Rtv show Veertig jaar tv-favorieten in Nederland wmmm 'Medialand wordt pure entertainment-show Mengsel van Spijkerhoek, Dynastie, Dallas en MCW Donderdag 17 oktober 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR 6 STARDOM De succesvolle stripheld Spider- man zal over enkele jaren in de bioscoop te zien zijn in een echte speelfilm. De film, waarvan het script nog niet helemaal af is, wordt geproduceerd door James Cameron, de man achter Termi nator. Spiderman belooft dus een gigantisch spektakel te wor den, boordevol speciale effecten en stunts. Stan Lee, uitgever en mede-bedenker van Spiderman, is er van overtuigd dat als de film goed loopt er zeker een vervolg op zal worden gemaakt. Filmster Julia Roberts heeft ein delijk uit de doeken gedaan waarom ze op het laatste mo ment afzag van een huwelijk met collega-acteur Kiefer Sutherland. Geen smeuïge details of diepzin nige analyses maar kortweg: ,,lk was niet verliefd op hem, maar eerder op zijn vriend Jason Pa- tric. Hierdoor raakte ik in de war. Ik wilde eerst enige tijd voor me zelf." Daar hebben we dus niet echt wat aan. De Belgische equivalent van Ti neke, Margriet Hermans, heeft met de BRTN een contract gete kend dat haar drie jaar werk ga randeert. Margriet heeft moeten beloven dat zij in die periode niet op het commerciële VTM-scherm zal verschijnen. Bill Cosby zet na acht seizoenen een punt achter The Cosby Show. Hij vergelijkt zijn besluit met het aan een goedgevulde dis zitten maar niet meer willen eten. „Het is genoeg geweest." Maar Cosby houdt de showbizz niet helemaal voor gezien. Hij hoopt dat het schrijvers-team van The Cosby Show bij elkaar blijft, en zich toe gaat leggen op een nieuwe serie waarin Cosby's tv-zoon Theo, ge speeld door Malcolm-Jamal War ner, de hoofdrol gaat spelen. En de rest van de familie? Tv-echt- genote Clair (Phylicia Rashad) heeft een aantal nieuwe tv-pro- jecten op stapel staan, tv-doch- ter Vanessa (Tempest Bledsoe) gaat terug naar school, haar tv- zusje Rudy (Keshia Knight Pulli- am) is op zoek naar nieuw acteer werk en Sondra (Sabrina LeBe- auf) gaat het toneel op. Kleinzoon Carmiggelt mede-presentator HEINZ Op 2 oktober 1951, deze maand veertig jaar geleden dus, begon de geschiedenis van de Nederlandse televisie. Met toe spraken van autoriteiten tot 'het volk', gevolgd door het tv- 8pel De Toverspiegel. Er ston den toen 400 toestellen in Ne- derlandse huiskamers, waar voor per toestel het astronomi sche bedrag van 1.250 gulden moest worden neergeteld. Vanaf dat moment kwam de televisie twee avonden per week tot leven: op dinsdag en op vrijdag. De omroepen zon den om beurten hun program ma's ulL Er was nog geen sprake van amusement via de buis, de pro grammering bestond in die eer ste jaren voornamelijk uit infor matie en documentaires. Bij voorbeeld (niet lachen) over 'het mierenleven' en 'het loods wezen'. Een Journaal was er nog lang niet. Alles bij elkaar geno men, moet het voor de kijker toch afzien zijn geweest, die eerste tv-jaren. RTL 4-programmadirecteur Bert van der Veer, ooit tv-jour- nalist en regisseur bij de publie ke omroep, heeft de rijke ge schiedenis van de Nederlandse televisie te boek gesteld in het mooi uitgevoerde 'Is er nog iets leuks vanavond?' Aardig zijn de kadertjes bij de hoofdstukken die kort weergeven wat er dat jaar nog meer voor bijzonders gebeurde. Zo lezen we dat in het geboortejaar van de Neder landse tv, 1951 dus, ook de elpee op 33 toeren werd geïn troduceerd en het 2-delig bad pak opkwam, zij het dat de na vel nog kuis bedekt werd. Verder is het rijk geïllustreer de boek van Van der Veer, met name voor wat die eerste tv-ja ren betreft, een feest van her kenning. Swiebertje, Pipo, Tan te Hannie met een dappere Do do-vlaggetje, Pension Homme les, Ivanhoe en de omroepsters van het eerste uur, Karin Kraay- kamp (VARA), Ageeth Scherp huis (AVRO), Verti Dixon (VPRO), Hannie Lips (KRO) en Tanja Koen (NCRV), ze staan er allemaal in. Theater Gooiland in Hilver sum viel in 1952 de eer te beurt het toneel te zijn voor de eerste schouwburgreportage. Hilarisch detail: helaas kon vanwege de beperkte zendtijd slechts het gedeelte vóór de pauze worden uitgezonden. Het ging om De Gecroonde Leersse van Michiel de Swaen. De eerste grote bui tenreportage was datzelfde jaar op Koninginnedag in Soestdijk. Ook is er ruime aandacht voor de allereerste inzamelings actie op televisie, 'Beurzen open, dijken dicht' met Johan Bodegraven. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 wa ren de dijken in Zeeland door gebroken. Veertien dagen later was de inzamelingsactie voor de zwaar getroffen Zeeuwen een feit. „Op het podium trok langs de microfoon een parade van vlotte, bedeesde, onhandi ge, geroutineerde, luchtig voor de vuist spekende of moeilijk van het blad lezende, maar in alle gevallen offervaardige land genoten", schreef Het Parool de dag ema. De actie bracht zes miljoen gulden op. In totaal kwam 133 miljoen gulden bij het Nationaal Rampenfonds binnen. Op 5 januari 1956 ging het eerste NTS-joumaal de lucht in. Carel Enkelaar produceerde met een kleine staf wekelijks drie afleveringen van maar liefst vijf minuten. Binnenlands nieuws, want pas drie jaar later kwam de internationale uitwis seling van reportages via de Eu rovisie tot stand. Maar niet alleen de oude fo to's en verhalen uit de beginja ren zijn boeiend. Al bladerend komt de lezer ook heel wat 'jon- gere' bekenden tegen; Mary Hartman, The Saint, De Wre kers, De Fabriek, Batman, De Weg, Bill Cosby en, tenslotte, Goede Tijden, Slechte Tijden. Veertig jaar Nederlandse tv-ge- schiedenis. En steeds stelt de kijker zich, volgens Van der Veer de vraag: 'is er nog iets leuks vanavond?' Is er nog iets leuks van avond? Veertig jaar tv-favorie ten in Nederland. Uitgeverij Het Spectrum. Prijs: 29,90 gul den. Hoofdrolspeler Hein Boele is er van overtuigd dat Villa Borghese een klapper wordt. foto gpd Nieuwe AVRO-serie Villa Borghese; Een nog heel jonge Roger Moore in de succesvolle se rie Ivanhoe. foto kipp/ FREPERIKE CONTANT GPD Neem de luxe en de cadentie uit Dallas en Dynastie, een vleugje erotiek uit Spijkerhoek en acteurs uit Goede Tijden, Slechte Tijden, intriges uit Me disch Centrum West en je krijgt: Villa Borghese. Villa Borghese is de nieuwste AVRO- aanwinst. De eerste echte soap die de Algemene gaat uitzen den en ook de eerste lange dra ma-serie die Stokvis-produk- ties heeft gemaakt. Villa Borghese vertelt het ver haal van personeel en gasten in een zeer luxe beauty-farm an nex hotel. Zoals een goede soap betaamt, spelen meerdere ac teurs hoofdrollen en doorkrui sen verschillende karakters de verhalen. Er is dan ook niet be zuinigd op acteurs van naam. Enkele echte uitschieters qua beroemdheid zijn Hein Boele, Leontien Ceulemans en Dage- raad-ster Hugo Haenen. Daar naast ziet de kijker veel bekende gezichten uit de RTL 4 soap Goede Tijden, Slechte Tijden zoals Inge ipenburg (Martine Hafkamp), Linda de Wolf (Janet van Zuylen), Ferry Caljee (de moordzuchtige manager De Bruyn). Vila Borghese is geen diep gravende dramaserie, maar een luchtig programma dat inder daad de naam soap (zeepbel) verdient. Deze omrschrijving is beslist geen kritiek, want de schrijver, regisseur en produ cent hadden dat ook voor ogen toen zij de serie ontwikkelden. Het enige waarin Villa Borghese zich wellicht onderscheidt van soaps als Spijkerhoek en GTST is dat deze serie een boodschap heeft. Het is dan wel een ver borgen boodschap, maar toch. De Nederlandse Hartstichting heeft namelijk goed meebetaald aan de produktie die per afleve ring dik twee ton kost. Hartstichting Producent René Stokvis over de participatie van de Hartstich ting: „Ze hebben inderdaad in spraak in het script gehad. Met de wensen en eisen van de stichting ben ik naar de Engelse schrijver John Brason gegaan en heb hem gevraagd of hij die lij nen onopvallend in een verhaal kon verwerken. Dat is dus ge lukt. De boodschap ligt er niet dik bovenop. De kijker moet het eigenlijk nauwelijks in de gaten hebben, maar onbewust de tips oppakken." Villa Borghese zal een groot publiek zeker aanspreken. Het is een serie waarin de bekende trekkers als macht, erotiek, luxe, liefde en intriges centraal staan. Zeker niet nieuw in zijn soort dus, maar de vergelijkingen met Spijkerhoek dringen zich zeker op. De snelheid waarmee ge filmd en gesneden is, en zeker de spanning waarmee enkele scènes zijn opgebouwd en uit eindelijk niks voorstellen. Wat te denken van de vele bijna bloot-scenes in de sauna en op de massage-tafels van de Villa. Aan deze fragmenten herkent de kijker de schrijver John Brason die weet hoever hij kan gaan voor het Nederlandse pu bliek. Brason schreef inderdaad ook Spijkerhoek. De AVRO-bonzen zijn in ieder geval erg in hun nopjes met de aankoop Villa Borghese. Cul tuur-manager Kees van Twist: „De AVRO was al enige tijd op zoek naar een dergelijke serie. Toen Stokvis ons de serie aan bood waren we enorm blij. We zijn als AVRO trots op het eind- produkt, maar het is nu nog te vroeg om te zeggen dat er na deze serie een vervolg komt, hoewel ik erbij moet zeggen dat je zo'n dure produktie niet be gint met in het achterhoofd dat het eenmalig zal zijn. Het script biedt in ieder geval voldoende mogelijkheden om verder te gaan. Dat alles hangt natuurlijk van de reactie van de kijker af." Tevreden Hein Boele, één van de hoofd rolspelers, is ook meer dan te vreden met het resultaat. Boele, die niet eerder in echte soaps acteerde, vertelt dat hij in eerste instantie zo zijn bedenkingen had. „Toen ik hoorde dat het een soap was, heb ik zeer grote twijfels gehad, maar toen ik het script las en merkte dat er toch een boodschap in het verhaal zat, ben ik overstag gegaan. Ik heb geen seconde spijt gehad en verheug me nu nog op de weken dat we nog gaan filmen. Er zijn nu vier afleveringen he lemaal klaar. We filmen gewoon door tot midden december." „Ik denk dat deze soap zich gaat onderscheiden van andere Nederlandse series door de de cadentie die erin tentoon wordt gespreid. Mensen vergapen zich graag aan de luxe van anderen en vooral als die mensen dan in de problemen raken. In deze se rie is echt voor een Dallas-effect gezorgd. Ik denk echt dat Villa Borghese een klapper gaat wor den." Villa Borghese, elke donder dag op Nederland 1. 9 A /T I I edialand I V I «ijkt in geen JL v -jl~ enkel op zicht op mijn vroegere media- programma's ais Lopend Vuur (NOS) en De Alles is Anders Show (KRO). Dat waren talk shows met gasten uit de me dia-wereld. Medialand wordt een mengeling tussen comedy en entertainement", zegt pro ducent Jef Rademakers. Van avond zendt de AVRO op Ne derland 1 de eerste aflevering uit van voorlopig acht weke lijkse Medialand-shows. „We staan tegenover de Ho- neymoon-show van Ron Brand- steder op RTL 4 geprogram meerd. Dat betekent dus zware concurrentie. En het is niet mijn bedoeling met Medialand een programma voor een elitaire minderheid te maken. Integen deel", zucht Rademakers, als di recteur van de produktiemaat- schappij Dutch Dream Produk- tions ook leverancier van een groot aantal programma's aan de Luxemburgse commerciële concurrent van de AVRO. De gebeurtenissen op en om de Gooise matras zullen een groot deel van de inhoud van Medialand vullen. Dat blijkt wel uit de acht personen, die Rade- makers naar het voorbeeld van het Britse satirische programma Spitting Image als sprekende poppen in een Hilversums café in Medialand laat optreden. Naast Ruud Lubbers en Rinus Michels zien de kijkers ook Jaap van Meekren, Tineke, Kees Jansma, Sonja Barend, Marcel van Dam en Carry Tefsen als roddelende poppen in hun ei gen soapserie 'De Gooise Ma tras' een paar keer per afleve ring terug. De poppen zijn ge maakt door de Amerikaanse Nederlander Henri Goldsmann. Rademakers: „Hij is ook de ontwerper van de karikaturen in het RTL 4-programma De Keus van Koos. In Amerika is hij als poppenontwerper verbonden aan de Disney-studio's en hij vervaardigde ook poppen voor Spitting Image. Vijf jaar geleden was hij gast in een talkshow van Linda de Mol. Daarna nam hij contact met me op. Hij wilde een internationaal programma rond poppen van popsterren gaan maken. Ik zag daar niks in, maar ik heb wel contact met hem gehouden. Hij kan natuur lijk beter dan de volbloed Engel se of Amerikaanse poppenont- werpers karitaturen van beken de Nederlanders maken, ook al woont hij nu in Seattle." Een STRIPS Prof. Dr. Diepenhorst wordt de vaste recensent van het programma Medialand. foto dijkstra paar van de Medialand-poppen waren al te zien in het program ma rond de uitreiking van de Televizierring. Als vaste wekelijkse tv-recen- sent van het programma heeft Rademakers de bejaarde prof. dr I. A. Diepenhorst, onder meer ex-senator van de Anti Re volutionaire Partij (ARP), aange trokken, in vroeger jaren onder meer als dagsluiter befaamd om zijn lange zinnen. Rademakers: „Nu hij met pensioen is kijkt hij veel tv." Komisch Presentatrice Marjolijn Uitzin- ger (bekend van vroegere Haag se politieke programma's van de VARA-tv en In de Rooie Haan voor VARA-radio) wordt bijgestaan door pianist- en ex- VPRO-presentator Clous van Mechelen en Simon van der Ben. Rademakers: „Van der Ben is een kleinzoon van Simon Carmiggelt. Hij is niet alleen een maker van films, hij is ook een uitstekend schrijver en, zo zal blijken, een komisch presen tator." Van der Ben zal niet alleen teksten en ideeën voor Media land leveren en presenteren, hij maakt ook voor iedere afleve ring een reportage. Dit keer heeft hij een dag meegelopen als stagiair op de redactie van het dagblad 'De Nieuwe', je weet wel, dat eigenaardige pro- dukt van Peter J. Muller, waarin menselijke drama's, die nooit de gewone krant halen en meestal niet waar zijn, in te recht komen." 'Journalistieke feiten, satire, kritiek, commentaar, komische crosstalks, interview en reporta ges wisselen elkaar in hoog tempo af, zo kondigt de AVRO zelf Medialand aan. Satire? Rademakers: „Het wordt de enige Nederlandse drama-serie over de media. En satire? Ach, satire is ook een vorm van en tertainement. Het wordt alle maal show, maar-wel gebaseerd op feiten." Rademakers levert dit win terseizoen geen afleveringen meer van zijn omstreden tv-se- rie Pin Up Club aan Veronica. Volgens de producent het ge volg van een verschil van in zicht over vorm en inhoud van licht erotische programma's met Veronica-directeur Joop Daalmeijer. Wat vindt Radema kers nu van Veronica's plaats vervangende programma Eroti ca? Rademakers: „Ik wil daar niets over zeggen. Volgens mij kan geen Nederlander méér verveeld worden dan met de seksuele voorkeur van loop Daalmeijer." BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6