Leiden Crèche woest op het azl Verkeerde inzameling Nicaragua Vuile grond Roomburg gaat naar Rotterdam Staking V&D Leiden onzeker Gemeente houdt vast aan grond in erfpacht Het is nog onzeker of de Leidse en Alphense V&D-filialen woensdag dicht gaan. Op dit moment zijn 80 Leidse V&D'ers en 15 Alphense collega's bereid het werk die dag neer te leggen om naar een protestbijeen komst van de vakbonden in Amsterdam te gaan. Dat de V&D-directie gister middag heeft laten weten de ei sen van de dienstenbond FNV niet in te willigen, heeft de Leid se V&D'ers niet over de streep getrokken volgens woordvoer der V. Nickolson. „Er zijn nog steeds werkwilligen die de klant van dienst willen zijn tijdens het Prijzencircus volgende week. Dus of de zaak plat gaat, weten we nog niet. Maar de actiebe reidheid is nu wel groter dan aan het begin van de week. Dat komt omdat de mensen hu wat dagen en löon gaat." De Alphense Toos Koole heeft een hard hoofd in de vakbonds actie: ze gelooft niet dat de V&D woensdag dicht gaat. „De men sen hier zijn toch bang dat sta ken vervelende gevolgen voor ze heeft. Ten onrechte, want de bond staat achter ze. Maar je doet weinig aan die angst." De reorganisatie leidt er ove- Voor exclusieve kalenders en agenda's gaat u naar: Breestraat 93 2311 CK Leiden (tel. 071-160500) rigens wel toe dat de Leidse ves tiging van V D in 1993 een in grijpende verbouwing onder gaat, zoals deze krant gisteren al bekend maakte. Het warenhuis aan de Breestraat wordt voor enkele miljoenen gulden ver timmerd tot een luxe waren huis. De directie van V&D over weegt onder meer om in het Vergulde Turk gedeelte, dat en kele jaren geleden in samen spraak met de monumenten commissie werd gerestaureerd, een cafetaria te vestigen. De verbouwingsplannen, die nu nog niet concreet zijn, moeten volgend jaar definitief vorm krijgen. Wethouder J. Walenkamp (CDA/economische zaken) is bijzonder verheugd over de op knapbeurt van V&D, die volgens hem naadloos aansluit op de gemeentelijke plannen om de binnenstad een economische impuls te geven. „De beslissing van V&D om hier flink te inves teren, betekent dat een grote in vesteerder het vertrouwen heeft, dat wij iets met de bin nenstad gaan doen. Hetzelfde kun je trouwens ook zeggen van de opknapbeurt van de Hema in de Haarlemmerstraat. Er hangt iets in de lucht van een gezamenlijke wil van onderne mers en gemeente trum op te stoten.' LEIDEN» De Leidse donateurs van de ste denbandprojecten in het Nica raguaanse Juigalpa hebben on langs de verkeerde acceptgiro op hun deurmat gekregen. Ze worden gevraagd geld te storten voor een 'Haags' project in deze stad, en dat terwijl Leiden over een maand met een eigen inza melingsronde voor juigalpa be gint. De Stichting Invulling Steden band Den Haag juigalpa (SIS) heeft inmiddels haar excuses aangeboden voor de vergissing. De gulle gevers die al een be drag voor het project hebben overgemaakt kunnen dat alsnog ten goede laten komen aan een 'Leids' project. Het misverstand komt voort uit het feit dat de verschillende gemeenten, die vaak geheel ei gen projecten op poten zetten, voortdurend langs elkaar heen werken. Leiden voert dit jaar een campagne voor een onder wijsproject in Juigalpa, waar voor in november een actie wordt gehouden. Den Haag is al een tijdje bezig met een arink- waterproject in dezelfde stad. LEIDEN »ROY KLOPPER De gemeente heeft een afnemer gevonden voor de grond die ligt in de tijdelijke opslagplaats (TOP) Roomburg. De gemeente Rotterdam neemt de 15.000 ku bieke meter grond af. De opera tie kost Leiden ongeveer een miljoen gulden. Nu het contract met Rotter dam is getekend kan het depot waarschijnlijk in de loop van november worden gesloten. Het college van burgemeester en wethouders beloofde dat vorig jaar al aan omwonenden. In Rotterdam zal het grootste gedeelte (tweederde) worden gereinigd en geschikt worden gemaakt voor hergebruik. De resterende hoeveelheid is te vervuild om nog ergens voor te dienen. Dit deel wordt naar een speciale stortplaats in de.haven- stad gebracht. Rotterdam rekent in totaal 20 gulden per ton voor de verwerking. De directie milieu van de ge meente Leiden onderhandelt met bedrijven die de enorme hoeveelheid grond willen afvoe ren. Dat wordt nog een hele operatie. Woordvoerder A. van den Berg: „Er komen heel wat vrachtwagens aan te pas, die natuurlijk moeten rijden over een van de drukste wegen in de Randstad. Daarbij zijn we af hankelijk van de tijden waarop Rotterdam de grond kan ont vangen". De gemeente is vol gens de milieu-ambtenaar ruim een miljoen gulden kwijt met de operatie. Een groot deel daar van betreft vervoerskosten. De tijdelijke opslagplaats is de omwonenden al jaren een doom in het oog. De gemeente stort er sinds 1986 vervuilde grond die elders in de stad is af gegraven. Eind 1989 raakte het depot in opspraak omdat er grote gaten zaten in het afdek zeil. Omwonenden vreesden dat vervuild regenwater de naburi ge sloten was ingelopen. Hier van is nooit iets gebleken. De provincie liet de gemeente wel weten dat het toezicht op de TOP beter moest. Die ging daar na ook geregelder controleren. Als de vervuilde grond weg is, wordt het terrein geëgaliseerd. Het is nog niet bekend wat er voor in de plaats komt. Volgens Van den Berg werkt de gemeen te momenteel aan een bestem mingsplan. Voor de hand ligt de vestiging van bedrijven in de lichte industrie. Woonplaats j Nummer bank/Qirorekemng De gemeente Leiden blijft van mening dat zij grond slechts in erfpacht moet uitgeven. Slechts bij hoge uitzondering wordt er grond verkocht. De gemeente vindt niet dat het Leidse inves teringsklimaat geschaad wordt, omdat er erfpachtrechten be taald moeten worden. Dit ant woordt het college van B en W op vragen van de WD-raadsle- den Van der Nat en Vonk. Zij vroegen zich vorige maand af of erfpacht de economische ont wikkeling niet belemmert. Daarbij baseerden Van der Nat en Vonk zich op het begin September verschenen rapport ■•'Stedelijke erfpacht' van de Raad voor Onroerende Zaken. Die vindt dat erfrecht de econo mische versterking van steden vvaak geën goed doet. Volgens" sde gemeente wprdt er in Leiden echter op erfpachtgrond fors geïnvesteerd. B en W noemen daarbij het Schuttersveld, de Leeuwenhoek, Roomburg en de Stevenshof. Ze vinden wel dat als er een regionaal huisves- tings- en economisch beleid komt, ook het grondbeleid re gionaal moet worden bepaald. Dat is nu per gemeente ver- Schillend. Vorig jaar is in Leiden een nieuwe erfpachtregeling over eengekomen, waarbij de moge lijkheid wordt gegeven om het erfpacht voor een periode van 75 jaar af te kopen. De gemeen te Leiden ziet op korte termijn nog geen mogelijkheden voor pachters die op voorwaarden uit 1975 en 1982 hun erfpacht hebben afgekocht en nu naar de jongste regeling willen, over stappen. Bijzo'n omzetting dui ken onoplosbare juridische pro blemen op, zo antwoordden B en W nu op de vragen van de li beralen. Dat blijkt ook uit het advies dat de gemeente vorig jaar bij de Leidse notaris M. Meiners heeft ingewonnen. Hij stelde dat bij er omzetting van nieuw erfpachtrecht sprake is, omdat er in die oude regelingen uit 1975 en 1982 niet expliciet wordt gesproken over de moge lijkheid de voorwaarden aan te passen. Bij nieuw recht moet er overdrachtsbelasting worden betaald en kunnen hypotheek banken hun rechten op de grond laten gelden. De notaris raadde de ge meente aan een proefproces over dit vraagstuk te voeren. De gemeente Leiden wil daarover nu gaan overleggen met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, zo antwoordden B en W de WD-raadsleden. Honderdenvijftig kinderen uit de hele stad genoten gistermiddag van een optreden van Hakim, een van de hoofdpersonen uit Sesamstraat. In clubhuis Mirt Honken aan de Driftstraat voerde hij een stukje op van een uur. Het optreden was een initiatief van het Migrantenproject, dat via alle Leidse buurthuizen kinderen uitnodigde. foto ellen martens Met het slaan van een damwand voor een bouwput op het terrein van de Groenoordhallen is giste ren de uitbreiding van het Leidse stadsverwarmingsnet tot Slaagh- wijk begonnen. Ir. G. de Boer, di recteur produktie van de N.V. Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), bediende vanuit een cabine de heipaal, waarmee de wand op een terrein bij de Groenoordhallen werd ingesla gen. De put is nodig omdat de EWR de leidingen voor de ver warming onder de Willem de Zwijgerlaan door wil leiden. Stadsverwarming is voor de ge bruiker op dit moment even duur als ketelverwarming. „Dat is een landelijke afspraak", zegt EWR- woordvoerder W. Oosthout. „Wij investeren er als EWR in en hopen dat deze vorm van energie over 20,25 jaar, als de kosten er uit zijn, goedkoper wordt". Op dit moment zijn al 3500 kleinverbruikers in de Stevenshof en 60 grootverbruikers woon blokken aangesloten op het net, waarvoor de energie sinds 1985 vanuit de centrale aan de Langegracht wordt geleverd. In totaal gaat het om 13.000 gezin- foto jan holvast NIEUWSLIJN Miljoen voor bellende ambtenaren Voor een bedrag van bijna 1 miljoen gulden worden ambtena- 1 ren op het Leidse stadhuis telefonisch beter bereikbaar voor de Leidse burgers die informatie willen. De volstrekt verouderde te lefooncentrale in het stadhuis, die volgens de gemeente 'niet kan voldoen aan de meest elementaire wensen op het gebied van communicatie', wordt volledig vervangen. Volgend jaar wordt begonnen met het verbeteren van de 700 aansluitingen. Open dag Diaconessenhuis Het Diaconessenhuis houdt 26 oktober van 10.00 tot 15.00 uur open dag. Onder meer houdt het ziekenhuis dan elk halfuur rondleidingen langs onder meer radiologie, de gipskamer, het klinisch chemisch laboratorium, de kinderafdeling, gynaecologie en de keuken. Verder is er in de conferentiezaal een informatie markt ingericht, waarbij belangstellenden inlichtingen kunnen krijgen over het werk in het ziekenhuis en alles wat daarmee sa menhangt. Ook het vrijwilligerswerk presenteert zich met een kraam. Bambini: 'Ouderraad corrupt zooitje Het kinderdagverblijf Bambini aan de Boerhaavelaan wil geen zaken meer doen met het AZL. De directie is zeer teleurgesteld over de houding van het ziekenhuis 'dat koeien met gouden hoorns belooft, maar de afspraken niet nakomt'. Ze eist een schadeloosstelling voor het niet doorgaan van een contract dat voorzag in zeventig kind- Naar aanleiding van de com motie stelde D66 schriftelijke vragen aan het college van B en W. Dit antwoordde tien tot vijf tien klachten te hebben ontvan gen over Bambini. Maat vol Voor de tweekoppige directie van Bambini is de maat nu vol. "Wij hebben geen zin meer om met het AZL in zee te gaan, ze zien maar hoe ze het oplossen", aldus Van Lingen. Hij kwalifi ceert de ouderraad als 'een schofterig en 'corrupt zooitje'. „Ze zijn er op uit ons op alle mogelijke manieren zwart te maken". De directeur schrijft de wat hij noemt 'laster-campag- 'Een x communicatieplan maken, wie brengt er duidelijkheid in?' 071-134248 volgens Bambmi-directeur B. van Lingen 'de lastercampagne die ouderraad en bepaalde be stuursleden van het AZL heb ben gevoerd'. Het voornemen van de raad van bestuur van het ziekenhuis om het eigen dag verblijf De Oogappel te sluiten en zeventig kindplaatsen te hu ren bij Bambini leidde de afge lopen weken tot felle reacties. Er deden geruchten de ronde als zou de kinderopvang van laag alooi zijn. Verder waren ouder-, medezeggenschaps- en emancipatieraad kwaad dat de raad van bestuur hun rijkelijk laat inlichtte over de plannen. Aanleiding voor het besluit is volgens Bambini-directeur B. van Lingen 'de lastercampagne die ouderraad en bepaalde be stuursleden van het AZL heb ben gevoerd'. Het voornemen van de raad van bestuur van het ziekenhuis om het eigen dag verblijf De Oogappel te sluiten en zeventig kindplaatsen te hu ren bij Bambini leidde de afge lopen weken tot felle reacties. Er deden geruchten de ronde als zou de kinderopvang van laag alooi zijn. Verder waren ouder-, medezeggenschaps- en emancipatieraad kwaad dat de raad van bestuur hun rijkelijk laat inlichtte over de plannen. Gemeente wil grip op particuliere kinderverblijven Directielid Van der Walle wil niet meer met het AZL in zee. „Ons zijn koeien met gouden hoorns beloofd, maar het ziekenhuis komt de afspraken niet na". foto hielco kuipers ne' toe aan het feit dat Bambini particulier is. „Wij zijn daardoor duurder, omdat we geen subsi die ontvangen. Dan stappen mensen voor het minste of ge ringste naar de directie welzijn, waar ze de zaak gruwelijk over drijven". Diverse inspraakorganen bin nen het ziekenhuis praten nog met de Raad van Bestuur over de zaak-Bambini. Voor Van lin gen hoeft dat allemaal niet meer. „Voor ons is het afgelo pen. De vijftien plaatsen die al waren overeengekomen voor AZL-kinderen worden keurig verzorgd, maar voor de rest wil len we niets meer te maken hebben met het ziekenhuis". De directie van Bambini kreeg in september een schrifte lijke toezegging van Peters, hoofd van bestuur van het AZL, dat het contract in oktober zou worden getekend. Op grond van eerdere mondeling beloften is het dagverblijf aan de Boer haavelaan onlangs voor tiendui zenden guldens verbouwd. Die investeringen zijn nu voor niets. Het dagverblijf zit zelfs met een lege 'dreumesgroep' (1 tot 2 jaar), die speciaal was ingericht voor de AZL-kinderen. Er is al een personeelslid voor aange trokken. „Die verveelt zich ka pot", aldus Van Lingen. Hij heeft samen met mede-directri ce Van der Walle een advocaat in de arm genomen om een schadevergoeding los te peute ren bij het AZL. Bestuursvoorzitter Peters noch woordvoerders van de Ou derraad waren gistermiddag be reikbaar voor commentaar. Vol gens een voorlichter is het AZL- bestuur nog niet op de hoogte van de weigering van Bambini om verder te praten. elf- De gemeente overweegt stanaige kinderopvangcentra te dwingen een regeling te treffen voor de behandeling van klach ten van ouders. Ze wil hiermee meer vat krijgen op het reilen en zeilen van particuliere dag verblijven. Het college van B en W laat dit weten naar aanlei ding van de commotie over de AZL-plannen om de kinderop vang onder te brengen bij het particuliere dagverblijf Bambi ni. Nu kan de gemeente alleen ingrijpen als het beleid van een zelfstandig dagverblijf in strijd is met de landelijke regels voor kinderopvang. Voorbeeld hier van zijn overtredingen van het verbod om schoonmaakmidde len binnen bereik van de kinde ren te bewaren. De gemeente kan niets uit richten bij klachten over de gang van zaken op particuliere dagverblijven. Het college raadt ouders met klachten aan om in geval van strafbare feiten als mishandeling of intimidatie aangifte te doen bij het open baar ministerie. Dit in afwach ting van een bepaling in de al gemene verordening voor kin derdagverblijven waardoor on afhankelijke afhandeling van klachten is gegarandeerd. Zaterdag 19 oktober 1991 Redactie; 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOAAAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving; HENK BUIS DE VUILE GROND uit het depot in Roomburg gaat naar Rotterdam. Al leen moet de gemeente het vervoer nog regelen. Dinéphone 06-0585 '(gratis-nummer) héérlijke verse gerechten ïapthtichtelijk bereid. ■- 'diréki tvarm.bij u thuis bezorgd 'Stpoflapjes in 'een jus Aardappelpuree Rode kool mets tukjes appel f 17,50

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23