, Engels, Bahasa Indonesia en Russisch. Deze week voeren de Nederlanders de boventoon. Ze kwamen met de Nationale Bedevaarttrein; een gezelschap van ruim 250 jongeren. Hun aanwezigheid maken ze kenbaar door het meetorsen van een verlicht rood bord waarop de vermelding 'Nederland'. De 'Nationale Bedevaart' is de grootste. Daarnaast zijn er 'de Limburgse' en de bede vaartorganisatie van het NKV (Nederlands Katholiek Vakverbond) die zich alleen nog op Lourdes richt. Dit keer manifesteert het NKV zich niet. De eerwaarde Van Velthoven, de grote man van de 'Nationale Bedevaart', des te meer. In de trein heft hij, als Lourdes in zicht komt, via de luidspreker het Marialied aan: 'In Lourdes op de bergen verscheen in een grot..' In die grot preekt hij later uit de losse pols over Bemadette. „Bemadette zocht hier brandhout. Wij zijn allen ook brandhout." De oude katholieke preek-strategie dus: eerst met de grond gelijk maken en daarna zaaien. OP DE FOTO De Nederlandse pelgrims laten zich niet uit het veld slaan. Ze gaan na afloop ontspannen samen op de foto. Als de fotograaf roept dat ze moeten inschikken zingt de groep jolig 'Van voor naar achter, van links naar rechts...'. Buitenlanders passeren zichtbaar verbijsterd over zo veel oneerbiedigheid. „Ik heb lekker meegezongen hoor", vertelt een 38-jarige vrouw later aan de lunch in het chique hotel Padoue. Ze is naar Lourdes ge komen om steun, om kracht. En ze vindt die ook: „Je ziet hier bovendien mensen die er nog erger aan toe zijn", zegt ze. Haar haardos is kort en pluizig als gevolg van chemothera pie. „Ik geloof niet dat ik hier met lang haar vandaan kom", grapt ze. Dat is het Lourdes van de volwassenen. Bij de jongeren wordt van brandhout niet gerept. 'Jij mag er zijn' is het thema van de reis. In het verblijfsoord Cité Secours (Stad van de Hulp), waar de jongeren logeren, zegeviert smaakvolle eenvoud. Er is een kleine schaap stalkapel, er is de 'groene kathedraal', een open plek met een brede trap van stenen en gras, een molensteen als altaartafel. De tamme kastanjes die de groene kathe draal overschaduwen zijn. zwaar yan de vruchten: hardgroene stekelige objecten die hun kern niet willen prijsgeven. „Wij moeten opengaan, net als de kastanjes. We moeten ons openstellen, voor onszelf en voor elkaar. Zolang we niet in dialoog zijn met onszelf en met anderen zal de Godsvraag weinig kans krijgen", preekt de Utrechtse bisschop Niën- haus. De jeugd blijkt afwachtend: „Dit is een goede mogelijkheid om Lourdes te zien. Ik heb niet direct het Lourdes-gevoel. Ik moet het zien en ervaren. Het is gemakkelijk om te zeggen: Oh Lourdes. eng gevoel. Dat heb ik ook wel een beetje, maar je kunt er pas over oordelen als je er zelf bent geweestzegt dienstweige raar Gijs Rurup uit Haarlem, in het dagelijks leven werkzaam bij de Vereniging Milieude fensie. MOTIEVEN De motieven van de jongeren verschillen on derling nogal. Al eeuwen. In 'Het Wonder van Frieswijck' schrijft kinderboekenschrijfster Thea Beekman over de bedevaart van Alijt in 's Avonds om kwart voor negen komen de bedevaartgangers samen. Flakkerende kaarsen dansen over het plein. Rolstoelen worden voortgeduwd, blinden begeleid. Uit duizenden kelen klinkt het: Wees gegroet Maria, vol van genade. ..'De dagel ijkse lichtprocessie is in volle gang. Een jongeman hoopt op toekomstperspectief: „Ik zie het niet meer zitten. Als ik hier niets vind, weet ik niet meer wat ik moet doen.Een groepsleidster: „Lourdes is vooral een plaats van troost. Een meisje: „Ikzoek mezelf." De groep van Peter Mayenburg foto maria sitniakowsky lang vervlogen tijden: „Ja vader, dat is een goed idee van moeder", riep ze. „Niese gaat Maria danken voor haar herstel. Ik ga Haar danken omdat Tieske niet hoeft te worden af gemaakt. Senhor Carvalho gaat Maria dan ken voor zijn redding en Tieske gaat boete doen omdat hij Kootje aanvloog." En, dacht ze erbij, ik ga lekker wat van de wereld zien. Maar dat zei ze niet hardop. Zo is het nog. Soms is het de wens van fami lieleden datjongeren op bedevaart gaan. Zoals van de legendarische 'ome Toon' uit Noord-Brabant die zelf niet meer op reis kan en nu zijn neven en nichten op zijn kosten stuurt. Deze keer zijn het er negen. In genezing gelooft niemand, al hangen er krukken aan een lijntje in de Mariagrot; erg oude krukken. Ria van der Bijl uit Hoofddorp: „Nee, ik geloof niet dat ik in Lourdes weer genezen word. Misschien is dat zo als je han dicap voor negentig procent psychische oor zaken heeft." Dat is niet het geval bij Ria, die aan spina bi fida (een open rug) lijdt en in een rolstoel zit. Ze is katholiek opgevoed, maar vooralsnog heeft dat niet veel troost gebracht. „De wal gelijkste dingen worden gezegd. Bijvoorbeeld dat je ziekte een straf van God is. En iemand die in reïncarnatie gelooft, zegt dat je zelf je ouders kiest, het lichaam waarin je wordt ge boren. Daar kan ik niks mee", stelt zé vast. Toch in Lourdes. „Om te kijken of ik het ge loof weer een kans kan geven," zegt ze. VERSLINGERD Peter Mayenburg uit Mijdrecht is mee als groepsleider. Hij is een ervaren pelgrim, op gegroeid met bedevaarten naar Banneux, maar verslingerd aan Lourdes. „Op mijn werk, waar ik in een soort uitgebreide postka mer zit, werd gezegd dat ik in juli eigenlijk niet op vakantie kon. Dat dat consequenties zou hebben. Ik heb gezegd dat ze me best konden ontslaan, want de bedevaart vond ik belangrijker." Mayenburg bezoekt Lourdes dus voor de tweede keer in vier maanden. „Het is alsof ik thuiskom." Annelies Henning uit het Twentse Rijssen vindt hier vooral kameraadschap. „Ik ben drie jaar geleden meegeweest en op die erva ring heb ik wel anderhalf jaar kunnen teren", zegt ze. „In 1986 ben ik ziek geworden en sindsdien zit ik in een rolstoel. Ik werkte in de verpleging en ik heb heel vaak tegen zieken Jongeren in Lourdes: een speurtocht naar zichzelf en de ander gezegd: 'ik kom er zo aan'. Nu pas weet ik hoe erg het is om afhankelijk te zijn van an deren." Ze maakt indruk. Als ze haar verhaal heeft gedaan, zegt een meisje uit de groep: „Ik ben nu net zo oud als toen jij invalide werd". Langzaam lopen de tranen haar langs de wangen. Annelies is een van de vele invaliden. Ér is ook de jongeman die alleen op zijn buik kan liggen, er zijn spastische jongeren in rolstoel en blinden, zoals de jongen die op een boer- derij voor meervoudig gehandicapten werkt en in zijn vrije tijd konijnen fokt. Er wordt goed voor het gezelschap gezorgd. De vrijwilligers geven het voorbeeld. Ze schenken onophoudelijk koffie en delen koek uit. Dan zijn er de groepsleiders, maatschap pelijk werkers, onderwijzers en moeders. Jij mag er zijn' mag eerder aan de Riagg dan aan de kerk herinneren, maar de behoefte is evi dent. Behoefte aan de gewone alledaagse dingen: vriendschap, bemoediging, troost, ontspanning. BILL HALEY Dus wordt er niet alleen meegedaan aan mis sen en processies, is er niet alleen de tocht langs de grot, maar zijn er ook dansavonden waar Bill Haley op volle sterkte uit de luid sprekers schalt en rolstoeler en valide samen dansen op 'Rock around the clock. Er zijn groepsgesprekken. De vraag wat de jongeren in Lourdes komen zoeken, is dit keer het onderwerp. Zichzelf, de ander, of het geloof. Soms zijn het gesprekken met een lichte toets, maar lang niet altijd. Voor de wanhopigen is de bedevaart een speurtocht naar een toekomstperspectief. „Ik zie het niet meer zitten. Als ik hier niet iets vind, weet ik niet hoe ik verder moet." Maar ook: „Ik heb altijd veel over Bemadette gelezen. Ze was astma-patiënte. Ik heb ook astma. Dus dat spreekt me aan." De groepsleider „De kerk, de liturgie, is goed in troost. Maar troost is niet altijd genoeg." ZATERDAG 19 OKTOBER 1°91 D E N KW I J Z E R Eindelijk - het had al veel eerder moeten gebeuren - is die darm van een schoonzoon door uw dochter het huis uit gedonderd. En eindelijk I kunt u op zondagmorgen weer eens gezellig bij I haar koffie drinken, zonder te worden weggekeken en overal een grauw en een snauw op te krijgen. DOp het moment dat u uw eerste slok wilt nemen hoort u een merkwaardig krakend geluid, gevolgd door stofwolken die van de muur aan de straatkant opstijgen. Nog voor u de kans krijgt om uitleg te vra gen, komt de muur in beweging. Terwijl stralen wit gruis van het plafond en op uw haardos neer dalen, opent het gesteente zich en staat u oog in oog met twee reusachtige koplampen. Daarbo ven, achter glas, troont met een satanische glimlach om de lip pen het afgedankte aantrouwsel. Taferelen als deze halen de krant i dezelfde redenen als waarom de meeste mensen videofilms huren. Er zit liefde in, er zit beze tenheid in, er zit geweld in en - als produkt van het mengsel van die drie ingrediënten - er zitten man-vrouw problemen in. De gevoelens die we liefde noe men halen niet alleen het beste, het meest lieve in ons boven, maar soms ook het slechtste, het meest gewelddadige. Dezelfde handen waarop een verliefde man een vrouw kan dragen, kan hij - nog altijd verliefd - gebrui ken om haar af te tuigen.of om te Liefde in z'n meest intense vorm - hevige verliefdheid - is meer dan een intens gevoel van ver langen en opwinding: het is ook een andere bewustzijnstoestand. Uitdrukkingen als 'met je hoofd in de wolken', 'door liefde ver blind' of 'tot over je oren verliefd' wijzen op een veranderde waar neming, op een afnemend reali teitsbesef, op een niet meer nor maal functioneren van datgene wat boven je oren zit. Niet zelden geeft de betovering symptomen die we ook bij heuse psychische stoornissen zoals dwangneurose, manie en versla ving tegenkomen. Voor een deel heeft het denken en het gevoels leven van verliefden verdacht veel weg van dat van iemand die i een dwangneurose lijdt. De controle over denken (en vaak ook over doen) lijkt verloren. Ze 'moeten' de godganse dag aan de geliefde denken, naar diens foto staren, diens brieven herlezen. Ik maakte onlangs een studente mee wier aantekeningen tijdens college voornamelijk bestonden uit het steeds weer opschrijven van de voornaam van haar prins. Die obsessie maakt verliefden soms volslagen arbeidsonge schikt. Ze zijn veel te onrustig en eleid om zich goed op hun werk te kunnen concentreren. De popzanger Bryan Adams heeft dat gegeven onlangs raak op de kop geslagen met zijn song voor de bioscoopfilm Robin Hood, getiteld 'Everything I do, I do it for you' (Alles dat ik doe, doe ik voor jou). Voor een ander deel lijkt de ver liefde in denken en voelen veel op de persoon die aan een manie lijdt. In de bedriegelijke gloed i de verliefheid worden de po sitieve kanten van de geliefde lar uitvergroot en geïdeali seerd, en ontstaat net als bij de manie-lijder een tunnelvisie: al leen de positieve eigenschappen worden nog waargenomen, de negatieve zijn volledig uit beeld gedraaid. Maar net zoals de manie meestal wordt onderbroken door depres sieve perioden (die veel langer duren!), zo staat de glanzende fo to van de geliefde tijdens de ver liefdheid in schril contrast tot het grijze negatief dat naar boven komt als de verliefde uit z'n be zetenheid ontwaakt. Sommige vrouwen raken in het begin voortdurend hpteldebotel i de macho-mannelijke uit straling van hun vriend - zijn ge spierde en atletische lichaam en aura van leider dat om hem heen hangt. Ze staan bij wijze i spreken te springen om 'het' met hem te doen. Maar vaak knappen ze na kortere of langere tijd op diezelfde eigenschappen volledig af: ze ervaren ze nu als een neiging altijd de baas te wil len spelen, als ongevoeligheid of zelfs als bruutheid. Behalve met dwangneurose en manie heeft verliefdheid ook veel gemeen met verslaving. De ovei-1 eenkomst tussen de roes van de I verliefde en het 'high' zijn van de I verslaafde - een geëxalteerde, be-1 dwelmende, intense en plezieri-1 ge gevoelstoestand - is treffend, j Hetzelfde geldt voor het droeve, J lege gevoel als de 'stuff' (drug of I geliefde) niet beschikbaar is of wordt onthouden. Voor beiden geldt dat er dan een onbedwing bare dwang is om het spul te! pakken te krijgen, om een 'fix' te krijgen, om 'high' te worden. Al les moet daar voor wijken. Net; zoals verslaafden kijken ook ver liefden met onthoudingsver schijnselen vaak niet op een niet zo 'nette', gewelddadige of crimi nele handeling meer of minder. De overeenkomst tussen ver liefdheid en verslaving beperkt zich overigens niet alleen tot denken, voelen en gedrag. Ook in de hersenen spelen zich in beide gevallen vrijwel dezelfde proces sen af. Drugs die het effect heb ben fantasieën en droomachtige beelden op te wekken waarin ge voelens van liefde, lust, haat en wanhoop sterk worden uitver groot, zoals LSD en mescaline, bevatten onder meer de stof fe- nylethylamine die ook door ons lichaam zelf wordt aangemaakt. Het is een hormoon dat door de j hypofyse, een kleine klier aan dé onderkant van de herseneri, wordt geproduceerd. Die klier doet dat meer dan normaal als we verliefd zijn. Het effect van een verhoogde afscheiding vatt het hormoon is een gevoel tetfr gelukzaligheid. Zo is de cifkët langzaam rond. Door zich voortdurend te wenté^ len in liefdes- en lustfantasfeên stimuleren verliefden de aan maak van het liefdes-hormoon en omgekeerd, door de verhoog- de concentratie ervan in het'li chaam wordt het fantaseren en (dag) dromen over het liefdesob ject geïntensiveerd. Maar er is meer. Het is bekend dat drugs zoals LSD nog twee an dere psychische effecten kunnen hebben. Het eerste is dat gewone dingen en gewone mensen veel mooier, veel esthetischer worden waargenomen dan normaal. Als fenylethylamine ook daarvoor verantwoordelijk is, geeft dat een antwoord op de bij verliefdheid zo vaak door anderen gestelde vraag: 'Ik begrijp niet wat hij in haar ziet. Het is toch een heel ge woon meisje'. Het tweede is dat LSD-gebruikers vaak het gevoel van een-zijn, van volledige verbondenheid met het universum of met anderen rap porteren. Het is vrijwel hetzelfde als het gevoel van zich volledig verliezen c.q. volledig opgaan in de andei' bij verliefden. Maar er zijn aanwijzingen dat dit soon ervaringen vooral optreden bij mensen die in het dagelijks leven een negatief beeld van zichzelf hebben. u een hartstoch telijk verliefd medemens met minderwaardigheidsgevoelens de deur uit zet, dan zou ik voor lopig op zondagmorgen ergens anders koffie gaan drinken. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezond heidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 38