/EIDEN 'We zijn heei moedig geweest' jjGemeente Leiden moet alle zeilen bijzetten Tumult over reinigingsrechten rijdag 18 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA «TTRa/jtSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 15 DE COALITIE-PARTIJEN hebben onderling heel wat afgekibbeld over de verhoging van de reini gingsrechten DE POLITIE gaat heel at tent opzij voor een auto mobilist die niets heeft te zoeken in de Breestraat Wethouder De Vreeze is tevreden over zijn eerste begroting [PEN KAREL BERKHOUT NET VAN DUK even de Vreeze benadrukt een iar keer dat hij tevreden is met j eerste begroting die hij als gthouder van financiën van- |ag presenteert. De bood- Jiap is weliswaar dat de Leide- lars volgend jaar opnieuw ho- Ire lasten moeten gaan beta- n, maar De Vreeze verdedigt de plannen met plezier en over- "tjging. De ogb stijgt in 1992 jet 6,5 procent, 'en dat is toch •n volstrekt ander percentage in de 17,5 procent van vorig ,Er staat ook een hoop tegen- jvervindt De Vreeze. Hij doelt tarmee op het geld dat het illege volgend jaar wil uittrek- in om nieuwe plannen te ma il. Anderhalf jaar geleden »rd in het collegeprogramma ran PvdA, CDA en Groen Links gekondigd dat tot en met 1994 6 miljoen gulden wordt uitgetrokken voor 'nieuw be leid'. Om ervoor te zorgen dat aan het einde van deze college periode ook wat te zien is van die nieuwe plannen, wordt er volgend jaar bijna 2 miljoen voor uitgetrokken. Dat was ook de uitdrukkelijke wens van de andere wethouders. CDA'er Walenkamp wilde volgens De Vreeze bijvoorbeeld pas ak koord gaan met de begroting als hij geld zou krijgen om ambte naren aan te trekken die de plannen voor een autoluwe bin nenstad kunnen voorbereiden. Ook voor cultuur, milieu, ou derenbeleid, kinderopvang en het vervangen van straatlan taarns is volgend jaar extra geld beschikbaar. „De vervanging van slechte lantaarnpalen is in derdaad geen nieuw beleid, maar achterstallig onderhoud. Het is politiek niet lekker scoren met lantaarns, maar ik vind het toch moedig om de beslissing te Kater Door nu geld te reserveren voor nieuwe plannen, 'laten we zien waar we politiek voor staan'. „Ik vind dat we de burger op die manier goed kunnen uitleggen waarom hij meer moet betalen. Als het alleen wgs om het gewo ne tekort op te heffen, kan ik me voorstellen dat mensen zeg gen: op het stadhuis moeten ze het ook maar eens zuinig aan gaan doen. Maar nu is er een duidelijke koppeling tussen de stijging van de onroerend-goed- belasting en het nieuw beleid." De hoogte van de ogb is dit keer ook anders bepaald dan in het verleden, zegt De Vreeze, die in maart zijn partijgenoot Bordewijk opvolgde. „Toen werd eerst gekeken hoe groot het tekort was, en dan werd be keken met hoeveel de moest stijgen om het op te hef fen. Nu hebben we van te voren de stijging vastgesteld." Dat moest ook eigenlijk wel, omdat de raad de komende drie jaar niet met de ogb kan doen wat hij vtil. De wethouder van financiën heeft daar geen moei te mee. Integendeel, hij was het zelf die een jaar geleden, 'toen iedereen met die kater van die 17 procent zat', de lastenverho ging ter discussie stelde. De Vreeze was toen nog fractie voorzitter van de PvdA, en kreeg het gevoel dat de stijging van de belasting nauwelijks meer te verdedigen was. Op aandringen van De Vreeze besloot de ge meenteraad vervolgens dat de opbrengst van de onroerend- goedbelasting de komende drie jaar niet meer dan vijf miljoen mag stijgen, afgezien van de prijscompensatie. Zwaar weer De Vreeze gaat er vooralsnog vanuit dat volgend jaar het zwaarste is voor de gemeente Leiden. Daarna stijgt de ogb in elk geval minder fors. Er wordt wat geld opzij gelegd om nieu we tegenvallers op te vangen, maar of dat genoeg is durft de wethouder van financiën niet te zeggen. „Als minister Kok met een extra maatregelen komt, dan moeten we opnieuw bezui nigen. Die problemen lossen we in elk geval niet op met een ex tra verhoging van de ogb. Maar ik ga er niet van uit dat het Rijk tegen die tijd met nieuwe be zuinigingen komt. Er komen dan nieuwe Kamerverkiezingen aan en Kok heeft ook al zwaar weer gehad." Vooruitlopen op eventuele nieuwe ingrepen in Leiden wil hij niet. „Daar is het te vroeg voor. Maar Leiden blijft natuur lijk een stad waar de financiële marges klein zijn. In Zoeter- woude of in andere delen van het land zullen nieuwe bezuini gingsmaatregelen gemakkelijker kunnen worden opgevangen." beheerder van de gemeentelijke geldpot geeft toe dat hij tijdens het maken van de begroting weieens naar adem heeft moeten happen. De dis cussie over de reinigingsrechten en de verdeling van het geld voor nieuw beleid noemt hij de grootste hobbels die de afgelo pen maanden zijn genomen. Maar De Vreeze is een man die liever praat over de zaken die goed zijn gegaan. Hij voelt er ook weinig voor om ronduit verschillen te noe men met zijn voorganger Bor dewijk. Maar indirect geeft hij toch aan welke veranderingen er zijn. „Dit is niet een PvdA-be- groting, dit is een begroting van het hele college. Ik wil niet zeg gen dat we een vriendenclub zijn, maar er wordt wel heel goed samengewerkt. Er is niet een bepaalde pikorde of zo." En: „De ambtenaren hebben een geweldige bijdrage gele verd. Zonder hen had ik het niet gekund, en ik hoop het over elf jaar ook nog niet te kunnen", verwijst hij naar zijn voorgan ger. BEGROTING 1992 In 1990 werd de vuilverbranding gesloten, waardoor de reinigingsrechten met een klap omhoog gingen. Die klap kwam bij eigenaren met een duur huis relatief minder hard aan, doordat zij al veel onroerendgoed-belas- ting betaalden. illustratie rutcer j hoocerdiik LEIDEN KAREL BERKHOUT Het Leidse gemeentebestuur heeft alle suggesties en voorstel len voor bezuinigen moeten overnemen om de tekorten van de komende jaren te kunnen dekken. Het bezuinigingspakket van 10 miljoen gulden, dat de gemeente dit voorjaar bij elkaar harkte in de hoop op onderde len nog te kunnen schuiven, wordt in 1992, 1993 en 1994 vol ledig doorgevoerd. Tegenvallers hebben alle lucht geperst uit de aanvankelijk ruim genomen be zuinigingsvoorstellen. Het bezuinigingsonheil kwam begin dit jaar over Leiden, toen het Rijk bij de bezuinigingsope ratie van de Tussenbalans de gemeenten het mes op de keel zette. Leiden kreeg te maken met een korting van ongeveer 5 miljoen gulden uit het ge meentefonds, terwijl andere be zuinigingen van onbekende omvang nog in het vat zaten. Om enige ruimte te hebben besloot het college van B en W om een bezuinigingspakket van 10 miljoen gulden bij elkaar te sprokkelen. Raadsleden en bur gers konden daarna nog enkele suggesties doen, waarna alle voorstellen in de politieke mixer zouden gaan. Het idee was dat burgers in de inspraak nog met alternatieven konden komen voor de voorstellen van het col lege van B en W. Deze zomer waren er echter tegenvallers, onder meer door een korting op de uitkering uit het gemeentefonds. Het college van burgemeester en wethou ders heeft 'om die reden alle ideeën dankbaar overgenomen om het bezuinigingspakket nog wat uit te breiden. Van alterna tieven en verschuivingen is dus geen sprake, al beroept wethou der Steven de Vreeze zich nu op de ambtelijke voorstellen en op de alternatieve bezuinigingsno ta van de WD die hij eerst niet eens in de inspraak heeft willen inbrengen. Van de 10 miljoen gulden die in drie jaar moet worden weg gewerkt, bezuinigt de gemeente volgend jaar 3,6 miljoen gulden, terwijl de overige 6,4 miljoen in 1993 en 1994 wordt gekort. Daarnaast haalt de gemeente in 1992 1,3 miljoen gulden uit de verhoging van de onroerend goed-belasting. De vertraging van de investeringsprogram ma's en het langzamer aanne men van personeel moeten nog eens 2,8 miljoen gulden in het laatje brengen. Bij elkaar is dat een bedrag van 7,8 miljoen gul den. Dat geld wordt gebruikt om de korting van het Rijk (4,5 mil joen gulden) op te vangen, per soneelstekorten gedeeltelijk aan te vullen (1,3 miljoen) en 'nieuw beleid' (2 miljoen) te voeren. De belangrijkste uitgaven van dat 'nieuwe beleid' worden volgend jaar gedaan voor het welzijns- programma (560.000 gulden) en sociale vernieuwing (360.000 gulden). De hoogte van de reinigings rechten in 1992 heeft tijdens de begrotingsvoorbereiding geleid tot politiek tumult. Er is zelfs een extra beraad van de wet houders met de fractievoorzit ters van PvdA, CDA en Groen Links nodig geweest om tot overeenstemming te komen. Uiteindelijk is besloten het ta rief met 13,5 gulden te verho gen, in plaats van de 43 gulden die eigenlijk nodig zijn. De drie collegepartijen waren het erover eens dat de reini gingsrechten zo laag mogelijk moesten blijven. Groen Links was zelfs van mening dat deze belastingvorm helemaal niet omhoog mocht, omdat voor alle inkomens dezelfde prijs geldt. Daardoor worden in verhou- ding de mensen met het minste geld het zwaarst getroffen. De fractie stelde in september al voor de extra kosten van de vuilverwerking te betalen uit de algemene pot van de gemeente met een verhoging van de ogb. Dat ging PvdA en CDA te ver. Besloten is nu de Leidenaars niet op te laten draaien voor de verhoging van de vuilverwer- kingskosten met 50 gulden, maar vast rekening te houden met het feit dat de verwerking in de zomer waarschijnlijk 30 gulden per ton goedkoper wordt. „Het is raar en politiek onwenselijk om de prijs nu te verhogen van 200 naar 250 gul den en daar in de zomer weer 30 gulden af te halen", aldus wethouder De Vreeze. Het betekent wel dat de ge meente het eerste half jaar te weinig geld binnenkrijgt. Daar om wordt een 'technische in greep' voorgesteld. Het college wil de afschrijving van de voor malige verbrandingsinstallatie half jaar later betalen en dat geldt ook voor de verliezen die nog moeten worden 'afbetaald' in verband met de afgeblazen plannen voor stortplaats De Does. Om de reinigingsrechten te drukken heeft de gemeente een potje van 700.000 gulden ge vuld, waaruit de prijsstijgingen van de afvalverwerking kunnen worden betaald. Uit de 'lijst van 10 miljoen' is daarvoor een be drag van 500.000 gulden gere serveerd, die komt uit de bespa ring die het gescheiden ophalen van huisvuil moet opleveren. De winkeliersbelasting voor het schoonmaken van de binnen stad brengt bovendien nog eens 200.000 gulden in het laatje. MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Baars. Groeneveld, Jans sen. Van Leeuwen. Maris. Van der Meer. de Ruiter. Van Schie. Tan. Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur M.vanSchie. Rijnsburgerweg 96. tel. 177100 zo 8 uur tot 24 uur: C. v d Meer/H. Meyer. Stokroos 1. tel 215510. Groep 2 - Bergmeijer. Van Gent. Klaassen. De Lange. Van Luyk. Mid dendorp. Nering Bögel, Pufkus. Rus en Taytelbaum za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus. Middel stegracht 129. tel 132500. zo 8 uur tot 24 uur: G. Nering Bdgel. tel. 124403. Groep 3 - Boels. J. de Bruyne, W. de Bruyne. Fogelberg, Huibers. Jurgens, Lely, Van den Muiisenbergh en Smit: za 8 uur totzo8uur: F. Huibers. Burggravenlaan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur J. de Bruyne, Kernstraat 11. tel. 125245. Groep 4 Bénit, Hom, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis. Paulides. Van Rijn. Van Wingerden. J.G. Zaaijer en R E Zaaijer za 8 uur tot zo 8 uur: J Zaai|er/R Zaaijer. R.P. Geerlmgspad 11. tel 316008. zo 8 uur tot 24 uur: G Bénit. Kenne- dylaan 24. tel. 720404. Groep 5 - Crul. A Hammerstem. D. Hammerstem. De Lorm. De Jong, Kooijman. Prince, Remders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur H de Jong. Noordemdepiein 4/a, tel 123752. zo 8 uur tot 24 uur J Remders, Ge rard Brandstraat 29. tel 760947. Waarnemmgsregeii^g Homeopati sche artsen C Juffermans/D. Koster. Haagweg 41. tel: 315900via dok terstelefoon 071 1-22222 kunt u ver Leiderdorp za: F Kemme. Grotiuslaan 12. tel 893139: zo. P van 't Woud, Hoofd straat 40. tel. 410070; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur C. de Ruiter, H. Andriessenlaan 31tel 156200. Voorschoten za A Tromp, Leidseweg 328. te4 762159; zo: C. Meijer. J.W Frisolaan 13. tel. 613032. Warmond Huisartsenpraktijk 'Boerhaave', Prof. Aaiberselaan 2. Voorhout, tel 02522 11393 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr Apotheek Reyst. Steenstraat 35. Lei den. tel. 120136; Apotheek Loeves- tem. Loevestem 6. Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Meidoorn, Voor straat 59. Voorschoten, tel. 613350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Hei der, Roest (Leiden en omstreken): G Roest, Ockenrode 14. Leiderdorp, tel 890405 Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw R Koster. Narcisstraat 47. Voorschoten, tel. 613836 Voor de praktijk van Duijn. Brandt R J W Duijn. Pres Kennedyiaan 260. Oegstgeest. tel. 156161of D J. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg.tel. 173266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Lei derdorp. Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door 8 Oderkirchen, Lorentzkade 24. Lei den. tel 132828; spreekuur om 13.00 uur. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden. Oude Rijn 59. tel 120144; na 17 00 uur erf.n het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude Voor dringende gevallen buiten de spreek uurt.jden. tel: 01720-24024 en gaat vlak achter het wagentje kleven. Bij het Kort Rapenburg komt de bevrijding: Corsa rechtdoor, bus rechtsaf. Breestraat (3) En terug maar weer. Fietsers stuiven aan alle kanten langs, gooien zich bijna voor de wa gen. Voetgangers steken over zonder op of om te kijken. Jon gere passanten priemen met de middelvinger richting hemel als ze via een claxon-signaal op hun roekeloze gedrag worden gewezen. Het lijkt er zelfs een beetje op dat de chauffeurs hun bussen bewust verder naar links sturen om automobilisten het doorrijden zo moeilijk mogelijk te maken. Om half drie wordt opnieuw een lange rij bussen gepasseerd voor het stadhuis. En op de lin- kerweghelft doemt alweer een wagen op met blauwe zwaai lichten, een busje dit keer. Zuur natuurlijk. Maar dat valt voor honderd procent mee: de be stuurder remt keurig af om het wagentje door te laten. Geen bon, integendeel, behulpzaam gedrag van de surveillance dienst. Vast staat in elk geval dat de auto niet populair is op de Bree straat. Wie bang is voor grote bussen, boze blikken en plotse ling overstekende mensen, kan beter omrijden. Maar wie angst heeft voor een bon kan er met een gerust hart overheen. Als automobilist op de Breestraat is de politie je beste vriend. De Breestraat is een tranendal. Het is geen promenade, gewone straat. Het is zo n onwerkbaar compromis tussen bekvechtende partijen. Ach, dat je als voetganger geregeld van 'de sokken wordt gescheurd door passerende taxi's is bekend. Eveneens dat fietsers denken dat ze zich op het breedste rijwielpad van het land .bevinden en slalommend de buschauffeurs het bloed onder de nagels vandaan halen. Het is treurig, maar niets nieuws. En die auto's zijn ook maar niet Uit te bannen. Na de meest recente aanpassing van de ;yvinkelstraat bezwoeren politiek en politie dat het de automobilisten zwaar zou worden gemaakt. Zij die toch door de straat crossten konden rekenen op een vette bon. En ja hoor, de eerste weken was het goed raak. Geregeld controles en reeksen prenten. Maar omdat in de wervingsfolders staat dat een politie agent een afwisselende baan heeft, werd dit strikte beleid niet lang volgehouden. ,De agenten werden elders llngezet, de Breestraat leek De Breestraat is verboden gebied voor auto's. Een uurtje in een gewone auto door de winkelstraat geeft een verrassend beeld: iedereen doet aan autootje-pesten, behalve de politie. Die gaat zelfs keurig aan de kant. 'eerste prioriteit-af. Daarom rijst de vraag hoe het nu zit met de controle. Kun je zo maar met de auto door de Breestraat zonder het risico te lopen een geel vodje te krijgen? Een steekproefje. Breestraat (2) Donderdagmiddag 17 oktober om 14.00 Wie bang uur voor de eerste doorheen, .keer de Breestraat in, vanaf het Noord einde. Hartstikke verboden, maar niemand schijnt iets op te merken. Zo ongeveer ter hoogte van V&D begint het gelazer. Voor de halte staan drie bussen. Dat kan nog wel een tijdje du ren, dus links er langs. Op de verkeerde weghelft aangeko men kijken tegemoet komende fietsers erg kwaad. Maar dat is nog niet het ergste. Uit dezelfde richting komt zo'n grote gele NZH-bus. De chauffeur lijkt niet van plan te stoppen voor illega le auto's en dreigt op het nietige Corsaatje in te rijden. De red ding ligt in een gaatje tussen de twee wachtende bussen rechts. Net van de schrik bekomen doemt het volgende onheil op: een politiewagen aan de over kant. Afgaande op de verhalen van politiek en hermandad be tekent dit onherroepelijk een bon. Toch zonde, zo vlak na de start van het experiment. Maar de twee agenten in de wagen slaan geen acht op het wagen tje, dat toch in de verste verte geen gelijkenis vertoont met een bus of taxi. Nou ja, ze kunnen natuurlijk ook op weg zijn naar een of an dere belangrijke klus. Het zij ze vergeven. De argwaan wordt echter groter als bij de derde passage vanuit de Korevaar- straat twee kuierende agenten meer belangstelling hebben voor de etalage van kadowinkel Bonaparte dan voor het rode karretje dat achter hen langs rijdt. Weer geen bon. Om het niet te gek te maken met het criminele gedrag blijft de proefwagen keurig vijftien kilometer pér uur rijden, de voorgeschreven snelheid voor al het gemotoriseerde verkeer in de winkelstraat. Dat wordt een buschauffeur te gortig. In de spiegel komt het gele gevaarte dat hij bestuurt snel dichterbij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15