Leiden c 'Autoluwe binnenstad economisch sterker' Links oordeelt mild VVD slijpt de messen De Stemming College: meer geld voor ouderenwerk Zaterdag 19 oktober 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 26 PIECE DE l'art trouvé Daar staan, als het is, straks talloze Japanners zich aan te vergapen Vervolg van pagina 1 Het indammen van het aantal auto's in de binnenstad voor het jaar 2000 is volgens wethouder J. Walenkamp van economische zaken een voorwaarde om economi sche kracht van de binnenstad te vergroten. Hij heeft zich bij de begrotingsonderhandelingen er daarom sterk voor gemaakt dat de gemeente hiervoor meer geld uit trekt, ondanks de bezuinigingen. „Minder auto's vergroot de aantrekkingskracht van het winkelcentrum en past in het streven om de kwaliteit van de binnenstad te verho gen". LEIDEN KAREL BERKHOUT Met hetzelfde doel trekt Leiden volgend jaar ook 25.000 gulden voor het opzetten van het zoge heten 'centrum management', waarin de gemeente samen met bankiers, projectontwikkelaars en makelaars de binnenstad wil gaan vormgeven. Het is de be doeling dat de Breestraat een sjieke winkelstraat wordt met speciaalzaken en kwaliteitswin kels, terwijl de Haarlemmer straat voor de meer massale en goedkopere winkels wordt ge bruikt. Auto's van buiten die de stad binnenrijden moeten over en kele jaren halt houden bij de rand van de binnenstad. Perso nenauto's kunnen dan niet meer parkeren in het centrum en worden opgeborgen in par keergarages, 'omdat wij de au to's Hever riiet in het zicht heb ben', zoals Walenkamp zegt. Dat betekent wel dat het aantal parkeergarages in de toekomst moet worden uitgebreid, vindt Walenkamp. ,,De bezetting van de 3 huidige parkeergarages is laag, maar als wij de auto weg willen hebben moeten wij wel mogelij kheden bieden overdekt parkeren", zegt Walenkamp. Op 23 oktober heeft Walen kamp op het ministerie van ver keer en waterstaat overleg over een stadsdistributiecentrum, dat in Maastricht al in de maak is. „Ik hoop dan ook op onder steuning voor onze plannen", zegt Walenkamp. De leveran ciers van de winkels en bedrij ven in het centrum leveren hun waren af bij het stadsdistribu tiecentrum, van waaruit kleine bestelbusjes de ondernemingen bevoorraden. Een bedrag van 40.000 gulden is bestemd voor de promotie van de stad bij toeristen en be drijven, die volgens Walenkamp 'een grote kennisachterstand over Leiden' hebben. Nog eens 10.000 gulden wordt besteed aan een economisch onderzoek naar de mogelijkheden om de werkgelegenheid uit te breiden. z A Auto's zullen in het jaar 2000 ver te zoeken zijn in het Leidse centrum, als het college zijn zin krijgt. Bemiddelende burgemeester op het matje LEIDEN JANET VAN PUK De oppositiepartijen D66 en WD zijn boos omdat burge meester Goekoop een extra bij eenkomst heeft voorgezeten van fractievoorzitters van CDA,| PvdA en Groen Links en de wet- j houders. Beide partijen kondi gen aan Goekoop nader aan de tand te voelen over deze zaak. „De burgemeester staat bo-j ven alle partijen. Daarom vind) ik het raar dat hij bij deze bij eenkomst was", zegt P. Langen- berg van D66. WD'er T. van der Nat vermoedt dat de partijen er zonder de burgemeester kenne-i lijk niet uitkwamen. De extra vergadering werd ge houden om de meningsver schillen over de verhoging van i de reinigingsrechten bij te leg gen. J. Laurier, fractievoorzitter] Groen Links noemt de aan- vezigheid van Goekoop bij de -ergadering ook 'verrassend'. .Maar ik wil niet zeggen dat we I *r zonder de burgemeester niet I foto frans rombout uit zouden zijn gekomen". KAREL BERKHOUT|ANFTVAN D66 reageert niet negatief op de begrotingscijfers. Fractievoor zitter P. Dingen berg zegt op het eerste gezicht wel te kunnen le ven met de beslissingen van het college. Vooral het feit dat geld is uitgetrokken voor nieuwe plannen, spreekt hem aan. De verhoging van de onroerend- goedbelasting met 6,5 procent noemt hij redelijk. „Ik maak nog een voorbe houd want het kan best zijn dat onze fractie een aantal andere keuzes maakt. Wij willen een accent leggen op. bestuurlijke vernieuwing en milieu. Het plan voor de verdere ontwikkeling van een autoluwe binnenstad is een goede zaak", aldus Langen- berg. De fractievoorzitter wil nog wel 'kritisch kijken' naar de I,3 miljoen gulden die het colle ge uittrekt om 'knelpunten' bij de gemeente op te lossen. „Mis schien kunnen die problemen ook opgelost worden door de efficiency te verbeteren." De begroting is helder en evenwichtig, is de 'eerste in druk' van PvdA-fractievoorzitter II. Baaijens. „Wij zijn dit voor jaar verschrikkelijk geschrokken van de grote bezuinigingen van het Rijk die toen op ons af kwamen en dachten: mijn god. hoe moet dat met dat nieuwe beleid. Als ik dit zie dan denk ik dat het college een goed even wicht heeft gevonden tussen de stijging van de lasten, de bezui nigingen en ook het geld voor 2 dingen". De stijging van de ogb met 6,5 procent noemt Baaijens 'niet onverteerbaar in het licht van de enorme bezuinigingen die wij moesten doorvoeren'. Hij wijst er ook op dat dat het het college in de 'sobere begroting' met 5,4 miljoen gulden minder uitgeeft aan nieuw beleid dan aanvankelijk het plan was (6 miljoen gulden). Baijens vreest overigens wel voor overhelasting van de ge meentelijke ambtenaren. „Er is flink bezuinigd op het ambtelij ke apparaat, terwijl ook bij het vacaturebeleid minder snel mensen aangenomen gaan worden. Als je dan bedenkt, dat er tegelijk een reorganisatie aan de gang is en een bestuurlijke en sociale vernieuwing wordt doorgevoerd, dan denk ik dat er heel veel wordt gevraagd van de ambtenaren. Zeker als er nog eens nieuwe bezuinigingen op ons afkomen". Over de jaren na 1992 is Baaijens dan cok bepaald niet optimistisch. „Vooral de volko men terechte milieumaatrege len gaan ons heel veel geld kos ten, ben ik bang. Niet alleen de SAVA-problematiek (de nieuw te bouwen vuilverbranding voor onder meer Leiden), die maar even 400 miljoen gulden meer is gaan kosten, maar het hele af valprobleem. Ik vraag mij af of wij al die kosten steeds moeten doorberekenen aaan onze bur gers". In hoeverre een grens moet worden gesteld aan de lastenstijgingen, wil hij niet zeg gen: „Het kan nuttig zijn om grenspalen te slaan, maar op dit moment doe ik dat nog niet". Gezien de zorgen die er voor de zomer waren over de bezui nigingsmaatregelen van het Rijk, geeft de Leidse begroting een 'relatief gunstig beeld', vindt J. Laurier van Groen Links. „Maar het is natuurlijk nooit leuk als je bij de burgers moet aankloppen voor extra geld en bezuinigingen moet aankondi gen." Tevreden is Laurier over het geld dat wordt uitgetrokken voor nieuwe plannen, zoals het minimalbeleid, de cultuur, en het onderzoek naar een stads distributiecentrum. LEIDEN. JANET V LEIDEN. KAREL BERKHOUT Volgend jaar gaan er meer bus jes rijden om ouderen te ver voeren naar allerlei activiteiten. „Er komen steeds meer oude ren en ook steeds meer activi teiten", geeft wethouder S. de Vreeze (ouderenbeleid) als sim- plele verklaring. De gemeente trekt volgend jaar 150.000 gulden uit voor ouderenbeleid, staat in de gis teren gepresen teerde begro ting. Behalve aan de zogehe ten 'sterbussen' wordt dat geld besteed aan ex tra zorg in be jaardenoorden, een alarme ringssysteem voi een uitbreiding tiecommisise die bepaalt wie in aanmerking komt voor een be jaardentehuis. Het welzijnswerk kan rekenen op een bedrag van 200.000 gul den, dat ten goede moet komen aan maatschappelijk werk, het Meldpunt Discriminatie, buro Halt. slachtofferhulp en het club- en buurthuiswerk. Daar naast krijgt het vandalismepro- ject Piko Krimi de komende ja ren 55.000 gulden per jaar om met probleemjongeren op va kantie te gaan. Het OJ kingsverband te- m gen seksueel ge- /■N weid kan rekenen op een bedrag van 70.000 gulden. Om O de veiligheid op straat te vergroten gaat de gemeente Z de straatverlich- ting verbeteren en de oude lantaarns vervangen door (O nieuwe. Daarvoor is volgend jaar N3 150.000 gulden be schikbaar, in 1993 is dat 200.000 gulden en in 1994 loopt dat bedrag op naar 250.000 gulden. De gemeente trekt volgend jaar 560.000 gul den uit voor kinderopvang, een bedrag dat in 1993 (100.000 gul den) en 1994 (100.000 gulden) nog eens wordt uitgebreid. Er zitten onzekerheden in de begroting die het college van B en W gisteren heeft gepresen teerd. vindt de WD-fractie. On duidelijk is of de bezuinigings maatregelen genoeg geld ople veren en of het gemeentebe stuur zich kan houden aan de afspraak dat tot en met 1994 de opbrengst van de gemeentelijke belastingen met niet meer dan 5 miljoen stijgt. „Het was verstandiger geweest om plannen voor nieuw beleid te schrappen", zegt fractievoor zitter T. van der Nat in een eer ste reactie. De WD is al jaren van mening dat een verdere stijging van de onroerend-goed- belasting moet worden voorko men. De verhoging met 6,5 pro cent die het college voorstelt noemt Van der Nat dan ook 'heel erg jammer'. „Wij probe ren er alles aan te doen om dat te voorkomen", kondigt Van der Nat aan. De fractievoorzitter vraagt zich af of het college zich inder daad aan de afspraak kan hou den dat de opbrengst van de lasten voor de burgers tot en met 1994 met niet rneer dan vijf miljoen stijgt. „Als de lasten nu minder fors stijgen, is de kans groter dat dit lukt. Ik krijg nu de indruk dat de problemen naar de toekomst worden verscho- De WD vindt het ook 'verve- .lend' dat alle bezuinigingsvoor stellen van het college worden doorgevoerd. Het college pre senteerde een aantal maanden geleden een pakket dat in 1994 10 miljoen zou opleveren, in de verwachting dat een keuze ge maakt kon worden tussen de verschillende voorstellen. Alle plannen worden echter uitge voerd. De WD houdt vast aan het eigen alternatieve bezuini gingspakket, dat voor de zomer werd gepresenteerd. De VVD heeft geen moeite met de beperkte verhoging van de reinigingsrechten, die het college voorstelt. „Maar ik kan op dit moment niet beoordelen of dat gebeurt op een financieel verantwoorde manier." Wat Van der Nat wel tegen de borst I stuit is dat het college de twee ton die winkeliers moeten gaan betalen voor het schoonmaken van de stad wordt gebruikt om de reinigingsrechten niet te veel te laten stijgen. „Een deel van de onkosten van de vuilverwer king worden door winkeliers betaald. Op deze manier wordt een eerste stap gedaan om een deel van de reinigingsrechten via een aparte heffing bij een andere groep te deponeren. Het oorspronkelijke idee was om door dit voorstel de service aan de winkeliers te verhogen. Daar komt niets van terecht, maar daar was ik al bang voor." Ook de Socialistiese Partij is van mening dat de lasten voor de burgers niet omhoog moe ten. Het Rijk bezuinigt maar door en moet extra geld geven als gemeenten in problemen komen, vindt T. van Houten. MEDISCHE DIENSTEN WÊOBm POLITIEKE RUBRIEK BH Met drie ton kun je heel veel leuke dingen doen. Een monumentaal pandje kopen aan een gracht. Rondrijden in een prachtige Rolls Royce met ingebouwde badkamer. De reinigingsrechten voor een jaar betalen voor meer dan 1300 huishoudens in Leiden. De Petruskerk een beetje uit de financiële nood helpen. Een eigen bedrijfje beginnen. Dertigduizend maaltijden bij McDonalds nuttigen. Afijn, wij weten het wel en de gemeente weet het ook. Die gebruikt die driehonderdduizend harde Hollandse florijnen om iets leuks te maken van hel terreintje vol struikgewas aan de Weddesteeg, tegenover de plek waar Rembrandt van Rijn werd geboren. Massa's toeristen worden vanaf december verwacht in De Lakenhal, waar een tentoonstelling over Rembrandt wordt gehouden. De gempente wil natuurlijk niet dat die bezoekers meteen weer vertrekken als ze de schilderijen hebben gezien. Ze moeten nog een rondje door de stad doen, dat is goed voor Leiden in het algemeen en de middenstand in het bijzonder. Drie ton wordt daarom uitgetrokken om van het kale terreintje een toeristische trekpleister te maken. Er worden acht bomen in twee vierkanten geplant, waar banken bij komen. Het grootste gedeelte van het geld gaat naar een Arnhemse kunstenaar die panelen maakt. Bij een duur plan horen dure woorden en de gemeente deinst er dan ook niet voor terug om die te gebruiken. „Het plan gaat onder meer uit van een ordeningsprincipe, dat alle ruimte- en beeldbepalende elementen op elkaar betrekt. Uitgaande van een moduul dat als het ware onder de aanwezige bebouwing door is geschoven, versterkt de zichtbare begrenzing van het plein", staat in het raadsvoorstel waar de politiek mee moet instemmen. Het 'schilderspleintje' wordt een buitenatelier 'waarin elementen zich op de vloer en op de wand bevinden'. En dat is allemaal nog niets vergeleken bij dat stuk gevonden kunst waar de gemeente een leuke term voor heeft bedacht: 'pièce de l'art trouvé'. Bedoeld worden de resten van de Pelicaantoren in de vroegere stadswal, die in 1984 zijn aangetroffen bij het Galgewater. „De integratie van de Pelicaantoren benadrukt het objectmatige van de vondst", staat er over de stenen. Het terrein 'een hommage aan Rembrandt als schilder' moet snel klaar zijn. omdat Rembrandt wacht in zijn parkje alvast op de horden toeristen. Of: hoe de gemeente zich heel eenvoudig twee ton kan besparen. foto wim dijkman zijn", denkt de botenverhuurder, laren geleden werden in Leiden nog heftige discussies gevoerd over de plek van het Rembrandtbeeld. Het bleef uiteindelijk op de hoek van de Witte Singel en het Noordeinde staan inderdaad omdat neerzetten op een andere plek volgens een meerderheid van de raad te veel geld kostte. De kosten werden destijds, in 1987, geschat op 20.000 gulden. Dat is inmiddels misschien 30.000 1992 het Rembrandt-jaar is. „Mensen, laten we opschieten, want '...de nacht wacht', schrijft de gemeente olijk en helemaal in de sfeer van de schilder. Maar de gemeente schiet helemaal niet op want botenverhuurder Sjaak Veringa heeft nog helemaal geen ambtenaar gezien die met hem moet overleggen over de plaats waar hij zijn kano's stalt. De stelling met deze vaartuigen staat nu namelijk precies op de plek waar-een vierkantje met bomen komt. Veringa vindt het een beetje raar dat hij nog niets van de gemeente heeft gehoord. Hij noemt hel hele plan overigens 'absurd'. Net als de WD-fractie vindt hij het veel te duur. Bovendien denkt de 'buurman' dal de bezoekers weinig snappen van de uiteindelijke bedoeling van het plein. Wie ziet aan grote panelen dat ze verwijzen naar Rembrandt, wie ziet aan het oude stukje stadsmuur dat dat een 'pièce de l'art trouvé is'? .Veringa heeft een lumineus idee. De gemeente moet gewoon het Rembrandt-beeld van de Witte Singel verplaatsen naar de Weddesteeg. Dat is pas cht eerbeti ■roemdste Leidenaa rplaatsing zal ook v i de gulden geworden. Trek dan nog 100.000 gulden uit om het 'schildersplein' verder aan te kleden met bomen en struiken en paden en er is nog twee ton over om elders in de stad moderne kunstwerken neer te zetten. Tunderman van de Passiebloem heeft de grote knuffelbeer gewonnen die de redactie van De Stemming vorige week beschikbaar stelde als hoofdprijs van de 'Wie-is-wie- wedstrijd'. Niet alle inzenders wisten de namen van alle stadsbestuurders die op 2 oktober in het Van der Werfpark wuifden naar de voorbijtrekkende Taptoe. Verschillende mensen dachten dat helemaal rechts CDA- wethouder Aart van Bochove stond te zwaaien. Maar die ontbrak in het rijtje. Hij draagt trouwens nooit lange regenjassen met een ceintuur eromheen. Zijn plaats werd ingenomen door de nieuwe gemeentesecretaris Klaas de Vries (ook CDA). Een enkeling maakte een opmerking over de onhandige manier waarop het stadsbestuur zijn groet overbracht aan de burgerij. „Al staan ze er wat Jan van 'Houterig' bij; uit ervaring weet ik dat zij in de omgang best te 'pruimen' zijn. (Geen slijmerij)", schreef H.P. van de Reijden uit de Eikenrode op zijn briefkaartje. DOOR KAREI. BERKHOUT EN IANET VAN Dl IK ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld, Jans sen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: ir tot 24 uur: C. v.d. Meer/H Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus. Middel stegracht 129. tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: G. Nering Bögel. tel. 124403. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Brpyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Mui|senbergh en Smit: za 8 uur tot ?o 8 uur: F. Huibers, Burggravenlaan 102, tel. 125820 zo 8 uur tot 24 uur; J. de Bruyne. Kernstraat 11. tel. 125245. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur J. Zaaijer/R. Zaaijer, R P Geerlingspad 11, tel 316008. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bénit, Kenne- dylaan 24, tel. 720404. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- ir tot 24 uur: J, Reinders, Ge rard Brandstraat 29. tel. 760947. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg41, tel 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver- nem^p welke arts dienst heeft. Leiderdorp za-. F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo: P van 't Woud, Hoofd straat 40. tel. 410070; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: C. de Ruiter, H. Andriessenlaan 31, tel. 156200. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo C. Meijer, J W Frisolaan 13. tel 613032 Warmond Huisartsenpraktijk 'Boerhaave'. Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar via uw eigen huisarts verneemt u v* de weekenddienst waarneemt. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u w de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht-1 van de apotheken in de regio Leidén, wordt waargenomen van vr. tot vr. Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Lei den, tel. 120136; Apotheek Loeves- tem, Loevestem 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Meidoorn, Voor straat 59, Voorschoten, tel. 613350. tel 890405 Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 613836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161. of D.J. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg.tel 173266 Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- it 21Oegstgeest, tel: 071 sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond It waargenomen d de 13.00 Voorsc hoten/Wassenaar de enst waarneemt. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17 00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26