Cultuur Zes eeuwen boeken in Leiden Leiden in teken van het boek Donderdag 17 oktober 1991 ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: HANS SONDERS THEATERS DEN HAAG APPELTHEATER vr 18, za 19. wo 23. do 24. 20.15 uur: De Appel; (studio) Ingeblikt I. (grote zaal) Spinoza. AT&T DANSTHEATER vr 18, za 19. wo 23. do 24. 20.15 uur: Nederlands Danstheater; Mats Ek, Gamla Barn, LjusVareiser. CIRCUSTHEATER zo 20. 12.15 uur: Wyneke Jordans ei Leo Doeselaar, piano; Jonge Mees- I ters. wo 23, 20.15 l aterconcert. DILIGENTIA r: Janis lan live, the- j zo 20.14.15 uur: Het Luistermuse um; De Erkenning, rondleiding door de muziek van de laatste 100 jaar. di 22, 20.15 uur: Onon Ensemble; Mozart. Schubert. wo 23. 20.15 uur: Helmert Wouden berg; Een Avondje Thuis, do 24. 20.15 uur: Hans Visser Vrienden; Een Akoestisch Concert. DR. ANTON PHILIPSZAAL vr 18. 20.15 uur: Residentie Orkest; Tsjaikovski, Rachmaninov, Prokofjev. za 19. 20.15 uur: Nederlands Ka merkoor-, Martin, Jolivert. zo 20, 15.00 uur: Haags Junioren Or kest. Haags Jeugd Orkest-, Rossini, Beethoven. Brahms, Whear, Samt- Saens. ma 21, 15.00 uur-. Nieuw Ensemble; Boulez, Lmdberg, Laman, Loevendie. wo 23. 20.15 uur: Schönberg En semble; Rihm, Schnebel, Mahler. KONINKLIJKE SCHOUWBURG vr 18. za 19. zo 20, 20.15 uur: Het Nationale Toneel; 'Heldenplatz', van Thomas Bernhardt, ma 21di 22, wo 23. 20.15 uur: Het Nationale Toneel; Een Ideale Echtge noot. do 24, 20.15 uur: Noord Nederlands Toneel; Roberto Zucco. NEDERLANDS CONGRESGEBOUW zo 20, 14.00 uur: Federatie Haags Amateurtoneel; Interstedelijke Tone- gala evening. AMSTERDAM CARRE dag (beh ma). 20.00 uur; zo ook 14.00 uur; 'Les Misérables'. CONCERTGEBOUW vr 18, 20.15 uur: Forum Filharmo nisch olvGabriele Bellini mmv Jean- Ives Thibaudet, piano; Franck, Liszt, Respighi. za 19. 15.00 uur: Schönberg Ensem- 319, 20.15 uur: Het Amsterdams Gemengd Koor. Randstedelijk Bege- leidings Orkest olv Willem Wiese- hahn, mmv diverse solisten; The Mes siah van Handel. zo 20. 20.15 uur: Shura Cherkassy, piano; werk van o.a. Lully, Ives, Cho- ma 2120.15 uur: Amsterdams Pro menade Orkest olv Ernst van Tiel. Jurre Haanstra, mmv Henk Poort, ba- di 22. 20.15 uur: KCOV Excelsior, Nationaal Philharmonisch Orkest olv Thijs Kramer, mmv diverse vocale so listen; Bach. Mozart, wo 23, 12.30 uur: Gratis toegankelijk Lunchconcert door het Nederlands Philharmonisch Orkest olv Hartmut Haenchen. wo 23, do 24. 20.15 uur: Nederlands Philharmonisch Orkest olv Hartmut Haenchen, mmv Bella Davidovich, piano; Van Beethoven - Pianoconcert nr 5, Sjostakowitsj - Symfonie nr. 9. C.C. AMSTELVEEN za 19, 20.15 uur: Janis lan. ma 21, 20.15 uur: Wibi Soerjadi, piano; Bach, Chopin, Schumann, Lis zt. di 22, 20.15 uur: Ro Theater; Tartuf- fe van Moltere. wo 23. 20.15 uur: Piet Bambergen, Rudi Falkenhagen e.a.; Joost mag het weten. MUZIEKTHEATER vr 18, do 24. 20.15 uur en zo 20. 14.00 uur: Het Nationale Ballet; o.a. Ik hou gewoon m'n adem in, Dodenei land, Sarcasmen. dt 22, 12.30 uur: Hendrik Jan Lind- hout, trompet. Marianne Prommel, fagot, Nico de Rooij, piano; Hinde- mith - Sonate. NIEUWE DE LA MARTHEATER vr 18. za 19, 20.15 uur en zo 20, 14.00 uur: Henny Orri, Carol van Herwijnen e.a.; En ik dan? van Annie M.G. Schmidt. di 22 t/m za 26, 20.15 uur: Stewart Ross; Write or wrong, mmv Frankie Abalony, piano, Engelstalige voorstel- mière t/m za 26, 20.15 u 14.00 uur: Toneelgroep Amsterdam; Penthesilea van Heinrich von Kleist. CONCERTEN LEIDEN GEREFORMEERDE KERK VRIJGEMAAKT 18 oktober Vocaal Ensemble 'C sharp minor', werk van Grieg en Sibelius, aanvang 20.15 uur. K&O-KAPELZAAL 24 oktober Marcel Moester, bas, en Jorina van Bergen, piano; werk van Wolf, Schubert, Gershwin en Bernstein, van 12.45 tot 13.30 uur. LVC 18 oktober Red Hot Tulpe Bolle, zaal open 22.00 uur, aanvang concert 23.30 uur. 19 oktober De Raggende Manne, zaal open 22.00 uur, aanvang concert 23.30 uur. STADSGEHOORZAAL 18 oktober Rian de Waal, piano; werk van F. Schubert en L. Godowsky, aanvang 20.15 uur. DE WAAG 18 oktober The Barton Workshop, muziek van Poolse en Russische componisten, aanvang 20.15 uur. 19 oktober Termostientet, Lingua Franca Meets Val Resia, aanvang 21.30 uur. ALPHEN ADVENTSKERK 24 oktober Alphens Mannenkoor olv René Fons, mmv Lisette Emmink, sopraan, Simon Stelling, orgel; werken van o.a. Bach, Mozart, Strauss, Rodgers, aanvang 20.00 uur. OUDSHOORNSEKERK 24 oktober Vocaal ensemble 'Ottovoci' olv Maurice Broussard; werken v Saëns, Ravel en Poulenc, aanvang 20.15 uur. LISSE T HUYS DEVER 19 oktober Leden van het Residentie Orkest, aanvang 20.00 uur. WASSENAAR DE PAUWHOF 20 oktober Peter Bree. hobo, en Anna Vreede-Mees, piano; werken van vienne en Schumann, aanvang 16.00 uur. i Schumann, Saint- Veel evenementen op Boekenzondag De Leidse boekenwereld maakt een florerende indruk. Boekhandels hebben grote nieuwe panden betrokken of zijn ingrijpend gerenoveerd. Uitgeverij Brill lijkt een zwa- fe crisis te boven zijn gekomen. Het aantal Leidse anti quariaten is de afgelopen jaren zo ongeveer verdubbeld. Maar er is meer. De universiteitsbibliotheek, met zijn grote, rijke collec tie heeft een prachtige, moderne behuizing gekregen. De openbare bibliotheek is eveneens verhuisd naar een his torisch, maar modern ingericht gebouw, waar de liefheb ber tegenwoordig zelfs op zondag terecht kan. En als klap op de vuurpijl wordt op 20 oktober de eerste, en hopelijk niet de laatste, Leidse boekenzondag georganiseerd, met een breed scala aan evenementen. LEIDEN «P G. HOFTUZER Een dergelijke opleving is in de geschiedenis van het Leidse boek niet uniek. Ook in het ver leden waren er perioden van opkomst, bloei en verval. De drukkerij, uitgeverij en boek handel, maar ook het lezen van boeken zijn door de eeuwen heen onderhevig geweest aan steeds wisselende invloeden van economische, sociale, poli tieke en culturele aard. Een rondgang door de Leidse boek geschiedenis kan dit illustreren. Over het boek in Leiden vóór de introductie van de boekdruk kunst is maar weinig bekend. We weten dat in de vijftiende eeuw in het klooster Lopsen, gelegen net buiten de toenmali ge Rijnsburgerpoort, hand schriften werden gekopieerd en verlucht. In die tijd bezat Leiden ook de eerste openbare biblio theek van de Noordelijke Ne derlanden. De beroemde jurist Philips van Leyden, raadgever van vorsten en prelaten, had bij zijn dood in 1382 zijn huis op de hoek van de Nieuwsteeg en het Pieterskerkhof, met daarin een voor die tijd zeer aanzienlij ke verzameling van 73 hand schriften, nagelaten. Lang heeft deze bibliotheek niet bestaan, want door diefstal en gebrekkig toezicht slonk het boekenbe stand snel. De herinnering er aan bleef echter behouden in de naam van het huis, Templum Salomonis, ofwel Salomo's tem pel der wijsheid, zoals het ne- gentiende-eeuwse uithangbord van Burgersdijk Niermans laat zien. Ketters De eerste Leidse boekdrukker was een zekere Hendrik Hen- driksz. Van hem zijn een drietal boeken bekend, gedrukt in 1483. Hij werd spoedig opge volgd door anderen, die zich vooral toelegden op de druk van katholieke kerk- en gebeden boeken. Jan Seversz. daarente gen, die op de Hooigracht woonde, drukte omstreeks 1520 ook verboden ketterse geschrif ten, reden waarom hij door het stadsbestuur werd verbannen. Een ander slachtoffer van de censuur was de drukker Jan Mathijsz. Ook hem werd de toe gang tot de stad ontzegd, maar niet nadat hij in 1546 met de door hem gedrukte boeken om zijn nek op het schavot te schande was gezet. Toch bleef de verspreiding van de boekdrukkunst in Leiden lange tijd beperkt. Tot het laatste kwart van de zestiende eeuw tellen we niet meer dan zo'n vijftien boekdrukkers, allen met een bescheiden produktie. Pas met de stichting van de Universiteit in 1575 kwam daar verandering in. Door de komst van vooraanstaande geleerden en steeds meer studenten kwam de Leidse uitgeverij en boekhandel tot bloei. Die werd nog versterkt door de vestiging van talrijke ervaren drukkers en boekverkopers uit de Zuidelijke Nederlanden die om gods dienstige of economische rede nen de wijk naar het Noorden namen. De meesten waren af komstig uit Antwerpen, gedu rende de zestiende eeuw hèt belangrijkste boekencentrum van Noord-West Europa. Onder hen treffen we Christoffel Plantijn, de grootste drukker van zijn tijd. Na enige jaren werd hij opgevolgd door zijn schoonzoon Frans van Rap- helingen, tevens een beroemd geleerde op het gebied der oos terse talen. Zij bewoonden een prachtig huis aan de Breestraat en hadden een boekwinkel naast de academie op het Ra penburg. Een andere Zuid-Ne derlander was Louis Elzevier, die aanvankelijk alleen als boekbinder werkte. Hij zou de stamvader worden van de be roemdste Leidse drukkersdy nastie. Deze drukkers en boekverko pers specialiseerden zich in uit gaven in het Latijn voor een in ternationaal geleerd publiek, hèt fundament van het Leidse boekbedrijf gedurende de ko mende twee eeuwen. Maar ook het veilingwezen kwam van de grond evenals de lettergieterij. Omstreeks 1630 woonde en werkte in de Haarlemmerstraat de lettergieter Arent Corsz. van Hogen acker. Uit eerbied voor de legendarische Hollandse uit vinder van de boekdrukkunst, Laurens Jansz. Coster, liet hij in de gevel van zijn huis een beeld van deze beroemde Haarlem mer aanbrengen. De zeventiende en achttiende eeuw waren het gouden tijd- de Leidse boekhandel Omstreeks 1630 woonde en werkte in de Haarlemmerstraat de lettergieter Arent Corsz. van Hogenacker. Uit eerbied voor de legendarische Hollandse uitvinder van de boekdrukkunst Laurens Jansz. Coster, liet hij in de gevel van zijn huis een beeld van deze beroemde Haarlemmer aanbrengen. Na 350 jaar staat het er nog als die van de Elzeviers, Maire en Hackius in de zeventiende eeuw, en van Pieter van der Aa en het huis Luchtmars in de achttiende eeuw, dreven handel uitgeverij. Ondernemingen door hee' Europa. Tijdens de Eerste Leidse Boekenzondag, die op 20 oktober wordt gehouden, staan in veel boek handels, musea en antiquariaten speicale activi teiten op het programma: De Bond van Handelaren in Oude Boeken or ganiseert van tien tot zes een grote antiquaren beurs in de Pieterskerk. Antiquariaat Aioloz, Botermarkt 8, presenteert boeken die normaal niet in Nederland worden verkocht. Boeken op het gebied van moderne kunst, fotografie en Franse letterkunde worden van tien tot vier tentoongesteld. Bij uitgeverij Brill is van tien tot vijf uur een grote uitverkoop van klassieke boeken. Een gratis taxatie van boeken en prenten is vanaf tien uur mogelijk bij Burgersdijk Nier mans. Ook is daar de verkoop van een speciaal voor deze dag gedrukte tekst van Piet Paaltjens in Azteekse vertaling. Bij Fleuron wordt informatie over grafische technieken met voorbeelden toegelicht en boekhandel Ginsberg presenteert een expositie van boeken op het gebied van een nieuw spe cialisme: de esoterica. Boekhandel De Kier fleurt zijn etalage op met archiefexemplaren (boeken en prenten) uit ei gen bezit, bij antiquariaat De FOikspaan is een demonstratie boekbinden te zien. De dichter Anton Korteweg leest om twaalf uur voor uit eigen werk bij boekhandel Kooyker, waarna Eleonore Oldenburger een uitleg over en demonstratie van tarot geeft. Bij antiquariaat Van Paddenburgh is een ex positie van hedendaagse schilderkunst uit Tan zania, terwijl gratis beschrijving en taxatie van Japanse prenten en boeken mogelijk is bij Ukiyo-eBooks samen met Hotei Japanse Pren ten. (van twee tot vijf uur). Boekhandel Verre Volken heeft een expositie boeken over primitieve kunst en bij reisboek- handel Zandvliet is die dag een Globe-reductie actie. De Bibliotheca Thysiana is in de Pieterskerk aanwezig met een expositie van beroemde we tenschappelijke boeken uit de 16de en 17de eeuw; in Museum Boerhaave is om twee uur een lezing over anatomische atlassen en hun af beeldingen. Ook Stedelijk Museum De Lakenhal staat in het teken van de boekenzondag met een ten toonstelling over Leidse drukkers, boekstempels e.d. Voor kinderen wordt in de Openbare Biblio theek een jeugdtheaterproduktie gegeven: om twee uur begint daar 'Zachtjes murmelt het pa pier'. In het Rijksmuseum voor Oudheden houdt M. Raven om drie uur een lezing over 'Het boek in het oude Egypte'. Toch waren het niet alleen geleerde boeken die in Leiden van de pers kwamen. Veel klei nere drukkers en boekverkopers legden zich toe op produktie en verkoop van schoolboeken, pamfletten, stichtelijke tractaat- jes, almanakken en wat dies meer zij. Er werd in huiselijke kring veel voorgelezen, zodat ook zij die niet konden lezen toch met het boek in aanraking konden komen. Het bezit van grote bibliotheken was voorbe houden aan de stedelijke elite, aan hoogleraren, rijke kooplie den en regenten. Omschakeling Tegen het einde van de acht tiende eeuw was het met de bloei van het Leidse boekbedrijf gedaan. De politieke en econo mische neergang van de Neder landse Republiek en het in on bruik raken van het Latijn als voertaal van de geleerde wereld hadden tot gevolg dat de Leidse boekverkopers hun vooraan staande positie verloren. Een lang en moeizaam proces van omschakeling volgde, waarbij men zich steeds meer richtte op de Nederlandse markt. Deze ontwikkeling had echter ook positieve kanten. Een door betere scholing en ontluikend maatschappelijk bewustzijn groeiend lezerspubliek verlang de juist een groter aanbod van Nederlandstalige boeken. Om aan deze groeiende vraag te voldoen waren de Leidse FOTO O POST VAN DER MOLEN drukkers en uitgevers in de ne gentiende eeuw gedwongen over te schakelen op industriële produktiemethoden. Een van de pioniers op dit gebied was A.W. Sijthoff, wiens voor zijn tijd zeer moderne bedrijf was gevestigd op de hoek van de huidige Doezastraat en het Ra penburg. Begonnen met één handpers in 1850, draaiden er rond 1900 20 snelpersen en werkten er 200 mensen! Sijthoff beperkte zich bovendien niet tot de uitgeverij van boeken, maar richtte ook verscheidene kranten op, waaronder het Leidsch Dagblad. De ingrijpende veranderingen in de aard en organisatie van het Leidse boekbedrijf hebben zich voortgezet in de twintigste eeuw. Het boekenaanbod in de boekhandels nam steeds verder toe, maar tegelijkertijd nam het aantal winkels af. Vast staat dat de belangstel ling voor het boek in Leiden niet is verminderd. Dat er ten slotte niet alleen vóór. maar ook dóór Leidenaars (een rekbaar begrip) is en wordt geschreven, blijkt uit de lange rij van namen van schrijvers uit de .Leidse school': Jan van Hout, Willem Bilderdijk, Piet Paaltjens, Jan Wolkers, Maarten 't Hart, Maar ten Biesheuvel, F.B. Hotz en zo vele anderen. De auteur is boekhistoricus en anglicist, verbonden aan de Leidse universiteit PODIUMBLIK FUNNY GIRL Het leven van het lelijke eentje Fanny Brice, die haar gekke smoeltje culti veerde en zo een gewaardeerde re vuester bij de Ziegfried Follies werd. de doorbraak voor Barbra Streisand. Theaterproducent Joop van den Ende nam. bijna een kwart eeuw la ter, het initiatief (en het risico!) om deze musical in Nederlandse verta ling op de planken te brengen. Simo- ne Kleinsma werd - allicht - aange trokken om de rol van Fanny Brice te vertolken. Geen sinecure, want het publiek zal ongetwijfel Kleinsma met Strei sand vergelijken. En al is Kleinsma een theater- en musicaldier van allu re, de uitstraling van een Streisand ontbreekt, is anders, Hollandser in elk geval. Niettemin wordt 'Funny Girl', die onlangs in première ging, in de pers geprezen. ..Eigenlijk valt er weinig op de uitvoering af te dingen. Kleinsma slingert hits als 'People' en 'You are a woman, I'm a man' met zo'n kracht de zaal in. dat het hoe dan ook een muzikale belevenis wordt. Het ballet voert zijn ondersteunende werk met overgave en professionaliteit uit. Kortom: ideaal v ouderwets uitpakken houden en nooit - of zeer langgeleden - de film Funny Girl hebben gezien," schreef toneel recensent Eric van der Velden voor de GPD-bladen. Op 18. 19, 21. 22 en 23 oktober kan het publiek in deze regio (op nieuw) met Fanny Brice kennisma ken. In de Leidse Schouwburg. ZEVEN CHOREOGRAFIEËN De Groningse dansgroep Reflex komt in het nieuwe seizoen met een reeks choreografieën op uiteenlopende mu ziek en thema's, maar in hetzelfde decor. De stukken variëren van solo's tot ensemblewerken, gemaakt door de choreografen Charles Corneille, Marcelo Evelin, Itzik Galili, Lionel Hoche, Glenn van der Hoff (artistiek leider van Djazzex Modern Jazz Dan ce Company) en Thomas Lankau. "Head over Hells' van Corneille is gemaakt voor vijf dansers, Marcelo Evelin maakte met 'Tran Chan' een choreografie voor twee dansers, in 'Dry tears' van Galili zien we drie dan sers aan het werk. Van zijn hand is ook 'Old cartoon' waarmee hij de eer ste prijs won bij de Gvanim competi tie voor jonge choreografen in Tel Aviv. Hoche maakte 'Comment séduire en cas d'incendie' en voor acht dan sers is 'Negen min één' van Glenn 'f.Vé 'Kly tag' voor vier dansers ti Op vrijdag 18 en zaterdag 19 okto ber, LAK-theater, Leiden. EENAKTERFESTIVAL Komend weekeinde staat het Alphen- se Parktheater in het teken van het zo langzamerhand traditioneel wordende eenakterfestival. Op vrijdag 18 oktober treedt De Timdelerclub aan met 'Feest op de agenda' van C.G. Wiegan Bruss, ge volgd door Spot met 'De overledene' van René Obaldia en Picolo met 'Lady Eau de Cologne' van Tennessee Williams. Litteris Sacrum bijt op 19 oktober het spits af met 'Serenade' van Sla- womir Mrozek. Van Peter van Straat- en is 'Een lichte lunch' dat door thea tergroep Mimicri ten tonele wordt ge bracht en Per Expres sluit het festival af met 'Een totnogtoe onvervuld ver langen' van Moniek Kramer. DAT MAG IN DE KRANT Kinderen mogen en kunnen meespe len in het programma van het Teele Kindertheater .Dat mag in de krant'. Op verzoek van Teele brengen kinde ren ideeën en verhalen aan, die zo leuk zijn dat ze vast wel in de krant komen. De kinderen spelen zelf mee en daardoor weet je nooit wat er ge beurt. het toeval speelt een grote rol. Op 19 oktober, 's middags om twee uur in De Schelft, Noordwijker- hout. Voor kinderen van zes tot 12 jaar. DIVA'STOUR I Hester Macrander. een van de finalis ten van het Leids Cabaret Festival 1990, brengt ook dit seizoen haar eerste soloprogramma .Diva'stour I' op de planken. Cabaret, theatercon cert of louter entertainment? Het is niet precies te omschrijven wat Ma crander doet. Een conférence, een ty petje, een losse inval, muziek van Schubert tot Hauser Orkater en een opera van 20 minuten. Alles draait om de vraag wat mensen drijft: angst, passie of geld? De mens is een potsierlijke para dox, zo concludeert Macrander Hoe verpletterender de verveling, hoe ho ger de kijkcijfers en de borrelnootjes- consumptie. Op zaterdag 19 oktober in de Mu- zenhof. Leiderdorp. Brandt maakten ,De laatste lucifer', theater voor kinderen. Twee broers zijn voor niets bang, niet voor blaffende honden met rode oogjes en niet voor een natte zoen va tante, niet voor een dode vogel en niet voor een bloederige moord. Ze komen twee vrienden tegen en plot seling wordt het aardedonker Wie heeft hun die duistere streek gele verd7 Zondag 20 oktober, 's middags in DANSGROEP Opnieuw dans in het LAK-theater. waar De Rotterdamse Dansgroep op woensdag 23 en donderdag 24 okto ber drie choreografieën uitvoert. In 'Colours' van Shusaku Takeuchi zien we indringende theatrale beel den. waarbii is uitgegaan van emotio nele associaties met kleuren. Ta- keuchi, die al eerder met de dansers van De Roterdamse Dansgroep werk te. weet de kwaliteiten van de dan sers fraai te combineren met zijn ge heel eigen kijk op bewegingstheater. Kathy Gosschalk het zich in 'Tij' op muziek van Alfred Schnittke inspire ren door de natuurlijke paringsdans. Verschillen en conflicten, maar ook de aantrekkingskracht tussen vrou wen en mannen vormen bij Gosschalk 'Forever Green' is het werkstuk van een nieuw choreografisch talent Rick Kam Na twee seizoenen bij De Nieu we Dansgroep te hebben gedanst, is hij nu aan De Rotterdamse Dansgroep verbonden. Muzikaliteit en gevoel voor compositie zijn de elementen van zijn eerste eigen choreografie, ge maakt op songs van Cole Porter AMERIKA De theatergroep 'De Toneelfabriek'. in september 1989 ontstaan, trad eerder dit jaar op met 'Amerika' op teksten uit het gelijknamige boek van Franz Kafka De produktie kwam via improvisaties onder regie van Aman da Wolzak tot stand. De voorstelling is opnieuw te zien op 23. 24 en 25 oktober in Micro Theater Imperium, Oude Vest. Lei- KLUCHT Piet Bambergen en Rudi Falkenhage staan onder anderen borg voor een avond ongecompliceerd lachen in de klucht .Joost mag het weten' van De- rek Benfield. De voorstelling speelt zich af m een hotelletje, waar Piet Bambergen tijdelijk het beheer f\eeft. Vanzelfsprekend loopt het allemaal gen zijn er heel vtkkehn Donderdag 24 oktober. Warend. Wassenaar. OPERETTE De Hoofdstad Operette keert dit sei zoen terug naar de onvervalste Ween se operette met 'Die Czardasfürstin' van Kélmin. Een operette waarin dansen en vo cale hoogtepunten de toeschouwer meevoeren naar de temperamentvolle Hongaarse poesta Op donderdag 24 oktober. Schouwburg, Leiden. ZANGER VAN ECHNATON Het September Theater bestaat sinds 1990 onder de artistieke leiding var Christopher Marcus. Dit seizoen wordt 'De Zanger van Echnaton' ge speeld. gebaseerd op het Egyptische Dodenboek, zoals opgetekend de zogenaamde papyrus van An, De papyrus bevat de oude tenster zoals de Egyptenaren die gebruikten tijdens de begrafenisceremonieën in het stuk gaat het om de blinde dichter/zanger Am die na zijn dood aan de zi|de van de god Toth zijn 'eis door het rijk der doden maakt Tijdens die reis wordt hij gecor fronteerd met de leugens en wanda den van zijn leven Uiteindelijk komt hij tot de ontdekking dat de wenzeh, ke betekenis van zijn leven geheel an ders was dan hij zelf meende Op donderdag 24 oktober Parktheater. Alphen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9