Binnenland Infiltratie van mafia niet onder controle CDA in Senaat zal buigen voor kabinet VNG eist vaste prijs van papierindustrie 'Wij krijgen achteraf meestal gelijk' BAT houdt vast aan sluiting van fabriek Ministerie kort ten onrechte kamerleden Vrijdag 18 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARCOT KLOMPMAKER Vormgeving: JAN KUNGE Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Marine schorst 'bordeelofficieren' Twee officieren van de Koninklijke Marine zijn geschorst in ver band met hun betrokkenheid bij de exploitatie van een bordeel in Den Helder. De marine bekijkt in opdracht van minister Ter Beek van defensie of de twee kunnen worden ontslagen. De schorsing volgt op vragen van het GPV-kamerlid Van Middel koop. Tegen een officier van de Koninklijke Landmacht loopt nog een onderzoek. Hij wordt ervan verdacht een escort-service te leiden vanuit de legerplaats Almelo. Het gemeentebestuur heeft die zaak bij het ministerie aangekaart. Huurwaardeforfait minder omhoog De verhoging van de belastingtoeslag voor eigenaar-bewoners van huizen (het huurwaardeforfait) valt op 1 januari 1993 waar schijnlijk minder hoog uit dan eerder was voorzien. Reden is dat de inflatie dit jaar hoger uitvalt. Het kabinet rekende op 2,5 pro cent inflatie, dat wordt vrijwel zeker 3 procent of meer. Dat leidt tot een beperking van de verhoging van het forfait, die eerder op 0,4 procent was bepaald. Volgens minister Kok van financiën wordt medio volgend jaar bekeken met hoeveel het forfait op 1 januari 1993 stijgt. Ontsnapte gepakt bij verkeerscontrole De Rotterdamse politie heeft gisteren tijdens een verkeerscon trole een 30-jarige man aangehouden die twee weken geleden ontsnapte uit het Huis van bewaring De Schie in Rotterdam. De man kon De Schie onopgemerkt verlaten omdat een broer zijn plaats had ingenomen. Hij zat en zit opnieuw in De Schie in af wachting van de beslissing op een uitleveringsverzoek van de Verenigde Staten. De Amerikaanse justitie verdenkt hem van het smokkelen van drugs van Suriname naar de VS. De ontsnapping zorgde voor grote ergernis bij de Rotterdamse politie. Zij had een tip over de op handen zijnde ontsnapping doorgegeven aan de Centrale Recherche Informatiedienst. Gelderland gaat biologisch eten De bedrijfskantine van de provincie Gelderland zal volgende week uitsluitend biologisch verantwoorde produkten verkopen. Gedeputeerde Staten nemen de meerkosten van dit voedsel, naar schatting vijftienhonderd gulden, voor hun rekening. Tij dens de biologische week zullen verschillende organisaties voor lichting geven over hun produkten. De provincie Gelderland is het eerste 'bedrijf in Nederland waar een compleet assortiment biologische produkten in de kantine verkrijgbaar is. Als het ex periment aanslaat zal het bedrijfsrestaurant biologische produk ten in het standaardassortiment opnemen. Kaland vindt plan-Simons-crisis waard De CDA-fractie in de Eerste Ka mer zal wijken voor het machts woord van het kabinet. Fractie leider Kaland vindt echter dat een kabinetscrisis tot de moge lijkheden blijft behoren. „Het moet kunnen dat een kabinet een keer valt door de opstelling van de Eerste Kamer. Dan moet het wel gaan om een belangrijk, principieel wetsvoorstel", aldus de CDA'er. Kaland heeft dat gezegd in een vraaggesprek met het Eind- hovens Dagblad van gisteren. De fractieleider ontkende echter dat hij daarmee toch zou heb ben gedreigd met een kabinets crisis rond het plan-Simons. „Ik ben mij daar niet van bewust", aldus het Eerste-kamerlid. Zoals bekend heeft de CDA- fractie in de Senaat grote be zwaren tegen het plan-Simons. Na een gesprek met de staatsse cretaris van volksgezondheid liet Kaland gisteravond weten dat zijn fractie de plannen 'on bevooroordeeld' zal bekijken. Simons zelf wilde niet op zijn gesprek met Kaland of de publi- katie ingaan. Op de vraag of het plan-Si mons, of de Wet op de basisvor ming in het onderwijs tot de ca tegorie horen waarover een ka binet in de Senaat zou moeten kunnen struikelen zegt Kaland in het Eindhovens „Het nieuwe systeem van ziek tekostenverzekering grijpt diep in in ons systeem van voorzie ningen. Daar zijn veel mensen van afhankelijk. Ook de basis vorming is voor ons een zwaar principieel punt". In de krant merkt Kaland ech ter ook op het „jammer" te vin den dat de oppositie in de Eer ste Kamer het CDA steunt in be zwaren tegen bepaalde wets voorstellen. „Daardoor komen wij altijd direct in problemen. Want dan is er een meerderheid in de Senaat tegen. Wanneer het kabinet op zo'n moment met een crisis dreigt, kunnen wij onze opvattingen niet over eind houden". Kaland ontkent een 'politiek saboteur' te zijn. Voorts merkt hij op dat er „echt een hele an dere situatie ontstaat wanneer een kabinet zegt dat een ver werping door de Eerste Kamer onaanvaardbaar is. Je moet je dan drie keer bedenken. Het is bestuurlijk en politiek heel ne gatief om een kabinet naar huis te sturen". Kaland: „Als blijkt dat je op vattingen vaak afwijken van die van de Tweede Kamer kom je voor een nieuwe afweging te staan. Wat is belangrijker: je ei gen opvattingen of de loyaliteit aan het kabinet?" Fabrikanten willen juist verlaging De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) eist dat de papierindustrie de garantie geeft dat ingezameld oud papier daadwerkelijk wordt afgeno men. Milieuminister Alders moet de papierindustrie daar toe verplichten, aldus de VNG in een brief aan de minister. De VNG vraagt van de papier industrie een toezegging dat het ingezamelde oud papier zonder limiet en ongesorteerd wordt af genomen. Bovendien moet de achterban van de Nederlandse Vereniging van Groothandela ren in Papierafvallen toezeggen dat de prijsafspraken daadwer kelijk worden gerespecteerd, al dus de VNG. Maar de papier -en kartonin dustrie liet gisteren al weten niet langer bereid te zijn om zoals het afgelopen half jaar zes cent per kilo oud papier te betalen. „De prijs moet weer op het normale marktniveau ko men". aldus de Vereniging van de Nederlandse Papier- en Kar tonfabrieken (VNP). De VNP wijst daarbij onder meer naar de prijs in Duitsland: één cent per kilo. Alleen met de door haar ge wenste toezeggingen is de VNG echter bereid om de afspraken te verlengen die tot 1 oktober dit jaar golden. Met name in het oosten van het land stagneert de afname van bepaalde soor ten papier. Niettemin gaan ge meenten nog steeds door met het gescheiden inzamelen van oud papier, omwille van het milieu, aldus de VNG. Onderzoek zal nog lange tijd vergen De Surinaamse drugsmafia infiltreert niet alleen bij de Nederlandse politie, maar ook op relevante posities in andere overheidsdiensten en het bedrijfsleven. Hoe ver de mafia bij deze diensten en ondernemingen is geïnfil treerd, is nog onduidelijk. Het onderzoek daarnaar zal veel tijd vergen. DEN HAAG GPD Dat melden de ministers Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie in een een brief waarover de Tweede Kamer gisteravond heeft ge sproken. Volgens beide ministers zijn de infiltratiepogingen bij de po litie inmiddels min of meer on der controle. „De omvang en de hoofdkenmerken" zijn bij de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) bekend, aldus Dales. De conclusie van beide bewindslie den is dat de integriteit van de politie nog niet wezenlijk is aangetast. Duidelijk is wel dat het aantal geslaagde infiltraties bij andere overheidsdiensten en het be drijfsleven vooralsnog geringer is dan het aantal gesignaleerde en verhinderde pogingen. „Ge zien de aard en de complexiteit van het probleem zal het onder zoek naar de werkelijke omvang de nodige tijd vergen," aldus Dales en Hirsch Ballin. In maart van dit jaar is een bestrijdingsplan opgesteld. De BVD, de Criminele Recherche Informatiedienst (CRI) en de In lichtingendienst Buitenland (IDB) werken op basis van dat plan intensief met elkaar sa men. Voor Nederland staat in middels vast dat legerleider Desi Bouterse een belangrijke rol in de drugshandel speelt. De Tweede Kamer was zeer ontstemd over het feit dat beide ministers zich zo op de vlakte houden over de aard en om vang van de infiltratie. Vrijwel ££?NST HlCSCH BALLIN alle partijen hadden het over een wezenlijke bedreiging van de democratische rechtstaat en vonden dat de hoogste prioriteit gegeven moet worden aan het uitroeien van het probleem. „Wanneer de georganiseerde misdaad door middel van om koping, infiltratie en intimidatie haar tentakels tot in de Neder landse overheid krijgt, dan is dat. een belangrijke bedreiging van de democratische rechtsor de," aldus D66-Kamerlid Wolffensperger. Dijkstal (WD) en Stoffelen (PvdA) vinden dat de ministers het probleem in de brief gerin ger afdoen dan het in werkelijk heid is. „Het gaat niet om india nenverhalen. Er is met succes getracht te infiltreren in het overheidsapparaat. Dat is een bedreiging van de rechtstaat." CDA-Kamerlid Van der Heij den trok fel van leer tegen beide ministers. Hij vond dat in de brief de suggestie wordt gewekt dat mensen met een andere huidskleur uit Suriname ver dacht zijn. Dales ontkende dat ten stelligste. Zij wees er ook op dat er geen aanleiding is voor „algemene verdenking van le den van een bepaalde bevol kingsgroep. Het personeelsbe leid van de overheid, dat is ge richt op het in dienst nemen van meer mensen met een bui tenlandse of overzeese achter grond, wordt dan ook gewoon doorgezet. '-m NCB-directeur Rabbae over minderhedendiscussie: Een spandoek in de storm. Dat was gisteren een van de protest-uitingen die staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting kreeg te verduren bij de opening van de Kamebeektunnel in Zwolle. Naast studentenprotesten tegen de huursverhoging, werd de openingshandeling omlijst door demon strerende Zwollenaren die de tunnel veel te duur vinden. foto anp Raymond rutting UTRECHT WENDY KIND ANP-VERSLAGGEVER „Hébben migranten hier ooit gedemon streerd tegen de Nederlandse rechtsorde? Of tegen de Nederlandse regels en nor men? Wij zijn de laatsten om daar tegen te zijn. Waarom moet minister Dales er dan zo nadrukkelijk op wijzen dat wie zich te gen die regels verzet, hier niet thuishoort? „Ik ken mevrouw Dales. Ik verdenk haar nergens van. Haar opstelling van de laatste twee weken vind ik echter wat vreemd. Die opmerkingen gaan in de richting van Bol- kesteins bizarre uitspraken." Aan het woord is de 50-jarige Mohamed Rabbae. Sinds negen jaar is hij directeur van het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) in Utrecht. Toen vorige week de Tweede Kamer instemde met het kabinets voorstel om het naturalisatiebeleid te ver soepelen, trakteerde hij zijn personeel op gebak. Want Rabbae is blij: „Dat kabinetsbeluit is het resultaat van vijftien jaar doordram- men. Het versterkt de rechten van migran ten die al langer in Nederland wonen. Het regelt verblijfsrecht, sociale zekerheid, stemrecht en bovendien krijgen migranten overal in Europa een gelijke rechtspositie. Gelijke rechten en kansen, integratie dus ei genlijk." Later in het gesprek zegt Rabbae glimla chend dat „wij achteraf vaak gelijk krijgen. Als je ze maar de instrumenten aanreikt en zelf methodes ontwikkelt, dan werkt het heus wel". Integratie: het woord is de afgelopen we ken wel vaker gevallen. Zeker nadat WD- leider Bolkestein het op een congres in Lu- zem tot zijn stokpaardje maakte. Het in Ne derland gevoerde minderhedenbeleid heeft sindsdien nog nooit zo in de belangstelling gestaan. De WD-leider stelde dat moslims in Ne derland zich zullen moeten aanpassen aan de Nederlandse waarden en normen. En Dales, coördinerend minister voor het min derhedenbeleid, benadrukte later dat er „in ons land regels zijn die voor allen gelden". Rabbae's oordeel over Bolkesteins relaas is hard: „Hij wilde een thema aanpakken. Als liberaal denker die wat in zijn mars heeft, die boeken leest en naar toneelstuk jes gaat. Hij pakte de moslims aan en dis kwalificeerde meteen een hele groep. Niet op een analytische manier, maar op een populistische en laag bij de grondse." Bol kestein was zich waarschijnlijk niet bewust van dat effect, denkt Rabbae. „Maar alles duidt er op dat hij politieke munt uit zijn opmerkingen heeft willen slaan." De NCB-directeur voorspelt dat de WD met zijn verhaal niet alleen verbitterde PvdA-kiezers naar zich toetrekt, maar nu ook de eigen kiezers „met Janmaat-achtige ideeën binnen zijn partij heeft weten te houden". Het zou hem niet verbazen als Bolkestein eveneens 'politiek gescoord' heeft in een heel andere hoek. Hij vreest dat aanhangers van de ultra-réchtse Centrum democraten naar de WD overstappen. Om dat die partij groter en dus machtiger is maar toch ongeveer hetzelfde wil: „Krachti ger optreden. In een veel beschaafder ka der, dat wel." Minister Dales heeft Bolkesteins hand schoen opgepakt. Nederland maakt zich op voor een breed opgezet 'Nationaal Debat' over de integratie van minderheden. Om wolligheid en ongecontroleerd gepraat te voorkomen, moet er in dat debat overeen stemming zijn over de aanpak van vier a vijf concrete problemen, heeft Rabbae geadvi seerd. Wie moet er eigenlijk confereren? Rab bae: „Voor mijn part Lubbers. De burge meesters van de grote steden, werkgevers en werknemers en natuurlijk migranten zelf." Agenda? „Een herinrichting van het onderwijs, met meer aandacht voor de indi viduele leerling. Want hoewel steeds meer buitenlandse jongeren een universitaire studie beginnen, verlaat nog steeds 80 pro cent van de jongeren in de grote steden de beroepsopleiding voortijdig." Verder moet volgens hem concreet wor den gepraat over werkloosheid onder mi granten. Doel moet zijn die binnen vijf jaar terug te brengen van de huidige 50 procent tot 20 procent. Ook het huisvestingsbeleid moet wat Rabbae betreft hoog op de agen da: „Het automatisme achter het huisves- ringsloket 'Oh, jij bent een Marokkaan, ga maar in een volkswijk wonen wonen' moet weg. Iemand die in een wijk met vooral Nederlanders wil wonen, krijgt daar nu niet de kans voor Tot slot zou het Nationale Debat moeten gaan over wat Rabbae als de belangrijkste poot van het beleid in de komende tien jaar ziet: preventie. Opvang van nieuwkomers, goed onderwijs en voldoende Nederlandse taalcursussen voor deze groep. De wacht lijsten voor dergelijke cursussen zijn nog steeds te lang. „Pas als je die problemen aanpakt, bestaat de kans dat de werkloos heid onder migranten teruggaat naar nor male proporties." Werknemers van sigarettenfabriek BAT ondersteunden gistermiddag met een massale opkomst en protestborden hun eisen bij de Onderne mingskamer. foto ANFtO ROS c cro£s AMSTERDAM ANP De directie van de sigarettenfa briek BAT in Amsterdam houdt vol dat sluiting van de fabriek op uiterlijk 1 januari 1993 nood zakelijk is om de kosten van de onderneming structureel te ver lagen. De ondernemingsraad (OR) vindt dat de belangen van de produktiemedewerkers „op onaanvaardbare wijze onderge schikt zijn gemaakt aan de be langen van het BAT-concern". Dit bleek gisteren tijdens de behandeling door de Ondeme mingskamer van het verzoek schrift van de OR om de sluiting op 'kennelijke redelijkheid' te toetsen. De Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam doet op donderdag 28 novem ber uitspraak. In tegenstelling tot de BAT-directie beschouw! de Ondernemingskamer de sluiting en concentratie van de produktie in de BAT-vestiging in Brussel niet als een 'simpele kwestie' en heeft daarom de maximale termijn van zes we ken nodig om tot een uitspraak te komen. Als het college oordeelt dat de BAT-directie niet in redelijk tot sluiting heeft besloten, kan de sluiting nietig worden verklaard. OR-advocaat W. Kroft noem de de onderbouwing van de sluiting uiterst minimaal. De di rectie komt steeds met het ver haal dat de afzet van sigaretten (Barclay, Luckv Strike, Belinda, Mantano) onder grote druk staat door accijnsverhogingen en een dalend aantal rokers. Desondanks is de winst van BAT Nederland de afgelopen ja ren alleen maar toegenomen, stelde hij. Dit jaar zal de winst naar ver wachting 18 miljoen gulden be dragen. „De noodzaak van de sluiting is niet aangetoond. Het gaat vooral om de wens van het moederconcern om de produk tie te concentreren en daarmee de kosten te verlagen. De goed lopende fabriek in Amsterdam wil BAT daaraan opofferen", al dus Kroft. Het was gisteren overigéns de tweede keer dat de BAT-directie voor de Ondernemingskamer werd gedaagd. In 1980 wilde de directie ook al tot sluiting over gaan, maar de Ondernemings kamer bepaalde toen dat er on voldoende en onzorgvuldig met de OR was overlegd en haalde een streep door het sluitings plan. Reclameverbod roken dreigt nog Als de tabaksindustrie in 1994 niet drastisch minder reclame maak voor sigaretten en shag dan nu, moet zij rekening houden met eei algeheel verbod op reclame. Dat heeft staatssecretaris Simons vat volksgezondheid gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Simons en minister Andriessen van economische zaken wilier nu nog één keer met de fabrikanten van sigaretten en shag gaar praten om hen ertoe te bewegen hun reclame-activiteiten alsnog t< verminderen. Doen zij dat niet, dan dreigt alsnog een reclameu-r bod. Ajfaire-Kojfeman krijgt nog staartje DEN HAAG GPD Ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken heb ben in het verleden meerdere kamerleden ten onrechte op hun salaris gekort omdat zij ne veninkomsten zouden hebben. Daarbij ging het om geld dat de parlementariërs kregen uit werk vóór hun kamerlidmaatschap. Volgens de regels mag de toela ge van een kamerlid echter al leen worden gekort als hij of zij geld ontvangt uit een echte bij baan. De kwestie is aan het rollen gebracht door de affaire rond het CDA-kamerlid Koffeman. Deze schortte recent zijn werk zaamheden op na geruchten als zou hij naast zijn kamerlid maatschap nog geld ontvangen hebben van zijn vroegere werk gever, de Algemene Christelijke Politiebond (ACP). Het onderzoek naar deze ge ruchten is nog steeds niet be gonnen, omdat eerst de officier van justitie en daarna de rech- ter-commissaris op vakantie ging. Het onderzoek begint nu formeel komende week. Volgens direct betrokkenen gaat Koffeman vrijuit. Hij heeft weliswaar nadat hij tot kamerlid werd gekozen (14 september 1989) nog drie maanden salaris en een auto ter beschikking ge kregen van de ACP, maar vol- gens de regels betrof het hier in komsten uit zogeheten 'vroege re arbeid'. Die zijn toegestaan. De zaak-Koffeman heeft ech ter wel de vinger op een gevoc lige plek hij het ministerie van binnenlandse zaken gelegd Dit departement bepaalt formeel de toelage voor kamerleden. Bin nenlandse Zaken blijkt nu zon der meer neveninkomsten, ook al komen die uit vroegere ar beid, te hebben afgetrokken van de toelage van kamerleden. De wet bepaalt echter dat dat al leen mag bij neveninkomsten uit werk dat tijdens het kamer lidmaatschap wordt gedaan. Pas door de affaire-Koffeman zijn diverse kamerleden daar achter gekomen en hehben bij de betrokken instanties aan de bel getrokken. Over de omvang van de ten onrechte ingehou den bedragen en het aantal par- lementariëts zijn nog geen ge gevens bekend.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5