Binnenland Atoomeenheden op non-actief 'Ik probeerde een grote patat te zijn 'Meer actie tegen ziekteverzuim' Kamer wil zaak Bosio heropenen Eetproblemen vaak hardnekkige kwaal Drugsdealer vrijgelaten na vormfout Aids-commissie wil meer gratis spuiten Vrijdag 18 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MIT2IE MEUERHOF 3 NIEUWSLIJN Moord Blokker op Duitse tv Het rechercheteam dat zich bezighoudt met de moord op een 11 -jarig meisje uit Blokker heeft zendtijd aangevraagd voor het Duitse tv-programma 'XY ungelöst', de evenknie van het Neder landse 'Opsporing verzocht'. De uitzending staat gepland op 8 november. In de uitzending zal de nadruk worden gelegd op de tip over de groene Mercedes met het HH-kenteken. die getuigen hebbenm gezien op de dag dat ze verdween bij het zwembad in Zwaag. Het meisje werd later vermoord in een wegberm in Gro ningen gevonden. Tot nu toe heeft het onderzoek weinig bruik bare aanwijzingen opgeleverd. Dubbele moord in Baarle-Nassau De politie is vandaag begonnen aan een grootscheeps onder zoek naar de moord op een 50-jarige man en zijn 30-jarige vriendin. De twee werden gisteren geboeid en vermoord gevon den in de kelder van hun woning in Baarle-Nassau. De politie denkt vooralsnog aan een roofmoord. Uit het onderzoek is ge bleken dat het tweetal door de dader(s) naar de kelder is ge bracht en daar met grof geweld om van het leven is beroofd. Met welk wapen het misdrijf is gepleegd, wilde de politie gisteravond nog niet zeggen. Het 6-jarig zoontje van de vrouw ging gister morgen op zoek naar zijn moeder, vond haar niet en zocht zijn heil bij de buren. Die deden even later de gruwelijke vondst. Nijmeegse portiers helen massaal De Nijmeegse politie denkt een omvangrijke zwendel met gesto len cheques op het spoor te zijn, waarbij portiers van nacht- en sexclubs in Nijmegen zich schuldig hebben gemaakt aan heling van de cheques. De politie kwam de zwendel op het spoor door de aanhouding van een 26-jarige man en een 28-jarige vrouw uit Nijmegen, die in het afgelopen jaar voor minstens 70.000 gulden aan goederen met gestolen cheques hebben betaald. De twee kochten de gestolen cheques van sexclubeigenaars uit Malden. De sexclubeigenaars (28 en 31 jaar) zijn inmiddels aangehou den. Bij huiszoeking bij de sexclubeigenaars vond de politie meerdere gestolen goederen en 70.000 gulden in contant geld. Volgens de woordvoerder worden nog meer aanhoudingen ver wacht. Navo besluit tot ontmanteling kernwapens op land Patiënten eindigen vaak in psychiatrie Mensen met eetproblemen als anorexia of bulimia (vreetbuien) ,zijn vaak jarenlang onder be handeling. Een belangrijk deel van hen wordt vroeger of later opgenomen in een psychia trisch ziekenhuis. Aldus onderzoeker Daaleman na het ondervragen van patiën ten met eetpro blemen in Overijssel en Gelderland in opdracht van de Riagg Oost-Gel derland. Die hoopt met de uitkomsten een completer zorg plan te kunnen opstellen. Geënquêteerd werden patiënten met anorexia nervosa (helemaal niet eten), bulimia nervosa (buitensporig veel eten) en obesitas (dwang matig veel eten). Uit het onder zoek komt naar voren dat één op de duizend vrouwen anor exia of bulimia heeft, bij jonge vrouwen zijn dat er drie op de duizend. Slechts vijf procent van de mensen met eetproble men is een man. De gemiddelde leeftijd van ie mand met anorexia is 26 jaar. Opvallend is echter dat ook een groep vrouwen van rond de 40 jaar anorexia heeft. Iemand met bulimia is gemiddeld 30 jaar oud. In tegenstelling tot de Vrouwen met anorexia zijn jonger dan vrouwen met vreetbuien De eenheden van de Koninklijke Landmacht met een atoomtaak zijn met ingang van vandaag niet meer opera tioneel. Minister van defensie Ter Beek heeft gisteren op dracht gegeven om de artillerie-onderdelen die de Lance- raketten en de M-110 kanonnen bedienen op non-actief te stellen. TAORMINA HANS DE BRUUN Dat gebeurde onmiddellijk na dat de ministers van defensie van de Navo in het Siciliaanse Taormina hadden besloten om alle op land gestationeerde kernwapens uit Europa te ver» wijderen. Zij voerden daarmee de voorstellen van president Bush uit. Nederland heeft straks nog maar één atoomtaak: de kern bommen van de op de lucht machtbasis Volkel gestationeer de F-16's. Maar ook daarin zal het mes worden gezet. Voorts is al beslist om de kerntaak van de marine (de nucleaire diepte bommen van de P-3C Orion- patrouillevliegtuigen) op korte termijn te schrappen. De bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant- generaaJ Wilmink, heeft op dracht gekregen om een soort afvloeiïngsplan op te stellen voor de eenheden die betrokken zijn bij de atoom-artillerie. „Het personeel zal hierbij niet langer betrokken blijven dan strikt noodzakelijk is", aldus Ter Beek. De kernkoppen zullen, zolang zij in Nederland zijn, be waakt worden totdat zij naar de VS worden teruggehaald om te worden vernietigd. Ter Beek sprak van een 'gefaseerde af bouw van het personeel'. In de defensiebegroting was al aangekondigd dat de nucleai re kanonnen in 1992 en de Lan ce in 1993 uit dienst gesteld zouden worden. Het besluit van de Navo-ministers heeft dat proces vervroegd. Na uitvoering gangbare opvatting dat vooral hogere opleidin- hebben, blijkt dat 70 procent ten hoogste een middelbare (beroeps)opleiding heeft. Verder concludeert Daaleman dat mensen met eetproblemen lange tijd onder behandeling zijn. Zo komen cliënten met bu limia gemiddeld al drie jaar met klachten bij hun huisarts, men sen met anorexia vier jaar en cliën ten met obesitas ruim vijf jaar. Mensen die onder behandeling zijn bij een instelling (Riagg, ziekenhui zen, maatschap pelijk werk enz.) lopen al veel lan- ger: voor anor exia- of bulimia- patiënten gmiddeld acht jaar en voor patiënten met obesitas bij na dertien jaar. Een opvallend groot aantal patiënten wordt doorverwezen naar een instelling voor geeste lijke gezondheidszorg. Een kwart komt bij een Riagg te recht, een vijfde wordt uiteinde lijk in een psychiatrische kliniek opgenomen. De Riagg Oost-Gelderland wil de zorg voor cliënten met eet problemen gaan verbeteren door deskundigheidsbevorde ring, het creëren van een spe ciaal hulpverleningsaanbod en het vormen van een ondersteu ningsteam. PvdA wil wachttijden gezondheidszorg verkorten De PvdA wil meer maatregelen om de ar beidsongeschiktheid en het ziekteverzuim terug te dringen. De sociaal-democraten zeggen dat in de schriftelijke voorbereiding van het wetsvoorstel Terugdringing Ar beidsongeschiktheidsvolume (TAV). Het wetsontwerp bevat een eerste serie maatregelen, die voortvloeien uit afspraken die het kabinet vorig najaar op dit punt heeft gemaakt met werkgevers en werkne mers. Tot de voornaamste voorstellen be horen invoering van een bonus-malussys- teem in de Ziektewet voor werkgevers, dif ferentiatie van de Ziektewetpremie naar ge lang het ziekteverzuim in de bedrijfstak en loonkostensubsidies voor het in dienst ne men of houden van gedeeltelijk arbeidson geschikte werknemers. Het pakket krijgt op hoofdpunten de steun van de Tweede Kamer, maar de PvdA vindt dat het kabinet in het wetsvoorstel verder had kunnen gaan. Volgens de PvdA moeten de wachttijden in de gezondheidszorg met 20 procent worden bekort, zodat het ziekte verzuim minder lang hoeft te duren. De fractie pleit verder voor fondsen die per be drijfstak aan preventie moeten gaan doen. Samen met de WD is de PvdA er voorstan der van bedrijven te verplichten zich aan te sluiten bij bedrijfsgezondheidsdiensten. Ook wil de partij de opzet van terugkeer- plannen voor zieken en arbeidsongeschik ten. In de wao moet volgens de PvdA geregeld worden dat een arbeidsongeschikte om de drie of vijf jaar wordt herkeurd. Werkgevers i al verplicht worden om te regi streren hoeveel gehandicapten men in dienst heeft. Het CDA dringt aan op snellere invoering van de zogeheten geïntegreerde gevalsbe handeling, waardoor een zieke of arbeids ongeschikte werknemer niet telkens met verschillende instanties te maken krijgt. Het CDA voorziet dat werkgevers als gevolg van de maatregelen die het kabinet voor ogen staan een verscherpte selectie van sollici tanten zullen toepassen. Als dat uit de hand loopt, moet het kabinet ingrijpen. De WD maakt er bezwaar tegen dat in het voorstel niet de exacte boetebedragen staan vermeld voor het bonus-malussys- teem, maar dat die pas later worden vastge steld. De WD vindt dat het kabinet ook te veel over laat aan de sociale partners, met name op het gebied van de premiedifferen tiatie in de Ziektewet. zullen in Nederland minder dan 25 kernbommen over zijn. Ook in de andere Navo-lan- den is onmiddellijk begonnen met de uitvoering van het be sluit. Volgens de NAVO-minis- ters is een volledige afschaffing van alle kernwapens voor de korte afstand in Europa nog niet aan de orde. Hoewel er geen echte dreiging meer uit Oost- Europa komt. is de situatiê in de voormalgie Sovjetunie zo onze ker dat er een 'minimum af schrikkingsniveau' moet over blijven. De Bredase officier van justitie gaat in beroep legen de be schikking van de rechter-com- missaris om een 42-jarige Til- burger vrij te laten. De man wordt verdacht van drugshan del, maar is vrijgelaten omdat bij de verlenging van de inver zekeringstelling een vormfout is gemaakt. De verdachte werd af gelopen vrijdag gearresteerd omdat hij betrokken zou zijn bij een grootscheepse handel in amfetamine, een pepmiddel. Hij wordt wordt verdacht van nog meer drugszaken. 'Junk weet te weinig over aids Om alle drugsgebruikers van gratis spuiten te kunnen voor zien, moeten er meer punten komen waarop ze deze kunnen krijgen. Die moeten bij voor keur komen bij drughulpverle ningsinstellingen en apotheken. Omruilautomaten kunnen het resterende tekort aanvullen. Dat stelt de Nationale Com missie Aids-Bestrijding (NCAB) in de gisteren gepubliceerde nota „Van spuitomruil naar spuitendistributiebeleid". De NCAB wil zo een discussie op gang brengen over de verkrijg baarheid van nieuwe spuiten om verspreiding van het aids- virus via gebruikte spuiten terug te dringen. Op dit moment zijn er 160 spuitomruilpunten in 60 ge meenten. De helft ervan is on dergebracht bij hulpverlenings instellingen voor verslaafden en een kwart bij apotheken. Vol gens de NCAB slagen drugspui ters er niet altijd in zich op tijd van nieuwe spuiten te voorzien. Oorzaken zijn onder meer on voldoende kennis over aids, haast en gebrekkige informatie over de distributieplaatsen. De NCAB vindt dal drugspui ters schriftelijk moeten worden geïnformeerd over openingstij den, lokaties, assortiment, prij zen en regels van de spuitendis tributie. Ook zou het mogelijk moeten zijn nieuwe spuiten te kopen of gratis te krijgen zonder de Verplichting de gebruikte spuit in te leveren. Behalve ver betering van de verkrijgbaar heid van nieuwe spuiten noemt de NCAB ook voorlichting aan de drugspuiters en hun partners spuiten en vrijen essentieel. Samen met een team van de Rode Kruis-hondenbrigade vertrok mevrouw Kwaytaal (m) vanmorgen vroeg van Schiphol op weg naar Kreta. Met hulp van de brigade gaat ze op het Griekse eiland zoeken naar haar echtgenoot Martien Kwaytaal, die daar een maand geleden spoorloos ver dween. »FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE Na elkaar tegenspreken ministers De kamercommissie voor de verzoekschriften wil het onder zoek naar de affaire-Bosio her openen. Dat heeft voorzitter Dijkstal (WD) van de commis sie gisteren meegedeeld. De kamercommissie, die klachten van burgers tegen de rijksoverheid behandelt, wil uit zoeken waarom de ministers Hirsch Ballin van justitie (CDA) en Andriessen van economische zaken (CDA) en hun voorgan gers Korthals Altes (WD) en De Korte (WD) verkeerde informa tie hebben verstrekt over de af faire. In april van dit jaar trok de commissie daardoor onjuiste conclusies uit haar onderzoek, dat ruim twee jaar heeft ge duurd. Kamerlid Lankhorst van Groen Links, die om een spoed debat over de affaire heeft ge vraagd. vindt dat een derzoek niet door de van Dijkstal moet worden ver richt. Hij wil dat de Kamer zelf bepaalt wie de zaak opnieuw te gen hel licht gaai houden. ..Ik vind het prima dat Dijkstal het zich nu aantrekt dat bewindslie den zijn commissie op het ver keerde been hebben gezet, maar hel gaal niet langer meer over de heer Bosio. I let gaat nu over de verhouding tussen Ka mer en kabinet", aldus Lank horst gisteren. De Bosio-affaire gaat over subsidieverlening door Econo mische Zaken aan een failliete buitenlander - de Fransman Mi chel Bosio - en over een duiste re drugsvondst in Antwerpen zes jaar geleden, waarover de verscheidene ministers jaren lang bijzonder geheimzinnig hebben gedaan. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). SOLDIJ EX-KRIJGSGEVANGENËN 1943-1945 Vanaf 11 oktober 1991 kunnen ex-dienstplichtige militairen en gewezen reser visten beneden de rang van officier die in de periode 1943-1945 in Duitse krijgsgevangenschap hebben verbleven, danwel de weduwe die in het tijdvak van krijgsgevangenschap met de overleden militair was gehuwd, in aanmer king komen voor een eenmalige uitkering van netto 700, i krijgsgevangenschap MINISTERIE VAN DEFENSIE DIENST ZORG POSTAKTIEVE MILITAIREN BURO OIPA/PA POSTBUS 7000 6460 NC KERKRADE Aanvraag eenmalige uitkering soldij Naam militair: Voorletters: Indien weduwe aanvraagt, meisjesnaam: Adres: Postcode/woonplaats Geboortedatum militair Indien bekend registratie- cq. marinenr.: Verdachten Van-Gogliroof schrikken van hoge eis AMSTERDAM FRED VAN ESSEN De eis van acht jaar cel heeft gisteren alle vier de verdachten van de Van Gogh-roof op 14 april verbijsterd. Ook al waren het dan twintig Van Goghs, deze straf vonden ze buiten proporties. „Een straf kan ik accepteren, maar dit is onredelijk", vond de 32-jarige Am sterdamse ex-bewaker van het muse um, het veronderstelde brein achter de roof. Tot verrassing van zijn eigen advocaat legde een andere betrokkene, een 31 -ja rige Amsterdammer, gisteren aan het be gin van de zitting een volledige bekente nis af in navolging van een 28-jarige ver dachte. De twee hadden sinds hun aan houding op 17 juli gezwegen als het graf. Dat had het verhaal gevoed dat er een groot internationaal netwerk achter de kunstroof schuil ging. Volgens de twee is dat onzin. De overige betrokkenen, de hoofdverdachte en een 24-jarige bewa ker van het museum uit Monnickendam, hadden meteen in juli bekend. De 28-jarige verdachte had zich zater dag 13 april in het toilet van het museum laten insluiten met behulp van de ex-be waker. De 24-jarige bewaker zou zater dagnacht de weg voor hem vrijmaken. Om 3 uur belde deze nog braaf naar de VNV-alarmcentrale om te melden dat al les veilig was. Vier minuten later kwam de 28-jarige rover binnen in de portier sloge, bivakmuts over het hoofd, pistool in de hand. De betrokken bewaker speel de de vermoorde onschuld terwijl zijn nietsvermoedende oudere collega ziek van angst het doorgeladen pistool tegen het hoofd kreeg. De drie gingen naar de balie, pakten de voordeursleutel, en lieten de 31 -jarige Amsterdammer binnen. Terwijl die de oude nachtwaker onder schot hield, haalde de 28-jarige man een verdieping hoger de Van Goghs van de muur en sneed ze uit de lijsten. Eigenlijk was de opdracht vier schilderijen gevyeest, zei hij, maar hij had ongeveer drie kwartier en in die tijd kwam hij tot twintig. Er ging nog een alarm af, maar dat bracht de bewaker tot zwijgen. Vervolgens wer den de twee bewakers opgesloten en vertrokken de rovers: een met de schil derijen in een wagen, de ander op de fiets. De chauffeur ontdeed zich later van het pistool, maar zijn bruine bivakmuts liet hij samen met de schilderijen achter in de auto. ..Naief gedrag", zei de officier gisteren. Ook na de bekentenis van het tweetal gisteren blijven echter enkele vragen onbeantwoord, De chauffeur van het bestelbusje die de gestolen schilde rijen bij het Amstelstation zou oppikken en een lekke band kreeg, is nog spoor loos. Maar volgens de bekentenissen van gisteren was er geen vijfde man. Dat ver haal kwam van de hoofdverdachte. Hij zou de schilderijen oppikken, de doeken verkopen en hun hun aandeel van een miljoen gulden per man uitbetalen. De ex-bewaker had zich de Spin genoemd, het brein dat coördinerend en regelend in het centrum van het web hing. zei de 28-jarige man gisteren. De ex-bewaker explodeerde bijna. De Spin? „Ik weiger op zulke opmerkingen in te gaan", zei hij. De 28-jarige verdach te had hem bedreigd en gedwongen aan de overval mee te doen, zei de ex-bewa ker. Die zei echter op zijn beurt dat de ex-bewaker hem had benaderd in juni vorig jaar, toen hij nog vastzat voor een overval in I^eeuwarden. Tijdens zijn proefverlof in januari kreeg de zaak vas ter vorm. „Hij had alles rond. Het werd me op een dienblaadje aangeboden." Aanvankelijk waren ze van plan ge weest de kluis van de WestlanduUtrecht Hypotheekbank bij het Amstelstation te kraken. De ex-bewaker van het Van Gogh-museum werkte daar toen als VNV-nachtwaker en wist dat er „dertig miljoen zo voor het weghalen" lag. Ze hadden samen 20.000 gulden geïnves teerd in de aanschaf van een thermische lans, maar het plan ketste af. „Een opmerkelijk viertal", noemde rechtbankpresident Slagter de verdach ten gisteren. Drie waren nog niet eerder veroordeeld. De bewaker had volgens een gerechtelijke psycholoog meegeoaan „uit zucht naar spanning en avontuur." Hij zou aan zelfoverschatting lijden. „Ik ben geen crimineel en ik zal er nooit een worden", zei hij. De ex-bewaker verwees naar een traumatische ervaring in zijn jeugd: zijn vader had hem in vertrouwen genomen over diens oorlogsleed. Hij zei zichzelf zwak te vinden en uit minder waardigheidsgevoelens te hebben mee gedaan. „Ik voelde me een klein patatje en ik probeerde een grote patat te zijn." De rechtbank doet uitspraak op 31 ok tober. Halcion mag in handel blijven DEN HAAG GPD-ANP Het slaapmiddel Halcion mag onder voorwaarden in de ban del blijven. Zo mag de dosering niet hoger zijn dan een kwart milligram per dag en mag het middel niet langer dan drie we ken worden gebruikt. Dat heeft het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen bepaald. De laatste tijd is dit slaapmiddel in opspraak. In de VS zijn juridi sche procedures aan de gang naar aanleiding van onder meer de eis tot schadevergoeding van een vrouw die onder invloed van Halcion haar moeder om het leven had gebracht. In En geland is de verkoop van Hal cion begin oktober verboden na nieuwe berichten over bijwer kingen. De Europese genees middelenregistratie wil dat ver bod niet overnemen, het Colle ge volgt dat besluit. In Neder land is i bidon van 1980 lol vo rig jaar uit de handel geweest. Verkoop werd verboden na pu- blikaties over bijwerkingen als de drang tot zelfvernietiging, geheugenverlies en paranoia (achtervolgingswanen).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3