Sport Interpolis is weer aan zet Lia van Schie en de lange weg naar Albertville Zaterdag 19 oktober 1991 tl BROUWER DE KONING «ROB ONDERWATER N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN ALS ORANJE zich plaatst voor de eindronde van het Europees Kampioenschap volgend jaar in Zweden, zet Hans van Breukelen na dat toernooi een punt achter zijn interiandcarrière. De 64- voudig international zegt dat zijn beslissing definitief is. „Het EK is voor mij écht het eindstation," NIEUWSLIJN Van Heijingen in Leidse selectie LEIDEN - Mario van Heiningen is geselecteerd voor het Leids elftal onder de 15 jaar. De jeugdige Leidenaar komt uit voor de Cl van Ajax. Met zijn plaatsgenoten speelt hij op 28 oktober bij SJZ tegen het vertegenwoordigende team van de Afdeling Am sterdam. Van Heiningen krijgt dan ongetwijfeld een stel ploeg genoten van Ajax tegenover zich. De selectie van Leiden: Van Heiningen (Ajax), Aksoy (Alp.Boys), Tupamahu (ARC), Zeldenthuis en Smakman (Lisse), De Ridder (Katwijk), Lek (Kickers), Kromhout (Quick Boys), Beerling (RCL), Van Egmond (RB), Chrispijn en Bennekers (Roodenburg), Luykx, Aalbersberg en De Roode (UVS) Ook Atlanta in de World Series PITTSBURGH - De Atlanta Braves zijn winnaar geworden van de National League in de Amerikaanse profhonkbalcompetitie. In de laatste wedstrijd van de playoffs werden de Pittsburgh Pirates met 4-0 verslagen. In de reeks van zeven wedstrijden kwam de eindstand daardoor op 4-3. In de World Series, die in het weekeinde beginnen, ontmoet At lanta de winnaar van de American League, Minnesota Twins. Opvallend genoeg eindigden beide teams vorig seizoen als laatste in hun divisie. The Braves namen in 1958, toen nog in Milwaukee gevestigd, voor het laatst deel aan de World Series. Hoewel de Olympische Winterspelen in Albertville eerder op het programma staan, lijken zij voor menig sporter verder weg dan de Zomerspelen van Barcelona. Terwijl roeiers en zeilers zich op het pre-olympische gala in Utrecht verheugd toonden met hun nominatie voor de Spelen, blonken de wintersporters uit door afwezigheid. n Schie (rechts): „Deze winter moet ik op tijd pieken." UTRECHT TIM BROUWER DE KONING Lia van Schie heeft tussen de loodzware trainingen door in elk geval nog kans gezien haar gezicht te laten zien. De Stomp- wijkse schaatsster is na de zwa re inspanningen wel in voor een verzetje. Zij voelt zich op haar gemak tussen de ontspannen Barcelona-kandidaten, die pas na de Winterspelen vormbe houd moeten tonen. Van Schie is genomineerd voor de 1500, 3000 en 5000 meter, maar moet op het juiste moment nog aan Albertville aan de start te ver schijnen", meldt de shorttrack- crack uit Oud-Ade. „Dat gala heb ik dan ook laten schieten". Ook Lia van Schie richt zich zonder oogkleppen op de Win de concurrentie terspelen. Zij benutte de relatief niet genomi- stille zomermaanden om haar spd-studie vrijwel af te ronden. „Ik wacht alleen nog op de uit slag van het laatste examen. Tussen de trainingen door stu deer ik sociale geografie aan de universiteit van Utrecht, maar strenge limiettijden voldoen, Bovendien groot. Ook neerde allrounders zoals Jolan- da Grimbergen kunnen Van Schie een Olympische ticket af handig maken. Net als voor schaatsers selectieprocedure voor trackers gecompliceerd. Zelfs deze winter komt daar als zij er in eigen land bovenuit schijnlijk weinig van. Juist steken, kunnen zij buiten de boot vallen. Daarom is de reac tie van Monique Velzeboer op haar nominatie koel. „Ik moet er nog zo veel voor doen om in IOC blijft zelf locaties Spelen kiezen SYDNEY Reuter Het Internationaal Olympisch Comité blijft autonoom bij het kiezen van de Olympische loca- ties. Inmenging van de Intema- 1 tionale Sportfederaties en de nationale Olympische Comités wordt niet geduld. Francois Carrard, directeur- generaal van het IOC, heeft dit gisteren in Sydney gezegd tij dens de vergadering van de in ternationale sportfederaties. De laatste jaren gingen steeds I meer stemmen op zeggenschap te verlenen aan de sportbonden en de nationale Olympische Co- mité's. Zij zouden bijvoorbeeld een veel betere expertise kun nen geven over accommoda- ties, infrastructuur en organisa tievermogen. Het IOC stelde en kele maanden een speciale commissie samen om te bekij- - ken hoe de federaties en NOC's - eventueel zouden kunnen meestemmen met de 94 IOC-le- den. „Het huidige systeem is verre l van perfect", verklaarde Carrard in Sydney, „maar het heeft toch ook een aantal voordelen. Met de federaties err NOC's erbij wordt de verkiezing van de Olympische steden alleen maar problematischer. De steden moeten dan lobbyen naar hon derden, misschien wel duizen den, sportofficials." 1 DE GELIJKENIS1 i het Olympische jaar moet ik op tijd pieken." Ronald Florijn, als belangrijke schakel van de door Jan Klerks gecoachte dubbel vier genomi neerd voor Barcelona, gaat al helemaal uit van zijn aanwezig heid op de Spelen. De gouden- medaillewinnaar van Seoul zou echter liever in de skiff uitko men. „Als ik mij als skiffeur kwalificeer, moeten ze voor die dubbel vier maar een ander zoeken." Klerks houdt er hele andere opvattingen op. „Ik begrijp best dat Ronald het liefst in z'n een tje in een boot zit. Als lid van een bemanning van vier ben je immers anoniem. Maar hij zou mij in de problemen brengen door plotseling in de skiff te stappen. Toch ga ik Ronald niet verbieden een poging te wagen. Hij is oud en wijs genoeg om te weten hoe hij zich op Barcelona 'ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN moet voorbereiden." Rov Heiner zit ongeveer in hetzelfde schuitje als Florijn. De Koudekerkse zeiler dwong het afgelopen seizoen in zijn Soling een optie af op een olympische ticket. Maar net als voor de roeiers geldt voor de zeilers het systeem van de open nomina tie. Dat wil zeggen dat de boten voor Barcelona al zijn aangewe zen, maar dat de betreffende bonden dus niet het NOC mogen bepalen wie die boten bemannen. Meisjes-selectie tegen Amsterdam Het Leids meisjesteam onder de 18 jaar speelt óp woens dag 30 oktober een wedstrijd tegen de ploeg van de Afde ling Amsterdam. Het duel wordt afgewerkt op het veld van LFC aan de Boshuizerka- de en begint om 19.30 uur. Ter Leede en De Sleutels zijn de voornaamste leveranciers van speelsters. Een dag eerder speelt het Leids jongensteam onder de 16 jaar tegen de Afdeling Utrecht. Dat duel vindt plaats bij de vereniging PVCV in Vleuten. Aanvang van de wedstrijd is 19.00 uur. Vroeger maakten ze ruzie, te genwoordig gaan ze met z'n tweetjes op stap. Ze zien elkaar elke dag, want zowel Richard als Patricia Gottmer werkt bij de Sociale Verzekeringsbank. Broer en zus die beiden een passie voor sport hebben. Geboren in De Kooi verloochenen ze hun Leidse afkomst niet. Het hart ligt voor op de tong, ze hebben een uitgesproken mening die ze niet onder stoelen of banken steken en gezelligheid staat bij beiden heel hoog in het vaan del. Ook qua karakter zijn er nogal wat overeenkomsten. Kortom, dit duo is uit hetzelfde hout gesneden. Zelfs de twee lingzus van Richard, Birgitta, komt daar echt niet tussen. „We kunnen niet buiten elkaar", roe pen ze ergens halverwege de sa menspraak in koor. „Ja, waar maakten we vroeger ruzie over?", vraagt Patricia Gottmer (31) zich pakweg twin tig jaar na dato hardop af. „Over de gewone huiselijke dingen, denk ik, net als bij iedereen. Over de afwas, het speelgoed en zo. Ik bemoeide me altijd met hem. Dat doe ik nog, hoor, maar nu natuurlijk wel op een andere manier. Ik zorg een beetje voor hem. We zien elkaar vrijwel elke dag op werk en gaan op vrijdag altijd samen een borreltje halen. Even lekker bijkletsen. Het gaat dan vaak over sport. Korfbal of voetbal." Want dat is de passie van bei den: sport. Zij is vanaf haar ze vende lid van Fides Pacta, zat ooit bij de selectie van het Ne derlands jeugdteam, speelde hoofdklasse korfbal en kwam, dertiger toch al, vorig seizoen nog uit voor het eerste zaalteam van Fides. Op het veld dêed ze intussen een stapje terug en ac teert ze bij de reserves. Richard (28) is sinds zijn achtste jaar lid van Roodenburg, debuteerde op zijn achttiende in Tde hoofd macht en is daar eigenlijk nooit meer uit verdwenen. Is rechter middenvelder en speelt ook nog voor het Leids zaalvoetbalteam. Sporten zit de Gottmers in hun bloed. „Mijn ouders korf balden, destijds nog bij Vicus, dat later met Fluks friseerde tot Fides Pacta. Mijn box stond 's zomers langs de lijn. Ja, ik was er al vroeg bij", lacht Patricia, iets dat ze overigens net zo graag doet als korfballen. „Dat gold voor mij idem dito", vult Richard aan. .Alleen liep ik met Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In aflevering vier komen Patricia en Richard Gottmer aan het woord. Broer en zus. Zij speelt korfbal bij Fides Pacta, hij voetbal in Roodenburg 1. Broer en zus Richard en Patricia Gottmer. Fanatiek, maar toch gezellig. die bal daar toen ik een jaar of zes was meer te voetballen dan te mikken op de korf. Mijn vriendjes voetbalden op straat en ik dus ook. Ik kan het wel hoor, korfballen. Op de cam ping in Noordwijkerhout waar we vroeger met het gezin in de zomer altijd een paar maanden waren, deed ik onderlinge wed strijdjes met mijn zus. Dat ging er toen al bloedfanatiek aan toe. Want ik kan absoluut niet tegen mijn verlies. Toen niet en nu nog steeds niet." Dat fanatieke hebben ze ook al gemeen en als karaktertrekje geërfd van pa, helaas veel te vroeg overleden. „Zij gaat voor op in de strijd", weet Richard van zijn zus. „Als wij met Roódenburg stilstaan, of tijdens de winterstop, ga ik altijd kijken bij het zaalkorfbal. Vooral onder de paal is ze niet te kloppen door haar tegenstander. Belang rijk natuurlijk dat afvangen, want op die manier houdt een ploeg balbezit. Dat is een speci aliteit van haar. Ik heb wel een beetje kijk op het korfbal, dus ik weet dat ze goed is. Toen Fides destijds in de hoofdklasse speel de, waren dat altijd prima duels. Van ons tweeën is zij ook dege ne met het meeste talent. Ik be doel, ze heeft in het Zuidhol lands team gespeeld, bij de na tionale jeugdselectie gezeten en de hoofdklasse gehaald. Dat kan ik toch niet zeggen." „Ik weet niet of ik het daar mee eens ben", neemt Patricia Gottmer over. „Jij hebt een moeilijke positie als middenvel der. Ben je een keer een man gepasseerd, staat er weer een ander voor je gezicht. En je moet steeds van de ene kant van het veld naar de andere sprinten. Dan heb ik het, op mijn vaste stek, een stuk ge makkelijker. Maar hij werkt al tijd keihard, daar kunnen ze nooit wat van zeggen. Ik ben best trots op hem als ik hem in het eerste van Roodenburg zie FOTO LOEK ZUYDERDUIN spelen. Want ik ben een echte voetballiefhebber, ook al heb ik er dan niet zoveel verstand van. Naar het Nederlands elftal kij ken we altijd samen. Daar ge niet ik van." De gezelligheid en de humor, dat hebben ze ook van thuis meegékregen en ook daarin ver schillen ze niet veel van elkaar. Hoewel... Zegt zij: „Ik houd best van een dolletje op z'n tijd, maar hij weet nooit van ophou den. Hij denkt soms dat het he le leven één geintje is. Soms krijg ik weieens medelijden met de slachtoffers die hij in de ma ling neemt. Hij blijft maar door gaan." SPORT OP TV ZATERDAG 10.00-10 30 Sportnet Formule 3 Bnts »c mule 3 kampioenschap vanaf S'lverstone. 10.00-10.30 EURO Zeilen NêtionsCupl na ie vanuit Barcelona, (herh.) 10 30-11 30 Sportnet Motorsport Too m 1 30 EURO Paardesport te Bern. 12 00-13 00 EURO Europees Catctt-as- 12 15-17 00 BBC 1 Granostano. spoflp'o- OjB. Ejrooa cup voet Pal. Snooker: Grand Prtx vanuit het Hexagon m Readmg 12.30 14 45 Sportnet WK Rugby le 13 00-13 30 EURO Motorsport Bol O or 13 00-17 00 DkJ 3 Sport 3 extra, met Ten ms: Grand Prix toernooi voor vrouwen halve fmaie vanuit Fiiderstadt; Paardesport inter 13.30-20.00 EURO Saturday ahve. wisselend Tennis: halve finale voor vi Baskettal Open kampioenschappen R Sport 14.30-16.30 Ned 3 Studio sport, wieiren nen: Ronde van lomtardi|e. rechtstreeks verslag. 14 30-16 30 BRT 2 Sport extra Walren Verweert hij zich: „Nou, en? Zottigheid maken, dat is toch perfect. Ik heb een keer gezegd dat ik twee marmotjes had ge kocht. Dat die zomaar in de ka mer rondliepen. Kwam zij na een week met een kooi aanzet ten, want dat vond ze zo zielig. Vroeg ze waar de marmotten waren. Ik zeg, die zijn gewassen en hangen nu aan de lijn te dro gen aan hun oortjes. Dat geloof de ze ook. Nou ja, zeg. Het vaste recept wordt nog maar eens aangesproken: een colaatje-vieux voor haar, een kleintje Hoegaarden voor hem. Werk komt ter sprake. Hoe zijn ze bij dezelfde baas. de Sociale Verzekeringsbank, terecht zijn gekomen? Patricia: „Ik werkte daar al, eerst op proet later voor vast, intussen al weer acht jaar. Via mij kon Richard daar ook komen. Zelfde route. Eerst tijdelijk en vervolgens vast. Maar we werken niet op dezelf de afdeling, hoor. Was eerst sprake van, maar dat heb ik de chef uit zijn hoofd kunnen pra ten. Daar moet ik toch even niet aan denken. Daar zou ik ze nuwachtig van worden, als ik hem de hele dag om me heen zou hebben." Zo n opmerking is prompt weer aanleiding tot wat verbale schermutselingen over en weer, want de Gottmers mogen dan heel wat overeenkomsten verto nen, dat wil nog niet zeggen dat ze het altijd met elkaar eens zijn. Al pratend en discussië rend blijkt bijvoorbeeld dat ach ter de voetballer Richard toch ook een beetje een individualist schuilgaat, terwijl de korfbalster Patricia uitsluitend zweert bij teamsport. Hij is bijvoorbeeld gek op tafeltennis, tennis en squash, niet alleen om naar te kijken maar vooral om te doen. En als-ie dan toch bezig is speelt hij om te winnen. „Maar ja", schampert zuslief, „als kind kon hij zelfs bij de kaartspelle tjes al niet tegen zijn verlies. Dus wat had je anders ver wacht?" Fanatisme en gezelligheid, het zijn sleutelwoorden voor de Gottmers. „We houden alletwee van een borrel, van op vrijdag lekker kletsen in het Vattegat, van lekker ontspannen lachen. Maar als we op het veld staan, wordt het anders. Dan gaan we er voor 200 procent tegenaan. Dat zit nu eenmaal in ons ka rakter." Voor deze uitspraak te kenden beiden. 16 30-17 00 SUPER Hang loose, soonma 16.40-18 30 Sportnet Golf Volvo PGA Eu ropean tour 1991Toyota world match p'a. 3e dag n Parrott en Nigel Bond 3 Sportschau-Tele- 9 00 Sportnet Motorsport Pro Su perbike 1991 ADAC Flugplatzrennen 19 00-20.00 Sportnet Powersports intern 19 30-20 00 BRT 1 N.euwsen Sport. 19.55-20 10 BBC 2 Nieuws en sport. 20.00-20.30 EURO Track action magar- 1.00-21 30 Sportnet Colt Votvo PGA E u weantour 1991. Toyota workt match play. 22.30-23.00 BRT 1 Sport op zaterdag 22 30-00 30 Sportnet Amencan college 1 00 Sportnet Windsurfen 4 30-05.30 Sportnet Boksen 04 50-06 50 BBC 2 Autosport, r streeks verslag van de Grand Pn* 06 00-07 00 Sportnet Amenc. ZONDAG 07 00-08 00 Sportnet Truckracen FIA Eu rupees Truckracen vanuit Jarama. Spanie. 6e ronde 08 00-06.30 Sportnet G Lombardije. samenvatting. 10.30-12 00 BBC 1 International golf. rechtstreeks verslag van de Toyota World Matchplay vanaf de Wentworth Club m Sur- 12.00-12 30 Sportnet Autosport Bntsa touringcar-kampioenschappen vanaf S>i* sportprogramma vanaf een voefballokatie 13 00-13 30 EURO Skate bowd (hem. 13 00-16.45 BBC 2 Sport, met GoH Tovc ta world matchplay* Schaakvraagsluk 1991 Dit vraagstuk werd reeds in 1874 gecomponeerd en kreeg de naam: "Dans voor Dame en Heer' Wit geeft mat in 12 zetten. Geef alleen de laatste zet Het toemboicomité looft onder de goede inzendingen 50 prijzen van f 100,- en 50 toernooiboeken uit. De termijn van inzending sluit op 15 december 1991 l'w ópkjssmg ongefrankeerd zenden aan: Interpolis Denksporten, Antwoordnummer 60606, 5000 WB Tilburg l it het buitenland voldoende gefrankeerd zenden aan Interpolis Denksporten, ftsthiLs 792. 5000 AT Tilburg

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31