Toerisme Klosters: zeldzaam mooi skigebied actie voor afdeling. globetrotters 'Vijf snipperdagen voor schoolkinderen' Klosters Kort Zaterdag 19 oktober 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER REISBERICHTEN Naar Göteborg Het aantal afvaarten op de dienst Amsterdam-Göteborg zal vol gend jaar flink worden opgeschroefd. Maakten de schepen van Scandinavian Seaways de tocht tussen Nederland en Zweden dit jaar honderd keer; in 1992 zullen er in totaal 126 afvaarten plaatsvinden. In de zomer zal de frequentie worden verhoogd tot twee retourvaarten per week. Tot nu toe was dat één keer. De verwachting is dat in 1992 ruim honderdduizend passagiers van de enige directe zeeverbinding tussen Nederland en Scandianvië gebruik zullen maken, ongeveer twintigduizend meer dan in 1991. Wintersport voor 50-plussers Speciaal voor 'jonge senioren', zoals 50-plussers tegenwoordig wel worden genoemd, worden in het Zwitserse Lenk winter- sportweken georganiseerd. Het meest complete arrangement kost ruim duizend gulden en omvat skiën, langlaufen, zwem men en uiteraard logies. Er zijn ook mogelijkheden voor langlaufen alleen en kuurvakanties. Die kosten ongeveer de helft. Inlichtingen: 09-41 30 31 595. Spaanse treinkaart Spanje heeft er een tweede treinkaart voor toeristen bij. Naast de 'Tarjeta Turistica Continuada', die 8,15 of 22 dagen geldig is, is er nu de 'Tarjeta Turfstica Flexi', waarmee binnen een periode van 15 dagen 4 dagen of binnen een maand 9 dagen gratis ge reisd kan worden. Met de 'Flexi' hoeft niet elke dag te worden gereisd. Er kunnen rustdagen worden ingelast. Beide kaarten zijn geldig in alle normale treinen op alle trajecten van de REN- FE. Zwitsers wintermagazine Zwitserland bereid zich voor op een nieuw wintersportseizoen. Ski-liefhebber kunnen alvast in de stemming komen door wat te bladeren in het speciale wintermagazine, dat het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau heeft uitgegeven. Op alle denkbare vra gen wordt antwoord gegeven. Niet sdleen op het gebied van ski- en, maar ook over evenementen, cultuur, excursies en de inwen dige mens. De gids kan worden aangevraagd bij het NZV, 020- 6 22 20 36. Noorwegen populair Noorwegen heeft nog altijd de haam schreeuwend duur te zijn. De prijzen van normale zaken liggen inderdaad hoger dan in veel andere landen, maar het schitterende Scandinavische land is een bezoek zeker waard. Nederlanders komen daar steeds meer achter. Dit jaar steeg het aantal door Nederlanders ge boekte overnachtingen met liefst 21 procent. In de maand juni was de stijging zelfs 34 procent. Over de gehele linie nam de toe- ristenstroom toe met ongeveer tien procent. Vaker naar Tirol Het populaire vakantiegebied Tirol is deze winter vaker en ge makkelijker per vliegtuig bereikbaar. Tyrolean vliegt tussen 21 december en 28 maart op zaterdag rechtstreeks van Amsterdam naar Salzburg en Innsbruck. De reguliere vluchten naar Linz en Salzburg blijven gehandhaafd. Eerder genieten van Tirol kan ook. In de herfst in het grensgebied van Oostenrijk en Italië een bezoek zeker waard. Een speciale brochure geeft tekst en uitleg over wandelingen en ritjes per moutain bike door de ongerepte natuur. Stoomboot Voor de laatste keer dit jaar vaart aanstaande zondag de stoom boot 'Johannes' van Zaandam naar Amsterdam. Het schip ver trekt om 13.30 uur van de Overtoom in Westzaan en stoomt via het Noordzeekanaal en het IJ op naar het Nederlands Scheep vaartmuseum in Amsterdam en de aldaar gemeerde,VOC-er 'Amsterdam'. Daarna wordt koers gezet naar de Oranje Sluizen alvorens naar de thuishaven in Westzaan wordt teruggekeerd. De tocht duurt ongeveer 3 uur en een kaartje kost 15 gulden per persoon. Reservering bij de Zaanse VW, Gedempte Gracht 76 in Zaandam, telefoon 075-16 22 21 is noodzakelijk. door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze Zeldzaam goed geoutilleerd wintersportoord zucht onder terreur van heilige koe Toen de sneeuw in zulke dichte vlokken naar beneden begon te dwarrelen dat skiën niet meer mogelijk was, kwam Vrony pas echt in beeld. We kenden haar al langer na tuurlijk. Maar meer dan een simpele kop koffie en een broodje kalfsworst hadden we nooit bij haar besteld. Geen tijd, geen rust. De afdalingen rondom Klosters bleken zo aantrekkelijk dat we er angstvallig voor waakten te lang in Vrony's uitgaanderij te ver toeven. Een snelle slok, een rappe hap en voort ging het weer. Van Schwendi naar Bün- di, van Bündi naar Klosters en van Klosters weer omhoog naar de Gotschnagrat. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Totdat die met windkracht negen aangepookte sneeuwjacht ons van de piste joeg. En er wat meer tijd overbleef om de door Vrony zo bevallig aange reikte kaart te bestuderen. De keuze viel op een Café Schwendi en uiteraard hebben we toen die dag niet meer geskied. Want er volgde nog een tweede Schwendi, en een derde, en zelfs een vierde... Soms is après-skiën net zo leuk als het'skiën zelf. Of nóg leuker. Zeker als buiten een sneeuw jacht de wereld tot een paar vierkante meter heeft verkleind en de op een afgezaagde ski ge serveerde kelkjes Besoffene Hé- lène in een steeds sneller wor dend ritme door het lokaal wor den gedragen. „Vrony, bitte, We voelden echt thuis. Je hebt van die oorden die je al bij het eerste aanzicht meteen aan de borst drukt. Klosters be hoort niet tot die categorie. Ja wel, het plaatsje wordt opge sierd door een schattig kerkje dat als een kerstboompiek overal boven uitsteekt en dwars door het centrum dokkeren flui tend en proestend de knalrode treintjes van de Ferrovia Retica, de Rhatische Bahn. Maar wat heb je aan die op zich aardige ingrediënten als een niet te stui ten stroom auto's zich van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat pruttelend door het dorpje wringt. Op weg naar het tien ki lometer verderop gelegen Davos of speurend naar een van die schaarse parkeerplaatsjes, die in de meeste gevallen al om negen uur hoog en breed verge ven zijn. De achillespees van Klosters: het verkeer. De plannen voor een tunnel zijn er al jaren en vast staat dat hij er omstreeks het eerst het jaar 2000 wel zal wezen ook. Maar voor het zo ver is, zal het plaatsje blijven zuchten onder de terreur van onze heilige koe. Wat dubbel spijtig is omdat het door de Engelse prins Charles veelvuldig gefrequenteerde dorp verder zo geweldig veel te bieden heeft. Wie de ergernis van dat overvolle, van auto's, hotels en bankgebouwen verge ven centrum eenmaal terzijde heeft geschoven, ontdekt al snel een zeldzaam goed geoutilleerd wintersportoord. Neem alleen het skigebied al. Een skigebied dat uiteenvalt in twee, totaal verschillende gedeelten: Dat van Got- schna/Parsenn en dat van Madrisa. Voor de re creatieve skiër is het laatste gebied zonder enige twijfel een ge schenk De zon schijnt er (als hij tenminste geen baaidag heeft) onophou delijk en de hellingen plooien zich zo behoed zaam naar beneden dat zelfs de wankelen ter been al snel een heuse afdaling kunnen maken. Bovendien is de piste, die de huiswaarts kerende skiër op het eind van de dag via het Schlap- pintobel naar het dal voert, landschappelijk gezien van een welhaast sprookjesachtige schoonheid. Gotschna/Parsenn, het skige bied dat Klosters met Davos moet delen, is van een heel an dere orde. De ruim honderd ki lometer aan afdalingen die hier naar alle windrichtingen uit waaieren, vervelen nooit. Van kinderlijk eenvoudig (onder het Weissfluhjoch) tot hondsmoei lijk (accuut naar beneden bij de Gotschnagrat); van strijkplan ken (bij de Furka) tot eierdozen (rondom de Weissfluhgipfel); van gezellig (Schwarzseealp) tot uitdagend (tussen Kreuzweg en Schiefer). Misschien is die laatste afdaling, op de plattegrond aangegeven met nummer 24, wel de aardig ste. Ten eerste omdat hij be haaglijk lang is (ruim 7 kilome ter), ten tweede omdat er zowel simpele passages in voorkomen als lastige (getooid met uiterst toepasselijke namen als Teufel- rit en Donauwelle) en ten derde omdat hij wordt opgedirkt door een voorbeeldig bestierd eta blissement dat Conterser Sch wendi is geheten en dat vooral niet mag worden verward met Klosterser Schwendi, waar eer der genoemde Vrony de hon neurs waarneemt Prijkt er in Klosters dan langs zo'n beetje elke piste een kroeg? Het heeft er veel van weg. Ge zelligheid troef in het hartje van wat door Zwitsers het Prattigau wordt genoemd. Gezelligheid die nog eens wordt opgevoerd door het feit dat elke knijp er prijs op stelt zijn eigen koffie- cocktail uit te serveren: smake lijke, maar verraderlijke drank jes, die niet zelden worden aan gelengd met een geheimzinni ge, van zwarte kersen gestookte streeklikeur die Röteli wordt ge noemd. Waar je ook komt ook al is het in dat magnifieke stoot-je-hoofd-niet-café Garfi- un, aan het einde van de al even magnifieke langlauf-loipe langs de wildstromende Landquart overal donderen ze (als je even niet oplet) een forse scheut Rö teli in je koffie. Hetgeen door de meeste gasten trouwens als een aangename geste wordt erva- Onbegrijpelijk eigenlijk dat Zwitserland bij veel Nederland se skiërs nog altijd het imago heeft van een land waar de ge zelligheid van de après-ski zich beweegt op een niveau dat te vergelijken valt met het wach ten in een winterkoud bushokje. Zij die ooit een Mir isch glich hebben gedronken in de Par- sennhutte tussen Klosters en Davos of een hap hebben geno men van zo'n door John Ehrat opgediende Opera-teller in Alte Post (buurtschap Aeuja), weten wel beter. Vertier plenty. En dat daarvoor flink wat betaald moet worden, ach, zegt iedere Zwitser meteen daar krijg je toch zeker veel voor terug? Ongetwijfeld. Soms, als blijkt dat het prepareren van een paar ski's 40 Zwitserse francs kost, krijg je even de kolere in. Maar de volgende dag, over de uit muntend bewegwijzerde pisten op weg naar Davos, ben je dat $1 lang weer vergeten. De afdaliri- gen zijn lang en perfect gepre pareerd, de ski's draaien als vanouds en de wachttijden bij de liften kunnen (na het lange, lange wachten bij het dalstation van de Gotschnabahn) worden verwaarloosd. Nou die verkeers- tunnel nog even bouwen. Overvolle vliegvelden, uitverkochte hotels en kilometers lange files. De Europese toe rist zal er zo lang hij in hoogseizoen op vakantie gaat voorlopig nog mee moe ten leven. Dat althans is de mening van staatssecretaris Yvonne van Rooy. Tijdens haar toespraak, woensdag op een Europe se conferentie over vakantiespreiding in Noordwijk aan Zee, zei de Nederlandse be windsvrouwe dat het verschil in belangen en interesses in de twaalf EG-landen zo groot is, dat een oplossing voor de proble men vooralsnog niet in zicht lijkt. Wat niet wil zeggen dat er op internationaal gebied niet snel een aantal afspraken ge maakt zou moeten worden. Van Rooy wees in haar toespraak op een min of meer stilzwijgende overeenkomst tussen Nederland en de Duitse deelstaat Nordrhein Westfalen. Campings en bunga lowparken in ons land zouden duidelijk hebben geprofiteerd sinds de zomervakan ties van deze twee regio's elkaar nauwelijks meer overlappen. De mogelijkheid om tot een nóg betere vakantiespreiding te komen, moet volgens de staatssecretaris vooral worden gezocht in een snipperdagen-rege ling bij scholen. Zeventig procent van de ouders zou veel voor iets dergelijks voelen, maar tot nu toe is er in onderwijskringen vrij sceptisch op het idee gereageerd. Niettemin zal in Nederland binnenkort een proef worden begonnen waarbij schoolkin deren twee snipperdagen mogen nemen. Een proef echter die volgens Ferdinand Fransen 'te voorzichtig is opgezet'. Fransen, directeur van Arke Reizen en vice-voorzitter van de Internationale Federatie van Tour operators (IFTO) zei tijdens 'dezelfde bij eenkomst dat 'ouders die buiten het hoogseizoen een weekje met hun kinderen weg willen toch op z'n minst 5 dagen nodig hebben.' Een regeling die in grote delen van Engeland al enige jaren met succes wordt toegepast. In het Verenigd Koninkrijk is het aantal vakanties in juni de laatste jaren ver dubbeld terwijl de maand juli een vrij aan zienlijke terugloop te zien gaf. Maar zolang het systeem niet in heel Euro pa wordt toegepast, is het Engelse voor beeld slechts een druppel op een gloeiende plaat. Ook al omdat de reisbranche nog te weinig op het idee van vakantiespreiding inspeelt. Zowel Van Rooy als Fransen pleitte voor bijvoorbeeld 'zwembaden die het hele jaar door worden verwarmd' en 'hotels die ook buiten het hoogseizoen de service ver lenen waarop toerist mag rekenen.' Fransen wees tevens op het feit dat er zijns inziens te weinig gebruik wordt gemaakt van regio nale vliegvelden. „Dat zou veel congestie problemen op de internationale airports kunnen voorkomen. Omdat het huidige vakantiepatroon mede de kwaliteit van het milieu bepaalt, drongen beide sprekers aan op een snelle voortzet ting van de gesprekken tussen de twaalf EG-landen, de reisbranche en andere be trokkenen. Temeer daar onderzoeken heb ben uitgewezen dat er in 2.000 in Europa door toeristen meer dan 100 miljoen reizen en 1 biljoen overnachtingen buitenshuis zullen worden gemaakt. In 1988 al, zo wijst een rapport van American Express uit, was toerisme uitgegroeid tot de belangrijkste in dustrie ter wereld. Plaats: Klosters i bezoek: Kerstmis Afstand van Amsterdam: circa 1.000 kilometer (Utrecht - Keu len - Frankfurt - Basel - Ziirich - Landquart). Klosters is ook per trein te bereiken. Hoogte: 1200 tot 2844 meter Aantal bedden: 8.800 Liftinstallatles: 26 (18 sleeplif ten, 4 kabelbanen, 2 gondelba- nen, 1 stoeltjeslift, 1 treintje Wachttijden: Kunnen bij het dalstation van de Gotschna bahn zeer aanzienlijk zijn. In het skigebied zelf weinig pro blemen. Ligging van de skipisten: Alle windrichtingen Moeilijkheidsgraad: Overwe gend rood Kinderopvang: Ja Langlaufmogeiijkheden: Circa 50 kilometer aan gespoorde loi pen, die niet met elkaar zijn verbonden. Het terrein waar door ze lopen is schitterend en van een gemiddelde moeilijk heidsgraad. Verdere sportieve ontspan ning: Ijsbaan, 4 curlingbanen, veel wandelwegen, paardesle- den, sleetjerijden (de baan van af de Gotschnagrat naar Klos ters is 3,5 kilometer lang), 4 openbare hotelzwembaden, 1 squashcentrum. Prijspeil: Koffie Zwfrs 2,50, ski pas (hele regio) voor 6 dagen 212 Zwfrs, sldschool voor 6 da gen 160 Zwfrs. Avondvertier 11 bars en 5 dan cings en discotheken Taal: Duits Bijzonderheden: De ski bus is gratis, maar altijd erg vol. De bus rijdt zeer onregelmatig. Hoewel je met de regio-pas Par- senn/Gotschna zonder proble men via Parsenn naar Davos kunt skiën, kan dat niet via de afdaling naar Schatzalp. Daar voor moet extra worden be taald. De passenregeling in Klosters en omgeving is uiter mate verwarrend. Nadere Informatie: Kur- und Verkehrsverein, CH 7250 Klos ters, Zwitserland, 09- 41 81 69 18 77 of het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau,"Ko- ningsplein 11 Postbus 20001, 1000 HA Amsterdam, 020- 622 20 36 (Folderiijn).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17