Sport Dorjee na operatie weer bijna de oude Cruijff blijft kalm in Spaanse stormen Ook Thorsen weer in beeld Vrijdag 18 oktober 1991 TIM BROUWER D ROB ONDERWATER R WANROOY ROB V 19 'IK HAD DUS een half jaar geleden harder met de vuist op tafel moeten slaan,' zegtJohan Cruijff. NIEUWSLIJN Ten Kortenaar naar Swift/Casba LEIDEN Met de komst van Jaap ten Kortenaar heeft Swift- /Casba zijn selectie rond. De 27-jarige Zoetermeerse tijdrijder, kandidaat voorde Olympische Spelen in Barcelona, neemt bo vendien zijn Haagse boezemvriend Marcel van der Vliet mee van hun huidige club. Wielervereniging Breda. Swift/Casba trok in totaal elf nieuwe amateurs aan. Behalve Ten Kortenaar en Van der Vliet tekenden Mark Rasch, Niels van Stralen, Patrick Besteman (allen Volendam), Erik Bogaard (Waterland), Mark Faas (Tijs-tapijt). Roy Bogaert (Middelkamp), Lars van der Ploeg (Diana), Michel van der Voort, Martijn Huntink (beiden Volhar ding) voor de Leidse wielervereniging, die volgend seizoen met 23 renners een dubbel klassieker-programma afwerkt. Vijftiende Zijlloop LEIDEN - De Zijl/LGB houdt zondag 27 oktober de vijftiende Zijlloop. Vanaf 10.15 uur kan worden ingeschreven bij het club huis van De Zijl/LGB aan de Paramaribostraat. Er kan worden gekozen tussen 5 of 10,5 kilometer en een halve marathon. Zes dagen later - op 2 november - houdt de Triathlonvereniging De Zijl/LGB een recreatieve duathlon. Er wordt een kilometer ge zwommen en tien kilometer gelopen. De locatie is zwembad De Zijl en omgeving. De start van de eerste serie is 10.00 uur. Scholtes zorgt voor sensatie LEIDEN - Rob Scholtes heeft gisteren in de eerste ronde van het WK kunstoten in het Duitse Bad Berg Zabern voor een sensatie gezorgd. De Voorschotenaar versloeg de Duitse kampioen Ralph Laakman met 3-1Scholtes was zelf ook verrast door zijn knappe prestatie. „Laakman is drie maanden in training geweest voor het WK, terwijl ik zelf niet te best speelde de laatste tijd. Ik begon ook een beetje schlemielig, maar kwam later beter in mijn spel", aldus Scholtes. Foreman geeft voor het goede doel NEW YORK - George Foreman heeft bijna drie miljoen gulden geschonken aan diverse goede doelen. De vroegere wereldkam pioen boksen in het zwaargewicht ontving dat bedrag als een soort afkoopsom van Evander Holyfield omdat hij afzag van een gevecht met Mike Tyson. Foreman gaf onder meer geld voor de bestrijding van Aids en deponeerde een fiks bedrag in het fonds voor de verlamde football-speler Nick Bouniconti. Foreman zou op 8 november tegen Tyson hebben gebokst, maar gaf. nadat hem het miljoenbedrag was toegezegd, Holyfield voorrang. Kelly en Alcala ontsnappen aan dood MILAAN - Nieuwe tegenspoed is PDM op wonderbaarlijke wijze bespaard gebleven. Raul Alcala en Sean Kelly zijn woensdag in Italië, zoals ploegleider Jan Gisbers het gisteren uitdrukte "aan de dood ontsnapt'. De Mexicaan en de Ier verkenden met hun ploegmakkers, onder wie Erik Breukink, Jos van Aert en Falk Bo den, het parcours van de Ronde van Lombardije die zaterdag wordt gehouden. Tijdens een beklimming werden Kelly en /Uca- la, die als laatste van het groepje reden, geschept door een Itali aanse automobilist die in een bocht de PDM-bus wilde passe ren, hoewel op dat punt een inhaal verbod geldt. De Italiaan moest uitwijken voor een tegenligger. Alcala kwam onder de auto terecht, Kelly werd tegen een rotswand gesmakt, Breukink, Van Aert en Boden schrokken dusdanig dat ze van hun fiets tuimelden. Jan Gisbers zag tweehonderd meter voor de colonnein zijn spiegels het ongeluk gebeuren. „Je schrikt je we zenloos op zo'n moment. Achteraf mogen we van geluk spreken. De verwondingen vallen mee. Enkel kneuzingen en schaafwon den. In hoeverre het voorval zaterdag van invloed is tijdens de Ronde van Lombardije moeten we afwachten", aldus Gisbers. 'Het had afgelopen kunnen zijn' DELFT LOET VAN SCHELLEBEEK GPD-VERSLAGGEVER Regen klettert tegen de ramen, de wind giert om het huis en Hans Dorjee lijkt de bladeren te tellen die van de bomen dwar relen. Ik ga wel, ik ga niet, ik ga wel... Nog niet zo lang geleden zou hij zich door het weer niet hebben laten weerhouden van een bezoek aan een wedstrijd als Nederland-Portugal, nu twij felt hij tot het laatste moment. Maar er is dan ook wel wat gebéurd in de tussentijd. De trainer heeft een jasje uitgetrok ken en is tot het besef gekomen dat hij van geluk rriag spreken dat hij nog iets te kiezen heeft. Oranje wint ook zonder hem wel van de Portugezen. Zoals al les gewoon doorgaat, met of zonder Hans Dorjee. „Over vijf tig jaar speelt Feyenoord nóg te gen Ajax", is nem inmiddels duidelijk geworden, „en dan ben ik er zéker niet meer bij". Hij lacht om zijn eigen grapje, in de wetenschap dat het maar heel weinig scheelde of hij had de eerstvolgende Feyenoord- Ajax niet eens gehaald. In het ziekenhuis, waar hij zich begin vorige maand op aandringen van Lia, zijn vrouw, grondig liet onderzoeken, maakten foto's drie littekentjes zichtbaar. Stuk voor stuk stonden die voor een hartinfarct. „Op elk van die mo menten had het afgelopen met me kunnen zijn", is de Delfte naar zich terdege bewust van het gevaar dat hij heeft gelopen. „Ik heb gewoon geluk gehad". De dichtgeslibde aderen rond het hart zijn inrpiddels vervan gen door slagaders uit zijn borst. „Met dat hart van mij is op zich niks mis. Er is alleen een turbo op gezet". Signalen Hans Dorjee's wereld stortte in, toen hem begin september werd verteld dat hij nodig moest worden geopereerd. Nu geeft hij toe, dat de jobstijding niet helemaal uit de lucht was komen vallen. Signalen zat. De pijn in de borst, die van liever lee erger was geworden, maar waarover hij gezwegen had „omdat je van jezelf het idee hebt dat je onmisbaar bent". De „gigantische vermoeidheid" waarvan hij het laatste half jaar last had. „Moe zijn, ik wist niet wat het was. Maar toen me na Sparta-Feyenoord - de laatste keer, dat ik erbij was - werd ge vraagd hoe ik het zou vinden om net a]s Jan Reker een jaar niets te doen, zei ik: 'Dat lijkt me zalig.' Het was niks voor mij om dat te zeggen, maar ik deed het wel. Een teken aan de wand, achteraf'. Zoals een veertiger zijn op rukkende kaalheid camoufleert, zo kreeg Dorjee een zekere han digheid in net verbergen van zijn problemen. „Als ik bij PSV met Hans van Breukelen bezig was en ik kreeg last, dan trapte ik een paar ballen richting cor- nervlag of ik liet hem wat gron- doefeningen doen. zogenaamd om hem even op adem te laten komen. Maar ik had het vaak harder nodig dan hij". Op die momenten, realiseert Hans Dorjee zich achteraf, had het best verkeerd kunnen aflo pen met hem. „Ik heb op het randje gebalanceerd". En zo waren er meer, hij kan ze zich exact voor de geest halen. Morfine „In het vliegtuig naar India, met PSV. Het was een vervelende vlucht. Ik werd ziek, moest overgeven en zo en had zoveel pijn, dat de dokter me zelfs morfine gaf. We hebben toen aan voedselvergiftiging gedacht, nu weet ik wel beter. Het moet een infarct zijn geweest, m'n tweede. Het derde kreeg ik een week of zes geleden, toen ik met m'n vrouw de hond liep uit te laten, hier achter. Het was de eerste keer, dat zij het merkte. Nee, ik had haar nooit iets ver teld. Want hoe gaat dat? Je wilt er niet aan toegeven. In de twintig jaar dat ik trainer was, had ik nog nooit één dag ver stek laten gaan - en dat wilde ik zo houden". Lia Dorjee kreeg haar man zo ver, dat hij 's anderendaags naar Geldrop reed om zich door de artsen van PSV te laten on derzoeken. En om een lang ver haal kort te maken: opereren was onvermijdelijk. Hans Dor jee raakt nog geëmotioneerd, als hij terugdenkt aan het mo ment waarop de cardioloog hem de boodschap bracht. Hij zag enorm tegen de in greep op. „Maar een paar dagen voor de operatie ging de tele foon. 'Ja, met Toon.' Toon Her mans. Ik kende de man hele maal niet. Ia, ik had hem wel eens ontmoet, in de pauze van een voorstelling, met nog tien andere spelers in de kleedka Hans Dorjee werkt op de fiets aan i mer, je weet hoe dat gaat. Maar hij bleek een fan van Feyenoord te zijn, had gelezen wat er met me moest gebeuren en omdat hij precies hetzelfde had mee gemaakt, dacht hij: 'Kom, ik bel die man eens op, die kan wel wat steun gebruiken.' Nou, en of ik dat kon. In dat half uurtje heeft-ie me enorm op m'n ge mak gesteld. Hij vertelde me wat het inhield, dat ik me er vooral niet te druk over moest maken, want dat het in wezen veredeld loodgieterswerk was. Typisch Toon. Gisteren belde hij weer. 'En. wat heb ik je ge zegd?' Geweldige man". Kaarten Een week na de operatie was Hans Dorjee alweer thuis in Delft-Zuid, waar de bloemisten n revalidatie. elkaar verdrongen op de deur mat en de postbode de brieven en kaarten („zeker driehon derd") niet kreeg aangesleept. Hartverwarmend, die reacties. „Nu nog schiet ik soms vol als ik die teksten lees. Wildvreemde mensen, overal vandaan, die zo met je meeleven. Geweldig vind ik dat. Jammer alleen dat ik niet iedereen persoonlijk kan be danken". „Misschien via hel suppor tersblad". oppert Lia. Want dat het gros van de reacties afkom stig was van Feyenoord-fans lijdt geen twijfel. Het sterkte Dorjee in zijn overtuiging, dat de club van Zuid nog altijd een geweldige uitstraling heeft. „Ik zei zo vaak tegen Lia, als we vanuit Eindhoven over de Van Brienenoordbrug reden en we zagen die stad daar zo liggen, en de Kuip: 'Als het daar toch weer eens gaat draaien, dan kan er geen club tegenop. Ook PSV en Ajax niet". De prima prestaties van dit moment verbazen hem niet echt („Ik heb het voor het sei zoen al gezegd: er is kwaliteit voldoende, maar daar werd toen een beetje lacherig over gedaan"), zijn wel degelijk van gunstige invloed op hel gene zingsproces. maar verleiden hem niet - beween hij - lot een overhaaste comeback. Hij hoeft geen records te breken, heeft hij al eens gezegd. „Er staan drie maanden voor, maar duurt het langer, dan moet dat maar. Het liefst, heb ik laatst nog tegen ie mand gezegd, begin ik pas weer op 1 juli volgend jaar. En het mooiste zou zijn. als Wim lan sen dan in de tussentijd kam foto cpd pioen van Nederland werd". Erfelijkheid, zo is hem verteld, was in zijn geval de belangrijk ste oorzaak van het 'manke ment'. De stressgevoeligheid van het vak, het cholestorol en de sigaret deden de rest. „Maar als ik in mijn winkeltje was blij ven staan, had ik het ook gekre gen. Een paar jaar later mis schien, maar toch. En hoeveel niet-rokers gaan er niet voor de bijl? Niet dat ik het roken wil goedpraten, verre van dat zelfs. Als ik nog denk aan die midda gen voor al die Europa Cup wedstrijden met PSV. Jongens naar bed en Guus (Hiddink. red.) en ik maar zitten: koffie, sigaretje, nog een koffie, nog een sigaretje. Gisteren belde hij. We hoeven ook niet te vragen waar het van komt, zei-ie nog". Kasparov opent met winst op Jan Timman TIL8URG ANP Voor Hans Böhm is Jan Tim- man de Kasparov van Neder land. Voor Gari Kasparov is Timman een klasbak van een grootmeester. Maar natuurlijk geen Kasparov. Er is maar één Kasparov. Hijzelf, geboren Weinstein. uit Bakoe. Azer- beidsjan. Wereldkampioen se dert 1985. De grootste schaker aller tijden, de enige schaker die de magische Elo-grens van 2800 punten haalde. En volgens Gata Kamski de kersverse dictator van de schaakwereld. De kleine Kamski noemde de wereldkampioen in de jongste editie van Inside Chess de 'Caligula' onder de schakers. De aantijging had geen nadelige invloed op de concentratie van Kasparov. Hij opende gisteren in Tilburg het vijftiende Interpolistoernooi met winst. Met zwart dwong hij Jan Timman tot overgave. Na vier uur en 35 zetten onderte kende de Amsterdammer zijn vonnis. 0-1. De wereldkampioen kreeg ge zelschap van Anand, die Snort met zwart versloeg. Kamski ont snapte aan de nederlaag. Hij stond royaal verloren, maar Kortsjnoi verzuimde toe te slaan, remise. Karpov brak af te gen Barejev. De debutant miste in tijdnood door nervositeit de winst en vecht voor remise. Voor Kasparov is Tilburg een belangrijk toernooi. .Na de twee de plaats in Unares en de derde in de Euwe-memorial in Am sterdam moet hij in Brabant het onweerlegbare bewijs leveren de primadonna van de schaak wereld te zijn. Hij bereidde zich zes weken voor. In I-os Angeles met zijn nieuwe trainer Maka- ritsjev Monique Gijsman - ooit nog spelend voor het Leidse Satumus en het voormalige Foreholte - probeert na mens Oranje de Litouwse Guitana Gradaouskaite af te stoppen. foto anp SCHIEDAM» ANP Christa Thorsen, vorige maand uitgeroepen tot handbalster van het jaar, kan binnenkort een te lefoontje verwachten van bondscoach Ton van Linder. De speelster uit Brabant kondigde deze zomer aan haar loopbaan te beëindigen. Na een belletje van het vet gesponsorde Noorlander/Bol lenstreek uit Voorhout bleek de topscorer van PSV bereid een jaartje aan haar carrière toe te voegep. Nu is ze dus ook weer in beeld voor Oranje. Bult, de nummer twee van de verkiezing, zal na afwezigheid van viër jaar binnenkort haar rentree in de nationale ploeg maken. Kort voor het Hol- landtoernooi kwam Van Linder met de eigenzin nige dertiger tot overeenstemming. Het Oranje-team van Van Linder maakte op de tweede dag van het Hollandtoemooi tegen Litou wen,zo veel fouten als mogelijk. Toch won de se lectie van bondscoach Ton van Linder in een ui termate zwakke wedstrijd, 21-18. De handbaisters krabbelden tegen Litouwen te rug na de nederlaag tegen de Sovjetunie. Van Lin der kreeg zonder enige moeite het beschikbare evaluatie -uurtje vol. want erdeugde op de ope ningsdag weinig van. De nabespreking van het tweede duel zal zeker niet korter zijn. Hij was zo nijdig over het spel in de eerste helft, dat hij in de rust een extra schottraining gaf. Dat het negatieve verschil halverwege het duel tot twee treffers bleef beperkt 18-10), was mogelijk te danken aan de blessure van' Laima Kavaliaouske- ne, die op de eerste dag negen keer had gescoord. Opnieuw was Sonja van Velzen een van de weini ge speelsters die zich aan de litanie van missers onttrok. Met zeven treffers toonde de tribunezit- ter van vorig seizoen zich een onmisbare kracht. Vijf minuten voor tijd kwam Nederland naast de tegenstander (Van Velzen, 17-17). Vervolgens gaven treffers van Kleintjes, Van Velzen en De Kok (2) de doorslag. Het aantal gemiste Neder landse kansen liep echter in de tientallen. Aan de vooravond van de competitiewedstrijd bij Real Madrid maakt Johan Cruijff een ontspannen indruk. De problemen waarmee Barcelona aan het begin van de nog jonge competitie is geconfronteerd, zijn tenminste aan zijn gezicht niet af te lezen. Toch staat de Catalaanse landskampioen van Spanje reeds na vijf competitiewed strijden zes punten achter op de twee hoofdstedelijke concurrenten Atletico de Madrid en Real Madrid. hebben, heeft de afgelopen da gen in de Catalaanse hoofdstad tot stormen geleid. Cruijff kreeg zelfs van Barcelona-president Nunez te horen dat hij beter een tijdje zijn mond kon hou den. Sommige kranten wisten te melden, dat een deel van het clubbestuur meer dan genoeg heeft van Cruijff en dat zijn op volger - de werkloze Javier Cle mente - klaar stond. Het enige waarover nog gesproken moest worden, zou de afkoopsom van het contract van Cruijff zijn. „Ach, je weet hoe hier de pers schrijft. Ik heb die verhalen ook gelezen. Er worden fantastische bedragen genoemd over die af koopsom. Ik kan de verzekering geven, dat er niets over zo'n af koopsom in mijn contract staat. Was het maar waar! En wat Cle mente betreft: ik kan me niet voorstellen, dat ze hier iemand willen, die zo van mij verschilt als Clemente". 'Ongerust maakt hij zich dus niet. ook al weet hij maar al te goed, dat zekerheid niet bestaat in het voetbal, en al helemaal Spanje: „Toen ik hier En hij weet dat de altijd meedo genloze Spaanse voetbalpers de zaag gereed heeft liggen om de poten onder zijn trainersstoel bij Barcelona weg te zagen, als hij zaterdag in het Santiago Ber- narbeu-stadion opnieuw ver liest. „Natuurlijk had ik me de start van dit seizoen anders voorge steld, maar helemaal verbaasd ben ik niet. Niemand kan ont kennen dat ik niet gewaar schuwd heb. Twee jaar geleden, toen we de Europacup voor be kerwinnaars wonnen, gebeurde hetzelfde, ledereen bij Barcelo na nam zonder meer aan dat het landskampioenschap een peuleschilletje zou zijn. Maar niets ervan. We verloren een aantal wedstrijden achter elkaar en daarna was het afgelopen met onze aspiraties". Cruijff wil wel enigszins het boetekleed aantrekken voor de geringe vorm, waarmee Bar celona na een uitermate succes vol seizoen - landskampioen en finalist in de Europacup voor bekerwinnaars - in september uit de startblokken strompelde: „Misschien dat ik achteraf wat nadrukkelijker had moeten pro fiteren van de euforiestemming bij Barcelona. Ik had toen moe ten zeggen: 'Als we dit succes willen herhalen en verbeteren, moet er meer discipline in de club komen'. Nu beslissen te veel mensen over van. alles en daar stai jé als trainer macnte- loos tegen. Maar bij de club g.l.lt i naif toch goed!' Ik had dus jaar geleden harder met de vuist op tafel moeten slaan". Juist Cruijffs uitlatingen, dat hij een steviger greep op de voet balafdeling van Barcelona wil drie jaar geleden kwam. heb ik gezegd: ik kom hier puin rui men. Ik wist waar ik aan begon, omdat ik hier al als voetballer had rondgelopen. Een van die problemen is: hoe ga je een nieuw seizoen in als je een uit stekend seizoen achter de rug hebt. Slecht dus, zoals nu weer blijkt en daarvoor heb ik her haaldelijk gewaarschuwd". t Grillig Dat Nunez hem nu -via de me dia- verzocht heeft wat minder vaak zijn mond te roeren over de gebrekkige management structuur bij Barcelona, laat hem eigenlijk koud: „Als mijn uitgangspunt is zo lang moge lijk trainer bij deze club te blij ven, zou ik dat moeten doen. Maar zo zit ik niet in elkaar. Ik wil de problemen oplossen, die in mijn ogen de oorzaken zijn van de grillige prestatiecurve van deze club. En als men dat niet zint, hebben ze pech ge had". Ondanks de tegenslagen van de eerste anderhalve maand van het nog jonge seizoen, hoopt Cruijff dat het tij zich snel keert en dat de rust binnen de selectie, de club en in Catalonië terugkeert. Dat zou kunnen ge beuren door een duidelijke overwinning, aanstaande zater dag bij Real Madrid: „Voor ons is het noodzaak om twee pun ten terug te pakken. Ik heb daar alle vertrouwen in. Maar ik hoop vooral dat het een goede en mooie wedstrijd wordt. De wedstrijden tusen Barcelona en Real zijn toch eigenlijk de enige waar je als trainer en speler in Spanje naar uitkijkt. Daar ver bleekt al het andere bij". Voor Cruijff wordt de wed strijd van zaterdag ook een nieuwe, weliswaar indirecte confrontatie met Leo Beenhak ker. .Als mensen dat denken, moeten zij dat weten. Zit hij ei genlijk wel op de bank? Kijk, als Leo en ik tegenover elkaar in het veld zouden staan, lag dat anders". En met een veelbete kende lach: ..Was dat maar waar. Dan zou ik me wat gerus ter voelen over de uitslag". Oranje Tenslotte toch nog even het hei kele onderwerp van het Neder landse elftal! Is hij nu wel of niet bereid met Oranje volgend jaar juni naar het EK in Zweden te gaan? „Ik ben erg blij dat Ne derland met 1-0 van Portugal gewonnen heeft. Maar voorlo pig heeft Oranje zich nog niet gekwalificeerd. Zolang dat niet isgbbeurd. té het beter niét ovfer dit soort zaken te praten". Maar betekent dat nu dat hij wel of niet beschikbaar is? „Nogmaals, dat is nu niet aan de orde. Trouwens. Wanneer valt dat EK eigenlijk? Nu Spanje zich niet geplaatst heeft, wor den er misscnien in die periode competitie- of bekerwedstrijden vastgesteld. En dan houdt alles op".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19