Buitenland Leger haalt Kroaten uit stad Oekraine ligt dwars Dubrovnik: Scenes om nooit te vergeten Navo: verder ontwapenen Vredesconferentie bijna rond de Ridder jgss. Vrijdag 18 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chefj ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen. MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT ;en Nederlands F tional Press Serv Press International (UPI). IN DE DUITSE deelstaat Branden burg zijn buitenlanders gisteren op nieuw het doelwit van geweld ge worden. In Berlijn werd daarnaast brand gesticht bij een transportbedrijf dat asielzoekers zou vervoeren naar een opvangcentrum HET BELGISCHE PARLEMENT heeft zichzelf gisteren met het oog op ver vroegde verkiezingen ontbonden. Er is een lijst van 80 grondwetsartikelen opgesteld die door het volgende par lement kunnen worden geamen deerd ZUID-AFRIKA heeft een prototype ontwikkeld van een ballistische raket waarmee satellieten in de ruimte kun nen worden gebracht. Er zijn al twee proeflanceringen geweest, aldus twee Zuidafnkaanse professoren NIEUWSLIJN Achttien doden bij Franse treinramp Medische teams hebben tot gistermiddag op de plek van het treinongeluk in de Parijse voorstand Melun noodoperaties uitge voerd, terwijl brandweerlieden bekneld geraakte passagiers pro beerden te ontzetten. De goederentrein en de personentrein die gisterochtend met elkaar botsten kwamen vermoedelijk door een menselijke fout vlakbij het station van Melun op hetzelfde spoor terecht. Hoewel de personentrein op dat moment slechts een vaart van 38 kilometer per uur had, was de botsing zo hevig dat de eerste wagon van de trein minstens zes meter de lucht in vloog en bovenop de lokomotief terecht kwam. Achttien mensen vonden de dood. Volgens de Franse spoorwegen raakten boven dien 57 passagiers gewond, van wie tien zeer ernstig. Suriname betaalt transport brug Suriname heeft al een deel betaald van de transportkosten voor de brug over de Bergse Maas bij Heusden, die naar Paramaribo wordt gebracht. De kosten bedragen 3,7 miljoen gulden. Volgens een persbericht van de Surinaamse ministerraad is aan de firma Smit-Tak opdracht gegeven de brug te demonteren. De brug is voor één gulden aan Suriname verkocht. De brug moet een vas te oeververbinding vormen over de Coppename-rivier. Marokko wil referendum vervalsen De regering van het door Marokko bezette Westelijke Sahara heeft Marokko er gisteren van beschuldigd nog eens 200.000 mensen naar het woestijngebied te sturen om de uitslag van de daar voorgenomen volksraadpleging over onafhankelijkheid van de vroegere Spaanse kolonie van Marokko te vervalsen. De VN willen een referendum houden op basis van een Spaanse volks telling uit 1974, volgens welke er 74.000 mensen in Westelijke Sahara leefden. Marokko heeft de Verenigde Naties echter een lijst voorgelegd van 120.000 mensen, die volgens Rabat indertijd naar Marokko waren gevlucht. De Saharanen erkennen die lijst niet. Maximumsnelheid steden België 50 km De Belgische minister van verkeer wil de maximum snelheid in de Belgische bebouwde kom met ingang van volgend jaar op 50 km per uur stellen. Nu is dat nog 60 km per uur. De minister voegde er echter aan toe dat op sommige hoofdwegen in de ste den het maximum van 60 op 70 km per uur kan worden ge bracht. Het terugschroeven van de maximum snelheid in de ste den is volgens minister Dehaene nodig om de „zwakke wegge bruikers" (voetgangers en fietsers) beter te beschermen. Onderzoek naar bloedbad VS Dronken man steekt nachtclub in brand Bij een door een dronken boer gestichte brand in een nachtclub in Taegu in Zuid-Korea zijn gisteren 16 doden en 20 gewonden gevallen. De man strooide volgens de politie uit woede over het feit dat hij niet werd bediend omdat hij dronken was benzine over het toneel uit en stak die in brand. De dader, die ongedeerd bleef, is aangehouden. Vietnam neemt bootvluchtelingen terug Vietnam heeft gezegd bereid te zijn bootvuchtelingen terug te nemen die geen asiel kunnen krijgen in de landen waar zij te recht zijn gekomen, zolang de vluchtelingen tenminste niet met geweld worden gerepatrieerd. Er verblijven zo'n 59.000 boot vluchtelingen in Hong Kong. Zeker 19.000 van hen zijn er niet in geslaagd een vluchtelingenstatus te bemachtigen. Staatspresidium toch welkom in Den Hacig PrOtCStdl Armeniërs kiezen Ter-Petrosjan MOSKOU Rtr-AP De Oekraine weigert het econo misch verdrag tussen de twaalf overgebleven republieken van de voormalige Sovjetunie te te kenen. De op een na belangrijk ste republiek heeft bezwaren te gen de grote macht voor het centrum, die in het verdrag is voorzien. Bovendien verzet de Oekraine zicM tegen de verde ling van de buitenlandse Sovjet schulden zo'n 130 miljard gulden over alle republieken. Negen republieken hebben het verdrag vandaag in het Kremlin ondertekend. Behalve de Oekraine doen ook Moldava (het voormalige Moldavië) en Georgië niet mee. Deze twee kleine republieken willen zich het liefst volledig losmaken van Moskou. Het economisch verdrag vormt de eerste stap op weg naar een nieuwe Unie van Soe vereine Staten, de opvolger van de Sovjetunie, zoals president Gorbatsjov die voor ogen heeft. Hoewel de inhoud van h£t ver drag niet openbaar is gemaakt, zijn de uitgangspunten alge meen bekend. De republieken zullen een soort economische gemeenschap vormen waarin de centrale regering zeggen schap behoudt over de buiten landse politiek, de munteenheid en defensie. De republieken krijgen zeggenschap over hun natuurlijke rijkdommen. Deelname van de Oekraine aan het economisch uniever drag is cruciaal voor het succes van Gorbatsjovs plannen. De Oekraine is een industrieel en agrarisch machtscentrum met 53 miljoen inwoners. De repu bliek produceert bijna een kwart van het voedsel in de voormalige Sovjetunie, een kwart van de kolen en levert een vijfde van de machines en che micaliën. Zoals verwacht is Levon Ter- Petrosjan gekozen tot president van Armenië. De eerste uitsla gen van de woensdag gehouden verkiezingen wijzen op ruim 83 procent van de stemmen. Ter- Petrosjan werd vorig jaar, na de nederlaag van de communisten bij de verkiezingen, gekozen tot parlementsvoorzitter van Transkaukasische republiek. Ar menië koos vorige maand per referendum voor onafhankelijk heid. Het Joegoslavische leger is gisteren begonnen aan de ontruiming van Hok. een Kroatische stadje in de uiterste oostpunt van Slavonië, niet zo ver van de belegerde stad Vukovar. De bewoners van Ilok, gelegen aan de Donau, hadden zich onlangs overgegeven om een langdurige en bloedige strijd te vermijden. BELGRADO-BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Overal in Kroatië werd gisteren en vandaag werd hevig gevoch ten. Aan de stapel papier met wapenstilstanden hebben de strijdende partijen geen bood schap. In Den Haag worden vandaag evenwel weer nieuwe pogingen ondernomen om een oplossing te vinden voor het conflict. In aanwezigheid van een EG- waamemer overhandigden de Kroaten van Ilok gisterenoch tend hun laatste wapens. Daar na werden zo'n 7000 Kroatische en Hongaarse bewoners, voor namelijk vrouwen en kinderen, onder begeleiding van het leger naar Servië gebracht. Ze kregen alleen maar toestemming om de meest noodzakelijke spullen mee te nemen. Volgens het leger vertrokken de bewoners vrijwillig. De Kroaten verklaarden met ge weld gedwongen te zijn. Ze zou den te horen hebben gekregen dat ze de keuze hadden tussen vertrekken of door het leger aangevallen worden. De voorzitter van de EG-vri desconferentie, lord Carrington, heeft gisteren het volledige Joe goslavische staatspresidium uit genodigd de gesprekken van daag in Den Haag bij te wonen. Dat betekent dat ook president Mesic is uitgenodigd. De EG heeft laten weten het presidium in zijn huidige vorm, dat wel zeggen met alleen maar Servi sche leden, niet te erkennen als vertegenwoordiger van Joego slavië. Het presidium was oorspron kelijk niet uitgenodigd. In eerste instantie zou vandaag alleen met de presidenten van de zes Joegoslavische republieken worden gepraat. Maar de Servi sche presidiumleden hebben woensdag laten weten dat geen enkel besluit van de vredescon ferentie te aanvaarden dat zon der hun aanwezigheid zou wor den genomen. Vertegenwoordigers van de Servische minderheden in Kroatië zijn niet tevreden met de toekomst die voor hun ge bieden is weggelegd in het jong ste vredesplan voor Joegoslavië. Ze hebben dat gisteren in Den Haag gezegd tegen ambasadeur Wijnaendts. De zich presiden ten noemende Milan Babic (Kraina) en Goran Hadzic (Sla vonic:, Baranja en Srem) zeiden geen mandaat te hebben om erg flexibel te zijn. Met het nationalisme neemt ook het antisemitisme in de voormalige communistische landen in Oost- en Midden-Eu ropa toe. Dat staat in een giste ren door het Wereld-joodse Congres gepubliceerd rapport. In het rapport worden aanval len op joodse begraafplaatsen en joodse eigendommen aange haald en een toename van het aantal antisemitische publica ties en van antisemitische ge voelens gesignaleerd. Ook stelt het rapport, dat werd opgesteld door het Londense Instituut van Joodse Aangelegenheden, dat politieke partijen „een antise mitische kaart spelen", daarin in een aantal gevallen gesteund door de katholieke kerk. Het instituut heeft met name gegevens verzameld over anti Semitische incidenten in Bulga rije, Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Polen, Roemenië en Joego slavië. In het rapport staat dat niet zozeer sprake is van fysieke aanvallen op joden, alswel van incidenten als het schenden van SPLIT Rtr-DPA Een veerboot volgeladen met vluch telingen uit de belegerde Kroatische havenstad Dubrovnik heeft gisteren na twee vergeefse pogingen de Joe goslavische vlootblokkade doorbro ken en is naar Split gevaren. De veer boot Slavija, met een normale capa citeit van 700 mensen, had volgens berichten uit Dubrovnik meer dan 1.300 vrouwen, kinderen en zieke mensen aan boord. 's Morgens in alle vroegte verliet de boot de omsingelde en belegerde stad en het plan was om in de na middag Split te bereiken, dat 225 ki lometer noordelijker ligt, eveneens aan de Adriatische kust. Een verslag gever in Dubrovnik van de krant Slo- bodna Dalmacija beschreef de in scheping van de Slavija als chaotisch. Mensen huilden en schreeuwden om boottickets. Vrouwen en mannen die van elkaar werden gescheiden be loofden elkaar trouw. „Het leken beelden uit de film Apocalypse Now", zei de verslaggever. „Een scene om nooit te vergeten." Dubrovnik, afgesloten van zee door oorlogsschepen en geblokkeerd door het Joegoslavische leger in de bergen bij de stad, moet het al zeventien da gen zonder gas, telefoon, electriciteit of water doen. Gisteren en vandaag zijn er rond de stad weer hevige ge vechten uitgebroken. Woonwijken van de eeuwenoude, door de Vere nigde Naties beschermde stad, zijn beschoten. De Slobodan Dalmacija meldde dat zeker 5000 vluchtelingen van omliggende steden en dorpen, die door het leger ernstig onder vuur zijn genopien, bescherming zoeken in de haven. Gaarkeukens voor kin deren en oudere mensen moeten uit komst bieden. De Slavija bracht verse voedselvoor raden Dubrovnik binnen voor naar schatting 60.000 mensen. Het was de derde veerboot die de stad aandeed sinds het door Serviërs gedomineer de federale leger en de Kroatische strijdmachten op 8 oktober overeen kwamen de vlootblokkades van de Adriatische havenplaatsen op te hef fen. Maar geen enkel schip slaagde er in evacués de stad uit te brengen en de blokkade is gebleven. Functionarissen van de Europese Ge meenschap slaagden er aan het be gin van de maand in, nog voor de blokkade van kracht werd, twee veer boten afgeladen met vluchtelingen Dubrovnik uit te loodsen. De Slavija verliet Dubrovnik woensdag om streeks lunchtijd, volgepakt met mensen. Maar na een tocht van en kele uren moest de boot onverrich- terzake terugkeren. „Het leger vond enkele gezonde mannen in de leeftijd tussen 18 en 60 jaar. Zij kregen geen toestemming Dubrovnik te verlaten", stelde de Kroatische krant. Kroatische autoriteiten wachtten in spanning af of het Joegoslavische le ger toestemming zou geven voor de evacuatie. Tot aan het begin van de middag was dat volstrekt onzeker. De 1300 vrouwen, kinderen, zieken en gewonden en ook leden van de EG- waamemersmissie, mochten, zo meldde Radio Zagreb, na onderzoek van de Slavija door de marine Du brovnik verlaten. Ruim tweehonderd kilometer verderop in noordelijke richting, in Split, hingen verwilderde mensen in boerenkleding in de por talen van luxieuze hotels. De stad telt momenteel 14.000 vluchtelingen. De meesten van hen zijn het platteland ontvlucht, weg van strijdtoneel. Dubrovnik is een geïsoleerde stad. Het Joegoslavische leger heeft er de aanwezigheid van verslaggevers of televisieploegen verboden. Voedsel en medijnen kunnen de stad wel be reiken, maar voor de pers is Dubrov nik hermetisch afgesloten. Veerboot eigenaren hebben strikte opdrachten gekregen: „Zorg efvoor dat niemand van de pers of televisie de stad bin nenkomt. Ontzeg gewapende of on gewapende personen die Dubrovnik willen helpen verdedigen de toegang. Sta vrouwen, kinderen, ouderen en zieke mensen toe de stad te verla ten." De veerbooteigenaar, die giste ren van Split naar Dubrovnik wilde vertrekken, noemde verslaggevers „de vijfde colonne". Zimbabwaanse studenten heb ben de top van Gemenebestlan- den in Harare gisteren aange grepen om te betogen tegen de regering van president Mugabe. Zij riepen Mugabe ertoe op na leving van mensenrechten in Zimbabwe te garanderen. Men senrechten staan centraal tij dens de Gemenebest-conferen tie. Agenten van de oproerpolitie raakten slaags met rond dui zend studenten die een mars probeerden te houden naar de plaats waar de delegaties van de Gemenebestlanden vergaderen De politie zette traangas in om een eind te maken aan de beto ging en omsingelde het terrein van de Universiteit van Zimba bwe, dat vijf kilometer van het conferentie-oord ligt. In het centrum van Harare patrouil leerde de politie om verdere de monstraties te voorkomen. Tijdens de vergadering van dë Gemenebest bleek gisteren dat de deelnemende landen onder ling ook over de mensenrechten verschillen. Nigeria, Kenya en Malaysia hadden kritiek op de westerse aantijgingen over de slecht functionerende democra- tiëen in Afrika en Azië. De Britse premier Major kon digde gisteren aan dal Groot- Brittannië de armste landen van de wereld bijna 2 miljard gul- denaan schuld zal kwijt schel den. De landen moeten hun staatshuishouding dan wel on der toezicht van de Wereldbank en het IMF stellen. Nationalisme van invloed op antisemitisme graven, gevallen van vandalis me, brandstichting en het schil deren van antisemitische leu- Het Wereld-Joodse Congres is van plan het rapport in februari door te spelen aan de Mensen rechtencommissie van de Vere nigde Naties in Genève. TAORMINA AP-GPD De ministers van defensie van de Navo hebben gisteren in Taormi- na op het eiland Sicilië besloten het nucleaire wapenarsenaal in Europa niet 80 procent te verkleinen. Het betreft de grootste wa penreductie in de geschiedenis van het bondgenootschap. De re ductie zal snel worden uitgevoerd. De bijeenkomst werd overschaduwd door de verontwaardiging bij de andere Navo-landen over het recente Frans-Duitse voorstel tot de vorming van een Europees leger. De overige Navo-leden zijn bang dat een dergelijk leger het bondgenootschap kan ondermij nen. De Duitse minister van defensie Stoltenberg zei dat het plan naar zijn mening niet tot een verzwakking van de Navo zal leiden. en moderne vormgeving Strakke hinen van zwart manou kenmerken de sloe er die Iraai contrasteren mei de sierlijk gebogen manoustengeis van de exclusieve lafeivoei De stoelen komen op 495,- per stuk. de tafel met faceigeslepen glasplaat ko 1680,- RATTAN F U R N1 T U R f w Kroatische gardisten maken hun stellingen gereed in de buurt van Pisarovina, twintig kilometer van de hoofdstad Zagreb. foto epa robert rajtk: JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De vredesconferentie over het Midden-Oosten wordt mogelijk nog vanmiddag officieel aange kondigd. De Amerikaanse mi nister Baker (buitenlandse za ken) Baker en de Israëlische re gering moeten het dan wel eens worden over de lijst met Pales tijnse deelnemers, die inmid dels door de PLO is goedge keurd. Op de lijst staan zeven Pales- tijnen, twee uit de Gazastrook en vijf van de Westelijk Jordaan- oever. Baker zei gisteravond dat „goede vooruitgang" is geboekt. Israël heeft aangekondigd uit het vredesoverleg te stappen als daaraan Palestijnen deelnemen die zichzelf etaleren als PLO- vertegenwoordigers. Baker zal overigens niet van daag naar huis vertrekken, zoals de bedoeling was. In Israël houdt men er rekening mee dat hij morgen naar Damascus gaat om de Syrische regering over te halen toch deel te nemen aan het regionale overleg in het ka der van de vredesconferentie. Syrië weigert dat. De Israëlische regering heeft heftig gereageerd op de Syrische weigering. Sommige commen tatoren menen echter dat de stap koren op de molen is van premier Shamir. Hij zou zo de vredesconferentie na de ope ningszitting kunnen verlaten, onder het motto dat de Syriërs niet bereid zijn het onderhan- delingsspel volgens de regels te spelen. Ook Sovjet-minister Pankin (buitenlandse zaken) kwam gis teren in Israël aan. Vandaag praat hij met Baker en met Is raëlische regeringsleiders. De Amerikaanse politie onderzoekt of de man die woensdag 22 men sen in een café in de Texaanse stad Killeen vermoord de en vervolgens de hand aan zich zelf sloeg, handel de uit vrouwen haat. Volgens de politie werden bij deze grootste schietpartij uit de Amerikaanse ge schiedenis meer vrouwen dan mannen gedood. Voorts zou de da der eens een brief hebben geschre ven waarin hij vrouwen „serpen ten" noemt. Het Amerikaanse Huis Afgevaardig den heeft vanmor gen nieuwe beper kingen op het be zit van snelvuurwapens met grote meerderheid van de hand ge wezen. Tegenstanders van het wetsontwerp vonden dat de be perkingen oneerlijk zijn voor jagers en dat het het recht van Amerikanen om wapens te dragen zou beperken. Geen aankondiging van de volgende film, maar een gebed om troost in Killeen: 'Heer troost onze stad met ons grote verlies' foto ap

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7