Feiten Jeltsin stelt aanhang teleur Idealisme komt boven in Afrika IHETPOTAHTE' JIEHMHA! IHANDS OFF .LENIN! Grasmaaien Zaterdag "9 oktober 1991 Redactie: 023-150225 J ANINE BOSMA AlTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (dief) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 2 Ndeh Ntumazah hoopt de komende maand op tijd thuis te zijn in Cameroun voor zijn 65ste verjaardag. Hij is er in geen 29 jaar ge weest en heeft zijn broer niet gezien sinds 1956. Hij heeft een door de Britten uitgegeven reispas waarin staat Geldig voor alle lan den - behalve Cameroun, maar hij hoopt dat het nieuwe politieke klimaat voordelig voor hem zal uitpakken en dat hij naar huis kan terugkeren. LONDEN RICHARD DOWDEN THE INDEPENDENT Het leven van Ntumazah is een Afrikaanse allegorie. In 1955 stelde hij dat Cameroun onaf hankelijk zou moeten worden, de delen onder Brits en onder Frans bestuur verenigd en dat in het nieuwe land onder toe zicht van de Verenigde Naties verkiezingen zouden moeten worden gehouden. De Engelsen gooiden nem in de gevangenis en zijn partij werd verboden. Een paar jaar later werd Came roun onafhankelijk en werden de BTitse en Franse helften vere nigd; maar hij werd het land uitgezet. Er kwamen geen ver kiezingen en uit vrees voor de nieuwe regering vluchtte hij in ballingschap. Terwijl Ntumazah als machteloze banneling zijn geld verdiende als parkeer wachter in Zuid-Londen, wer den «ij n vader en zusters gevan gen gezet en moesten zijn zoons hun naam veranderen om aan vervolging te ontko men. Verkiezingen Nu is Cameroun in opschud ding. Door binnen- en buiten landse druk is de regering van president Paul Biya gedwongen verkiezingen uit te schrijven en politieke activiteiten toe te staan. Door deze nieuwe vrij heid kan Ntuzamah misschien naar huis terugkeren en de strijd voor de democratie her vatten die hij bijna dertig jaar geleden heeft verloren. Het idealisme dat dertig jaar ge leden de onafhankelijkheidsbe weging inluidde, keert terug naar Afrika. Alle 54 Afrikaanse landen ondergaan snelle veran deringen. Overal wordt gespro ken over meerpartijendemocra- tie, of gewoon, democratie. In een aantal landen Guiné-Bis- sau, Algerije, Togo, Zambia, Zuid-Afrika gebeurt het al, maar het gebeurt in ieder land op een andere manier en in een ander tempo. In sommige landen dirigeren knappe jonge juristen hun cam pagne voor democratie met be hulp van faxen en fotokopieën. In andere landen vallen man nen uit naam van de zelfbe schikking hun buren aan met messen en speren. Weer elders muiten soldaten en demonstre ren menigten vaker voor eten dan voor vrijheid, maar beide zorgen voor politieke verande ring. Het is makkelijker iets al gemeens te zeggen over waar Afrika op reageert dan te zeggen waar het heen gaat. Taalgroep Net als in Oost-Europa heeft de ineenstorting van politieke structuren geleid tot een herle ving van ethnische en regionale loyaliteiten. Volgens schattin gen waren er duizenden auto nome politieke eenheden toen de Europese machten Afrika meer dan honderd jaar geleden op een willekeurige manier op deelden. Deze eenheden, die toegewijd waren aan gebied, stam of taalgroep, laten zich op nieuw gelden op het gevaar af dat zij sterker zijn dan het bind middel van het nationalisme. Etiopië valt uiteen, Somalia is in tweeën gesplitst, hele gebieden in vele andere landen staan on der niet meer dan onduidelijke controle van de hoofdstad. Door druk uit binnen- en bui tenland zijn er veranderingen opgetreden. Het einde van de Koude Oorlog betekende dat de Afrikaanse landen niet langer konden kiezen uit de grote broers. Het is het westen of niets, en het westen heeft beslo ten, met meer of minder op rechtheid, de democratie in Afrika te stimuleren. Voorheen konden Afrikaanse landen zich verdedigen door een aanval te doen op de steun van westerse landen voor Zuid-Afrika. Maar toen Nelson Mandela was vrij gelaten en zich uitsprak voor een meerpartijendemocratie werden veel Afrikaanse alleen heerschappijen daardoor on deruit gehaald. Binnenlandse druk werd uitge oefend door een nieuwe gene ratie van Afrikanen die de strijd tegen het kolonialisme nooit hebben meegemaakt. Ideologie, eenpartijstelsels en verlossers ontmoeten veel kritiek. Het tijd perk van de „vader van de na tie" die zijn land naar onafhan kelijkheid leidde en het regeer de als zijn persoonlijke konink rijk is voorbij. De jongere gene raties zien hun land geregeerd door oude mannen, die vaak weinig opleiding hebben, van wie velen corrupt zijn en die hun macht te danken hebben aan hun familie of hun stam. Vooruitgang Deze generatie is ook arm en gedesillusioneerd. Studenten van Lagos tot Lumumbashi en Addis Abeba hebben weinig hoop op een zeker salaris en vooruitgang. Als studenten wordt van hen verwacht dat zij zorgen voor families, die van hun ontwikkelde zonen geen mislukking en armoede accep teren. De voedselprijzen gaan iedere maand omhoog en brandstof om op te koken is schaars en duur. Deze verarming van Afrika, die wordt veroorzaakt door het in eenstorten van het prijsstelsel voor handelsartikelen en het onvermogen de produktie op peil te houden, wordt vergezeld van druk door het Internationa- EN MENINGEN Populist moet economische maatregelen nemen die kiezers vervreemden HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Dus wijzen de beschuldigende vingers nu richting Jeltsin. Hij heeft er weinig van gebakken, is de teneur van de commentaren in de meeste dagbladen, ook van schrijvers die Jeltsin ge woonlijk goed gezind zijn. Het gaat politiek niet goed met de triomfator van de barricades, de man die duizenden Mosko- vieten tegen tanks en putschis- ten in verzet bracht en daarmee een eind maakte aan de macht van de communistische partij. Die overwinning was misschien iets te veel van het goede. Jeltsin en zijn democraten moesten overschakelen van oppositie naar regeren. Dat plaatste Jeltsin voor dezelf de problemen als waarmee zijn vroegere rivaal Michail Gor- batsjov had te kampen: econo misch puinruimen, etnische twisten bezweren, de relaties met andere republieken probe ren vast te houden. Niets van dit alles is Jeltsin goed afgegaan. De Komsomolskaja Prauda, vroeger het lijfblad van de com munistische jeugdbeweging, nu een progressief dagblad, gaf gis teren een handvol redenen voor 'Jeltsins falen'. In plaats van in Rusland hervormingen in prak tijk te brengen, hield hij zich be zig met politiek gekijf in eigen kring. Geen programma Voormalige Gorbatsjov-suppor- ters die naar Jeltsin en Rusland waren overgestapt, keerden te leurgesteld naar de Kremlin- chef terug. Vadim Bakatin werd KGB-chef, Aleksandr Jakovlev presidentieel adviseur, Ivan Si- lajev tijdelijk Sovjet-premier en de eigengereide econoom Gri- gori Javlinski reizend pleitbe zorger voor westerse hulp aan een Unie van samenwerkende republieken. Hun voornaamste grief: Jeltsin heeft geen eigen programma, maar probeert on der de Russische vlag het voor malige Sovjet-rijk te besturen. Niet met hamer en sikkel dit maal, maar met het e Boris Jeltsin: Er valt steeds minder te lachen. foto ap alexander zesuanichenko Het gejuich is verstomd. Ruim drie maanden geleden won Boris Jeltsin, de kampioen van democratisch Rus land, de eerste vrije presidentsverkiezingen in de grootste Sovjet-republiek. Alles zou anders worden. Maar het werd meer van hetzelfde: meer politieke anarchie en frustratie, economische teloorgang en nog legere winkels. sche overwicht van de Russi sche beer als wapen. Het radicale Russische parle mentslid Michael Dmitrijev, voorzitter van een economische commissie, veegde begin deze week in de Nezavisimaja Gazeta (Onafhankelijke Krant), toch een doorgaans Jeltsin-vriende- lijk blad, de vloer aan met de Russische president. „Jeltsin heeft geen economisch pro gramma. Hij is een populist van nature en dan ook nog eens een persoon die zich niet rationeel kan gedragen", schrijft hij. Voor een populist is het onmo gelijk om serieus economische hervormingen door te voeren. Die gaan nu eenmaal gepaard met zulke kiezers-onvriendelij ke maatregelen als het aanhalen van de broekriem en verhoogde kansen op werkloosheid. Dmit rijev voorspelde dat Jeltsin zich vooral zal concentreren op de inter-republikeinse twisten. Als er ergens een excuus klaarligt voor eigen falen is het daar wel, betoogt hij. Buiten werking Dmitrijev: „De enige manier om de economische problemen te verklaren, is die van de dreiging van een burgeroorlog, interret- nische conflicten en het uiteen vallen van de Unie". De frustra ties van een gepasseerde demo craat? Misschien. Jeltsin heeft, zeker na de mislukte putsch, het Russische parlement praktisch buiten werking gesteld. Over presidentiële decreten wordt nauwelijks met het parlement overlegd, datzelfde geldt voor de lopende politieke zaken, waarover de president wel dis cussieert met de leden van de door hem benoemde Staats raad, maar niet met zijn krach teloze regering of het parle ment. Het parlement wil bijvoorbeeld dat de provinciale en gemeen telijke verkiezingen, die in de cember zouden worden gehou den, doorgaan. Jeltsin, die zijn eigen prefecten naar alle wind hoeken van de republiek heeft gestuurd om de plaatselijke machthebbers uit te schakelen, voelt daar niets voor. De luxe van democratie kunnen we ons in deze benarde tijden niet ver oorloven, laten presidentiële adviseurs weten. Gelijk of niet, dat doet er in de huidige situatie niet zoveel toe. Het resultaat is nog meer ver deeldheid in de democratische gelederen, steeds meer ver vreemding van de Jeltsin-kiezer die het politieke geredekavel al lemaal niet meer volgen kan maar wel wordt geacht econo mische offers te brengen. Bondgenoten Jeltsins onbekookte reacties hebben ook voor verwijdering gezorgd met potentiële bondge noten in andere republieken. Eerst was er het dreigement met grenscorrecties aan het adres van republieken die niet voetstoots met Rusland wilden meedoen aan een Russisch ge domineerde Unie. Dat zette kwaad bloed in Kazachstan, in de Oekraine, twee belangrijke partners in een toekomstige fa milie van vrije staten. Daar bleef het niet bij. Er volg den dreigementen met betaling in harde valuta voor Russische grondstoffen (Rusland heeft daar praktisch een monopolie in) en, deze week nog, met het uitgeven van een Russische roe bel. Tot grote verrassing van zo wel de Unie- als Russische ban kiers overigens. Maar de bood schap aan de Oejcraine en ande re republieken die met een ei gen munt willen komen was duidelijk. Geen overleg, maar pressie om die stap niet te ma ken. Daarmee werd het gisteren met het nodige ceremonieel in het Kremlin getekende economisch verdrag ondermijnd. De Oekrai ne haakte af. En zonder die re publiek, na Rusland de econo misch rijkste, heeft een econo mische Unie, waarmee tevens de basis moet worden gelegd voor politieke samenwerking tussen de republieken, nauwe lijks zin. Er zal dus water bij de wijn moeten. Russisch water vooral. Jeltsin krijgt van verschillende kanten tegenstand. De orthodox commu nisten protesteren regelmatig tegen de afnemende rol van de partij. Van Lenin moet helemaal worden afgebleven, zoals deze demonstranten op het Rode Plein aangeven. foto afp dima viktorov AMERIKAANSE JUSTITIE STANDPLAATS WASHINGTON Het is gelukkig al weer oktober, dus dat betekent dat ik, als het een beetje meezit, nog maar één keer het gras hoef te maaien. Als het snel koud wordt misschien zelfs wel helemaal niet meer. Free at last. Eindelijk vrij. Want het enige dat ik dan nog aan het grasveld rond ons huis moet doen, is het de wintermest geven. En natuurlijk moet er ook nog een keertje kalk overheen, want de grond is zuur vanwege alle eiken hier, en het gras houdt niet van zuur. Maar als ook dat gebeurd is, hoef ik tot april niet rrieer naar het groene kreng om te kijken. Moge het gras een fijne winterslaap hebben. Moge het rusten in vrede. Ik houd niet van mijn gras. Want een grasveld be tekent een hoop werk, vooral als het om een ter rein ter grootte van een half voetbalveld gaat, zoals hier in Amerika's suburbia gebruikelijk is. In het warme seizoen moet je er twee tot drie keer per maand met de motormaaier overheen. De mijne is gemaakt van lood en beton, en duwt terug als je er tegen aan duwt. Dat komt hard aan, vooral als het buiten 35 graden Celsius is, en dat is een normaal gemiddelde voor een Washing- tonse zomerdag. Daar blijft het leed dat het grasveld mij berokkent niet bij. Het moet ook twee. drie keer per week besproeid worden, want het houdt niet van droog. In het groeiseizoen sta ik me zo'n beetje elke dag wel voor het gazon uit te sloven. En wat krijg ik als dank? Een grasveld dat niet zo groen is als dat van de buren, "niet zo mooi egaal kort is, enkele sleetse plekjes heeft, en bovendien stukken met onuit roeibaar onkruid. Er is een goede reden waarom ik, ondanks mijn stadse afkeer van alles dat groeit en bloeit, toch nog zoveel moeite aan het gras be steed: de buurt. Een mooi gazon moet namelijk in de gegoede buitenwijken van Amerika. Wie dat niet heeft, ligt eruit. De buren gaan dan de gemeente bellen. Want in tal van steden is het verboden je gras hoger te la ten groeien dan een nauwkeurig voorschreven aantal centimeters. Wie daartegen zondigt, krijgt eerst een waarschuwende brief. Daarna wordt het gras door gemeentewerkers gemaaid, en krijgt de overtreder de rekening. Vrienden van ons, die afkomstig waren uit een flat in Wenen en hier kwamen wonen, merkten enige weken na vestiging in God's Own Country op een wel heel aparte manier hoe serieus Ameri kanen het gazon nemen. Toen zij het gras naar de zin van hun buurman te lang hadden laten groei en, belde hij aan met de mededeling: „Maaien dat gras, of ik laat er slangen in los". HENK DAM CORRESPONDENT Overal in Afrika storten de oude machtsstructuren In. De oppositie tegen de Zaïrese dictator Mobutu kwam de afgelopen maand in het geweer. foto afp oerard fouet le Monetaire Fonds en de We reldbank een einde te maken aan de „vetpot"-economie. Leiders kunnen niet langer trouwe volgelingen in de steden steunen door ze banen te geven in de genationaliseerde indu strie en enorme bureaucratie. In sommige landen, zoals Zaïre, kunnen de leiders niet eens meer het leger betalen en dus niet meer rekenen op zijn loya liteit. Onder deze druk hebben Afrikaanse leiders geprobeerd zich te richten naar de eisen voor democratie, of ze hebben i overgangspe riode naar democratie te be werkstelligen of ze weerstonden koppig de eisen en bleven zit ten. Andere landen, zoals Liberia en Somalia, zijn ontploft. Hun lei ders bleven zitten en het resul taat was rampzalig. Hun hoofd steden zijn te gronde gegaan, hun landen verdeeld. Zaïre gaat dezelfde kant uit. De twee meest nauwe bondgenoten van Engeland, Hastings Banda in Malawi en Daniel arap Moi in Kenya, waarschuwen voor desintegratie en rampen wan neer zij democratie toestaan, maar door te Blijven regeren lo pen zij het risico dat de explosie wordt uitgesteld en alleen maar erger wordt. Hetzelfde geldt voor Madagaskar, waar de op positie al maanden actie voert tegen president Ratsiraka. Ntumazah wil alleen maar eer lijke verkiezingen of een natio nale conferentie in Cameroun. Een paar landen, zoals Benin, Sao Tomé, Mali en Togo, zijn deze weg ingeslagen. Togo heeft ten minste drie couppogingen overleefd door de mensen in Moskou te imiteren. Andere landen, zoals Zambia, zou het zelfde kunnen overkomen wan neer daar verkiezingen worden gehouden. Elders ontwikkelt zich de strijd, tegen een achtergrond van eco nomisch verval, stijgende ge boortecijfers en een dalende voedselproduktie. De slag wordt gevoerd tussen degenen die de macht hebben en niet voor een behoorlijke levensstandaard kunnen zorgen, en de opposi tiebewegingen die een eind kunnen maken aan de tirannie maar slechts een langdurig ge ploeter van honger en hoge prij-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2