Zeven Bahama's eisen de eerste voetstap op Di De gloriejaren van de zeilvaart Alles draaide om goud zaterdags bijvoegsel ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 e Indianen noemden het 'nu- i/cay'. Het eerste woord dat Co lumbus leerde van de taal van de Taino's (of Arawaks). Nucay: goud. Dat ,was het enige waarvoor hij was gekomen; goud, edelstenen en parels. Hij had bij dé Spaanse koningen bedongen dat hij, na een H geslaagde terugkeer, niet alleen de erfelijke titel van Admiraal van de Oceaan en Onder- koning van 'Het Nieuwe Spanje' zou krijgen, maar ook tien procent van de totale op- brengst van zijn ontdekkingen. Op 13 oktober, de tweede en laatste dag ?dat hij op San Salvador verbleef, noteerde hij 'in zijn dagboek: „Ik keek oplettend rond en jgaf mijn ogen goed de kost om te zien of er C goud was. Enkelen droegen een klein stukje aan een draadje door hun neus. Met gebaren kwam ik er achter dat op een eiland in zuide- lijke richting een koning huisde die heel veel ;grote gouden vazen zou hebben". Hij verliet na 48 uur San Salvador, omdat Jer niets te halen was. Hij nam een paar India nen mee. Op hun aanwijzingen voer hij ver- (der. Hij zag veel eilanden en ging ook op en kele aan land. Die gaf hij de namen van het koningspaar en hun kinderen. Hij liet zich jechter geen uur ophouden als hij zag dat er s geen goud te laden was. Hij wilde zo snel mogelijk naar het land dat Jdoor de Indianen Colba of Cibao (het tegen- 2 woordige Cuba) werd genoemd. Dat moest i volgens hem het met goud beladen Chipango u Jvan Marco Polo zijn. Op woensdag 24 okto- tber scheef hij in zijn dagboek: „Vannacht om twaalf uur heb ik de ankers gelicht om naar j Cuba te gaan, waarvan ik gehoord heb dat 5 het heel groot is, met veel handel en dat er jj 'goud is en specerijen en grote schepen en I ^markten". J Het eerste goud dat Columbus naar Spanje 1* sbracht, werd door Isabella en Ferdinand aan f !,de Spaanse paus Alexander de Zesde ge- jj jschonken. Die liet er het majestueuze pla- .fond van de kerk van Santa Maria Maggiore jj; gin Rome mee bekleden. In de schittering van deze barokke verkwisting zie je de tranen van JWest-Indië. Ie Riverad. In zijn flat in het betere deel van Havana, Vedado, moet hij opboksen tegen een rokershoest en het lawaai van Hongaarse autobussen dat door de ramen dringt. Die staan open, omdat de airconditioning en dus ook de lift en de verlichting in het trappen huis tot de negende verdieping niet werken, want er is geen elektriciteit. Als je alleen naar Columbus kijkt, is het alsof Jf je naar een microbe van de historie gluurt door een microscoop. Hij is maar een klein t onderdeel in een groot, onomkeerbaar histo- i risch proces. Ik ben wel aangewezen als lid van het nationale comité voor dat vijfde eeuwfeest, maar dat thema interesseert mij niet zo. Wat ontdekte Columbus? Ik onder schat zijn betekenis niet, maar ik heb wel veel twijfels." „In de bijbel van de Europeanen kwamen de Indianen niet voor. Dat was voor hen een ontdekking. Maar die Indianen waren na tuurlijk de eigenlijke ontdekkers van het Ca- ribisch gebied. Die hebben zo'n 5000 jaar ge- leden vanaf het vasteland, uit Venezuela en Florida, de vruchtbare gebieden van de eilan- den ontdekt. Je kan daarom veel beter zeggen dat door de reizen van Columbus de mens- heid zichzelf begon te herkennen. Er wordt ook wel gesproker\ over 'de ontmoeting van culturen'. Maar dan vraag ik welke culturen? Die van toen? Die bestaan niet meer. De In- fi diaanse is verdwenen. De Spaanse was een mozaiëk van regionale culturen die ook goeddeels verdwenen zijn." „Ontmoeting van volkeren dan? Welke volke- ren? De Indianen, de Arawaks, zijn uitge- roeid, die zijn er niet meer. Je kan eigenlijk alleen maar spreken over 'een ontmoeting, 1 'waaruit culturen zijn ontstaan'. Uit de ver- dwenen culturen zijn nieuwe geboren en t daar is de Afrikaanse aan toegevoegd. Het produkt daarvan is de Caribische en de La- i tijns-Amerikaanse cultuur." EXCESSEN - „Ik heb er allfe begrip voor dat velen niet goed raad weten met die figuur van Columbus en wat na hem gekomen is. Genocide, excessen van de veroveraars, het is allemaal gebeurd - i als gevolg van de processen van verovering en onderwerping. Die waren vóór en na 1492 precies dezelfde, zowel in Spanje en de rest I van Europa als in het Caribisch gebied en in Midden-Amerika. Dat alles was onderdeel |van een wereldwijd proces van vernietiging van primitieve culturen, van etnocide. De op komst van. het commercieel kapitalisme, de v behoefte aan goud als ruilmiddel en teken van macht, bewoog landen tot onderwerping van de gebieden waar grondstoffen te vinden 1 waren. Spanje is de schepper geweest van het 5 moderne kolonialisme. Maar het heeft ook het eerste anti-kolonialisme voortgebracht. Want ook dat is Europees." „Ikzelf ben het produkt van dat historische proces. Ik kan moeilijk ergens bij stilstaan en dat betreuren of toejuichen. Dat proces is nog steeds aan de gang, ook in het Cuba van vandaag. Soms wordt de rol van bepaalde mensen in dat proces te veel uitveigroot: Co lumbus toen en Castro nu. Tijdens zijn eerste reis heeft Columbus alleen maar een stuk van de noordoost kust van dit land geëxploreerd. Hij vond dat het mooiste dat mensenogen ooit hadden gezien. Als hij ergens gelijk heeft gehad, dan was het daarmee." Volgende week: De ontmoeting met Europa was het doodvonnis voor miljoenen. Op het eilandje San Salvador - markeert een wit kruis de plek waar Columbus na 35 dagen zeilen aan land zou zijn j| gekomen. Dat eiland werd door de Arawaks die ër woonden Guanahani genoemd. Columbus doopte het San Salvador, naar de Verlosser die zijn reis met succes had bekroond. Maar vandaag de dag eisen nog zes andere 1 Bahama-eilanden het recht op zich San Salvador te mogen noemen. De aankomst in San Salvador op 12 oktober 1492 (Uit: 'Het scheepsdagboek van Christoffel Columbus', uitg. Bruna). Het kruis dat de landingsplaats van Columbus op San Salvador markeert verontschuldigend, „maar als er één eiland in de Bahama's is dat het'recht heeft 'Guanaha ni' genoemd te worden en dat van Columbus de erenaam San Salvador kreeg, dan is het dit. Wij hebben zijn beschrijving van wat hij zag op 12 oktober 1492. Wie die beschrijving in zijn logboek afzet tegen al die zeven eilan den, komt tot maar één conclusie. Het vroe gere Guanahani is het huidige San Salvador. In het Logboek van Columbus staan twaalf verschillende kenmerken. Die zijn alle van toepassing op dit eiland." „Columbus schrijft OOK dat hij de inboorlin gen, die hem heel blij tegemoet kwamen, kleine rozenkransen heeft gegeven met kra len van glas en gekleurde mutsen en valke belletjes. Hij had dat geleerd van de Portuge zen, die op hun tochten naar Afrika veel van dat spul meenamen voor de negerkoningen die hun slaven verkochten. Er zal wellicht ook wel een 'blanca', het Ideinste muntje uit die tijd, gegeven zijn in ruil voor een pape gaai of zo. Daar zou iets van terug te vinden moeten zijn op de plaatsen waar oude neder zettingen waren van Arawaks. Voorzover wij weten is San Salvador de enige plaats waar glazen kralen en een Spaanse munt uit 1472 zijn gevonden." EROSIE Ik wil de boot huren van de eigenaar van het enige hotel, om rondom het eiland te varen en te zien wat Columbus 500 jaar geleden moet hebben gezien. „Onzin", roept Donald Gerase. „Je kunt nooit meer zien wat de eer ste Spanjaarden voor ogen kregen op die avond van de elfde oktober 1492. Het eiland was geheel begroeid met mahonie-bomen. Die zijn door de Loyalisten allemaal gekapt om ruimte te maken voor hun katoenplanta ges. Daarna heeft de erosie hier huis gehou den. De dunne vruchtbare aardlaag werd weggespoeld en nu groeit er alleen nog laag struikgewas. Mischien krijgen we een beetje geld en kunnen we proberen om één hectare weer te beplanten met bomen en struiken die yr vroeger waren. Bespaar je het geld voor die boot en rij het eiland rond." Hij wil wel proberen of 'The Queens' High way", die rondom het hele eiland is aange legd toen het een Britse kolonie was, nog be rijdbaar is. Het wordt een tocht langs grote projecten die het eiland ooit voorspoed be loofden te brengen, maar die ofwel mislukt zijn, ofwel verlaten, omdat ze overbodig wa ren geworden. Bert noemt zijn geboorte grond het vergeten eiland. „Het kan de we reld geen moer schelen wat hier gebeurt. Ze hebben ons niet meer nodig en dan willen ze niet eens meer weten waar ons eiland ligt." Behoedzaam stuurt hij de blauw-gele Toyota door de kuilen en poelen van wat eens een perfecte rondweg geweest moet zijn. Dwars over de landingsbaan van het kleine vliegveld rijden we naar de Pan American Airbase. Hier bouwden de Amerikanen een volgstation in het kader van het Gemini-project, ter voorbe reiding van de landing op de maan. Een jaar voor die roemruchte landing van Neil Arm strong en Edwin Aldrin werd de basis geslo ten. Overbodig geworden. De behuizing voor 350 man is inmiddels vervallen tot ruïnes. Meer noordelijk de basis van de Britse Royal FOTO GPD Airforce in de Tweede Wereldoorlog. Verval len. Iets verder de basis van de Amerikaanse Navy om Russische onderzeeboten in het Ca ribisch gebied op te sporen. Deels vervallen, deels in gebruik van het Bahamian Field In stitute van Donald Gerase. Verderop een van de laatste vuurtorens op kerosine, een monu ment. OUD PAARD Dan het grootste dorp van het eiland, United Estates, zonder licht, zonder drinkwater, waar de helft van de vierhonderd eilandbe woners in houten huisjes leven, zondpr bron van bestaan als ze niet op de Field Station werken. Aan de oostzijde wonen nog maar enkele gezinnen. Verroeste autowrakken voor de huisjes geven aan dat het vroeger beter was, toen ze nog over de Queens' Highway konden rijden. Nu hebben ze met z'n allen nog één oud paard, dat een lekke visserboot op het strand trekt en vette vijgen op de highway achterlaat. Zuidelijker de mines van het kaperslot, Wat- ling's Castle. Daaromheen mooie wegen, die uitlopen in het niets. Een spook-urbanisatie van Cubaanse projectontwikkelaars vóór Fi del Castro, die 2000 onrendabele percelen hebben verkocht en daarna met de noorder zon zijn vertrokken. Daarna de hoofdstad Cockbum Town: twintig huizen en zes ker ken, want de verzuiling heeft hier nog harder gewoekerd dan in Hilversum. Na twintig mijl terug op het vertrekpunt van de rondrit, het enige hotel: 'Riding Rock Inn'. Vanaf het terrasje van mijn eigen kleine bungalow kijk ik onder de palmbomen door, de vallende tropische nacht in. In de verte vaart een hel verlicht cruiseship. En ik denk: waar zijn de oorspronkelijke bewoners geble ven? Donald Gerase vertelt het mij. „Nadat Co lumbus op 14 oktober 1492 is weggevaren, is er nooit meer iemand teruggeweest totdat Ponce de Leon, die Florida zou ontdekken, in 1513 averij kreeg aan een van zijn schepen. Hij had iemand aan boord die met de eerste reis van Columbus als matroos was meegeva- ren. Die herinnerde zich dat eerste eiland, waar je rustig voor anker kon gaan. Hij deed dat en ging met een roeiboot aan land. Het eiland was verlaten. De honderden bewoners die Columbus beschreven had, waren weg, de Spanjaarden achterna, of dood. Zij gaven de Spanjaarden syfilis. De Spanjaarden brachten hun weer griep,.influenza, pokken en nog zowat. Wie hen achterna kwam werd door de Spanjaarden te werk gesteld en ook daaraan gingen zij dood. Adios San Sal vador." MICROSCOOP De reist voert vervolgens naar Cuba. Wat moet Cuba eigenlijk met de eerste reis van Columbus? Niet zo veel, meent de directeur van de Biblioteca Nacional van Havana, Julio wereld was aan het einde van de vijftiende eeuw rijp voor gro te ontdekkingen. Ongeveer de helft van de aardbol was nog onbekend, en er een grote honger om ook die in kaart te brengen. Men had er ook de middelen voon geld, navigatiekennis èn goede schepen. 1, de constructie en de tuigage van de grote schepen waren na eeuwen experimen teren op elkaar afgestemd tot een optimale zeewaardigheid. De scheepswerven gingen in bouwen. Spanje en Portugal kenden hoofdtypen: de nao, een groot trans portschip tot 400 ton met drie of vier vierkant getuigde masten; en de caravela, een snelle, wendbare zeiler met twee tot vier masten, la- tijn getuigd of vierkant en tot 125 ton. Columbus voer uit met een nap, het vlagge- schip 'Santa Maria' (225 ton), en twee ca- ravela's: de 'Pinta' (115 ton), die al vierkant was getuigd, en de 'Nina' (100 ton), die nog latijnse zeilen voerde en op de Canarische ei landen van vierkante werd voorzien. De Pinta was eigendom van Cristobal Quintero uit Palos, die als matroos op zijn ei gen schip meevoer onder commando van Martin Alonso Pinzon. De Nifia was van Juan Nifio uit het naburige Moguer en werd be stuurd door Vicente Pinzon. Columbus zelf voerde het bevel over de grote, logge Santa Maria, die van de Galliciër Juan de la Cosa die zelf als schipper meevoer. Juan de la Cosa was een begenadigd tekenaar. Hij bracht de eerste reis in kaart. Tot grote woe de van Columbus, die zijn ontdekking nog niet wilde prijsgeven. COLUMBUS HIELÓ NIET van de Santa Ma- Hij vond het schip te log en niet snel ge noeg. Herhaaldelijk moesten de beide andere schepen vaart minderen om op het brede monster te wachten. In zijn logboek - waar in 1825 een kopie van de hand van pater Replica's van de Santa Maria, de Pinta en de Nina (v.l.n.r.) verlieten afgelopen zondag de haven Bartolomeo de las Casas is gevonden - schrijft Columbus: „Deze nao was veel te zwaar voor een ontdekkingsreis". De Santa Maria liep kort voor Kerstmis 1492 op de koraalriffen voor Haïti. Ze sloeg lek en was reddeloos verloren. Van de wrakstukken liet Columbus een aantal hutten bouwen en die werden de eerste Europese nederzeting in de Nieuwe Wereld. Omdat hij openlijk liet weten de Santa Maria ondeugdelijk te vinden, heeft hij de verden king op zich geladen dat hij haar met opzet op het rif heeft gezet. Hij keerde temg naar Spanje aan boord van de Nina, zijn lieve lingsschip. „Als deze caravela niet zo goed en zo recht op de golven had gelegen, zou ik ge vreesd hebben mijn leven te verliezen", schreef hij na de storm op de terugweg, 12 fe bruari 1493. Als hij aan boord van de Santa Maria was te ruggekeerd, zou hij zijn heldendaden nooit hebben kunnen navertellen. De Santa Maria zou de storm van die twaalfde februari niet hebben overleefd. Dan zou aan de gebroe ders Pinzon ook formeel alle eer zijn toege komen die zij en hun nabestaanden Colum bus in jarenlange rechtszittingen hebben be twist. olumbus had een paar zak- icen cement jnoeten mee- ^^ta^ftirengen. Die had hij aan het i strand van Lóng Bay moeten aanmaken. Hij had er tussen vier planken op het strand een keurig blok van moeten gieten en dan zijn - voet erin moeten afdrukken. Met een stokje 1 had hij zijn naam erin moeten schrijven en de datum, 12 oktober 1492, 8.00 pm. Dan si had.de wereld zeker geweten dat hij hiervoor hj hét eerst voet aan wal in de Bahama's had K gezet." jI Bert Delveaux is voorzitter van 'The People's "Committee' voor het vijfde eeuwfeest. Het door hem voorgezeten volk zijn de 400 inwo- >f ners van het eiland San Salvador, nakomelin- gen van de zwarte slaven van, Loyalisten, die nade Amerikaanse burgeroorlog in 1783 7 trouw bleven aan de Britse Kroon. Als land- verraders werden zij gedwongen de Verenig- >t de Staten te verlaten. Zij kregen van de Britse 't regering land toegewezen in de kroonkolo- 1 nies in Canada of dé Bahama's. I Volgens Bert is er geen twijfel mogelijk: 'zijn' San* Salvador is het enige Guanahani, waar 500 jaar geleden de eerste Europeaan tot zijn 1: grofe opluchting voet aan wal kon zetten. Men weet echter niet waar dat precies ge- '4 weest is. Het kruis is op goed geluk neergezet op de plek waar het vermoedelijk is gebeurd. I Er staan nóg twee monumenten op het ei- i land. Aan de oostkust heeft het Amerikaanse dagblad The Chicago Tribune een eeuw gele- den; in the middle of nowhere, een hoop ste nen en een marmeren wereldbolletje neerge zet.'En een expeditie, die in 1951 de reis van Columbus heeft geïmiteerd, liet een plaquet te plaatsen een paar kilometer noordelijk van waar nu het kruis staat. Pas in 1926 erkende het parlement van de Bahama's aan San Salvador het recht toe de ze naam te dragen. Tot dan toe had het Wat- ling's Island geheten, naar de Britse kaperka- 1 piteiri die zich het verlaten eiland had toege- eigend om er zijn basis op te vestigen. Wat- 'i ling ondernam in zijn tijd rooftochten in de vaargeulen tussen de eilanden tegen Spaanse karvelen, die beladen met goud, zilver en kruiden terugkeerden paar Spanje. Er staan op Sari Salvador nog een paar muren over eind van wat Watling's Castle wordt ge noemd. Volgens zes andere eilanden zou San Sal vador gevoeglijk weer Waüing's Island mo- gen gaan heten. Wat nu Cat Island heet, werd in de vorige eeuw San Salvador genoemd en wil die naam terug. Ook de inwoners van Grari Turk, Rum Cay, Mayaguana, en Caicos menen dat op hun stranden de eerste Eu ropese voetstappen zijn gezet. Daar komt sinds kort nog eens Samana Cay bij, een on bewoond koraaleiland dat in 1986 door de computers van het gezaghebbende Ameri kaanse maandblad National Geographic als de landingsplaats van Columbus is aangewe- DE ECHTE GROND De inzet is niet gering. Op 3 augustus vol gend jaar zeilen.kopieën van de drie schepen van Columbus uit de haven van Palos de la Frontera opnieuw naar het Caribisch gebied. Televisiecamera's zullen de wereld daarvan op de hoogte houden. Op welk eiland moe ten zij aanleggen? In hun kielzog reizen de Spaanse koning en de paus. Johannes-Paulus moet natuurlijk wel de échte grond kussen waarop Columbus 500 jaar geleden heeft rondgelopen. Die puzzel leg ik voor aan de goeroe van San Salvador, doctor Donald Gerase, leider van het Bahamian Field Institute dat zich bezig houdt met de flora, fayna en archeologie van de gehele archipel. „Je kunt het nooit met honderd procent zekerheid zeggen", zegt hij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37