De duikvlucht van John Block ZATERDAGS BIJVOEGSEL mm- Williclmina EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA JAN VAN DER NAT ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Reddingspogingen ten spijt, geen mens in de reiswereld gelooft nog dat Air Holland uit de as zal herrijzen. Om de simpele reden dat voor het komende toeristenseizoen alle vliegtuigstoelen elders zijn ondergebracht. En bovendien heeft het vertrouwen in directeur John Block een te grote knauw gekregen. Leed het straatschoffie uit de Amsterdamse Kinkerbuurt aan hoogmoedswaanzin 2 April 1985. De 'openingsvlucht' van Air Holland. John Block, poserend tussen twee stewardes sen van de nieuwe maatschappij, viert zijn zoveelste come-back. archieffoto Hoe Air Holland ontplofte: de woede, de wraak, het medelijden, de geruchten John Block liet zich, zeker bij het dopen vliegtuigen, graag omringen door bekende Nederlanders. Links Prins Bemhard. ARCHIEFFOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 2 vermoedens waren er al lang. Maar het Amsterdamse lefgo- zertje schilderde het door hem opgetrokken rookgordijn in zulke vrolijke kleurtjes dat schurende achterdocht het steeds weer verloor van diepe bewondering. Die Block, die flikte het toch maar. Nog op maandag 30 september, toen de deconfiture van Air Holland in haar volle omvang bekend werd, stond in het doorgaans zeer goed geïn formeerde vakblad Reisrevue een verhaal waarin John Block (en zijn maatschappij) na mens de verzamelde reisbranche tot blozens toe werd bewierookt. Hij was de beste, en het was te hopen dat zijn vliegtuigen tot in de eeuwigheid het luchtruim zouden blijven kiezen. Amen. Nu, drie weken later, is die adoratie omgesla gen in een mengeling van woede, medelijden en vooral berusting. Wie je in de reis wereld ook spreekt: geen mens gelooft meer dat Air Holland uit de as zal herrijzen. Direc teur Frans van Steenis van Holland Interna tional: „Het is over en sluiten. Dat is heel erg jammer, maar het is niet anders. Wij kunnen ons niet permitteren het vertrouwen van on ze klanten te verspelen omdat den lucht vaartmaatschappij z'n vliegtuigen plotseling aan de grond moet houden. Want wie de werkelijke schuldige ook is: wij, als verkoper van de reis, krijgen het uiteindelijk toch op oijze boterham." OP DE BRANDSTAPEL Dat bleek de afgelopen weken. Holland Inter nationa] was de beul die Air Holland op de brandstapel had gelegd. Bewindvoerders, verkeersleiders, leden van-de ondernemings raad, stewardessen, journalisten, piloten bijna iedereen was het er over eens dat John Blocks speeltje makkelijk had kunnen wor den gered als de grootste reisorganisatie van Nederland nou maar 50.000 stoelen voor de komende zomer had willen afnemen. Wat nonsens is. In augustus al waarschuwde directiesecretaris Focko Dorhout Mees van Holand International het management van Air Holland dat zijn bazen 'wat nerveus' wer den van de signalen die op het prestigeuze hoofdkantoor aan de Rijswijkse T reu bst raat werden opgevangen. En in een brief eiste Mees vervolgens duidelijkheid vóór 25 sep tember, omdat men op die dag de onderhan delingen voor de komende zomer afgerond wilde hebben. Het klinkt zeker gezien de omstandigheden waarin de luchtvaartmaat schappij verkeerde ongelooflijk, maar Air Holland zweeg in alle talen. Zelfs toen Holland International notabene een dag na het verstrijken van het ultimatum per fax alsnog zo genereus was offerte te vra gen voor 70.000 stoelen, maar daarbij wel uit drukkelijk vermeldde dat ook Martinair en Transavia in de race waren, vond niemand het nodig te reageren. Pas op zaterdag 28 september meldde Air Holland zich voor de eerste keer per telefoon. Ontstemd over het feit dat er om 'slechts' 70.000 stoelen werd gevraagd en knorrig omdat er zo vlug moest worden beslist. Het antwoord van Holland International was uitermate koel. Het ging, werd vanuit Rijswijk gemeld, al lang niet meer om 70.000 stoelen. Martinair en Transavia hadden al flink in de pot gegraaid en waren met 43.000 stoelen schoot gegaan. „Maar over de resterende 27.000 willen we eventueel nog wel onder handelen." LAATSTE SMEEKBEDE Pas op dat moment moet het knap onrustig zijn geworden in het door John Block met zo veel zwier en smaak (schilderijen van Marthe Röhling) ingerichte kantoor aan de Schiphol- weg in Badhoevedorp. Faxen, telefonades en zelfs persoonlijke bezoeken volgden elkaar in een hectisch weekeinde razendsnel op. Uit mondend in Air Hollands allerlaatste smeek bede op zondagavond 29 september: of Hol land International dan misschien toch nog in hemelsnaam 50.000 stoelen wilde afnemen. In Rijswijk kwam de directie, voor een deel nog gekleed in joggingpak, bijeen voor spoedberaad. Het besef dat er waarschijnlijk moest worden beslist over leven en dood van een luchtvaartmaatschappij waarmee jaren lang op 'uiterst prettige' wijze was samenge werkt, drukte zwaar. Maar iedereen kwam uiteindelijk tot de slotsom dat het risico te groot was. De enige duidelijkheid die Air Hol land zijn grootste en trouwste klant had kun nen verschaffen was een ondoorzichtig busi- ness-plan, en over een bankgarantie viel al helemaal niet te praten. Het doek over Air Holland was gevallen. Maar was dat dan de schuld van Holland In ternational? Als opmaat een klein rekensom metje. De zetels in de Boeings van John Block waren befaamd om hun royale beenruimte. Dat kon, omdat de vrijgevige luchtvaartpio nier in zijn kisten tien stoelen minder liet monteren dan de meeste andere maatschap pijen. Een toestel maakt gemiddeld 500 vluchten per jaar tegen een door snee prijs van 400 gulden per 'se at'. Met andere woorden: alleen al door die stoelen-politiek ver diende Block per Boeing een slor dige 2 miljoen gulden per jaar minder dan de concurrenten. Wat aardig aantikt als je drie van dergelijke vliegtuigen in de lucht hebt. Nou zou daar nog overheen te komen zijn geweest als Block bij tijds hogere prijzen was gaan be rekenen. Maar daar waren de Ne derlandse touroperators natuur lijk mordicus tegen. Niet zodra gaf de president-directeur van Neerlands beste luchtvaartmaat schappij (daar was vriend en vij and het over eens) een hint in die richting, of daar viel de naam van Martinair. En die van Transavia. Waarna Block maar weer even slikte, zich omdraaide en op de oude, te grote voet verder ging. Zonder ook maar enige concessie te doen aan het hoogwaardige produkt dat hij tot stikkens toe in de lucht hield. Vele Air Holland passagiers zullen er met het water in de mond aan terugdenken: aan dat door 's werelds beste air-cate ring (Trusthouse Forte) verzorgde diner, dat werd opgediend op een door de meesterpottenbaJdcers van Wedgwood ontworpen ser vies. Ja, het was comfortabel vlie gen in de toestellen van John. Leed het in de Amsterdamse Kin kerbuurt opgegroeide straat schoffie aan hoogmoedswaanzin? Blocks tegenstanders vinden van wel en wij zen op de prijzige grappen en grollen die de luchtvaartpionier zich in de loop der tijden zou hebben veroorloofd. Ginnegappend, maar ook hoofdschuddend, wordt van ver schillende kanten het verhaal opgedisd van Willem Duys die op een of andere Air Hol land-festiviteit best wat wilde spelen, maar aankondigde dat hij niet van een piano hield. Block: „Maar Willem, dat is toch geen pro bleem? Dan koop ik toch een vleugel voor je? Hêtgeen geschiedde. De voormalige president-directeur van Air Holland stond er om bekend dat hij zich met genoegen liet omringen door een stoet van bekende Nederlanders. Hetgeen hem al tij dens zijn bewind voortdurend werd aangew reven, maar nu natuurlijk nog veel meer. Als het waar is wat wordt verteld, heeft hij om bij hen in het gevlij te komen zo ongeveer 'de halve Gooise Matras' voor niets, niks en nie- mandal ettelijke keren naar Aruba vervoerd. Het vervelende is alleen dat hij al die verha len wenst te bevestigen noch te ontkennen. „Ik praat niet meer met de pers" snauwde hij vorige week door de telefoon. Een opmerking die in hei verleden slechts hoogst zelden uit zijn mond kon worden op getekend. John Block had vaak problemen met het journaille, maar altijd weer werden de conflicten in der minne geschikt. „Oké, zand .erover", joelde John dan, waarna de voormalige vijand werd uitgenodigd voor een exquis diner in restaurant 'The Landings' dat hij op de bovenste verdieping van zijn kan toor had laten inrichten en waarvoor hij „de beste kok die ik heb kunnen vinden" had ge contracteerd tegen een vergoeding van, naar hij zelf eens onthulde, 50.000 gulden per half jaar. WISPELTURIG Geen gezelliger en charmantere vent dan John Block bij een kreeftje en een goed glas Pouilly Fuissé. Totdat hem weer eens iets in het verkeerde keelgat schoot. Wat nogal eens gebeurde. Medewerkers, vrienden en colle ga's verklaren eensgezind geen wispelturiger man te kennen dan BlocL Vermaard in de reiswereld ook al omdat het min of meer tot zijn latere ondergang heeft geleid is het verhaal over de frontale botsing die hij had met directeur Ferdinand Fransen van Arke, de op één na grootste touroperator van ons land. Toen John Block zich na een aantal tumultu euze jaren (hij was in 1958 samen met Mar tin Schroder oprichter van Martinair, maar verdween na een conflict; hij was in 1966 op richter van Transavia, maar verdween na een conflict; hij was in 1977 oprichter van Jetstar, maar verdween na een conflict) voorgoed in het sjieke Marbella aan de Spaanse goudkust leek te hebben teruggetrokken, kreeg hij in 1984 bezoek van René Klawer van Necker- mann Reizen en eerdergenoemde Ferdinand Fransen. Of hij niet opnieuw een Nederland se luchtvaartmaatschappij wilde beginnen. Het kwam de heren namelijk voor dat Trans avia en Martinair (beide door de KLM be heerst) het op een akkoordje gooiden als er over stoelprijzen werd onderhandeld, en dat gedonder moest maar eens uit zijn. Block ging gretig op het verzoek in, peuterde zonder problemen bij oliemaatschappij Transol tachtig procent van het benodigde geld los, en bestormde met zijn Boeings 727 onder luid gejuich van de verzamelde Neder landse reiswereld opnieuw het luchtruim. Zo glorieus en profijtelijk was Blocks come back dat al snel Air Hollands eerste Boeing 757 kon worden gedoopt. Hetgeen natuurlijk op grootse wijze diende te worden gevierd. Van heinde en verre waren Neerlands beroemd ste zonen en dochters naar Schiphol ge stroomd om het feest mee te vieren en ook Ferdinand Fransen was met zijn dochter Bar bara vanuit Enschede naar de nationale luchthaven gereden. WRAAK Maar daar kreeg de redder van John Block niet eens een plaatsje op de eerste, tweede of derde rij toegewezen, maar een plekje ergens achterin. En de idee dat hij na afloop van de met dure flessen champagne besprenkelde plechtigheid nog een vorkje mocht meeprik- ken op de feestdis, kon de over het algemeen toch zo goedmoedige Fransen ook uit zijn hoofd zetten. Santen met Barbara, die hij jtfist op die dag als toekomstig Arke-directeur in de branche had willen introduceren, aan vaardde hij knarsetandend de thuisreis. Want waarom, zo peinsde hij, stond een man als Edgar Vos wel op de eerste rij? De goede man had (voor een flinke vergoeding) de uniform pjes van de stewardessen mogen ontwerpen, akkoord, maar wie had John Block aan zijn nieuwe imperium geholpen? Intimi van Fransen beweren dat alles nog 1n het reine had kunnen komen als Block zijn excuses had aangeboden. Maar toen dat niet gebeurde nam de trotse Twent op genadelo ze wijze wraak. Arke, voordien een van Blocks grootste klanten, besloot het meren deel van zijn reizigers onder te brengen bij de concurrentie, daarmee het begin van het ein de van Air Holland inluidend. Frans van Steenis van Holland International: „Je mag emotie nooit laten meespelen bij hét zaken doen. Maar als een vriend je zo behan delt en je kunt bij andere maatschappijen de zelfde prijzen bedingen of zelfs nog iets bete re. tja... Niets menselijks is ons vreemd." Block spartelde tegen. Verkondigde dat hij het ook zonder Arke wel zou redden, t raakte steeds verder verstrikt in de klemmen en vallen die hij voornamelijk zelf zette. Nog altijd begrijpt niemand waarom hij net Transavia plotseling ook op Mombassa Kenia ging vliegen (lege toestellen); nog altijd begrijpt niemand waarom hij ineens een lijn opende tussen het bij New York gelegen Ne wark en Aruba (lege toestellen) en nog altijd; ook begrijpt niemand wat hij in hemelsnaa zag in een dienst op het peperdure Barbados (lege toestellen). GERUCHTEN Geen mens die het precieze optelsommetje weet. maar vast staat dat Block in 1991 op z'n minst 49 miljoen gulden verloor. „En daar is hij," bromt de nooit op conflictueuze uit-1 spraken te betrappen president directeur drs.l Ab Houtzaager van Holland Internationall „toch echt zelf verantwoordelijk voor Block werd de wacht aangezegd door del Raad van Commisarissen (die zelf natuurlijk! ook boter op het hoofd had), hij is gevlucht! naar zijn buitenhuis in het aan de Mexicaan-1 se Golf gelegen Sarasota (Florida) en weigert I tevoorschijn te komen ondanks het feit datl de beschuldigingen even fel ais oncontrolecr-1 baar worden. Wat is er waar van het gerucht dat Blocks! echtgenote via een ingenieuze constructie ft-J nancieel garen spinde bij het feit dat Trusthouse Forte de vliegtuigmaaltijden van Air Holland verzorgde? En wat te zeggen van de stellige bewering dat het onderkomen lm Florida van de voormalige piloot door Boeing werd betaald? Block houdt zijn mond, maar kondigde vori-1 ge week door de telefoon aan dat hij ooit opening van zaken zal geven. „En dan komt I er heel wat rotzooi boven water jongen, een I hele hoop rotzooi." De reiswereld wacht in spanning af.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35