Regio Miljoeneninvesteringen in attractiepark Huurders multi-functioneel centrum Voorschoten bekend Miljoenen voor sanering Industriekade in Sassenheim Zoeterwoude begint met uitreiken mini-containers Zaterdag 19 oktober 1991 Vormgeving; SIMON 27 LEIDEN HET BROOD wordt steeds duurder, maar het volk krijgt de spelen voor niks. Met deze woorden zet Duinrell-directeur graaf H.R.J, van Zuylen van Nij- evelt zich af tegen gesubsidieerde vermakelijkhe den. NIEUWSLIJN Scouts leggen radio-contacten ZOETERWOUDE In het Jeugdhuis achter het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude worden dit weekeinde radio-contacten gelegd met binnen- en buitenalndse scouts. Jo ta, heet dit jaarlijks terugkerende evenement. Organisator is Scouting Zoeterwoude. Jota wordt gecoördineerd door radio zendamateurs. Het clubhuis is het hele weekeinde open; ieder een kan een contactje leggen met radiozendapparatuur of daar van getuige zijn. Afrikanen bezoeken Regenboogschool LEIDERDORP De eerste schoolweek na de herfstvakantie staat op de Leiderdorpse Regenboogschool (protestants-christe lijk) aan de Maijoleintuin in het teken van Zimbabwe en andere Afrikaanse landen. De Regenboogschool viert hiermee de con tacten die ze heeft opgebouwd met een gelijknamige school in oprichting in Zimbabwe. De leerlingen krijgen de hele week in formatie over dat land. Donderdag komen in Nederland wonen de mensen uit Afrika de school bezoeken. Tussen 18.30 en 19.00 uur is er voor de ouders een modeshow die op Afrikaanse leest zal zijn geschoeid. VOORSCHOTEN - MEDEWERKSTER Op het Aletta Jacobsplantsoen in Voorschoten wordt druk ge bouwd aan het nieuwe multi functionele centrum voor de wijk Noord-Hofland. De nieuw bouw moet aan het eind van dit jaar worden opgeleverd. De na men van de hoofdhuurders zijn al bekend: het buurthuis Het Arsenaal, het Kinderdagverblijf Bibelebon en de Stichting Kin derspeelzaal Voorschoten. Buurthuis Het Arsenaal is nu nog gevestigd in het houten noodgebouw aan de Leidseweg. Het pand is al langere tijd een doom in het oog van de bezoe kers. Er is nauwelijks genoeg ruimte voor alle activiteiten die er worden georganiseerd. Een parkeerterrein ontbreekt en het gebouw is nauwelijks 'water dicht', zowel de regenbuien als de inbrekers hebben er in feite vrij spel. In het nieuwe multi-functio- nele centrum krijgt het buurt huis voldoende ruimte. Er komt onder meer een aparte donkere kamer voor de fotoclub. Ook de dartclub en de jongeren krijgen een eigen ruimte. Voor de brid ge- en klaverjasavonden is er een grote zaal. Het houten noodgebouw aan de Leidseweg wordt afgebroken als het buurt huis verhuist naar het nieuwe centmm. Er komt geen nieuw gebouw voor in de plaats. De gemeente heeft deze ruimte ge reserveerd voor een nieuw plantsoen. Het Kinderdagverblijf Bibelebon huist ook in een noodruimte, in lokalen van het Lucascollege aan de Johan Willem Frisolaan. Daarvoor was de situatie niet veel beter. Toen zat Bibelebon in de voormalige kleuterschool aan de Van Hoogendorpweg. Deze school werd afgebroken voor de bouw van het nieuwe multi-functionele centmm, waar het kinderdagverblijf een grote ruimte gaat huren. De nieuwe ruimte maakt uit breiding mogelijk. Bibelebon heeft nu 47 kindplaatsen en wil Het multifunctionele centrum moet voor 1 januari 1992 worden opgeleverd uitbreiden tot 60 kindplaatsen. Wanneer dat zal gebeuren is onbekend, want voor de uitbrei ding is meer geld nodig dan het kinderdagverblijf nu van de ge meente krijgt. De derde hoofdhuurder van het nieuwe centmm, de Stich ting Kinderspeelzaal Voorscho ten, heeft geen uitbreidings plannen. Van de zes speelzalen die de stichting onder haar be heer heeft, gaan er twee over naar de nieuwbouw. Het zijn de speelzalen De Peuterhof aan de Schramlaan en de Hooiberg aan het Alberdaplantsoen. De twee speelzalen krijgen in het nieuwe centmm een beter onderkomen dan ze nu hebben en bovendien FOTO WIM DIJKMAN is het handiger om deze speel zalen, die vlak bij elkaar liggen, in één mimte onder te brengen. De drie hoofdhuurders mo gen delen van het multi-fiinc- tioneel centmm van de ge meente ook onderverhuren. Of zij dat ook zullen doen en wie die onderhuurders zullen zijn, is nog niet bekend. Nieuwe publiekstrekkers moeten positie Duinrell in Wassenaar verstevigen VRIJE TUD Een attractiepark dat de aandacht van het publiek wil vasthouden moet investeren. Fors investeren, benadrukt Duinrell-directeur graaf J. van Zuylen van Nijevelt. Het Wassenaarse attractiepark pompt volgend jaar het groot ste bedrag uit zijn geschiedenis in projecten voor uitbrei ding en vernieuwing. Het gaat in totaal om ongeveer tien miljoen gulden. het park zou veroorzaken. Van Zuylen bestrijdt echter dat dit een belangrijke oorzaak voor de hinder in het villadorp zou zijn. „Uit onderzoek is gebleken dat hefr woon-/werkverkeer de grootste boosdoener is." Ook aan de opstelling van de gemeente Wassenaar schort nog wel het nodige, vindt hij. „Wassenaar staat niet te trappe len om meer toeristen te trek ken. En dat terwijl we toch een schitterende recreatiegemeente en land goederen. Wij genieten als Was- senaarders toch ook van de ste- Duinrell sluit vandaag het sei zoen af met een bezoekersaan tal dat mim boven het miljoen ligt. De komst van de nieuwste publiekstrekker 'Splash' en een verdere uitbreiding van het aan tal Duingalows moet dat aantal het komende jaar met nog eens zo'n 100.000 opstuwen. Het uit eindelijke doel is de 1,25 mil joen die voor het park als haal baar worden beschouwd. „Dat plafond kwam een jaar zijn met bossen, of vijf geleden uit een onder zoek dat we hebben laten uit n", vertelt Van Zuylen. „Er delijke voorzieningen van buur- was destijds nogal wat tumult over de groei van ons attractie park en de overlast die dat voor de omgeving met zich mee zou brengen." Die geluiden zijn er nog steeds, maar de graaf raakt er niet echt van onder de in druk. Hij vergelijkt de 'actie voerders' met mensen die een huis kopen naast het station en vervolgens klagen dat de trein zo'n lawaai maakt.' „Vergeten wordt dat Duinrell een enorme uitstraling heeft. Denk alleen maar aan de posi tieve kanten voor de plaatselijke middenstand, die mede dank zij ons heel goed boert. Ook dra gen we zelf een belangrijk steentje bij aan de werkgelegen heid in deze gemeente. In de gemeente Den Haag. Waarom zouden die inwoners in hun vrije tijd niet van ons mogen profiteren?" Aan de aanwezigheid van Duinrell valt volgens de graaf niet te tomen. „Wij zijn hier al sinds 1936. Het park is niet meer weg te denken." De verwachte uitbreiding van het bezoekersaantal komt vol gend jaar niet alleen op reke ning van het attractiepark. Ook de groep die kiest voor een ver blijf op Duinrell neemt nog steeds in omvang toe. Op de camping staan sinds kort de zo genaamde Duingalows, luxe stacaravans die volledig zijn in gericht. Het aantal onderko mens wordt uitgebreid r zelf hun tentje of c zomermaanden verdienen hier huidige 51 tot 121. „Vroeger bo- zo'n 300 mensen hun brood." De klachten over Duinrell rich ten zich met name op de over last die het verkeer van en naar den we de bezoekers alleen gras om er zelf hun tentje of caravan op te zetten. Nu kunnen we ze ook een matras bieden", zegt Van Zuylen. Daarmee boort het park een tendens dat mensen veel mo bieler worden. Dat merken we bijvoorbeeld aan de teruglopen de belangstelling voor vaste standplaatsen op onze cam ping. De bezoekers kiezen meer en meer voor een kort verblijf en dan het liefst in een accom modatie die al kant en klaar staat." De uitbreiding van het aantal Duingalows gaat dan ook ten koste van het aantal vaste plaatsen voor stacaravans. Reclame Duinrell is er al die jaren uitste kend in geslaagd zich als grote steeds duurder en krijgt het volk publiekstrekker te handhaven. De concurrentie van andere at tractieparken en eenmalige eve nementen is echter groot. Voor al de door de overheid gesubsi dieerde vermakelijkheden zijn Van Zuylen een doorn in het oog. „Waarom wordt het brood de spelen voor niks?", vraagt hij zich af. De graaf denkt daarbij niet alleen aan grote evenemen tenparken als De Blauwe Poort in Amsterdam, maar ook aan het toenemende aantal subtro pische zwembaden, waarvan de exploitatie alleen met flinke steun van de gemeentebesturen SASSENHEIM ROZA VAN DER VEER Het saneren van de vervuilde grond aan de Industriekade in Sassenheim kost zes miljoen gulden. Voor dat bedrag wordt het terrein van het voormalige vatenspoelbedrijf Van der Zee afgegraven en gereinigd. Het hoofdgebouw op het terrein, waarin automobielbedrijf Bak ker en het transportbedrijf Van Goozen en Buitelaar zijn geves tigd, moet worden gesloopt. Het terrein van de voormalige vatenspoelerij is vervuild met vluchtige aromaten, olie, ge chloreerd benzeen en andere oplosmiddelen. Onderzoeken hebben aangetoond dat het ter rein moet worden schoonge maakt. Aanvankelijk werd uitge gaan van het volledig afgraven van het terrein waarbij het on derkomen van Bakker en Van Goozen/Buitelaar zou moeten verdwijnen. Gezien de hoge kosten die verbonden zijn aan het slopen van het pand. be sloot de provincie vorig jaar te onderzoeken of de grond gesa neerd kon worden terwijl het pand zou blijven staan. „Daar uit is inmiddels gebleken dat het laten staan van de panden de sanering niet of nauwelijks goedkoper zou maken. Er zou den dan uitgebreide voorzienin gen moeten worden getroffen aan de fundering van het pand", aldus I. Nijhuis van de provincie Zuid-Holland. Technische maatregelen Onduidelijk is op dit moment nog of de twee kleinere panden op het terrein waarin Hadé Technisch Adviesbureau en Houthandel Van Biezen zitten, ook moeten worden gesloopt. Op dit moment wordt bekeken welke technische maatregelen moeten worden getroffen om de bedrijven tijdens de sanering van het terrein ongestoord door te laten werken. De provincie woordvoerder Nijhuis verwacht dat dit onderzoek over drie we ken is afgerond. Waar de bedrijven die moe ten verhuizen naar toe moeten, is vooralsnog onduidelijk. Bij de gemeente Sassenheim wordt op dit moment nog geen ruimte voor de bedrijven gereserveerd. Dit zou mogelijk zijn bijvoor beeld op het in de nabije toe komst aan te leggen industrie terrein naast Akzo. Knelpunt voor de gemeente is de onze kerheid rond de datum van de sanering. Tot die tijd onder neemt de gemeente geen grote stappen. Geen geld N. van Goozen van het gelijkna mige transportbedrijf weet offi cieel nog van niks. Erg druk kan hij zich niet maken, ook al heeft hij inmiddels van de gemeente te horen gekregen dat er geen vervangende ruimte is. „We wachten gewoon af maar voor lopig lig ik er nog niet van wak ker. Ik hoop nog steeds dat we geld krijgen om te verhuizen, maar dat zal wel niet." J. Bakker van het Automobielbedrijf is wel op de hoogte van de sloop- plannen van de provincie. Ook hij maakt zich geen zorgen en is nog niet op zoek naar een nieuw onderkomen. „Voorlopig heeft de provincie geen geld voor de sanering. In de laatste vergadering werd gezegd dat er de eerste twee tot drie jaar niets gebeurt. We gaan ervan uit dat het daarna ook nog wel een paar keer wordt uitgesteld", al dus Bakker. WASSENAAR Met de sloop van het schoolge bouw aan de Ernst Casimirstraat in Wassenaar is deze week een begin gemaakt. Net als de huizen de Johan Willem Frisostraat moet de school wijken voor de nieuwbouw van 63 woningen op de slag. hoek met de Hofcampweg. De bouw begint in ja nuari van het volgend jaar. De sloop van de school en de oude woningen neemt met de aanleg van nieuwe kabels en leidingen, zo'n acht weken in be- fOTO WIMOIIKMAN rond te krijgen is. „Wij moeten elk jaar enorm investeren om ervoor te zorgen dat de mensen het jaar daarop weer terugko men. Die mond tot mond-recla me is heel belangrijk." In Nederland zijn volgens Van Zuylen nog maar drie 'echte' at tractieparken die zich met Duinrell kunnen meten. Hij noemt de Efteling. Hellendoom en Ponypark Slagharen. „Uit de situatie op de Flevohof blijkt hoe moeilijk het is om lang aan de top mee te draaien. Zo gauw er niet meer wordt geïnves teerd, verloopt de belangstel ling". Van Zuylen zet dan ook grote vraagtekens bij het Ar- cheon-project in Alphen aan den Rijn. Hij beschouwt het be ginkapitaal van 69 miljoen gul den als te gering voor een aan trekkelijk evenementenpark. „Als je ziet dat de Efteling alleen al 20 miljoen uittrekt voor één enkele nieuwe attractie..." Ook de formule van het Archeon noemt hij te beperkt om het pu bliek voor een langere periode te boeien. De komst van een Europees Disneyland bij Parijs ziet Van Zuylen evenmin als een bedrei ging. „Voor een bezoek vanuit Nederland worden de kosten enorm hoog. Alleen de toe gangsprijs bedraagt al 200 frank en daar komen dan nog eens de reis- en verblijfskosten bij." Hij verwacht wel dat de komst van Disney kwaliteitsverbeterend kan werken. „In feite zie je daar bij ons nu al de weerslag van. Het wordt ongetwijfeld een fan tastisch park daar in Parijs. Voor ons is het dan ook van belang hetzelfde hoge niveau na te streven. Niet alleen door het publiek steeds nieuwe en meer spectaculaire attracties te bie den, maar ook een schoon, goed verzorgd park, met uitste kend personeel." Sportprijs De Voorschotense sportprijzen 1991 worden donderdag 24 ok tober uitgereikt. De hele Voor schotense sportwereld wordt opgeroepen van die donderdag avond een groot festijn te ma ken. De prijzenavond begint om 20.00 uur in het Mexx-gebouw. de voormalige Zilverfabriek. Disco Het Open Jongeren Centrum in Voorschoten stelt een 'knallen de disco-avond' in het vooruit zicht. Voor deze avond, op 26 oktober in het plaatselijke Cul tureel Centrum, is de super-dis cotheek City Sound besteld. De zaal gaat om 20.30 uur open en om 01.00 uur dicht. Hardcore i de In de Wassenaarse tent stichting Jongerencentrum Nieuw Nijevelt speelt zaterdag 26 oktober de uit Goes afkom stige formatie Sjolmord. De Tent gaat om 20.00 uur open. Toegang: zeven gulden en vijftig cent. Schrijfavond In Ons Huis in Zoeterwoude- dorp wordt maandag 28 okto ber onder auspiciën van Am nesty International een schrijfa vond gehouden voor Bonar Ti- gor Naipospos uit Indonesië. Hij is 29 jaar en veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf we gens het verspreiden van 'ver boden literatuur. Aanvang: 20.00 uur. Meidenavonden Het Open Jongeren Centrum in Voorschoten begint met ingang van dinsdag 19 november aan een nieuwe reeks meidenavon den. Tijdens die bijeenkomsten zijn er humoristische video's, exotische disco's en kan er tex tiel worden geverfd. De meiden- avonden duren van 19.30 tot 22.00 uur. HBEVEREN kalenders verspreid, waarop de even en oneven weken zijn aan gegeven. Anders dan in een compost- bak, mogen in de gft-bak ge kookte etensresten en al het tuinafval, mits klein gemaakt, worden gedeponeerd. Het com- posteren bij de afvalverwerking gaat namelijk sneller dan het natuurlijk proces. Het afval uit de restbak kan natuurlijk nog verder worden gescheiden. De mogelijkheden daarvoor zullen voor de meeste Zoeterwoudenaren bekend zijn. Zo wordt oud papier opgehaald door verschillende verenigin gen. Voor glas zijn de bekende glasbakken en driemaal per jaar wordt landbouwplastic ingeza meld. De gemeente Zoeterwoude be gint maandag met het uitdelen van afvalcontainers voor het ge scheiden inzamelen van huis vuil. Wethouder A. Ringersma van milieu reikt de eerste mini- containers uit aan bewoners van de Verlaatweg. Voor 6 no vember moet ieder gezin in Zoeterwoude de afvalbakken in huis hebben: een groene voor het groente-, fruit- en tuinafval (gft-afval) en een grijze voor het restafval. Voor de flatbewoners heeft de gemeente een aparte regeling bedacht. Zij krijgen in huis een emmertje, waarin zij hun gft- afval kunnen verzamelen. Het restafval mogen zij, zoals nu nog voor iedereen gebruikelijk is, in vuilniszakken doen. Op de begane grond komen grote wijkafvalcontainers met groene deksels voor het gft-afval en grijze voor het restafval. De flat bewoners kunnen hierin hun verschillende soorten afval de poneren. De containers zullen om de twee weken worden geleegd. Op de even weken de groene gft bak en op oneven weken de grijze bak met het restafval. De gemeente heeft als geheugen steuntje huis-aan-huis ophaal Het misch afval, zoals lege batterij en, verfresten en medicijnen, gaat veranderen. Nu kan dit af val nog eens in de zoveel tijd worden meegegeven aan de chemokar of worden gedepo neerd in speciaal daarvoor be stemde boxen in sommige win kels. Vanaf 1 januari wordt dit afval huis-aan-huis ingezameld. Iedere inwoner krijgt dan een eigen chemobox. die volgens een vast schema zal worden ge iecgd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27