Kunst Schliemann, een pionier die zich van alles permitteerde Schliemann in Leiden Musicalshow rond Simone Kleinsma BOUWPLANNEN? BRISTO1. Zaterdag 19 oktober 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 13 Troje-opgravingen tentoongesteld in Museum van Oudheden 'Schliemanns Troje'. Het Rijksmuseum van Oudheden heeft vanaf vandaag tot 5 januari een tentoonstelling ge wijd aan de beroemde en omstreden opgravingen naar het legendarische Troje door de Duitse amateur-archeo loog Heinrich Schliemann (1822-1890). De duizenden objecten tellende verzameling die Schliemann aan de Duitse staat in Berlijn schonk, is na de Tweede Wereld oorlog in tweeën gedeeld. Met de hereniging van de bei de Duitslanden is het voor het eerst sinds vijftig jaar weer mogelijk de vondsten gezamenlijk te presenteren. Schlie mann, de vader van de moderne spade-archeologie, maar ook de man die verguisd en bejubeld werd en nog steeds wordt. hem een piönier die zich van al les permiteerde en'kon permite- ren, want hij was een van de eerste archeologen die veldwerk verrichtte en met een spade in de grond ging wroeten. Wroeten dat was het wel. Na enig speur werk naar de mogelijke vind plaats van Troje is Schliemann in 1871 met een handjevol ar beiders onder erbarmelijke om standigheden als een bezetene gaan graven in de heuvel His- sarlik in Noorwest-Turkije. Hij verwoestte daarbij veel. Pas in latere jaren besefte hij dat hij veel voorzichtiger en weten schappelijker te werk moest Smokkelen Al in het eerste jaar vond hij in Hissarlik omvangrijke stadsres- ten. In het derde jaar trof hij in de onderste laag een onvoor stelbare mooie goudschat aan, die de romanticus Schliemann onmiddellijk in verband bracht De tentoonstelling 'Schlie manns Troje' in het Rijksmuse um van Oudheden toont een deel van het materiaal dat Schliemann ruim 100 jaar gele den aantrof op zijn zoektocht naar het legendarische Troje. Van kindsaf aan was hij gefasci neerd door de Trojaanse oorlog. Zijn vader vertelde daar vol vuur over. Toen hij op 40-jarige leeftijd zijn fortuin had gemaakt als koopman o.a. in Amster dam en Petersburg en daar na als bankier tijdens de 'goldrush' in Califomië, kon hij iets doen met de verhalen van de Griekse dichter Homerus die hij op zijn Woord geloofde. Van af dat moment stelde Schlie mann zijn immense kapitaal ten dienste van de archeologie. Alles wat in de Ilias en Odyssee stond nam hij letterlijk. Waarom beroemd en omstre den? Organisator van de ten toonstelling, Paul Spies, noemt met de koning van het Troje uit de Ilias: de schat van Priamus. Hij smokkelde de schat het land uit en verborg die op verschil- lénde plaatsen in Griekenland, maar niet nadat hij een foto van zijn vrouw, getooid met de sie raden als een nieuwe Helena van Troje, had laten maken en de hele wereld via telegrafische berichten kond had gedaan van zijn vondsten. Aan het eind van zijn leven kwam hij er wel ach ter dat hij de schat en de archi tectuurresten in een veel te oude laag had gevonden om in verband te kunnen worden ge bracht met de Trojaanse oorlo gen. In de laatste veertig jaar is door een groeiend aantal ge leerden vraagtekens gezet bij de betrouwbaarheid van Schlie manns werk en van het beeld dat hij van zijn activiteiten gaf. Werden aanvankelijk vooral de biografische gegevens als niet geheel strokend met de werke lijkheid bekritiseerd, in de laatste tijd heeft men ook ver draaiingen en vervalsingen in de publicaties geconstateerd. Nu pogen hoogleraren Wahr- heit van Dichtung te onder scheiden, net zoals bij Homerus het geval is. Wat blijft er na ruim 100 jaar over van Heinrich Schliemann? Het gaat niet alleen maar om ordinair schatgraven, maar ook om het oplossen van essentiële levensvragen. De spade Professor Cobet, hoogleraar kist. Oude Geschiedenis aan de Uni versiteit van Essen, zegt het zo. „Heinrich Schliemarins erfenis aan ons is tweeledig: enerzijds symboliseert hij het begin van de moderne archeologie, waar aan wij de kennis over lang ver dwenen culturen hebben te danken. Aan de andere kant heeft hij ook een nieuwe mythe geschapen, die de geschriften van de klassieke auteurs op de achtergrond plaatst: de actieve wetenschap van de spade, die een eind maakte aan de einde loze discussies van kamerge leerden. Welke concrete gege vens heeft een historicus be schikbaar, als hij een nuchtere vergelijking wil maken tussen archelogische gegevens en de indrukwekkende teksten van Homerus?" En verder:de beroemde schat van Priamus is nog altijd zoek. In de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog is ze op mysterieuze wijze ontvreemd uit de Flakbunker in de Berlijn- se dierentuin, een onverwoest bare betonconstructie tegen luchtaanvallen. Er zijn aanwij zingen dat de goudschat zich net als de Königscollectie in Moskou bevindt. Op de ten toonstelling is de schat Priamus dus niet echt, maar een getrou we replica. Heinrich Schliemann werd op 4 januari 1891 begraven. Aan het hoofd van de grafsteen stond een borstbeeld van Homerus, de Ilias en de Odys- meegegeven in de Dansgroep Reflex. Gezien 18/10 LAKthe- i 19/10 LAKtheater te 20.30 n Leiden HET CONCERT 'Lingua Franca meets Val Resia' dat vanavond in. De Waag zou plaatsvinden is afgelast in verband met de financië le problemen rond de Stichting Jazzzpodium Hot House. Er is een alternatief programma opgezet (aanvang 21.00) met plaatselijk talent en het Hot House Leerorkest. Alle optredens staan in het teken van een actie om Hot House voor opheffing te behoeden. Reflex: veelkleurig danspalet en geladen met emoties is 'Trekidos' van Itzik Galili. Twee mannen en een vrouw zoeken naar verbinding met elkaar. Met overtuigende, heftige gebaren wordt een verhaal van onver vulde erotiek verteld. In de bij drage van Glenn van der Hon, 'Negen min één', vindt een energiek spectakel plaats, dat door de overvloedige acrobatie- ke bewegingen op den duur vermoeiend wordt. Wel mooi is de tegenstelling met de achter grond, waar een trage dans, te gen het decor geplakt, werd uit gevoerd. Intrigerend èn speels is het duet 'Tran Chan' van Mar- celo Evelin, waarin de snelle ge baren, vooral met de armen, aan vogels doen denken. De kracht werd wel een beetje aan getast doordat sommige komi sche bewegingen herhaald wer den. Ongrijpbaar, maar erg ori gineel en komisch, is Lionel Ho- che's 'Comment séduire en cas d'incendie'. Een grote kracht van dq voor stelling was het decor, een muur die bij elke choreografie weer anders wordt gebruikt. Ook de muziek, de kostuums en de kleuren van het licht zijn fraai en sluiten goed aan op de dans. Het nieuwe programma van Re flex is samengesteld uit werk van zes choreografen. Een aan gename afwisseling is het resul taat. De dansers slagen er moei teloos in van de ene stijl en stemming in de andere over te stappen. De eerste dans, 'Head over heels' van Charles Comeil- le bestaat uit soepele bewegin gen, die elkaar helder afwisse len, boeiend om te zien, al is het totale beeld soms wat onover- fotopr zichtelijk. 'Klytamnastr's Mut- tertag' van Thomas Lankau houdt het midden tussen toneel en dans. We zien een familie aan tafel. In komische gebaren spat de ironie uit de maaltijdge- baren te voorschijn en onge remd tonen de dansers wat zich in het innerlijk van de persona ges afspeelt: onderlinge erotiek, obligate ouderliefde en dood. Zware thema's, maar met rake humor behandeld. Dramatisch RECENSIE 'Funny Girl' Tekst: Isobel Lennart/ Bob Merrill. Muziek: Jule Styne. Regie/choreo- grafie:Chet Walker, Spel Simone Klein- sma, Hans van der Gragt, Joss Flühr en anderen. Gezien: 18 oktober schouwburg. Leiden Zijn vrouw, Sophie Schliemann, behangen met de goudschatten Priamus als een nieuwe Helena van Troje. Nogtezi i:19.21,22 en 23 oktober, prnjt'L tii- LEIDEN. SASKIA STOEUNGA Heinrich Schliemann bezocht op 3 en 4 augustus 1875 het Rijkmuseum voor Oudheden. In het gastenboek schreef hij zijn het Oudgrieks een zinnetje aan toe: 'ho tèn Troian 'anas- kapsas', 'de man 'die Troje heeft opgegraven'. Schlie mann bestudeerde die twee dagen vooral de prehistorische afdeling van het museum, op zoek naar parallellen voor zijn Trojaanse vondsten. Hij toont zich in zijn brieven enthou siast over de objecten uit de Drentse hunebedden en de re cent verworven collecties uit de grafvelden rond Hilversum, vondsten die later echter; ver valsingen bleken te zijn. Schliemann kende Neder land goed. Op 20-jarige leeftijd werkte hij na een schipbreuk bij Texel enige tijd voor het handelshuis Schroder in Am sterdam, waar hij de buiten landse correspondentie ver zorgde. Na enige tijd beheer ste hij ook de Nederlandse taal. Toen hij beroemd en de middelbare leeftijd was gepas seerd, kreeg hij na een lezing in Engeland een uitnodiging van koningin Sophie, de echt genote van koning Willem 111. Hij bracht in die eerste dagen van augustus 1875 ook een dag met haai- door. Sophie be zat naar zijn zeggen 'het heili- archeolöog' "en zou het liefst haar leven op opgravingen doorbrengen, als haar per soonlijke omstandigheden an ders zouden zijn geweest. Ter herinnering aan dat be- zoëk schonk hij koningin Sop hie een aantal Griekse terra cotta-beeldjes uit zijn privé- collectié. Negen hiervan zijn in 1886 door het Koninklijk Huis aan het Rijksmuseum van Oudheden geschonken. Het gastenboek en de negen Griekse terracotta-beeldjes zijn in een speciale vitrine op- Grote Noord-Zuid sleuf in de heuvel Hissarlik, opgraving Troje 1871J1873. als een hoogzwangere bruid deze tekst te zingen. Dat is deze Fanny Brice ten voeten uit: ei genzinnig, recht door'zee, ge voel voor humor en uiteindelijk toch gezagstrouw. En zo ont staat één van de beroemdste scènes uit 'Funny Girl'. Het verhaaltje zelf doet er ver der niet meer zo vreselijk veel toe. Het is dan wel gebaseerd op het levensverhaal van de echte Fanny Brice, maar een aanpas sing aan de amusementswetten van de musical en dein ook nog eens een adaptatie naar het Ne derlands eisen nu eenmaal hun tol. De sfeer rond zo'n dochter van Joodse immigranten in het New York van rond de eeuwwis seling pak je niet zo snel, en de korte fragmenten die het stuklo pen van haar grote liefde voor Nick Amstein, de man van de Toesjesbloes', laten zien, ont aarden al gauw in sentimentele dialogen. Het verhaal biedt echter meer dan voldoende aanknopings punten voor veel show, en juist op dat punt wordt hier groots uitgepakt. Simone Kleinsma is het stralende middelpunt van deze musicalshow waarin overi gens gisteravond de veelbespro ken commercial voor een siga rettenmerk achterwege bleef De hele theatermachinerie die er bij een dergelijke produktfc- komt kijken, liep geolied. Na haar veelgeprezen hoofdrol in 'Sweet Charity' is Simc ie Klein sma in 'Funny Girl' wederom degene om wie alles draait In beide rollen moest ze opboksen tegen beroemde voorgangers. Hopelijk krijgt ze hierna iets waar zij de eerste is. Dat ze daarvoor alles in huis heeft is duidelijk. 'Ik ben de van mijn n tekst weigert Fannie Brice, de ster uit de show van revue-ko ning meneer Ziegfeld te zingen. Maar Ziegfeld is nu eenmaal de baas, en ze zal dus wel moeten. Al neemt ze zoete wraak door WEL EENS IN HET BOEIENDSTE DORP VAN NEDERLAND GEWEEST? Zaterdag 26 oktober is je kans. Let op de advertentie van woensdag a.s fS> U)£ LEZERS SCHRIJVEN OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunstslof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat' gemaakt. Het geheel voorzien v&n Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw, gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. ni AC/*. ©SS rtvcvi Letterenfonds In het Leidsch Dagblad van 20 september gebruikt Hans War ren zijn literatuurrubriek om van leer te trekken tegen het be leid van het Fonds voor de Let teren. Het aardige is dat hij daarbij put zij het zeer selec tief uit hetzelfde jaarverslag waarin mijn afscheidstoespraak tot oud-voorzitter Pieter Hagers is opgenomen. „Wie geen sub sidie ontvangt", zei ik daarin onder meer, „vindt dat vrijwel steeds volkomen onterecht", en de daaruit voortvloeiende boos heid en verongelijktheid „wordt niet zelden in kranten en tijd schriften breed uitgemeten". Ik word op mijn wenken bediend, want Warren g uit het jaarverslag fulmineren tegen het bestaan van zoiets belachelijks als een inkomensgrens voor het ont vangen van werkbeurzen. Wijselijk laat hij daarbij on vermeld dat hijzelf met deze subsidievoorwaarde is gecon fronteerd na jarenlang een werkbeurs van het Fonds voof de Letteren te hebben ontvan gen. Sterker nog, hij doet alsof hij nooit iets met het Fonds te maken heeft gehad, en volko men onbekend is met de subsi- diesystematiek. Zo verbaast hij zich erover dat iemand voor de vertaling van een dik boek van Eco méér aanvullend honorari um ontvangt dan voor de verta ling van een kort toneelstuk van Shakespeare. Alsof hij, als vrij wel jaarlijkse aanvrager, niet zou weten dat de aanvullend honorarium-tarieven recht streeks gekoppeld zijn aan de omvang van het werk. Net als de honoraria van de uitgever, want het aanvullend honorari um is een marktconforme sub sidie. Had Warren het bij die ge speelde onnozelheid gelaten, dan zou ik mij beslist niet ge roepen hebben gevoeld om op zijn stukje te reageren. Ook de inconsistenties in zijn verhaal kan de lezer zelf wel constate ren. Maar Warren maakt twee opmerkingen die niet door de beugel kunnen; daarom toch een reactie. Ten eerste beschuldigt hij im pliciet twee auteurs uit de lijst van degenen die een twaalf- maandswerkbeurs toegekend krijgen van oplichterij, wanneer hij zich publiekelijk afvraagt wat voor trucs zij hebben bedacht om het Fondsbestuur te laten geloven dat zij onder de inko mensgrens van 52.000 (exclu sief het werkbeursbedrag) be lastbaar inkomen blijven. War ren weet uit eigen ervaring heel goed dat toekenningen altijd 'principe'-toekenningen zijn. Als een auteur boven de inko mensgrens uitkomt, wordt zijn beurs niet uitgekeerd. Als hij er dicht onder uitkomt, wordt de beurs slechts uitgekeerd tot aan het bedrag van de inkomens grens. Maar als het een jaar finan cieel minder goed gaat, wordt uiteraard de beurs volledig uit betaald. Brouwers en Van der Heijden frauderen dus niet, zij krijgen lang niet altijd hun beurs volledig uitbetaald. Dat is ook de essentie van het werk beurssysteem, dat marktcorri- gerend werkt. Het legt een bo dem in het meestal veel te lage, maar in elk geval zeer wisselval-. lige inkomen van auteurs en vertalers. Een bodém die hen in staat stelt in elk geval aan het werk te blijven. Literaire kwali teit is daarbij vanzelfsprekend een voorwaarde vooraf. Het werkbeursstelsel is dus geen so ciale regeling, maar een regeling die kwaliteit de kans geeft tot zijn rpcht te komen. Als iemand uit de markt genoeg verdient, is er geen reden om marktcorrige- rende subsidies te verlenen. Het is ten slotte geen prijzengeld dat door het Fonds wordt uitge keerd, maar belastinggeld. De twqede opmerking die om een weerwoord vraagt is dat 'het Fondsbestuur op ondemocrati sche wijze is samengesteld' en als gevolg daarvan een zeer statisch beleid voert. Het be stuur bestaat niet uit 'afgevaar digden' van welke organisatie dan ook, zoals Warren beweert; het bestuur bestaat uit leden die zonder last of ruggespraak wor den benoemd door de minister van WVC. Het verantwoordt zijn beleid in openbare beleidsplan nen, die in het parlement wor den besproken. Het gevoerde beleid en alle genomen beslis singen worden in extenso gepu bliceerd in openbare jaarversla gen. Die beslissingen kunnen vervolgens dus ook worden be kritiseerd. Maar wanneer con troleerbaarheid alleen maar met kwade trouw wordt beant woord, schiet ze haar doel voor bij. Zorgvuldig beleid vraagt ook om zorgvuldige kritiek. Als War ren déórmee komt, wil ik wel eens met hem in discussie. Gelukkige combinatie Barton Workshop zijn werk Archeology' was lang en onduidelijk. De muziek was stoffig en onduidelijk. Die gé dachte kwam pas bij me op bij de Suite (1953) van de Italiaan Giacinto Scelsi voor fluit en kla rinet. Jos Zwaanenburg en lohn Anderson zetten een zeer lijfe lijk en tastbaar klankstuk neer. fascinerend om te volgen; je kon er je oren niet van losma ken. 'Don't Touch the Dial' (1991) is kamermuziek-theatcr Jos Zwaanenburg werkt zijn sombere visie op het televisie kijken uit in een muzikaal ver haal. Een visie die, hoewel niet bijster origineel, tóch de aan dacht waard was. Er is een aantal elementen dat het luisteren naar muziek fascinerend kunnen maken: wijze van uitvoering, klank kleur, ritme, samenklank en structuur d.w.z de manier waar op een stuk opgebouwd is. Een gelukkige combinatie van deze elementen houdt de aandacht gevangen. De klarinetsonate van de Rus Vassily Lobanov (1985) was daar een mooi voor beeld van. John Anderson kreeg terecht langdurig applaus voor zijn uitvoering. Tot zover het laatste nieuws aan het Waag- -front: jammer dat u er- niet Interesse in de ontwikkelingen van de hedendaagse muziek kan de Leidenaren nauwelijks verweten worden. Ook al is er een ruim aanbod van concerten in Leiden, dan nóg zouden de luisteraars zich wel iets eerlijker over de verschillende muziek stijlen kunnen verspreiden. Na dat het gemiddelde bezoekers aantal van de Gaudeamusserie in het vorige seizoen was geste gen tot tweeëntwintig luiste raars per avond, was de op komst van vier mensen deze eerste keer wel een klap in het gezicht van de organisatie. Zeker, het kostte mij ook weer even moeite om mijzelf open te stellen voor de nieuwste ont wikkelingen: zeer recente com posities (1991) van twee van de Workshopleden. Frank Denyer is behalve pianist ook ethno- -musicoloog en als zodanig ge ïnteresseerd in vreemde, ont stemde tonen binnen een stuk. De programmatoelichting bij MORGENGEOPENDVAN11.00-17.00Ul Nubuck molière in zwart en bruin. Maten 36-41. Normaal 49.95 Bristolprijs 35.- ALLÉÉN MORGEN IN LEIDEN LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGROS)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13