Regio 'Buitenbad behouden' 'Rijgedrag racefietser oorzaak dodelijk ongeval op duinpad' 'Polen willen iedereen persoonlijk bedanken' 'Luchtgekoelde dag' V olks wagenfanaten in Voorschoten Vrijdag 18 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT LEIDEN NIEUWSLIJN Afvalberg op camping aan Oosteinde WARMOND Bij een milieuvlucht van de politiedienst lucht vaart is gisteren een enorme vuilnishoop ontdekt op het terrein van één van de campings aan het Oosteinde in Warmond. Toen de politie een kijkje op de grond ging nemen, trof ze een afval berg van tien bij vijf meter aan. De berg bestaat uit motorblok ken, koelkasten, plastic, verfblikken en tuinafval. De eigenaar van de camping heeft geen vergunning voor de opslag van afval. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Ook moet hij zelf voor het verwijderen van de afvalberg betalen. Volgens een woordvoerder van de politie is er behalve van een milieu-overtreding ook sprake van een economisch delict. Voor de stort van afval op legale plaatsen moet immers worden be taald, legt hij uit. De verwachting is dat het delict de camping eigenaar op een boete van vele duizenden guldens komt te staan. Oudenhofmolen slaat op hol OEGSTGEEST De Oudenhofmolen of Wipwatermolen aan de Irislaan in Oegstgeest is gisteravond op hol geslagen. De wieken van de molen waren door de aanhoudende storm losgeraakt en draaiden in hoog tempo rond. De molenaar wist de wieken al weer vrij snel vast te sjorren. De molen heeft geen stormschade opgelopen. Botsing op kruispunt Leiderdorp LEIDERDORP Bij een ongeval op het kruispunt van de pro vinciale wegen 6 en 7 in Leiderdorp zijn gistermiddag rond drie uur twee gewonden gevallen. Een 35-jarige Amsterdamse auto mobilist wordt als verdachte aangemerkt. Hij zou door rood licht zijn gereden en daarbij tegen de door een Goudenaar bestuurde auto zijn gebotst. Beiden zijn met onbekende verwondingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Zaalvoetbaltoernooi in Voorschoten VOORSCHOTEN Het open jongerencentrum in Voorschoten organiseert op zondag 10 november een zaalvoetbaltoemooi. De wedstrijden worden afgewerkt in sporthal De Vliethorst van 14.00 tot 18.00 uur. Teams van zeven personen kunnen zich in schrijven bij het OJC (071-619407/615092) Steunpunt Oegstgeestenaren met uitkering in oprichting Het Contact Kerk Bijstands wouwen (CBK) peilt de behoef te aan een steunpunt voor uit keringsgerechtigden in Oegst geest. Dat gebeurt donderdag in de Hofdijckschool aan de Ha- zenboslaan tijdens een bijeen komst voor alle Oegstgeestena ren met een uitkering. Ook zal de budgetconsulente van de gemeente Oegstgeest, mewouw H. Hulsebosch, vertel len hoe het beste met uitkerin gen kan worden omgesprongen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is een initiatief van het dit voorjaar van start gegane CBK. Het CBK brengt mensen met een uitkering bij elkaar. Dat gaat niet altijd van een leien dakje. Zo kostte het Oegstgees- tenaar F. Lisman, de coördina tor van het CBK, grote moeite het gemeentebestuur mee te la ten werken aan de verspreiding van een circulaire van het CBK naar bijstandswouwen. De ge meente Oegstgeest aarzelde omdat het verstrekken van per sonalia op gespannen voet staat met de privacy van uitkerings gerechtigden. Door uitkeringsgerechtigden bij elkaar te brengen kunnen ze met hun lotgenoten ideeën en ervaringen uitwisselen. De deel nemers aan deze gesprekken steunen elkaar ook in moreel opzicht. Het huidige CBK- groepje denkt aan schaalvergro ting. Dat kan door bij voorbeeld een steunpunt te beginnen. Sloop ANWB-gebouwen begonnen De sloop van een aantal bijgebouwen rondom het hoofdkantoor van de ANWB in Wassenaar is deze week begonnen. Op de ruimte die na de sloop vrijkomt, komt het nieuwe hoofdkantoren-complex van de organisatie. De sloopwerkzaamheden nemen ongeveer vijf weken in beslag. Om de overlast voor de omwonenden tot een minimum te beper ken wordt het sloopmateriaal via een vaste aan- en afvoerroute ver voerd. De wachtauto's gaan via de Wassenaarseweg, langs de Pie- ter Meinersstraat, richting de brug naar de hoofdingang en omge keerd. Na de sloop wordt de grond bouwrijp gemaakt. De eerste paal voor de nieuwbouw zal naar alle waarschijnlijkheid op 8 januari volgend jaar de grond in gaan. Er wordt niet geheid. De palen wor den geschroefd; een duurder, maar wel geluidsvriendelijker sys teem. Wanneer de bouw naar wens verloopt, kan de nieuwbouw tussen juli en augustus 1993 worden g Y HAAG/WASSENAAR DICK VAN DER PLAS Zelf hield de 42-jarige racefietser uit Den Haag het op een ongelukkige samenloop van omstandigheden, maar volgens officier van justitie Van der Berg was wel degelijk gevaarlijk rijgedrag de oorzaak van een noodlottig ongeval op het duinpad tussen Wassenaar en Katwijk. Een 57-jarige man uit Wassenaar, eveneens op de fiets, verloor daarbij het leven. De officier eiste gister middag voor de Haagse rechtbank een on voorwaardelijke geldboete van 2400 gulden tegen de racefietser. Het ongeval had plaats op 2 mei vorig jaar, 's avonds om kwart over zeven. Zoals bijna elke dag fnaakte de Hagenaar een tochtje vanuit zijn woonplaats over het duinpad naar Katwijk en Noordwijk. Met een gangetje van 35 tot 40 kilometer per uur reed hij, net na de Wassenaarseslag, een lange glooiende helling af. Vlak voor een flauwe bocht reed hij twee andere fiet sers achterop, een echtpaar van middelbare leeftijd dat met een kalm gangetje richting Katwijk trapte. Uit tegenovergestelde rich ting kwamen eveneens twee tourfietsers, die net als de man en de vrouw die zij tege moet kwamen achter elkaar reden. De racefietser verklaarde gisteren dat er op het drie meter brede pad voldoende ruimte overbleef om het eerste echtpaar te passeren op het moment dat zij de tegenlig gers passeerden. Dat bleek een inschat tingsfout: de Hagenaar raakte met zijn schouder heel licht de vrouwelijke tegenlig ger, verloor zijn evenwicht en viel tegen de 57-jarige Wassenaarder aan die met hem in dezelfde richting reed. Deze man kwam zo ongelukkig ten val dat hij ernstig hersenlet sel opliep, waaraan hij op 8 mei in een zie kenhuis overleed. Rijgedrag De officier van jusitie bejierkte zich gister middag tot een oordeel over het rijgedrag van de Hagenaar. „Dat hij de dood van de Wassenaarder niet heeft gewild, staat bui ten discussie", stelde hij vast. „Maar was zijn rijgedrag zodanig dat hem in juridische zin een verwijt kan worden gemaakt? Ik denk het wel." Een geoefend fietsers had volgens de officier moeten zien dat de ruimte om te passeren op het bewuste mo ment ontbrak. Hij ging er daarbij vanuit dat de tegemoetkomende fietsers niet recht achter elkaar maar schuin achter elkaar hadden gereden. De situatieschets was daar wat onduidelijk over, maar getuigeverkla- ringen zouden dit hebben uitgewezen. Raadsman Sjöcrona legde in zijn betoog onder meer de nadruk op de ruime fietser- varing van zijn cliënt, die bij lange tochten in binnen- en buitenland gedurende 25 jaar geen enkel ongeval had veroorzaakt. „Het betreffende fietspad door de duinen kent hij ook als zijn broekzak. Dat hij ervoor koos in te halen, wijst er voor mij op dat dat ook mogelijk was. Het feit dat hij de eerste fietsers zonder problemen passeerde, duidt daar» Dat de Hagenaar de schouder van de fiet- ster raakte die hij als laatste voorbij reed, omschreef de advocaat als 'vreselijk onge lukkig'. „Mijn cliënt is geen roekeloze fiets- fanaat die nietsontziend door de duinen scheurt. Dat dit ongeval kon gebeuren is buitengewoon tragisch." Gelet op de om standigheden en het feit dat de Hagenaar door het gebeurde al voldoende is gestraft, bepleitte hij vrijspraak. Rechtbankpresidente Timmermans doet op 31 oktober uitspraak in deze zaak. „Wij blijven pleiten voor een buitenbad van 25 bij 15 meter en een diepte van ten minste 1.80 meter." Met die zin eindigt de elfde fax die de stichting Vrien den van Poelmeer naar de gemeente Oegstgeest heeft gestuurd. De elfde fax is een commentaar op het voorstel van burgemeester en wethouders om het zwemmen in de open lucht te beperken tot een 'uit- zwembad' (een verlengstuk van het binnenbad) van 60 vierkante meter. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Dat voorstel wordt donderdag in de gemeenteraad besproken. De berekeningen waarop het zwembadvoorstel stoelt, vinden de zwembadvrienden 'niet rea listisch'. De zwembadvrienden voeren nu de finale besluitvorming over Poelmeer in zicht is, druk faxverkeer met het gemeente huis. Ze proberen in het te ver nieuwen Poelmeer zo veel mo gelijk vierkante meters buiten bad te bewaren. De vrienden- stichting is begonnen als actie groep. Met een handtekenin genactie en een pleidooi om de onroerend-goedbelasting te verhogen en de extra opbreng sten voor Poelmeer te gebrui ken, probeerde ze aanvankelijk alle buitenbaden te redden. Dat streven is afgelopen voor jaar verlaten omdat het de ac tiegroep zelf ook als onhaalbaar voorkwam. Sindsdien commu niceert de actiegroep niet meer met pamfletten maar met faxen. Voorstellen van de actiegroep heten sinds afgelopen voorjaar 'compromis-varianten'. De gedaanteverwisseling werd compleet toen de actie groep op ging in de slichting Vrienden van Poelmeer. De strijd om het buitenbad werd er niet minder fel door. Voorman gen. Een groter uitzwembad of een apart buitenbad met de af metingen zoals de Poelmeer vrienden willen, leidt tot hogere tekorten dan vijf ton. beweren B en W. De gemeenteraad heeft eerder uitgesproken dat 5 ton 'het maximaal aanvaardbare ex ploitatietekort' is. Het huidige tekort bedraagt ruim 7 ton. Volgens de Vrienden van Poelmeer heeft de gemeente in haar berekeningen onvoldoen de rekening gehouden met de aantrekkingskracht van een 'se paraat bad' op buitenbadzwem- Elfde fax 'Vrienden van Poelmeer' leidl niet tot wijziging zwembadplan P. Lever, een Leidenaar, heeft al aangekondigd dat als de vrien den hun zin niet krijgen, zij zich andermaal zullen transforme ren. "In een vechtstichting die in beroep zal gaan tegen het raadsbesluit." Afgaande op het raadsvoor stel van B en W hebben alle in spanningen van de Vrienden van Poelmeer niets opgeleverd. Het plan is wat de buitenbaden betreft vrijwel identiek aan de oorspronkelijke zwembadplan nen. Het college wil de buiten baden sluiten, de grond verko pen en met de opbrengsten het binnenbad aantrekkelijker ma ken en de tekorten terugdrin- mers. Buitenbadzwemmers zijn goed voor dik een ton inkom sten op jaarbasis, stellen de zwembadvrienden. Verder zou de gemeente een halve ton te veel personeelskos ten rekenen. De huidige perso neelslasten met binnen- en buitenbad bedragen 751.000 gulden. Daarom vinden de zwembadvrienden het vreemd dat in het vernieuwde Poelmeer zonder openluchtbad de perso neelskosten 775.000 gulden be dragen. zoals burgemeester en wethouders hebben berekend. Hetzelfde geldt voor de on derhoudskosten. Die worden voor het vernieuwde Poelmeer met tien procent verhoogd. „Uitgegaan wordt van gemet selde bassins, het effect van roestvrijstalen bassins, die on derhoudsvrij zijn. is niet bere kend". aldus de stichting Vrien den van Poelmeer. De stichting komt voor een zwembad Poelmeer met een buitenbad van 25 bij 15 meter uit op een tekort van 3,7 ton. Dat is dus 1.3 ton minder dan het maximaal aanvaardbare te kort. Burgemeester en wethouders hebben de zwembadvrienden inmiddels teruggefaxt. „Finan cieel onverantwoord", noemen zij de extra opbrengst van ruim een ton die de zwembadvrien den denken te kunnen binnen halen met een 'separaat buiten bad'. Zelf denkt de gemeente dat de huidige drie buitenbaden volgend jaar nog geen ton ople veren. In 1992 gaan de buiten baden trouwens definitief dicht. De opbrengsten van één bui tenbad kunnen nooit hoger zijn dan die van drie bassins waar mee verschillende doelgroepen kunnen worden bediend, rede neren burgemeester en wethou ders. De raming van de opbreng sten van de drie buitenbaden baseren burgemeester en wet houders op de opbrengsten van het afgelopen seizoen: hoewel de zon overuren maakte, werd er aan de Lange Voort nog geen 120.000 gulden binnengehaald. Voorschotenaren stellen opnieuw konvooi met hulpgoederen samen VOORSCHOTEN LIESBETH BUtTlNK Bij de voordeur staan zakken met kleding, de gang is volge pakt met dozen die uitpuilen met babyschoentjes, luiers en dekens. In de woonkamer staan de dozen met medicijnen bijna tot het plafond opgestapeld en de achtertuin is een pretparkje vol kinderspeelgoed. Het echt paar Van de Wal vertrekt van avond samen met zestien ande re Voorschotenaren naar de Poolse stad Wroclaw. Met een kennis reisde G. van de Wal vorig jaar voor het eerst naar Polen. Daar raakte hij zo diep onder de indruk, dat hij sindsdien elk voor- en najaar zijn aanhangwagen vollaadt om in Wroclaw hulpgoederen uit te delen. De kolonne auto's wordt steeds langer, maar Van de Wal weigert pertinent de eer alleen op te strijken. „Het is 'De Club van Polen'. Alleen zou je het niet eens kunnen doen", zegt hij stellig. De adressen in Wroclaw krijgt Van de Wal van een Wassenaar- se tolk die oorspronkelijk uit deze Poolse stad komt. Hij kent daar een maatschappelijk wer ker die ervoor zorgt dat alle hulpgoederen goed terecht ko men. „Wroclaw heeft 600.000 inwoners, onder wie 500.000 ar men. Dat kun je gerust zo stel len", zegt Van de Wal. „Die 250 dozen met dameskleding bij voorbeeld moet de maatschap pelijk werker uitdelen. Wij kun nen niet aan iedereen die arm lijkt een doosje gaan brengen hij weet precies wie het nodig heeft. De medicijnen brengen we persoonlijk weg. Het zieken huis wacht ons met open armen op." Het konvooi gaat ook naar een kindertehuis, een jongeren- tehuis, een huis voor ontheem de mannen en een klooster dat zich ontfermt over demente be jaarden. „In dat kindertehuis zitten geestelijk en lichamelijk gehandicapten, wezen en ach tergestelde kinderen van een half tot zes jaar. De omstandig heden daar zijn puur slecht. Van de staat krijgen ze af en toe een gift, maar dat is niet veel. Wat ze aan hebben is verschrik kelijk. Vorig jaar gingen die kin deren gekleed in vijf of zes versleten luiers, om zo het ene gat met het andere te dichten. We hebben bij terugkomst in Nederland een bliksemactie ge houden en 450 katoenen luiers, vitaminedruppels en gezonde babyvoeding gestuurd." Solidariteit Via advertenties op de kabel krant en radio Rijnland, maar vooral via mond tot mond-re clame, stroomden de hulpgoe deren binnen. „We hebben nie mand aangeschreven om spul len te vragen. Die medicijnen krijgen we via de apotheek en de apotheker gaat nu zelf ook mee. Dan kan hij ook meteen voorlichting geven", vertelt Van de Wal. Alle zakken en dozen die bin nenkomen worden nagekeken en gesorteerd. .Als de kleding vuil is. wordt ze gewassen. Van de honderd zakken kleding die we krijgen, is 99,5 procent zeer goed bruikbaar. Soms zit het prijskaartje er nog aan. We zijn vreselijk dankbaar dat iedereen het zo goed afgeeft, vaak zelfs gestreken. We krijgen zoveel, brillen zelfs, strijkijzers, elektri sche dekens. We nemen dit keer ook honderd dekens mee, want de winter komt eraan." Vanuit Polen stuurt de kolon ne aan iedereen die wat heeft meegegeven een ansichtkaart. „De Polen willen graag dat we iedereen persoonlijk bedanken het worden dit keer wel 150 kaarten. Vorige keer waren het er 70. Toen we die bij een kiosk hadden gekocht, sloot die meteen de luiken: ze hadden een gouden verkoopdag ge had." „Iemand belde laatst met de vraag waarom we geen hulp ge ven aan Albanië vertelt Van de Wal. „Het had inderdaad net zo goed een ander land kunnen zijn. Maar wij kwamen toevallig in contact met die tolk. Omdat er meer mensen in Voorschoten zijn die naar Polen gaan steeds naar dezelfde plaats kan zo goed mogelijk in de be hoefte worden voorzien. Er is overal hulp nodig, maar wij kunnen de hulp beter in één plaats concentreren." VOORSCHOTEN IRENE VAN BEVEREN MEDEWERKSTER Vele tientallen kevers en ande re oude Volkswagenmodellen zijn komende zaterdag te zien tijdens de zogenaamde 'Luchtgekoelde Dag' die Kam steeg Autobedrijven aan de Hofweg in Voorschoten orga niseert. Tot de modellen die worden tentoongesteld be hoort één van de oudste ke vers van Nederland. Het wa gentje is uit 1948 en heeft meer dan 500.000 kilometer op de teller. Op het voorterrein van het hedrijf zullen andere oude luchtgekoelde wagens te be zichtigen zijn. Onder het mot- ren duren het langst' zullen hobbyisten de hele dag met hun luchtgekoelde wagens be zig zijn in de werkplaats. De keverfanaat komt op deze dag ruimschoots aan zijn trekken. Het wagentje is te be zichtigen in verschillende sta dia van restauratie. Daarnaast is een volledig modellenover- zicht van dit luchtgekoelde VW-tje aanwezig, van Kübel tot Mexicaan. Wie nog meer wil weten over de geschiedenis van de kever, kan zich verga pen aan modellen, folders, fo to's en vele keverrariteiten die worden tentoongesteld. Modellen De mede-organisator van deze dag is de Luchtgekoelde VW Cluh, een organisatie die in middels meer dan 1400 actie ve leden telt. De vereniging is begonnen als Kever club. maar groeide uit tot een organisatie voor alle luchtgekoelde mo dellen van Volkswagen. Eén van de doelstellingen van de vereniging is het in standhouden van oude Volks wagens. Eigenaren van deze wagens kunnen bij de organi satie terecht voor onderdelen, adviezen, reparatie en restau ratie-werkzaamheden. Ko mende zaterdag kan elke be zoeker gratis advies krijgen. Voor de liefhebber is verder een speciale onderdelenmarkt gBOfpmtomd De tentoonstelling annex markt is tussen 10.00 en 16.00 uur geopend. het laatst open en op de achtergrond het gebouw Zwembad Poelmeer met op de voorgrond de buitenbaden volgend jaar1 binnenbad en het restaurant zijn ondergebracht. FOTO FRANS ROMBOUT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17