I'l Aivy Leiden Romantisch Opruimen met royale korting bij Casba! Vreugde over bijval voor vrijdagmarkt 'Verbeterde V D oppepper' 'Vies spelletje gespeeld met hoorns' (M3M. Toedracht moord nog duister 18 oktober 1991 PIERRE VANDEL paris vAnm S meubelen x$OMte' KMtfé rego ROHE LAMBADA NIEUWSLIJN Peperdure aansteker gestolen Een unieke gouden aansteker waarvan de waarde volgens de eigenaar 25.000 gulden bedraagt, is gisteren gestolen. De man, een 29-jarige Amsterdammer, heeft de aansteker van zijn over grootvader geërfd. Volgens de eigenaar zijn er slechts drie van deze aanstekers gemaakt. Het voorwerp zat gisteren in zijn polstasje. Toen de man gistermiddag voor het loket op het sta tion stond, sneed een onbekende de riem door. Hij ging er van door met het tasje waarin behalve de aansteker ook 2500 gulden, een paspoort, een bankpasje en enkele cheques zaten. Informatie over gezondheidszorg Directeur R. Hendriks van ziekenfonds Zorg en Zekerheid licht op woensdagmiddag 30 oktober de plannen toe van staatssecre taris Simons. Hendriks is uitgenodigd door de FNV-werkgroep Uitkeringsgerechtigden en ouderen die de bijeenkomst organi seert. Bezoekers kunnen vragen stellen over de nieuwe plannen voor verzekering van de gezondheidszorg. De voorlichtingsmid dag is in gebouw Aktief aan de Berlagestraat. Aanvang 14.00 uur. Lagere straf verkrachter Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep een 29-jarige Zoetermeerder tot 18 maanden gevangenisstraf veroor deeld. De procureur-generaal had twee weken geleden drieeën- half jaar geëist. De Zoetermeerder is veroordeeld voor twee verkrachtingen. In december 1989 verkrachtte hij in zijn flat een 19-jarig meisje uit Leiden. Een paar dagen later was een andere Leidse, eveneens 19, zijn slachtoffer. In januari van dit jaar werd de man door de rechtbank in Den Haag tot vier jaar cel veroordeeld. aantrekkelijke prijzen plaats moeten maken Verschuiving koopavond niet populair Helft van de woonboten nog geen riolering LEIDEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER Van het totaal aantal woon boten in Rijnland is nog niet de helft aangesloten op de riolering. Veel gemeenten blijken nalatig te zijn in het snel voorzien van de boten van een afvoer voor afvalwa ter. Met name Warmond, Alkemade en Haarlemmer meer doen het slecht. Daar is hooguit 10 procent in het be zit van een waterafvoer. In Leiden daarentegen, maar ook in Nieuwkoop en Val kenburg, is 80 tot 90 procent aangesloten op het riool. Dit staat in het evaluatie rapport 1991 over het water kwaliteitsbeheersplan van het Hoogheemraadschap van Rijnland. M. den Daas, lid van dit Hoogheemraad schap, sneed deze cijfers gis teren aan tijdens de be stuursvergadering. Hij vindt dat de gemeenten haast moeten maken met de aan sluiting van de 1050 van de 2208 woonboten op het rioolnet, omdat anders de waterkwaliteit in het geding komt. De gemeenten blijven eveneens achter bij het aan leggen van een riool voor be drijven, huishoudens en re creatie-voorzieningen. Vervolg van pagina 1 De politie tast nog volledig in het duister over de moord die dit weekeinde in de Merenwijk werd gepleegd. Er is nog geen spoor van de dader die de 35-ja- rige Leidenaar dodelijke mes steken heeft toegebracht. Een zoekactie van vijf uur in de om geving van de Bosrode heeft woensdag niets opgebracht. Negen agenten zochten nauwkeurig in de omgeving van de voortuin waar het slachtoffer zaterdagochtend werd gevon den. De speurtocht werd niet alleen gehouden op de Bosrode, maar ook op de Gooimeerlaan en in enkele zijstraten. De brandweer zocht in het week einde in het water al tevergeefs naar het steekwapen. Dat de uitgebreide zoekactie pas woensdag is gehouden, komt volgens politie-woord- voerder H. Langendoen omdat de technische recherche de plek van het misdrijf in het weekein de al 'minitieus' heeft onder zocht. „Vervolgens werd beslo ten om nog eens te zoeken naar onder meer het steekwapen. Maar dat had niet zo'n grote haast. Er is besloten dat voor woensdag op de agenda te zet ten, omdat wij dan de grootste bezetting hebben op het politie bureau.' Er zijn volgens Langendoen de afgelopen dagen 'een tiental tips' binnengekomen over het misdrijf. „Dat zijn er niet veel. Elke tip wordt nagetrokken, maar de waarde van de tips ligt tot nu toe vrij laag." Het recherche-bijstandsteam heeft inmiddels gesprekken ge voerd met ongeveer 130 men sen. Met 60 personen, vooral uit de kennissenkring van het slachtoffer, is uitgebreid gespro ken. Deze gesprekken zijn vast gelegd in processen verbaal, maar hebben de politie nog niet op het goede spoor gebracht. De Leidenaar werd zaterdag ochtend in alle vroegte zwaar gewond gevonden in de tuin van een woning aan de Bosro de. Voordat hij het bewustzijn verloor, kon hij de politie nog vertellen dat hij was neergesto ken. De man was nat en bloed sporen toonden aan dat hij uit de Slaaghsloot naar de woning was gekropen. Er zijn volgens Langendoen geen sporen van bloed aangetroffen die leiden naar de plek waar de man moet zijn mishandeld. „Er is een bloedspoor van de sloot naar de woning. Het kan zijn dat hij ook via diezelfde weg in de sloot te recht is gekomen, maar dat is helemaal niet zeker". Hoe gek 't ook klinkt... Casba gaat romantisch opruimen. Op maar liefst 800 m' vindt u ruim 200 romantische showroommodellen die voor Wethouder Walenkamp van economische zaken toont zich gelukkig met de bijval voor de vrijdagmarkt. Van de regiobewoners is 41 procent voorstander van zo'n markt, zo blijkt uit een enquête. Ruim een kwart (27 procent) van de ondervraagden vindt een markt op vrijdag te veel van het goede, als er ook al een koopavond op vrijdag is. Ruim 29 procent maakt het niet uit. De meningen over de koopavond op vrijdag zijn sterker verdeeld Op dit moment is er in de Leid se binnenstad op woensdag en op zaterdag markt, terwijl de koopavond op donderdag is. „Mensen zullen echter op woensdag niet hun fruit en groente kopen voor het week einde. Ook de donderdagavond is wat dat betreft te ver weg", zegt Walenkamp. De marktkooplui zelf lieten eerder weten dat ze niet erg ge lukkig zijn met het idee van de vrijdagse markt. Ze zijn bang dat mensen die op vrijdag langskomen, de zaterdagse markt laten voor wat ze is. Die vrees blijkt niet ongegrond. Bij na 79 procent van de geënque- Veel inwoners uit de Leidse regio zien een markt op vrijdag wel zitten. teerden zegt dat een vrijdagbe- zoek ten koste gaat van het be zoek aan de zaterdagmarkt. Bij na een kwart (22 procent) zal echter twee keer de markt be zoeken. En dat is waar de ge meente op mikt met haar plan. „Op die manier kun je mensen er toe overhalen twee keer in Leiden inkopen te doen", aldus Walenkamp. De koopavond op vrijdag wekt minder enthousiasme op, zoals ook blijkt uit het feit dat het idee 43 procent van de onder vraagden volstrekt onverschillig laat. De voorstanders (29 pro cent) zijn blij met de 'gezellige' vrijdagavond, waarop mensen na een bezoek aan de winkels makkelijker kunnen uitgaan. Sommigen zijn ook blij dat daardoor meer gelegenheid komt om de zaterdag te benut ten voor bijvoorbeeld sport. De tegenstanders (26 procent) be treuren het dat de keuze tussen de stad (nu nog donderdag) en de regio (vrijdag) straks wegvalt. Walenkamp sluit echter niet uit dat verschillende regio-ge meenten naar de donderdag gaan om Leiden een marktaan- foto hielco kuipirs deel door de neus te boren. On danks de magere score voor de vrijdagse koopavond ziet hij wel degelijk een groeimogelijkheid. „In de regio trekken de winkels op de koopavond ruim twee keer zoveel bezoekers dan wij. Dat zit hem toch vooral in het verschil tussen de vrijdag en de donderdag, denk ik", zegt Walenkamp. Vervolg van pagina 1 LEIDEN KAREL BERKHOUT De Leidse V D krijgt een volle dige face-lift naar het voorbeeld van de moderne vestiging in Amstelveen die 'prachtig' moet zijn. In de praktijk betekent het dat met name de parterre ingrij pend wordt veranderd. „Een lo gische indeling voor de klant", noemt vestigingsdirectrice Grootheus-Heidkamp dat. Het personeel krijgt een uitgebreide (herscholing. Volgens Walen kamp kan een vernieuwde V D de Aalmarkt en een stuk van de Breestraat oppeppen en ook Grootheus-Heidkamp be schouwt de plannen als zeer positief voor Leiden. De laatste keer dat het waren huis werd verbouwd, was in 1967, toen onder meer de rol trappen werden ingebouwd. Sindsdien is er niets meer ge beurd in de Leidse vestiging. „Wij hebben ons vaak afge vraagd of er nog ooit geïnves- I teerd zou worden in de Leidse V D. Of dat de vestiging hier zo zwak is in vergelijking jnet de andere V D-warenhuizen, dat die misschien als één van de eerste zou dichtgaan als het nog slechter zou gaan met het con cern", zegt Walenkamp. Winstgevend In tegenstelling tot de overgrote meerderheid van de warenhui zen van V D die met verlies draaien, is de Leidse vestiging winstgevend. „We doen het goed in Leiden en daarom zal de investering die we eventueel gaan doen, juist positieve gevol gen voor het personeel heb ben", laat directeur F. van der Kraan vanuit het hoofdkantoor in Amsterdam weten. Dat is ook de reden dat V D in Leiden gaat verbouwen, meteen nadat de klussen in de grote steden Amsterdam, Utrecht en Den Haag zijn geklaard. Leiden is de eerste van de 19 middelgrote V D-vestigingen die aan de beurt komt. Onduidelijk is wat er gebeurt met het 'gat' aan de Aalmarkt, dat nu als parkeer-, laad- en los plaats wordt gebruikt. Probleem is dat de grond niet toebehoort aan de V D-warenhuizen, maar aan moedermaatschappij Vendex in Amsterdam. „Dat gat zou in de plannen kunnen wor den betrokken maar onze eerste zorg is de winkel zelf', aldus Van der Kraan. In de grabbelton van bedrijven die Vendex is, zijn besprekingen niet makkelijk te voeren. „Op termijn gaat er wel iets gebeuren met dat gat, want wij kunnen daarmee niet nog vele jaren blijven zitten", zegt Walenkamp. De Alphense V D-vestiging ondergaat voorlopig geen nieu we opknapbeurt. Daar is vijf ge leden nog verbouwd. Na de warenhuizen in de grote steden, zal de Leidse V D als eerste worden verbeterd, belooft Vendex. foto hielco kuipers Een computer-floppy vol infor matie over de duistere handel in de neushoom-hooms die on langs werden gestolen uit het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum in Leiden. Dat zat gisteren bij de post van de Kamerleden die twee dagen eerder enkele hoorns in hun postvak vonden. En binnenkort volgen meer de- tails, belooft de actiegroep 'Kaap Hoorn'. De 14 hoorns zijn inmiddels terug in Leiden. Ze zijn tijdelijk opgeslagen in het politiebureau. Volgens de floppy hebben over heidsdienaren van de voormali ge DDR een heel vies spelletje gespeeld met louche handela ren uit het toenmalige West- Duitsland, Engeland en Taiwan. Duitsers hoeven dan ook nooit meer aan te komen met het ver haal dat deze 'jachtbuit van oude Duitse keizers' een be langrijke onderdeel vormt van de collectie van de achtens waardige Humboldtuniversiteit j in Berlijn, oordeelt Kaap Hoom. Het Nederlandse ministerie van visserij, natuurbeheer en visserij zou al vanaf het begin geweten hebben wie de hande laren waren om de doodeen voudige reden dat ze zelf belden met de vraag of ze het onder schepte vrachtje konden opha len. Het argument dat ze onvol doende informatie hadden om mensen in hun kraag te vatten. HEEFT T SOWIESO klopt daarom ook niet, vindt de actiegroep. De Rotterdamse officier van justitie geeft toe dat het te laat is om de handelaren te straffen. De Rotterdamse kantonrechter mag zich alleen nog buigen over de vraag of de hoorns di rect verbrand moeten worden of dat de keus aan de regering gelaten moet worden. Is het laatste het geval, dan kunnen de hoorns terug naar het land waaruit ze in de zomer van 1988 verdwenen. Volgens de floppy van de actie voerders zijn ze met een Oost- duitse vrachtwagen naar Rotter dam vervoerd. Van daaruit zou de teis via Bremen naar China gaan. Een zekere Taiwanese handelaar Chiang had in Peking al voor de officiële vergunnin gen van de 'Wildlife Protection Agency'gezorgd. werd de lading echter onder schept. Volgens het ministerie gebeurde dat op 20 oktober 1988, volgens de actievoerders moet dat minstens 51 dagen eerder zijn geweest. Feit was wel dat het Westduitse export bedrijf na die officiële inbeslag name alles deed om de hoorns terug te krijgen, meldt Kaap Hoom. Volgens de actievoerders wilde het ministerie de hoorns best afgeven wanneer de Duitsers konden aantonen dat ze deel uitmaakten van een partij oude jachttrofeeën. 'Oude, legitieme en niet-commerciële jachttrof- feeën' kunnen namelijk wel worden verhandeld, zeker als ze voorzien zijn van de nodige pa pieren. Het bewijs kwam te laat en Chiang, wiens visum was af gelopen, zat alweer in het Verre Oosten. Acht miljoen De hoorns van neushoorns heb ben een waarde voor de tussen handel van 700 tot 800 dollar per kilo. Hetgeen betekent dat de 235,5 kilo zware partij acht miljoen gulden waard is. Vol gens de informatie van de actie voerders kregen overheidsdie naren en werknemers van de staatsfirma Kunst und Anti- quitaten 50 dollar per kilo als 'steekpenning'. Maar Kaap Hoom denkt dat het daar niet bij bleef. voor de nieuwe najaarscollectie. De 14 neushoom-hooms zijn gisteren opgehaald door de Leidse politie en overgebracht naar het bureau aan de Langegracht. foto henk bouwman Ronduit vreemd vinden de actievoerders het dat Nederland nooit heeft laten onderzoeken hoe oud de hoorns zijn: 'In 1988 meldt de handelaar eerst dat ze minstens 90 jaar oud zijn, drie dagen later zegt een professor van de Humboldtuniversiteit dat ze minstens twintig jaar oud zijn en nog weer later blijken ze al vanaf begin 1900 in het bezit van de universiteit te zijn ge weest'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13